Danske Arter - Kronologisk

Karl Erik Kristensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
431 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger by
430 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø sø
2020
429 2020-11-18 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Sønderho, Fanø
428 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Lalandia-Dragsminde sluse
427 2020-11-07 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde
426 2020-10-14 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmose & Heden ved Lysbjerge
425 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft færgehavn
424 2020-04-19 * Høgeørn (Aquila fasciata) Højris, Mors
2019
423 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen, Ho
422 2019-07-12 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
421 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum Digesø
2018
420 2018-11-05 * Gråsejler (Apus pallidus) Vesterende Ballum
419 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Skagen Sønderstrand
418 2018-08-07 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum forland
417 2018-04-28 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Fyrvej 7, Skagen
416 2018-01-02 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hanstholm
2017
415 2017-10-15 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Nyeng, Blåvand
2016
414 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals havn
413 2016-08-02 * Jomfrutrane (Grus virgo) Roden Fed, Lolland
2015
412 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene
411 2015-08-01 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Agger tange
2014
410 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl. Hviding engsø
2013
409 2013-12-26 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Lunden, Gram
408 2013-07-23 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
407 2013-06-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup, Salling
406 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvand
405 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Magleby
2012
404 2012-11-05 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev engsø
403 2012-10-29 * Høgesanger (Curruca nisoria) Ringkøbing
402 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Grenen, Skagen
401 2012-02-04 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Ringkøbing
2011
400 2011-12-10 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Ringkøbing
399 2011-11-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde havn
398 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
397 2011-09-04 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Blåvand
396 2011-03-23 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Vest Stadil Fjord
2010
395 2010-07-25 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Harboøre Tange
394 2010-07-06 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
393 2010-07-03 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Store Vrøj, Saltbæk Vig
392 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvand, fyrhaven
391 2010-05-26 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Vest Stadil Fjord
390 2010-03-24 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Hoverdal
389 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø
388 2010-01-18 Tajgasædgås (Anser fabalis) Vest Stadil Fjord
2009
387 2009-10-13 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Sydhukket, Blåvand
386 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Krejbjergvej 15 s for Nr. Snede
385 2009-04-30 Vendehals (Jynx torquilla) Tipperne
2008
384 2008-10-16 Slørugle (Tyto alba) Mandø
383 2008-10-05 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Lyngvig Fyr
382 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger tange
381 2008-05-28 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav mose
380 2008-05-22 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Bølling sø
379 2008-05-20 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skagen
378 2008-05-18 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Borris hede
377 2008-04-07 Fyrremejse (Poecile montanus) Nørre sø
2007
376 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
375 2007-10-14 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Reservatet, Skagen
374 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger færgeleje
373 2007-07-16 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Veddelev, Ulfshale, Møn
372 2007-01-15 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
371 2007-01-07 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Husby klit
2006
370 2006-12-29 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn, Lolland
369 2006-10-17 * Storpiber (Anthus richardi) Rømø
368 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
367 2006-10-01 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Søndervig EE´s have
366 2006-08-06 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Ørum sø
365 2006-08-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Borris Hede
364 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Pøl, Als
363 2006-06-12 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn
362 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings ø
2005
361 2005-12-26 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Hestholm
360 2005-10-16 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Fourfeldt Esbjerg
359 2005-10-13 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Nyeng, Blåvand
358 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Ølsemagle Revle
357 2005-06-12 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Skagen - Højen Fyr
356 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum forland
355 2005-05-28 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Grenen, Skagen
354 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lakolk klitsø, Rømø
2004
353 2004-10-11 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Mandø by
352 2004-10-05 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Hanstholm fyrhaver
351 2004-10-01 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals havn
350 2004-09-12 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Nørre Lyngvig
349 2004-08-06 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Tippergate
348 2004-07-10 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Rømø
347 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Rømø Sønderstrand
346 2004-05-11 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvand
2003
345 2003-07-30 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Hvide Sande
344 2003-06-13 * Dværghornugle (Otus scops) Kløvbakken, Filsø
343 2003-06-05 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
342 2003-05-18 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Vest Stadil Fjord
341 2003-03-29 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvands Huk
2002
340 2002-08-18 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Sønderho - Fanø
339 2002-07-24 Lunde (Fratercula arctica) Blåvand
338 2002-06-17 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Frisenfelt - Gedser
337 2002-06-15 Biæder (Merops apiaster) Søndervig
336 2002-06-04 Markpiber (Anthus campestris) Pælebakke klit
335 2002-06-04 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skagen
334 2002-05-27 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Blåvand
333 2002-05-26 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Grenen
332 2002-05-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnengene
331 2002-05-09 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Mandø
330 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane sø
2001
329 2001-12-14 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Stubben -Kbh
328 2001-10-16 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Hviding
327 2001-10-10 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Nørre Lyngvig
326 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen
325 2001-06-26 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Ringkjøbing
324 2001-06-17 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Skjern enge
323 2001-06-09 Engsnarre (Crex crex) Ausumgård
322 2001-06-09 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Vejlerne
321 2001-05-24 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Vest Stadil Fjord
320 2001-05-23 Savisanger (Locustella luscinioides) Løje sø
319 2001-05-01 Temmincksryle (Calidris temminckii) Værnengene
318 2001-03-20 Råge (Corvus frugilegus) Holmbokær
317 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skårup
316 2001-02-10 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Grødby - Bornholm
315 2001-01-31 Klippedue (Columba livia) Ringkøbing
2000
314 2000-10-07 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Vollerum enge, Vest Stadil Fjord
313 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs
312 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg sø
311 2000-04-29 Sortsvane (Cygnus atratus) Klægbanken
310 2000-04-20 Skestork (Platalea leucorodia) Vest Stadil Fjord
309 2000-04-17 * Blåvinget And (Spatula discors) Fjaltring
308 2000-04-16 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Mollerup
307 2000-03-19 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Ringkøbing
1999
306 1999-11-26 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Hellebæk
305 1999-10-19 Gråmåge (Larus hyperboreus) Nørre Lyngvig
304 1999-09-29 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Gilleleje
303 1999-07-16 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Feddet
302 1999-06-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Vejlerne
301 1999-06-05 * Kejserørn (Aquila heliaca) Bøtø Nor
300 1999-05-24 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Bjålum klit
299 1999-05-18 Sølvhejre (Ardea alba) Vest Stadil Fjord
298 1999-05-16 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Saltvandssøen
297 1999-05-13 * Rosenstær (Pastor roseus) Skagen
296 1999-05-09 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene
295 1999-03-08 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Stadilø
1998
294 1998-11-23 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene
293 1998-11-15 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen
292 1998-11-06 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
291 1998-09-28 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvand
290 1998-09-21 * Indisk Gås (Anser indicus) Vest Stadil Fjord
289 1998-09-19 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) SV-pynten Amager
288 1998-09-12 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Nørre Lyngvig
287 1998-08-02 Skægmejse (Panurus biarmicus) Husby sø
286 1998-07-06 * Grøn Biæder (Merops persicus) Husby
285 1998-05-19 Grønspætte (Picus viridis) Højmark
284 1998-05-11 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Sneum sluse
283 1998-04-26 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen
282 1998-03-30 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Skagen
281 1998-03-17 * Pileværling (Emberiza rustica) Hellebæk
280 1998-01-31 * Polarlomvie (Uria lomvia) Fredrikshavn
1997
279 1997-10-02 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Nørre Lyngvig
278 1997-09-13 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Nørre Lyngvig
277 1997-09-12 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Ølsemagle revle
276 1997-07-14 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Tissø
275 1997-06-28 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Svanninge bakker
274 1997-06-22 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvand
273 1997-06-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Arup Vejle
272 1997-05-14 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Nørre sø - Vedersø
271 1997-05-13 Silkehejre (Egretta garzetta) Værnengene
270 1997-04-10 Sortterne (Chlidonias niger) Rudbøl sø
269 1997-03-27 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Harboøre tange
268 1997-03-21 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Nyborg
267 1997-03-01 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Vest Stadil Fjord
1996
266 1996-10-17 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Vest Stadil Fjord
265 1996-10-09 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Søndervig EE`s have
264 1996-08-10 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Østerild fjord
263 1996-04-21 * Stellersand (Polysticta stelleri) Nyeng - Skallingen
1995
262 1995-11-09 * Kohejre (Bubulcus ibis) Ove sø
261 1995-10-30 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Lyngvig Fyr
260 1995-09-08 Dværggås (Anser erythropus) Vest Stadil Fjord
259 1995-07-22 Storkjove (Stercorarius skua) Nørre Lyngvig
258 1995-07-22 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Nørre Lyngvig
257 1995-06-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Kilen, Struer
256 1995-05-21 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skagen
255 1995-05-20 Kirkeugle (Athene noctua) Ringkøbing
1994
254 1994-10-22 Sabinemåge (Xema sabini) Karlslunde Strand
253 1994-08-04 * Damklire (Tringa stagnatilis) Ølsemagle revle
252 1994-06-01 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Fiil sø
251 1994-05-01 Gulirisk (Serinus serinus) Kongelunden
250 1994-02-25 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Solbjerg enge
249 1994-02-06 Hærfugl (Upupa epops) Korshage, Nykøbing Sjælland
1993
248 1993-11-10 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Amager
247 1993-10-21 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Lyngvig fyr
246 1993-09-12 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Stege slambassiner
245 1993-06-27 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Aborrebjerget
244 1993-05-07 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Høvblege
243 1993-05-07 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Høvblege
1992
242 1992-07-28 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Borreby mose
241 1992-07-28 * Terekklire (Xenus cinereus) Borreby mose
240 1992-07-28 Odinshane (Phalaropus lobatus) Borreby mose
239 1992-06-01 Pirol (Oriolus oriolus) Skagen
238 1992-06-01 Turteldue (Streptopelia turtur) Skagen
237 1992-05-31 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Skagen
236 1992-05-31 Natravn (Caprimulgus europaeus) Sandmilen, Skagen
235 1992-05-31 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
234 1992-05-31 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen
233 1992-05-30 Vagtel (Coturnix coturnix) Gårdbogård sø, NJ
232 1992-04-17 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Klampenborg væddeløbsbane
231 1992-04-12 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Thyborøn havn
230 1992-04-10 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Vejlerne
229 1992-04-08 Stor Hornugle (Bubo bubo) Sønderjylland
1991
228 1991-12-13 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Fredriksværk
227 1991-08-10 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Fællesfolden, Reersø
226 1991-05-18 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Ellekrattet, Skagen
1990
225 1990-11-17 Alk (Alca torda) Gilbjerg
224 1990-11-17 Søkonge (Alle alle) Gilbjerg
223 1990-10-28 Isfugl (Alcedo atthis) Fredriksdal
222 1990-09-15 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Gilbjerg
221 1990-03-18 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hellebæk
220 1990-01-14 * Høgeugle (Surnia ulula) Værløse
1989
219 1989-08-06 Lomvie (Uria aalge) Vejlby klit
218 1989-08-06 Havlit (Clangula hyemalis) Vejlby klit
217 1989-08-06 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Vejlby klit
216 1989-08-06 Sule (Morus bassanus) Vejlby klit
215 1989-07-31 Sildemåge (Larus fuscus) Krylen
214 1989-04-30 Pungmejse (Remiz pendulinus) Hellebæk
213 1989-04-29 * Sort Stork (Ciconia nigra) Hellebæk
212 1989-04-14 Lapværling (Calcarius lapponicus) Gilbjerg
211 1989-03-09 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Valby gasværk
1988
210 1988-12-10 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Furesøen
209 1988-11-03 Skærpiber (Anthus petrosus) Stevns
208 1988-05-31 Gærdesanger (Curruca curruca) Alsønderup enge
207 1988-05-15 Blåhals (Luscinia svecica) Gilbjerg
206 1988-03-31 Knarand (Mareca strepera) Gilbjerg
205 1988-03-30 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Gilbjerg
1987
204 1987-10-31 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Amager sydstrand
203 1987-10-19 Vindrossel (Turdus iliacus) Vest Stadil fjord
202 1987-08-23 Kærløber (Calidris falcinellus) Ølsemagle revle
201 1987-08-15 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Nivå bugt
200 1987-07-28 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Værnengene
199 1987-07-26 Ride (Rissa tridactyla) Hvide Sande
198 1987-06-30 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Hyllekrog
197 1987-06-12 Gulbug (Hippolais icterina) Besser
196 1987-05-30 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Utterslev mose
195 1987-05-14 Islom (Gavia immer) Skagen
194 1987-05-12 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Vind hede
193 1987-05-12 Vandrikse (Rallus aquaticus) Bygholm vejle
192 1987-05-12 Rørdrum (Botaurus stellaris) Bygholm vejle
191 1987-05-10 Hedehøg (Circus pygargus) Højer sluse
190 1987-05-10 Dværgryle (Calidris minuta) Tipperne
189 1987-05-10 Småspove (Numenius phaeopus) Højer sluse
188 1987-05-10 Stenvender (Arenaria interpres) Tipperne
187 1987-05-09 Gransanger (Phylloscopus collybita) Dejbjerg plantage
186 1987-05-09 Græshoppesanger (Locustella naevia) Borris hede
185 1987-05-09 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skjern enge
184 1987-05-03 * Rødhovedet And (Netta rufina) Hellebæk
183 1987-05-02 Ravn (Corvus corax) Hellebæk
182 1987-05-02 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Hellebæk
181 1987-04-23 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Hellebæk
180 1987-04-19 Vandrefalk (Falco peregrinus) Gilbjerg
179 1987-04-18 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Hellebæk
178 1987-04-17 Atlingand (Spatula querquedula) Tipperne
177 1987-04-10 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Nielstrup sø
176 1987-04-09 Natugle (Strix aluco) Raunstrup sø
175 1987-04-05 Pibesvane (Cygnus columbianus) Tipperne
174 1987-04-04 Topmejse (Lophophanes cristatus) Løvstrup plantage
173 1987-03-04 Sortkrage (Corvus corone) Stadilø
172 1987-02-22 * Perleugle (Aegolius funereus) Kongelunden
171 1987-02-22 Silkehale (Bombycilla garrulus) Kongelunden
170 1987-02-20 Allike (Coloeus monedula) Tystrup-Bavelse
169 1987-02-02 Havørn (Haliaeetus albicilla) Tystrup-Bavelse
168 1987-01-26 * Mandarinand (Aix galericulata) Vestre Kirkegård
167 1987-01-26 Skovhornugle (Asio otus) Vestre kirkegård
166 1987-01-24 Grønsisken (Spinus spinus) Jægerspris Storskov
165 1987-01-22 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Holløse mølle
164 1987-01-19 Sortmejse (Periparus ater) Jægerspris Storskov
163 1987-01-19 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Jægerspris Storskov
162 1987-01-16 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Vestre Kirkegård
161 1987-01-03 Halemejse (Aegithalos caudatus) Kongelunden
1986
160 1986-12-06 Husskade (Pica pica) Kongelunden
159 1986-11-15 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Kongelunden
158 1986-11-09 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Amager sydstrand
157 1986-11-09 Fasan (Phasianus colchicus) Amager sydsstrand
156 1986-10-11 Hedelærke (Lullula arborea) Stevns
155 1986-10-11 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Stevns
154 1986-10-05 Blisgås (Anser albifrons) Stevns
153 1986-10-05 Sort Glente (Milvus migrans) Stevns
152 1986-10-05 Rød Glente (Milvus milvus) Stevns
151 1986-10-04 Stormmåge (Larus canus) Saltholm
150 1986-10-04 Sølvmåge (Larus argentatus) Saltholm
149 1986-09-19 Huldue (Columba oenas) Stevns
148 1986-09-13 Stillits (Carduelis carduelis) Borreby mose
147 1986-09-12 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Amager sydstrand
146 1986-09-12 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Amager sydstrand
145 1986-08-28 Fjordterne (Sterna hirundo) Stigsnæs
144 1986-08-28 Ringdue (Columba palumbus) Stigsnæs
143 1986-08-28 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Stigsnæs
142 1986-08-28 Aftenfalk (Falco vespertinus) Stigsnæs
141 1986-08-14 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Amager sydstrand
140 1986-08-14 Tinksmed (Tringa glareola) Amager sydstrand
139 1986-08-10 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Ølsemagle revle
138 1986-08-10 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Ølsemagle revle
137 1986-08-05 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Holmegårds mose
136 1986-08-03 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Amager sydstrand
135 1986-08-03 Sandløber (Calidris alba) Amager sydstrand
134 1986-07-31 Sumpmejse (Poecile palustris) Bognæs
133 1986-07-31 Agerhøne (Perdix perdix) Bognæs
132 1986-07-27 Spætmejse (Sitta europaea) Ulvshale
131 1986-07-27 Tornsanger (Curruca communis) Ulvshale
130 1986-07-17 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Schuberts plantage, Ringkøbing
129 1986-07-08 Digesvale (Riparia riparia) Besser strand
128 1986-07-08 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Besser strand
127 1986-07-06 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Korshage
126 1986-07-06 Sanglærke (Alauda arvensis) Korshage
125 1986-07-03 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Aflandshage
124 1986-06-27 Træløber (Certhia familiaris) Gribskov
123 1986-06-27 Skovskade (Garrulus glandarius) Gribskov
122 1986-06-27 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Gribskov
121 1986-06-22 Munk (Sylvia atricapilla) Utterslev mose
120 1986-06-10 Dværgterne (Sternula albifrons) Amager sydstrand
119 1986-06-10 Bysvale (Delichon urbicum) Amager sydstrand
118 1986-06-07 Sangdrossel (Turdus philomelos) Gribskov
117 1986-06-02 Jernspurv (Prunella modularis) Ringkøbing
116 1986-06-01 Gråkrage (Corvus cornix) Ringkøbing
115 1986-06-01 Gråspurv (Passer domesticus) Ringkøbing
114 1986-06-01 Landsvale (Hirundo rustica) Ringkøbing
113 1986-06-01 Solsort (Turdus merula) Ringkøbing
112 1986-06-01 Havesanger (Sylvia borin) Ringkøbing
111 1986-05-19 Gøg (Cuculus canorus) Amager sydstrand
110 1986-05-19 Mursejler (Apus apus) Amager sydstrand
109 1986-05-19 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Amager sydstrand
108 1986-05-13 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Gilbjerg
107 1986-05-04 Hjejle (Pluvialis apricaria) Gilbjerg
106 1986-05-04 Hvidklire (Tringa nebularia) Gilbjerg
105 1986-05-03 Nattergal (Luscinia luscinia) Hellebæk
104 1986-05-03 Lærkefalk (Falco subbuteo) Gilbjerg
103 1986-05-03 Trane (Grus grus) Gilbjerg
102 1986-05-02 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Kagsmosen
101 1986-05-02 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Amager sydstrand
100 1986-04-26 Skovpiber (Anthus trivialis) Hellebæk
99 1986-04-26 Ringdrossel (Turdus torquatus) Hellebæk
98 1986-04-26 Rustand (Tadorna ferruginea) Hellebæk
97 1986-04-26 Svaleklire (Tringa ochropus) Hellebæk
96 1986-04-25 Skovspurv (Passer montanus) Besser, Samsø
95 1986-04-25 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Besser, Samsø
94 1986-04-24 Knortegås (Branta bernicla) Stavns fjord
93 1986-04-24 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Stavns fjord
92 1986-04-24 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Stavns fjord
91 1986-04-22 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Besser, Samsø
90 1986-04-22 Havterne (Sterna paradisaea) Hou
89 1986-04-19 Fuglekonge (Regulus regulus) Vind hede
88 1986-04-19 Stær (Sturnus vulgaris) Ringkøbing
87 1986-04-18 Brushane (Calidris pugnax) Tipperne
86 1986-04-18 Sortklire (Tringa erythropus) Tipperne
85 1986-04-17 Tornirisk (Linaria cannabina) Lakolk
84 1986-04-17 Bomlærke (Emberiza calandra) Tipperne
83 1986-04-17 Engpiber (Anthus pratensis) Lakolk
82 1986-04-17 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Lakolk
81 1986-04-17 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Fiil sø
80 1986-04-17 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Ribe
79 1986-04-17 Skeand (Spatula clypeata) Tipperne
78 1986-04-17 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Lakolk
77 1986-04-17 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Tipperne
76 1986-04-16 Rødhals (Erithacus rubecula) Vest Stadil Fjord
75 1986-04-16 Bramgås (Branta leucopsis) Vest Stadil Fjord
74 1986-04-16 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind hede
73 1986-04-16 Klyde (Recurvirostra avosetta) Ulvedybet
72 1986-04-15 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Skagen Nordstrand
71 1986-04-15 Svartbag (Larus marinus) Skagen havn
70 1986-04-15 Tejst (Cepphus grylle) Skagen nordstrand
69 1986-04-15 Ederfugl (Somateria mollissima) Skagen nordstrand
68 1986-04-15 Sortand (Melanitta nigra) Skagen nordstrand
67 1986-04-15 Fløjlsand (Melanitta fusca) Skagen nordstrand
66 1986-04-14 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Skagen
65 1986-04-14 Krikand (Anas crecca) Bygholm vejle
64 1986-04-14 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Vejlerne
63 1986-04-13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Stadilø
62 1986-04-13 Storspove (Numenius arquata) Stadilø
61 1986-04-09 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Ølsemagle revle
60 1986-04-09 Canadagås (Branta canadensis) Ølsemagle revle
59 1986-04-09 Pibeand (Mareca penelope) Ølsemagle revle
58 1986-04-05 Sortspætte (Dryocopus martius) Hellebæk
57 1986-04-05 Duehøg (Accipiter gentilis) Hellebæk
56 1986-04-05 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Hellebæk
55 1986-04-05 Dværgfalk (Falco columbarius) Hellebæk
54 1986-04-05 Fiskehejre (Ardea cinerea) Gurre sø
53 1986-04-04 Bogfinke (Fringilla coelebs) Amager sydstrand
52 1986-04-04 Mosehornugle (Asio flammeus) Amager sydstrand
51 1986-04-04 Grågås (Anser anser) Amager sydstrand
50 1986-04-04 Strandskade (Haematopus ostralegus) Amager sydstrand
49 1986-04-04 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Amager sydstrand
48 1986-04-04 Rødben (Tringa totanus) Amager sydstrand
47 1986-03-28 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Amager sydstrand
46 1986-03-27 Vibe (Vanellus vanellus) Dybe sø
45 1986-03-15 Gravand (Tadorna tadorna) Tårs havn
44 1986-03-15 Spidsand (Anas acuta) Tårs
43 1986-03-15 Bjergand (Aythya marila) Tårs havn
42 1986-03-15 Skarv (Phalacrocorax carbo) Tårs havn
41 1986-02-27 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Enø
40 1986-02-27 Grønirisk (Chloris chloris) Enø
39 1986-02-27 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Enø
38 1986-02-27 Gulspurv (Emberiza citrinella) Enø
37 1986-02-27 Vandstær (Cinclus cinclus) Holløse Mølle
36 1986-02-27 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Ringsted å
35 1986-02-09 Knopsvane (Cygnus olor) Sjællandsbroen
34 1986-02-09 Taffeland (Aythya ferina) Sjællandsbroen
33 1986-02-09 Troldand (Aythya fuligula) Sjællandsbroen
32 1986-02-09 Hvinand (Bucephala clangula) Sjællandsbroen
31 1986-02-09 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sydhavnen
30 1986-02-09 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Sjællandsbroen
29 1986-02-09 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sjællandsbroen
28 1986-02-09 Blishøne (Fulica atra) Sjællandsbroen
27 1986-01-11 Sangsvane (Cygnus cygnus) Tystrup-Bavelse sø
26 1986-01-03 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Stadilø
25 1986-01-03 Spurvehøg (Accipiter nisus) Stadilø
24 1986-01-02 Gråand (Anas platyrhynchos) Sjællandsbroen
1985
23 1985-12-28 Musvit (Parus major) Amager fælled
22 1985-12-27 Sjagger (Turdus pilaris) Amager fælled
21 1985-12-27 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Amager Fælled
20 1985-10-18 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Stigsnæs
19 1985-10-18 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Stigsnæs
18 1985-10-18 Musvåge (Buteo buteo) Stigsnæs
17 1985-10-18 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Stigsnæs
16 1985-01-05 Rørhøg (Circus aeruginosus) Stadilø
903
15 0903-09-19 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Nørre Lyngvig
96
14 0096-12-05 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Gamborg inderfjord
9
13 0009-02-06 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Vostrup
Annoncer