Danske Arter

Danske Arter

Kenneth Vegeberg Rude


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kenneth Vegeberg Rudes kryds

Dette er Kenneth Vegeberg Rudes Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1999-05-25 Vejlerne, Skårup
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1998-01-31 Bygholm Vejle, Vejlerne
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1996-01-01 Havnø, Hadsund
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1997-10-04 Nors Sø, Thy
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1997-12-06 Egebaksande, Thisted
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2001-02-14 Føns Vang, Fyn
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) Vejlerne
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1999-07-26 Sneum Sluse
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2002-08-24 Vidåslusen
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-10-06 Gedser Lystbådehavn
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-13 Ølsemagle Revle
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1997-01-01 Vejlerne
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2001-04-27 Harboøre Tange
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2002-03-31 Skjern Enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1999-10-22 Vest Stadil Fjord
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-03-31 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1997-12-21 Øster Hurup, Hadsund
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2000-11-04 Roshage, Hanstholm
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-01-18 Bulbjerg
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Fyns Hovede
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-01-03 Sandflugtsplantagen
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1998-04-08 Nordstrand, Skagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-07-09 Kogleaks Vejle, Vejlerne
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-05 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1997-06-20 Thorup Plantage, Thy
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-25 Hanstholm Fyr
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Nordstrand, Skagen
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1998-06-06 Gyvelstien, Skagen
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
84 X Engsnarre (Crex crex) 1998-05-14 Brabrand Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale Camping, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1998-05-27 Feltstationen, Vejlerne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1996-10-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1997-05-01 Mose ved Rødsø, Viborg
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1997-01-01 Vejlerne
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1997-08-09 Ulvedybet
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1997-08-23 Spøtrup Sø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-03 Nordstrand, Skagen.
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum ved Viborg
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2007-05-19 Busemarke Mose, Møn
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Lakolk Klitsø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1997-04-01 Lønnerup Fjord, Vejlerne
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1998-07-19 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-12 Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1998-05-15 Lønnerup Fjord, Vejlerne
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1997-09-07 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1997-05-01 Hirsholmene
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1996-05-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1999-05-13 Frederikshavn Nordhavn
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1998-07-22 Agger Tange
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1998-05-15 Lønnerup Fjord, Vejlerne
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen, Ribe
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1998-09-06 Holmmark, Lovns Bredning
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1999-09-28 Vesløs Vejle, Vejlerne
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-08-31 Vest Stadil Fjord
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-09 Rødhus Strand
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1997-06-01 Silkeborg Skovene
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1998-11-08 Nedre Skringstrup, Skals
145 X Tredækker (Gallinago media) 2002-08-12 Bolle Enge, NJ
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-15 Bygholm Vejle, Vejlerne
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene, Tipperne
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1998-09-12 Arup Dæmningen, Vejlerne
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1999-10-09 Roshage, Hanstholm
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1997-05-08 Flynder Sø
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Kraptårnet, Bygholm Vejle
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-22 Bøjden Nor, Sydfyn
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Bygholm Vejle, Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1997-01-01 Bulbjerg
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn , Nakskov Fjord , Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2002-10-16 Svaneke Fyr, Bornholm
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-01 Hirtshals
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-26 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2005-11-27 Kjul Strand ved Hirtshals
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1998-10-15 Hanstholm Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1998-02-28 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1999-01-03 Esbjerg Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2001-02-11 Rønne
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-04-30 Lakolk Klitsø, Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1999-08-15 Tipperne
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1997-05-01 Hirsholmene
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1998-05-17 Egense, Limfjorden
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1997-08-16 Han Vejle, Vejlerne
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-10-22 Tømmerby Fjord, Vejlerne
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-10-04 Agger Tange
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1998-08-22 Ørhage, Klitmøller
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-08-28 Ørhage, Klitmøller
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1997-09-07 Agger Tange
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1998-08-22 Ørhage, Klitmøller
205 X Søkonge (Alle alle) 1997-10-19 Ørhage, Klitmøller
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn Havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
208 X Alk (Alca torda) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1997-05-01 Hirsholmene
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-10-14 Ørhage, Klitmøller
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1998-01-31 Bulbjerg
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1999-05-08 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-10-10 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1998-01-01 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1998-08-22 Ørhage, Klitmøller
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1999-08-28 Ørhage, Klitmøller
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-23 Grenen, Skagen
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-08-08 Skallingen, Blåvand
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-08 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 værnengene, ved Nordladen
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1998-01-01 Vejlerne
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Kraptårnet, Bygholm Vejle
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2002-05-09 Mandø
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene, Tipperne
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Hauvig, Ringkøbing Fjord
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-24 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-11-02 Haderslev Dam
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1999-05-25 Bygholm Vejle
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr Grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1996-05-01 Højris Mølle Dambrug, Hobro
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-21 Bjerregaard Klit/Strand
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-17 Flagbakken, Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-05-15 Saftevandsbakken, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-02-10 Grødby, Bornholm
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-04-08 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1997-05-08 Flynder Sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1998-09-26 Kongelundsstranden
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1998-07-19 Tøndermarsken
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1997-05-01 Sødal Skov, Viborg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2001-05-26 Flagbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1997-01-01 Tofte Sø, Hadsund
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1996-10-01 Vejlerne
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-07 Vilslev/Jedsted Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-05-03 Nordvestlige Jylland
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Fiil Sø (22.52).
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2002-05-01 Hanstholm
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1998-02-10 Lille Vildmose
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-21 Korsø Plantage, Hanstholm
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Jægersborg Dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1998-04-15 Gedsted
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-17 Tved Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1999-07-09 Bulbjerg
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2002-05-03 Blåvand Fyr
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1999-06-13 Tredækkermarken, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1999-04-25 Ellekrattet, Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-23 Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-04-01 Vaserne, KBH
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1997-04-06 Sødal Skov, Viborg
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1997-08-16 Hjardemål Plantage, Vejlerne
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1998-05-08 Flagbakken, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1998-05-15 Grenen, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1999-03-07 Ballum Forland
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1997-10-19 Bygholm Vejle, Vejlerne
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1996-07-01 Lindum Skov, Tjele
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-09-29 Skagen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1998-04-19 Skals Ådal v Onsild
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1999-06-13 Tredækkermarken, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2001-07-16 Grenen, Skagen
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1998-11-08 Esbjerg Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 1996-04-01 Suldrup Mose, Aalborg
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1998-11-01 Vesløs Vejle, Vejlerne
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1998-11-28 Sølsted Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1998-04-25 Skals Ådal v Onsild
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1997-05-01 Rødsø, Viborg
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1998-09-26 Kongelundsstranden
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1998-06-06 Løkken ved molen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1998-02-10 Marker ved Arup Dæm, Vejlerne
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2001-07-15 Norsminde Fjord
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1996-05-01 Rold Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-15 NR. Lyngvig
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1998-10-12 Hanstholm Fyrhaver
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1999-10-10 Hanstholm, Fyrhaver
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-22 Hanstholm Fyrhaver
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Nordjylland
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-19 Tane Sø, Oksbøl
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2001-10-16 Hammer Odde Fyr, Bornholm
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1998-05-27 Tømmerby Fjord, Vejlerne
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1997-05-01 Rødsø, Viborg
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2002-05-27 Blåvand Fuglestation
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-25 Varpelev, Stevns
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø, Bornholm
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1997-05-01 Skals Ådal v Onsild
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1998-05-31 Fyrkat, Hobro
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1999-07-10 Selbjerg Vejle, Vejlerne
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen, Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-08-26 Højen Fyr, Skagen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1997-05-08 Flynder Sø
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-05-04 Blåvand Fyr
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-02-21 Borgvold, Viborg
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1997-01-01 Søvide Skov, Tjele Langsø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Skagen, Højensvej ved Shell
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-19 Tane Sø, Oksbøl
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1998-04-19 Han Vejle, Vejlerne
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Zoologisk Museum, København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1996-01-01 Lindum Skov, Tjele
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1999-04-30 Rudbøl Kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1999-05-24 Kløvebakken/Fiilsø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1997-05-01 Lindum Skov, Tjele
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Nordstjernevej, Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2001-05-26 Ellekrattet, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1997-05-08 Viborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1997-05-01 Lindum Skov, Tjele
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1997-05-01 Skals Ådal v Onsild
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1999-04-17 Ny Mindegab Strand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1997-04-01 Lønnerup Fjord, Vejlerne
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Blåvand
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-11-20 Vejers Strand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1997-12-14 Hald Sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1997-08-09 Ulvedybet
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1997-04-06 Sødal Skov, Viborg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2001-09-23 Vest Stadil Fjord
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene, Tipperne
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1998-06-06 Sømærket, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2000-09-23 Mulbjerge
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1999-02-12 Gravlev Ådal
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1997-01-01 Ørhage, Klitmøller
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-13 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1998-06-06 Saftevandsbakken, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1997-10-26 Arup Dæmningen, Vejlerne
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1996-06-01 Ørum Bakker, Tjele
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2001-10-18 Rønne Havn, Bornholm
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1999-10-17 Blåvand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1997-10-26 Hanstholm Fyrhaver
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-01-31 Vester Thorup Plantage, Thy
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1996-08-01 Lindum, Tjele
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2001-05-11 Battterivej, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1999-05-08 Grenen, Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-06 Sønderho, Fanø
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø by
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer