Danske Arter

Danske Arter

Kai Hultmann


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kai Hultmanns kryds

Dette er Kai Hultmanns Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-06-09 Lille Rørbæk Enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-11-30 Gundsømagle Holme
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-10-20 Nivå Bugt og strandenge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-03-26 Frederiksberg have
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-10-06 Sydpynten, Kongelunden
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-03-23 Møllemosen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-01-04 Gundsømagle sø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-02-26 Gundsømagle sø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-11-07 Solbjerg Engsø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-05-13 Møllemosen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-02-05 Annisse
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-03 Flyvestation Værløse
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-04-25 Græse strandenge
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-03-26 Frederiksberg have
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-01-07 Lyngby mølledam
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-20 Skenkelsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-04-10 Skenkelsø sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-04-10 Skenkelsø sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-04-07 Gundsømagle sø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-07-25 Måløv naturpark
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-04-27 Klydesøen, Vestamager
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-04-18 Frederiksværk Lystbådehavn
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2014-06-04 Selsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-11-28 Jægersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-10-01 Gundsømagle Holme
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-04-19 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-03-12 Damhussøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-08-12 Ølsemagle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-06-03 Marbæk havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-02-21 Reersø havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-02-28 Nordhavnstippen/Stubben
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-02-02 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-02-28 Nordhavnstippen/Stubben
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-13 Sidinge fjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Marbæk havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-02-06 Lyngby sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-08-01 Helsingør havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-06-25 Mandehoved, Stevns
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-07-04 Skenkelsø Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-04-21 Jonstrup
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-23 Nordhavnstippen/Stubben
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-12-28 Måløv
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-23 Nyborg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2016-04-10 Grønjordssøen, Amager fælled
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-10 Vaserne
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-09-20 Måløv Naturpark
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-09-20 Måløv Naturpark
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-22 Jonstrup Å
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-02-02 Marebæk havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-01-13 Ejby havn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-04-07 Gundsømagle sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-24 Himmelsøen, Darup grusgrav
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-07-23 Utterslev mose del II
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-02-26 Jyllinge
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-07-12 Nygård Sø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-06-02 Nygård Sø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-07-13 Hejresøen, Vestamager
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-08-04 Borreby mose
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-15 Vestamager Kalvebodfælled
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-07-23 Nivå strandenge
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-02-03 Nordhavnstippen/Stubben
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-06-02 Nygård Sø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-13 Melby Overdrev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-07-16 Nivå strandenge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-01 Over Dråby Strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-07-13 Klydesøen, Vestamager
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-06-12 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-02-21 Reersø havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-01-01 Over Dråby Strand, skov og kyst nord for
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-06-19 Sydvestpynten, del 3
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-07-14 Ishøj strandenge
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-04-17 Nivå Bugt og strandenge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-04-27 Dæmningen ved Klydesøen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-04-17 Nivå Bugt og strandenge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-23 Slipshavn, Nyborg
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj strandenge
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-01-04 Måløv
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-10-20 Nivå Bugt og strandenge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-08-26 Ishøj Strandenge
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-24 Søndersø, Furesø kommune
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-07-14 Ishøj strandenge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-04-07 Gundsømagle Holme
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-08-26 Ishøj Strandenge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-07-05 Bløden
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-18 Ishøj strandenge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-06-08 Skagen, Verdens ende
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-07-04 Skenkelsø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-26 Søndersø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-04-23 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-03-03 Køge Sydstrand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-23 Knudshoved Færgehavn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-02-28 Nordhavnstippen/Stubben
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2016-02-04 Gilleleje havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-03-03 Køge Sydstrand
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-02-04 Maglebæk sø
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-12 Damphussøen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-04-22 Ishøj Strandenge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-23 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-06-12 Borreby Mose
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-24 Søndersø, Furesø kommune
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-07-17 Nivå Bugt og strandenge
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-06-08 Skagen, Verdens ende
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-06-08 Skagen, Verdens ende
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2017-11-03 Melby
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-06-07 Gniben
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-09-13 Gilbjerg hoved
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-06-08 Skagen, Verdens ende
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-02-26 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-06-08 Skagen, Verdens ende
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-03-05 Møllekrogen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-07-13 Klydesøen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-03-09 Gundsømagle sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-08-02 Sømosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-12-30 Ramsømagle sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-08-01 Selsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-08-14 Stauning ø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-06-25 Mandehoved, Stevns
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-02-10 Sølager
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-02-07 Dragør Sydstrand
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-03-08 Vaserne
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-07 Gundsømagle sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-03 Flyvestation Værløse
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-06-16 Jægersø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-03-05 Skraverup
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-02-26 Gundsømagle sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-03-10 Flyvestation Værløse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-10-14 Strø By
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-02-22 2800 Kongens Lyngby
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-12-23 Hareskoven
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-11-23 Vestre Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-03-09 Flyvestation Værløse
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-09-14 Øresund (ml. Strandmøllen og Klampenborg)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-14 Melby Overdrev
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-05 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-12-10 Måløv Naturpark
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-05-02 Tisvilde hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-11-09 Sølager
300 X * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 2014-08-08 Nivø
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-10-26 Koklapperne, Vestamager
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-09-14 Maglemose v. Vedbæk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-09-20 Hejresøen, Vestamager
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-02 Hundested havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-07-12 Røsnæs spidsen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-11-27 Stenholts Indelukke, Gribskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-06-02 Ullerup Skov
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-02-10 Kongens Lyngby
318 X Husskade (Pica pica) 2014-11-25 Sydhavnstippen
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2016-11-24 Gørslev by
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-02-20 Måløv
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-02-13 Måløv
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-02-22 Jonstrup Å
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-02-11 Måløv
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-07-12 Nygård Sø
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-01 Over Dråby Strand
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-09-27 Måløv Naturpark
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-12-08 Måløv
332 X Musvit (Parus major) 2014-12-28 Måløv
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-06-15 Porsemosen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-06-15 Gundsømagle Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-02-07 Dragør sydstrand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-26 Gundsølille
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-06-09 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2016-03-01 Køge sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-17 Præstesø - vest for Søndersø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-07-12 Røsnæs spidsen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-17 Præstesø - vest for Søndersø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-04-07 Gundsømagle Sø
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-04 Vestre Kirkegård
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-27 Klydesøen, Vestamager
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-04-20 Vestre kirkegård
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-11 Kongelunden del 2 (NØ-del af skoven)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-17 Villahøj Sø, Vestamager
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-06-15 Gundsømagle Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-31 Vigersted By
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-07-03 Gundsømagle Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-06-04 Bringe Mose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-08-03 Gundsømagle sø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-06-09 Frederikssund sygehus
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-29 Trygvælde Å
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-03-28 Jonstrup Å
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-09-15 Måløv Naturpark
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-24 Nordhavnstippen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-05-17 Sprogø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-09-20 Måløv
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-01-05 Utterslev Mose Del II
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-02-06 Asserbo Strand
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-12-15 Måløv Naturpark
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-03-08 Vaserne
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-10-05 Måløv Naturpark
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-09-27 Jægersborg Dyrehave
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-03-25 Gundsømagle Sø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-21 Hellebæk avlsgård
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-02-20 Måløv
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-02-21 Bispebjerg
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-06-17 Måløv Naturpark
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-11-11 Vestskoven
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-05-29 Søndersø (Furesø kommune)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-11-27 Melby Overdrev
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-17 Sprogø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-10-07 Alsønderup Engsø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-11 Enghave, Frederikssund
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-24 Søndersø (Furesø kommune)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-10 Vestre Kirkegård
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-06-05 Nejede Vestskov
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-21 Hundested havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-06-09 Frederikssund sygehus
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2022-04-30 Fornetofte Marker
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-27 Klydesøen, Vestamager
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-05-16 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-09-06 Mandehoved, Stevns
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-04 Jonstrup å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-12-08 Måløv
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-12-28 Måløv
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-06-16 Jægersø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-07-05 Bløden
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-02-01 Jonstrup å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-04-10 Skenkelsø Sø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-04-22 Klydesøen, Vestamager
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-06-08 Skagen, Verdens ende
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-21 Reersø havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-02-21 Reersø havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-12-12 Ganløse Ore
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-09-19 Jonstrup Vang
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-03-10 Præstesø, vest for Søndersø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-12-10 Måløv Naturpark
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-07 Gniben
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-12-01 Tisvildekysten
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-02-07 Dragør sydstrand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-04-10 Skenkelsø sø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-02-23 Nordhavnstippen/Stubben
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-03-03 Gundsølille
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-02-18 Nordhavnstippen/Stubben
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-11-07 Asserbo Strand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-12-27 Jonstrup Vang
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-12-01 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-07-05 Bløden
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-12-16 Ølsemagle Revle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-03-03 Nordhavnstippen/Stubben
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-08-07 Skenkelsø by
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-12-03 Jonstrup Å
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-24 Sydhavnstippen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemose v. Vedbæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-06-15 Gundsømagle Sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer