Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-01-29 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-01-06 | Vallensbæk Nordmark (Vallensbæk) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-01-10 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-01-12 | Egå Engsø |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-01-01 | Kogleaks |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-02 | Skjern Å |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-01 | Skals |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-01-01 | Rye ved Høng (Kalundborg) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-01-02 | Kogleaks (Thisted) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-02 | Kodbøl |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-01-08 | Aggertange |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-01-29 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-01-02 | Strandenge mm nord for Velling (Ringkøbing-Skjern) |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-06 | Klosterkær (Horsens) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-01-04 | Skjern enge |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-01-14 | |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-01-08 | Vejle Havn (Vejle) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-05 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-03-03 | Søb.sø |
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-01-27 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-01-01 | Nørremølle |
25 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-11 | Mågeøerne, F |
26 | Jonna Andreassen | 234 | 2024-01-23 | Lille Vildmose |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-01-01 | |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-01 | Solbjerg engsø |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-05 | Holløse |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-01-02 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-01-04 | Borris Hede |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-01-13 | Staunings Ø |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-01-02 | Kodbøl, Albæk Fælled, Skjern Å |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-01-31 | Søborg Sø |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-16 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-01-02 | Maderne ved Tissø (Kalundborg) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-01-28 | Keldsø (Helsingør) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | ||
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-01-02 | Nyord |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-01-20 | Klydesøen |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-05 | Borris Hede |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-01-01 | Vejlø Skov (Næstved) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-01-31 | Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-01-01 | Lille Vildmose |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-01-02 | Årslev Engsø |
46 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-01-09 | Søndersø |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Bøtø |
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-02-25 | Store vildmose |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-01-05 | Grærup Langsø (Varde) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-01-13 | Sibirien |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-01-01 | Frederiksværk |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-01-02 | Bregentved Gods, Faxe |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-01-02 | Ristinge |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-01-11 | Fuglenes Hus |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-01-06 | Non Mølle (Viborg) |
56 | Flemming Thomasen | 207 | 2024-01-02 | Skjern |
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-01 | Kalsemade (Odder) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-01-02 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-01-01 | Hårbølle (Vordingborg) |
60 | Christian Rørdam | 201 | 2024-01-15 | Gyldensteen Strand |
61 | Else Hjorth | 201 | 2024-03-23 | Agger Tange |
62 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-01-28 | Keldsø (Helsingør) |
63 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-06 | Nyord Enge (Vordingborg) |
64 | Michael G.jensen | 198 | 2024-01-06 | Vester Vedsted Enge |
65 | Tommy Kaae | 198 | 2024-01-01 | Brabrand Sø (Århus) |
66 | Poul Krag | 197 | 2024-01-04 | Borris Hede |
67 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
68 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-01-05 | Bornholm |
69 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-01-06 | |
70 | Anders Myrtue | 196 | 2024-01-14 | Flyvesandet, 2 |
71 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-01-01 | Sønderlem vig |
72 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-01-02 | Over marker v. Millinge |
73 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
74 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-01-01 | Dybsø |
75 | Elly Hansen | 193 | 2024-01-06 | Krik |
76 | Benjamin Bech | 193 | 2024-02-04 | Mundelstrup (Århus) |
77 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-01-27 | Sybergland (Kerteminde) |
78 | Lars Askholm | 192 | 2024-01-08 | Holbæk Marina (Holbæk) |
79 | Søren Jepsen | 191 | ||
80 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-02-10 | Nørre Snede |
81 | Peter Thomasen | 189 | 2024-01-21 | Klosterkær (Horsens) |
82 | Henrik Petersen | 189 | 2024-01-21 | Jyllinge |
83 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-01-04 | |
84 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-01-31 | Stauning |
85 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-01-06 | Krik vig |
86 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-01-31 | Sorte Hest, Vesterbro |
87 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-01-19 | |
88 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-01-28 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
89 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
90 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-02-16 | Lillering by/agerland (Århus) |
91 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-01-07 | Krik Vig vest |
92 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-02-03 | Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg) |
93 | Bo Brauner | 182 | 2024-01-01 | Lagunen, Slagelse |
94 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-01-28 | Gjerrild Nordstrand Øst |
95 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-01-05 | Ejby mose |
96 | Søren Tanderup | 179 | 2024-02-03 | Majbølle, Lolland |
97 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-01-05 | Bøtø |
98 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-01-13 | Lillesø og Ry Møllekanal (Skanderborg) |
99 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-01-29 | Vestskoven |
100 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-18 | Middelfart |
101 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-02-03 | Sellegård Bæk området (Mariagerfjord) |
102 | Jens Ekelund | 174 | 2024-02-17 | Ganløse Ore |
103 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-02-09 | Saksfjed |
104 | Karl Jepsen | 168 | ||
105 | Philip Elbek | 167 | 2024-01-04 | Ålsgårde (Helsingør) |
106 | Nicolai Halvorsen | 166 | 2024-02-19 | |
107 | Lars Johansen | 165 | 2024-01-11 | Græse |
108 | Heidi Quist | 165 | 2024-01-06 | Gentofte Bydel |
109 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-01-02 | Svalebæk SV. f. Haslev |
110 | Bo Levesen | 164 | 2024-01-31 | Børkop (Vejle) |
111 | Hans-Peter Henriksen | 164 | ||
112 | Ole Sørensen | 163 | 2024-01-05 | Gyllingnæs (Odder) |
113 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-04 | Nørrestrand |
114 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-01-09 | Harpøt Havn |
115 | Valdemar Juul | 162 | ||
116 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-01-25 | Søndersø |
117 | Jan Badura | 160 | 2024-01-12 | Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted) |
118 | Michael Højgaard | 158 | 2024-02-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
119 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-01 | Søvang, Østerhøjst (Tønder) |
120 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-02-01 | Assendløse |
121 | John Brandbyge | 154 | 2024-01-25 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
122 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-01-08 | København K |
123 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-01-31 | Tipperne |
124 | Stefan Sturup | 152 | 2024-02-18 | Holløse Bredning (Gribskov) |
125 | Louise Tanderup | 152 | 2024-02-03 | Majbølle Lolland |
126 | Geir Tveit | 151 | 2024-01-02 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
127 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-02-17 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
128 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-01-01 | Bolund |
129 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
130 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-02-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
131 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-01-26 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
132 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-03-28 | Uldum Kær |
133 | Lasse Birch Højrup | 147 | ||
134 | Helle Andersen | 147 | 2024-01-19 | Glumsø |
135 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-01-31 | Tipperne |
136 | Kristian Birchvald Christensen | 146 | 2024-02-04 | Hejlsminde Nor |
137 | Carsten Bohn Søndergaard | 146 | 2024-01-05 | Egå Engsø (Århus) |
138 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | ||
139 | Torben Kragh | 142 | 2024-02-05 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
140 | Kurt Prentow | 142 | 2024-01-29 | Egå Engsø |
141 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
142 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
143 | Georg Hoffmann | 136 | 2024-02-17 | |
144 | Asger Sværke | 135 | ||
145 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Holmegårds Mose - Tørvegravene og Højmosen (Næstved) |
146 | Susanne Naamann | 134 | 2024-01-14 | Gyldensteen |
147 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-01-21 | Egå Engsø (Århus) |
148 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-02-13 | Bøtø Nor |
149 | Andreas Petersen | 131 | 2024-02-03 | Grib skov |
150 | Daniel Andersen | 130 | 2024-01-06 | |
151 | Morten Dehn | 127 | 2024-03-09 | Melby |
152 | Esben Bjørn Salmonsen | 125 | 2024-01-07 | Amager Strand |
153 | Bart Westgeest | 120 | 2024-01-13 | Fruering (Skanderborg) |
154 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-02-20 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
155 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-01-02 | |
156 | Conny Jensen | 116 | 2024-02-17 | Østsøen Vejlerne |
157 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-05-09 | Agger tange 10 |
158 | Sarah Kisbye | 116 | ||
159 | Tom Christensen | 113 | ||
160 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
161 | Tina Hansen | 111 | 2024-02-17 | Utterslev (København) |
162 | Carsten Holm Petersen | 111 | ||
163 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-01-29 | Randers Fjord |
164 | Karen Koefoed | 110 | 2024-01-05 | Tarup (Odense) (Odense) |
165 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 109 | 2024-01-19 | Ved Seden/bullerup |
166 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-01-02 | Golfbanetur |
167 | Per Poulsen | 106 | 2024-05-02 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
168 | Erik Skude | 104 | 2024-02-08 | holløse |
169 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
170 | Julia Tang | 95 | 2024-05-19 | Villahøj sø |
171 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 94 | 2024-04-28 | Bisserup Havn (Slagelse) |
172 | Claus Holkjær | 90 | 2024-01-14 | Eskildsø |
173 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-04 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
174 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-01-18 | Vanløse |
175 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-02 | Nørrestrand (Horsens) |
176 | Andreas Holkjær | 60 | 2024-04-01 | Vaserne, Birkerød |
177 | Peter Enemark | 52 | 2024-03-11 | Fælledparken |
178 | Jan Ravnborg | 51 | ||
179 | Jens Ryge | 50 | 2024-01-01 | Hørbylundevej |