Danske Arter - Kronologisk

Helle Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2004
321 2004-11-08 * Krognæb (Pinicola enucleator) Utterslev Mose
320 2004-10-10 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Mandø By
319 2004-10-01 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Knudshoved Gl. Færgehavn
318 2004-09-28 Sabinemåge (Xema sabini) Rågeleje
317 2004-09-28 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Rågeleje
316 2004-08-14 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Lakolk Klitsø
315 2004-07-11 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Lakolk Strand, Rømø
314 2004-06-13 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Grønningen, Fanø
313 2004-05-16 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Grenen, Skagen
312 2004-05-02 * Blåvinget And (Spatula discors) Vaden v. f. Sneum Engsø
311 2004-05-01 Dværggås (Anser erythropus) Holløse Bredning
310 2004-04-29 Vendehals (Jynx torquilla) Ellekrattet, Skagen
309 2004-04-24 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Nørreå-dalen v. Viskum Kirke
308 2004-04-23 * Sort Stork (Ciconia nigra) Ellemosen, Tibirke
2003
307 2003-11-02 Klippedue (Columba livia) Rådhuspladsen
306 2003-10-29 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Hovvig, Rørvig
305 2003-10-27 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Helsingør, v.f. lystbådehavnen
304 2003-10-25 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Roneklint, området n. f.
303 2003-10-12 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Mandø
302 2003-10-07 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Vilslev Enge
301 2003-10-02 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Roskilde Vig, Roskilde Fjord
300 2003-10-01 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Gjorslev Møllesø
299 2003-08-06 * Triel (Burhinus oedicnemus) Lejsø, Korsør
298 2003-08-02 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Lille Vildmose
297 2003-07-15 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Keldsnor, Langeland
296 2003-07-15 * Damklire (Tringa stagnatilis) Bøjden Nor
295 2003-06-22 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Varpelev
294 2003-06-16 Gulirisk (Serinus serinus) Feddet, Præstø
293 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Filsø
292 2003-06-07 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
291 2003-05-15 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Grenen
290 2003-05-12 Islom (Gavia immer) Grenen
289 2003-01-12 * Stellersand (Polysticta stelleri) Nivå Bugt
2002
288 2002-08-17 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Gribskov
287 2002-08-13 * Rosenstær (Pastor roseus) Stubben, Københavns Havn
286 2002-08-05 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Tofte Sø
285 2002-06-08 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Grenen
284 2002-06-08 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen Nordstrand
283 2002-06-01 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Vestamager
282 2002-05-24 * Kejserørn (Aquila heliaca) Flagbakken, Skagen
281 2002-05-24 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Hirtshals
280 2002-05-22 Turteldue (Streptopelia turtur) Grenen
279 2002-05-21 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Grenen
278 2002-05-20 Markpiber (Anthus campestris) Sandmilen, Hulsig
277 2002-05-19 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Vejlerne
276 2002-05-17 Hortulan (Emberiza hortulana) Stubben, Københavns Havn
275 2002-05-01 Dværgfalk (Falco columbarius) Skagen
274 2002-04-25 * Kohejre (Bubulcus ibis) Haurvig, Holmslands Klit
273 2002-04-22 Fyrremejse (Poecile montanus) Kogsbøl Mose, Skast
272 2002-04-20 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tane Sø
271 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø
270 2002-04-06 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skjern Enge
2001
269 2001-11-08 * Høgeugle (Surnia ulula) Hjelm, Lolland
268 2001-11-01 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Liseleje
267 2001-11-01 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Liseleje
266 2001-11-01 Alk (Alca torda) Liseleje
265 2001-11-01 Søkonge (Alle alle) Liseleje
264 2001-10-18 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Dueodde
263 2001-10-16 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Hammer Odde
262 2001-10-15 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Rønne havn
261 2001-10-02 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Klydesøen, Amager
260 2001-10-01 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Rønne Havn
259 2001-10-01 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Dueodde
258 2001-09-22 Aftenfalk (Falco vespertinus) Hejresøen, Amager
257 2001-09-16 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Hvide Sande havn
256 2001-08-26 Lomvie (Uria aalge) Ørhage
255 2001-08-19 Storkjove (Stercorarius skua) Vesterhavet v.f. Hanstholm
254 2001-08-11 Silkehejre (Egretta garzetta) Selsø
253 2001-07-31 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Klæggrav, Ribe kammersluse
252 2001-07-23 Kærløber (Calidris falcinellus) Lejsø, Korsør
251 2001-06-30 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Bulbjerg
250 2001-06-29 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Bygholm Vejle
249 2001-06-29 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Bygholm Vejle
248 2001-06-29 Lunde (Fratercula arctica) Hirsholm
247 2001-06-23 Rovterne (Hydroprogne caspia) Gundsømagle Sø
246 2001-06-16 * Terekklire (Xenus cinereus) Tissø
245 2001-06-10 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Bygholm Vejle
244 2001-06-10 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals havn
243 2001-05-29 Sølvhejre (Ardea alba) Gundsømagle Sø
242 2001-05-18 Tredækker (Gallinago media) Borreby Mose
241 2001-05-17 Savisanger (Locustella luscinioides) Løjesø
240 2001-05-12 Slørugle (Tyto alba) Møgeltønder
239 2001-05-11 * Steppehøg (Circus macrourus) Rejsby Enge
238 2001-05-11 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Værnengene
237 2001-05-01 Pungmejse (Remiz pendulinus) Sømosen, Herlev
236 2001-05-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Alsønderup Enge
235 2001-04-21 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Paradishaven, Hesede Skov
234 2001-04-21 Trane (Grus grus) Hellebæk
233 2001-04-07 Hærfugl (Upupa epops) Korshage, Rørvig
232 2001-03-11 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Grødby, Bornholm
231 2001-03-08 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skårup, Vejlerne
230 2001-03-08 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Frederica Havn
229 2001-01-13 Skærpiber (Anthus petrosus) Sejerø havn
2000
228 2000-12-03 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Gilleleje Havn
227 2000-12-03 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Borreby Mose
226 2000-11-12 Vandstær (Cinclus cinclus) Mølleåen, Rådvad
225 2000-10-29 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Køge Bugt
224 2000-10-29 Fløjlsand (Melanitta fusca) Køge Bugt
223 2000-10-15 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Nr. Lyngvig
222 2000-10-15 Pibesvane (Cygnus columbianus) Vest Stadil Fjord
221 2000-10-13 Rustand (Tadorna ferruginea) Brændegårds Sø
220 2000-10-12 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Højer by
219 2000-08-20 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Agger Tange
218 2000-08-20 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Agger Tange
217 2000-08-19 Kirkeugle (Athene noctua) Glerup, Himmerland
216 2000-08-12 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Ølsemagle Revle
215 2000-08-05 Stor Hornugle (Bubo bubo) Kongerslev
214 2000-06-30 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg Sø, Gilleleje
213 2000-06-18 Skovhornugle (Asio otus) Lavringe Mose
212 2000-06-17 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Solbjerg Engsø
211 2000-06-09 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Asserbo Plantage
210 2000-06-09 Natravn (Caprimulgus europaeus) Asserbo Plantage
209 2000-06-02 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Park v. badstuen, Hillerød
208 2000-05-28 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Ålebæk Strand, Møn
207 2000-05-19 Engsnarre (Crex crex) Højbyvej, Lejre
206 2000-05-16 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Vallensbæk
205 2000-05-14 Sortkrage (Corvus corone) Als
204 2000-05-14 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Mjang Dam, Als
203 2000-05-14 Sort Glente (Milvus migrans) Oldenor, Als
202 2000-05-14 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Katholm v. Als
201 2000-05-13 Blåhals (Luscinia svecica) Lægan, Magisterkog
200 2000-05-13 Pirol (Oriolus oriolus) Draved Skov
199 2000-05-13 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Draved Skov
198 2000-05-13 Vagtel (Coturnix coturnix) Tønder Vandrerhjem
197 2000-05-08 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Bagsværd Sø
196 2000-05-07 Lærkefalk (Falco subbuteo) Hejrede Sø, Lolland
195 2000-04-29 Tejst (Cepphus grylle) Korshavn, Fyns Hoved
194 2000-04-23 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Gilbjerg Hoved
193 2000-04-20 Skestork (Platalea leucorodia) Borreby Mose
192 2000-04-19 Ringdrossel (Turdus torquatus) Gilbjerg Hoved
191 2000-04-19 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Gilbjerg
190 2000-04-19 Huldue (Columba oenas) Gilbjerg Hoved
189 2000-04-18 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Sø øst for Bøgeholm Sø, Hellebæk
188 2000-03-19 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Ølsemagle Revle
187 2000-03-19 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Ølsemagle Revle
186 2000-02-24 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Jægersborg Dyrehave
185 2000-02-20 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Fortunens Indelukke
184 2000-02-01 Silkehale (Bombycilla garrulus) Villavej, Gentofte
183 2000-02-01 Natugle (Strix aluco) Nejede Vesterskov
1999
182 1999-08-01 Halemejse (Aegithalos caudatus) Sømmer Skov
181 1999-08-01 * Rødhovedet And (Netta rufina) Manderup Enge, Selsø
180 1999-07-31 Svaleklire (Tringa ochropus) Vesterlyng
179 1999-07-31 Biæder (Merops apiaster) Røsnæs
178 1999-07-01 Isfugl (Alcedo atthis) Slåen Sø v. Silkeborg
177 1999-06-06 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Lindet Plantage
176 1999-06-06 Ravn (Corvus corax) Ribe-egnen
175 1999-06-06 Mosehornugle (Asio flammeus) Mandø
174 1999-06-05 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
173 1999-06-05 Sildemåge (Larus fuscus) Rømø
172 1999-06-05 Gråmåge (Larus hyperboreus) Rømø
171 1999-06-05 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Mandø
170 1999-06-01 Hedehøg (Circus pygargus) Ballum Enge
169 1999-06-01 Agerhøne (Perdix perdix) Rømø
168 1999-05-16 Skovspurv (Passer montanus) Vejlerne
167 1999-05-16 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Bulbjerg
166 1999-05-16 Rørdrum (Botaurus stellaris) Vejlerne
165 1999-05-16 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Vesløs
164 1999-05-16 Ride (Rissa tridactyla) Bulbjerg
163 1999-05-16 Sortterne (Chlidonias niger) Selbjerg Vejle
162 1999-05-09 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Skjern Enge
161 1999-05-09 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skjern Enge
160 1999-05-09 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene
159 1999-05-01 Skægmejse (Panurus biarmicus) Ishøj Sfrand
158 1999-04-24 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Gilbjerg Hoved
157 1999-04-24 Hedelærke (Lullula arborea) Gilbjerg Hoved
156 1999-04-03 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Solbjerg Engsø
1998
155 1998-08-30 Temmincksryle (Calidris temminckii) Majbølle Nor
154 1998-08-30 Stenvender (Arenaria interpres) Hyllekrog
153 1998-08-30 Odinshane (Phalaropus lobatus) Majbølle Nor
152 1998-08-30 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Hyllekrog
151 1998-08-30 Fjordterne (Sterna hirundo) Hyllekrog
150 1998-08-15 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Ulfshale
149 1998-08-15 Vandrikse (Rallus aquaticus) Lagunen, Ulfshale
148 1998-08-15 Sandløber (Calidris alba) Ulfshale Strand
147 1998-08-15 Dværgryle (Calidris minuta) Lagunen. Ulfshale
146 1998-08-15 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Lagunen, Ulfshale
145 1998-08-15 Tinksmed (Tringa glareola) Lagunen, Ulfshale
144 1998-05-31 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Korshage, Rørvig
143 1998-05-31 Sortand (Melanitta nigra) Røsnæs
142 1998-05-31 Svartbag (Larus marinus) Rørvig
141 1998-05-31 Mursejler (Apus apus) Rørvig
140 1998-05-16 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Møn
139 1998-05-16 Nattergal (Luscinia luscinia) Møn
138 1998-05-16 Græshoppesanger (Locustella naevia) Møn, sti nær Bødkermosen
137 1998-05-16 Gulbug (Hippolais icterina) Møn
136 1998-05-16 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Møns Fyr
135 1998-05-16 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Ålebæk Strand, Møn
134 1998-05-10 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Nyord
133 1998-05-10 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Nyord
132 1998-05-10 Atlingand (Spatula querquedula) Kallø Grå, Falster
131 1998-05-10 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Kallø Grå, Falster
130 1998-05-10 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Kallø Grå, Falster
129 1998-05-10 Småspove (Numenius phaeopus) Nyord
128 1998-04-29 Bysvale (Delichon urbicum) Stege jordbassiner
127 1998-04-29 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Stege jordbassiner
126 1998-04-29 Stillits (Carduelis carduelis) Bødkermosen, Møn
125 1998-04-29 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Nielstrup Sø
124 1998-04-29 Bjergand (Aythya marila) Stege Jordbassiner
123 1998-04-29 Brushane (Calidris pugnax) Nyord
122 1998-04-29 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Nyord
121 1998-04-25 Landsvale (Hirundo rustica) Kyndby
120 1998-04-25 Fuglekonge (Regulus regulus) Sømmer Skov
119 1998-04-25 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Sømmer Skov
118 1998-04-25 Grønsisken (Spinus spinus) Sømmer Skov
117 1998-04-25 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Kyndby
116 1998-04-19 Tornirisk (Linaria cannabina) Ølsemagle Revle
115 1998-04-19 Havlit (Clangula hyemalis) Ølsemagle Revle
114 1998-04-19 Klyde (Recurvirostra avosetta) Ølsemagle Revle
113 1998-04-19 Sølvmåge (Larus argentatus) Ølsemagle Revle
112 1998-04-19 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Ølsemagle Revle
111 1998-04-19 Havterne (Sterna paradisaea) Ølsemagle Revle
110 1998-04-19 Dværgterne (Sternula albifrons) Ølsemagle Revle
109 1998-04-13 Bramgås (Branta leucopsis) Hellebæk
108 1998-04-13 Rød Glente (Milvus milvus) Hellebæk
107 1998-04-13 Duehøg (Accipiter gentilis) Hellebæk
106 1998-04-13 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Hellebæk
105 1998-04-12 Gransanger (Phylloscopus collybita) Solbjerg Engsø
104 1998-04-12 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Solbjerg Engsø
103 1998-04-12 Canadagås (Branta canadensis) Solbjerg Engsø
102 1998-04-12 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Solbjerg Engsø
101 1998-04-12 Strandskade (Haematopus ostralegus) Solbjerg Engsø
100 1998-04-04 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Hellebæk
99 1998-02-08 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Skælskør Nor
98 1998-02-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Tystrup Sø
97 1998-02-01 Havørn (Haliaeetus albicilla) Gavnø
96 1998-02-01 Vandrefalk (Falco peregrinus) Holmegårds Mose
1997
95 1997-10-18 Grønspætte (Picus viridis) Mols Bjerge
94 1997-10-01 Sjagger (Turdus pilaris) Mols
93 1997-10-01 Topmejse (Lophophanes cristatus) Fuglsø Strand, Mols
92 1997-10-01 Sortmejse (Periparus ater) Fuglsø Strand, Mols
91 1997-10-01 Husskade (Pica pica) Jylland
90 1997-10-01 Allike (Coloeus monedula) Jylland
89 1997-10-01 Gråspurv (Passer domesticus) Jylland
88 1997-10-01 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Østerild Fjord
87 1997-10-01 Sule (Morus bassanus) Roshage
86 1997-10-01 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Rosvang, Thy
85 1997-10-01 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Rosvang, Thy
84 1997-10-01 Blisgås (Anser albifrons) Rosvang, Thy
83 1997-10-01 Knarand (Mareca strepera) Kærup Holme, Vejlerne
82 1997-10-01 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Østerild, Vejlerne
81 1997-10-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Rosvang, Thy
80 1997-10-01 Hjejle (Pluvialis apricaria) Rosvang, Thy
79 1997-10-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Vejlerne
78 1997-10-01 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Hanstholm
77 1997-09-07 Engpiber (Anthus pratensis) Aflandshage, Amager
76 1997-09-07 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Aflandshage, Amager
75 1997-09-07 Stær (Sturnus vulgaris) Aflandshage, Amager
74 1997-09-07 Skarv (Phalacrocorax carbo) Aflandshage, Amager
73 1997-09-07 Knortegås (Branta bernicla) Aflandshage, Amager
72 1997-09-07 Spidsand (Anas acuta) Aflandshage, Amager
71 1997-09-07 Ederfugl (Somateria mollissima) Aflandshage, Amager
70 1997-09-07 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Aflandshage, Amager
69 1997-09-07 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Aflandshage, Amager
68 1997-09-07 Spurvehøg (Accipiter nisus) Aflandshage, Amager
67 1997-09-07 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Aflandshage, Amager
66 1997-09-07 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Aflandshage, Amager
65 1997-09-07 Storspove (Numenius arquata) Aflandshage, Amager
64 1997-09-07 Sortklire (Tringa erythropus) Aflandshage, Amager
63 1997-09-07 Rødben (Tringa totanus) Aflandshage, Amager
62 1997-09-07 Hvidklire (Tringa nebularia) Aflandshage, Amager
61 1997-09-07 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Aflandshage, Amager
1996
60 1996-06-02 Skovpiber (Anthus trivialis) Rebild Bakker
59 1996-06-02 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Gravlev ådal
58 1996-06-02 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Rebild Bakker
57 1996-06-02 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Gravlev ådal
56 1996-06-02 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Gravlev ådal
55 1996-06-02 Tornsanger (Curruca communis) Rebild Bakker
54 1996-06-02 Havesanger (Sylvia borin) Gravlev ådal
53 1996-06-02 Sumpmejse (Poecile palustris) Gravlev ådal
52 1996-06-02 Skovskade (Garrulus glandarius) Rebild Bakker
51 1996-06-02 Grønirisk (Chloris chloris) Rebild Bakker
50 1996-06-02 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Rebild Bakker
49 1996-06-02 Rørhøg (Circus aeruginosus) Gravlev ådal, Rebild
48 1996-06-02 Fasan (Phasianus colchicus) Gravlev ådal
47 1996-06-02 Blishøne (Fulica atra) Gravlev ådal
46 1996-06-02 Stormmåge (Larus canus) Gravlev ådal
45 1996-06-02 Gøg (Cuculus canorus) Gravlev ådal
44 1996-06-01 Bomlærke (Emberiza calandra) Sebbersund
1995
43 1995-05-31 Digesvale (Riparia riparia) Røsnæs
1993
42 1993-03-07 Sortspætte (Dryocopus martius) Gribsø
1992
41 1992-05-01 Jernspurv (Prunella modularis) Villahave, Gentofte
40 1992-04-29 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Villahave, Gentofte
39 1992-04-11 Rødhals (Erithacus rubecula) Nejede Vesterskov
38 1992-04-11 Solsort (Turdus merula) Nejede Vesterskov
37 1992-04-11 Sangdrossel (Turdus philomelos) Nejede Vesterskov
36 1992-04-11 Vindrossel (Turdus iliacus) Nejede Vesterskov
35 1992-04-11 Gærdesanger (Curruca curruca) Villahave, Gentofte
34 1992-04-11 Munk (Sylvia atricapilla) Villahave, Gentofte
33 1992-04-11 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Nejede Vesterskov
32 1992-04-11 Musvit (Parus major) Nejede Vesterskov
31 1992-04-11 Spætmejse (Sitta europaea) Nejede Vesterskov
30 1992-04-11 Træløber (Certhia familiaris) Nejede Vesterskov
29 1992-04-11 Gråkrage (Corvus cornix) Alsønderup Enge
28 1992-04-11 Bogfinke (Fringilla coelebs) Nejede Vesterskov
27 1992-04-11 Gulspurv (Emberiza citrinella) Nejede Vesterskov
26 1992-04-11 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Alsønderup Enge
25 1992-04-11 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Alsønderup Enge
24 1992-04-11 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Alsønderup Enge
23 1992-04-11 Fiskehejre (Ardea cinerea) Alsønderup Enge
22 1992-04-11 Knopsvane (Cygnus olor) Alsønderup Enge
21 1992-04-11 Sangsvane (Cygnus cygnus) Alsønderup Enge
20 1992-04-11 Grågås (Anser anser) Alsønderup Enge
19 1992-04-11 Gravand (Tadorna tadorna) Alsønderup Enge
18 1992-04-11 Pibeand (Mareca penelope) Alsønderup Enge
17 1992-04-11 Krikand (Anas crecca) Alsønderup Enge
16 1992-04-11 Gråand (Anas platyrhynchos) Alsønderup Enge
15 1992-04-11 Skeand (Spatula clypeata) Alsønderup Enge
14 1992-04-11 Taffeland (Aythya ferina) Alsønderup Enge
13 1992-04-11 Troldand (Aythya fuligula) Alsønderup Enge
12 1992-04-11 Hvinand (Bucephala clangula) Alsønderup Enge
11 1992-04-11 Musvåge (Buteo buteo) Alsønderup Enge
10 1992-04-11 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Alsønderup Enge
9 1992-04-11 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Alsønderup Enge
8 1992-04-11 Vibe (Vanellus vanellus) Alsønderup Enge
7 1992-04-11 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Alsønderup Enge
6 1992-04-11 Ringdue (Columba palumbus) Nejede Vesterskov
5 1992-04-11 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Nejede Vesterskov
4 1992-04-11 Sanglærke (Alauda arvensis) Alsønderup Enge
3 1992-03-07 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Gribskov
Annoncer