Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danmarks artslister".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Henrik Mikkelsen, Allerød412Citronvipstjert31-12-21en havn
2Jeppe Kajgaard, Strandby376Damklire06-05-21Gjølvej, Ulvedybet
3jimmy kristensen, horsens168Fyrremejse05-05-21bygholm enge
4Søren Knorr Søndergaard, Hamar, Norge309Sortsvane04-05-21Dæmningen
5Søren Knorr Søndergaard, Hamar, Norge308Damklire04-05-21Gjølvej
6John Rasmussen, Herfølge96Stormmåge04-05-21Køge Gymnasium
7Michael Sørensen, Frederikssund215Dværggås03-05-21Lund Fjord tårnet
8Martin Nyman Larsen, Espergærde55Sjagger03-05-21Espergærde ved Grydemoseskolen
9Leander Jørgensen, Roskilde149Broget Fluesnapper03-05-21svenstrup skov
10Mads Østergaard Brun, Faaborg211Broget Fluesnapper03-05-21Stursbøl Plantage
11Anders Brinkmann, Aalborg274Hærfugl02-05-21Grenen, Skagen
12Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge185Mudderklire02-05-21Gundsømagle sø
13Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge184Tinksmed02-05-21Gundsømagle sø
14Johanne Aagaard, Ribe317Pungmejse02-05-21Lille Vildmose
15Mikkel Holck, Solrød 362Citronvipstjert02-05-21Gedser lystbådehavn
16Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart116Gransanger02-05-21Frøslev plantage
17Peter Christiansen, Rødovre395Citronvipstjert02-05-21Gedser
18Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart115Landsvale02-05-21Frøslev plantage
19Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart114Vendehals02-05-21Frøslev plantage
20Kim Møller, Højbjerg211Vendehals02-05-21Frøslev plantage
21Anders Drejer383Citronvipstjert02-05-21Gedser lystbådehavn
22Morten Drejer, Lillerød382Citronvipstjert02-05-21Gedser Lystbådehavn
23Henrik Nielsen Degn, København V190Bynkefugl02-05-21Gundsømagle Sø
24Christian Christophersen212Småspove02-05-21Nordhavnen
25Thomas Vikstrøm, Farum304Citronvipstjert01-05-21Grenen
26Anders Brinkmann, Aalborg273Citronvipstjert01-05-21Grenen, Skagen
27Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart113Broget Fluesnapper01-05-21Flyvesandet camping
28Holger Daugaard, Daugård292Islom01-05-21Skagen Nordstrand
29Tom Sørensen, Hjortshøj279Sortsvane01-05-21Ulvedybet, ud for
30Tom Sørensen, Hjortshøj278Amerikansk Krikand01-05-21Bygholm vejle
31Anja Enevoldsen Christensen, Hjortshøj278Sortsvane01-05-21Ulvedybet, ud for
32Anja Enevoldsen Christensen, Hjortshøj277Amerikansk Krikand01-05-21Bygholm vejle
33Peter Leth Olsen, Ringkøbing373Markpiber01-05-21Ulvshale nordenge
34Andreas Haahr Larsen, Frederiksberg93Gråstrubet Lappedykker01-05-21Rude skov
35Mikkel Holck, Solrød 361Markpiber01-05-21Ulvshale
36Anders Birchvald Jensen, Roskilde213Markpiber01-05-21Ulvshale, møn
37Jan W. Badura, Ringsted295Grønspætte01-05-21Brøns Mølledam
38Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge183Sildemåge01-05-21Utterslev mose (del 1)
39Kristian Birchvald Jensen, Kolding401Markpiber01-05-21Ulvshale Nordenge
40Nikolaj Thomsen, KBH N291Prærietrane01-05-21Torup holme
41Nikolaj Thomsen, KBH N290Amerikansk Krikand01-05-21Bygholm Vejle
42Lars Andersen, København355Markpiber01-05-21Ulvshale Nordenge
43Peter Hartoft-Jacobsen, Fredericia386Markpiber01-05-21Ulvshale Nordenge, Vordingborg Kommune
44Anders Kirkegaard Nielsen, Aalborg Øst142Sortsvane01-05-21Gjøl
45Louis Kristoffer Poulsen, Rønne184Steppehøg01-05-21Hammeren
46Anders Brinkmann, Aalborg272Vendehals30-04-21Grenen Camping
47Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge182Sort Glente30-04-21Hellebæk Avlsgård
48Oskar Zeeberg Nielsen, Herfølge181Sortspætte30-04-21Ganløse ore
49Anders Kirkegaard Nielsen, Aalborg Øst141Løvsanger30-04-21Dokkedal
50Mads Bjarke Salling, Klampenborg299Blåhals30-04-21Gundsømagle Sø
51John Rasmussen, Herfølge95Klyde30-04-21Ølsemagle Revle
52John Rasmussen, Herfølge94Skeand30-04-21Ølsemagle Revle
53Troels Leuenhagen Petersen, Espergærde337Amerikansk Krikand29-04-21Bygholmdæmningen, Vejlerne
54Andreas Haahr Larsen, Frederiksberg92Sorthalset Lappedykker29-04-21Utterslev Mose, Vestmosen
55Nicolaj Vinther Sørensen, Haderslev242Amerikansk Krikand28-04-21Fuglsø ved Halk
56henrik skov jensen, haderslev268Amerikansk Krikand28-04-21Fuglesø Halk
57Henrik Hald Nørgaard, Aalborg353Rustand27-04-21Kelstrup Søndermose
58John Rasmussen, Herfølge93Rødstjert27-04-21Herfølge
59John Rasmussen, Herfølge92Munk27-04-21Herfølge
60John Rasmussen, Herfølge91Landsvale27-04-21Herfølge
61Mads Østergaard Brun, Faaborg210Rødhalset Gås27-04-21Mandø
62Lasse Højland Hansen, Holstebro297Prærietrane27-04-21Vejlerne
63Christian Christophersen211Kortnæbbet Gås25-04-21Fælledparken
64Søren Knorr Søndergaard, Hamar, Norge307Hvidbrystet Præstekrave25-04-21Gjølvej
65Cady Rasmussen, Herfølge66Stillits25-04-21Herfølge
66Martin Nyman Larsen, Espergærde54Hvid Vipstjert25-04-21Humlebæk Genbrugsplads
67Esben Stubbe Østergaard, Beder289Amerikansk Krikand25-04-21bygholm vejle østsø
68Philip Francis Thomsen, Hellerup286Lapværling25-04-21Stubben, KBH
69Morten Dehn277Lapværling25-04-21Nordhavnstippen (jordbehandlingsområde)
70Anders Bjørn Hansen129Bynkefugl25-04-21Kalvebod Fælled
71John Rasmussen, Herfølge90Stillits25-04-21Herfølge
72Kim Møller, Højbjerg210Turteldue24-04-21Hostrup, Tønder
73Martin Bjerre Nielsen, København Ø182Lærkefalk24-04-21Hellebæk
74Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart112Tyrkerdue24-04-21Hostrup
75Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart111Turteldue24-04-21Hostrup
76Cady Rasmussen, Herfølge65Strandskade23-04-21Tryggevælde Å
77Niels Jørgen Jensen, Haderslev269Kongeederfugl23-04-21Kikhavn
78Jan Speiermann, København V393Sortbrynet Albatros22-04-21Børstruphage, Gilleleje
79Ivan Olsen, Dronningmølle327Sortbrynet Albatros22-04-21Børstruphage, Gilleleje
80Philip Francis Thomsen, Hellerup285Sortbrynet Albatros22-04-21Børstrup Hage
81Tom Ahrenst, Vedbæk297Sortbrynet Albatros22-04-21Børstrup Hage, Gilleleje
82Per Smith, Hundested371Sortbrynet Albatros22-04-21Rågeleje strand
83Leander Jørgensen, Roskilde148Rørdrum22-04-21Roskilde Golfklub (hørt)
84Jan W. Badura, Ringsted294Turteldue22-04-21Hostrup, Tønder
85Mads Aastrup Paulsen, Gørløse322Sortbrynet Albatros22-04-21Rågeleje Strand
86Stig Linander, Farum353Sortbrynet Albatros22-04-21Kattegat ud for Gilleleje
87Mikkel Kure Jakobsen, Ålsgårde341Sortbrynet Albatros22-04-21Gilleleje Flak, Sjælland.
88Niels Henrik Valerius, Holte370Sortbrynet Albatros22-04-21Gilbjerg
89Bo Thyge Johansen, Hilllerød377Sortbrynet Albatros22-04-21Børstrup Hage
90Thomas Hougaard Jensen, Taastrup182Fjeldvåge21-04-21Greve skov (Greve)
91Andreas Haahr Larsen, Frederiksberg91Munk21-04-21Grøndalsparken, Frederiksberg
92Mads Bjarke Salling, Klampenborg298Hvidnæbbet Lom20-04-21Nordstrand, Skagen
93Mads Bjarke Salling, Klampenborg297Høgeørn20-04-21Nordstrand, Skagen
94jimmy kristensen, horsens167Lille Gråsisken20-04-21Nørrestrand
95Lone Angelica Olesen Tødt, Middelfart110Korttået Træløber19-04-21Hindsgavl skoven
96Henrik Asbjørn Pedersen, Hjørring243Pungmejse18-04-21Lillesø Lille Vildmose
97Martin Bjerre Nielsen, København Ø181Blåhals18-04-21Vallensbæk strandenge
98Andreas Haahr Larsen, Frederiksberg90Korttået Træløber18-04-21Bispebjerg Kirkegård, København
99Andreas Haahr Larsen, Frederiksberg89Blisgås18-04-21Utterslev Mose
100Anders Kirkegaard Nielsen, Aalborg Øst140Misteldrossel18-04-21Lundby krat - Aalborg




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.412 sek.
til toppen