Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




VP artslister


Andreas Gabriel Bojsen-Møller - opdateret: 04-03-2019

Nedenstående ses den fulde liste over de fugle som er truffet i VP og derfor 'må' krydses. På listen er de arter Andreas Gabriel Bojsen-Møller har krydset til dels markeret ved et kryds 'X' ude i venstre side af listen, men også i og med at de arter som ikke er krydset står skrevet i en lys grå nuance.

En kronologisk oversigt over Andreas Gabriel Bojsen-Møller's VP kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


del 1: Struds - Thorshane

#SjældenXDanske navnLandLokalitetDatoKort
1* Masaistruds   
2XRødstrubet LomDanmark Svendborg Sund 21-07-2006
3 Sortstrubet Lom   
4* Stillehavslom   
5 Islom   
6 Hvidnæbbet Lom   
7* Tyknæbbet Lappedykker   
8XLille LappedykkerDanmark Nørre Strand, Horsens 01-02-2004
9XToppet LappedykkerDanmark Årslev Engsø 13-01-2004
10XGråstrubet LappedykkerDanmark Fuglsø Gadekær 04-04-2004
11XNordisk LappedykkerDanmark Den Permanente, Risskov 15-01-2007
12XSorthalset LappedykkerDanmark Brabrand Sø 08-04-2004
13* Gulnæbbet Albatros   
14* Sortbrynet Albatros   
15* Hvidkronet Albatros   
16* Tristan Albatros   
17* Sydlig Kæmpestormfugl   
18XMallemukDanmark Skagerrak 02-07-2003
19* Kappetrel   
20 Kap Verde-petrel   
21* Madeirapetrel   
22* Desertas Petrel   
23* Fløjlspetrel   
24* Bermudapetrel   
25* Cariberpetrel   
26* Hvidbuget Petrel   
27* Trindadepetrel   
28 Spidshalet Petrel   
29* Arabisk Petrel   
30 Kuhls Skråpe   
31 Atlantisk Skråpe   
32 Kap Verde-skråpe   
33* Hvidmasket Skråpe   
34* Lysbenet Skråpe   
35 Storskråpe   
36 Sodfarvet Skråpe   
37 Almindelig Skråpe   
38 Balearskråpe   
39 Ægæerskråpe   
40 Lille Skråpe   
41* Dværgskråpe   
42* Persisk Skråpe   
43* Tropisk Skråpe   
44* Wilsons Stormsvale   
45 Fregatstormsvale   
46* Sortbuget Fregatstormsvale   
47 Lille Stormsvale   
48XStor StormsvaleDanmark 3 sømil N for Grenen 02-07-2004
49* Mørkrygget Stormsvale   
50* Kap Verde-stormsvale   
51 Madeirastormsvale   
52* Acorerstormsvale   
53 Rødnæbbet Tropikfugl   
54* Hvidhalet Tropikfugl   
55* Rødfodet Sule   
56* Maskesule   
57 Brun Sule   
58XSuleDanmark Lige præcis i dansk territorialfarvand i Skagerak 03-07-2004
59* Kapsule   
60XSkarvDanmark Risskov 24-07-2003
61* White-breasted Cormorant   
62* Øreskarv   
63 Topskarv   
64* Socotraskarv   
65 Dværgskarv   
66* Rørskarv   
67* Afrikansk Slangehalsfugl   
68 Hvid Pelikan   
69 Krøltoppet Pelikan   
70 Rosapelikan   
71* Ascension-fregatfugl   
72* Pragtfregatfugl   
73* Lille Fregatfugl   
74XRørdrumDanmark Brabrand Sø 11-04-2004
75* Amerikansk Rørdrum   
76* Amerikansk Dværghejre   
77 Dværghejre   
78* Okkergul Dværghejre   
79* Mørk Dværghejre   
80* Pygmæhejre   
81 Nathejre   
82* Gulkronet Nathejre   
83* Krabbehejre   
84 Mangrovehejre   
85 Tophejre   
86* Rishejre   
87* Vinhejre   
88 Kohejre   
89* Østlig Kohejre   
90* Blåhejre   
91* Louisianahejre   
92* Skyggehejre   
93* Snehejre   
94 Revhejre   
95XSilkehejreDanmark Bygholm Vejle 06-07-2005
96* Mellemhejre   
97XSølvhejreDanmark Brabrand Sø 07-04-2005
98XFiskehejreDanmark Frederiksberg Have 24-07-2003
99* Stor Blåhejre   
100* Sorthovedet Hejre   
101 Purpurhejre   
102* Goliathejre   
103 Afrikansk Skovstork   
104* Afrikansk Gabenæb   
105 Sort Stork   
106XHvid StorkTyrkiet Istanbul 06-04-1997
107* Marabustork   
108 Sort Ibis   
109 Eremitibis   
110 Hellig Ibis   
111XSkestorkDanmark Bygholm Vejle 06-07-2005
112 Stor Flamingo   
113* Lille Flamingo   
114* Okkertræand   
115* Lille Træand   
116XKnopsvaneDanmark Peblingesøen 26-01-2003
117 Sortsvane   
118XPibesvaneDanmark Skærum Mølle 06-03-2004
119XSangsvaneDanmark Årslev Engsø 25-12-2004
120 Tundrasædgås   
121 Tajgasædgås   
122 Kortnæbbet Gås   
123 Blisgås   
124 Dværggås   
125XGrågåsDanmark Frederiksberg Have 01-02-2003
126* Snegås   
127* Dværgsnegås   
128 Indisk Gås   
129XCanadagåsDanmark Gåsehage 30-01-2004
130 Dværgcanadagås   
131XBramgåsDanmark Tipperne 25-04-2004
132XKnortegåsDanmark Gåsehage 30-01-2004
133 Rødhalset Gås   
134XNilgåsDanmark Årslev Engsø 23-01-2004
135XRustandFrankrig Provence 20-08-2003
136XGravandDanmark Årslev Engsø 28-03-2003
137* Moskusand   
138* Sporegås   
139* Knopgås   
140* Indisk Dværgand   
141* Brudeand   
142 Mandarinand   
143XPibeandDanmark Årslev Engsø 28-03-2003
144 Amerikansk Pibeand   
145* Segland   
146XKnarandDanmark Årslev Engsø 25-03-2004
147* Sibirisk Krikand   
148XKrikandDanmark Døde Å 13-02-2004
149 Amerikansk Krikand   
150* Kapand   
151XGråandDanmark Testrup 01-01-2003
152 Sortbrun And   
153XSpidsandDanmark Årslev Engsø 28-03-2004
154* Rødnæbbet And   
155XAtlingandDanmark Årslev Engsø 08-04-2004
156 Blåvinget And   
157* Kaneland   
158XSkeandDanmark Døde Å 23-02-2004
159 Marmorand   
160 Rødhovedet And   
161XTaffelandDanmark Årslev Engsø 25-12-2003
162* Stor Taffeland   
163* Rødøjet And   
164* Amerikansk Taffeland   
165 Halsbåndstroldand   
166 Hvidøjet And   
167XTroldandDanmark Årslev Engsø 28-03-2003
168XBjergandDanmark Århus Havn 28-02-2004
169 Lille Bjergand   
170XEderfuglDanmark Risskov 16-02-2003
171 Kongeederfugl   
172* Brilleederfugl   
173 Stellersand   
174 Strømand   
175XHavlitDanmark Bøtø Strand 27-12-2004
176XSortandDanmark 5 sømil NV for Thyborøn 22-07-2004
177* Amerikansk Sortand   
178 Brilleand   
179XFløjlsandDanmark Bjerge Nordstrand 16-10-2004
180* Amerikansk Fløjlsand   
181* Sibirisk Fløjlsand   
182* Bøffeland   
183 Islandsk Hvinand   
184XHvinandDanmark Årslev Engsø 28-03-2003
185* Hjelmskallesluger   
186XLille SkalleslugerDanmark Nørre Strand, Horsens 01-02-2004
187XToppet SkalleslugerDanmark Gåsehage 30-01-2004
188XStor SkalleslugerDanmark Årslev Engsø 17-02-2004
189 Amerikansk Skarveand   
190 Hvidhovedet Skarveand   
191XHvepsevågeDanmark Kalvebod Faelled 26-08-2005
192* Østlig Hvepsevåge   
193* Svalehaleglente   
194 Blå Glente   
195XSort GlenteFrankrig Lac de St. Cassien 05-07-2006
196* Gulnæbbet glente   
197XRød GlenteDanmark Vej nord for Rønde 25-06-2007
198* Afrikansk Flodørn   
199* Pallas´ Havørn   
200XHavørnDanmark Årslev Engsø 30-04-2005
201* Hvidhovedet Havørn   
202 Lammegrib   
203XÅdselgrib   
204* Hættegrib   
205* Hvidrygget Grib   
206 Gåsegrib   
207* Rüppells Grib   
208 Øregrib   
209 Munkegrib   
210 Slangeørn   
211* Gøglerørn   
212XRørhøgDanmark Brabrand Sø 11-04-2004
213XBlå KærhøgDanmark Årslev Engsø 25-01-2004
214* Amerikansk Blå Kærhøg   
215 Steppehøg   
216 Hedehøg   
217* Mørk Sanghøg   
218* Gabarhøg   
219XDuehøg   
220XSpurvehøgDanmark Testrup 14-01-2005
221* Shikra   
222 Balkanhøg   
223XMusvågeDanmark Årslev Engsø 25-03-2003
224* Kap Verde Musvåge   
225 Ørnevåge   
226XFjeldvågeDanmark Alrø By 14-02-2004
227 Stor Skrigeørn   
228 Lille Skrigeørn   
229 Dværgørn   
230XKongeørnDanmark Lille Vildmose 03-07-2005
231* Verreauxørn   
232 Høgeørn   
233* Savanneørn   
234 Steppeørn   
235* Rovørn   
236 Kejserørn   
237 Spansk Kejserørn   
238XFiskeørnDanmark Årslev Engsø 08-04-2004
239 Lille Tårnfalk   
240XTårnfalkDanmark Årslev Engsø 28-03-2003
241* Amerikansk Tårnfalk   
242 Aftenfalk   
243* Amurfalk   
244XDværgfalkDanmark Gallohaven 16-04-2006
245XLærkefalkDanmark Brabrand Sø 09-06-2005
246 Eleonorafalk   
247 Sodfalk   
248 Lannerfalk   
249 Slagfalk   
250 Jagtfalk   
251XVandrefalkDanmark HK-bygningen, Horsens Havn 17-09-2005
252 Hjerpe   
253 Dalrype   
254 Fjeldrype   
255 Urfugl   
256 Sort Urfugl   
257 Tjur   
258* Kaukasisk Kongehøne   
259 Kaspisk Kongehøne   
260 Chukarhøne   
261 Stenhøne   
262 Rødhøne   
263 Berberhøne   
264 Si-si Ørkenhøne   
265 Ørkenhøne   
266 Sort Frankolin   
267 Stribet Frankolin   
268* Rødehavs-bjergfrankolin   
269XAgerhøneDanmark Lyø 19-07-2003
270 Vagtel   
271 Kongefasan   
272XFasanDanmark Risskov 23-01-2003
273 Guldfasan   
274 Amherstfasan   
275 Perlehøne   
276* Californisk Topvagtel   
277* Bobwhite   
278* Europæisk Løbehøne   
279XVandrikseDanmark Brabrand Sø 18-03-2004
280 Plettet Rørvagtel   
281* Sorarørvagtel   
282 Lille Rørvagtel   
283 Dværgrørvagtel   
284* Stribet Rørvagtel   
285 Engsnarre   
286* Græsrikse   
287XGrønbenet RørhøneDanmark Universitetsparken, Århus 23-02-2004
288* Lille Rørhøne   
289* Lille Sultanhøne   
290* Amerikansk Sultanhøne   
291 Sultanhøne   
292 Afrikansk Sultanhøne   
293 Gråhovedet Sultanhøne   
294XBlishøneDanmark Universitetsparken, Århus 03-04-2003
295* Amerikansk Blishøne   
296 Kamblishøne   
297XTrane   
298* Prærietrane   
299* Snetrane   
300 Jomfrutrane   
301 Dværgtrappe   
302* Nubisk Trappe   
303 Kravetrappe   
304 Østlig Kravetrappe   
305* Arabisk Trappe   
306 Stortrappe   
307 Broget Riksesneppe   
308XStrandskadeDanmark Århus Havn 28-03-2003
309 Kanarisk Strandskade   
310 Stylteløber   
311XKlydeDanmark Århus Østhavn 09-04-2004
312 Krabbeæder   
313 Triel   
314 Senegaltriel   
315* Krokodillevogter   
316 Ørkenløber   
317 Rødvinget Braksvale   
318* Orientbraksvale   
319 Sortvinget Braksvale   
320XLille PræstekraveDanmark Årslev Engsø 30-04-2005
321XStor PræstekraveDanmark Århus Havn 28-02-2004
322* Amerikansk Præstekrave   
323* Kildire   
324 Kittlitz' Præstekrave   
325* Trebåndet Præstekrave   
326 Hvidbrystet Præstekrave   
327 Mongolsk Præstekrave   
328 Ørkenpræstekrave   
329 Kaspisk Præstekrave   
330* Gobipræstekrave   
331 Pomeransfugl   
332 Sibirisk Hjejle   
333 Amerikansk Hjejle   
334XHjejleDanmark Værnengene 29-07-2004
335XStrandhjejleDanmark Værnengene 19-05-2007
336 Sporevibe   
337* Sorthovedet Vibe   
338* Indisk Vibe   
339* Gråhovedet Vibe   
340 Steppevibe   
341 Sumpvibe   
342XVibeDanmark Brabrand Sø 25-03-2003
343* Storryle   
344 Islandsk Ryle   
345XSandløberDanmark Issehoved 16-05-2005
346 Tyknæbbet Dværgryle   
347* Alaskaryle   
348* Rødhalset Ryle   
349XDværgryleDanmark Kalø 09-09-2005
350XTemmincksryleDanmark Årslev Engsø 14-05-2005
351* Langtået Ryle   
352 Amerikansk Dværgryle   
353 Hvidrygget Ryle   
354 Bairdsryle   
355 Stribet Ryle   
356 Spidshalet Ryle   
357XKrumnæbbet RyleDanmark Skjern Enge 23-06-2005
358 Sortgrå Ryle   
359XAlmindelig RyleDanmark Mandø 03-08-2003
360 Kærløber   
361* Klireryle   
362 Prærieløber   
363XBrushaneDanmark Årslev Engsø 28-04-2004
364XEnkeltbekkasinDanmark Brabrand Sø 27-02-2005
365XDobbeltbekkasinDanmark Tipperne 25-04-2004
366* Amerikansk Bekkasin   
367 Tredækker   
368* Sibirisk Bekkasin   
369* Tajgabekkasin   
370* Kortnæbbet Sneppeklire   
371 Langnæbbet Sneppeklire   
372XSkovsneppe   
373* Amerikansk Skovsneppe   
374XStor KobbersneppeDanmark Tipperne 25-04-2004
375* Canadisk Kobbersneppe   
376XLille KobbersneppeDanmark Thyborøn 23-07-2004
377* Dværgspove   
378* Eskimospove   
379XSmåspoveNorge Utsira 18-07-2004
380* Tyndnæbbet Spove   
381XStorspoveDanmark Tipperne 25-04-2004
382* Bartramsklire   
383 Terekklire   
384XMudderklireDanmark Østhavnen, Århus 03-05-2004
385 Plettet Mudderklire   
386XSvaleklireDanmark Årslev Engsø 30-04-2005
387* Amerikansk Svaleklire   
388* Sibirisk Gråklire   
389XSortklireDanmark Årslev Engsø 08-06-2004
390* Stor Gulben   
391XHvidklireDanmark Langør 08-05-2004
392 Lille Gulben   
393XDamklireDanmark Norsminde Nor 03-05-2005
394XTinksmedDanmark Årslev Engsø 30-04-2005
395XRødbenDanmark Gåsehage 30-01-2004
396* Willet   
397XStenvenderDanmark Kalø 09-09-2005
398 Amerikansk Svømmesneppe   
399XOdinshaneDanmark Årslev Engsø 08-06-2004
400 Thorshane   

del et - [del to] - [del tre]

Andreas Gabriel Bojsen-Møller har krydset 211 arter på sin VP liste!



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.032 sek.
til toppen