Danske Arter

Danske Arter

Brian Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Brian Rasmussens kryds

Dette er Brian Rasmussens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1986-05-23 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1980-04-22 Kongelunden (marker bagved skoven)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1989-06-10 Ny Borre, Møn
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1979-05-24 Utterslev Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1979-10-07 Ølsemagle Revle
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1989-10-15 Bøtø Nor, Falster
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1980-02-19 Utterslev Mose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1980-04-16 Kongelundsstranden
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2011-04-03 Holløse Bredning (Gribskov)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1979-06-10 Utterslev Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1980-03-02 Kongelundsstranden, Amager
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1983-01-29 Holmegårds Mose, Holme-Olstrup
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1992-04-05 Harboøre Tange, Vestjylland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1980-03-29 Utterslev Mose
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-11 Saltbækvig
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1979-06-10 Furesø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1979-10-07 Ishøj Strand
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1979-10-21 Utterslev Mose
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-08 Vejlerne
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1979-06-23 Kongelundsstranden
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-04 Borreby Mose
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-01-24 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-04-20 Utterslev Mose
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1979-08-05 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 1980-09-12 Utterslev Mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1979-10-07 Ølsemagle Revle
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-05 Vejlerne
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1979-06-10 Furesø
33 X Spidsand (Anas acuta) 1980-06-03 Utterslev Mose
34 X Krikand (Anas crecca) 1979-10-04 Utterslev Mose
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-03-31 Solbjerg Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1982-09-18 Skælskør Nor
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1979-06-23 Sjællandsbroen
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-07 Stege jordbassiner
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-27 Møllekrog
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1979-06-23 Sjællandsbroen
41 X Bjergand (Aythya marila) 1980-01-19 Svanemøllebugten, København
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboør Tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-02-16 Gilleleje Havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1983-01-22 Gilbjerg Hoved
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1979-08-07 Kongelundsstranden
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-02-14 Fanø Vesterstrand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1980-08-09 Gilbjerg Hoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-08 Eskebjerg Vesterlyng, Sjælland
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1980-08-17 Ølsemagle Revle
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1980-03-16 Gilbjerg Hoved
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1979-10-04 Utterslev Mose
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1980-01-01 Sjællandsbroen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1979-10-27 Kongelundsstranden
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1979-08-02 Kongelundsstranden
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-19 Damhussøen, København
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1981-06-17 Gribskov
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1994-06-07 Bøtø Nor
63 X Mursejler (Apus apus) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg Hoved
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø - vest for Søndersø
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand, Nordsjælland
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-08 Fællesfolden
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1980-05-12 Utterslev Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1979-06-30 Botanisk Have
77 X Huldue (Columba oenas) 1980-03-16 Gilbjerg Hoved
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1979-06-23 Kongelunden
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1983-05-14 Batterivej, Skagen
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-11 Taarbæk, Jægersborg Dyrehave
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1979-06-17 Dragør
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1980-08-02 Hellebæk
84 X Engsnarre (Crex crex) 1982-05-27 Kongelunden (marker bagved skoven)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-09 Gåsesøen, Ulvshale
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne, Nordsjællaned
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1982-05-22 Vaserne, Furesø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1979-08-05 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 1979-06-10 Furesø
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-30 Bruserup Strand, Falster
93 X Trane (Grus grus) 1980-05-04 Hellebæk
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1979-10-27 Sjællandsbroen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1979-07-22 Karlslunde
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1979-06-25 Utterslev Mose
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1982-01-31 Gilbjerg Hoved
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1979-06-25 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-25 Lysabild, Als
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1979-06-23 Kongelundsstranden
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-03 Vestamager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1980-04-15 Kongelundsstranden
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1979-06-23 Kongelundsstranden
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1980-03-30 Utterslev Mose
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1989-07-30 Præstø Fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1979-08-02 Kongelundsstranden
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1979-06-23 Kongelundsstranden
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1980-05-15 Ishøj Strand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1980-05-15 Ishøj Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-14 Lakolk, Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-05 Agger Tange
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1987-05-17 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1980-07-09 Utterslev Mose
120 X Storspove (Numenius arquata) 1980-05-14 Ølsemagle Revle
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1979-08-07 Kongelundsstranden
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1979-08-26 Ølsemagle Revle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1979-08-02 Kongelundsstranden
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1979-08-07 Kongelundsstranden
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1980-04-16 Kongelundsstranden
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1981-08-02 Ølsemagle Revle
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Grønningen, Blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1979-10-07 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1980-05-16 Ishøj Strand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1979-10-07 Ølsemagle Revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1979-08-02 Kongelundsstranden
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1980-03-08 Kongelundsstranden
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1979-10-07 Ølsemagle Revle
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-21 Ishøj Strand
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-09-02 Kammerslusen, Ribe
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-09-29 Ølsemagle Revle
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-20 Lakolk, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1979-10-14 Nørreskov, Furesø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1984-10-06 Kofoeds Enge, Amager
145 X Tredækker (Gallinago media) 1992-05-16 Butterstien, Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1979-08-02 Kongelundsstranden
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby Mose
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kofoeds Enge, Amager
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1982-08-22 Ishøj Strand
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-02-02 Gilleleje havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1979-08-06 Utterslev Mose
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-17 Lønstrup Strand, Nordjylland
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1979-08-02 Kongelundsstranden
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus) 1979-06-23 Kongelundsstranden
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-04 Ølsemagle Revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1979-08-02 Kongelundsstranden
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1980-08-09 Gilbjerg Hoved
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1979-08-02 Kongelundsstranden
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-05-28 Skagen
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1980-09-14 Gilbjerg Hoved
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1990-09-20 Blåvandshuk
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-10 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1980-05-13 Kongelundsstranden
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-15 Esbjerg Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-12 Kokspang grusgrav, Esbjerg
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-05-16 Gilbjerg Hoved
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1979-07-02 København NV
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-19 Tøndermarsken
180 X Svartbag (Larus marinus) 1979-06-23 Kongelundsstranden
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Universitetsparken, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1981-04-17 Grenen, Skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1982-01-10 Gilleleje havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1996-10-28 Gilleleje havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1996-09-15 Gilleleje havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1979-10-07 Ølsemagle Revle
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1983-06-28 Troldholme, Nibe Bredning, Limfjorden
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1988-07-29 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1979-08-02 Kongelundsstranden
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1979-06-23 Kongelundsstranden
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Sydstrand
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1979-10-07 Ølsemagle Revle
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1979-06-17 Dragør
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-23 Vejlerne
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-21 Ølsemagle Revle
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1980-08-25 Utterslev Mose
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1983-09-07 Gilbjerg Hoved
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1982-12-28 Gilbjerg Hoved
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1980-09-14 Gilbjerg Hoved
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1988-09-24 Blåvandshuk
205 X Søkonge (Alle alle) 1982-01-19 Gilleleje havn
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1989-12-10 Hundested Havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1981-06-06 Svaneke - Christiansø
208 X Alk (Alca torda) 1981-06-06 Svaneke - Christiansø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1980-03-16 Gilbjerg Hoved
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1983-01-09 Gilbjerg Hoved
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1980-03-16 Gilbjerg Hoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1981-04-12 Hornbæk Strand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1985-05-18 Nordstranden, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1986-05-04 Nordstranden, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-06 Agger Tange, store nordlige lagune
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1985-10-12 Gilbjerg Hoved
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1985-11-11 Gilbjerg Hoved
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1980-09-14 Gilbjerg Hoved
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1998-10-30 Børstrup Hage
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1983-10-19 Gilbjerg Hoved
224 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 1993-01-25 Gilleleje Havn
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1981-10-08 Gilbjerg Hoved
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1983-05-13 Flagbakken, Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1981-04-18 Flagbakken, Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1981-10-08 Gilbjerg Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-08 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1979-08-02 Kongelundsstranden
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-01-07 Vejlerne
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1992-04-05 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1983-05-18 Gundsømagle Sø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager, Sjælland
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-12 Sostrup Slot, Djursland, Østjylland
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-24 Nordre Klapper, Vestamager
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-10 Ove Sø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1979-07-23 Ølsemagle Revle
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-08-21 Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-06-05 Hegnede Bugt, Møn
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1980-03-30 Utterslev Mose
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-16 Klintholm Havn, Møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1980-05-10 Utterslev Mose
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-22 Bøtø Nor, Falster
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-19 Aborrebjerget
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1985-05-19 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1981-04-18 Flagbakken, Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-05-10 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-18 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1980-03-02 Vestamager
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1979-08-05 Utterslev Mose
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1979-10-19 Utterslev Mose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1980-03-29 Utterslev Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1979-10-19 Utterslev Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1981-04-19 Flagbakken, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1980-05-04 Hellebæk
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1980-03-30 Utterslev Mose
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1980-05-04 Hellebæk
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1981-01-30 Tystrup-Bavelse Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1979-10-19 Utterslev Mose
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-14 Blåvandshuk
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1979-10-19 Utterslev Mose
274 X Slørugle (Tyto alba) 1995-05-22 nær Højer, Sønderjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-16 Skagen
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1991-07-06 "Sønderjylland" - ynglelok.
278 X Natugle (Strix aluco) 1980-03-22 Gilbjerg Hoved
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-30 Gurre Sø
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-21 Teglstrup Hegn
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1986-05-22 Lyngby kirke, Århus
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1982-02-26 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1979-10-26 Utterslev Mose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1980-05-02 Gilbjerg Hoved
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1986-04-18 Kofoeds Enge, Amager
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-03 Kilen, Struer
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1979-07-21 Bjæverskov, Køge
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1992-06-01 Grenen, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1980-05-09 Bispebjerg kirkegård, Utterslev Mose
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-03 Lunden, Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1980-04-29 Kagsmosen
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1979-07-02 Nørreskov, Furesø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1979-10-14 Nørreskov, Furesø
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1986-05-26 Lindet Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1979-06-23 Kongelundsstranden
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1980-05-18 Hellebæk
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1980-04-01 Utterslev Mose
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1980-05-04 Hellebæk
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-19 Ballum Sluse, Sønderjylland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-20 Islands Brygge, København
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1983-05-12 Storeklit, Skagen
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1979-05-24 Utterslev Mose
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfeld, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Borre, Møn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1980-10-12 Gribskov
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1992-08-17 Blåvandshuk
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-06-06 Hullehavn camping, Bornholm
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
318 X Husskade (Pica pica) 1979-06-10 Furesø
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1982-02-24 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1979-10-14 Nørreskov, Furesø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1983-04-25 Tønder
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1979-06-23 Kongelunden
325 X Ravn (Corvus corax) 1980-10-12 Gribskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1979-12-30 Utterslev Mose
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1980-03-22 Gilbjerg Hoved
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1981-04-17 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1979-10-14 Nørreskov, Furesø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1987-05-18 Frøslev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1979-06-25 Utterslev Mose
332 X Musvit (Parus major) 1979-05-24 Utterslev Mose
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-05-24 Utterslev Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1985-10-27 Kongelundsstranden
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1979-10-07 København NV
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1980-07-10 Ishøj station
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1980-01-01 Stubben, Københavns nordhavn
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1998-05-10 Nakkehoved, Gilleleje
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1979-07-19 Karlslunde/Trylleskoven
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
343 X * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1988-05-08 Skagen
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1979-06-17 Dragør
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1984-05-19 Gilbjerg Hoved
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1980-03-08 Kongelunden
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1979-07-19 Karlslunde/Trylleskoven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-17 Blåvandshuk
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1982-10-09 Sydvestpynten
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-10-20 Christiansø
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-08 Blåvand
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-03 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-10-20 Christiansø
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1979-06-25 Utterslev Mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1980-04-20 Brede, Lyngby
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-03 Højstrup, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmosen & Heden ved Lysbjerge, Sydvestjylland
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1983-06-02 Liselund Slotspark, Møn
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1981-06-07 Bastemosen, Bornholm
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1980-05-27 Utterslev Mose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-05 Køge Sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1980-05-12 Utterslev Mose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1980-05-24 Utterslev Mose
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2023-06-04 Møns Fyr
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1979-06-26 Utterslev Mose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1980-05-02 Gilbjerg Hoved
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1983-05-25 Ulerne, Birkerød
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1980-04-28 Kagsmosen
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1979-07-21 Bjæverskov, Køge
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1979-06-23 Kongelunden
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1983-06-01 Høvblege, Møn
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1980-05-05 Utterslev Mose
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1979-05-24 Utterslev Mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1988-05-10 Grenen, Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-08 Høvblege, Møn
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1982-04-24 Bispebjerg kirkegård, Utterslev Mose
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1979-08-02 Kongelunden
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1979-06-30 Botanisk Have
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1979-10-14 Nørreskov, Furesø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1979-07-02 Nørreskov, Furesø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1982-04-25 Vallø Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-12 Køge (Værftsvej)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1981-04-11 Hellebæk
404 X Solsort (Turdus merula) 1979-06-04 Utterslev Mose
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1979-10-26 Utterslev Mose
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1979-10-26 Utterslev Mose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1979-06-25 Utterslev Mose
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1980-03-16 Gilbjerg Hoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1980-05-13 Kongelunden
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1979-07-21 Bjæverskov, Køge
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1980-05-11 Gilbjerg Hoved
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1979-06-23 Kongelunden
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1994-05-16 Filsø (nordlige ende)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1980-05-08 Bispebjerg kirkegård, Utterslev Mose
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1985-05-08 Bispebjerg kirkegård, Utterslev Mose
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1980-05-18 Hellebæk
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1981-04-19 Skagen havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Ebeltoft Havn, Østjylland
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1979-08-26 Ølsemagle Revle
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1990-09-22 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1986-12-28 Kongelunden
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1980-04-15 Kongelundsstranden
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-18 Gilleleje Havn (veststrand)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-04 Thorsminde Havn, Vestjylland
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-02 Stevns Kridtbrud, Sjælland
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-10-30 Christiansø
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1980-01-13 Fiskebæk, Furesø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1979-06-04 Jægersborg Dyrehave
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1979-06-25 Utterslev Mose
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Gilleleje
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-12-04 Hirtshals Havn
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose, Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1979-07-09 Botanisk Have
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1979-07-19 Karlslunde/Trylleskoven
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1980-05-02 Gilbjerg Hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1979-06-23 Kongelundsstranden
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1992-09-28 Tipperne
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-29 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1982-05-07 Gilbjerg Hoved
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1979-06-23 Kongelundsstranden
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1980-04-30 Utterslev Mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1981-09-12 Dragør havn
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1994-02-23 Solbjerg Engsø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1981-01-06 Svanemøllebugten, København
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1979-06-30 Botanisk Have
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1979-10-14 Nørreskov, Furesø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1980-02-12 Utterslev Mose
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1995-11-19 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1979-10-23 Nørreskov, Furesø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1981-06-05 Balka Strand, Bornholm
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1979-06-25 Utterslev Mose
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1979-12-30 Utterslev Mose
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1979-08-02 Kongelundsstranden
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1979-12-09 Utterslev Mose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1981-04-17 Flagbakken, Skagen
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1982-02-28 Stubben, Københavns nordhavn
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1981-11-29 Gribskov
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1980-03-16 Gilbjerg Hoved
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1983-02-16 Tisvilde Hegn
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1979-07-10 Utterslev Mose
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1981-05-30 Trylleskoven, Solrød Strand
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1979-10-23 Nørreskov, Furesø
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1982-03-28 Hellebæk
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1979-10-27 Kongelundsstranden
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1980-03-23 Kongelundsstranden
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1979-07-19 Karlslunde/Trylleskoven
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-14 Hønen, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1981-05-08 Utterslev Mose (del II)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-14 Tornby Klitplantage, Nordjylland
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-22 Christiansø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1982-10-01 Sydvestpynten
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1979-07-02 Nørreskov, Furesø
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-10 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer