Danske Arter

Danske Arter

Gert Green


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Gert Greens kryds

Dette er Gert Greens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) C-art
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) C-art
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1995-05-01 Ubjerg Kog - C-art
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1988-01-01 Frederiksberg Have - C-art
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-03 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-08-15 Ølsemagle Revle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1997-05-18 Vejlerne
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Nykøbing F, Guldborgsund, Hasseløvej
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-01 Roskilde Vig
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-04-03 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-03 Blåvand, Ishuset
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-20 Damhussøen - C-art
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-30 Gilleleje
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-24 Søren Kierkegaard-stenen, Gilleleje
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-01 Fællesfolden, Reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) C-art
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-17 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-20 Lejsø, Korsør
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-04 Klydesøen, Amager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-01 Vellingerød
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-11 Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-11 Rømø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-09-19 Bøtø Nor
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-09-29 Ølsemagle Revle
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-05 Lille Vildmose, Hegnsvej
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-07-23 Kofoeds Enge, Amager
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-04 Ølsemagle Revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-17 Ølsemagle Revle
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-02 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-30 Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-05-16 Nørreland, Rømø
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-06-07 Margrethe Kog
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-17 Køge Havn
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-20 Sydvestpynten, Amager
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 1995-01-14 Klintebjerg, Klint, Odsherred
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-16 Roshage, Hanstholm
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1990-01-21 Vidåslusen, Højer
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-08-30 Herslev, Roskilde
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-05-18 Bygholm Vejle, Kraptårnet, Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-06 Susåen ved Skelby Præstegård
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-07 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-10 Sydthy
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-18 Klydesøen, Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1999-05-22 Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1993-06-06 Jydelejet, Møn
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-05-29 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1987-05-24 Møns Klint, Busene Have
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-15 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-11 Jedsted Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Kløvbakken, Fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-20 Sorø
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1994-05-01 Ribe-egnen - C-art
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1989-12-01 Værløse
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-01-16 Teglstrup Hegn
281 X Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1987-06-21 Vestamager
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1987-05-15 Skagen
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1983-07-02 Sonnerup Skov, Klint
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-28 Islands Brygge, København
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-06 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1989-08-20 Hjertebjerg, Møn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-08-21 Halk Nor
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Ishøj Strand, Kvægfolden, Strandparkstien
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-06 Stauningsø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 X * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1990-11-09 Hammeren, Bornholm
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1996-05-26 Busene, Møn
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-01 Hovvig, Rørvig
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-03 Ishøj Strand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 Fællesskoven, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1990-07-05 Snogebæk, Bornholm
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-05 Køge Sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-05-22 Skagen
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2001-09-09 Ishøj Strand
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-05-10 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Torsbjergvej, Skårup, Thy
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-24 Ishøj Strand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1986-12-30 Kongelunden
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-05 Stevns Kridtbrud
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-10 Strandby
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbæk Vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Nordsjælland
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1988-05-26 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-06-01 Gedser fuglestation
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø By
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1987-05-22 Bødkermosen, Møn
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-15 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer