Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Søren Tanderup

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Søren Tanderup's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom27-08-2020Blåvands Huk
2  Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker14-01-2020Kalvebodløbet, København
7X Toppet Lappedykker02-01-2020Damhussøen, Vanløse
8X Gråstrubet Lappedykker14-03-2020Vestskoven, Albertslund
9X Nordisk Lappedykker12-05-2020Nielstrup Sø
10X Sorthalset Lappedykker21-04-2020Utterslev Mose, Brønshøj
11 *Sortbrynet Albatros  
12  Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19  Lille Stormsvale  
20  Stor Stormsvale  
21 *Brun Sule  
22X Sule26-08-2020Blåvandshuk
23X Skarv02-01-2020Damhussøen, Vanløse
24 *Topskarv  
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27  Rørdrum  
28 *Amerikansk Rørdrum  
29X*Dværghejre11-06-2020Hejresøen, Amager
30 *Nathejre  
31 *Tophejre  
32 *Kohejre  
33  Silkehejre  
34X Sølvhejre14-05-2020Nyord
35X Fiskehejre03-01-2020Damhussøen, Vanløse
36 *Purpurhejre  
37  Sort Stork  
38X Hvid Stork08-05-2020Gundsølille
39 *Sort Ibis  
40X Skestork24-08-2020Margrethe Kog, Højer
41X Knopsvane04-01-2020Præstesø, Værløse
42  Sortsvane  
43  Pibesvane  
44  Sangsvane  
45  Tundrasædgås  
46  Tajgasædgås  
47  Kortnæbbet Gås  
48X Blisgås04-01-2020Præstesø, Værløse
49X Dværggås31-03-2020Villahøj Sø, Vestamager
50X Grågås03-01-2020Damhussøen, Vanløse
51  Indisk Gås  
52X Canadagås02-02-2020Vallensbæk Sø
53X Bramgås02-02-2020Ishøj Enge
54X Knortegås13-05-2020Farø
55  Rødhalset Gås  
56X Nilgås25-08-2020Sneum Engsø, Esbjerg
57X Rustand22-06-2020Præstesø, Værløse
58X Gravand12-01-2020Klydesøen, Vestamager
59  Mandarinand  
60X Pibeand02-01-2020Damhussøen, Vanløse
61 *Amerikansk Pibeand  
62X Knarand04-01-2020Præstesø, Værløse
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand04-01-2020Præstesø, Værløse
65  Amerikansk Krikand  
66X Gråand01-01-2020Degnehusene, Albertslund
67X Spidsand19-01-2020Klydesøen, Vestamager
68X Atlingand12-04-2020Villahøj Sø, Vestamager
69 *Blåvinget And  
70X Skeand19-01-2020Klydesøen, Vestamager
71X Rødhovedet And24-02-2020Peblingesøen, København
72X Taffeland04-01-2020Søndersø, Værløse
73X*Halsbåndstroldand04-01-2020Søndersø, Værløse
74X*Hvidøjet And27-06-2020Damhussøen, Rødovre
75X Troldand04-01-2020Søndersø, Værløse
76X Bjergand19-01-2020Hejresøen, Vestamager
77 *Lille Bjergand  
78X Ederfugl01-03-2020Køge Sydstrand
79  Kongeederfugl  
80 *Stellersand  
81  Havlit  
82X Sortand10-05-2020Melby Overdrev
83 *Amerikansk Sortand  
84 *Brilleand  
85  Fløjlsand  
86 *Amerikansk Fløjlsand  
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand02-01-2020Damhussøen, Vanløse
89X Lille Skallesluger02-01-2020Damhussøen, Vanløse
90X Toppet Skallesluger20-03-2020Nordhavnstippen, Østerbro
91X Stor Skallesluger12-01-2020Dæmningen, Vestamager
92 *Amerikansk Skarveand  
93X Hvepsevåge11-06-2020Hejresøen, Amager
94 *Blå Glente  
95  Sort Glente  
96X Rød Glente07-04-2020Vestskoven, Albertslund
97X Havørn19-01-2020Klydesøen, Vestamager
98 *Ådselgrib  
99 *Gåsegrib  
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg28-03-2020Porsemosen
102X Blå Kærhøg19-01-2020Klydesøen, Vestamager
103  Steppehøg  
104X Hedehøg23-08-2020Kongens Mose, Tønder
105X Duehøg17-01-2020Vestskoven, Albertslund
106X Spurvehøg04-02-2020Sankt Markus Allé, Frederiksberg
107X Musvåge04-01-2020Præstesø, Værløse
108 *Ørnevåge  
109X Fjeldvåge01-03-2020Ølsemagle Revle, Køge
110 *Stor Skrigeørn  
111  Lille Skrigeørn  
112 *Dværgørn  
113  Kongeørn  
114 *Høgeørn  
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn28-03-2020Albertslund (Over Ulbuen)
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk19-01-2020Klydesøen, Vestamager
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121  Aftenfalk  
122X Dværgfalk07-04-2020Vestskoven, Albertslund
123X Lærkefalk14-09-2020Allinge, Bornholm
124 *Eleonorafalk  
125 *Slagfalk  
126 *Jagtfalk  
127X Vandrefalk19-01-2020Klydesøen, Vestamager
128 *Urfugl  
129X Agerhøne01-03-2020Køge Sydstrand
130  Vagtel  
131X Fasan09-04-2020Vestskoven, Albertslund
132  Vandrikse  
133  Plettet Rørvagtel  
134 *Lille Rørvagtel  
135 *Dværgrørvagtel  
136  Engsnarre  
137X Grønbenet Rørhøne02-01-2020Damhussøen, Vanløse
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne01-01-2020Byparken, Glostrup
140X Trane14-03-2020Vestskoven, Albertslund
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade01-03-2020Køge Sydstrand
147X*Stylteløber14-05-2020Sukkerfabrikkens Slambassiner, Stege
148X Klyde31-03-2020Klydesøen, Vestamager
149 *Triel  
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153 *Sortvinget Braksvale  
154X Lille Præstekrave12-04-2020Ishøj Enge
155X Stor Præstekrave20-03-2020Nordhavnstippen, Østerbro
156X Hvidbrystet Præstekrave25-08-2020Søren Jessens Sand, Fanø
157 *Mongolsk Præstekrave  
158 *Ørkenpræstekrave  
159  Pomeransfugl  
160 *Sibirisk Hjejle  
161 *Amerikansk Hjejle  
162X Hjejle31-03-2020Klydesøen, Vestamager
163X Strandhjejle12-05-2020Hyllekrog, Lolland
164 *Steppevibe  
165 *Sumpvibe  
166X Vibe31-03-2020Klydesøen, Vestamager
167X Islandsk Ryle13-07-2020Klydesøen, Vestamager
168X Sandløber25-08-2020Søren Jessens Sand, Fanø
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle16-09-2020Salthammer, Bornholm
172X Temmincksryle03-05-2020Ishøj Enge
173 *Hvidrygget Ryle  
174 *Bairdsryle  
175X Stribet Ryle30-05-2020Ishøj Enge
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle13-07-2020Villahøj Sø, Vestamager
178  Sortgrå Ryle  
179X Almindelig Ryle04-05-2020Klydesøen, Vestamager
180  Kærløber  
181 *Klireryle  
182 *Prærieløber  
183X Brushane31-03-2020Villahøj Sø, Vestamager
184  Enkeltbekkasin  
185X Dobbeltbekkasin29-04-2020Porsemosen
186  Tredækker  
187 *Langnæbbet Sneppeklire  
188X Skovsneppe09-05-2020Ganløse Ore
189X Stor Kobbersneppe31-03-2020Klydesøen, Vestamager
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe13-07-2020Klydesøen, Vestamager
192X Småspove12-04-2020Klydesøen, Vestamager
193X Storspove31-03-2020Klydesøen, Vestamager
194 *Bartramsklire  
195 *Terekklire  
196X Mudderklire02-05-2020Gundsømagle Sø
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire07-04-2020Vestskoven, Albertslund
199X Sortklire04-05-2020Klydesøen, Vestamager
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire12-05-2020Hyllekrog, Lolland
202 *Lille Gulben  
203  Damklire  
204X Tinksmed02-05-2020Gundsømagle Sø
205X Rødben31-03-2020Villahøj Sø, Vestamager
206X Stenvender24-08-2020Ballum forland
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208X Odinshane03-06-2020Ishøj Enge
209  Thorshane  
210  Mellemkjove  
211  Almindelig Kjove  
212  Lille Kjove  
213  Storkjove  
214 *Ismåge  
215  Sabinemåge  
216  Ride  
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge01-01-2020Degnehusene, ALbertslund
220X Dværgmåge11-06-2020Ishøj Enge
221 *Rosenmåge  
222 *Lattermåge  
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge19-03-2020Holmesø, Brøndby
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge01-01-2020Hvidovre
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge07-04-2020Harrestrup Ådal, Ballerup
230X Sølvmåge02-01-2020Ring lll, Glostrup
231  Middelhavssølvmåge  
232  Kaspisk Måge  
233 *Armensk Måge  
234  Hvidvinget Måge  
235  Gråmåge  
236X Svartbag02-01-2020Damhussøen, Vanløse
237 *Gråvinget Måge  
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne09-06-2020Klydesøen, Vestamager
240  Sandterne  
241X Rovterne03-05-2020Ishøj Enge
242 *Hvidskægget Terne  
243X Sortterne23-08-2020Nørresø, Tønder
244  Hvidvinget Terne  
245X Splitterne19-03-2020Holmesø, Brøndby
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne02-05-2020Gundsømagle Sø
248 *Rosenterne  
249X Havterne12-05-2020Hyllekrog, Lolland
250  Lomvie  
251 *Polarlomvie  
252  Alk  
253  Tejst  
254  Søkonge  
255  Lunde  
256 *Steppehøne  
257X Klippedue01-01-2020Degnehusene, Albertslund
258X Huldue07-04-2020Vestskoven, Albertslund
259X Ringdue01-01-2020Rytterhusene, Albertslund
260X Tyrkerdue01-01-2020Degnehusene, Albertslund
261  Turteldue  
262 *Østlig Turteldue  
263 *Sørgedue  
264 *Skadegøg  
265X Gøg03-05-2020Vallensbæk Sø
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268  Slørugle  
269 *Dværghornugle  
270  Stor Hornugle  
271 *Sneugle  
272 *Høgeugle  
273 *Spurveugle  
274  Kirkeugle  
275X Natugle02-05-2020Gundsømagle Sø
276X Skovhornugle01-01-2020Vestre Kirkegård, Valby
277  Mosehornugle  
278  Perleugle  
279  Natravn  
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler11-05-2020Tryggevælde Ådal, Strøby
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl20-03-2020Nordhavnstippen, Østerbro
289 *Grøn Biæder  
290  Biæder  
291 *Ellekrage  
292  Hærfugl  
293  Vendehals  
294 *Guldspætte  
295  Grønspætte  
296  Sortspætte  
297X Stor Flagspætte04-01-2020Søndersø, Værløse
298 *Mellemflagspætte  
299  Lille Flagspætte  
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303  Toplærke  
304X Hedelærke10-05-2020Melby Overdrev
305X Sanglærke02-02-2020Ishøj Enge
306X Bjerglærke Køge Sydstrand
307X Digesvale02-05-2020Gundsømagle Sø
308 *Klippesvale  
309X Landsvale12-04-2020Tranegilde Mose
310X Bysvale12-04-2020Tranegilde Mose
311  Rødrygget Svale  
312  Storpiber  
313 *Mongolsk Piber  
314  Markpiber  
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber09-05-2020Ganløse Ore
317X Engpiber20-03-2020Nordhavnstippen, Østerbro
318  Rødstrubet Piber  
319  Skærpiber  
320  Bjergpiber  
321X Gul Vipstjert02-05-2020Gundsømagle Sø
322 *Citronvipstjert  
323  Bjergvipstjert  
324X Hvid Vipstjert20-03-2020Nordhavnstippen, Østerbro
325X Silkehale01-01-2020Degnehusene, Albertslund
326  Vandstær  
327X Gærdesmutte02-01-2020Vestskoven, Glostrup
328X Jernspurv04-03-2020Sjælør Station
329 *Sibirisk Jernspurv  
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals02-01-2020Supercykelstien, Albertslund
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal03-05-2020Tranegilde Mose
334  Sydlig Nattergal  
335 *Rubinnattergal  
336  Blåhals  
337 *Blåstjert  
338X Husrødstjert19-04-2020Otto Busses Vej, København
339X Rødstjert19-04-2020Otto Busses Vej, København
340X Bynkefugl28-04-2020Vestskoven, Albertslund
341X Sortstrubet Bynkefugl10-05-2020Melby Overdrev
342 *Sibirisk Bynkefugl  
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker10-05-2020Melby Overdrev
346 *Nonnestenpikker  
347 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349 *Ørkenstenpikker  
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351 *Stendrossel  
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel27-04-2020Vestskoven, Albertslund
355X Solsort01-01-2020Vestre Kirkegård, Valby
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel01-03-2020Køge Sydstrand
359X Sjagger01-01-2020Degnehusene, Albertslund
360X Sangdrossel21-03-2020Vestskoven, Albertslund
361X Vindrossel01-01-2020Herstedøstervej, Glostrup
362X Misteldrossel17-03-2020Vestskoven, Glostrup
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger06-05-2020Porsemosen
367X Flodsanger09-06-2020Kongelunden, Amager
368  Savisanger  
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger28-04-2020Porsemosen
372 *Lille Rørsanger  
373 *Buskrørsanger  
374X Kærsanger29-05-2020Porsemosen
375X Rørsanger02-05-2020Gundsømagle Sø
376X Drosselrørsanger08-05-2020Gundsømagle Sø
377 *Bleg Gulbug  
378 *Lille Gulbug  
379X Gulbug29-05-2020Vestskoven, Albertslund
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382 *Rødstrubet Sanger  
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387  Høgesanger  
388X Gærdesanger24-04-2020Otto Busses Vej, København
389X Tornsanger28-04-2020Porsemosen
390X Havesanger06-05-2020Porsemosen
391X Munk12-04-2020Ishøj
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393  Lundsanger  
394 *Østlig Lundsanger  
395 *Nordsanger  
396  Fuglekongesanger  
397  Hvidbrynet Løvsanger  
398 *Himalayasanger  
399 *Schwarz' Løvsanger  
400 *Brun Løvsanger  
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger04-05-2020Kongelunden, Amager
404X Gransanger17-03-2020Rødovre Parkvej
405 *Iberisk Gransanger  
406X Løvsanger12-04-2020Brøndby Strand
407X Fuglekonge01-01-2020Vestre Kirkegård, Valby
408X Rødtoppet Fuglekonge06-01-2020Vestre Kirkegård, Valby
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper10-05-2020Melby Overdrev
411  Lille Fluesnapper  
412 *Tajgafluesnapper  
413  Hvidhalset Fluesnapper  
414X Broget Fluesnapper04-05-2020Kongelunden, Amager
415X Skægmejse12-04-2020Klydesøen, Vestamager
416X Halemejse01-01-2020Vestre Kirkegård, Valby
417X Blåmejse Degnehusene, Albertslund
418X Musvit01-01-2020Degnehusene, Albertslund
419X Topmejse28-08-2020Halby, Stauning
420X Sortmejse28-03-2020Vestskoven, Albertslund
421X Sumpmejse04-01-2020Søndersø, Værløse
422  Fyrremejse  
423X Spætmejse04-01-2020Søndersø, Værløse
424X Træløber14-05-2020Liselund, Møn
425X Korttået Træløber03-02-2020Vestre Kirkegård, København
426X Pungmejse03-06-2020Tranegilde Mose
427  Pirol  
428 *Brun Tornskade  
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade12-05-2020Hyllekrog, Lolland
431 *Langhalet Tornskade  
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade02-02-2020Vallensbæk Mose
434 *Rødhovedet Tornskade  
435X Skovskade01-01-2020Byparken, Glostrup
436X Husskade01-01-2020Rytterhusene, Albertslund
437  Nøddekrige  
438X Allike01-01-2020Rytterhusene, Albertslund
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge01-01-2020Otto Busses Vej, København
441X Sortkrage20-03-2020Vestvolden ved Slotsherrensvej
442X Gråkrage01-01-2020Skriverhusene, Albertslund
443X Ravn17-01-2020Vestskoven, Albertslund
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær04-01-2020Søndersø, Værløse
446  Rosenstær  
447X Gråspurv01-01-2020Degnehusene, Albertslund
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv01-01-2020Degnehusene, Albertslund
450 *Snefinke  
451 *Rødøjet Vireo  
452X Bogfinke01-01-2020Herstedøstervej, Glostrup
453X Kvækerfinke04-01-2020Søndersø, Værløse
454  Gulirisk  
455X Grønirisk04-01-2020Søndersø, Værløse
456X Stillits04-01-2020Søndersø, Værløse
457X Grønsisken04-01-2020Søndersø, Værløse
458X Tornirisk07-04-2020Vestskoven, Albertslund
459X Bjergirisk19-01-2020Selinevej, Vestamager
460  Lille Gråsisken  
461  Stor Gråsisken  
462  Hvidsisken  
463  Hvidvinget Korsnæb  
464X Lille Korsnæb15-09-2020Bastemose, Bornholm
465  Stor Korsnæb  
466 *Ørkendompap  
467  Karmindompap  
468 *Krognæb  
469X Dompap17-01-2020Vestskoven, Albertslund
470X Kernebider17-01-2020Vestskoven, Albertslund
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474  Lapværling  
475X Snespurv20-03-2020Nordhavnstippen, Østerbro
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv17-01-2020Vestskoven, Albertslund
478 *Gærdeværling  
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481  Hortulan  
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484 *Dværgværling  
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv19-01-2020Klydesøen, Vestamager
487 *Hætteværling  
488X Bomlærke13-05-2020Jættebrink, Møn
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Søren Tanderup har krydset 198 arter på sin Danske årsarter 2020.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.020 sek.
til toppen