Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Orla Hugger Jakobsen

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Orla Hugger Jakobsen har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Orla Hugger Jakobsen's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2020
25425-12-2020*Sibirisk FløjlsandHøve Strand SV. f. Nykøbing S.
25302-12-2020 ThorshaneHovvig Ø. f. Nykøbing S
25224-11-2020 Stor GråsiskenTornelund V.f. Haslev
25120-11-2020 SøkongeKlintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
25009-11-2020 MellemkjoveGedser Odde
24909-11-2020 Hvidnæbbet LomGedser Odde
24809-11-2020*TurkestantornskadeLalandia-Dragsminde Sluse V. f. Rødbyhavn, Lolland
24729-10-2020*GråsejlerStevns Klint
24607-10-2020*Hvidskægget TerneHolløse Bredning NØ. f. Frederiksværk
24505-10-2020 MosehornugleGedser Odde
24429-09-2020*Sort IbisMarker NØ. f. Marup, SØ. f. Holbæk
24326-09-2020 Almindelig KjoveGedser Odde
24226-09-2020 Rødstrubet PiberGedser Odde
24112-09-2020 Lille KjoveGedser Odde
24007-09-2020 NilgåsTissø SØ. f. Kalundborg
23923-08-2020 AftenfalkLilledal v. Stevns Klint
23822-08-2020 OdinshaneKalløgrå N. f. Sakskøbing
23704-08-2020*ØrnevågeGedser Odde
23611-07-2020 StorkjoveKlintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
23509-07-2020 LærkefalkGedser Odde
23417-06-2020 VagtelPorsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
23314-06-2020 FiskeørnTystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
23231-05-2020*BuskrørsangerVigersted NØ. f. Ringsted
23130-05-2020 Grå FluesnapperHesede Skov S.f. Haslev
23028-05-2020 FlodsangerTryggevælde Ådal, Strøby SØ. f. Køge
22928-05-2020 EngsnarreVrangstrup Enge SV. f. Ringsted
22826-05-2020*TerekklireHøjer Vade V. f. Tønder
22726-05-2020 KærløberHøjer Vade V. f. Tønder
22626-05-2020 Krumnæbbet RyleMargrethekog V. f. Tønder
22526-05-2020 DværgryleMargrethekog V. f. Tønder
22425-05-2020 GrønspætteDraved Skov NØ. f. Tønder
22325-05-2020 HedehøgBallum Enge NV. f. Tøndeer
22224-05-2020 Stor HornugleBrogård Plantage Ø. f. Ribe
22122-05-2020 KarmindompapBirkemose v. Gedser Odde
22022-05-2020 RosenstærGedser Odde
21922-05-2020 PirolGedser Odde
21821-05-2020 KærsangerTorpet Mose V. f. Ringsted
21721-05-2020 GræshoppesangerTorpet Mose V. f. Ringsted
21619-05-2020 HvepsevågeRåen Skov v. Vetterslev S. f. Ringsted
21517-05-2020*StylteløberGyrstinge Sø NV. f. Ringsted
21415-05-2020 GulbugJordbassinerne Stege, Møn
21315-05-2020 Rødrygget TornskadeBusene Have, Sydøst-Møn
21214-05-2020 SavisangerBorreby Mose S. f. Skælskør
21109-05-2020 DrosselrørsangerTystrup Sø nord v. Kongskilde S. f. Sorø
21009-05-2020 HedelærkeRøsnæs-spidsen NV. f. Kalundborg
20909-05-2020 TejstRøsnæs-spidsen NV. f. Kalundborg
20806-05-2020 MursejlerSøholm Engsø, NØ-Stevns
20704-05-2020 Lille GråsiskenKroghage v. Gedser
20603-05-2020 HavesangerBorreby Mose S. f. Skælskør
20502-05-2020 RørsangerGlumsø Sø SV. f. Ringsted
20402-05-2020 NattergalGlumsø Sø SV. f. Ringsted
20302-05-2020 SortterneTystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
20230-04-2020 GøgGlumsø Sø SV. f. Ringsted
20130-04-2020 DværgmågeTystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
20030-04-2020 StenvenderTystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
19928-04-2020 Sorthovedet MågeSneum Digesø SØ. f. Esbjerg
19828-04-2020 SortklireKysten v. St. Darum SØ. f. Esbjerg
19728-04-2020 SmåspoveKysten v. Sneum Sluse SØ. f. Esbjerg
19628-04-2020 StrandhjejleKysten v. Kammerslusen V. v. Ribe
19528-04-2020 PomeransfuglFalbækvej V. f. Skjern
19428-04-2020 SkestorkHestholm Midt, Skjern Enge
19328-04-2020 SilkehejreNr. Farup Klæggrav, Kammerslusen V. f. Ribe
19226-04-2020 TemmincksryleTystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
19125-04-2020 Broget FluesnapperHesede Skov S.f. Haslev
19025-04-2020 SkovsangerHesede Skov S.f. Haslev
18924-04-2020 TornsangerGyrstinge Sø NV. f. Ringsted
18824-04-2020 BynkefuglPorsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
18724-04-2020 TinksmedTranemosen SV. f. Haslev
18622-04-2020 SivsangerBorreby Mose S. f. Skælskør
18522-04-2020 GærdesangerKobæk Skov V. f. Skælskør
18422-04-2020 RødstjertBorreby Park S. f. Skælskør
18322-04-2020 DværggåsKobæk Sø V. f. Skælskør
18219-04-2020 RovterneØlsemagle Revle N. f. Køge
18119-04-2020 MudderklireØlsemagle Revle N. f. Køge
18018-04-2020 BlåhalsKorevle, SV. f. Nykøbing S.
17918-04-2020 Gul VipstjertTissø SØ. f. Kalundborg
17818-04-2020 DværgterneFlasken v. Reersø
17716-04-2020*KejserørnMagleby, Øst-Møn
17616-04-2020*Blå GlenteBusemarke Mose v. Klintholm Havn, Øst-Møn
17515-04-2020 HavterneSkælskør Yderfjord
17414-04-2020 BysvaleGødstrup Engsø SV. f. Haslev
17313-04-2020 FjordterneTystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
17213-04-2020 DigesvaleBavelse Sø SØ. f. Sorø
17113-04-2020 HvidklireBavelse gods SØ. f. Sorø
17012-04-2020 MunkTornelund V.f. Haslev
16911-04-2020 SkovpiberHøje Nyord ved Møn
16811-04-2020 RingdrosselMandemarke Bakker på Sydøst-Møn
16711-04-2020 BomlærkeRåbymagle på Sydøst-Møn
16610-04-2020 SvaleklireBavelse Sø SØ. f. Sorø
16509-04-2020 StenpikkerPorsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
16409-04-2020 LøvsangerTuerne, Holmegårds Mose V. f. Haslev
16308-04-2020 Sort GlenteFeddet N. f. Præstø
16206-04-2020 LandsvaleGedser Odde
16106-04-2020 GuliriskGedser Odde
16005-04-2020 Sorthalset LappedykkerBroksø Enge SV. f. Haslev
15904-04-2020 SildemågeTornæs, Østerhoved S. f. Skælskør
15804-04-2020 Lille PræstekraveBorreby Mose S. f. Skælskør
15704-04-2020 BrushaneBorreby Mose S. f. Skælskør
15631-03-2020 SplitterneGedser Odde
15526-03-2020 Rødtoppet FuglekongeKroghage v,. Gedser
15426-03-2020 HusrødstjertGedser Odde
15326-03-2020 AtlingandBøtø Nor, Sydfalster
15225-03-2020 SkovsneppeHaslev Orned NØ. f. Haslev
15123-03-2020 DværgfalkAssendrup v. Tybjerglille V. f. Haslev
15021-03-2020 Lille KobbersneppeSanddobberne NØ. f. Kalundborg
14920-03-2020 Stor KobbersneppeBorreby Mose S. f. Skælskør
14820-03-2020 RørdrumBorreby Mose S. f. Skælskør
14714-03-2020 KnortegåsGedser Odde
14611-03-2020 KlydeBorreby Mose S. f. Skælskør
14511-03-2020 RørhøgBorreby Mose S. f. Skælskør
14404-03-2020 Hvid VipstjertKysten v. Sandflugtplantagen N. f. Rørvig
14304-03-2020*BrilleandLumsås Nordstrand v. Sjællands Odde
14202-03-2020 RørspurvKøge Sydstrand
14102-03-2020 BjergpiberKøge Sydstrand
14023-02-2020 Stor PræstekraveFlasken v. Reersø
13918-02-2020 Korttået TræløberVallø Slotspark S. f. Køge
13818-02-2020*Sortstrubet DrosselKøge Sydstrand
13714-02-2020 EnkeltbekkasinGedehaven SV. f. Skælskør
13613-02-2020 DobbeltbekkasinLagunen v. Haslev
13506-02-2020 BjerglærkeKorevle, SV. f. Nykøbing S.
13406-02-2020 Sortstrubet BynkefuglKorshage N. f. Rørvig
13302-02-2020 SnespurvHornbæk Havn, Nordsjælland
13202-02-2020 SanglærkeRågeleje
13102-02-2020 DuehøgSøndersø, Værløse NV. f. København
13002-02-2020*HalsbåndstroldandSøndersø, Værløse NV. f. København
12902-02-2020 Hvid StorkVeksø Mose NØ. f. Roskilde
12831-01-2020 HuldueTornelund V.f. Haslev
12722-01-2020 KongeederfuglRågeleje
12622-01-2020 MallemukRågeleje
12521-01-2020 MisteldrosselTornelund V.f. Haslev
12420-01-2020 KongeørnNæsbyholm Storskov SØ. f. Sorø
12318-01-2020 TorniriskStrandholm Ø. f. Rødbyhavn
12218-01-2020 AgerhøneVantore, Lolland, SV. f. Nykøbing F.
12118-01-2020 Rødhalset GåsDalbygård, Maglebrænde SV. f. Stubbekøbing
12018-01-2020 Kortnæbbet GåsDarket Ø. f. Rødbyhavn
11918-01-2020 TundrasædgåsDarket Ø. f. Rødbyhavn
11818-01-2020 PibesvaneNørre Frejlev SV. f. Nykøbing F.
11716-01-2020 SortkrageFiskebæk Sø, Sydfalster
11616-01-2020 SilkehaleGedser By
11516-01-2020 SandløberBøtø Strand, Sydfalster
11416-01-2020 HavlitGedser Odde
11316-01-2020 BjergandGedser Odde
11216-01-2020 Nordisk LappedykkerGedser Lystbådehavn
11113-01-2020 Stor TornskadeBorreby Mose S. f. Skælskør
11013-01-2020 EngpiberStigsnæs Vejle S. f. Skælskør
10913-01-2020 VandrefalkMindeshoved SV. f. Skælskør
10813-01-2020 SkeandKobæk Sø V. f. Skælskør
10711-01-2020 VandstærHøm Mølle S. f. Ringsted
10609-01-2020 Lille KorsnæbHesede Skov S.f. Haslev
10509-01-2020 KernebiderHesede Skov S.f. Haslev
10408-01-2020 HjejlePorsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
10306-01-2020 FuglekongeHesede Skov S.f. Haslev
10206-01-2020 SkovhornugleTornelund V.f. Haslev
10106-01-2020 TraneTornelund V.f. Haslev
10005-01-2020 BjergiriskKorevle, SV. f. Nykøbing S.
9905-01-2020 SangdrosselKlint Sø v. Klint, Nordvest-Sjælland
9805-01-2020 AlkGniben, Sjællands Odde
9705-01-2020 LomvieGniben, Sjællands Odde
9605-01-2020 RideKlintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
9505-01-2020 Almindelig RyleSanddobberne NØ. f. Kalundborg
9405-01-2020 Islandsk RyleSanddobberne NØ. f. Kalundborg
9305-01-2020 SuleKlintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
9205-01-2020 Gråstrubet LappedykkerKlintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
9105-01-2020 Sortstrubet LomKlintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
9005-01-2020 Rødstrubet LomKlintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
8905-01-2020 NatugleTornelund V.f. Haslev
8804-01-2020 SkovskadeTornelund V.f. Haslev
8704-01-2020 GrønsiskenHesede Skov S.f. Haslev
8604-01-2020 SortmejseHesede Skov S.f. Haslev
8504-01-2020 SpurvehøgNæstved
8404-01-2020 TajgasædgåsPorsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
8303-01-2020 TræløberSuserup Skov S. f. Sorø
8203-01-2020 KvækerfinkeTamosen v. Tystrup Sø S. f. Sorø
8103-01-2020 StillitsTornelund V.f. Haslev
8003-01-2020 DompapTornelund V.f. Haslev
7903-01-2020 IsfuglKongskilde v. Tystrup Sø S. f. Sorø
7802-01-2020 GulspurvLagunen v. Haslev
7702-01-2020 GrøniriskTornelund V.f. Haslev
7602-01-2020 SumpmejseTornelund V.f. Haslev
7502-01-2020 SkægmejseLagunen v. Haslev
7402-01-2020 TyrkerdueTybjerglille V. f. Haslev
7302-01-2020 FjeldvågePorsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
7201-01-2020 GråkrageSanddobberne NØ. f. Kalundborg
7101-01-2020 RågeFlasken v. Reersø
7001-01-2020 AllikeFlasken v. Reersø
6901-01-2020 HusskadeUlstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
6801-01-2020 SpætmejseBromølle Kro NØ. f. Tissø
6701-01-2020 MusvitBromølle Kro NØ. f. Tissø
6601-01-2020 BlåmejseBromølle Kro NØ. f. Tissø
6501-01-2020 HalemejseTivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
6401-01-2020 GransangerFaxe Å v. Faxe
6301-01-2020 VindrosselGammel Svebølle N.f. Tissø
6201-01-2020 SjaggerGerløv SV. f. Tissø
6101-01-2020 SolsortBromølle Kro NØ. f. Tissø
6001-01-2020 BjergvipstjertFaxe Å v. Faxe
5901-01-2020 RødhalsFaxe Å v. Faxe
5801-01-2020 JernspurvSkarresø v. Jyderup
5701-01-2020 GærdesmutteSkarresø v. Jyderup
5601-01-2020 SkærpiberReersø Havn S. f. Kalundborg
5501-01-2020 RavnKattrup Skov NØ. f. Tissø
5401-01-2020 StærFlasken v. Reersø
5301-01-2020 GråspurvReersø By S. f. Kalundborg
5201-01-2020 SkovspurvGammel Svebølle N.f. Tissø
5101-01-2020 BogfinkeEgemarke v. Snertinge Ø. f. Kalundborg
5001-01-2020 Stor FlagspætteDelhoved Skov v. Jyderup Ø. f. Kalundborg
4901-01-2020*HøgeugleHesede Skov S.f. Haslev
4801-01-2020 RingdueDelhoved Skov v. Jyderup Ø. f. Kalundborg
4701-01-2020 KlippedueSanddobberne NØ. f. Kalundborg
4601-01-2020 SvartbagSanddobberne NØ. f. Kalundborg
4501-01-2020 Kaspisk MågeReersø Havn S. f. Kalundborg
4401-01-2020 SølvmågeSanddobberne NØ. f. Kalundborg
4301-01-2020 StormmågeJyderup Ø. f. Kalundborg
4201-01-2020 HættemågeSanddobberne NØ. f. Kalundborg
4101-01-2020 RødbenSanddobberne NØ. f. Kalundborg
4001-01-2020 StorspoveSanddobberne NØ. f. Kalundborg
3901-01-2020 Sortgrå RyleReersø Havn S. f. Kalundborg
3801-01-2020 VibeUlstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
3701-01-2020 StrandskadeSanddobberne NØ. f. Kalundborg
3601-01-2020 BlishøneUlstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
3501-01-2020 Grønbenet RørhøneSigersted V. f. Ringsted
3401-01-2020 VandrikseSkarresø v. Jyderup
3301-01-2020 FasanStore Møsten Skov NØ. f. Tissø
3201-01-2020 TårnfalkLystrup Gods V. f. Faxe
3101-01-2020 MusvågeKlinteskoven v. Tissø
3001-01-2020 Blå KærhøgHesselhuse NV. f. Sorø
2901-01-2020 HavørnKlinteskoven v. Tissø
2801-01-2020 Rød GlenteSønderød Ø. f. Tissø
2701-01-2020 Stor SkalleslugerSkarresø v. Jyderup
2601-01-2020 Toppet SkalleslugerSanddobberne NØ. f. Kalundborg
2501-01-2020 Lille SkalleslugerSkarresø v. Jyderup
2401-01-2020 HvinandSanddobberne NØ. f. Kalundborg
2301-01-2020 FløjlsandReersø - NV-kysten
2201-01-2020 SortandReersø - NV-kysten
2101-01-2020 EderfuglSanddobberne NØ. f. Kalundborg
2001-01-2020 TroldandSkarresø v. Jyderup
1901-01-2020 TaffelandSkarresø v. Jyderup
1801-01-2020 Rødhovedet AndHaraldsted Sø N. f. Ringsted
1701-01-2020 SpidsandSanddobberne NØ. f. Kalundborg
1601-01-2020 GråandTissø SØ. f. Kalundborg
1501-01-2020 KrikandTissø SØ. f. Kalundborg
1401-01-2020 KnarandFlasken v. Reersø
1301-01-2020 PibeandSanddobberne NØ. f. Kalundborg
1201-01-2020 GravandSanddobberne NØ. f. Kalundborg
1101-01-2020 BramgåsGammel Svebølle N.f. Tissø
1001-01-2020 CanadagåsSanddobberne NØ. f. Kalundborg
901-01-2020 GrågåsGammel Svebølle N.f. Tissø
801-01-2020 BlisgåsGammel Svebølle N.f. Tissø
701-01-2020 SangsvaneSanddobberne NØ. f. Kalundborg
601-01-2020 KnopsvaneSanddobberne NØ. f. Kalundborg
501-01-2020 FiskehejreTivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
401-01-2020 SølvhejreTivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
301-01-2020 SkarvSanddobberne NØ. f. Kalundborg
201-01-2020 Toppet LappedykkerSkarresø v. Jyderup
101-01-2020 Lille LappedykkerFlasken v. Reersø

Orla Hugger Jakobsen har krydset 254 arter på sin Danske årsarter 2020.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.021 sek.
til toppen