Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Søren Tanderup

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Søren Tanderup har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Søren Tanderup's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2020
19816-09-2020 DværgryleSalthammer, Bornholm
19715-09-2020 Lille KorsnæbBastemose, Bornholm
19614-09-2020 LærkefalkAllinge, Bornholm
19528-08-2020 TopmejseHalby, Stauning
19427-08-2020 Rødstrubet LomBlåvands Huk
19326-08-2020 SuleBlåvandshuk
19225-08-2020 SandløberSøren Jessens Sand, Fanø
19125-08-2020 Hvidbrystet PræstekraveSøren Jessens Sand, Fanø
19025-08-2020 NilgåsSneum Engsø, Esbjerg
18924-08-2020 StenvenderBallum forland
18824-08-2020 SkestorkMargrethe Kog, Højer
18723-08-2020 SortterneNørresø, Tønder
18623-08-2020 HedehøgKongens Mose, Tønder
18513-07-2020 Lille KobbersneppeKlydesøen, Vestamager
18413-07-2020 Islandsk RyleKlydesøen, Vestamager
18313-07-2020 Krumnæbbet RyleVillahøj Sø, Vestamager
18227-06-2020*Hvidøjet AndDamhussøen, Rødovre
18122-06-2020 RustandPræstesø, Værløse
18011-06-2020 DværgmågeIshøj Enge
17911-06-2020 HvepsevågeHejresøen, Amager
17811-06-2020*DværghejreHejresøen, Amager
17709-06-2020 DværgterneKlydesøen, Vestamager
17609-06-2020 FlodsangerKongelunden, Amager
17503-06-2020 OdinshaneIshøj Enge
17403-06-2020 PungmejseTranegilde Mose
17330-05-2020 Stribet RyleIshøj Enge
17229-05-2020 GulbugVestskoven, Albertslund
17129-05-2020 KærsangerPorsemosen
17014-05-2020 TræløberLiselund, Møn
16914-05-2020 SølvhejreNyord
16814-05-2020*StylteløberSukkerfabrikkens Slambassiner, Stege
16713-05-2020 BomlærkeJættebrink, Møn
16613-05-2020 KnortegåsFarø
16512-05-2020 Rødrygget TornskadeHyllekrog, Lolland
16412-05-2020 HavterneHyllekrog, Lolland
16312-05-2020 HvidklireHyllekrog, Lolland
16212-05-2020 StrandhjejleHyllekrog, Lolland
16112-05-2020 Nordisk LappedykkerNielstrup Sø
16011-05-2020 MursejlerTryggevælde Ådal, Strøby
15910-05-2020 StenpikkerMelby Overdrev
15810-05-2020 Sortstrubet BynkefuglMelby Overdrev
15710-05-2020 Grå FluesnapperMelby Overdrev
15610-05-2020 HedelærkeMelby Overdrev
15510-05-2020 SortandMelby Overdrev
15409-05-2020 SkovpiberGanløse Ore
15309-05-2020 SkovsneppeGanløse Ore
15208-05-2020 Hvid StorkGundsølille
15108-05-2020 DrosselrørsangerGundsømagle Sø
15006-05-2020 GræshoppesangerPorsemosen
14906-05-2020 HavesangerPorsemosen
14804-05-2020 Broget FluesnapperKongelunden, Amager
14704-05-2020 SkovsangerKongelunden, Amager
14604-05-2020 Almindelig RyleKlydesøen, Vestamager
14504-05-2020 SortklireKlydesøen, Vestamager
14403-05-2020 RovterneIshøj Enge
14303-05-2020 NattergalTranegilde Mose
14203-05-2020 TemmincksryleIshøj Enge
14103-05-2020 GøgVallensbæk Sø
14002-05-2020 DigesvaleGundsømagle Sø
13902-05-2020 Gul VipstjertGundsømagle Sø
13802-05-2020 RørsangerGundsømagle Sø
13702-05-2020 NatugleGundsømagle Sø
13602-05-2020 FjordterneGundsømagle Sø
13502-05-2020 MudderklireGundsømagle Sø
13402-05-2020 TinksmedGundsømagle Sø
13329-04-2020 DobbeltbekkasinPorsemosen
13228-04-2020 TornsangerPorsemosen
13128-04-2020 SivsangerPorsemosen
13028-04-2020 BynkefuglVestskoven, Albertslund
12927-04-2020 RingdrosselVestskoven, Albertslund
12824-04-2020 GærdesangerOtto Busses Vej, København
12721-04-2020 Sorthalset LappedykkerUtterslev Mose, Brønshøj
12619-04-2020 HusrødstjertOtto Busses Vej, København
12519-04-2020 RødstjertOtto Busses Vej, København
12412-04-2020 SkægmejseKlydesøen, Vestamager
12312-04-2020 LøvsangerBrøndby Strand
12212-04-2020 SmåspoveKlydesøen, Vestamager
12112-04-2020 Lille PræstekraveIshøj Enge
12012-04-2020 AtlingandVillahøj Sø, Vestamager
11912-04-2020 BysvaleTranegilde Mose
11812-04-2020 LandsvaleTranegilde Mose
11712-04-2020 MunkIshøj
11609-04-2020 FasanVestskoven, Albertslund
11507-04-2020 SvaleklireVestskoven, Albertslund
11407-04-2020 Rød GlenteVestskoven, Albertslund
11307-04-2020 DværgfalkVestskoven, Albertslund
11207-04-2020 SildemågeHarrestrup Ådal, Ballerup
11107-04-2020 HuldueVestskoven, Albertslund
11007-04-2020 TorniriskVestskoven, Albertslund
10931-03-2020 RødbenVillahøj Sø, Vestamager
10831-03-2020 StorspoveKlydesøen, Vestamager
10731-03-2020 Stor KobbersneppeKlydesøen, Vestamager
10631-03-2020 BrushaneVillahøj Sø, Vestamager
10531-03-2020 VibeKlydesøen, Vestamager
10431-03-2020 HjejleKlydesøen, Vestamager
10331-03-2020 KlydeKlydesøen, Vestamager
10231-03-2020 DværggåsVillahøj Sø, Vestamager
10128-03-2020 SortmejseVestskoven, Albertslund
10028-03-2020 FiskeørnAlbertslund (Over Ulbuen)
9928-03-2020 RørhøgPorsemosen
9821-03-2020 SangdrosselVestskoven, Albertslund
9720-03-2020 Toppet SkalleslugerNordhavnstippen, Østerbro
9620-03-2020 EngpiberNordhavnstippen, Østerbro
9520-03-2020 IsfuglNordhavnstippen, Østerbro
9420-03-2020 Hvid VipstjertNordhavnstippen, Østerbro
9320-03-2020 Stor PræstekraveNordhavnstippen, Østerbro
9220-03-2020 SnespurvNordhavnstippen, Østerbro
9120-03-2020 SortkrageVestvolden ved Slotsherrensvej
9019-03-2020 SplitterneHolmesø, Brøndby
8919-03-2020 Sorthovedet MågeHolmesø, Brøndby
8817-03-2020 GransangerRødovre Parkvej
8717-03-2020 MisteldrosselVestskoven, Glostrup
8614-03-2020 Gråstrubet LappedykkerVestskoven, Albertslund
8514-03-2020 TraneVestskoven, Albertslund
8404-03-2020 JernspurvSjælør Station
8301-03-2020*Sortstrubet DrosselKøge Sydstrand
8201-03-2020 StrandskadeKøge Sydstrand
8101-03-2020 AgerhøneKøge Sydstrand
8001-03-2020 FjeldvågeØlsemagle Revle, Køge
7901-03-2020 EderfuglKøge Sydstrand
7824-02-2020 Rødhovedet AndPeblingesøen, København
7704-02-2020 SpurvehøgSankt Markus Allé, Frederiksberg
7603-02-2020 Korttået TræløberVestre Kirkegård, København
7502-02-2020 Stor TornskadeVallensbæk Mose
7402-02-2020 SanglærkeIshøj Enge
7302-02-2020 BramgåsIshøj Enge
7202-02-2020 CanadagåsVallensbæk Sø
7119-01-2020 SpidsandKlydesøen, Vestamager
7019-01-2020 SkeandKlydesøen, Vestamager
6919-01-2020 BjergandHejresøen, Vestamager
6819-01-2020 TårnfalkKlydesøen, Vestamager
6719-01-2020 HavørnKlydesøen, Vestamager
6619-01-2020 Blå KærhøgKlydesøen, Vestamager
6519-01-2020 VandrefalkKlydesøen, Vestamager
6419-01-2020 BjergiriskSelinevej, Vestamager
6319-01-2020 RørspurvKlydesøen, Vestamager
6217-01-2020 DuehøgVestskoven, Albertslund
6117-01-2020 RavnVestskoven, Albertslund
6017-01-2020 DompapVestskoven, Albertslund
5917-01-2020 KernebiderVestskoven, Albertslund
5817-01-2020 GulspurvVestskoven, Albertslund
5714-01-2020 Lille LappedykkerKalvebodløbet, København
5612-01-2020 Stor SkalleslugerDæmningen, Vestamager
5512-01-2020 GravandKlydesøen, Vestamager
5406-01-2020 Rødtoppet FuglekongeVestre Kirkegård, Valby
5304-01-2020 KvækerfinkeSøndersø, Værløse
5204-01-2020 TaffelandSøndersø, Værløse
5104-01-2020 TroldandSøndersø, Værløse
5004-01-2020 KnarandPræstesø, Værløse
4904-01-2020 BlisgåsPræstesø, Værløse
4804-01-2020 KrikandPræstesø, Værløse
4704-01-2020 KnopsvanePræstesø, Værløse
4604-01-2020*HalsbåndstroldandSøndersø, Værløse
4504-01-2020 MusvågePræstesø, Værløse
4404-01-2020 Stor FlagspætteSøndersø, Værløse
4304-01-2020 SumpmejseSøndersø, Værløse
4204-01-2020 SpætmejseSøndersø, Værløse
4104-01-2020 StærSøndersø, Værløse
4004-01-2020 GrøniriskSøndersø, Værløse
3904-01-2020 StillitsSøndersø, Værløse
3804-01-2020 GrønsiskenSøndersø, Værløse
3703-01-2020 GrågåsDamhussøen, Vanløse
3603-01-2020 FiskehejreDamhussøen, Vanløse
3502-01-2020 RødhalsSupercykelstien, Albertslund
3402-01-2020 GærdesmutteVestskoven, Glostrup
3302-01-2020 SølvmågeRing lll, Glostrup
3202-01-2020 SvartbagDamhussøen, Vanløse
3102-01-2020 Grønbenet RørhøneDamhussøen, Vanløse
3002-01-2020 Toppet LappedykkerDamhussøen, Vanløse
2902-01-2020 PibeandDamhussøen, Vanløse
2802-01-2020 Lille SkalleslugerDamhussøen, Vanløse
2702-01-2020 HvinandDamhussøen, Vanløse
2602-01-2020 SkarvDamhussøen, Vanløse
2501-01-2020 HalemejseVestre Kirkegård, Valby
2401-01-2020 GråandDegnehusene, Albertslund
2301-01-2020 BlishøneByparken, Glostrup
2201-01-2020 HættemågeDegnehusene, ALbertslund
2101-01-2020 StormmågeHvidovre
2001-01-2020 RingdueRytterhusene, Albertslund
1901-01-2020 KlippedueDegnehusene, Albertslund
1801-01-2020 TyrkerdueDegnehusene, Albertslund
1701-01-2020 SkovhornugleVestre Kirkegård, Valby
1601-01-2020 SilkehaleDegnehusene, Albertslund
1501-01-2020 SolsortVestre Kirkegård, Valby
1401-01-2020 SjaggerDegnehusene, Albertslund
1301-01-2020 VindrosselHerstedøstervej, Glostrup
1201-01-2020 FuglekongeVestre Kirkegård, Valby
1101-01-2020 MusvitDegnehusene, Albertslund
1001-01-2020 SkovskadeByparken, Glostrup
901-01-2020 HusskadeRytterhusene, Albertslund
801-01-2020 AllikeRytterhusene, Albertslund
701-01-2020 RågeOtto Busses Vej, København
601-01-2020 GråkrageSkriverhusene, Albertslund
501-01-2020 GråspurvDegnehusene, Albertslund
401-01-2020 SkovspurvDegnehusene, Albertslund
301-01-2020 BogfinkeHerstedøstervej, Glostrup

Søren Tanderup har krydset 198 arter på sin Danske årsarter 2020.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.021 sek.
til toppen