Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Silkehale, Middag i sneen, Danmark 15. februar 2010 Foto: Hans Henrik Larsen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen
Jens Søgaard Hansen
Morten Bentzon Hansen

Januar 2001

Observatører

Torsdag 31. januar 2002

Røde Bro, Holmegaards Mose, kl. 14.45-15.30: Havørn 1 imm. rst., Vandrefalk 2 (2K hun + 1 ad. han) som jagtede henholdsvis Alliker og en Vibe, Pibeand 800 rst. (rekordforekomst?) (BTU).

Søndersø: Lille Flagspætte 1, Hvidsisken 1 (HH).

Færgehavnsvej, Stubben, kl. 15.50-?: Hvidsisken 2, Lille Grpsisken 1, Stor Gråsisken 65 (HAG, ABK).

 

Onsdag 30. januar 2002

Gilleleje Havn: Mellemkjove 1 2k trk. V kl. 10.30 (JAHC).

Kollerød, Hillerød, Lillerød, Byskiltet Gl. Kollerødvej: Hvidsisken 1 kl. 9.15-? + -15.42-, Stor Gråsisken 40, Lille Gråsisken 1 (RS, BGH).

Enghave St.: Silkehale 60 (MJB).

Stenløse, Tokevej: Silkehale 40 (KSH).

Hundested Havn: Skarv 123, Sædgås 6nø, Canadagås 10nø, Grågås 5nø, Almindelig Ryle ca. 70 rst. på næstsydligste mole, Rødben 3, Sanglærke 8ø, Skærpiber 6 (RBJ).

Frederiksværk Lystbådehavn: Bjergand 110, Troldand 7, Lille Skallesluger 2 hunner, Stor Skallesluger 6, Sanglærke 1 syng. Foråret på vej . . . . (RBJ, CR).

Glostrup: Solsort 1 syng. på fuld skrue kl. 17.15 (LBr).

Arresø, Hillerødvej (15,7km) mellem Hillerød og Frederiksværk: Troldand 626, Taffeland 67, Bjergand 1 (RBJ).

Arresø set fra Pøleåens udløb: Hvinand 132 (RBJ).

Alsønderup Enge: Lille Lappedykker 3, Knopsvane 18, Sangsvane 208, Sædgås 6, Grågås 109, Canadagås 52, Pibeand 89, Gråand 33, Taffeland 12, Troldand 285, Lille Skallesluger 7, Stor Skallesluger 7, Duehøg 1, Vibe 17, Sanglærke 3ø (RBJ).

Alsønderup Enge, kl. 12.30-14.30: Lille Lappedykker 5, Knopsvane 14, Sangsvane 199, Skovsædgås (fabalis) 5, Grågås 124, Canadagås 67, Gravand 2, Gråand 91, Pibeand 81, Taffeland 26, Troldand 300, Hvinand 17, Lille Skallesluger 11, Stor Skallesluger 6, Musvåge 3, Duehøg 1, Vibe 32, Ringdue 66, Stor Tornskade 1, Ravn 1, Stær 2. (FKj).

Strødam Engsø: Stor Skallesluger 5, Gulspurv 34 (RBJ).

Frederiksborg Slot: Vandrefalk 1 til rast kl. 16.48, Kragefugle sp. i mængder der gav associationer til en hvis film af Hitchcock ... (RBJ).

Bolund, Roskilde, kl. 9.15-10.30: Grågås 15, Gravand 12, Bjergand 3 (KHA).

Salmose 2km N for Bolund, kl. 11.00-11.30: Knopsvane 5, Sangsvane 32 ad + 7 imm, Grågås 12, gråand 37, Pibeand 10, Taffeland 2, Troldand 35 (KHA).

Skomagerkrogen, Roskilde inderfjord, kl. 12.00-13.50: Rødstrubet Lom 1, Sort Svane 1, Sortand 1 (KHA).

Parcelgårdens strandenge, kl. 12-13:50: Grågås 79, Canadagås 24, Gravand 26, Strandskade 2, Vibe 20 S (KHA).

 

Tirsdag 29. januar 2002

Gilleleje, kl. 08.00-15.00 bl.a.: Sortstrubet Lom 1, Rødstrubet Lom 10, R/S Lom 10, Sule 3 adult, Kongeederfugl 1 han trk. V kl. 08.30 (med 3 ederfugle), Ride 75-100, Alk 30+, Lomvie 15+, Alk/Lomvie 150 (JAHC).

Liseleje, kl. 10.00-11.15: Rødstrubet Lom 1 Ø, Edderfugl 169 V/rst., Sortand 435 V/rst., Fløjlsand 4 V, Ride 2 V, Lomvie 6 V (RBJ).

Trylleskoven: Stor Korsnæb 1 (SAL).

 

Mandag 28. januar 2002

Statens Serum Institut (lukket område): Skovhornugle 5 kl. 12.50-? (AHA).

Søndersø, vandværket: Hvidsisken 2 kl. 15.00 (JiC).

 

Søndag 27. januar 2002

Borreby Mose: Stor Kobbersneppe 1 (JK).

Søndersø, flyvepladsen: Hvidsisken 2 (ad. + 2k/hun) kl. 13.30-? (SNB, AHA).

Ølsemagle Revle: Rødstrubet Lom 1, Lille Lappedykker 1, Grågås 14, Gravand 32, Krikand 2, Gråand 1850, Spidsand 2, Pibeand 16, Troldand 730, Hvinand 650, Fjeldvåge 1, Rødben 4, Bjergirisk 8 (SAL).

Strøby Egede: Canadagås 110 N kl. 10.25, Vibe 2 (SAL).

Kongemosen: Vibe 90, Sanglærke 1 (KEN, BH).

Bavelse: Korttået Træløber 1 (JK).

Eskildsø, Jyllinge havn: Vandrefalk 1 ad. kl. -14.45-15.07- slog Blishøne (JEH, BGH).

Ishøj Strand: Vandrefalk 1 rst. kl. 12.10-12.20-? ved fodboldbanen (KHA).

Sølager: Tejst 2 (JD, FDE, PG).

Hundested Havn: Skærpiper 1 (JD, FDE, PG).

Solbjergg Engsø: Stor Skallesluger 15, Sangsvane 17, Duehøg 1 (JD, FDE, PG).

Strødam Engsø: Stor Tornskade 1, Ravn 1, Stor Skallesluger 17, Lille Skallesluger 1, Sangsvane 8, Krikand 2 (JD, FDE, PG).

Frederiksborg Slot: Vandrefalk 1 (JD, FDE, PG).

Dyrehaven/Råvad, kl. 09.00-14.00 Dof.t.: Ravn 4, Isfugl 1, Vandstær 3, Fjeldvåge 1, Musvåge 1 (Børingsvåge), Korttået Træløber 2 (PBJ).

Stubben, T-krydset, Færgehavnvej/Baltikavej kl.15.00: Gråsisken 100, Hvidsisken 1 2k/hun (TBR).

 

Lørdag 26. januar 2002

Køge havn og Sydstrand: Bjergand 2, Rødben 44, Lille Flagspætte 1 syng. han i birketræer på grænsen mellem Køge Strandskov og Vallø Camping, Engpiber 1, Skærpiber 1, jernspurv 2, Husrødstjert 1, Bjergirisk 3, Stor Gråsisken 2 (SAL).

Jærgersø nordenden, Ishøj Strand: Rørdrum 1 (JHC).

Lille Åmose, Søbanke Huse: Havørn 1 subad. kl. 13.15-15.15 (OR, LSm).

Søndersø, Vandværk/Landingsbanen: Hvidsisken 2 (ad. + 2k) kl. 14.00-16.00-? (FDE, JD).

Kalvebodløbet: Silkehale ca. 100 kl. 11.30- (LaJ).

Rævebakkerne, Slagslunde Skov: Stor Tornskade 1 (CR).

 

Fredag 25. januar 2002

Korshage: Kongeedderfugl 1 ad. han trk. V kl. 10.23 (JHC, AT).

Lille Åmose, Trustrup Skov: Vandrefalk 1 fou 12.45-15.15, Blå Kærhøg 1 brun, Viber 30+, Huldue 2, Stillits 60 (OR, LSm).

Fladstrand kl. 11.20-12.10: Pibeand 470, Taffeland 450, Troldand 8500, Blå Kærhøg 1, Misteldrossel 2 (TA, TWJ).

Holmegårds Mose kl. 14.30-15.30: Sangvane 183, Pibesvane 2 ad., Sædgås 1620 (heraf 3 Tundrasædgæs), Kortnæbbet Gås 2, Blisgås 10, Grågås 30, Canadagås 80, Pibeand 40, Spidsand 7, Blå Kærhøg 1, Fjeldvåge 1, Vibe 65, Stær 1 (TA, TWJ).

Maderne ved Præstø kl. 10.20-10.55: Sangsvane 123, Canadagås 200, Pibeand 60, Vandrefalk 1 (TA, TWJ).

Susåen ved Ladby: Sangsvane 69, Sædgås 60, Blisgås 2, Grågås 175, Canadagås 500, Pibeand 225 (TA, TWJ).

Lynetten renseanlæg: Ride 1 ad. olieskadet kortv. rst. til trk. S indover land. (SeK).

Frederiksborg Slot v-tårn: Vandrefalk 1 ad. kl. 16.45-? (MFN).

Søndersø: Hvidsisken 2 2k, Stor Gråsisken 9 (på markarealet mellem vandværket og landingsbanen) (FDE).

Hovvig + Klintsø + Sidinge Fjord + Lammefjorden: totaler Sangsvane 1058 (930 ad + 128 2k), Grågås 33, Canadagås 848 (JHC).

 

Torsdag 24. januar 2002

Bavelse Sø: Havørn 1 ad. (RS).

Statens Serum Institut (lukket område): Skovhornugle 6 kl. 11.15-? (AHA).

 

Onsdag 23. januar 2002

Enghave Parken, kl. 15.45-?: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. på hustag ved Lyrskovgade (JJM).

 

Tirsdag 22. januar 2002

Lille Åmose, Søbanke Huse, kl. 11.45-14.10: Havørn 1 subad. kl. 13.05-13.15, Vandrefalk 1, Duehøg 1, Blå Kærhøg 1 brun, Viber 12 (OR, LSm).

Smør- og Fedtmosen: Havørn 1 trk. NØ kl. 12.35 (FDE).

Lindebjerg, Sorø: Rød Glente 1 (8. dag) (JK).

Strødam Engsø, kl. 12.10-14.10 Fiskehejre, Knopsvane 2 + 2, Grågås i alt 19, Gråand, Troldand, Taffeland 1, Hvinand 2, Stor Skallesluger i alt 15-20, Musvåge i alt 2, Duehøg hun ad., Tårnfalk hun, Isfugl 1 hun (FKj).

 

Mandag 21. januar 2002

Lille Åmose, Søbanke Huse, kl. 11.20-11.25: Kongeørn 1 1k fou., Havørn 1 subad. kl. 11.25, Blå Kærhøg 1 brun (OR).

Køge: Rød Glente 1 S kl. 10.00 (MKH, KHA).

Søndersø, Ø for landingsbanen: Hvidsisken 2 kl. 10.34 (JE).

Bavelse Sø, kl. 9.30 - 9.45: Vandrefalk 1 ad. hun rst. på sten tæt på vejen, Havørn 1 ad. kredsende over Bavelse Sø (BTu).

Borreby - Basnæs - Holsteinborg, kl. 10.30 - 12.30: Sangsvane 650 rst, Canadagås 3100 rst, Grågås 130 rst, Sædgås 103 rst. (BTu).

Borreby Mose, kl. 10.30: Gråstrubet Lappedykker 1 fou, Lille Skallesluger 8 fou., Vibe 1 rst. (BTu).

Bisserup Havn, kl. 12.45: Storspove 18 fou. (BTu).

Bistrup v. Næstved, kl. 13.00: Canadagås 500 for, Grågås 10 (BTu).

Holmegaard Mose, kl. 13.15: Sangsvane 75 rst, Canadagås 120 rst, Sædgås ca. 950 rst, Grågås min. 50 rst. (BTu).

Søtorup Sø, kl. 14: Canadagås 210 rst., Grågås 90 rst. (BTu).

Stenholt Møllekrog: Lille Skallesluger 10, Stor Skallesluger 40 12.30 (KCH).

Strødam Engsø: Stor Tornskade 1 rst. kl. 14.00 (KCH).

Grib Skov, Lille Gribsø: Stor Tornskade 1 rst. kl. 15.45, Ravn 2, Grønsisken 25 (KCH).

Statens Serum Institut (Lukket område): Skovhornugle 5 rst. kl. 12.30 i et mindre fyrretræ (AHA).

Alsønderup Enge, kl. 08.25-11.20: Lille Lappedykker 7, Sangsvane 37 (30 ad. + 7 juv.), Knopsvane 3 (2 ad. + 1 juv.), Gravand 1, Gråand 81, Pibeand 14, Taffeland 27, Troldand 340, , Stor Skallesluger 42, Lille Skallesluger 13, Grågås 53, Canadagås 18, Musvåge 4, Tårnfalk 1 (FKj).

 

Søndag 20. januar 2002

Enghave Plads 13.30-: Sorthovedet Måge 1 ad. rastede på hustage og i parken (MBH, TEO)

Ølsemagle Revle kl. 8.10-12.20 (forårstræk af gæs og lærker): Sædgås 86 trk. NØ (30+4+52), Grågås 32 trk. (diverse retninger), Canadagås 58 trk. NØ (17+25+16), Gravand 20, Pibeand 14, Krikand 9, Troldand 925, Sandløber 1, Alm. Ryle 15, Rødben 23, Sanglærke 12 trk., Engpiber 1, Skærpiber 4, Grønirisk 130, Gulirisk 1, Tornirisk 1 overfl., Bjergirisk 170, Gråsisken (Stor) 60, Hvidsisken 1, Snespurv 49. Gulirisken fouragerede sammen med de øvrige småfugle i en stor blandet flok på jorden mellem de to sydlige reservathegn (TA).

Ishøj Strand (ved våge i Jægersø) kl. 13.20-15.00: Pibeand 34, Troldand 1650, Lille Skallesluger 20, Blå Kærhøg 1, Jernspurv 1 (TA).

Stubben del 1, Kbh.: Hvidsisken 1 (SoK, ABK).

Stubben, Kbh.; Hvidsiken 2 rst. i flok af Gråsiskener kl. 13.10 (HNP).

Rådvad kl. 11-12: Vandstær 3 (Knivfabrikken), Isfugl 1 (Mathildebro) (TJS).

Havnsø Havn: Vandrefalk 1 2k rst. (JE, JSM, GVJ, NYE).

Lagunen, Slagelse, kl. 10.00: Rødhovedet And 1 hun, Bjergvipstjert 1 (IJ).

Lille Åmose, Saras hus: Havørn 1 2k jaget af krager (LN, KEN).

Svendstrup: Hvidsisken 1 ad. kl. 10.00 (MKH, HBR, KHA, HWM).

Sevedø 9.50-13.00 (Sevedø-Sevedø Fed-Næbbet): Rørdrum 1, Kortnæbbet Gås 9, Grågås 80, Knortegås 1, Pibeand 250, Hvinand 200, Stor Skallesluger 3, Havørn 1 imm (Basnæs), Musvåge 9, Fjeldvåge 2, Vandrefalk 2 (ad hun og han i mindre grænseslag, ad hun til Sevedø Fed, han til Glænø), Strandhjejle 2, Vibe 7, Stor Regnspove 1, Huldue 22, Mosehornugle 1 (Næbbet), Engpiber 2, Skærpiber 4, Bjergirisk 35 (JBe).

Tissø: Tundrasædgås 3, Sædgås 230, Blisgås 3 (JE, GVJ, JSM, NYE).

Korevlen: Stor Korsnæb 4 kl. 13.05 (AV).

Strødam Engsø: Rørdrum 1 kl. 14.20-14.22 i rørskov (JEH, BGH).

Hørhaven ved Tystrup Sø kl. 8.30-9.05: Skarv 2, Canadagås 23 NØ, Troldand 100 rst, Hvinand 20 rst, Havørn 2 ad. rst., Musvåge 9 fou., Svartbag 1 rst, Ringdue 100 ofl, Sjagger 1, Solsort 1, Gråkrage 30, Bjergirisk 2 SV, Stillits 25 NØ, Gulspurv 2 rst (TV, MBG).

Bavelse Kirke, Bavelse Sø & Næsbyholm Storskov kl. 9.15-12.00: Fiskehejre 1, Knopsvane 1 ad, Sangsvane >6 ad, Svane sp. 4 S, Grågås 150 rst + 26 ofl, Sædgås 10 rst, Canadagås 100 rst + 60 N, Gråand 225 rst, Spidsand 1 han rst, Pibeand 9 ofl, Krikand 23 rst, Taffeland >25 rst, Troldand 300 rst, Hvinand 3 rst, Stor skallesluger 30 ofl, Havørn 3 ad rst (heraf 2 de samme som ved Hørhaven tidl. på dagen), Musvåge 16 fou, Blå kærhøg 1 brun fou, Vandrefalk 1 ad rst på sten nær vejen, Tårnfalk 1 han fou, Fasan 3 fou, Blishøne 400 rst, Svartbag 2 rst, Sølvmåge 2, Stormmåge 25 rst, Hættemåge 2 rst, Ringdue 675 ofl, Huldue 1 til rast, Sanglærke 7 ofl, Engpiber 1 ofl, Sjagger 2 rst, Fuglekonge 1, Blåmejse 1, Allike 20 rst, Husskade 2 rst, Bogfinke 2 rst, Dompap 5 rst, Gulspurv 25 rst (TV, MBG).

Holløse Mølle, Suså, kl. 12.30-12.45: Lille lappedykker 2 rst, Troldand 1 hun rst (TV, MBG).

Broksø Gods & Tuerne omkring Øvre Suså ved Holmegårds Mose/Porsmosen kl. 13.10-13.30: Sangsvane 27 ad. + 5 juv. rst., Grågås 15 rst., Sædgås 350 rst. + 10 ofl, Blisgås 2 ad. fou., Canadagås 80 rst, Stor Skallesluger 1 han ofl, Musvåge 5 fou, Fjeldvåge 1 fou, Tårnfalk 1 hun rst, Allike >750 rst, Gråkrage >150-200 rst (TV, MBG).

Rødebro i Porsmose kl. 13.40-14.10: Sædgås 500 rst, Canadagås >10 rst, Gråand >50 rst, Fjeldvåge 3 fou, Musvåge >5 fou, Blå Kærhøg 1 brun fou., Tårnfalk 2 fou (TV, MBG).

Jarsskov kl. 14.40-16.20: Fiskehejre 1 rst, Knopsvane 18 rst + >1000 op mod østbredden af Dybsø Fjord, Gråand 200 rst, Pibeand 6 rst, Stor skallesluger 10 rst, Musvåge 3 fou, Spurvehøg 1 fou, Blå Kærhøg 1 brun fou, Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 2, Træløber 1 fou, Grønirisk 1 ofl (TV, MBG).

Vejlø Skov kl. 16.30-17.00: Fiskehejre 1 ofl, Knopsvane 300 rst, Sangsvane 28 ad + 6 juv rst, Canadagås 3 rst + 25 ofl, Gråkrage 1000 rst på isen (TV, MBG).

Strødam Engsø, kl. 12.15-14.35: Fiskehejre 1, Rørdrum 1, Knopsvane 1 ad. + 1 juv., Grågås 5, Canadagås 13, Gråand, Troldand ca. 6, Hvinand 1, Stor Skallesluger 10, Musvåge i alt 3, Fjeldvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk, Blå Kærhøg 1, Blishøne, Isfugl 1 han, Ringdue ca. 25, Hættemåge, Stormmåge, Svartbag, Solsort, Musvit, Halemejse, Ravn 2, Lille Korsnæb 3, Stillits i alt ca. 13, Gulspurv ca. 8. (FKj.)

 

Lørdag 19. januar 2002

Brøndbyøster station: Silkehale 260 (TA).

Køge havn og Sydstrand: Troldand 600, Bjergand 2, Rødben 5, Jernspurv 2, Husrødstjert 1, Stor Gråsisken 1, Rørspurv 1 (SAL).

Åsen, Køge: Grågås 2 N, Sanglærke 1 N, Lille Korsnæb 2 (SAL).

Søbrg Slotsruin: Rød Glente 1 kl. 9.55 (CL).

Klarskov: Huldue 2, Silkehale 22 (JBe).

Enghave Plads, formiddag: Sorthovedet Måge 1 ad rst. (JSP).

 

Fredag 18. januar 2002

Lejodde: Vibe 1, Skærpiber 7, Bjergpiber 1 (JBe).

Tystrup Sø, kl. 13.00-15.30: Rød Glente 1, Blå Kærhøg 2 brune, Musvåge 11, Spurvehøg 1, Duehøg 2 (han og hun), Lille Skallesluger 1 han, Sanglærke 10+ (LSm, OR).

Værløse: Havørn 1 14.20 trak mod SV (SA).

Enghave Parken: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 14.45- (ESE).

Thorstedlund, kl. 11.30: Vandrefalk 1 2k, Enkeltbekkasin 1, Gravand 60 (MKH, AES, KHA).

Sønder Sø, kl. 14.O5: Vandrefalk 1 ad. rst., Hvidsisken 2 (HH).

Strødam Engsø, kl. 13.35-16.00: Fiskehejre ca. 15, Knopsvane 1, Grågås 1, Gråand i alt ca. 150, Knarand 1 han, Troldand i alt 8, Stor Skallesluger i alt 15, Musvåge i alt 3, Fjeldvåge 1, Tårnfalk 1 + 1, Blishøne, Stormmåge 2, Isfugl 1 han, Stor Tornskade 1, Stillits ca. 30, Grønsisken ca. 30, Guldspurv ca. 35 (FKj).

 

Torsdag 17. januar 2002

Ølsemagle Revle: Gråand 1.100, Spidsand 1, Rødben 28, Alm. Ryle 40, Middelhavsmåge 1 2-k, Hættemåge 1.200, Snespurv 40 (SAL).

Jægersborg Hegn, kl. 10.00-12.30: Skarv 1 ovfl., Fiskehejre 3 fou., Stor Skallesluger 4 rst. (Stampedam), Musvåge 2, Stor Flagspætte 4, Lille Flagspætte 1 syng. ved Raadvad Naturskole, Skovskade 7 (en syng.), Sumpmejse 1, Halemejse 5, Spætmejse 6, Træløber 1, Vandstær 2 (en syng.) ved Raadvaddam Fabrik, Stillits 1, Grønsisken 40+ (FDE).

 

Onsdag 16. januar 2002

Langs Pøleå fra Strødam til Solbjerg kl. 09.15-12.30: Fiskehejre 31, Sangsvane 2 ad. + 4 juv., Gråænder, i alt 160, Krikand 1, Troldand 3, Stor Skallesluger 7, Musvåge 5, Tårnfalk 2 (han og hun), Isfugl han, Vandstær 3, Natugle 1, Gulspurv 24 (FKj).

Vedbæk Havn: Isfugl 1 rst 13.00 - (KCH)

Bispebjerg kirkegård: Silkehale 2, Stor Korsnæb 1 (SAL).

 

Tirsdag 15. januar 2002

Intet modtaget

 

Mandag 14. januar 2002

Intet modtaget

 

Søndag 13. januar 2002

Esrum Møllegård: Isfugl 1 r. (TE)

Køge Havn Syd: Bjergvipstjert 2 10.15 rst, Skærpiber 2 (KCH,HNP,LTR,HTR)

Slagelse, Lagunen: Rødhovedet And 1 hun 12.00, Ll. Lappedykker 4 (KCH,HNP,LTR,HTR)

Flasken, Reersø: Bjerglærke 1 14.30 rst, Spidsand 10, Gravand 15 (KCH,HNP,LTR,HTR)

Køge Marina: Lille Lappedykker 2, Isfugl 1, Skærpiber 2 (SAL)
 
Mølleåen, Strandmøllen-Raadvad: Isfugl 1 øst for Mathildebroen, Lille Flagspætte 1 kald. naturskolen i Raadvad, Korttået Træløber 1, Vandstær 3, Ravn 1 (SAL)
 
Solrød Strand : Stor Korsnæb 4 (SAL)

Farum Lillevang 14:00: Korttået Træløber 1-2 (NJL)

Ringsted kaserneområdet 15.00-16.30: Fjeldvåge 1, Musvåge 2, Spurvehøg 1,
Vindrossel 2, Halemejse 4, Musvit syng. 1, Træløber 2, Dompap 4 (Inger Nielsen).

 

Lørdag 12. januar 2002

Køge havn og Sydstrand: Toppet Lappedykker 1, Troldand 650, Bjergand 1, Blishøne 280, Rødben 4, Bjergvipstjert 1, Skærpiber 2, Husrødstjert 1, Bjergirisk 8, Stor Gråsisken 5, Hvidsisken 1 han ad. (SAL)

Enghave Plads 13.40-?: Sorthovedet Måge 1 ad. rst., begyndende fældning i hoved sås. (JSP)

Vestre Kirkegård 12.30-13: Skovhornugle min. 7 rst. sædvanligt sted, (ANP+JSP)

Damhussøen: Korttået Træløber 1, for en gangs skyld på vestsiden (TA).

Ishøj Strand: Vandrikse 4 (TA).

 

Fredag 11. januar 2002

Ravelinen, Kbh.: Knarand 1 han ringm., Sorthovedet Måge 1 ad. vidr. rst. på isen - og så kan man se en partiel albino Grønbenet Rørhøne med en del hvide fjer i hovedet; særligt på issen og omkring næbbet (MMH)

 

Torsdag 10. januar 2002

Brøndbyvester: Silkehale 15 (MMH)

Observationer der i fremtiden ikke opfylder ovenstående opsætning vil, sålænge bentzon regerer på observationssiden, ikke blive bragt.

Der vil ligeledes heller ikke blive hentet observationer fra IBsjael, idet redigeringsarbejdet er for tidskrævende.

Om dette også står til troende når når eksilregenterne kommer hjem fra de varme lande skal være usagt, men bentzon har ikke tid til at foretage mere redigering end højst nødvendigt!

 

Onsdag 9. januar 2002

Lej Odde 10.15-12.00: Bjergpiber 2, Skærpiber 15 (THi, RBøL)

Tuborg Havn, nordmolen 12.15-12.30: Toppet Lappedykker 27 rst., Husrødstjert 1 hunfarvet rst. (JSP)

Utterslev Mose : Silkehale 60 (SAL)
 
Tingbjerg : Silkehale 25 (SAL)
 
Bellahøj : Silkehale 12 (SAL)
 
Gyngemosen : Silkehale 30 (SAL)

 

Tirsdag 8. januar 2002

Strødam Engsø, kl. 12.35-15.15: Skarv 1 ad.+ 1 juv., Knopsvane 1 ad.+ 1 juv., Knarand 1 hun, Taffeland 1 hun, Troldand 1 hun, Stor Skallesluger 2 hanner, Musvåge 5-6, Tårnfalk 3, Natugle 1, Isfugl 1, Vandstær 1, Ravn 2. (FKj.)

Tirsdag 8. januar kl. 8.40-14.30 Værebro Ådal: Lille lappedykker 6. Fiskehejre 10, Krikand 9, Duehøg 1, Fjeldvåge 1, Musvåge 2, Dobbeltbekkasin 1, Jernspurv 2, Sjagger 115,
Kvækerfinke 200, Stillits 12,.Grønsisken 30, Gråsisken sp. 3. (TV, MBH)

Værebro Ådal: Lille lappedykker 6. Fiskehejre 10, Krikand 9, Duehøg 1, Fjeldvåge 1, Musvåge 2, Dobbeltbekkasin 1, Jernspurv 2, Sjagger 115, Kvækerfinke 200, Stillits 12,.Grønsisken 30, Gråsisken sp. 3, Rådyr 9, Markmus mindst 5. (TV).

Mandag 7. januar 2002

Sjællandsbroen: Lille Lappedykker 136, Knarand 1 (MMH)

Stubben, Færgehavnsvej kl. 12.20-: Hvidsisken 1 (RDN, KQJ, JN)

Vedbæk Havn: Isfugl 1 (STO)

 

Søndag 6. januar 2002

Enghave Plads 15.00: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. (JSP)

Ølsemagle Revle : Krikand 2, Gråand 1.600, Pibeand 2, Vandrikse 1, Rødben 14, Alm. Ryle 12, Engpiber 1, Rørspurv 1 (SAL)

Stauningsø : Skægmejse 1 (SAL)

Lagunen, Slagelse kl. 8.25-10.05: Lille Lappedykker 25, Pibeand 1, Knarand 1 par, Rødhovedet And 1 hun, Bjergvipstjert 1 (TA, JHC).

Tissø kl. 10.20-14.15 (90% isdække): Pibesvane 1 2K, Sangsvane 155, Sædgås 1400, Kortnæbbet Gås 3, Grågås 1350, Canadagås 510, Pibeand 16, Krikand 80, Gråand 3650, Spidsand 5, Fjeldvåge 1, Vandrikse 1, Huldue 1, Ringdue 9000, Bjergirisk 20, Kornværling 5 (TA, JHC).

Køge Havn 11.05-: Søkonge 1 (EL)

Køge Lysbådehavn kl. 13.30 - : Isfugl 1, Bjergvipstjert 2 (EL)

Værebro Å (Jonstrup Å), Måløv, ca. 10.30: Vandstær 1 sy. (GVJ)

Klarskov: Fjeldvåge 1, Munk 1 hun, Kærnebider 1 (JBe,ErK,UGS)

Kalveboderne, syd for Kalvebodbro -14-15.30: Lille Skallesluger 142, Troldand 4000, Bjergand 40, Sangsvane 15, Pibeand 10 (MFJ).

Usserød Åv. Sjælsø: Isfugl 1, Vandstær 1, Stor Korsnæb 1, Ll. Lappedykker 1 (ABB, LPA)

Stubben, Færgehavnsvej: Hvidsisken 1, Gråsisken >50, Lille Gråsisken 1. (AHA)

Ishøj, Jægersø nord. Rørdrum 1 rast. (RR).

Vedbæk Havn kl. 11.45: Isfugl 1 (Bo Kayser)

Strødam Engsø: Isfugl 1, Knarand 4 (CHA, BB)

 

Lørdag 5. januar 2002

Bredhøj ved Ll. Lyngby Kl. 11.45 - 11.47: Laplandsværling 1 (OLP JKS)

Omø: Rørdrum 1 i Omø sø (PEH).

Bavelse/Gunderslevholm: Sædgås 650, Blisgås 3, Fjeldvåge 1, Vandstær 4 (Holløse Mølle), Stor Tornskade 1, Ravn 1 (JBe,ErK,UGS)

Glænø: Havørn 1 ad, Stor Regnspove 14 (JBe,ErK,UGS)

Sjællandsbroen kl. 8.30-9.20: Lille Lappedykker 180 (TA)

Sevedø: Krikand 3, Blå Kærhøg 2 hun/imm, Fjeldvåge 3, Huldue 6, Bjerglærke 5, Skærpiber 5, Stær 1 (JBe,ErK,UGS)

Borreby Mose: Vandrikse 5, Mosehornugle 1, Skægmejse 5+ (JBe,ErK,UGS)

Kalveboderne kl. 9.20-11.30: Lille Skallesluger (kun) 11, Rørspurv 1 (TA).

Køge havn og Sydstrand :Knarand 2, Skærpiber 1, Jernspurv 2, Husrødstjert 1, Stor Gråsisken 4, Stor Korsnæb 1 (SAL)

Trylleskoven : Sortstrubet Lom 1, Hvalit 5, Sortkrage 1, Bjergirisk 50, Stor Gråsisken 2, Lille Korsnæb 1 (SAL)

Bavelse: 12-12.30 : Sangsvane 20, Canadagås 25, Grågås 35, Blisgås 12, Sædgås + 1.000 (BT)

Stubben: Sortgrå Ryle 6, Blå Kærhøg 3 adult han + hun + juvenil (HSL, AHA)

Stubben, Færgehavnsvej kl. 9.05-: Hvidsisken 1 (JES, LaJ)

Mosede havn 8.55-9.50: Sortgrå ryle 1, Alm ryle 3 (AS)

Gyrstinge Sø kl. 13.40: Isfugl 1 (LN, KEN)

Melby v.P-plads kl.12.45-13.00: Stor Korsnæb 23 (JFR)

Strødam Engsø: -1355-1440-: Isfugl 2R SV fugletårn, +1R 300m N fugletårn (JEH, BGH)

Strødam Engsø: Havørn 1 v kl 15.15 (JFR)

Prøvestenen kl. 1440- : Sortgrå Ryle 4, Steppemåge 1 ad rst (SeK)

Sølager 11.30-14.30: Lille Skallesluger 132 v, Stor Skallesluger 700+ v, Hvinand 1000+, Knopsvane 1000 r, Sangsvane 50 r, Blishøne 2500 r. (FI, MT)

Præstø Fed: Havørn 2, Vandrefalk 1, Duehøg 1, Blå Kærhøg 1, Canadagås 200+ (BWi)

 

Fredag 4. januar 2002

Stubben: 8.10-8.30: Sortgrå Ryle 2 rst, ryle sp 3 N. (JSP)

Den ene af de to Sortgrå ryler var farvemærket med følgende kombination: Venstre
ben; øverst sort/mørkeblå, nederst rød. Højre ben; metalring. Infformation om farvemærkede Sortgrå Ryler fås

Stubben: 11-11.30- Sortgrå Ryle 11 (JBJ m.fl.)

Stubben, Færgehavnsvej 8.35-8.45 og 11-11.30: Gråsisken 20-30 rst., Hvidsisken 1 rst,. Silkehale 2 (JSP, JBJ m.fl.).

Stubben 12.40-14.40: Sortgrå. Ryle 14, Blå Kærhøg 1, Bjergirirsk 170+ (AV)

Korshage: Toppet Lappedykker 1, Sortand 20, Fløjlsand 20, Edderfugl 3.000, Sortgrå Ryle 3, Lomvie 2 (SAL)

Korevlerne: Fløjlsand 20, Edderfugl 4.000, Alm. Ryle 12 (SAL)

Alleshave : Sangsvane 106, Canadagås 160, Grågås 40, Krikand 2, Gråand 2.600, Skeand 1, Spidsand 4, Pibeand 340, Hvinand 300, Edderfugl 3.000, Agerhøne 18, Strandskade 4, Stor Regnspove 37, Rødben 4, Alm. Ryle 40, Sanglærke 3 (SAL)

Tissø : Grågås 360, Sædgås 22, Gråand 2.400, Lille Skallesluger 1, Blå Kærhøg 1 hun ad., Huldue 1, Ringdue 4.500,Bjergirisk 3 (SAL)

Lagunen, Slagelse, kl. 10.30: Svaleklire 1, Rødhovedet And 1 hun, Enkeltbekkasin 1 (JST)

Sanddobberne: Sangsvane 8, Gravand 4, Krikand 1, Bjergand 20, Fløjlsand 3, Edderfugl 2.000, Strandskade 3, Stor Regnspove 14, Dobbeltbekkasin 4, Rødben 4, Alm. Ryle 140, Tejst 1, Engpiber 1, Gransanger 1 (SAL)

Billesborg, Køge: kl. -10.40- Vandstær 1, Bjergvipstjert 1 (TA)

Utterslev Mose ved kirkegården kl. 10: Hvidsisken 1 (via IBsjael)

Strødam Engsø, kl. 13.00 - 14.45: Musvåge i alt 8, Fjeldvåge 1, Tårnfalk 1, Natugle 1, Isfugl 1, Vindrossel 3, Stor Tornskade 1. (FKj)

 

Torsdag 3. januar 2002

Ravelinen, Kbh.: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 15.30 (EKr, JBJ).

Stubben: Skovhornugle1, Mosehornugle 1, Sortgrå Ryle 17 kl. 15.50 (JST, RTj, Rbøl, MKH).

Roskilde Universitets Center: Isfugl 1 (MKH)

Tuborg Havn: nordsiden 12.15-12.30: Isfugl 1 trk. S langs kystlinien. (JSP)

Utterslev Mose, Grønnemose Alle : Skeand 18, Jernspurv 1, Stær 70 (SAL)

 

Onsdag 2. januar 2002

Lagunen, Slagelse, kl. 11.15-12.30: Svaleklire 1 (fløj fra søen mod nord), Rødhovedet And 1 hun, Vandstær 1, Sangsvane 7, Bjergvipstjert 1, Enkeltbekkasin 1 (skræmt op et stykke nede langs åen - anden gang flyver den op og lidt rundt, hvorefter den flyver ind i elledning og dumper ned i åen og bliver taget med af strømmen!!!!!!) (RTj, RBøL)

Tystrup Sø / Tamosen: Havørn 2 adult, Blå Kærhøg 2 hunner 13.00 - 15.00 (LSm
+ PSm)

Dyrehaven (Nordlige del) 9.55-13.30: Duehøg 1 han , Natugle 1 brun fase , Isfugl 2 (han og hun), Sortspætte 1-2 hørt, Vandstær 3, Ravn 3-4 (JoL).

Ravelinen, Kbh.: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 14.38-? (HAG).

Stubben, Kbh., kl. 10-13: Hvidsisken 1 (Færgehavnsvej), Gråsisken 65 (Færgehavnsvej), Bjergirisk 220, Snespurv 12, Knarand 2, Skeand 1 han (ABB).

Sydvest Pynten, Amager: Vandrefalk 2 hanner rst., Rød Glente 1 rst., Musvåge 18 trk. (PU, PB).

Kyndby Vig: Islandsk Ryle 4, Enkeltbekkasin 1 (JE).

Mølleåen mell. Kalkværksvej og Gedevase Bro, Farum: Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 3, Stor Tornskade 1 (GJP).

Fiskebæk, Farum: Isfugl 2, Vandstær 1, Vandrikse 2 (HH).

Klint, kl. 14.30: Havørn 1 2k trk., Sangdrossel 2, Stor Korsnæb 2 (AP, TWJ).

Omø: Bjerglærke 3 (PEH).

 

Tirsdag 1. januar 2002

Kulhuse: Kongeedderfugl 2k han trk. V kl. 13.00 (JaE, PoH).

Damvad Å, Ganløse (mell. Damvadvej og Toppevadvej): Svaleklire 1 rst. (GJP).

Køge Havn, kl. 9.45-15.00: Bl.a. Lille Lappedykker 10, Toppet Lappedykker 1, Grågås 4 trk. S, Sædgås 28 trk. V, Canadagås 68 trk. V, Knarand 1 par, Krikand 7, Pibeand 1, Bjergand 18, Blå Kærhøg 1 ad. hun trk. S, Sortgrå Ryle 3, Almindelig Ryle 8, Rødben 12, Søkonge 1 (hele dagen, påydersiden af både nord- og sydmolen), Skærpiber 2 (TA).

Frederiksdal: Isfugl 2, Lille Flagspætte 1, Korttået Træløber, Mink 2 (HH).

Esrum Møllegård: Isfugl 1 kl. 14.30-(CL).

Tisvilde Hegn: Stor Korsnæb 2 kl. -12.15-(LaJ).

Stubben: Sortgrå Ryle 8 kl. 12.30 rst. på stenmole (AES).

 




Dværgfalk, Danmark 14. september 2006 Foto: Henrik F. Nielsen

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.056 sek.
til toppen