Danske Arter

Danske Arter

David Manstrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David Manstrups kryds

Dette er David Manstrups Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-07-20 Besser Rev (Samsø)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-25 Sydfelt (Tønder)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2004-01-03 Stavns Fjord (Samsø)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-10-15 Filsø (Varde)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-08 Besser og Sildeballe (Samsø)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2004-10-10 Barnekold (Samsø)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2006-10-01 Barnekold (Samsø)
10 X Grågås (Anser anser) 2004-09-12 Barnekold (Samsø)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2016-01-02 Hvidbjerg Camping og Kapellet (Varde)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-03-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-02-16 Kjelst Enge (Varde)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-03-04 Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-01-22 Besser Made (Maden) (Samsø)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2004-01-18 Besser Rev (Samsø)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-02-28 Onsbjerg (Samsø)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-13 Besser og Sildeballe (Samsø)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-04-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-01-18 Besser Rev (Samsø)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-03-21 Sneum Forland (Ovret) (Esbjerg)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø (Esbjerg)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-05-12 Filsø, Søndersø (Varde)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-14 Ølsemagle Revle (Køge)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-03-30 Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
28 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-05 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-02-29 Langør (Samsø)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2013-04-02 Sneum Digesø (Esbjerg)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2004-02-05 Ballen/Østerløkken (Samsø)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2004-09-12 Barnekold (Samsø)
33 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-04 Barnekold (Samsø)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-04-09 Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-01-14 Filsø, Mellemsø (Varde)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-04-22 Kragemosen (Samsø)
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-03-04 Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2011-11-12 Issehoved (Samsø)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-03-29 Korshage (Odsherred)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-01-18 Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-12-06 Blåvands Huk (Varde)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2004-01-18 Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blåvands Huk (Varde)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-03-13 Draget Besser Rev (Samsø)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-12 Blåvands Huk (Varde)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2004-02-29 Langør (Samsø)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2004-01-18 Besser Rev (Samsø)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-01-31 Langør (Samsø)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-01-03 Stavns Fjord (Samsø)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2004-01-18 Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2011-09-17 Gedser Odde (Guldborgsund)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-05 Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2010-09-18 Vesborg Fyr (Samsø)
76 X Huldue (Columba oenas) 2005-05-15 Brattingsborg Skov (Samsø)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-05-28 Issehoved (Samsø)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2013-05-28 Holmegårds Mose - Tørvegravene og Højmosen (Næstved)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-05-11 Magisterkogen (Tønder)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2004-09-12 Besser og Sildeballe (Samsø)
89 X Blishøne (Fulica atra) 2004-02-05 Ballen/Østerløkken (Samsø)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose (Vordingborg)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2005-04-01 Ballen/Østerløkken (Samsø)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-31 Langør (Samsø)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-02-28 Onsbjerg (Samsø)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-02-28 Sælvig (Bugt) (Samsø)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-10-05 Blåvands Huk (Varde)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2004-02-29 Langør (Samsø)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-12 Gl. Hviding Klæggrav (Esbjerg)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-28 Barnekold (Samsø)
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-10-10 Barnekold (Samsø)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-01-03 Stavns Fjord (Samsø)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-11-30 Besser Rev (Samsø)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2004-02-29 Lillehavet ved Langør (Samsø)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-22 Issehoved (Samsø)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-08-06 Sønderstrand Rømø (Tønder)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk (Varde)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-04-17 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-07-27 Besser Rev (Samsø)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2004-01-18 Besser Rev (Samsø)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-05-30 Barnekold (Samsø)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-04-09 Nyord Enge (Vordingborg)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2004-05-26 Draget Besser Rev (Samsø)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-07-20 Besser Rev (Samsø)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-07-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-05-11 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2004-07-21 Besser Rev (Samsø)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-10 Sneum Digesø (Esbjerg)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2005-07-20 Besser Rev (Samsø)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2004-01-03 Stavns Fjord (Samsø)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-09-19 Blåvands Huk (Varde)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen, Blåvand.
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-08-02 Blåvands Huk (Varde)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-07-21 Saltvandssøen (Tønder)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-02-27 Onsbjerg (Samsø)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-10-13 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2014-08-25 Vilslev Enge (Esbjerg)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2004-08-27 Langør (Samsø)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-09-03 Besser og Sildeballe (Samsø)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-09-23 Blåvands Huk (Varde)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-08-03 Besser Rev (Samsø)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-07-27 Tipperne Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2004-01-18 Østerhede (Nordby Hede) (Samsø)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-08-07 Saltvandssøen (Tønder)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-06-24 Vesborg Fyr (Samsø)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-07-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-07-27 Besser Rev (Samsø)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen, Sønderho (Fanø)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-28 Ballum Forland (Tønder)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-10-18 Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-08 Blåvands Huk (Varde)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-08-04 Blåvands Huk (Varde)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-05-06 Ballen/Østerløkken (Samsø)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2019-06-06 Sneum Digesø (Esbjerg)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-08-08 Blåvands Huk (Varde)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2007-09-11 Ballen/Østerløkken (Samsø)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-02 Langør (Samsø)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-03-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-05-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2004-02-05 Ballen/Østerløkken (Samsø)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-08-06 Blåvands Huk (Varde)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-09-27 Blåvands Huk (Varde)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-04-22 Issehoved (Samsø)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-15 Filsø, Petersholm (Varde)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-07-22 Blåvands Huk (Varde)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-07-21 Besser Rev (Samsø)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-07-31 Blåvands Huk (Varde)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-08-01 Trelde Næs (Fredericia)
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2004-07-21 Besser Rev (Samsø)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-08-06 Saltvandssøen (Tønder)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-07-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-09-19 Blåvands Huk (Varde)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2007-10-14 Gedser Odde (Guldborgsund)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-09-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-08-23 Blåvands Huk (Varde)
202 X Søkonge (Alle alle) 2006-10-21 Yderste Holm m. Evesholm Samsø (Samsø)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2012-04-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
205 X Alk (Alca torda) 2006-10-18 Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-07-17 Kyholm ved Samsø (Samsø)
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2012-09-29 Blåvands Huk (Varde)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-09-27 Gedser Odde (Guldborgsund)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-05-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2012-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2012-05-03 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2012-09-12 Blåvands Huk (Varde)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-03-29 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-08-07 Blåvands Huk (Varde)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2014-10-04 Ho Bugt Nord (Vandfladen) (Varde)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2012-04-23 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-04-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2006-04-23 Issehoved (Samsø)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2013-02-02 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2004-02-01 Lilleøre (Samsø)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-18 Sneum Digesø (Esbjerg)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-07-27 Tipperne Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-04-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-17 Sostrup slot/park (Norddjurs)
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-11-27 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2004-02-29 Langør (Samsø)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-09-07 Nyeng (Varde)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-22 Issehoved (Samsø)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-29 Issehoved (Samsø)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-06-05 Hulsig Hede (Frederikshavn)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2012-05-29 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2012-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-01-13 Vesborg Fyr (Samsø)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund By m. omk. marker (Esbjerg)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-01-03 Ballen/Østerløkken (Samsø)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-12-31 Vesborg Fyr (Samsø)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-05-06 Kragemosen (Samsø)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-03-13 Langemark Samsø (Samsø)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-08-30 Gedser Odde (Guldborgsund)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-10-05 Vesborg Fyr (Samsø)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2004-05-05 Ballen/Østerløkken (Samsø)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-04-28 Issehoved (Samsø)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-04-20 Onsbjerg (Samsø)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-10-13 Ballen/Østerløkken (Samsø)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2004-04-25 Brattingsborg Skov (Samsø)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2018-06-13 Tistrup (Varde)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2014-04-14 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-03-27 Hemmelig
274 X Natugle (Strix aluco) 2011-09-29 Gedser Odde (Guldborgsund)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-16 Ndr Feldborg Plantage (Herning)
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2007-03-04 Barnekold (Samsø)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-08-02 Føvling (Vejen) (Vejen)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-12 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-01-02 Brattingsborg Skov (Samsø)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-10-15 Hammeren (Bornholm)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-10-15 Mandø Bykog (Esbjerg)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-18 Sårup (Thisted)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-29 Ansager By (Varde)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-22 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2011-09-03 Gedser Odde (Guldborgsund)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-12 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-04-19 Draved Skov (Tønder)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2004-04-25 Brattingsborg Skov (Samsø)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-04-19 Draved Skov (Tønder)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-02-27 Onsbjerg (Samsø)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2004-01-03 Stavns Fjord (Samsø)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-05 Ballum Enge (Tønder)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-04-08 Brundby Mark Samsø (Samsø)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-05-06 Ballen/Østerløkken (Samsø)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-10-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-10-10 Barnekold (Samsø)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø (Århus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-09-26 Gedser Odde (Guldborgsund)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2018-05-23 Lådbjerg Hede, Rømø (Tønder)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-05-29 Issehoved (Samsø)
314 X Husskade (Pica pica) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2016-01-23 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-22 Barnekold (Samsø)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-02-25 Barnekold (Samsø)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-22 Barnekold (Samsø)
321 X Ravn (Corvus corax) 2005-05-15 Brattingsborg Skov (Samsø)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2004-11-08 Ballen/Østerløkken (Samsø)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-02 Brattingsborg Skov (Samsø)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-02-16 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-08-02 Føvling (Vejen) (Vejen)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-02-16 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
328 X Musvit (Parus major) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-04-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-04-22 Kragemosen (Samsø)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-06-13 Trekanten (Samsø) (Samsø)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-03-28 Skagen Havn (Frederikshavn)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-18 Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2014-09-22 Blåvands Huk (Varde)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-04-20 Ballen/Østerløkken (Samsø)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2004-04-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2012-05-22 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-03-28 Brattingsborg Skov (Samsø)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2013-10-13 Nordby med havn (Fanø) (Fanø)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2012-09-27 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2013-10-16 Blåvands Huk (Varde)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2012-10-11 Blåvands Huk (Varde)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2004-04-27 Ballen/Østerløkken (Samsø)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2004-04-25 Brattingsborg Skov (Samsø)
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-28 Møns Klint (Vordingborg)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2016-06-17 Sorø Sø (Sorø)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2019-06-10 Blåvands Huk (Varde)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-29 Issehoved (Samsø)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-08-28 Gedser Odde (Guldborgsund)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-28 Nysø (Slagelse)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-11 Magisterkogen (Tønder)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2004-04-25 Brattingsborg Skov (Samsø)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-15 Brattingsborg Skov (Samsø)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-08-20 Blåvands Huk (Varde)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-10-17 Blåvands Huk (Varde)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-09-11 Ballen/Østerløkken (Samsø)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-29 Ansager Å Donslund-Lundgård Fiskeri (Billund)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2004-04-25 Brattingsborg Skov (Samsø)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2011-09-27 Gedser Odde (Guldborgsund)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2012-05-23 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-04-08 Brundby Mark Samsø (Samsø)
400 X Solsort (Turdus merula) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-03-06 Bispebjerg (København)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-03-28 Ballen/Østerløkken (Samsø)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-05-01 Brattingsborg Skov (Samsø)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-05-15 Brattingsborg Skov (Samsø)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-03-04 Pilemosen ved Onsbjerg (Samsø)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-09-02 Gedser Odde (Guldborgsund)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-13 Magisterkogen (Tønder)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-22 Vesborg Fyr (Samsø)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2016-05-31 Blåvands Huk (Varde)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-09-22 Blåvands Huk (Varde)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-01 Brattingsborg Skov (Samsø)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2011-09-19 Gedser Odde (Guldborgsund)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-04-22 Issehoved (Samsø)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-05-15 Brattingsborg Skov (Samsø)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-22 Issehoved (Samsø)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-11-30 Besser Rev
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmosen & Heden ved Lysbjerge
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-28 Issehoved (Samsø)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-14 Blåvands Huk
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvands Huk (Varde)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2018-10-17 Skallingen (Varde)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-03-09 Hovborg Fiskeri (Vejen)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-03 Ballen/Østerløkken (Samsø)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-11-30 Besser Rev (Samsø)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals (Hjørring)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-05-15 Brattingsborg Skov (Samsø)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2012-05-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-10-18 Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-10-10 Blåvands Huk (Varde)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-29 Issehoved (Samsø)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-09-26 Ho By og sommerhusområde (Varde)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2011-09-26 Gedser Odde (Guldborgsund)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-03-09 Grønningen (Varde)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-12-31 Vesborg Fyr (Samsø)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2004-01-27 Ballen/Østerløkken (Samsø)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-04-21 Issehoved (Samsø)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2012-11-17 Issehoved (Samsø)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-03-28 Barnekold (Samsø)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2004-01-25 Ballen/Østerløkken (Samsø)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-10-18 Anholt Sønderstrand (Norddjurs)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-04-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-26 Novrup Grusgrav (Esbjerg)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-11-03 Blåvands Huk (Varde)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2012-10-21 Blåvands Huk (Varde)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-09-26 Vesborg Fyr (Samsø)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-03-11 Issehoved (Samsø)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-03-13 Barnekold (Samsø)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2011-09-24 Gedser Odde (Guldborgsund)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-05-23 Issehoved (Samsø)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-10-22 Blåvands Huk (Varde)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-04-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-04-23 Besser og Sildeballe (Samsø)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-02-01 Lilleøre (Samsø)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2012-05-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2017-09-25 Blåvands Huk (Varde)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø (Esbjerg)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-07-20 Besser Rev (Samsø)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer