Danske Arter

Danske Arter

Per Smith


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Smiths kryds

Dette er Per Smiths Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-11-03 Vind hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1974-03-01 Trøjeløkke
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-06-24 Hvedshøj ved Hvedstrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1969-01-01 Nyrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1974-10-01 Rømø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-10-21 Bøtø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1974-04-01 Tissø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1974-10-01 Rømø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1971-04-01 Kalundborg
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1975-10-01 Filsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1974-02-01 Tissø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1974-04-01 Tissø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-16 Saltbæk vig
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1969-04-01 Kalundborg
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1974-11-01 Tissø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1974-11-01 Tissø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2003-10-16 Kammerslusen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1973-05-01 Kalundborg
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2009-08-15 Ho Bugt(Vandfladen) - set fra Mythue og siden bedre fra Kjelst siden - Tak til PPO og hans ven
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1976-05-04 Tissø
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1974-04-01 Tissø
29 X Knarand (Mareca strepera) 1985-04-01 Flasken
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1974-04-01 Flasken
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-04 Kællingehaven, Roskilde Fjord
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1969-04-01 Nyrup Mose
33 X Spidsand (Anas acuta) 1975-04-01 Flasken
34 X Krikand (Anas crecca) 1974-04-04 Byens mode
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-04-01 Solbjerg Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1988-04-17 Nivå bugt
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1973-11-01 Kalundborg Inderfjord
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-08-01 Alsønderup enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-19 Hasseløvej ved Pumpestationen, Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1970-04-01 kalundborg Inderfjord
41 X Bjergand (Aythya marila) 1971-11-01 Kalundborg Inderfjord
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1991-12-27 Mosede havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-01 ølsemagle revle (hun)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1971-11-01 Røsnæs
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-20 Lumsås
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1973-12-01 Røsnæs
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-14 Blåvands huk
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1973-11-01 Røsnæs fyr
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo / Melby Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1974-01-01 Røsnæs
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1971-11-01 Kalundborg inderfjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1976-02-01 Kalundborg Inderfjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1973-01-01 Kalundborg inderfjord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1970-03-01 Kalundborg fjord
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2005-09-04 Selsø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1983-06-14 Asserbo/Tisvilde
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-30 Nakkehoved fyr
63 X Mursejler (Apus apus) 1969-05-01 Nyrup
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Vejby strand
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager (tak Stig)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-10 Reersø Fællesfolden
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1970-05-01 Nyrup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1971-01-01 kalundborg
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1970-09-01 Nyrup
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2005-05-24 Stubben
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-02-12 Bække (i haven Møllevej 7)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1971-04-01 Trøjeløkke
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1977-03-01 Byens mose
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø - hørt 10 gange ved 19 tiden
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Ulvshale - Møn (kun hørt)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1973-04-01 Trøjeløkke
90 X Blishøne (Fulica atra) 1971-01-01 Kalundborg inderfjord
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-02 Roden fed - fra 1.5 km ! men så dog den ok trods alt
93 X Trane (Grus grus) 1976-04-01 Korshage
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1972-05-01 Kalundborg
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1976-04-01 Kalundborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1972-05-01 Kalundborg
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1999-05-21 Strødam engsø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1982-06-01 Utterslev mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2010-08-01 Borreby mose
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1971-03-01 Kalundborg fjord
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Klydesøen
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1975-05-01 Flasken
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1969-05-01 Nyrup
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-19 Borreby mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1975-08-01 Flasken
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-28 Ølsemagle revle - hmm Sibirisk ??
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-06 Vestamager - Granatvej
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1975-08-01 Flasken
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1972-05-01 Kalundborg inderfjord
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1977-05-01 Gørlev
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1976-06-01 Flasken
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1991-05-18 Skjern enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1975-08-01 Flasken
120 X Storspove (Numenius arquata) 1975-08-01 Flasken
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1974-08-01 Tissø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1975-08-01 Flasken Reersø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1975-08-01 Flasken
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1974-05-01 Tissø enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1997-07-19 Borreby mose
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1975-08-01 Flasken
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1978-11-01 Hanstholm
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1978-11-01 Hanstholm havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-04 Skagen, Grenen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1975-08-01 Flasken
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-16 Ølsemagle revle
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-05-18 Bygholm vejle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-17 Koefoeds enge
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1978-01-01 Jyderup
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2010-04-17 Vestamager, Kalvebodsstien set & Hørt (fundet af SST )
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1974-04-01 Byens mose kalundborg
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby mose
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1977-06-01 Tissø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-01-01 Gilleleje havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1975-08-01 Flasken
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-27 Klydesøen
155 X Rødben (Tringa totanus) 1974-01-01 Kalundborg Inderfjord
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-03 Ølsemagle revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1974-08-01 Tissø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-01 Sydmøllevej, Vestamager
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-04 Kraptårnet
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1978-11-01 Hanstholm
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-04 Hanstholm havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1983-10-20 Gilbjerg hoved
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1970-02-01 Nyrup
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1979-05-01 Tissø
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-29 Esbjerg Fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør - færgehavnen
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-03-13 Holme Sø, Brøndby
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1971-03-01 Kalundborg fjord
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 1972-02-01 Kalundborg inderfjord
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø v/å udløbet
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1999-03-03 Gilleleje havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2001-03-08 Fredericia havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1971-03-01 Kalundborg fjord
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-02-25 Damhus søen (Chachinnans/Kaspisk måge
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2010-07-30 Utterslev mose
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1973-06-01 Christians Ø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2001-05-13 Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1976-08-01 Tissø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1974-05-01 Tissø
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-17 Køge havn
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1971-05-01 Kalundborg inderfjord
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Koefoeds enge
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Søndersø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1978-06-01 Maribosøerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1983-10-20 Gilbjerg
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1987-07-17 Køge havn
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1983-10-20 Gilbjerg
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1983-10-20 Gilbjerg hoved (adult)
205 X Søkonge (Alle alle) 1985-11-03 Thorsminde havn
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2018-10-23 Rågeleje strand med Munck, SKAT og Stig
207 X Lomvie (Uria aalge) 1973-06-01 Christians Ø
208 X Alk (Alca torda) 1973-06-01 Christians Ø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1977-04-01 Sejrø
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-16 Vejle havn (Dejlig oplevelse - tak for den Alex!)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1985-10-21 Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1985-10-21 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2001-05-12 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2009-04-23 Skagen, Nordstranden kl 1104 - meldt ved Hirtshals 1028 - takker mange gange
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Rågeleje strand
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1983-10-20 Gilbjerg
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1999-02-28 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1983-10-20 Gilbjerg
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2018-09-23 Nødebo Huse Strand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1972-07-01 Skærbæk
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1983-10-20 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-06-06 Skagen Grenen på bundgarnspæle
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1972-12-01 Kalundborg
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 Vestamager
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-07-04 Bygholm vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1974-04-01 Tissø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-14 Kraptårnet
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-06 Susåen, Skelby Sjælland
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-28 Nordre Klapper, Vestamager
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1971-04-01 Raklev
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-06 Klydesøen, Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2001-05-12 Gundsømagle sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-07-01 Koefoeds enge
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1974-05-01 Tissø
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemark mose - Klintholm havn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1974-06-01 Røsnæs
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2004-07-26 Lille Vildmose set fra Smidie bakke
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-05-26 Skagen Flagbakken
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-03 Skagen Flagbakken
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-25 Hulsig hede
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1994-01-01 Tystrup-bavelse
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1971-09-01 Nyrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1971-05-01 Nyrup mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-13 Rejsby Sluse
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1995-05-01 Ulvedybet
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2001-05-26 Skagen, Flagbakken
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1973-11-01 Røsnæs
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-16 Jedsted (Vilslev) enge
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1964-05-01 Nyrup
274 X Slørugle (Tyto alba) 2001-06-23 Janderup Kirke
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-17 Dalmose
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-01-30 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 1973-02-01 Trøjeløkke
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-01 Gurre
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Jægersborg
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1999-03-06 Arnum
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1983-03-12 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1984-01-19 Vester Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1978-11-01 Hansted reservatet
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1980-01-01 Koefoeds enge
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1976-02-01 Papirfabrikken/Susåen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1998-08-12 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1988-04-30 Gilbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-03-08 Draved skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1975-01-01 Vejle
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1970-04-01 Raklev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1990-05-01 Gilbjerg
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1977-11-01 Hansted reservatet
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-20 Ballum Sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-03-01 Islands brygge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1988-04-16 Gilbjerg
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-11 Årslev engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1977-06-15 Snevris skoven ynglefugle
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1973-10-01 Trøjeløkke
318 X Husskade (Pica pica) 1971-01-01 trøjeløkke
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1977-10-01 Røsnæs (invasionsår)
320 X Allike (Coloeus monedula) 1972-01-01 Trøjeløkke
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1974-02-01 Kalundborg
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1969-03-01 Kalundborg
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2002-03-28 Skast mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1969-01-01 Nyrup
332 X Musvit (Parus major) 1969-01-01 Nyrup
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1983-05-15 Porsemosen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1976-04-01 Ulstrup mose v/Tissø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1983-06-14 Asserbo/Tisvilde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1970-04-01 Nyrup
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1975-01-01 Kalundborg
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-15 Ishøj Strand/enge
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Ølsemagle/Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1970-05-01 Nyrup
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1973-05-01 Nyrup
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2008-05-13 Skagen Nordstrand
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-01 Hovvig ved fugletårnet
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2001-10-10 Utterslev mose
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2003-10-16 Rømø (Juvre vejen ind ved nr 42)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-20 Klint
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-07-01 Fællesskoven stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser Fuglestation
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1974-05-01 Byens mose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1978-01-01 Jyderup ??
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1994-07-26 Gundsømagle
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-10-09 Røsnæs Spidsen v p-plads - tak HBR
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1974-05-01 Trøjeløkke
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1974-05-01 Trøjeløkke
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2004-05-06 Kongelundsfortet (tak til Preben Berg)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2001-04-24 Paradishaven Hesede skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1974-05-01 Asnæsskoven
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1997-03-22 Jægersborg dyrehave
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-07 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1970-05-01 Nyrup
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane sø , Oksbøl
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1979-04-16 Røsnæs
404 X Solsort (Turdus merula) 1971-01-01 Trøjeløkke
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk by
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1983-06-14 Asserbo/Tisvilde
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1973-03-01 Nyrup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2001-05-10 Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-01 Vallensbæk sø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-10-09 Gedser Vesterhave - sad på vejen og i hækken - fed fugl
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-04-19 Harager Hegn
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1996-05-01 Ellekrattet
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1975-01-01 Kalundborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1999-03-21 Ølsemagle revle
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1972-05-01 Trøjeløkke
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-02 Stevns kridtbrud
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1969-01-01 Nyrup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1971-03-01 Trøjeløkke
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2009-04-12 Spodsbjerg, Hundested
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-16 Hirtshals set meget fint og hørt kalde
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-03 Frederikshavn Nordhavn
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1972-04-01 Nyrup
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-03 Søvang amager. ( tak til Rasmus og Troels :-)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1974-10-01 Gisseløre
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1997-05-24 Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1999-03-06 Rømø dæmningen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1971-04-01 Røsnæs
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1971-02-01 Trøjeløkke
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1976-11-01 Gisseløre
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1971-05-01 trøjeløkke
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1996-01-28 Kalvebod brygge
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-01-28 Kalvebod brygge
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-01-01 Nøddebo / Grib skov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1974-04-01 Trøkeløkke
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-03 Kandestedvej 53 Ålbæk
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2009-04-27 Skagen, Nordstrand - Knud så den også
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1970-03-01 Nyrup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1996-05-19 Butterstien
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-11 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-23 København Sydhavnstippen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk Avlsgård
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1970-04-01 Nyrup
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer