Danske Arter

Danske Arter

Mogens Erlandsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mogens Erlandsens kryds

Dette er Mogens Erlandsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1973-08-29 Strandby, NJ
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1995-07-09 Kysing fjord
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1974-04-16 Brabrand sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1975-10-21 Rømø-dæmningen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2001-04-30 Bøvling fjord
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1984-11-17 Vejlerne
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1976-10-18 Vejlerne
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 1973-09-03 Tinglev mose
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1975-10-19 Vest Stadil fjord
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1975-10-19 Vest Stadil fjord
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1974-03-09 Brabrand sø
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2001-10-27 Vest Stadil fjord
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2009-02-22 Råby kær
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1973-09-03 Tinglev mose
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1975-10-18 Lønnerup fjord
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1974-01-26 Brabrand sø
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-06-05 Højer sluse
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1995-08-07 Tofte sø (NJ)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-03-11 Rugård gods
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1976-08-07 Tryggelev Nor
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-08 Lille Vildmose
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1975-08-24 Kysing fjord
28 X Knarand (Mareca strepera) 1975-10-18 Lønnerup fjord
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1975-03-28 Reservatet (Skagen)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2001-04-26 Harboøre tange
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1973-08-19 Brabrand sø
32 X Spidsand (Anas acuta) 1975-10-18 Lønnerup fjord
33 X Krikand (Anas crecca) 1975-02-23 Brabrand sø
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-04-09 Følle bund
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1978-06-06 Tryggelev Nor
36 X Taffeland (Aythya ferina) 1975-02-01 Brabrand sø
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-13 Egå engsø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-14 Mollerup (Silkeborg)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 1974-01-26 Brabrand sø
40 X Bjergand (Aythya marila) 1975-10-19 Agger tange
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-11 Skjern enge, Lønborggård
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-01-10 Bulbjerg
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1974-03-02 Århus bugt
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-10-29 Blåvand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1976-05-15 Nordstrand, Skagen
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1975-03-28 Nordstrand, Skagen
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-10-19 Uggerby strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1975-03-28 Nordstrand, Skagen
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 1974-03-09 Brabrand sø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1987-03-08 Hjarbæk fjord
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1974-01-26 Brabrand sø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1974-03-02 Århus bugt
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-12-03 Horsens Nørrestrand
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1992-06-18 Nørlund plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2002-06-10 Butterstien, Skagen
62 X Mursejler (Apus apus) 1975-05-15 Århus å
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Hulsig hede
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 1974-05-10 Brabrand sø
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 1999-06-19 Ringkøbing
76 X Huldue (Columba oenas) 1975-03-28 Reservatet (Skagen)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1973-09-03 Tinglev mose
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1992-05-22 Storeklit, Skagen
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-17 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1973-12-09 Høskoven Århus
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1974-05-10 Brabrand sø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2004-06-22 Hinge sø, NV
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-06 Gulstav mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-06 Sneum sluse
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-30 Nordstrand, Skagen
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1973-09-03 Tinglev mose
89 X Blishøne (Fulica atra) 1973-08-16 Brabrand sø
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-08 Møllesø, Lille Vildmose
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 1976-04-19 Råbjerg mose, NJ
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1975-04-05 Sandbjerg slotssø
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1975-06-14 Hostrup sø
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1973-08-16 Brabrand sø
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1975-08-24 Kysing fjord
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1976-05-25 Vornæs, Tåsinge
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-17 Skivholme kirke, NV Århus
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1975-08-03 Højer sluse
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1973-08-30 Tuen
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1975-08-02 Hjortholm enge
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2003-05-18 Lønnerup fjord
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1973-09-29 Kysing fjord
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1976-05-08 Grenen
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1976-05-16 Grenen
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-11 Rømø
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1976-05-30 Batterivej, Skagen
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1975-08-03 Højer sluse
117 X Storspove (Numenius arquata) 1975-05-17 Råbjerg mose, NJ
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1976-05-08 Grenen
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1976-06-05 Vidåen
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1975-08-09 Kysing fjord
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1973-08-30 Strandby (Fr.havn)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1975-06-21 Nordstrand, Skagen
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1974-07-14 Strandby (Fr.havn)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1975-08-17 Uggerby strand
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1976-05-08 Grenen
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 1974-07-16 Strandby (Fr.havn)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1983-09-25 Roshage
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1974-07-14 Strandby (Fr.havn)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-11 Rømø
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-08 Vest Stadil fjord
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2001-05-10 Værnengene
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-10 Rødhus strand
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-05 Hegnsvej, Lille Vildmose
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1975-02-23 Brabrand sø
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1978-10-24 Dovns klint
142 X Tredækker (Gallinago media) 1976-09-21 Brabrand sø
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1974-06-03 Hartsø, SJ
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2006-05-30 Kammerslusen, nordlige klæggrav
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2002-08-08 Jerup strand
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-09-16 Hvide Sande havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1973-08-19 Brabrand sø
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup (NJ)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1975-08-02 Hjortholm enge
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 1973-09-30 Kysing fjord
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-30 Skjern enge
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1975-08-17 Uggerby strand
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 1975-07-27 Brabrand sø
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1975-05-18 Strandby (Fr.havn)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2008-05-21 Bølling sø v/ højmosen
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-02 Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1976-04-13 Skagen havn
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2003-09-23 Nørre Lyngvig
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-11-27 Skagen havn Østbassin
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1973-08-17 Brabrand sø
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1976-10-19 Lønnerup fjord
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-12 Hanstholm
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2003-08-16 Hanstholm havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand sø, afløb i øst
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1975-03-28 Skagen havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1975-03-27 Skagen havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-11-16 Hirtshals havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2004-10-09 Grønningen
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1981-06-04 Vejlerne
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1977-08-02 Filsø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1975-05-18 Grenen
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1974-07-16 Nordstrand, Skagen
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Agger tange
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1975-06-13 Sandbjerg slotssø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 1974-07-14 Strandby (Fr.havn)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-23 Brabrand sø
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-07-26 Vejlerne
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1976-06-05 Vidåen
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2003-08-16 Roshage
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-08-16 Roshage
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1974-07-16 Nordstrand, Skagen
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1985-09-15 Grenen
202 X Søkonge (Alle alle) 1996-11-02 Grenen
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2018-10-29 Grenen
204 X Lomvie (Uria aalge) 1978-08-06 Grenen
205 X Alk (Alca torda) 1978-04-22 Nordstrand, Skagen
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1978-04-08 Fyns Hoved
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-16 Vejle havn
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1975-03-30 Nordstrand, Skagen
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1976-05-16 Nordstrand, Skagen
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-19 Grenen
211 X Islom (Gavia immer) 1998-05-14 Nordstrand, Skagen
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1980-04-21 Nordstrand, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2002-07-23 Vejlby klit
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1976-05-15 Grenen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2002-06-29 Vejlby klit
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2003-08-16 Roshage
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-16 Roshage
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1976-05-08 Flagbakken
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1975-08-04 Fjordmosen
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1976-03-28 Nordstrand, Skagen
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-06-07 Grenen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1975-03-27 Flagbakken
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-25 Tobberup v/ Hobro
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-07-02 Vejlerne
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1976-06-05 Vidåen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-13 Skarvsøen, Reservatet (Skagen)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-18 Hou, Lønnerup fjord
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-11 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-06-27 Skjern enge
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1973-08-16 Brabrand sø
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2002-08-29 Klejtrup sø
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2000-06-14 Vejlerne
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1975-04-05 Sandbjerg slotssø
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1976-05-23 Moesgård (Århus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-06-19 Barkær-Thomaskær (Djursland)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1981-05-09 Storeklit, Skagen
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1976-04-24 Flagbakken
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1983-05-07 Nordstrand, Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Nedermose, Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-26 Flagbakken, Skagen
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1976-04-13 Flagbakken
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Flagbakken, Skagen
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1973-12-28 Tolne skov, NJ
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1975-03-30 Flagbakken
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1974-06-02 Sønderskoven, Als
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1975-03-22 Vejle fjord
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1981-04-19 Flagbakken
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1975-06-12 Tinglev mose
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1976-04-13 Flagbakken
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1976-05-08 Flagbakken
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1976-03-27 Flagbakken
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1974-04-27 Grenen
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-14 Vilslev enge
269 X Musvåge (Buteo buteo) 1973-08-29 Strandby, NJ
270 X Slørugle (Tyto alba) 1976-10-02 Syd-Langeland
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-29 Hanstholm reservatet
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2000-03-05 Kongensbro (Viborg)
274 X Natugle (Strix aluco) 1978-02-24 Odense Universitet
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-26 Korsø, Hjardemål
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-16 Hesselholt skov
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2002-11-10 Pøt Mølle, Århus
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1986-05-04 Nordstrand, Skagen
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1975-10-18 Hanstholm reservatet
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1975-05-25 Kysing fjord
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2005-04-28 Vorvadsbro
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-19 Sårup (Hanstholm)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1973-09-30 Kysing fjord
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2003-07-20 Ringkøbing amt
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1973-09-03 Tinglev mose
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-12-22 Klostermølle
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1985-05-11 Ellekrattet, Skagen
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1974-02-02 Brabrand sø
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1985-03-31 Silkeborg Vesterskov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1975-11-09 Stubbe sø
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1973-08-17 Brabrand sø
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1976-05-30 Flagbakken
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1975-03-30 Nordstrand, Skagen
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1975-05-18 Strandby, NJ
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-06 Flagbakken
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-11-09 Bøvling klit
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1976-04-14 Flagbakken
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-06 Brabrand sø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1974-07-23 Brabrand sø
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1975-02-01 Brabrand sø
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-05-08 Blåvand, mosen
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1976-05-30 Ellekrattet, Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1973-10-14 Strandby (Fr.havn)
314 X Husskade (Pica pica) 1973-10-14 Strandby (Fr.havn)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2005-10-09 Skagen
316 X Allike (Coloeus monedula) 1973-11-11 Brabrand sø
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 1974-01-26 Brabrand sø
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1974-06-02 Sønderskoven, Als
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 1973-09-29 Kysing fjord
321 X Ravn (Corvus corax) 1975-08-02 Miang Dam (SJ)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1974-02-20 Århus Universitetspark
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1973-10-15 Ålbæk Klitplantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1975-03-30 Flagbakken
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1974-02-03 Viby J
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2002-01-18 Uldum kær
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1973-08-17 Brabrand sø
328 X Musvit (Parus major) 1973-10-15 Grenen
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2004-05-18 Brabrand sø
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-06-03 Hartsø, SJ
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1976-04-16 Flagbakken
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1973-09-29 Kysing fjord
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1973-12-01 Viby J
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1975-10-19 Vest Stadil fjord
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-27 Harboøre Tange
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-09 Årslev Engsø
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1974-02-03 Viby J
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1976-05-16 Gyvelstien, Skagen
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-09-30 Blåvand
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2003-10-15 Ho plantage
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-12-20 Reservatet, Skagen
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1973-09-03 Tinglev mose
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1974-04-06 Brabrand sø
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-27 Tane sø, Kærgård plantage
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2017-06-17 Skagen (Nordlysvej)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2001-06-05 Sølsted mose
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1974-07-23 Brabrand sø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-26 DMU, Kalø
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1974-06-03 Hartsø, SJ
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1974-06-09 Brabrand sø
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 1974-08-18 Sønderskoven, Als
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1975-06-03 Brabrand sø
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2000-06-07 Uggelhuse
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2002-04-24 Geddal enge
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 1974-05-06 Århus å
376 X Havesanger (Sylvia borin) 1974-05-12 Brabrand sø
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-11-08 Vesløs (Vejlerne)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1974-06-24 Brabrand sø
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1974-05-18 Brabrand sø
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1997-04-26 Batterivej, Skagen
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1973-10-16 Tversted, NJ
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1973-09-03 Tinglev mose
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1973-08-16 Brabrand sø
391 X Træløber (Certhia familiaris) 1974-03-09 Brabrand sø
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2000-03-05 Silkeborg sygehus
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-07-03 Lønnerup fjord
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 1973-08-17 Brabrand sø
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-07 Vejlerne
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1976-04-15 Skagen (Byparken)
400 X Solsort (Turdus merula) 1973-09-03 Tinglev mose
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-03 Universitetsparken, Kbh
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 1973-10-15 Råbjerg mose, NJ
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1973-10-30 Århus å
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1974-03-19 Viby J
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1976-04-03 Nordstrand, Skagen
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1975-05-17 Gyvelstien, Skagen
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1974-02-27 Århus å
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2001-06-05 Rudbøl
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1974-05-15 Århus å
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2004-06-05 Lund fjord
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1973-09-30 Kysing fjord
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2019-04-25 Grenen, Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1976-05-30 Ellekrattet, Skagen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1980-04-29 Vejle
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1974-06-21 Århus Universitetspark
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-18 Ebeltoft færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1975-05-18 Grenen
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1977-08-04 Blåvands huk
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen (ssp. variegata)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-17 Jerup strand
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundstrup v/ Virksund
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby, NJ
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1974-03-10 Moesgård (Århus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 1973-09-03 Tinglev mose
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 1973-09-03 Tinglev mose
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals havn
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1974-02-25 Århus å
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1974-05-18 Brabrand sø
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1981-06-05 Grenen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1975-03-30 Flagbakken
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1973-08-29 Strandby (Fr.havn)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-11-17 Grenen, Skagen
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-29 Værnengene
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1975-05-18 Flagbakken
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 1975-03-28 Nordstrand, Skagen
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1975-05-18 Grenen
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2005-10-07 Grenen, Skagen
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2002-01-13 Århus østhavn
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1975-10-20 Blåvands huk
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1973-08-19 Brabrand sø
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1973-11-21 Marselisborg skov
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1975-05-08 Brabrand sø
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2005-01-02 Frederikshavn
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1974-02-24 Viby J
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange, v/ færgelejet
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1976-05-30 Ellekrattet, Skagen
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 1973-09-29 Kysing fjord
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1973-10-16 Jerup strand
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1973-09-30 Kysing fjord
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2001-12-27 Silkeborg
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2001-12-27 Silkeborg
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2000-02-13 Butterstien, Skagen
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1976-02-28 Ålbæk Klitplantage
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1976-02-28 Reservatet (Skagen)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2003-01-18 Grev Moltkes plantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1974-02-24 Brabrand sø
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2002-06-10 Grenen
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1973-10-30 Brabrand sø
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1977-04-10 Grenen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1973-12-22 Strandby (Fr.havn)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1975-03-31 Tuen (NJ)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1973-09-03 Tinglev mose
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1976-05-16 Butterstien, Skagen
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-11 Tornby klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-22 Hanstholm å
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen by, Fyrvej 7
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjerg, Nørre Snede
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1973-09-03 Tinglev mose
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-09 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer