Danske Arter

Danske Arter

René Larsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af René Larsens kryds

Dette er René Larsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1991-07-19 Elling Strandenge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1993-06-23 Gårdbogård, Ålbæk
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1992-07-09 Elling Å´s udløb
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2000-03-25 Magrethe kog
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1994-02-13 Jerup Strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1993-06-15 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1998-05-10 Vejlerne, Bygholm engen
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1992-02-29 Elling Strandenge
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1998-01-04 Vejlerne
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1997-05-13 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1998-01-04 Vejlerne
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1998-02-06 Vejlerne
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1999-03-01 Højer
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1998-04-18 Ulvedybet
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1998-02-06 Ulvedybet
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1993-02-05 Jerup Strand
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-03-25 Magrethe Kog
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1991-07-19 Elling strandenge
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-16 Rømø dæmningen
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1999-09-25 Bangsbo
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1993-05-07 Grenen, Skagen
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-07 Lille Vildmose
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1992-04-10 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 1994-04-24 Nordstrand, Skagen
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2001-05-01 Harboøre Tange
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1995-08-26 Jerup Strand
34 X Krikand (Anas crecca) 1992-04-13 Vestamager
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2002-03-24 Vejlerne
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1992-07-15 Vejlerne
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1992-04-10 Utterslev Mose
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1997-04-29 Ålbæk
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Århus-Silkeborg vejen
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1992-04-10 Utterslev Mose
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1999-09-27 Grenen, skagen
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2003-04-23 Mulbjerge, Dokkedal
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1996-05-17 Grenen, skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1995-02-05 Frederikshavn havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1997-02-09 Skansen, Frederikshavn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1993-03-13 Hulsig hede, Skagen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-07-25 Kogleaks, Vejlerne
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1995-06-11 Råbjerg plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2020-11-08 Pikkerbakken, Frederikshavn
63 X Mursejler (Apus apus) 1992-05-21 Frederikshavn
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-07 Batterivej, Skagen
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 1992-04-12 Dyrehaven
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1994-05-28 Grenen, Skagen
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække, Vejen.
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-21 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1994-04-24 Grenen, Skagen
84 X Engsnarre (Crex crex) 1998-05-28 Pandrup
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-03 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1999-06-11 Nordstrand, Skagen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1992-04-11 Farum Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 1991-07-23 Frederikshavn by
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1994-04-24 Nordstrand, Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1993-07-19 Givskud
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1992-04-11 Farum Sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1992-04-10 Utterslev Mose
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1998-11-01 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1992-04-10 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-03 Nordstrand, Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum Kirke, Viborg
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1992-07-15 Vejlerne
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Villingerød
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-24 Vejlerne
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1992-04-12 Dyrhaven
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-22 Agger Tange
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-20 Lakolk Rømø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1995-08-13 Grenen, Skagen
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1999-05-20 Lakolk Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-15 Lakolk klitsø, Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1994-08-12 Jerup Strand
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1992-07-08 Jerup Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 1992-07-08 Jerup Strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1992-07-08 Jerup Strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1994-04-24 Grenen, Skagen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1993-07-29 Jerup Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1993-05-02 Elling Strandenge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2000-05-26 Lakolk Rømø
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1995-05-29 Nordstrand, Skagen
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-08-01 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba) 1993-07-29 Jerup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1998-02-04 Hirsholm
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1993-08-12 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2000-07-01 Nordstrand, Skagen
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2007-09-23 Grenen, Skagen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-09-19 Nordstrand, Skagen
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-31 Sneum forland.
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 Hegnsvej, Lille Vildmose
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1991-11-23 Vrangbækdalen, Fr.havn
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2000-09-27 Bolle Enge, Hjallerup
145 X Tredækker (Gallinago media) 1997-04-18 Elling Strandenge
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1992-09-06 Ryå
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-15 Vejlerne
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2000-05-26 Sneum sluse
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1999-10-01 Ørhage
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø, Århus
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1994-04-20 Elling Plantage
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-08-01 Skjerm Enge
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1992-07-08 Jerup Strand
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1993-09-05 Grenen, Skagen
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1997-09-14 Lønstrup strand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-01 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1996-06-10 Vejlerne
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-29 Grenen, Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-07 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-11 Helsingør havn. (v. kronborg)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1995-05-29 Grenen, Skagen
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1997-06-02 Flagbakken, skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1999-01-03 Skagen havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2009-05-10 Agger Tange
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1999-07-06 Skansen, Frederikshavn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2000-05-26 Lakolk Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2000-06-24 Vejlerne
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1992-07-23 Fanø
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2007-07-22 Blåvands huk
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-12-03 Vejlerne
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-10-31 Vejlerne
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1995-05-29 Grenen, Skagen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1996-08-03 Grenen, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-10-01 Ørhage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-05-15 Nordstrand, Skagen
205 X Søkonge (Alle alle) 1998-01-23 Strandby havn
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-23 Strandby havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1993-09-05 Grenen, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 1998-01-26 Frederikshavn havn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1992-07-28 Frederikshavn havn
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1996-02-03 Bratten
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1993-04-03 Nordstrand, Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1994-04-24 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1998-05-30 Grenen, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1996-05-17 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1993-09-05 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1998-08-18 Grenen, Skagen
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-07-29 Ørhage
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-08-22 Grenen, Skagen
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1992-08-16 Tolshave Mose
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1992-07-15 Vejlerne
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1993-09-05 Grenen, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-07 Esbjerg havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-05-07 Grenen, Skagen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1996-06-10 Vejlerne
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1998-05-03 Randers
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værnengene, Tipperne
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-29 Haurvig
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-09-04 Bjerregrav Mose
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1999-07-25 Vejlerne
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1992-04-13 Vestamager, Sjælland
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-29 Grenen, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1992-06-05 Frederikshavn
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-25 Dall hede
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-21 Lille Vildmose.
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2000-05-14 Flagbakken, skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1994-04-24 Flagbakken, skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2014-06-05 Skagen, saftevandsbakken
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-18 Hulsig Hede, Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-12-21 Vester Hjermitslev
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1996-04-03 Ellekrattet, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1991-11-23 Vrangbækdalen, Fr.havn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1993-04-03 Storeklit, Skagen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-21 Rejsby Enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1994-04-24 Nordstrand, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1992-02-17 Elling
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1996-05-14 Ellekrattet, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1993-05-01 Flagbakken, skagen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1992-02-12 Elling Strandenge
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2008-04-26 Hulsig hede, Skagen
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2000-05-26 Janderup
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 kløvbakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-20 Hanstholm Reservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1998-03-08 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 1991-09-15 Vrangbækdalen, Fr.havn
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-21 Hjardemål, Hanstholm.
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-01-15 Teglstrup hegn
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1998-05-07 Knivholt, Fr.havn
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-16 Tved Klitplantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1995-10-08 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1992-07-09 Elling Strandenge
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1998-10-26 Tolshave Mose
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1992-09-06 Ryå
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1995-06-13 Skagen by
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1999-04-24 Batteriskoven, Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2000-03-25 Gram slotspark
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1991-11-23 Vrangbæk, Fr.havn
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1992-04-11 Furesøen
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1991-08-18 Købstrup, Frederikshavn
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1991-07-19 Elling Strandenge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1997-05-22 Nordstrand, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1993-09-05 Grenen, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1993-05-01 Flagbakken, skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-11-05 Bøvling Klit
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1995-09-03 Vejlerne
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1992-05-24 Elling Plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-06-04 Fyrvej, Skagen.
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1996-04-08 Elling Strandenge
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-05-09 Blåvand Mose
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1998-05-30 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1996-02-04 Frederikshavn by
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1992-05-12 Elling strandenge
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 1992-04-12 Dyrhaven
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1992-02-17 Frederikshavn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1992-03-29 Åsted Ådal
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1992-03-29 Åsted Ådal
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1992-02-18 Vrangbækdalen, Fr.havn
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2000-03-25 Sølsted Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1992-02-19 Vrangbækdalen, Fr.havn
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1999-05-22 Ravnstrup kær
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1993-04-03 Nordstrand, Skagen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1993-04-03 Storeklit, Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1993-02-22 Strandby havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1998-04-25 Nordstrand, Skagen
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2004-11-02 Nordstrand Skagen.
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1992-07-14 Gærum
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1991-07-31 Frederikshavn
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-10 Årslev engsø
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1992-02-18 Vrangbækdalen, Fr.havn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1992-06-08 Eskær skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-16 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1996-09-22 Randersgade, Frederikshavn
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2000-11-04 Ellekrattet, Skagen
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-30 Tane sø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2003-05-31 Ellekrattet, Skagen
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2000-05-27 Braband sø
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-08-06 Tipperne, set ved lågen. ringm.
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1996-06-05 Elling Strandenge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-26 Kalø gods.
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1992-05-24 Elling Plantage
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1992-06-08 Eskær skov
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1996-06-08 Elling Strandenge
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1999-06-26 Tolshave Mose
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2000-05-06 Vejlerne
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-17 Grenen, Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-08-25 Crosbanen, Skagen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-08 Skagen by
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2000-10-17 Ho Klitplantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1991-11-23 Vrangbækdalen, Fr.havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1992-02-19 Vrangbækdalen, Fr.havn
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1992-03-29 Åsted Ådal
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2000-04-16 Fussingø
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-09 Stadion, Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-30 Tane sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1998-05-09 Nordstrand, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-03 ZM, Universitetsparken, København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1992-03-29 Åsted ådal, Frederikshavn
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1992-03-29 Åsted Ådal
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1992-05-24 Elling plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1992-05-24 Elling Plantage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1997-05-16 Buttervej, Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1992-06-08 Eskær Skov
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-26 Filsø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1992-05-10 Vrangbækdalen, Fr.havn
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Batterivej, Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2002-05-30 Tuen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1993-05-21 København nordhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1992-05-20 Vrangbækdalen, Fr.havn
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1992-06-08 Højen Bjørnager
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1995-05-12 Kandestederne, Skagen
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 (Ssp Variegata) Butterstien, Skagen + 16/10-2007 1k Maurus Blåvand
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-30 Hanstholm
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-05 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby Havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1991-11-23 Vrangbækdalen, Fr.havn
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-12-30 Hirtshals havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1993-05-02 Elling Strandenge
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1992-04-29 Vandværkssøen, Frederikshavn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2000-10-17 Ny Eng
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1993-08-27 Grenen, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1997-05-16 Grenen, Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1997-11-23 Lossepladsen, Skagen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1993-02-28 Frederikshavn havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1993-03-20 Bagterp, Plantage
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-08 Kirkegården, Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1992-02-17 Elling Plantage
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1994-05-28 Ellekrattet, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1993-03-14 Elling Strandenge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1992-06-08 Eskær skov
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2000-01-16 Lossepladsen, Skagen
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1994-02-27 Lendum
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1993-06-23 Gyvelstien, Skagen
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-09-07 Nordmandshage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1992-04-13 Vestamager, Sjælland
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1997-05-16 Grenen, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1993-04-03 Storeklit, Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1993-02-28 Frederikshavn havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1991-07-19 Elling Å´s Udløb, Fr.havn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen.
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1996-05-17 Buttervej, Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-05-28 Grenen, Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-09 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer