Danske Arter

Danske Arter

Brian Ravnborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Brian Ravnborgs kryds

Dette er Brian Ravnborgs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1993-04-25 Vind hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1995-10-17 Filsø
7 X Canadagås (Branta canadensis) Vejlerne
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Harboøre tange
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2023-06-20 Hirtshals Øststrand
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-29 Skerping
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1991-12-29 Vejlerne
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1993-02-23 Vejlerne
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1991-12-29 Vejlerne
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1994-03-18 Vejlerne
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-10-06 Vejlerne, Bygholm
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-31 Toftesø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-04-14 Hjørring
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1992-05-26 Koglaks
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-07 Lille Vildmose
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-04 Lakolk
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X * Sortbrun And (Anas rubripes) 2024-03-19 Skjern Enge (Lønborg)
34 X Spidsand (Anas acuta) 1992-02-22 Vejlerne
35 X Krikand (Anas crecca)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-04-27 Skjern enge
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1995-05-24 Vejlerne
38 X Taffeland (Aythya ferina)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1997-04-28 Bunken, Skagen
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern Enge
41 X Troldand (Aythya fuligula)
42 X Bjergand (Aythya marila) 1993-05-17 Ulvedybet
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-29 Harboøre Tange
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-05-03 Ho Bugt
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1995-12-10 Buldbjerg
46 X Ederfugl (Somateria mollissima) Christians Ø
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-05-08 Hirtshals Fyr
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1992-10-15 Skagen
49 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-23 Blåvand/Hvidbjerg Strand
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-18 Blåvand/Hvidbjerg Strand
51 X Sortand (Melanitta nigra) Klitmøller
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2012-10-06 Skagen, Grenen
53 X Havlit (Clangula hyemalis) 1994-01-29 Hanstholm
54 X Hvinand (Bucephala clangula)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1991-12-29 Vejlerne
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Næsby dale
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-10-18 København
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-20 Selsø Sø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1992-05-26 Vester Thorup
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2002-06-10 Skagen
64 X Mursejler (Apus apus) Vejlerne
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-10-28 Skarvsøen, Skagen
66 * Orientsejler (Apus pacificus)
67 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tornbakkerimmen, Hulsig
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-06 Birkepøl, Als
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia)
78 X Huldue (Columba oenas) 1993-03-07 Gram
79 X Ringdue (Columba palumbus)
80 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2018-10-14 Mandø
81 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-27 Bække
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
83 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen, "Stald Grenen"
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus) vejlerne
85 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-11 Barbrandt sø
86 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-17 Lille Vildmose
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-06-30 Lille Vildmose
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Skagen
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
91 X Blishøne (Fulica atra)
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev Sø (Rebild)
93 * Jomfrutrane (Grus virgo)
94 X Trane (Grus grus) Vejlerne
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Koglaks
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Norssø
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1993-04-25 Klejtrup sø
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bulbjerg
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-29 Bygholm vejle
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
104 X Vibe (Vanellus vanellus)
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-15 Borreby Mose
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
108 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2003-05-17 Vejlerne, Lønnerup fjord
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-15 Bøjden Nor
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1992-06-16 Navn sø
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-06 Blåvands Huk
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus)
121 X Storspove (Numenius arquata)
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres) Vejlerne
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
127 X Brushane (Calidris pugnax)
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) Ulvedybet
129 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1995-05-20 Skagen
133 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Klæggravene, Kammerslusen
134 X Sandløber (Calidris alba)
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Hanstholm
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
138 X Dværgryle (Calidris minuta) 1992-05-26 Vejlerne
139 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-11 Rømø
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-05-21 Bygholm Vejle
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1994-08-16 Vejlerne
142 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-09 Rødhus Strand
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-05 Sneum
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1993-11-04 Næsby
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1992-08-15 Vejlerne
146 X Tredækker (Gallinago media) 2013-09-04 Boller Enge, Tårs
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-15 Bygholm Vejle
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-11 Vest Stadil Fjord
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Harboøre tange
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1995-10-20 Blåvand
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1992-05-30 Gøtrup
153 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup
154 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1994-04-16 Værnengene
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Vejlerne
156 X Rødben (Tringa totanus)
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-30 Skjern enge
158 X Tinksmed (Tringa glareola) 1994-07-15 Vejlerne
159 X Sortklire (Tringa erythropus)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia)
161 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-20 Hønen, Fanø
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-05-28 Skagen
164 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Vejlerne
166 X Ride (Rissa tridactyla)
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
168 X Sabinemåge (Xema sabini) 1995-10-28 Lønstrup
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-09 Hirtshals Havn
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1992-06-12 Vejlerne
173 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-20 Skagen
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-10 Hjerting
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1995-05-26 Skagen
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus)
180 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
181 X Svartbag (Larus marinus)
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-27 Universitetsparken, Århus
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1992-02-22 Hanstholm
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1992-02-23 Lemvig
185 X Sølvmåge (Larus argentatus)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-12-22 Hirtshals
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-05-13 Hirtshals
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus)
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-06-10 Margrethe Kog
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1993-08-13 Møllesø
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1992-08-15 Lild strand
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
197 X Fjordterne (Sterna hirundo)
198 X Havterne (Sterna paradisaea)
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-25 Kogleaks, Vejlerne
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1992-05-26 Kogleaks, Vejlerne
201 X Sortterne (Chlidonias niger) Vejlerne
202 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-07-06 Klitmøller
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1995-10-20 Blåvand
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Klitmøller
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-05-14 Skagen
206 X Søkonge (Alle alle) 1992-10-15 Skagen
207 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-23 Frederikshavn havn
208 X Lomvie (Uria aalge) 1993-05-19 Skagen
209 X Alk (Alca torda)
210 X Tejst (Cepphus grylle) 1993-05-21 Skagen
211 X Lunde (Fratercula arctica) 1995-10-19 Blåvand
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1991-12-29 Hanstholm
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1992-05-15 Skagen
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen, Skagen
215 X Islom (Gavia immer) 1994-11-13 Bulbjerg
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1993-05-19 Skagen
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Hirtshals Havn
219 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1997-09-08 Nr. Lyngvig
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1995-10-19 Blåvand
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1992-05-09 Bulbjerg
222 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-17 Grenen, Skagen.
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1998-08-23 Roshage
227 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-08-23 Skagen
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1995-05-28 Skagen
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) Klitmøller
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 X * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2024-06-05 Slotsmosen, Slangerup
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1992-12-10 Hanstholm
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-23 Vejlerne
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-05-07 Ulvedybet
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1993-06-27 Værnengene
240 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-09 Vejlerne
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2012-05-27 Han Vejle
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-08 Værnengene
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-09 Ovesø
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
246 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 1994-04-16 Værnengene
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1994-07-15 Vejlerne
249 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Vejlerne
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Grenen, Skagen
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1992-03-15 Skagen
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrupvej, Oddense
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-27 Smidie, Tofte sø
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-17 Skagen
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-05-15 Skagen
258 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2012-05-28 Hulsig Hede
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-27 Skagen
260 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-12-20 Store vildmose
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1993-03-07 Gram
262 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Østervrå
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis)
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
267 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kærup Holme, Vejlerne
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2008-05-02 Hulsig Hede
269 X Hedehøg (Circus pygargus) 1993-05-19 Skagen
270 X Rød Glente (Milvus milvus) 1992-05-27 Skagen
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 1992-05-15 Skagen
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1994-01-15 Vejlerne
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Næsby dale
274 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-14 Blåvand
275 X Musvåge (Buteo buteo)
276 X Slørugle (Tyto alba) 1997-01-01 *
277 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Filsø, Kløvbakken
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-30 Dalmose
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1993-03-06 Gram
280 X Natugle (Strix aluco) 1993-06-27 Herning
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1995-12-05 Mårum Station. Gribskov
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-07 Rådvad
283 X Kirkeugle (Athene noctua) 1992-03-28 Salling
284 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-18 Tved plantage
285 X Skovhornugle (Asio otus) 1995-06-27 Hammer Bakker
286 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1992-05-15 Skagen
287 X Hærfugl (Upupa epops) Skagen
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-01 Struer
289 X Isfugl (Alcedo atthis) 1992-03-28 Skivum Krat
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 2003-06-08 Ringkøbing
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 1992-05-16 Skagen
293 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-17 Draved Skov
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-04-27 Niels Bugges Kro
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) Bornholm
299 X Grønspætte (Picus viridis) Ærtebølle
300 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2024-05-22 Skagen
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-05-15 Skagen
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius)
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1992-05-15 Skagen
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-18 Tipperne
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1992-02-22 Vejlerne
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Vejlerne
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
312 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
313 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
314 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-09-30 Skagen
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vards Sande
317 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø
318 X Pirol (Oriolus oriolus)
319 X Skovskade (Garrulus glandarius)
320 X Husskade (Pica pica)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
322 X Allike (Coloeus monedula)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus)
325 X Sortkrage (Corvus corone)
326 X Gråkrage (Corvus cornix)
327 X Ravn (Corvus corax)
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Lendrup
329 X Sortmejse (Periparus ater)
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
331 X Sumpmejse (Poecile palustris)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus)
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
334 X Musvit (Parus major)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
337 X Hedelærke (Lullula arborea) 1993-03-07 Gram
338 X Sanglærke (Alauda arvensis)
339 X Toplærke (Galerida cristata) Skagen
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Aggersborg
341 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2004-11-03 Skagens Gren
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica)
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 X * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) 2024-05-10 Rørtang
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis rufula) 1997-05-16 Skagen
349 * Amursvale (Cecropis striolata)
350 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
351 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
352 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen
353 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2018-10-19 Hanstholm
354 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1996-10-01 Christiansø
355 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1996-10-01 Christiansø
356 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-21 Sønder Lyngvig
357 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
358 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1996-10-15 Christiansø
359 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
360 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
361 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-03 Stevns
362 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
363 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
364 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
365 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2023-09-22 Hanstholm Fyrhaver
366 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
367 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
368 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
369 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
370 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-05-27 Reservatet, Skagen
371 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
372 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
373 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
374 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
375 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
376 X Gulbug (Hippolais icterina)
377 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
378 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
379 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
380 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
381 X Savisanger (Locustella luscinioides)
382 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen, Skagen
383 X Munk (Sylvia atricapilla)
384 X Havesanger (Sylvia borin)
385 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-08-26 Skagen
386 X Gærdesanger (Curruca curruca)
387 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen, grenen.
388 X Tornsanger (Curruca communis)
389 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen
390 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg (Hjørring)
391 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
392 * Makisanger (Curruca subalpina)
393 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-05-22 Batteriskoven, Skagen
394 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
395 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvand
396 X Fuglekonge (Regulus regulus)
397 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
398 X Spætmejse (Sitta europaea)
399 X Træløber (Certhia familiaris)
400 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
401 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1997-08-02 Vejlerne
402 X Stær (Sturnus vulgaris)
403 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
404 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
405 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
406 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
407 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
408 X Solsort (Turdus merula)
409 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
410 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-04 Universitetsparken, København
411 * Brundrossel (Turdus eunomus)
412 X Sjagger (Turdus pilaris)
413 X Vindrossel (Turdus iliacus)
414 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
415 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
416 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
417 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
418 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
419 X Rødhals (Erithacus rubecula)
420 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
421 X Blåhals (Luscinia svecica) Christians Ø
422 X Nattergal (Luscinia luscinia)
423 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1998-05-14 Skagen
424 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
425 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-28 Horsedammen, Tornby klitplantage
426 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
427 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Skagen, Nordstjernevej
428 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
429 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
430 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
431 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
432 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
433 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
434 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
435 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2023-10-18 Skagen, Grenen
436 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
437 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Næsby
438 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
439 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-03 Hanstholm, fyldplads
440 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-02 Stevns
441 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2018-12-28 Sundstrup
442 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1997-05-15 Skagen
443 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
444 X Vandstær (Cinclus cinclus) Gravlevådal
445 X Gråspurv (Passer domesticus)
446 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
447 X Skovspurv (Passer montanus)
448 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
449 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
450 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Havn
451 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
452 X Jernspurv (Prunella modularis)
453 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Skagen
454 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
455 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Grenen, Skagen
456 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Gravlevådal
457 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
458 X * Storpiber (Anthus richardi) 2012-10-05 Skagen, Grenen
459 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene
460 X Markpiber (Anthus campestris) 1992-05-16 Skagen
461 X Engpiber (Anthus pratensis)
462 X Skovpiber (Anthus trivialis)
463 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
464 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2006-09-23 Skagen
465 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
466 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1992-12-10 Hanstholm
467 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
468 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
469 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
470 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-01 Skagen
471 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
472 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Thyborøn Havn
473 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
474 X Grønirisk (Chloris chloris)
475 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
476 X Tornirisk (Linaria cannabina)
477 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
478 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
479 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
480 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-12-29 Skagen klitplantage
481 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
482 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1997-10-29 Uggerby Plantage
483 X Stillits (Carduelis carduelis)
484 X Gulirisk (Serinus serinus) 1997-05-16 Skagen
485 X Grønsisken (Spinus spinus)
486 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-09-23 Skagen
487 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
488 X Bomlærke (Emberiza calandra)
489 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
490 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus
491 * Klippeværling (Emberiza cia)
492 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
493 X Hortulan (Emberiza hortulana)
494 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
495 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-23 Mandø
496 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen, Fyrvej
497 * Pileværling (Emberiza rustica)
498 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
499 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarphage Enge
500 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
501 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
502 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-11 Skørping
503 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
504 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
505 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
506 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer