Danske Arter

Danske Arter

Leif Novrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Novrups kryds

Dette er Leif Novrups Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1992-05-02 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) Ejsing
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-02 Sønderlem Vig
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2012-06-09 Vest Stadil Fjord
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-02 Sønderlem Vig
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2016-01-28 Bøvlingbjerg
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1990-02-13 Plet enge
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-11-23 Ejsing
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Stubber å og ådal
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-16 Geddal Enge
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-27 Lyngby Møllesø
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2000-04-17 Fjaltring Strand
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-02 Venø bugt
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Geddal Enge
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Stubber å og ådal
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-02 Venø bugt
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-04-18 Geddal Enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-02 Sønderlem Vig
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-14 Egå Engsø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-02 Venø bugt
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-20 Tvorup Plantage
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1997-07-01 Agger Tange
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-12 Nr. Vorupør
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-15 Høve Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-30 Blåvandshuk
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-02 Venø bugt
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-02 Sønderlem Vig
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-10-17 Vest Stadil Fjord - Søndre Dyb
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) Sevel
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-17 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-01 Sevel
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-07-03 Nørreådalen, Viborg
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-02 Venø bugt
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-18 Gravlev Sø
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-11 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-29 Skjern Enge
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-17 Villingerød
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboøre Tange
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-21 Agger tange
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-05-24 Vest Stadil Fjord
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-13 Lakolk
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-05 Agger Tange
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-02 Venø bugt
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-02 Venø bugt
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-06 Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø Vesterstrand
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-06 Stadiløvej
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2004-06-07 Ny Spøttrup Enge
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-11 Rødhus strand
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-11 Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2002-09-10 Sønderlem Vig
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2002-07-27 Måde Strand
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissing Vig
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-18 Vilsted Sø
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-06 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-30 Hirtshals
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-22 Skagen Nordstrand
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Sevel
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-02 Venø bugt
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand sø
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-02 Venø bugt
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2016-08-25 Fanø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-08-05 Agger tange
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-07-07 Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-10-28 Tømmerby vejle
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-08-04 Sønderlem Vig Fjorden
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2006-10-09 Nr. Lyngvig
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-23 Thorsminde
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2003-05-18 Grenen
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-21 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2000-11-04 Nissum fjord/Fjandø
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-01-07 Odbjerg Strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-07-31 Roshage, Hanstholm
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-11-06 Esbjerg havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-01-03 Lønnerup fjord
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-09 Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-05 Lønnerup fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-08 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Haurvig
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Stubber å og ådal
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Bjålum klit
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-24 Skagen
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Nymindestrømmen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-05-26 Skagen Nordstrand
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-15 Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1989-04-21 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-09 Saftevandsbakken, Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Møldrup
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-02 Sønderlem Vig
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2024-02-28 Sundby Kær
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-15 Rejsby Enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-06 Vilslev Engvej, Ribe
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Stubber å og ådal
274 X Slørugle (Tyto alba) 2010-01-02 Sevel
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-30 Hansted Reservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-20 Hjardemål
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-13 Hareskoven
281 X Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1995-04-26 Haderup
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-03 Kjærgårds Mølle
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-01 Stubber å og ådal
288 X * Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-07-06 Husby sø
289 X Biæder (Merops apiaster) 1997-05-18 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-23 Gråsten slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-05-25 Fussingø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-02 Sønderlem Vig
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-10-28 Bøvling Klit
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-09-29 Skagen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-01 Stubber å og ådal
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-24 Blåvand
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1992-04-16 Gjæven, Sevel
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-01 Stubber å og ådal
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Sevel
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1997-09-29 Sevel. Gl. Skivevej
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Sevel
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2001-10-17 Gl. Hvidding
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Sevel
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Sevel
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-05-17 Tarp Enge
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Vest Stadil Fjord
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-29 Hald sø
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-16 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-15 Lyngvig
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2000-11-04 Lyngvig
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2007-10-10 Nr. Lyngvig Fyr
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1996-10-09 Søndervig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2007-05-16 Viborg
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-06-13 Niels Bugges kro
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Tømmerbytårnet
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-07-06 Samsø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Storåen
377 X Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2002-09-15 Agger Tange
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-09 Batterivej, Nordstrand
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-16 Bækbygård Strand
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-25 Blåvands Huk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-01 Stubber å og ådal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-01 Sevel
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-09-15 Agger by
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-01-02 Sønderlem Vig
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-23 Tane sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Sevel haven
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-14 København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Sevel
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-01 Sevel
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Sevel haven
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1987-05-24 Hellegårde Ådal
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2001-05-26 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Butterstien, Skagen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-15 Blåvand
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Vest Stadil Fjord
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby havn
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-01 Sevel haven
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-01-01 Sevel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-09 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-09-21 Mandø
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-23 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2008-05-22 Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2010-05-21 Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Sevel haven
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-01 Sevel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-27 Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-01 Sevel
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-01 Sevel haven
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2003-01-02 Vejlerne
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-01 Stubber å og ådal
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-25 Carl Molktes Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-02 Sevel haven
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2001-07-25 Marienlyst
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2005-10-21 Agger Tange
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-01-02 Sønderlem Vig
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-01 Sevel haven
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2009-05-15 Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klit
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-12 Manø
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Nr. Snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger by
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer