Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-03-29 | Sølsted Mose (Tønder) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-02-24 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-03-19 | Vestereng Skjern |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-01-01 | Bygholm Vejle |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-05 | Værnengene |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-27 | Tipperne |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-03-24 | Store Vildmose (Jammerbugt) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-01-01 | Kobæk Strand (Slagelse) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-05 | Værnengene |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-03-07 | Vejrlerne |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-03-21 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-02-03 | Hygum Kirke & Bjerg (Lemvig) |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-03-07 | Uldum Kær (Hedensted) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-02-08 | Værnengene |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-03-19 | |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-03-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-03-12 | Uldum Kær (Hedensted) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-03-07 | Saltvandssø |
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-03-21 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-01-01 | Margrethekog syd |
25 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-25 | Saltvandssøen |
26 | Jonna Andreassen | 234 | 2024-02-17 | Vejlerne |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-02-16 | |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-30 | Avnø |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-27 | Højer |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-01-06 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-02-08 | Værnengene |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-02-13 | Gedser Odde |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-01-05 | Værnengene |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-04-08 | Hellebæk |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-02-18 | Brabrand (Århus) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-01-31 | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-03-27 | Ballum Sluse (Tønder) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | 2024-03-19 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-01-02 | Nyord |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-03-03 | Klydesøen |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-03-12 | Uldum Kær |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-01-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-03-30 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-02-22 | Agger Tange |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-04-01 | Ebeltoft Færgehavn |
46 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-02-19 | Bøtø |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser odde |
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-03-08 | Emmerlev Klev |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-01-05 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-03-08 | Margrethekog |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-04-13 | Klydesø |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-01-31 | Bygholm Vejle, Jammerbugt |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-03-18 | Siø |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-04-28 | |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-02-17 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
56 | Flemming Thomasen | 207 | 2024-02-25 | Værnengene |
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-02-22 | Uldum Kær (Hedensted) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-02-09 | Hyldtofte |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-03-27 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) |
60 | Christian Rørdam | 201 | 2024-03-05 | Omø Mose |
61 | Else Hjorth | 201 | 2024-04-01 | Agger Tange |
62 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-28 | Ballum Forland (Tønder) |
63 | Michael G.jensen | 198 | 2024-03-09 | Gl. Hviding Enge |
64 | Tommy Kaae | 198 | 2024-02-24 | Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs) |
65 | Poul Krag | 197 | 2024-02-08 | Nordladen |
66 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
67 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-03-01 | Gedser |
68 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-04-28 | Kærsgård |
69 | Anders Myrtue | 196 | 2024-02-25 | Vigelsø 200 |
70 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-03-17 | Kås sø |
71 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-04-06 | Vidå Sluse |
72 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
73 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-05-04 | Kostræde |
74 | Elly Hansen | 193 | 2024-02-25 | Vejlerne |
75 | Benjamin Bech | 193 | 2024-03-16 | Siø (Langeland) |
76 | Søren Jepsen | 191 | ||
77 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-03-29 | Bygholm Vejle |
78 | Peter Thomasen | 189 | 2024-03-26 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
79 | Henrik Petersen | 189 | 2024-04-29 | Emmerlev |
80 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-03-05 | |
81 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-01-31 | Værnengene |
82 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-02-17 | Agger tange |
83 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-02-12 | Bøtø Enge |
84 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-02-25 | |
85 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-02-17 | Mandø (Esbjerg) |
86 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
87 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-04-05 | Lillering by/agerland (Århus) |
88 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-02-17 | Geddal Enge |
89 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
90 | Bo Brauner | 182 | 2024-03-27 | Vidå slusen |
91 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-02-17 | Gjerrild Nordstrand Øst |
92 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-02-10 | Bjernemark - Thurø |
93 | Søren Tanderup | 179 | 2024-03-16 | Ørding, Mors |
94 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
95 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-02-03 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
96 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-04-06 | Vestskoven |
97 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
98 | Jens Ekelund | 174 | 2024-04-27 | Rømødæmningen |
99 | Karl Jepsen | 168 | ||
100 | Philip Elbek | 167 | 2024-02-16 | Holløse Bredning (Gribskov) |
101 | Nicolai Halvorsen | 166 | 2024-04-27 | Kalvebod fælled |
102 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-02-29 | Husum Enge SV. f. Skærbæk |
103 | Bo Levesen | 164 | 2024-03-23 | Ørslevkloster (Skive) |
104 | Hans-Peter Henriksen | 164 | 2024-03-28 | Bøjden Nor |
105 | Ole Sørensen | 163 | 2024-03-07 | Alrø Egehoved (Odder) |
106 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-15 | Værnengene |
107 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-03-12 | Indfjorden |
108 | Valdemar Juul | 162 | ||
109 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-05-07 | Vejlerne |
110 | Jan Badura | 160 | 2024-02-26 | Lejodde (Slagelse) |
111 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-02-03 | Værnengene |
112 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-02 | Mandø, nordvestfenner (Esbjerg) |
113 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-01-31 | Tipperne |
114 | Louise Tanderup | 152 | 2024-03-16 | Ørding Mors |
115 | Geir Tveit | 151 | 2024-04-13 | Rømødæmningen (Tønder) |
116 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-14 | Kegnæs, Hjortholm (Sønderborg) |
117 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-04-21 | Kalvebod Fælled |
118 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
119 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-04-06 | Holter (Ringkøbing-Skjern) |
120 | Helle Andersen | 147 | 2024-04-28 | Kalø Grå |
121 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-01-31 | Tipperne |
122 | Kristian Birchvald Christensen | 146 | 2024-03-19 | Skjern Enge (ikke KK) |
123 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | 2024-04-08 | Hellebæk Avlsgård |
124 | Torben Kragh | 142 | 2024-03-03 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
125 | Kurt Prentow | 142 | 2024-03-29 | Kammerslusen Ribe |
126 | Asger Sværke | 135 | ||
127 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-05-03 | Flasken incl. enge (Kalundborg) |
128 | Susanne Naamann | 134 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
129 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-03-27 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
130 | Daniel Andersen | 130 | 2024-02-10 | |
131 | Conny Jensen | 116 | 2024-02-17 | Østsøen Vejlerne |
132 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-03-29 | Sindrup |
133 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-02-26 | Kare Enge |
134 | Karen Koefoed | 110 | 2024-03-01 | Egensedybet (Nordfyns) |
135 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 109 | 2024-02-17 | Værneengene |
136 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
137 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-03-24 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) |