Danske Arter

Danske Arter

Bo Berg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bo Bergs kryds

Dette er Bo Bergs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1980-03-01 vind hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2013-08-04 Solbjerg Engsø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-08 Gjøl Bredning
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-02-15 Nivå Å
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 solbjerg engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-05 arup vejle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-06 stege
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-27 møllekrog/stenholt
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 torup hul
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-12 Nivåbugten
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-13 nørre vorupør
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1989-06-08 Alsønderup Engsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1994-06-07 bøtø nor
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand Rågeleje
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-08 reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-05 tårbæk
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe, Vejle
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-25 lysabild/ als
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1993-05-29 borreby mose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 søborg sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 præstø fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 ølsemagle revle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 lakolk/ rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 vidåslusen
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 stensnæs/ sæby
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 lakolk/ rømø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 ølsemagle revle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-27 borreby mose
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 sneum
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 lakolk/ rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 værnengene
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 tipperne
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 ølsemagle revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-02 ølsemagle revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 ølsemagle revle
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-17 Margrethekog Nord
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 bygholm vejle
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1996-03-07 hirtshals havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-20 skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Tjæreborg Grusgrav
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-21 margrethe kog
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-23 kærup holme/ vejlerne
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-27 frederikshavn
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-27 Hanstholm Havn
214 X Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Ålbæk Strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 Hundested Havn
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-02-28 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-01-07 revls buske
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Susåen, Skelby
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 tipperne
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-12 ove sø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 tipperne
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrupvej, nf Skive
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-16 møn
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1992-05-23 skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-01 gjorslev møllesø/ stevns
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-23 skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 bøtø nor
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2021-05-10 Hulsig Hede, Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-12-28 Kogleaks, Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1993-09-12 solbjerg engsø
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 vilslev enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-18 kindertofte/ sorø
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1984-02-04 gribskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 jægersborg dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-01 struer
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-03-07 Draved skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-10-07 Ballum Sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-02-20 klydesøen
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, Århus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen, Blåvand
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 borre grusgrav/ møn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 tømmerupvej/ amager
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 vestamager
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 staunings ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Jøvet, Fyns Hoved
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage, Rørvig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 korshage
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-07 køge sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø, Sydvestkrattet
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 gedser
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides)
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1994-11-13 stængehus
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-07 møn
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-10 Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 tane sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 torsbjergvej/ øsløs
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 frederiksværk
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-20 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-03 Husby Strand
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmosen
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-21 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-21 lysemose/ fyn
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-01 Stevns Kridtbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 kramnitze
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 blåvand
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, København
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose, Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-08-11 østerild fjord/ vejlerne
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-19 Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-13 skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 gedser
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-04 Tornby klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 køge sydstrand
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-24 nakkehoved/ gilleleje
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjergvej, Nr. Snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Mølleparken, Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-16 Agger By
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer