Danske Arter

Danske Arter

Peter Christiansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peter Christiansens kryds

Dette er Peter Christiansens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2002-06-29 Vester Thorup, Nordjylland
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1991-10-14 Blåvands Huk
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2009-11-10 Vetser Egesborg
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1991-10-17 Tipperne
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1991-10-14 Blåvands Huk
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1991-10-13 Blåvands Huk
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1995-11-11 Thy
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-12 Klydesøen
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-10-20 Lønborggård
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2003-06-15 Ho Bugt
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1995-05-06 Tipperne
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1995-05-06 Tipperne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1991-10-14 Blåvands Huk
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-16 Maderne, Præstø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-05-05 Klydesøen, Amager
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1995-03-19 Vejlerne
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Guldborgsund, v. Hasseløvej, Nyk. Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-01 Rosklde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) Skallingen
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2008-12-20 Melby Overdrev
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-19 Grønningen, Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2018-02-10 Eskebjerg Vesterlyng
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1991-10-13 Blåvands Huk
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-01 Damhussøen
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Nakkehoved
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Salgårdshøj, Vejby Strand
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø, Værløse
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Salgårdshøj, Vejby Strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) Skagen
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-05-26 Brabrand Sø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-30 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke mose
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-30 Roden fed
93 X Trane (Grus grus) Gilbjerg Hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Furesøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Klydesøen
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1991-10-13 Kallesmærsk Hede
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-08 Vidå Sluse
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-17 Lakolk, Rømø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1995-05-06 Tipperne
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1995-05-24 Skagen Nordstrand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-13 Lakolk, Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1995-05-06 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1995-05-07 Tipperne
120 X Storspove (Numenius arquata) 1991-10-15 Blåvands Huk
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1991-10-15 Blåvands Huk
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1996-08-25 Ølsemagle Revle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1997-08-02 Alsønderup Enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1991-10-13 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Gilleleje Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Sluse
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1996-08-01 Vejlerne
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Møn
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-05-19 Klydesøen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2001-05-01 Værnengene
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse, forlandet
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Gilbjerg Hoved
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2010-04-18 Vestamager/Storehøj
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-25 Kammerslusen, Sydlige klæggrav
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2002-08-23 Klydesøen, Amager
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-05-01 Grenen, Skagen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsmagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesøen
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-05-01 Borreby Mose
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Vestamager
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 Krabtårnet, Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1995-09-30 Rosenvold
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-24 Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-17 Langli
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-11 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-17 Margrethe Kog
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Århus Universitetspark
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1998-03-30 Skagen Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2002-05-13 Skagen Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-08-20 Damhussøen
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Damhussøen
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-07-06 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2005-07-10 Vidå Sluse
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2000-06-04 Langli
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1996-08-25 Ølsemagle Revle
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-12 Utterslev Mose
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-06-22 Vestamager
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1996-05-15 Kogleaks
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1997-09-13 Blåvands Huk
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-10-13 Fanø
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1991-10-18 Blåvands Huk
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1996-08-25 Ølsemagle Revle
205 X Søkonge (Alle alle) 1995-10-29 Risskov
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1991-10-18 Blåvands Huk
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-01-17 Bulbjerg
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1991-10-15 Blåvands Huk
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Skagen
214 X Islom (Gavia immer) Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2004-05-08 Nordstrand, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1997-09-13 Blåvands Huk
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1997-09-13 Blåvands Huk
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2002-06-29 Lild Strand, Nordjylland
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1996-08-01 Vejlerne
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1996-05-13 Vesløs
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1991-10-15 Blåvands Huk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-18 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-08-01 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Utterslev Mose
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-09 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 GL. Hvidding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-15 Hov, Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-11 Oves Sø, NJ
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Bjålum klit, Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1997-08-15 Tipperne
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-08-10 Klydesøen, Vestamager
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Alsønderup Enge
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2020-06-28 Pletvej, vest for Hygum Nor
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Nymindegab
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1999-05-17 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-15 Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-17 Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1996-05-15 Hulsig Hede
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Vestamager
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-20 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1995-07-17 Mosevrå
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1992-03-02 Vejby Strand
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1998-04-04 Vejby
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1995-01-08 Tystrup-Bavelse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-12 Vilslev Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Kløvgårde p-plads, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-18 Sorø
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-02-24 Voervadsbro, Silkeborg
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1984-01-10 Heatherhill, Vejby Strand
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-17 Dyrehaven
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1999-01-10 Arnum, Allégården ved Nørremark
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) Hjøllund plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1991-10-14 Skallingen
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1992-09-11 Kongelunden
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1999-06-20 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1996-04-20 Saltholm
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-01-30 Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1995-04-23 Søndersø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1995-01-10 Risskov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-05-20 Gilbjerg Hoved
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1991-10-13 Blåvands Huk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1992-05-20 Gilbjerg Hoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2008-01-13 Monnet, Tåsinge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1991-10-14 Skallingen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Dragsminde sluse
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1992-01-26 Tisvilde Hegn
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-08-06 Halk Nor v. skydebane
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1995-06-01 Christiansø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1992-02-16 Tisvilde Hegn
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1995-01-01 Fornæs, Djursland
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1992-02-16 Tisvilde Hegn
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Fiil Sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1995-05-07 Tipperne
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1995-10-17 Esbjerg Havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1992-02-26 Avedøre Holme
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-15 Ishøj Strand
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-21 Kongelunden, ved flygtningecenteret
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1992-05-19 Kongelunden
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1993-10-07 Christiansø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1993-10-09 Christiansø
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2001-10-16 Gl. Hviding, Ribe
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-03 Slottet, Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-18 Blåvands Huk
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-23 Tane Sø, Vestjylland
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-06-01 Christiansø
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-16 Gedser Fuglestation
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1995-05-07 Tipperne
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-10 Frisenfelt, Gedser
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1992-05-19 Kongelunden
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) Gundsømagle Sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2005-05-24 Kongens have, Christiansø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen, Skagen
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1993-10-01 Christiansø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1992-02-16 Tisvilde Hegn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1998-02-28 Brændegårdssøen
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-15 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-23 Tane Sø, Oksbøl
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-07 Skårup, Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1993-10-01 Christiansø
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken, København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1991-10-13 Blåvands Huk
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1996-09-16 Christiansø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-06-20 Ishøj Strand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-04-24 Holmens Kirkegård
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Gilleleje
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1993-10-01 Christiansø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1991-10-13 Kallesmærsk Hede
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1995-10-15 Blåvands Huk
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-16 Mosen, Blåvand
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Gedser
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1991-10-13 Blåvands Huk
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-22 Gilleleje
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-08 Stevns Kridtbrud
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Fourfeltåens udløb, Esbjerg
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1992-03-01 Fiskebæk, Furesøen
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvands Huk
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2021-05-02 Gedser
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1991-10-14 Blåvands Huk
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1993-10-04 Christiansø
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1999-05-20 Damsted Klit
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1991-10-13 Blåvands Huk
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1992-09-11 Kongelunden
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-02-21 Århus Østhavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1992-05-19 Kongelunden
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1995-05-25 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1992-02-26 Avedøre Holme
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-02-14 Norsminde
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1992-01-18 Tisvilde Hegn
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-19 Enghavehus, Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1991-10-13 Blåvands Huk
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1998-06-16 Næstved Kirkegård
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Saltholm
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1992-02-26 Avedøre Holme
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Vejby
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1997-10-19 Christiansø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2004-05-08 Farmerstien, Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-09 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-25 Sydhavnstippen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-22 Hellebæk Avlsgård
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1991-10-13 Kallesmærsk Hede
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-09 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer