Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-01-28 | Ballerum, søer ved (Thisted) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-01-06 | Jægerspris Skydeterræn Sydvest (Frederikssund) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-01-06 | Sjælsø vest (Allerød) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-03-02 | Egåen |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-01-07 | Kagsmosen |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-02 | Borris Hede |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-01-01 | |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-01-01 | Lejsø (Slagelse) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-01-01 | Kobæk Strand (Slagelse) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-01-02 | Borris hede |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-01-08 | Svankær |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-01-01 | Frederiksberg Have (Frederiksberg) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-01-14 | Vestas-stien v. Ringkøbing Havn (Ringkøbing-Skjern) |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-01 | Bryrup (Silkeborg) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-01-08 | Haven |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-01-07 | |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-01-18 | Tørskind (Vejle) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-19 | Klostermølle (Horsens) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | ||
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-01-02 | Vesterbro (København) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-01-12 | Avbæk |
25 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-01-07 | Møllemade, F |
26 | Jonna Andreassen | 234 | 2024-01-16 | Haven i Tornby |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-01-01 | |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-15 | Kagsmosen |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-01-02 | Lynæs |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-01-02 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-01-01 | Haven, Sevel |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-03-07 | Søndersø |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-01-01 | Skelbækken, Rindum |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-01-25 | Helsingør Nordhavn |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-14 | Årslev Engsø (Århus) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-01-05 | Ringsted (Ringsted) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-01-28 | Keldsø (Helsingør) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | ||
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-01-04 | Gentofte Sø |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-01-02 | Klavebod Fælled |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-13 | Klostermølle |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-01-10 | Tybjerg (Næstved) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-01-29 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-03-28 | Frederiks |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-01-07 | Klostermølle |
46 | Arne Ruohonen | 215 | 2024-01-13 | Søndersø |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-01-08 | Hjørring |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-01-08 | Ho By og sommerhusområde (Varde) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-01-07 | Rødkilde |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-01-01 | Liseleje |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-01-17 | Mosede, Greve |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-01-12 | Himmelev skov |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-01-02 | |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-01-06 | Non Mølle (Viborg) |
56 | Flemming Thomasen | 207 | 2024-01-01 | Egå Engsø |
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-13 | Klosterkær (Horsens) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-01-01 | Funder Skov/Skovhuse/Pimpedal (Silkeborg) |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
60 | Christian Rørdam | 201 | 2024-01-30 | Helkebæk |
61 | Else Hjorth | 201 | 2024-01-08 | Haven |
62 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-01-01 | Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
63 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-01 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
64 | Michael G.jensen | 198 | 2024-04-20 | Marbæk Plantage |
65 | Tommy Kaae | 198 | 2024-01-01 | Forstbotanisk Have Århus (Århus) |
66 | Poul Krag | 197 | 2024-01-03 | Sevel |
67 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
68 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-03-03 | Gedser |
69 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-02-08 | Hjørring |
70 | Anders Myrtue | 196 | 2024-01-20 | Hukket |
71 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-01-01 | Bustrup Plantage |
72 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-03-02 | Skaanemosen |
73 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
74 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-01-01 | Holløse Mølle |
75 | Elly Hansen | 193 | 2024-01-01 | Svankær |
76 | Benjamin Bech | 193 | 2024-01-21 | Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense) |
77 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-01-21 | Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense) |
78 | Lars Askholm | 192 | 2024-01-31 | Vestre Kirkegård (København) |
79 | Søren Jepsen | 191 | ||
80 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-01-12 | Klostermølle |
81 | Peter Thomasen | 189 | 2024-01-01 | Århus Midtby (Århus) |
82 | Henrik Petersen | 189 | 2024-01-01 | Ørholm |
83 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-04-06 | |
84 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-02-27 | Klostermølle |
85 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-01-03 | Tved |
86 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-01-14 | Insulinmosen |
87 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-01-05 | |
88 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-02-03 | Pamhule Skov (Haderslev) |
89 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
90 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-01-07 | Harlev (Århus) |
91 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-01-06 | Hvidbjerg Plantage |
92 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
93 | Bo Brauner | 182 | 2024-01-01 | Slagelse lystskov |
94 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
95 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-01-01 | St. Ibjerg sø |
96 | Søren Tanderup | 179 | 2024-01-13 | Søndersø, Værløse |
97 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
98 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-02-03 | Spørring Grusgrav (Århus) |
99 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-01-04 | Hvissinge |
100 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen |
101 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-01-01 | Brendstrup Skov (Århus) |
102 | Jens Ekelund | 174 | 2024-01-01 | Utterslev Mose |
103 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | ||
104 | Karl Jepsen | 168 | ||
105 | Philip Elbek | 167 | 2024-01-06 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
106 | Nicolai Halvorsen | 166 | 2024-02-16 | |
107 | Lars Johansen | 165 | 2024-01-04 | Søndersø |
108 | Heidi Quist | 165 | 2024-01-04 | Gentofte Sø |
109 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-01-02 | Gødstrup SV. f. Haslev |
110 | Bo Levesen | 164 | 2024-01-06 | Børkop (Vejle) |
111 | Hans-Peter Henriksen | 164 | ||
112 | Ole Sørensen | 163 | 2024-01-01 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
113 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-04 | Nørrestrand |
114 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-01-07 | Klosterheden |
115 | Valdemar Juul | 162 | ||
116 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-02-21 | Søndersø |
117 | Jan Badura | 160 | 2024-01-04 | Vigersted Mose (Ringsted) |
118 | Michael Højgaard | 158 | 2024-02-12 | Vaserne (Rudersdal) |
119 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-01 | Draved Skov (Tønder) |
120 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-02-24 | Birkede Skov |
121 | John Brandbyge | 154 | 2024-03-22 | Klostermølle (Horsens) |
122 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-01-03 | Degnemosen |
123 | Stefan Sturup | 152 | 2024-03-14 | Kogang og Vestermark (Aabenraa) |
124 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-13 | Søndersø |
125 | Geir Tveit | 151 | 2024-01-08 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
126 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-06 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
127 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-01-20 | Skovshoved |
128 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
129 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-02-12 | Vaserne (Rudersdal) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-03-17 | Albæk bro til Gjaldbæk, enge ved (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-01-06 | Kongens Kær |
132 | Lasse Birch Højrup | 147 | 2024-01-01 | |
133 | Helle Andersen | 147 | 2024-01-01 | Glumsø sø |
134 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-03-23 | Sommerhus |
135 | Kristian Birchvald Christensen | 146 | 2024-01-05 | Vonsild |
136 | Carsten Bohn Søndergaard | 146 | 2024-01-14 | Klostermølle (Horsens) |
137 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | ||
138 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-05 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
139 | Kurt Prentow | 142 | 2024-03-21 | Stubbe Sø |
140 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
141 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
142 | Georg Hoffmann | 136 | 2024-03-21 | |
143 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | ||
144 | Susanne Naamann | 134 | 2024-01-01 | St. Ibjerg sø |
145 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-02-13 | Sildestrup, Falster |
146 | Andreas Petersen | 131 | 2024-01-01 | Humleore skov |
147 | Daniel Andersen | 130 | 2024-03-23 | |
148 | Morten Dehn | 127 | 2024-02-25 | Liseleje |
149 | Esben Bjørn Salmonsen | 125 | 2024-01-21 | Søndersø |
150 | Bart Westgeest | 120 | 2024-02-02 | Gram Vandhuller |
151 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-04-03 | Brøndbyskoven og Bakkeskoven (Brøndby) |
152 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-03-08 | LJ |
153 | Conny Jensen | 116 | 2024-03-23 | I Haven Hirtshals |
154 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-02-07 | Haven |
155 | Sarah Kisbye | 116 | ||
156 | Tom Christensen | 113 | ||
157 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
158 | Tina Hansen | 111 | 2024-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
159 | Carsten Holm Petersen | 111 | ||
160 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-03-23 | Kare |
161 | Karen Koefoed | 110 | 2024-03-01 | Everenden (Odense) |
162 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 109 | 2024-01-02 | Sybergland |
163 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-01-01 | Haven |
164 | Erik Skude | 104 | 2024-02-02 | melby overdrev |
165 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
166 | Julia Tang | 95 | 2024-02-02 | Frederikssund |
167 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 94 | 2024-01-10 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
168 | Claus Holkjær | 90 | 2024-01-08 | Sjælsmark øvelsesterræn |
169 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-08 | Svendborg Golfbane (Svendborg) |
170 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-01-08 | Vanløse |
171 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 66 | ||
172 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-01 | Nørrestrand (Horsens) |
173 | Andreas Holkjær | 60 | 2024-04-14 | Birkerød Sø |
174 | Theo Askov | 56 | ||
175 | Nikolaj Mikkelsen | 15 | 2024-05-11 | Grenen, Skagen |