Danske Arter

Danske Arter

Per Guldhammer Henriksen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Guldhammer Henriksens kryds

Dette er Per Guldhammer Henriksens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1984-05-06 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1980-03-14 Brabrand Sø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1998-07-28 Lyngbygaards Å
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1980-03-08 Brabrand Sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1980-10-25 Rømø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-04-07 Bøvling Klit, RK
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1981-12-28 Brabrand Sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1984-02-03 Vestjylland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-28 Bygholm Vejle
11 X Grågås (Anser anser) 1980-03-30 Moesgaard Strand
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1983-11-07 Århus Havn
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1980-05-11 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1980-11-01 Bygholm Vejle
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1981-02-21 Weddelsborg
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1984-02-03 Fiil Sø, RK
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-09-24 Bygholm Vejle
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1980-02-03 Brabrand Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1980-11-01 Agger Tange
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1980-03-14 Brabrand Sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-04-14 Terp v Skivholme
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1980-03-09 Brabrand Sø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-07-29 Brabrand Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1980-04-04 Kysing Fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 1980-10-19 Kysing Fjord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1980-03-04 Brabrand Sø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-10-31 Hornbæk Enge v. Gudenåen, ØJ
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1980-01-12 Brabrand Sø
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta) 1981-03-15 Overgård
35 X Krikand (Anas crecca) 1980-03-29 Brabrand Sø
36 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1989-01-19 Nors Sø, NJ
38 X Taffeland (Aythya ferina) 1980-03-04 Brabrand Sø
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn, Fredericia, VE
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Mollerup, ÅH
41 X Troldand (Aythya fuligula) 1980-03-04 Brabrand Sø
42 X Bjergand (Aythya marila) 1980-11-01 Agger Tange
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-11 1 3cy+ male Lønborggård, Skjern Enge, RK
44 * Stellersand (Polysticta stelleri)
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1996-06-01 1 ad. male Hirsholm, NJ
46 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1980-07-26 Alrø
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1989-11-13 Skagen, NJ
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1980-09-28 Ørhage
49 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
50 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
51 X Sortand (Melanitta nigra) 1980-09-14 Kysing Næs
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-11-24 Fjellerup Strand
53 X Havlit (Clangula hyemalis) 1980-11-01 Roshage
54 X Hvinand (Bucephala clangula) 1980-03-16 Brabrand Sø
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1981-01-11 Kysing Fjord
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1980-01-12 Brabrand Sø
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1980-07-12 Kysing Fjord
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1986-06-02 Nørlund Plantage
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
64 X Mursejler (Apus apus) 1980-07-03 Søndervangen
65 * Gråsejler (Apus pallidus)
66 * Orientsejler (Apus pacificus)
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-11 Fællesfolden, Reersø, S
72 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Pøl
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus) 1980-05-15 Brabrand Sø
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia) 2001-01-01 Aarhus Havn, set tidligere, 1. obs i DOFbasen
78 X Huldue (Columba oenas) 1980-03-30 Moesgaard Strand
79 X Ringdue (Columba palumbus) 1980-03-09 Brabrand Sø
80 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2000-04-29 Vågøgade, Aarhus
81 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1980-08-09 Rudbøl
83 * Sørgedue (Zenaida macroura)
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1981-04-20 Nordstrand, Skagen
85 X Engsnarre (Crex crex) 1985-06-03 Kasted Mose
86 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
87 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1991-09-21 Tryggelev Nor 1 set
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1980-02-03 Brabrand Sø
91 X Blishøne (Fulica atra) 1980-01-12 Brabrand Sø
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-01 Lille Vildmose
93 * Jomfrutrane (Grus virgo)
94 X Trane (Grus grus) 1981-04-18 Flagbakken, Skagen
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1980-07-27 Kysing Fjord
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1980-08-09 Lakolk
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1980-03-29 Brabrand Sø
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1980-09-14 Kysing Fjord
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1980-06-01 Mossø
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-17 Skivholme
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1980-07-20 Kysing Fjord
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1995-05-08 Remmerslund Grusgrav, Hedensted, VE
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1980-04-04 Kysing Fjord
104 X Vibe (Vanellus vanellus) 1980-03-09 Brabrand Sø
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-07-22 Bygholm Vejle, NJ
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1980-07-26 Alrø
108 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-18 1 ad. male Sønderland, Rømø, SJ
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1980-08-09 Rømø
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1980-07-12 Kysing Fjord
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1980-07-29 Brabrand Sø
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1981-04-17 Grenen, Skagen
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1985-08-25 Agger Tange
119 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
120 X Småspove (Numenius phaeopus) 1980-08-09 Rømø
121 X Storspove (Numenius arquata) 1980-03-30 Moesgaard Strand
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1980-06-08 Alrø
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1980-05-11 Tipperne
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres) 1980-07-19 Blåvands Huk
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1980-07-26 Alrø
127 X Brushane (Calidris pugnax) 1980-05-11 Tipperne
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1985-07-28 Kysing Fjord
129 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1980-07-20 Kysing Fjord
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1980-05-17 Brabrand Sø
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba) 1980-08-09 Rømø
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1980-07-20 Kysing Fjord
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1980-11-15 Begtrup Vig
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen
138 X Dværgryle (Calidris minuta) 1980-08-17 Kysing Fjord
139 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-09-19 Grønningen
141 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
142 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-05 Hegnsvej, Lille Vildmose
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1981-11-02 Viby
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1981-08-09 Kysing Fjord
146 X Tredækker (Gallinago media) 2002-08-25 Lading Sø, ØJ
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1980-02-03 Brabrand Sø
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2000-05-13 1 ad. Kjelst Grusgrav, RB
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-21 Thissingvig, Mors
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1980-08-17 Kysing Fjord
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1996-05-27 Bygholm Vejle, NJ
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1980-05-11 Tipperne
153 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
154 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1980-07-12 Kysing Fjord
155 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
156 X Rødben (Tringa totanus) 1980-03-29 Brabrand Sø
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-05-17 1 displaying Arup Vejle, Vejlerne, NJ
158 X Tinksmed (Tringa glareola) 1980-05-16 Brabrand Sø
159 X Sortklire (Tringa erythropus) 1980-05-11 Tipperne
160 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1980-07-12 Kysing Fjord
161 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-05 Klydesøen, Vestamager, S
164 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-05-07 Margrethe Kog
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-05 Sneum Engsø
166 X Ride (Rissa tridactyla) 1980-08-10 Blåvand
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø
168 X Sabinemåge (Xema sabini) 1983-10-01 Ørhage, NJ
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals Havn
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1980-01-12 Brabrand Sø
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1981-05-30 Østerby Mose
173 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-03 1 ad. Thorsminde Havn, RK
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-06-23 1 2cy Vejlerne, NJ
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1988-10-08 Hanstholm adult vinterdragt
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus) 1980-07-12 Kysing Fjord
180 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-18 1 ad. Margrethe Kog, SJ
181 X Svartbag (Larus marinus) 1980-01-04 Brabrand Sø
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-15 Brabrand Sø
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1980-09-27 Ørhage
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1984-04-19 Hvidvinget Måge (19-23/4)
185 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1980-01-12 Brabrand Sø
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-11-25 Universitetsparken, Århus
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-10-28 Hanstholm Havn
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus) 1980-07-27 Kysing Fjord
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1988-07-21 Fanø (19 til 22/7)
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-06-22 Årslev Engsø
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1980-07-19 Blåvands Huk
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1980-07-20 Kysing Fjord
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 * Rosenterne (Sterna dougallii)
197 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1980-07-19 Blåvands Huk
198 X Havterne (Sterna paradisaea) 1980-04-26 Kysing Fjord
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1988-10-25 Vejlerne, NJ
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1994-10-05 1 2cy+ wint. plum. Brabrand Sø, ÅH
201 X Sortterne (Chlidonias niger) 1980-08-24 Kysing Fjord
202 X Storkjove (Stercorarius skua) 1984-09-02 Roshage
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1984-09-29 Roshage, NJ
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1980-08-24 Kysing Fjord
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1985-09-01 Grenen, Skagen
206 X Søkonge (Alle alle) 1984-11-08 Risskov, ØJ
207 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-30 1 ad. moult. plum. Frederikshavn, NJ
208 X Lomvie (Uria aalge) 1981-01-17 Aarhus Havn
209 X Alk (Alca torda) 1981-02-21 Weddelsborg
210 X Tejst (Cepphus grylle) 1980-08-23 Hov Strand
211 X Lunde (Fratercula arctica) 1985-05-03 Nordstrand, Skagen
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1980-11-01 Agger Tange
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1981-01-31 Agger Tange
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Skagens Gren
215 X Islom (Gavia immer) 1984-02-03 Thorsminde
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1989-02-06 Langli, Ho Bugt, RB
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
219 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1986-11-01 Roshage, NJ
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1986-11-01 Roshage, NJ
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1983-10-23 Grenå fra færge
222 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-18 Skagen Nordstrand
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1985-09-28 Ørhage 2 trk N
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
227 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-07-07 Bygholm Vejle, NJ
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1980-08-09 Rudbøl
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 1981-10-10 Ørhage
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1984-02-03 Thorsminde, RK
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1980-01-01 Skæring
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-23 Fjordholmene, Vejlerne, NJ
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-08-06 Bygholm Vejle
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1981-01-11 Kysing Fjord
240 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl Hviding Engsø
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1998-05-04 1 3cy+ Gudenåparken, Randers, ÅH
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsøen
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-11 1 ad. Madsted, Sydthy, NJ
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1980-03-16 Brabrand Sø
246 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 1988-10-09 Hansted Reservatet
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1996-06-30 Randers Fjord
249 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1980-03-30 Moesgaard Strand
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen, NJ
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1980-06-22 Brabrand Sø
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Salling
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-04-02 Mols Bjerge
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-05-26 Skagen, NJ
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1981-04-18 Skagen, NJ
258 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2024-05-23 Skagen
260 * Kejserørn (Aquila heliaca)
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1981-04-16 Flagbakken, Skagen
262 * Høgeørn (Aquila fasciata)
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1980-01-12 Brabrand Sø
264 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1980-09-13 Forsthaven
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1980-05-11 Velling
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1980-09-27 Agger Tange
267 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1981-04-19 Skagen, NJ
269 X Hedehøg (Circus pygargus) 1980-05-11 Tipperne
270 X Rød Glente (Milvus milvus) 1981-04-17 Flagbakken, Skagen
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 1984-04-22 Flagbakken, Skagen
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1989-01-19 Nors Sø
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1979-11-24 Vilhelmsborg
274 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-13 Jedsted Enge
275 X Musvåge (Buteo buteo) 1980-01-12 Brabrand Sø
276 X Slørugle (Tyto alba) 2001-05-06 Janderup, RB
277 * Dværghornugle (Otus scops)
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-16 Skagen, NJ
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1992-09-27 Gram, RB
280 X Natugle (Strix aluco) 1980-02-07 Hørslev
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-11-19 Odde, Hadsund, NJ
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-10 Rådvad
283 X Kirkeugle (Athene noctua) 1981-09-26 Grimhøjvej, Brabrand
284 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1989-02-04 Kongelunden, Amager, Sjælland
285 X Skovhornugle (Asio otus) 1980-03-22 Brabrand Sø
286 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1980-03-30 Moesgaard Strand
287 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-06-25 Gylling
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup Thy
289 X Isfugl (Alcedo atthis) 1981-09-05 Fussing Mølle
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 1984-07-01 ØJ (juli/august)
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 1980-05-11 Tipperne
293 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1987-11-08 Byparken, Skagen, NJ
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-14 Draved Skov
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1981-04-19 Gyvelstien, Skagen
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1980-05-06 Brabrand Sø
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1984-04-23 Fussingø Skov
299 X Grønspætte (Picus viridis) 1981-03-28 Moesgaard
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1980-02-03 Brabrand Sø
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1981-05-31 Dråby Sø
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1980-08-10 Filsø
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1980-06-04 Bjerregrav Mose
307 * Slagfalk (Falco cherrug)
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-11-13 Bøvling Klit
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1981-04-19 Flagbakken, Skagen
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1980-07-12 Kysing Fjord
312 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
313 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
314 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-06-05 Grenå Strand
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1983-01-22 Salten Langsø
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1992-08-22 Blåvandshuk, RB
317 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
318 X Pirol (Oriolus oriolus) 1989-06-19 Søby Fredsskov
319 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1980-07-12 Kysing Fjord
320 X Husskade (Pica pica) 1980-02-03 Brabrand Sø
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1988-10-14 Tunø
322 X Allike (Coloeus monedula) 1980-02-03 Brabrand Sø
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus) 1980-01-12 Brabrand Sø
325 X Sortkrage (Corvus corone) 1981-02-08 Kysing Fjord
326 X Gråkrage (Corvus cornix) 1980-07-12 Kysing Fjord
327 X Ravn (Corvus corax) 1980-07-12 Beder
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1981-11-12 Viby
329 X Sortmejse (Periparus ater) 1980-08-11 Forsthaven
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1980-07-28 Skæring Hede
331 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1980-02-03 Brabrand Sø
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1985-02-22 Kogsbøl Mose (måske tidligere)
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1980-01-12 Brabrand Sø
334 X Musvit (Parus major) 1980-01-12 Brabrand Sø
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1985-06-03 Kasted Mose
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1987-10-18 Kysing Fjord
337 X Hedelærke (Lullula arborea) 1981-04-13 Østerby Mose
338 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1980-05-12 Brabrand Sø
339 X Toplærke (Galerida cristata) 1981-04-25 Aarhus Havn
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1980-11-23 Rømø
341 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia) 1980-05-12 Brabrand Sø
344 X Landsvale (Hirundo rustica) 1980-05-06 Brabrand Sø
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum) 1980-05-12 Brabrand Sø
347 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-10 Årslev Engsø
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1980-10-11 Hassenøer
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1980-05-12 Brabrand Sø
351 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-26 1 sing. Dollerup Bakker, NJ
352 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-22 Mandø Bykog
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2003-10-13 Mandø, sydvest krat, RB
354 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
355 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
356 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2005-11-13 lyngvig Fyr
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1980-05-04 Forsthaven
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1980-07-13 Pinds Mølle
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-05-01 1 sing. Tane Sø, RB
361 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
362 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-06-10 Hald Sø, NJ
364 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1985-06-23 Kærup Holme
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1980-05-15 Brabrand Sø
368 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
369 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1980-05-15 Brabrand Sø
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1980-05-20 Brabrand Sø
372 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
373 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
374 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
375 X Gulbug (Hippolais icterina) 1980-07-28 Skæring Hede
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1980-06-04 Bjerregrav Mose
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1985-06-03 Kasted Mose
380 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1982-05-21 Brabrand Sø
381 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
382 X Munk (Sylvia atricapilla) 1980-04-29 Forsthaven
383 X Havesanger (Sylvia borin) 1980-05-20 Brabrand Sø
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1998-06-01 Høvblege
385 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1980-05-06 Forsthaven
386 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
387 X Tornsanger (Curruca communis) 1980-05-15 Brabrand Sø
388 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1989-05-10 Blåvands Huk
390 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1989-05-20 Langli
395 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1980-04-07 Brabrand Sø
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1980-01-12 Brabrand Sø
397 X Spætmejse (Sitta europaea) 1980-07-13 Pinds Mølle
398 X Træløber (Certhia familiaris) 1980-10-11 Øje Sø
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1983-06-01 Marselisborg Skov
400 * Rosenstær (Pastor roseus)
401 X Stær (Sturnus vulgaris) 1980-03-04 Brabrand Sø
402 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
403 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1980-10-11 Hassenøer
407 X Solsort (Turdus merula) 1980-02-03 Brabrand Sø
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-06 Vust Holme
410 * Brundrossel (Turdus eunomus)
411 X Sjagger (Turdus pilaris) 1980-02-03 Brabrand Sø
412 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1980-10-11 Hassenøer
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1980-06-10 Brabrand Sø
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1980-06-01 Salten Langsø
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1980-06-22 Brabrand Sø
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1980-02-03 Brabrand Sø
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 1999-05-22 Rudbøl, SJ
421 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1980-06-10 Brabrand Sø
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1994-05-20 Fiil Sø, RK
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1980-05-06 Mindeparken
426 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-05 Strandkær, Mols, ØJ
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1995-06-10 Hald Sø, NJ
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1980-07-03 Viby Industrikvarter
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1980-05-11 Tipperne
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Surender agerland
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1980-05-11 Tipperne
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1991-05-22 Skagen
434 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-06-01 Skagen
435 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1980-05-11 Tipperne
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje
438 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-22 1 2cy male Nordenhuse, Nyborg, F
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-27 Sundstrup
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-02 Strandby
442 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
443 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1980-12-14 Vilhelmsborg
444 X Gråspurv (Passer domesticus) 1980-02-03 Brabrand Sø
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus) 1980-07-20 Kysing Fjord
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
450 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
451 X Jernspurv (Prunella modularis) 1980-04-06 Forsthaven
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1980-05-09 Brabrand Sø
453 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1980-04-12 Vilhelmsborg
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1980-05-06 Brabrand Sø
456 X * Storpiber (Anthus richardi) 1992-09-26 Blåvandshuk, RB
457 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
458 X Markpiber (Anthus campestris) 1987-06-12 Anholt (11-15/6)
459 X Engpiber (Anthus pratensis) 1980-07-12 Kysing Fjord
460 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1980-05-06 Brabrand Sø
461 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
462 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
464 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1980-10-19 Kysing Fjord
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1980-03-04 Brabrand Sø
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1980-01-12 Brabrand Sø
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1980-11-16 Salten Langsø
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-12 Skagen, NJ
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1980-01-03 Brabrand Sø
470 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1985-06-15 Grenen
472 X Grønirisk (Chloris chloris) 1980-01-12 Brabrand Sø
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1980-10-19 Kysing Fjord
474 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1980-04-07 Moesgaard Strand
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-11-13 Tangkrogen
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1981-05-31 Hassenøer
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-12-30 Kysing Fjord, ØJ
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1998-02-15 Vester Torup
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1981-01-17 Moesgaard
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-02-15 Vester Torup Klitplantage
481 X Stillits (Carduelis carduelis) 1980-01-12 Brabrand Sø
482 X Gulirisk (Serinus serinus) 2000-01-01 Århus, ØJ
483 X Grønsisken (Spinus spinus) 1980-10-11 Hassenøer
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1980-09-27 Roshage
486 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1980-07-12 Kysing Fjord
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1980-07-12 Kysing Fjord
488 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1989-05-15 Langli
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-14 Tornby Klitplantage
493 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2015-09-26 Mandø
494 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen by
495 * Pileværling (Emberiza rustica)
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarphage Enge
498 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1980-07-12 Kysing Fjord
500 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
503 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer