Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Lars Grøn | 329 | 2020-04-05 | |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 327 | 2020-01-13 | Hesede Skov (Faxe) |
3 | Jens Wiberg | 316 | 2020-01-01 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
4 | Lars Paaby | 306 | 2020-01-02 | Gribskov |
5 | Joakim Matthiesen | 304 | 2020-01-05 | Gribskov midt, sydlige del |
6 | Ib Jensen | 303 | 2020-01-01 | Hesede Skov (Faxe) |
7 | Carsten Svejstrup Sørensen | 303 | ||
8 | Peter Hartoft-Jacobsen | 302 | 2020-03-25 | Grejsdalen (Vejle) |
9 | Laila Neermann | 300 | 2020-01-01 | Lumsås Nordstrand |
10 | Jesper Johannes Madsen | 298 | 2020-01-12 | Gråsten, søer og skove |
11 | Michael Køie Poulsen | 295 | 2020-01-01 | Søndersø |
12 | Frederik Johansen | 294 | 2020-01-01 | Draved Skov |
13 | Lis Kastrup | 293 | 2020-01-01 | Vallø Slotspark |
14 | Christian Andersen Jensen | 292 | 2020-01-01 | Risskov |
15 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 292 | 2020-01-02 | Stampen. |
16 | Klaus Malling Olsen | 291 | 2020-03-09 | Vingsted |
17 | Mogens Neergaard | 290 | 2020-01-13 | Hals Mose |
18 | Thyge Enevoldsen | 287 | 2020-01-02 | Gribskov |
19 | Jens Lind | 286 | 2020-01-01 | Nakkehoved |
20 | Erik Overgård | 280 | 2020-01-04 | Stenhavegård |
21 | Jørn Vinther Sørensen | 279 | 2020-01-01 | Pamhule skov |
22 | Philip Elbek | 277 | 2020-01-02 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |
23 | Jan Kiel | 277 | Skælskør | |
24 | Anders Wiig Nielsen | 276 | 2020-01-01 | Lumsås Nordstrand (Odsherred) |
25 | Søren Blanke | 274 | 2020-01-01 | Lolland |
26 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 271 | 2020-01-03 | Sejs |
27 | Christian Hjorth | 270 | 2020-01-01 | Nordre Feldborg Plantage |
28 | Thomas Siig Kristensen | 269 | ||
29 | Daniel Palm Eskildsen | 268 | 2020-02-09 | Hesede Skov |
30 | Jens Ballegaard | 268 | 2020-01-03 | Hoverdal Pl. |
31 | Mikkel Rasmussen | 268 | ||
32 | Helle Wendel Sørensen | 267 | 2020-01-05 | Brunskov (Viborg) |
33 | Simon Vikstrøm | 266 | 2020-01-06 | Ørholm |
34 | Carsten Bohn Søndergaard | 265 | 2020-01-01 | Risskov Skov |
35 | Eric Schaumburg | 263 | ||
36 | Jan Speiermann | 262 | ||
37 | Alex Sand Frich | 261 | 2020-01-05 | Hammer Mølle |
38 | Lars Jensen Kruse | 261 | 2020-01-12 | Bækkebro (Gribskov) |
39 | Leif Novrup | 259 | 2020-01-06 | Mosestien, Stubbergård sø |
40 | Andreas Winding | 259 | 2020-01-01 | Katrinedal |
41 | Morten Bentzon Hansen | 258 | ||
42 | Henrik Böhmer | 257 | 2020-01-22 | Guldager Mølledam (Esbjerg) |
43 | Bo Brauner | 257 | 2020-01-01 | Slagelse Lystskov |
44 | Leif Schack-Nielsen | 256 | 2020-01-01 | Værløse Vest (Furesø) |
45 | Rune Sø Neergaard | 256 | ||
46 | Orla Hugger Jakobsen | 255 | 2020-01-01 | Bromølle Kro NØ. f. Tissø |
47 | Ole Kjuel Nielsen | 255 | 2020-03-25 | Bedskov (Ringsted) |
48 | Stig Hartvig Nielsen | 255 | 2020-01-02 | Hillerød |
49 | Conny Jensen | 255 | 2020-01-17 | Hjørring Kirkegård |
50 | Joshua Emil Haahr | 254 | ||
51 | Else Hjorth | 251 | 2020-01-01 | Nordre Feldborg Plantage |
52 | Mads Bjarke Salling | 251 | 2020-01-01 | Jægersborg Dyrehave |
53 | Ole Kristjansen | 251 | 2020-01-01 | |
54 | Lars Johansen | 250 | 2020-01-01 | Søndersø |
55 | Arne Ruohonen | 250 | 2020-01-02 | |
56 | Niels Bomholt Jensen | 250 | 2020-01-04 | Horseballe |
57 | Niels Bomholt | 250 | 2020-01-04 | Horseballe |
58 | Svend Erik Petersen | 249 | 2020-01-01 | Alkjær Lukke, Ringkøbing |
59 | Stinne Aastrup | 248 | Rindsholm | |
60 | Gerner Majlandt | 246 | 2020-01-12 | Hald Sø |
61 | Michael Mosebo Jensen | 246 | ||
62 | Peter Leth Olsen | 244 | 2020-01-08 | Hoverdal Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
63 | Søren Peter Pinnerup | 244 | 2020-01-08 | Ledreborg (Lejre) |
64 | Hjalte Benjamin Johansen | 243 | 2020-01-02 | Hundesømosen, Gentofte |
65 | Svend Rønnest | 243 | 2020-01-06 | Esbjerg Skovene |
66 | Sebastian Thorup Hansen | 241 | ||
67 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 239 | 2020-01-12 | Dollerup Bakker |
68 | Michael Brunhøj Hansen | 238 | 2020-01-06 | Kongebroskoven (Middelfart) |
69 | Jonathan Hemmer-Hansen | 238 | 2020-01-05 | Brabrand Sø |
70 | David B. Collinge | 237 | 2020-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
71 | Elly Hansen | 236 | 2020-01-01 | Svankær |
72 | David Manstrup | 234 | 2020-01-30 | Vognsbølparken (Esbjerg) |
73 | Jan Badura | 233 | 2020-01-01 | Vigersted Mose (Ringsted) |
74 | Peter Thomasen | 232 | ||
75 | Stefan Sturup | 231 | 2020-01-16 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |
76 | Christian Rørdam | 230 | 2020-01-11 | Femsølyng |
77 | Tommy Kaae | 230 | 2020-01-01 | Tyrrestrup (Horsens) |
78 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | ||
79 | Bo Thyge Johansen | 229 | ||
80 | Asger Lykkegaard Møldrup | 229 | ||
81 | Lars Tom-Petersen | 229 | 2020-01-01 | Fladbro |
82 | Thomas Vikstrøm | 228 | 2020-01-08 | |
83 | Erhardt Ecklon | 227 | 2020-01-01 | Hvidkilde Sø (Svendborg) |
84 | Morten Christensen | 227 | 2020-03-14 | Gyvelstien (Frederikshavn) |
85 | Knud-ERIK Andersen | 226 | 2020-01-02 | Hareskovby (Herlev) |
86 | Martin Svinth Weenink | 226 | 2020-01-01 | Brabrand Sø |
87 | Mark Hammond | 224 | ||
88 | Henrik Dahl | 224 | 2020-01-11 | Hesede skov |
89 | Ralph Qwinten | 221 | 2020-01-02 | Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk) |
90 | Peter Staarup Christensen | 221 | 2020-01-05 | Vestskoven |
91 | Henrik Kingo Andersen | 221 | 2020-01-18 | Flyvesandet |
92 | Jørgen Madsen | 219 | 2020-01-04 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
93 | Henrik Pedersen | 217 | 2020-04-01 | Slotved Skov (Hjørring) |
94 | Esben Bjørn Salmonsen | 215 | 2020-01-02 | Gribskov |
95 | Kjeld Bjarne Nielsen | 214 | 2020-01-05 | gribskov |
96 | Martin Liebermann | 213 | 2020-01-01 | Draved Skov |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2020-03-17 | Mariebjerg Kirkegård (Gentofte) |
98 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2020-01-16 | Hejrede Sø |
99 | Rie Birkelund Elgaard Jensen | 210 | 2020-01-02 | Rådvad |
100 | Mikael Kristensen | 210 | 2020-01-01 | Skånemosen |
101 | Sten Petersen | 209 | 2020-02-12 | Gribskov |
102 | Bjørn Jakob Andersen | 209 | 2020-01-02 | Gribskov |
103 | Christian Michael Villadsen | 208 | 2020-01-02 | Havreballe Skov-Friheden (Århus) |
104 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 207 | 2020-04-18 | Gydeløkke Skov (Skanderborg) |
105 | Christian Leth | 207 | 2020-01-01 | Gribskov |
106 | Søren Tanderup | 205 | 2020-01-04 | Søndersø, Værløse |
107 | Niels Peter Møller Jensen | 204 | 2020-01-01 | Hindemade (Haderslev) |
108 | Jørgen Nørrevang Jensen | 204 | 2020-01-05 | Vigerslevparken |
109 | Emil Skovgaard Brandtoft | 202 | 2020-01-03 | Tåstrup |
110 | Laurids Erik Andreassen | 202 | 2020-02-13 | Sletten, Holstebro (Holstebro) |
111 | Mathias Blicher Bjerregård | 202 | 2020-02-01 | Store Dyrehave |
112 | Klaus Homøe | 202 | 2020-01-03 | Rajemose, Holbæk |
113 | Jan Hjort Christensen | 202 | 2020-01-01 | Gilleleje |
114 | Peder Nygaard Nielsen | 202 | 2020-01-02 | Hvejsel |
115 | Kurt Prentow | 201 | 2020-04-06 | Tolne Skov |
116 | Andreas Bennetsen Boe | 200 | ||
117 | Per Rasmussen | 199 | 2020-01-01 | Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn) |
118 | Henrik Brandt | 197 | 2020-01-08 | Draved Skov |
119 | Johan Henrik Funder Castenschiold | 196 | 2020-01-19 | dover skov |
120 | Louise Tanderup | 195 | 2020-01-01 | Vester kirkegård |
121 | Kristian Tikjøb Olsen | 195 | 2020-04-01 | Lemvig (Lemvig) |
122 | Jens Ekelund | 195 | 2020-01-03 | Søndersø |
123 | Torben Kragh | 193 | ||
124 | Ingelise Aarøe Petersen | 193 | 2020-04-11 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
125 | Tue Jørgensen | 193 | 2020-01-01 | Skåde (Århus) |
126 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 193 | 2020-01-03 | Hoverdal |
127 | Per Poulsen | 191 | 2020-01-26 | Vedskølle Å (Køge) |
128 | Johnny Krämer Christensen | 191 | 2020-02-15 | Følle Bund (Syddjurs) |
129 | Lise Hammer | 187 | 2020-02-16 | Søndersø, Furesø kommune |
130 | Jørgen Ballegaard | 187 | 2020-01-01 | Klostermølle |
131 | Morten Rasmussen | 184 | ||
132 | Jens Jensen | 184 | 2020-06-01 | Østerild Klitplantage (Thisted) |
133 | Lærke Sofie Glerup | 181 | 2020-01-04 | Kollund Skov |
134 | Mads Oddershede | 180 | ||
135 | Aage Kabbelgaard | 179 | Nødebohuse | |
136 | Poul Krag | 178 | Sevel | |
137 | Finn Just Christensen | 178 | 2020-01-03 | Kelstrup Plantage (Aabenraa) |
138 | Jørgen Muldtofte | 176 | ||
139 | Iben Hove Sørensen | 172 | 2020-01-05 | Labing Mølle |
140 | Lene Smith | 170 | ||
141 | Carsten Friis Overby | 169 | ||
142 | Tina Hansen | 168 | Bispebjerg Kirkegård | |
143 | Jørgen Bjerregaard | 167 | 2020-01-26 | Aarupvej |
144 | Camilla Walther Funch | 167 | ||
145 | Burmann Larsen | 158 | 2020-01-01 | Ryomgård (Syddjurs) |
146 | Kaj Erik Nielsen | 157 | 2020-01-26 | indelukket Hillerød |
147 | Poul Ulrich Riis | 156 | 2020-06-16 | Frederikshavn G K |
148 | Jørgen Hjorth Jensen | 153 | 2020-03-14 | Nyskov/Grevindeskov (Middelfart) |
149 | Morten Heegaard | 152 | ||
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 152 | 2020-01-26 | Matriklen |
151 | Lasse Morgen | 149 | 2020-08-15 | Ganløse Ore (Egedal) |
152 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 146 | 2020-03-03 | Lundsgård skoven |
153 | David Damgaard Dysager | 139 | 2020-10-05 | Munke Mose (Odense) |
154 | Finn Brandt | 137 | 2020-01-22 | Gribskov |
155 | Erik Skude | 137 | ||
156 | Mikkel Bello Andreasen | 133 | stenagergård | |
157 | Peter Enemark | 131 | 2020-03-05 | Nivå |
158 | Leander Jørgensen | 129 | 2020-01-01 | Sorø Sø |
159 | Henrik Rähr Thomsen | 128 | 2020-01-12 | Hald Sø v. Niels Bugges Kro |
160 | Jens J Brøndum | 127 | 2020-10-16 | Valborup skov |
161 | Claus Rasmussen | 123 | 2020-01-12 | Damvej 10 |
162 | Niels Kristian Bech Jensen | 121 | 2020-04-05 | Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov) |
163 | Carl Emil Riising Nielsen | 121 | 2020-09-03 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør) |
164 | Niels Jørgen Jensen | 119 | 2020-05-19 | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) |
165 | Søren Thomsen | 116 | ||
166 | Bart Westgeest | 112 | 2020-03-09 | Vestermølle skove Holtsbæk/Sønderbæk (Skanderborg) |
167 | Henrik Kongshøj Callesen | 111 | 2020-01-01 | Vognsbølparken, Esbjerg |
168 | Dorte Steensgaard | 108 | 2020-12-28 | Nejede Vesterskov (Hillerød) |
169 | Hans Ole Matthiesen | 104 | 2020-01-14 | Nr. Søby |
170 | Morten Drejer | 102 | 2020-01-06 | Hørsholm |
171 | Ole Brauer | 97 | 2020-02-11 | Nødebo |
172 | Jan Ravnborg | 97 | 2020-01-16 | Møgeltønder |
173 | Henrik Pedersen | 95 | 2020-01-25 | Hesselholt Skov (Mariagerfjord) |
174 | Michael Højgaard | 60 | 2020-12-29 | Lille Dyrehavevang (Hillerød) |
175 | Jonatan Hauge Noldegaard | 40 | 2020-05-06 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |