Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




VP artslister


BENT NIELSEN ANDERSEN - opdateret: 22-02-2011

Nedenstående ses den fulde liste over de fugle som er truffet i VP og derfor 'må' krydses. På listen er de arter BENT NIELSEN ANDERSEN har krydset til dels markeret ved et kryds 'X' ude i venstre side af listen, men også i og med at de arter som ikke er krydset står skrevet i en lys grå nuance.

En kronologisk oversigt over BENT NIELSEN ANDERSEN's VP kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


del 1: Struds - Thorshane

#SjældenXDanske navnLandLokalitetDatoKort
1* Masaistruds   
2 Rødstrubet Lom   
3 Sortstrubet Lom   
4* Stillehavslom   
5 Islom   
6 Hvidnæbbet Lom   
7* Tyknæbbet Lappedykker   
8XLille LappedykkerDanmark Åparken Banegården Ribe 29-12-2008
9XToppet LappedykkerDanmark Kongens Kær 19-05-2009
10XGråstrubet LappedykkerDanmark Kongens Kær 19-05-2009
11 Nordisk Lappedykker   
12XSorthalset LappedykkerDanmark Sneum Engsø 30-04-2009
13* Gulnæbbet Albatros   
14* Sortbrynet Albatros   
15* Hvidkronet Albatros   
16* Tristan Albatros   
17* Sydlig Kæmpestormfugl   
18 Mallemuk   
19* Kappetrel   
20 Kap Verde-petrel   
21* Madeirapetrel   
22* Desertas Petrel   
23* Fløjlspetrel   
24* Bermudapetrel   
25* Cariberpetrel   
26* Hvidbuget Petrel   
27* Trindadepetrel   
28 Spidshalet Petrel   
29* Arabisk Petrel   
30 Kuhls Skråpe   
31 Atlantisk Skråpe   
32 Kap Verde-skråpe   
33* Hvidmasket Skråpe   
34* Lysbenet Skråpe   
35 Storskråpe   
36 Sodfarvet Skråpe   
37 Almindelig Skråpe   
38 Balearskråpe   
39 Ægæerskråpe   
40 Lille Skråpe   
41* Dværgskråpe   
42* Persisk Skråpe   
43* Tropisk Skråpe   
44* Wilsons Stormsvale   
45 Fregatstormsvale   
46* Sortbuget Fregatstormsvale   
47 Lille Stormsvale   
48 Stor Stormsvale   
49* Mørkrygget Stormsvale   
50* Kap Verde-stormsvale   
51 Madeirastormsvale   
52* Acorerstormsvale   
53 Rødnæbbet Tropikfugl   
54* Hvidhalet Tropikfugl   
55* Rødfodet Sule   
56* Maskesule   
57 Brun Sule   
58XSuleDanmark Blåvands Huk 10-09-2008
59* Kapsule   
60XSkarvDanmark Solkær Enge 19-05-2009
61* White-breasted Cormorant   
62* Øreskarv   
63 Topskarv   
64* Socotraskarv   
65 Dværgskarv   
66* Rørskarv   
67* Afrikansk Slangehalsfugl   
68 Hvid Pelikan   
69 Krøltoppet Pelikan   
70 Rosapelikan   
71* Ascension-fregatfugl   
72* Pragtfregatfugl   
73* Lille Fregatfugl   
74XRørdrumDanmark Ribe Østerå 08-02-2009
75* Amerikansk Rørdrum   
76* Amerikansk Dværghejre   
77 Dværghejre   
78* Okkergul Dværghejre   
79* Mørk Dværghejre   
80* Pygmæhejre   
81 Nathejre   
82* Gulkronet Nathejre   
83* Krabbehejre   
84 Mangrovehejre   
85 Tophejre   
86* Rishejre   
87* Vinhejre   
88 Kohejre   
89* Østlig Kohejre   
90* Blåhejre   
91* Louisianahejre   
92* Skyggehejre   
93* Snehejre   
94 Revhejre   
95 Silkehejre   
96* Mellemhejre   
97XSølvhejreDanmark Forland Rejsbby 13-11-2008
98XFiskehejreDanmark GL. Hviding Engsø 14-04-2008
99* Stor Blåhejre   
100* Sorthovedet Hejre   
101 Purpurhejre   
102* Goliathejre   
103 Afrikansk Skovstork   
104* Afrikansk Gabenæb   
105 Sort Stork   
106 Hvid Stork   
107* Marabustork   
108 Sort Ibis   
109 Eremitibis   
110 Hellig Ibis   
111XSkestorkDanmark Nordlige Klæggrav Kammerslusen 05-08-2008
112 Stor Flamingo   
113* Lille Flamingo   
114* Okkertræand   
115* Lille Træand   
116 Knopsvane   
117 Sortsvane   
118 Pibesvane   
119XSangsvaneDanmark Ribe Østerå 01-12-2008
120 Tundrasædgås   
121 Tajgasædgås   
122XKortnæbbet GåsDanmark Sneum Engsø 30-04-2009
123XBlisgåsDanmark Konge Å slusen gl. Å slynge 10-03-2009
124 Dværggås   
125XGrågåsDanmark Nordlige Klæggrav Kammerslusen 05-08-2008
126* Snegås   
127* Dværgsnegås   
128 Indisk Gås   
129XCanadagåsDanmark Ribe Østerå 01-12-2008
130 Dværgcanadagås   
131XBramgåsDanmark Sneum Digesø 08-04-2008
132XKnortegåsDanmark Ballum forland 14-01-2010
133 Rødhalset Gås   
134 Nilgås   
135 Rustand   
136XGravandDanmark Solkær Enge 19-05-2009
137* Moskusand   
138* Sporegås   
139* Knopgås   
140* Indisk Dværgand   
141* Brudeand   
142 Mandarinand   
143XPibeandDanmark Ballum forland 14-01-2010
144 Amerikansk Pibeand   
145* Segland   
146 Knarand   
147* Sibirisk Krikand   
148 Krikand   
149 Amerikansk Krikand   
150* Kapand   
151XGråandDanmark Ribe Østerå 08-02-2009
152 Sortbrun And   
153 Spidsand   
154* Rødnæbbet And   
155 Atlingand   
156 Blåvinget And   
157* Kaneland   
158XSkeandDanmark Ribe Østerå 26-03-2008
159 Marmorand   
160 Rødhovedet And   
161XTaffelandDanmark Ribe Østerå 19-02-2011
162* Stor Taffeland   
163* Rødøjet And   
164* Amerikansk Taffeland   
165 Halsbåndstroldand   
166 Hvidøjet And   
167XTroldandDanmark Kurveholmen Ribe 22-01-2008
168XBjergandDanmark SLIVSØ HOPTRUP 10-12-2008
169 Lille Bjergand   
170 Ederfugl   
171 Kongeederfugl   
172* Brilleederfugl   
173 Stellersand   
174 Strømand   
175 Havlit   
176 Sortand   
177* Amerikansk Sortand   
178 Brilleand   
179 Fløjlsand   
180* Amerikansk Fløjlsand   
181* Sibirisk Fløjlsand   
182* Bøffeland   
183 Islandsk Hvinand   
184XHvinandDanmark Ballum forland 14-01-2010
185*XHjelmskalleslugerDanmark Solkær Enge 19-05-2009
186 Lille Skallesluger   
187XToppet SkalleslugerDanmark Kammerslusen Ribe 16-02-2009
188XStor SkalleslugerDanmark Ballum forland 14-01-2010
189 Amerikansk Skarveand   
190 Hvidhovedet Skarveand   
191 Hvepsevåge   
192* Østlig Hvepsevåge   
193* Svalehaleglente   
194 Blå Glente   
195 Sort Glente   
196* Gulnæbbet glente   
197XRød GlenteDanmark Ny Frederikskog 09-10-2010
198* Afrikansk Flodørn   
199* Pallas´ Havørn   
200XHavørnDanmark Solkær Enge 19-05-2009
201* Hvidhovedet Havørn   
202 Lammegrib   
203 Ådselgrib   
204* Hættegrib   
205* Hvidrygget Grib   
206 Gåsegrib   
207* Rüppells Grib   
208 Øregrib   
209 Munkegrib   
210 Slangeørn   
211* Gøglerørn   
212XRørhøgDanmark Nordlige Klæggrav Kammer Slusen 05-08-2008
213XBlå KærhøgDanmark Udsigtstårnet Ribelund 02-04-2009
214* Amerikansk Blå Kærhøg   
215 Steppehøg   
216XHedehøgDanmark Brønsnord enge sdj. 06-05-2010
217* Mørk Sanghøg   
218* Gabarhøg   
219 Duehøg   
220XSpurvehøgDanmark Banegården Åparken Ribe 21-01-2010
221* Shikra   
222 Balkanhøg   
223XMusvågeDanmark SLIVSØ HOPTRUP 10-12-2008
224* Kap Verde Musvåge   
225 Ørnevåge   
226XFjeldvågeDanmark Sneum Sluse 17-11-2008
227 Stor Skrigeørn   
228 Lille Skrigeørn   
229 Dværgørn   
230 Kongeørn   
231* Verreauxørn   
232 Høgeørn   
233* Savanneørn   
234 Steppeørn   
235* Rovørn   
236 Kejserørn   
237 Spansk Kejserørn   
238XFiskeørnDanmark Bygholmvejle 20-05-2010
239 Lille Tårnfalk   
240XTårnfalkDanmark Lindet Skov 18-02-2009
241* Amerikansk Tårnfalk   
242 Aftenfalk   
243* Amurfalk   
244 Dværgfalk   
245 Lærkefalk   
246 Eleonorafalk   
247 Sodfalk   
248 Lannerfalk   
249 Slagfalk   
250XJagtfalkDanmark Bygholmvejle 20-05-2010
251XVandrefalkDanmark Sneum Digesø 06-11-2009
252 Hjerpe   
253 Dalrype   
254 Fjeldrype   
255 Urfugl   
256 Sort Urfugl   
257 Tjur   
258* Kaukasisk Kongehøne   
259 Kaspisk Kongehøne   
260 Chukarhøne   
261 Stenhøne   
262 Rødhøne   
263 Berberhøne   
264 Si-si Ørkenhøne   
265 Ørkenhøne   
266 Sort Frankolin   
267 Stribet Frankolin   
268* Rødehavs-bjergfrankolin   
269XAgerhøneDanmark NR. Farup Enge 06-11-2009
270 Vagtel   
271 Kongefasan   
272 Fasan   
273 Guldfasan   
274 Amherstfasan   
275 Perlehøne   
276* Californisk Topvagtel   
277* Bobwhite   
278* Europæisk Løbehøne   
279 Vandrikse   
280 Plettet Rørvagtel   
281* Sorarørvagtel   
282 Lille Rørvagtel   
283 Dværgrørvagtel   
284* Stribet Rørvagtel   
285 Engsnarre   
286* Græsrikse   
287XGrønbenet RørhøneDanmark Ribe Østerå 08-02-2009
288* Lille Rørhøne   
289* Lille Sultanhøne   
290* Amerikansk Sultanhøne   
291 Sultanhøne   
292 Afrikansk Sultanhøne   
293 Gråhovedet Sultanhøne   
294XBlishøneDanmark Ribe Østerå 08-02-2009
295* Amerikansk Blishøne   
296 Kamblishøne   
297XTraneDanmark Kongens Mose 12-04-2009
298* Prærietrane   
299* Snetrane   
300 Jomfrutrane   
301 Dværgtrappe   
302* Nubisk Trappe   
303 Kravetrappe   
304 Østlig Kravetrappe   
305* Arabisk Trappe   
306 Stortrappe   
307 Broget Riksesneppe   
308XStrandskadeDanmark GL. Hviding Engsø 09-06-2008
309 Kanarisk Strandskade   
310 Stylteløber   
311XKlydeDanmark Sneum Digesø 30-04-2009
312 Krabbeæder   
313 Triel   
314 Senegaltriel   
315* Krokodillevogter   
316 Ørkenløber   
317 Rødvinget Braksvale   
318* Orientbraksvale   
319 Sortvinget Braksvale   
320 Lille Præstekrave   
321XStor PræstekraveDanmark Lakolk Klitsø 20-04-2009
322* Amerikansk Præstekrave   
323* Kildire   
324 Kittlitz' Præstekrave   
325* Trebåndet Præstekrave   
326XHvidbrystet PræstekraveDanmark Lakolk Klitsø 20-04-2009
327 Mongolsk Præstekrave   
328 Ørkenpræstekrave   
329 Kaspisk Præstekrave   
330* Gobipræstekrave   
331XPomeransfuglDanmark Nørre Farup Enge 18-05-2009
332 Sibirisk Hjejle   
333 Amerikansk Hjejle   
334XHjejleDanmark GL. Hviding Engsø 10-09-2008
335 Strandhjejle   
336 Sporevibe   
337* Sorthovedet Vibe   
338* Indisk Vibe   
339* Gråhovedet Vibe   
340 Steppevibe   
341 Sumpvibe   
342XVibeDanmark Yder Bjerrum 01-10-2009
343* Storryle   
344XIslandsk RyleDanmark Fovrfeldt bækkens udløb 06-11-2009
345 Sandløber   
346 Tyknæbbet Dværgryle   
347* Alaskaryle   
348* Rødhalset Ryle   
349XDværgryleDanmark Lakolk KLitsø 20-04-2009
350 Temmincksryle   
351* Langtået Ryle   
352 Amerikansk Dværgryle   
353 Hvidrygget Ryle   
354 Bairdsryle   
355 Stribet Ryle   
356 Spidshalet Ryle   
357 Krumnæbbet Ryle   
358 Sortgrå Ryle   
359XAlmindelig RyleDanmark Yder Bjerrum 01-10-2009
360 Kærløber   
361* Klireryle   
362 Prærieløber   
363XBrushaneDanmark Sneum Engsø 10-03-2009
364 Enkeltbekkasin   
365XDobbeltbekkasinDanmark Klæggrav Kammerslusen 09-06-2008
366* Amerikansk Bekkasin   
367 Tredækker   
368* Sibirisk Bekkasin   
369* Tajgabekkasin   
370* Kortnæbbet Sneppeklire   
371 Langnæbbet Sneppeklire   
372 Skovsneppe   
373* Amerikansk Skovsneppe   
374XStor KobbersneppeDanmark Klæggrav Kammerslusen 09-06-2008
375* Canadisk Kobbersneppe   
376 Lille Kobbersneppe   
377* Dværgspove   
378* Eskimospove   
379XSmåspoveDanmark GL. Hviding Engsø 26-06-2008
380* Tyndnæbbet Spove   
381XStorspoveDanmark Sneum Sluse 13-11-2008
382* Bartramsklire   
383 Terekklire   
384XMudderklireDanmark Kongens Kær 19-05-2009
385 Plettet Mudderklire   
386 Svaleklire   
387* Amerikansk Svaleklire   
388* Sibirisk Gråklire   
389 Sortklire   
390* Stor Gulben   
391XHvidklireDanmark Kongens Kær 19-05-2009
392 Lille Gulben   
393 Damklire   
394 Tinksmed   
395XRødbenDanmark Hindemaen 05-01-2009
396* Willet   
397 Stenvender   
398 Amerikansk Svømmesneppe   
399 Odinshane   
400 Thorshane   

del et - [del to] - [del tre]

BENT NIELSEN ANDERSEN har krydset 109 arter på sin VP liste!



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.030 sek.
til toppen