Danske Arter - Kronologisk

Niels Kristian Bech Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
266 2024-02-13 Stor Hornugle (Bubo bubo) Assentoft Grusgrav (Randers)
2023
265 2023-12-23 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
264 2023-12-17 * Mandarinand (Aix galericulata) Lillesø og Ry Møllekanal (Skanderborg)
263 2023-11-07 * Kohejre (Bubulcus ibis) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
262 2023-11-07 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern)
261 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømødæmningen (Tønder)
260 2023-10-31 * Steppehøg (Circus macrourus) Herredsenge (Norddjurs)
259 2023-10-22 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Gallohaven (Risskov Strand) (Århus)
258 2023-09-30 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Stenbjerg, Thisted (Thisted)
257 2023-09-09 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Kølsen-Skals Engsø (Viborg)
256 2023-07-06 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling (Vejen) (Vejen)
255 2023-07-04 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Blåvands Huk (Varde)
254 2023-07-02 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Rømø Kirkeby (Tønder)
253 2023-06-11 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Kolindsund østlige del (Norddjurs)
252 2023-06-11 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Roshage og havet ud for (Thisted)
251 2023-05-29 * Sort Stork (Ciconia nigra) Spørring Grusgrav (Århus)
250 2023-05-04 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Følle Bund (Syddjurs)
249 2023-03-04 * Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
248 2023-03-04 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
247 2023-01-03 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
2022
246 2022-12-25 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
245 2022-12-21 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Dragsmur (Syddjurs)
244 2022-12-11 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Klostermølle (Horsens)
243 2022-11-05 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Vigsø Klithede (Thisted)
242 2022-10-29 Silkehale (Bombycilla garrulus) Egå Engsø (Århus)
241 2022-09-17 Tredækker (Gallinago media) Spørring Grusgrav (Århus)
240 2022-09-01 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Nyborg Strand (Nyborg)
239 2022-08-29 Odinshane (Phalaropus lobatus) Årslev Engsø (Århus)
238 2022-06-19 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Hvalskov Plantage/Sølille (Syddjurs)
237 2022-06-06 Vagtel (Coturnix coturnix) Skader by/agerland (Syddjurs)
236 2022-06-03 * Damklire (Tringa stagnatilis) Årslev Engsø (Århus)
235 2022-05-27 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
234 2022-05-27 * Indisk Gås (Anser indicus) De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
233 2022-05-16 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Klostermølle (Horsens)
232 2022-05-14 Sort Glente (Milvus migrans) Spørring Grusgrav (Århus)
231 2022-05-14 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Årslev Engsø (Århus)
230 2022-05-07 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
229 2022-05-01 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Forstbotanisk Have Århus (Århus)
228 2022-04-24 Pungmejse (Remiz pendulinus) Bjerregrav Mose (Randers)
227 2022-02-15 Tajgasædgås (Anser fabalis) De sydlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
226 2022-02-15 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg)
225 2022-02-13 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Vissing Engsø (Favrskov)
224 2022-02-02 Dværgfalk (Falco columbarius) Røved by/agerland (Favrskov)
223 2022-01-08 Blisgås (Anser albifrons) Spørring Grusgrav (Århus)
2021
222 2021-12-24 Islom (Gavia immer) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
221 2021-12-20 Havlit (Clangula hyemalis) Dragsmur (Syddjurs)
220 2021-12-18 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
219 2021-11-27 * Dværgsnegås (Anser rossii) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
218 2021-11-19 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Hassensør (Syddjurs)
217 2021-11-14 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Brøns forland (Tønder)
216 2021-11-05 Søkonge (Alle alle) Bønnerup Havn (Norddjurs)
215 2021-10-30 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Lystrup Strand (Norddjurs)
214 2021-10-20 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Lund Fjord (Thisted)
213 2021-10-19 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Roshage og havet ud for (Thisted)
212 2021-10-18 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
211 2021-10-18 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Roshage og havet ud for (Thisted)
210 2021-10-18 Lapværling (Calcarius lapponicus) Roshage og havet ud for (Thisted)
209 2021-10-18 Mosehornugle (Asio flammeus) Roshage og havet ud for (Thisted)
208 2021-10-09 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Lystrup Strand (Norddjurs)
207 2021-09-26 Alk (Alca torda) Egå-Tålfor Strand/Åkrogen/Egå Havn (Århus)
206 2021-09-22 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
205 2021-09-11 Lomvie (Uria aalge) Bønnerup Havn (Norddjurs)
204 2021-09-05 Grønspætte (Picus viridis) Strandkær (Syddjurs)
203 2021-08-30 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Egå Engsø (Århus)
202 2021-08-21 Bjergand (Aythya marila) Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
201 2021-08-05 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Rosenholm Skov (Syddjurs)
200 2021-08-05 Fyrremejse (Poecile montanus) Rosenholm Skov (Syddjurs)
199 2021-07-31 Storkjove (Stercorarius skua) Ørhage (Thisted)
198 2021-07-31 Fløjlsand (Melanitta fusca) Ørhage (Thisted)
197 2021-07-28 Sortterne (Chlidonias niger) Lund Fjord (Thisted)
196 2021-07-28 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Bygholm Vejle (Thisted)
195 2021-07-28 Dværgryle (Calidris minuta) Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted)
194 2021-07-21 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Gyldensteen: Langø Plantage (Nordfyns)
193 2021-07-20 Hedehøg (Circus pygargus) Randerup (Tønder)
192 2021-07-09 Rovterne (Hydroprogne caspia) Årslev Engsø (Århus)
191 2021-06-19 Engsnarre (Crex crex) Herredsenge (Norddjurs)
190 2021-06-14 Natravn (Caprimulgus europaeus) Hevring Hede (Norddjurs)
189 2021-05-30 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Øer feriehusområde (Syddjurs)
188 2021-05-29 Gulbug (Hippolais icterina) Vallum sø (Syddjurs)
187 2021-05-28 Huldue (Columba oenas) Spørring Grusgrav (Århus)
186 2021-05-22 Savisanger (Locustella luscinioides) Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
185 2021-05-16 Vendehals (Jynx torquilla) Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
184 2021-05-16 Sandløber (Calidris alba) Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
183 2021-05-15 Småspove (Numenius phaeopus) Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
182 2021-05-14 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Holter (Ringkøbing-Skjern)
181 2021-05-08 Natugle (Strix aluco) Ramten Skov (Norddjurs)
180 2021-05-08 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Ramten Skov (Norddjurs)
179 2021-05-08 Sortspætte (Dryocopus martius) Ramten Skov (Norddjurs)
178 2021-05-08 Topmejse (Lophophanes cristatus) Ramten Skov (Norddjurs)
177 2021-05-08 Duehøg (Accipiter gentilis) Ramten Skov (Norddjurs)
176 2021-04-18 Tejst (Cepphus grylle) Karlby klint (Norddjurs)
2020
175 2020-08-01 Dværgterne (Sternula albifrons) Lund Fjord (Thisted)
174 2020-07-08 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Sletterhage (Syddjurs)
173 2020-07-08 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Sletterhage (Syddjurs)
172 2020-07-08 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Fuglsø Ebeltoft (Syddjurs)
171 2020-07-08 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Fuglsø Ebeltoft (Syddjurs)
170 2020-07-05 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Fuglsø Ebeltoft (Syddjurs)
169 2020-06-14 Lærkefalk (Falco subbuteo) Uldum Kær (Hedensted)
168 2020-03-17 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Spørring Kær (Århus)
167 2020-01-12 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Kasted-Geding Mose (Århus)
2019
166 2019-12-25 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Ørhage (Thisted)
165 2019-12-23 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
164 2019-10-24 Sortkrage (Corvus corone) Agernæs Havn (Assens)
163 2019-09-13 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Kalø slotshalvø (Syddjurs)
162 2019-09-08 Sortklire (Tringa erythropus) Kalø slotshalvø (Syddjurs)
161 2019-08-17 Digesvale (Riparia riparia) Lille Vildmose (Aalborg)
160 2019-05-26 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Isbjerg (Thisted)
159 2019-05-18 Temmincksryle (Calidris temminckii) Egå Engsø (Århus)
158 2019-04-18 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Kalvholm (Ringkøbing-Skjern)
157 2019-04-18 Svaleklire (Tringa ochropus) Hestholm Midt (Ringkøbing-Skjern)
156 2019-04-16 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Kærgård Klitplantage (Varde)
155 2019-04-07 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Bygholm Vejle (Thisted)
154 2019-04-07 Ringdrossel (Turdus torquatus) Kærup Holme (Thisted)
153 2019-03-29 Skærpiber (Anthus petrosus) Kalø slotshalvø (Syddjurs)
152 2019-03-16 Ride (Rissa tridactyla) Bulbjerg (Thisted)
2018
151 2018-12-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Egå Engsø (Århus)
150 2018-11-23 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Kalø slotshalvø (Syddjurs)
149 2018-11-23 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Kalø slotshalvø (Syddjurs)
148 2018-10-18 Pibesvane (Cygnus columbianus) Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
147 2018-10-17 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Ballum Sluse (Tønder)
146 2018-10-17 Spidsand (Anas acuta) Ballum Sluse (Tønder)
145 2018-10-16 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Nr. Farup Enge (Esbjerg)
144 2018-10-16 Knortegås (Branta bernicla) Juvre Forland, Rømø (Tønder)
143 2018-10-16 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Juvre Forland, Rømø (Tønder)
142 2018-09-15 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Egå Engsø (Århus)
141 2018-08-23 Sule (Morus bassanus) Kattegat, Læsø N (Frederikshavn)
140 2018-08-19 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
139 2018-08-19 Hjejle (Pluvialis apricaria) Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
138 2018-08-03 Hedelærke (Lullula arborea) Isbjerg (Thisted)
137 2018-08-02 Sildemåge (Larus fuscus) Vigsø Bugt (Thisted)
136 2018-08-01 Vandrikse (Rallus aquaticus) Han Vejle (Thisted)
135 2018-08-01 Sølvhejre (Ardea alba) Han Vejle (Thisted)
134 2018-08-01 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Østerild Fjord (Thisted)
133 2018-08-01 Hvidklire (Tringa nebularia) Østerild Fjord (Thisted)
132 2018-07-29 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Ødum (Favrskov)
131 2018-07-01 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
130 2018-07-01 Brushane (Calidris pugnax) Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
129 2018-06-30 Tinksmed (Tringa glareola) Egå Engsø (Århus)
128 2018-06-10 Græshoppesanger (Locustella naevia) Uldum Kær (Hedensted)
127 2018-06-09 Blåhals (Luscinia svecica) Egå Engsø (Århus)
126 2018-06-09 Knarand (Mareca strepera) Egå Engsø (Århus)
125 2018-06-03 Ederfugl (Somateria mollissima) Svinkløv Plantage (Jammerbugt)
124 2018-06-02 Sortmejse (Periparus ater) Bredevandsbakker (Jammerbugt)
123 2018-06-02 Storspove (Numenius arquata) Kollerup Strand (Jammerbugt)
122 2018-06-02 Sortand (Melanitta nigra) Kollerup Strand (Jammerbugt)
121 2018-05-27 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Egå Engsø (Århus)
120 2018-04-08 Taffeland (Aythya ferina) Egå Engsø (Århus)
119 2018-04-06 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
118 2018-03-20 Træløber (Certhia familiaris) Spørring Grusgrav (Århus)
117 2018-02-23 Svartbag (Larus marinus) Egå Engsø (Århus)
116 2018-02-16 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Spørring Grusgrav (Århus)
115 2018-02-13 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Egå Engsø (Århus)
114 2018-02-12 Grønsisken (Spinus spinus) Spørring Grusgrav (Århus)
113 2018-01-07 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Kasted-Geding Mose (Århus)
2017
112 2017-12-27 Vindrossel (Turdus iliacus) Spørring Grusgrav (Århus)
111 2017-12-23 Stenvender (Arenaria interpres) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
110 2017-06-25 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Spørring Kær (Århus)
109 2017-06-18 Skovpiber (Anthus trivialis) Isbjerg (Thisted)
108 2017-06-11 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Uldum Kær (Hedensted)
107 2017-06-11 Nattergal (Luscinia luscinia) Uldum Kær (Hedensted)
106 2017-06-04 Bysvale (Delichon urbicum) Spørring (Århus)
105 2017-05-28 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Egå Engsø (Århus)
104 2017-05-28 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Egå Engsø (Århus)
103 2017-05-28 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Egå Engsø (Århus)
102 2017-05-26 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Ødum (Favrskov)
101 2017-05-26 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Ødum (Favrskov)
100 2017-05-14 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Spørring Kær (Århus)
99 2017-04-16 Klippedue (Columba livia) Ødum (Favrskov)
98 2017-04-14 Sangdrossel (Turdus philomelos) Spørring Grusgrav (Århus)
97 2017-04-13 Bramgås (Branta leucopsis) Egå Engsø (Århus)
96 2017-04-13 Atlingand (Spatula querquedula) Egå Engsø (Århus)
95 2017-03-26 Ravn (Corvus corax) Spørring (Århus)
94 2017-03-24 Jernspurv (Prunella modularis) Spørring Grusgrav (Århus)
93 2017-02-18 Skovhornugle (Asio otus) Egå Engsø (Århus)
92 2017-01-14 Stormmåge (Larus canus) Kasted-Geding Mose (Århus)
91 2017-01-08 Fuglekonge (Regulus regulus) Kasted-Geding Mose (Århus)
2016
90 2016-11-27 Sangsvane (Cygnus cygnus) Spørring Grusgrav (Århus)
89 2016-11-27 Sjagger (Turdus pilaris) Spørring Grusgrav (Århus)
88 2016-10-04 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Egå Engsø (Århus)
87 2016-09-18 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Spørring Kær (Århus)
86 2016-08-14 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Lille Vildmose (Aalborg)
85 2016-08-14 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Lille Vildmose (Aalborg)
84 2016-07-31 Canadagås (Branta canadensis) Egå Engsø (Århus)
83 2016-06-22 Havterne (Sterna paradisaea) Boeslum Strand/sommerhusområde (Syddjurs)
82 2016-06-21 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Boeslum Strand/sommerhusområde (Syddjurs)
81 2016-06-11 Fjordterne (Sterna hirundo) Hindemade (Haderslev)
80 2016-05-07 Gærdesanger (Curruca curruca) Ødum (Favrskov)
79 2016-05-06 Klyde (Recurvirostra avosetta) Egå Engsø (Århus)
78 2016-05-06 Munk (Sylvia atricapilla) Egå Engsø (Århus)
77 2016-05-06 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Egå Engsø (Århus)
76 2016-05-01 Tornirisk (Linaria cannabina) Spørring (Århus)
75 2016-04-22 Engpiber (Anthus pratensis) Egå Engsø (Århus)
74 2016-04-22 Gransanger (Phylloscopus collybita) Egå Engsø (Århus)
73 2016-04-10 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
72 2016-04-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Kalø Vig (Århus)
71 2016-03-22 Halemejse (Aegithalos caudatus) Klostermølle (Horsens)
70 2016-03-22 Isfugl (Alcedo atthis) Klostermølle (Horsens)
69 2016-03-22 Hvinand (Bucephala clangula) Klostermølle (Horsens)
68 2016-03-22 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Klostermølle (Horsens)
67 2016-03-19 Spætmejse (Sitta europaea) Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
66 2016-03-13 Vandstær (Cinclus cinclus) Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
65 2016-03-12 Troldand (Aythya fuligula) Egå Engsø (Århus)
64 2016-03-12 Grågås (Anser anser) Egå Engsø (Århus)
63 2016-03-12 Gravand (Tadorna tadorna) Egå Engsø (Århus)
62 2016-03-12 Krikand (Anas crecca) Egå Engsø (Århus)
61 2016-02-28 Pibeand (Mareca penelope) Egå Engsø (Århus)
60 2016-02-21 Skarv (Phalacrocorax carbo) Spørring Grusgrav (Århus)
2015
59 2015-09-20 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Spørring (Århus)
58 2015-06-05 Bomlærke (Emberiza calandra) Spørring (Århus)
57 2015-06-05 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Han Vejle (Thisted)
56 2015-06-05 Rørdrum (Botaurus stellaris) Han Vejle (Thisted)
55 2015-05-25 Tornsanger (Curruca communis) Spørring Grusgrav (Århus)
54 2015-02-17 Agerhøne (Perdix perdix) Spørring (Århus)
2014
53 2014-12-14 Sumpmejse (Poecile palustris) Spørring (Århus)
52 2014-11-11 Rødhals (Erithacus rubecula) Hestehave Skov (Syddjurs)
51 2014-09-28 Rørhøg (Circus aeruginosus) Kogleaks (Thisted)
50 2014-09-28 Trane (Grus grus) Vust Holme (Jammerbugt)
49 2014-09-28 Havørn (Haliaeetus albicilla) Han Vejle (Thisted)
48 2014-09-28 Skægmejse (Panurus biarmicus) Han Vejle (Thisted)
47 2014-09-28 Vandrefalk (Falco peregrinus) Bygholm Vejle (Thisted)
46 2014-07-18 Havesanger (Sylvia borin) Spørring (Århus)
45 2014-06-28 Mursejler (Apus apus) Spørring (Århus)
44 2014-06-27 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Spørring (Århus)
43 2014-06-25 Skovskade (Garrulus glandarius) Boeslum Strand/sommerhusområde (Syddjurs)
42 2014-06-22 Gråand (Anas platyrhynchos) Ødum (Favrskov)
41 2014-06-22 Sanglærke (Alauda arvensis) Ødum (Favrskov)
40 2014-06-22 Råge (Corvus frugilegus) Spørring (Århus)
39 2014-06-14 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Spørring Grusgrav (Århus)
38 2014-06-07 Skestork (Platalea leucorodia) Bygholm Vejle (Thisted)
37 2014-06-07 Strandskade (Haematopus ostralegus) Bygholm Vejle (Thisted)
36 2014-06-05 Fiskehejre (Ardea cinerea) Spørring (Århus)
35 2014-06-02 Allike (Coloeus monedula) Spørring (Århus)
34 2014-05-30 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egå Engsø (Århus)
33 2014-05-30 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Egå Engsø (Århus)
32 2014-05-18 Husskade (Pica pica) Spørring (Århus)
31 2014-05-18 Gråkrage (Corvus cornix) Spørring (Århus)
30 2014-05-18 Stær (Sturnus vulgaris) Spørring (Århus)
29 2014-05-17 Fasan (Phasianus colchicus) Spørring Grusgrav (Århus)
28 2014-05-15 Landsvale (Hirundo rustica) Spørring (Århus)
27 2014-05-15 Gøg (Cuculus canorus) Spørring (Århus)
26 2014-04-21 Rød Glente (Milvus milvus) Spørring (Århus)
25 2014-04-18 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Spørring (Århus)
24 2014-03-30 Musvåge (Buteo buteo) Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
23 2014-03-29 Solsort (Turdus merula) Spørring (Århus)
22 2014-03-29 Skovspurv (Passer montanus) Spørring (Århus)
21 2014-03-29 Gråspurv (Passer domesticus) Spørring (Århus)
20 2014-03-29 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Spørring (Århus)
19 2014-03-29 Ringdue (Columba palumbus) Spørring (Århus)
18 2014-03-29 Grønirisk (Chloris chloris) Spørring (Århus)
17 2014-03-29 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Spørring (Århus)
16 2014-03-29 Stillits (Carduelis carduelis) Spørring (Århus)
15 2014-03-29 Bogfinke (Fringilla coelebs) Spørring (Århus)
14 2014-03-29 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Spørring (Århus)
13 2014-03-29 Musvit (Parus major) Spørring (Århus)
2013
12 2013-12-27 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Spørring Grusgrav (Århus)
11 2013-08-31 Spurvehøg (Accipiter nisus) Spørring (Århus)
10 2013-07-13 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille Vildmose (Aalborg)
9 2013-07-13 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Lille Vildmose (Aalborg)
8 2013-07-13 Blishøne (Fulica atra) Lille Vildmose (Aalborg)
7 2013-07-13 Knopsvane (Cygnus olor) Lille Vildmose (Aalborg)
6 2013-07-13 Rødben (Tringa totanus) Lille Vildmose (Aalborg)
5 2013-07-13 Vibe (Vanellus vanellus) Lille Vildmose (Aalborg)
4 2013-07-13 Skeand (Spatula clypeata) Lille Vildmose (Aalborg)
3 2013-07-13 Gulspurv (Emberiza citrinella) Lille Vildmose (Aalborg)
2 2013-07-13 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Lille Vildmose (Aalborg)
1 2013-07-13 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Lille Vildmose (Aalborg)
Annoncer