Danske Arter

Danske Arter

Joakim Matthiesen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Joakim Matthiesens kryds

Dette er Joakim Matthiesens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-07-12 Troldkær (Råbjerg)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-09-24 Ølsemagle revle
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-10 Kettinge/Rågelunde Bækkeskov
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-07-01 Ølsemagle revle
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-12-22 Gjorslev marker
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-12-28 Magleby skov
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-10 Sløsserup
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-10 Sløsserup
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-03-17 Gjorslev marker
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-02-14 Eng vest for Køge Strandskov
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-04-06 Grenen, Skagen
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-18 Hønning
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-12-18 Ølsemagle revle
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-01-18 Klattrup grusgrav
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-08-05 Selsø sø
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-12-19 Dalby Møllesø
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-05-19 Villahøj sø, Vestamager
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-08-10 Ølsemagle revle
28 X Knarand (Mareca strepera) 2017-12-30 Søndersø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-09-24 Ølsemagle revle
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2017-11-17 Ølsemagle revle
33 X Krikand (Anas crecca) 2017-07-11 Køge sydstrand
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-17 Bygholm Vejle, Østsø (Jammerbugt)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-03-04 Utterslev mose
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-07-18 Klydesøen
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-07-26 Damhussøen, København
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-03-26 Søndersø
39 X Troldand (Aythya fuligula) Rødvig havn
40 X Bjergand (Aythya marila) 2018-10-14 Blåvandshuk
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-12 Hav og sund mellem Korshage og Hundested (Halsnæs)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-07-09 Grenen, Skagen
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-07-08 Grenen, Skagen
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-27 Kysten ved Sandflugtsplantagen
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-04-02 Køge sønakke
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-10-17 Hvidbjerg strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-04-02 Køge sønakke
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-02-19 Ølsemagle revle
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-07-05 Rødvig strand
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-12-30 Præstesø vest for Søndersø
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-06-26 Røgbølle Sø syd
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2018-07-11 Ålbæk klitplantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Salgårdshøj
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Heatherhill, Rågeleje
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-06-25 Gundsømagle sø
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-05-09 Sottrup Plantager, Tinglev
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-05-07 Tryggevælde ådal
83 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-25 Amager Fælled
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-12 Vaserne
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2018-05-09 Tryggevælde ådal
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård (Vordingborg)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2018-03-17 Gjorslev marker
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-11-03 Ølsemagle revle
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-07-18 Klydesøen
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-06-25 Gundsømagle sø
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-10-14 Blåvandshuk
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-08-05 Marker syd for tempelkrog
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2018-07-04 Grenen, Skagen
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-10 Agger Tange
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-07-11 Ølsemagle revle
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-08-20 Ølsemagle revle
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-05-11 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-08-10 Staunigns Ø
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-07-11 Køge sydstrand
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-07-13 Køge sydstrand
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-08 Lakolk sydsøer, Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-05-18 Troldkær (Råbjerg enge)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-07-16 Staunigns Ø
117 X Storspove (Numenius arquata) 2017-06-18 Ølsemagle revle
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-08-10 Staunigns Ø
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-07-25 Klydesøen, Amager
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-08-25 Ølsemagle revle
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-08-20 Ølsemagle revle
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-07-18 Klydesøen
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fællede
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-07-22 Ølsemagle revle
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-09-16 Køge sydstrand
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2017-09-01 Ølsemagle revle
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-07-11 Køge sydstrand
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-10-15 Hvidbjerg strand
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-08-15 Staunigns Ø
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-06 Borre
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2018-02-20 Ølsemagle revle
142 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-13 Nordre Klapper, Kalvebod Fællede
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-08-15 Staunigns Ø
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-08-19 Ølsemagle revle
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-08-10 Staunigns Ø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-04-20 Ølsemagle revle
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-03 Ulvedybet
152 X Rødben (Tringa totanus) 2017-08-11 Køge sydstrand
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-08-10 Staunigns Ø
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-07-16 Staunigns Ø
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-07-13 Ølsemagle revle
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-09 Hestholm Syd
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-10-18 Blåvandshuk
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-08-17 Staunings ø
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-07-18 Det grå fyr Skagen
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2017-07-11 Køge sydstrand
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-01-03 Klintholm havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2019-03-30 Skagen havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2018-08-29 Bøgeskov havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2022-11-01 Blåvands Huk (Varde)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-07-05 Rødvig havn
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2021-06-30 Bøtø, Sydtårnet
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-08-10 Staunigns Ø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-06-12 Køge sydstrand
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-07-16 Staunigns Ø
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-06-25 Gundsømagle sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-07-16 Staunigns Ø
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-02 Holløse Bredning
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-09 Magisterkogen
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-07-14 Grenen, Skagen
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-10-14 Blåvandshuk
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2019-04-29 Grenen, Skagen
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-07-16 Staunigns Ø
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-15 Køge lystbådehavn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2018-10-17 Hvidbjerg strand
205 X Alk (Alca torda) 2018-10-14 Blåvandshuk
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-03-30 Grenen, Skagen
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2019-03-27 Grenen, Skagen
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-07-07 Grenen, Skagen
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-04-22 Køge sønakke
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2018-10-18 Blåvandshuk
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2019-04-23 Grenen, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-11-20 Gilleleje Flak og Tragten
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2019-04-14 Grenen, Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2018-10-03 Køge lystbådehavn
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2018-07-08 Grenen, Skagen
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2018-09-02 Mandehoved, Stevns
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2018-07-07 Grenen, Skagen
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2019-03-28 Grenen, Skagen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2018-10-07 Gedser Odde
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-04-22 Det grå fyr Skagen
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-07-03 Grenen, Skagen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Skarvsøen, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-16 Ejby (Køge)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-01-18 Filsø
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-07-18 Klydesøen
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-07-26 Villahøj sø, Amager
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-08-10 Ølsemagle revle
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Grenen, Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-12 Køge sønakke
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2019-05-23 Rødstens klit
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-05-15 Grenen, Skagen
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-04-23 Det grå fyr Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2019-04-13 Det grå fyr, Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Nedermose, Skagen
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-12-30 Store Enghave Sø
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Skagen
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-07-04 Rødvig
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-04-13 Frederikslund skov
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Køge å
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-12-18 Ølsemagle revle
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-04-22 Køge sønakke
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-04-25 Grenen, Skagen
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-04-22 Køge sønakke
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-10-26 Køge ås
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2020-12-06 Østjylland
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-05-08 Brogård Plantage
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-06 Hald
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-01-18 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-05-08 Blåbjerg Klitplantage
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-11-05 Køge lystbådehavn
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-11-17 Ølsemagle revle
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-06-01 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) Køge
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-22 Ellekrattet, Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2018-04-19 Køge
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-18 Gråsten skov
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-04-13 Vaserne
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-10-14 Jægersborg dyrehave
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-02-21 Gudenåens udløb
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-12 Køge sønakke
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-12-29 Køge ås
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-07-10 Grenen, Skagen
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2022-04-22 Flagbakken (Frederikshavn)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-08-20 Ølsemagle revle
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-07-06 Skagen
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-10-07 Gedser Odde
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-16 Tornby klitplantage
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2019-05-23 Grenen, Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2018-10-06 Gedser odde
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-05-07 Tryggevælde ådal
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-05 Køge
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-02-05 Køge ås
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-07-03 Grenen, Skagen
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) Sørup
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-10-14 Grønningen, Blåvand
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-04-20 Grenen, Skagen
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-11-11 Køge sydstrand
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-10-14 Blåvandshuk
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-06-18 Ølsemagle revle
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-07-15 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-12-09 Køge sydstrand
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-07-04 Mandehovede
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2022-04-17 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-11-09 Køge ås
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-19 Pinseskoven, Amager
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-25 Vestre kirkegård, København
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-10-15 Ho by og sommerhusområde
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2018-10-14 Tipmosen
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk (Varde)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Blåvand by og sommerhusområde
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-20 Køge nordstrand
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-05 Kongelunden del 4
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-19 Villahøj sø, Vestamager
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-05-07 Tryggevælde ådal
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-06-23 Grenen, Skagen
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2018-10-15 Tipmosen, Blåvand
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-07-11 Køge sydstrand
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-26 Køge sydstrand
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Fuglestation
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-20 Stevns fyr
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-07 Tryggevælde ådal
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-29 Tryggevælde ådal
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-07-26 Kalvebod Fælled, Amager
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-07 Tryggevælde ådal
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-11-04 Nordhavnstippen
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-18 Borup, Sjælland
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-06-20 Køge ås
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-10-06 Gedser odde
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-10-08 Stevns fyr
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-10-18 Køge ås
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-10-26 Køge ås
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-04-13 Vaserne
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-07 Flyndersø ved Korshage
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-15 Køge nordstrand
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-19 Køge Sydstrand
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-12-18 Ølsemagle revle
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-11-09 Køge ås
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-04-02 Søholm skov
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-04-02 Køge sønakke
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-07-16 Endelave
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-05-03 Ulvedybet
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-06 Køge lystbådehavn
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-05-30 Asserbo Plantage (Stængehus)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand by og sommerhusområde
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-04-21 Ellekratet, Skagen
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2019-04-25 Ellekratet, Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-05-19 Byfogedskoven, Skagen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-05-05 Køge sydstrand
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-06-30 Sørup
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-07 Tryggevælde ådal
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-07-06 Skagen
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-05-21 Grenen, Skagen
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Ho
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-08-20 Ølsemagle revle
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-15 Blåvands Huk (Varde)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2018-10-17 Skallingen
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-10-14 Rådvad til strandmøllen
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2019-04-20 Det grå fyr Skagen
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-07-06 Rødvig
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-06-18 Ølsemagle revle
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2019-04-22 Grenen, Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-04-02 Køge sønakke
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2020-05-23 Grenen, Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-07-13 Ølsemagle revle
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-22 Køge sønakke
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-19 Blåvandshuk
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-10 Rødbyhavn by og færgeleje
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-03-30 Ølsemagle revle
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-06-25 Gundsømagle sø
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-11-08 Køge ås
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-21 Borup
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-30 Gilbjerg hoved
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-10-21 Borup
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-19 Grenen, Skagen
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-06-15 Køge
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-12-18 Ølsemagle revle
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-07-16 Staunigns Ø
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-12-09 Køge sydstrand
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-11-08 Køge ås
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-12-09 Køge sydstrand
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-10-14 Blåvandshuk
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-02-17 Bøgeskov
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2018-10-06 Gedser odde
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-10-15 Køge ås
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-05-21 Grenen, Skagen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-11-17 Ølsemagle revle
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-07-18 Endelave
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2018-05-12 Køge sønakke
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-11 Tipmosen
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2021-10-10 Saltholm, kroen
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvands Huk
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-06-25 Gundsømagle sø
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger By
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer