Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 262 | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 260 | 2024-04-07 | Holtug Kridtbrud (Stevns) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 257 | 2024-04-08 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
4 | Nicolai Jon Jeppesen | 253 | 2024-04-09 | Egå Engsø |
5 | Lars Paaby | 252 | 2024-04-12 | Kalvebod Fælled |
6 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
7 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-04-07 | Søndervig |
8 | Ole Kristjansen | 250 | 2024-04-11 | Hald |
9 | Ib Jensen | 246 | 2024-04-13 | Dronningholm (Halsnæs) |
10 | Jan Kiel | 246 | 2024-04-12 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
11 | Jens Ballegaard | 245 | 2024-04-09 | Vest Stadil Fjord |
12 | Jens Jørgen Andersen | 245 | 2024-04-09 | Vilsbøl pl. |
13 | Mads Bjarke Salling | 244 | 2024-04-23 | Gyvelmarkerne (Frederikshavn) |
14 | Allan Kjær Villesen | 243 | 2024-04-10 | Vest Stadil Fjord |
15 | Bjørn N. Frikke | 241 | ||
16 | Andreas Winding | 241 | 2024-04-09 | Grane Plantage (Silkeborg) |
17 | Christian Hjorth | 241 | 2024-04-08 | Mosestien |
18 | Anders Espenhain Sørensen | 240 | 2024-04-08 | Søholm |
19 | Alex Sand Frich | 238 | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-04-11 | Uldum Kær (Hedensted) |
21 | Eric Schaumburg | 238 | 2024-04-12 | Gilleleje |
22 | Joakim Matthiesen | 236 | 2024-04-14 | Halseby Sø (Slagelse) |
23 | Mogens Neergaard | 236 | ||
24 | Jørn Vinther Sørensen | 235 | 2024-04-10 | Trøllund |
25 | Michael Mosebo Jensen | 234 | 2024-04-10 | Ellemose, F |
26 | Jonna Andreassen | 234 | 2024-04-08 | Tornby klitplantage |
27 | Jan Eriksen | 233 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
28 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-04-12 | Gundsømagle sø |
29 | Stig Hartvig Nielsen | 232 | 2024-04-08 | Kikhavn |
30 | Peter Leth Olsen | 231 | 2024-04-12 | Hjelm Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
31 | Leif Novrup | 229 | 2024-04-08 | Mosestien |
32 | Lis Kastrup | 229 | 2024-04-20 | Stege jordbassiner |
33 | Svend Erik Petersen | 226 | 2024-04-09 | Vest Stadil Fjord, Sdr. Dyb |
34 | Jens Lind | 225 | 2024-04-09 | Nakkehoved |
35 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-04-20 | Dover Plantage (Thisted) |
36 | Ole Kjuel Nielsen | 222 | 2024-04-08 | Gyrstinge Mose (Ringsted) |
37 | Lars Gaarn | 222 | 2024-04-13 | Trekanten (Tårnby bydel) (Tårnby) |
38 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 221 | 2024-04-13 | Jejsing (Tønder) |
39 | Hjalte Benjamin Johansen | 220 | 2024-04-10 | Hundesømosen |
40 | Thor Vincent Hansen | 220 | 2024-04-09 | Kalvebod Fælled |
41 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-04-11 | Uldum Kær |
42 | Flemming Rosenvind Rieck | 218 | 2024-04-12 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
43 | Morten Christensen | 217 | 2024-04-13 | Uggerby Å (Terkels Bro - Bindslev) (Hjørring) |
44 | Stinne Aastrup | 216 | 2024-04-27 | Draved skov |
45 | Erik Overgård | 216 | 2024-04-13 | Jejsing |
46 | Arne Ruohonen | 215 | Søndersø | |
47 | Jimmy Skat Hansen | 214 | ||
48 | Anders Østerby | 214 | 2024-04-17 | Faldbakken, Kjærsgård Strand |
49 | Thyge Enevoldsen | 213 | 2024-04-24 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
50 | Niels Bomholt Jensen | 211 | 2024-04-12 | Thurø Rev |
51 | Jan Speiermann | 210 | 2024-04-08 | Fælledparken |
52 | Klaus Homøe | 210 | 2024-04-10 | Høholmsøen, Høje-Taastrup |
53 | Laila Neermann | 210 | 2024-04-16 | Vornæs skoven, Tåsinge |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 209 | 2024-04-09 | Fuglenes Hus |
55 | Thomas Buus Nielsen | 209 | 2024-04-27 | Bunken (Frederikshavn) |
56 | Flemming Thomasen | 207 | 2024-04-12 | Skjern Å Sdr Felding Skarrild (Herning) |
57 | Dan Blohm | 204 | 2024-04-17 | Uldum Kær (Hedensted) |
58 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-04-13 | Silkeborg Langsø vest bassin (Silkeborg) |
59 | David B. Collinge | 202 | 2024-04-12 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
60 | Christian Rørdam | 201 | 2024-04-25 | Sjælsø Vest |
61 | Else Hjorth | 201 | 2024-04-08 | Mosestien |
62 | Nina Riemer Johansson | 200 | 2024-04-13 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
63 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-04-15 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
64 | Michael G.jensen | 198 | 2024-04-20 | Marbæk Plantage |
65 | Tommy Kaae | 198 | 2024-04-08 | Uldum Kær (Hedensted) |
66 | Poul Krag | 197 | 2024-04-08 | Mosestien |
67 | Erling Kock Jensen | 197 | ||
68 | Louis Kristoffer Poulsen | 197 | 2024-04-17 | Bastemose, Bornholm |
69 | Henrik Pedersen | 196 | 2024-04-18 | Råbjerg mose |
70 | Anders Myrtue | 196 | 2024-04-07 | Grønningen |
71 | Gerner Majlandt | 195 | 2024-04-07 | Sønderlem Vig |
72 | Mikael Kristensen | 195 | 2024-04-12 | Skaanemosen |
73 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
74 | Steen E. Jensen | 193 | 2024-04-16 | Listed |
75 | Elly Hansen | 193 | 2024-04-18 | Lille Vildmose |
76 | Benjamin Bech | 193 | 2024-04-20 | Stavre agerland (Kerteminde) |
77 | Jens Peter Bech | 192 | 2024-04-17 | Tuel Sø (Sorø) |
78 | Lars Askholm | 192 | 2024-04-16 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
79 | Søren Jepsen | 191 | ||
80 | Anders Vadstrup Jensen | 190 | 2024-04-15 | Engesvang |
81 | Peter Thomasen | 189 | 2024-04-10 | Amager Fælled (København) |
82 | Henrik Petersen | 189 | 2024-04-12 | Ganløse Ore |
83 | Åge Gejl Hansen | 189 | 2024-04-17 | |
84 | Nancy Vaaben Møller | 189 | 2024-04-16 | Ådselkogeriet |
85 | Hans Henrik Larsen | 187 | 2024-04-08 | Vejlerne |
86 | Thomas Vikstrøm | 187 | 2024-04-10 | Maglemosen, Ganløse Orned |
87 | Carsten Jørgensen | 187 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
88 | Tommy Kousgaard | 187 | 2024-04-14 | Sølsted Mose (Tønder) |
89 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
90 | Emil Skovgaard Brandtoft | 185 | 2024-04-22 | Skrald Skov (Syddjurs) |
91 | Henrik Rähr Thomsen | 183 | 2024-04-08 | Sønder Lem Vig |
92 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
93 | Bo Brauner | 182 | 2024-04-17 | Slagelse by |
94 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-04-27 | Gjerrild Nordstrand Øst |
95 | Jørgen Bjerregaard | 180 | 2024-04-13 | Blåvand |
96 | Søren Tanderup | 179 | 2024-04-10 | Slipshavn Skov |
97 | Gert Juul Jeppesen | 179 | 2024-04-22 | Bøtø |
98 | Niels Kristian Bech Jensen | 178 | 2024-04-13 | Norring Ure (Favrskov) |
99 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-04-07 | Vestskoven |
100 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-19 | Viby J |
101 | Christian Michael Villadsen | 175 | 2024-04-16 | Kvottrup Mose (Århus) |
102 | Jens Ekelund | 174 | 2024-04-21 | Amager Fælled |
103 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-04-20 | Gyrstinge Sø |
104 | Karl Jepsen | 168 | ||
105 | Philip Elbek | 167 | 2024-04-13 | Ellekilde v. Ålsgårde (Helsingør) |
106 | Nicolai Halvorsen | 166 | 2024-04-10 | Grønjordssøen |
107 | Lars Johansen | 165 | 2024-04-08 | Præstesø |
108 | Heidi Quist | 165 | 2024-04-08 | Søholm, Stevns |
109 | Orla Hugger Jakobsen | 164 | 2024-04-07 | Glumsø Sø NV. f. Næstved |
110 | Bo Levesen | 164 | 2024-04-14 | Børkop Skov (Vejle) |
111 | Hans-Peter Henriksen | 164 | 2024-04-28 | Hellebæk området |
112 | Ole Sørensen | 163 | 2024-04-30 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
113 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-05-04 | Batteriskoven, Skagen |
114 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 162 | 2024-04-17 | Hul 5, Lemvig |
115 | Valdemar Juul | 162 | ||
116 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-04-15 | Værløse |
117 | Jan Badura | 160 | 2024-04-09 | Vigersted Mose (Ringsted) |
118 | Michael Højgaard | 158 | 2024-04-12 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
119 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-04-14 | Sølsted Mose (Tønder) |
120 | Thomas Kandrup Nielsen | 156 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
121 | John Brandbyge | 154 | 2024-04-20 | Ristingehalvøen (Langeland) |
122 | Bjørn Jakob Andersen | 153 | 2024-04-11 | Grønjordssøen |
123 | Marian Bjerrum | 153 | 2024-04-17 | Sølvsted mose |
124 | Stefan Sturup | 152 | 2024-04-29 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
125 | Louise Tanderup | 152 | 2024-04-27 | Vestskoven |
126 | Geir Tveit | 151 | 2024-04-13 | Draved Skov (Tønder) |
127 | Thomas B. Olsen | 150 | 2024-04-21 | Pinseskoven |
128 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
129 | Jonatan Hauge Noldegaard | 148 | 2024-04-13 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 147 | 2024-04-15 | Gødel Kanal syd for Bjålum Klit (Varde) |
131 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-04-09 | Marienlyst |
132 | Lasse Birch Højrup | 147 | 2024-04-11 | Nykøbing F. by - Centrum & Nørrebro (Guldborgsund) |
133 | Helle Andersen | 147 | 2024-04-08 | Glumsø sø |
134 | Ingrid Stegmann | 147 | 2024-04-17 | Sølsted Mose |
135 | Kristian Birchvald Christensen | 146 | 2024-04-13 | Svanemosen |
136 | Carsten Bohn Søndergaard | 146 | 2024-04-09 | Egå Engsø (Århus) |
137 | Mathias Blicher Bjerregård | 145 | 2024-04-13 | Hellebæk Avlsgård |
138 | Torben Kragh | 142 | 2024-04-09 | Avedøre Holme (Hvidovre) |
139 | Kurt Prentow | 142 | 2024-04-16 | Egå Engsø |
140 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
141 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
142 | Georg Hoffmann | 136 | 2024-04-07 | |
143 | Asger Sværke | 135 | ||
144 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-04-07 | Holtug Kridtbrud (Stevns) |
145 | Susanne Naamann | 134 | 2024-04-15 | Filsø |
146 | Tue Jørgensen | 133 | 2024-04-19 | Høstemark Skov (Aalborg) |
147 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-04-20 | Ladegårdvej, Bredsten |
148 | Andreas Petersen | 131 | 2024-04-13 | Humleore skov |
149 | Daniel Andersen | 130 | 2024-04-27 | |
150 | Morten Dehn | 127 | 2024-04-08 | Utterslev Mose |
151 | Esben Bjørn Salmonsen | 125 | 2024-04-14 | Bispebjerg kirkegård |
152 | Bart Westgeest | 120 | 2024-04-08 | Skanderborg industrieområde ved Danmarksvej |
153 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-04-11 | Hundigeparken (Greve) |
154 | Anders Birchvald Jensen | 118 | 2024-04-08 | Svogerslev sø |
155 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-04-18 | Golfbanen |
156 | Sarah Kisbye | 116 | ||
157 | Tom Christensen | 113 | ||
158 | Tina Hansen | 111 | 2024-04-08 | Amager Fælled (København) |
159 | Carsten Holm Petersen | 111 | ||
160 | Claus Rasmussen | 110 | 2024-04-11 | Rydal |
161 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 109 | 2024-05-10 | Sølvsted mose |
162 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-04-10 | Golfbanen Maribo Sø |
163 | Per Poulsen | 106 | 2024-04-15 | Grønjordssøen (København) |
164 | Erik Skude | 104 | 2024-04-08 | Lærkevænget hørt |
165 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
166 | Julia Tang | 95 | 2024-04-14 | Utterslev mose |
167 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 94 | 2024-04-29 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
168 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-04-28 | Vanløse |
169 | Nikolaj Mikkelsen | 15 | 2024-04-13 | Moesgaard Strand, Aarhus |