Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Søren Hedal

Kronologisk oversigt over kryds

Nedenstående ses en kronologisk oversigt over de kryds Søren Hedal har angivet datoer for. Startende med det nyeste kryds øverst.

Hele Søren Hedal's artsliste kan ses ved at trykke her.

Bemærk! at såfremt vedkommende ikke har angivet datoer for alle de kryds vedkommende måtte have fået i perioden mellem det nyeste og ældste kryds. Så vil nummeret der ses til venstre fortællende hvad nummer det aktuelle kryds var, antage en forkert værdi.

# Dato SU Navn Lokalitet
2013
21314-05-2013 Sorthovedet MågeUtterslev Mose, Brønshøj
21214-05-2013*Hvidskægget TerneUtterslev Mose, Brønshøj
21124-04-2013 SmåspoveEmmerslev, Højer
21023-04-2013 BlåhalsEmmerslev, Højer
20920-04-2013 Sortstrubet BynkefuglMelby Overdrev, Frederiksværk
20820-04-2013 HedelærkeMelby Overdrev, Frederiksværk
20709-04-2013 PibesvaneBolund, Roskilde
20625-03-2013 Lille GråsiskenJægerspris Nordskov
20509-02-2013*HalsbåndstroldandFuresøen, Frederiksdal
2012
20424-05-2012 GræshoppesangerHedeland, Høje Taastrup
2011
20327-12-2011 RideGilleleje Havn
20211-12-2011 MallemukGilleleje Havn
20126-11-2011*SpurveugleMølleåen, Rådvad
20030-10-2011 SuleKronborg, Helsingør
19920-10-2011 LapværlingMelby Overdrev
19815-10-2011 Hvidvinget KorsnæbJægerspris Nordskov
19726-07-2011 StrandhjejleStaunings Ø, Køge Bugt
19626-07-2011 Lille KobbersneppeStaunings Ø, Køge Bugt
19526-07-2011 SvaleklireStaunings Ø, Køge Bugt
19419-07-2011 Krumnæbbet RyleStaunings Ø, Køge Bugt
19319-07-2011 Lille PræstekraveStaunings Ø, Køge Bugt
19204-06-2011 NatravnAnholt, Nordstrand Klit
19125-05-2011*TophejreNordre Klapper, vestamager
19021-05-2011 HavesangerJægerspris Nordskov
18928-04-2011 SivsangerPorsemosen, Ledøje
18817-04-2011 VandrikseJægerspris Nordskov
18715-03-2011 FløjlsandSjællands Odde
18612-03-2011 Korttået TræløberJægersborg Dyrehave
18502-01-2011 Stor TornskadeJægerspris Nordskov
2010
18429-12-2010 HvidsiskenKronborg, Helsingør
18301-06-2010 DobbeltbekkasinSaltholm
18227-05-2010 RørdrumGl. Havdrup Mose, Sjælland
18126-05-2010 RovterneAflandshage, Amager
18002-04-2010 KernebiderKulhuse, Jægerspris
17928-02-2010*Lille BjergandRoskilde Havn
2009
17806-06-2009 SkovpiberJægerspris Nordskov
2006
17714-07-2006 SortkrageRoskilde
2005
17609-07-2005 SkægmejseHovvig, Rørvig
2003
17522-04-2003 MosehornugleUlvshale, Møn
2002
17405-07-2002 SkovhornugleUlvshale, Møn
2001
17317-03-2001 BjergiriskBidstrup, Roskilde
1999
17224-05-1999 SkestorkKærup Holme, Vejlerne
17124-05-1999 DværgmågeKærup Holme, Vejlerne
1998
17030-08-1998 DværgryleØlsemagle Revle
16930-08-1998 SandløberØlsemagle Revle
16830-07-1998 HavørnUlvshale, Møn
16730-07-1998 HuldueUlvshale, Møn
16604-07-1998 BomlærkeBøjden, Fyn
16513-04-1998 Blå KærhøgNyord, Møn
16413-04-1998 HjejleNyord, Møn
16312-04-1998 Lille FlagspætteUlvshale, Møn
16212-04-1998 HusrødstjertUlvshale, Møn
16111-04-1998 Stor GråsiskenUlvshale, Møn
16011-04-1998 DværgfalkNyord, Møn
15908-03-1998 Rødstrubet LomRoskilde Havn
1997
15821-09-1997 BjergvipstjertSalten Å, Silkeborg
15707-09-1997 Sort StorkNyord, Møn
15610-05-1997 LærkefalkUlvshale, Møn
15520-04-1997 AtlingandUlvshale, Møn
15420-02-1997 DuehøgHusby Klitplantage
1996
15322-06-1996 BrushaneNyord, Møn
15222-06-1996 SortklireNyord, Møn
15121-04-1996 VandrefalkNyord, Møn
1995
15021-10-1995 BramgåsUlvshale, Møn
14924-06-1995 Grå FluesnapperUlvshale, Møn
14824-06-1995 Broget FluesnapperUlvshale, Møn
14713-05-1995 SkeandNyord, Møn
14614-04-1995 Almindelig RyleNyord, Møn
14514-04-1995 SpidsandNyord, Møn
1994
14417-07-1994 Rød GlenteEngesvang, Silkeborg
14317-07-1994 RavnEngesvang, Silkeborg
14213-05-1994 TornsangerKongsøre Skov
14102-04-1994 MisteldrosselBoserup Skov
14002-04-1994 KrikandBoserup Skov
1993
13924-02-1993 TopmejseHusby Klit, Ulfborg
13823-02-1993 Kortnæbbet GåsBøvling Klit, Ringkøbing
1992
13705-06-1992 GulbugRoskilde
13606-04-1992 Sorthalset LappedykkerRoskilde Fjord
1991
13510-04-1991 Hvid VipstjertBolund, Roskilde
13410-03-1991 BjergandDragør Havn
13308-03-1991 SnespurvBolund, Roskilde
1990
13215-11-1990 SilkehaleRoskilde
13107-05-1990 SortterneGundsømagle Sø
1989
13019-05-1989 Almindelig KjoveHirtsholmene
1987
12915-11-1987 SortandKøge Bugt
12815-11-1987 HavlitKøge Bugt
12702-08-1987 IsfuglSt. Kattinge Sø
12624-02-1987 PibeandBidstrup, Roskilde
12508-02-1987 Lille KorsnæbBognæs
12428-01-1987 VandstærKornerup Å, Lejre
1986
12302-05-1986 RødstjertRoskilde
12218-03-1986 FjeldvågeBognæs
1985
12101-12-1985 NøddekrigeRoskilde
12028-06-1985 SkovsangerBoserup Skov
11921-05-1985 SortspætteJægersborg Dyrehave
11814-05-1985 TraneRoskilde
11702-05-1985 TinksmedBognæs
11630-04-1985 BynkefuglBoserup Skov
11509-04-1985 AgerhøneHedeland, Roskilde
11403-03-1985 CanadagåsRoskilde Fjord
11303-03-1985 Lille LappedykkerRoskilde Fjord
11228-02-1985 Lille SkalleslugerRoskilde Fjord
11128-02-1985 GrønsiskenBidstrup, Roskilde
1984
11013-09-1984 KnortegåsKronborg, Øresund
10911-09-1984 FiskeørnRoskilde Fjord
10819-05-1984 NattergalBoserup Skov
10719-03-1984 SangsvaneBognæs
10619-03-1984 SkarvBognæs
1983
10503-08-1983 HvidklireBognæs
10415-07-1983 NatugleTeglstrup Hegn
10330-06-1983 SilkehejreTipperne
1982
10220-08-1982 Sortgrå RyleBlåvands Huk
10120-08-1982 StenvenderBlåvands Huk
10020-08-1982 Islandsk RyleBlåvands Huk
9920-06-1982 GøgBognæs
9820-06-1982 GærdesangerBidstrup, Roskilde
9720-06-1982 HavterneSt. Kattinge Sø
9601-06-1982 Gråstrubet LappedykkerRoskilde
9520-05-1982 HvepsevågeRoskilde
9415-01-1982 VindrosselRoskilde
9315-01-1982 SjaggerRoskilde
1981
9215-12-1981 KnarandRoskilde Fjord
9107-09-1981 RørsangerSt. Kattinge Sø
9027-08-1981 StenpikkerRoskilde
8905-08-1981 DværgterneHirtsholmene
8805-08-1981 SplitterneHirtsholmene
8702-08-1981 Hvid StorkTønder
8617-06-1981 BlisgåsDueodde, Bornholm
8516-06-1981 GransangerChristiansø, Ertholmene
8416-06-1981 AlkChristiansø, Ertholmene
8316-06-1981 LomvieChristiansø, Ertholmene
8216-06-1981 KlippedueChristiansø, Ertholmene
8115-06-1981 KarmindompapHammeren, Bornholm
8015-06-1981 SkovsneppeBadstrup Mose, Bornholm
7915-06-1981 StorspoveBornholm
7815-06-1981 EderfuglChristiansø, Ertholmene
7710-06-1981 DigesvaleBolund, Roskilde
7602-06-1981 BysvaleRoskilde
7530-05-1981 KærsangerBidstrup, Roskilde
7430-05-1981 EngpiberBidstrup, Roskilde
7324-05-1981 Gul VipstjertBidstrup, Roskilde
7219-05-1981 RørhøgSt. Kattinge Sø
7114-05-1981 TorniriskRoskilde
7014-05-1981 RørspurvRoskilde
6914-05-1981 SangdrosselRoskilde
6812-05-1981 LøvsangerRoskilde
6711-05-1981 SpætmejseBoserup Skov
6611-05-1981 TræløberBoserup Skov
6511-05-1981 FjordterneRoskilde Fjord
6428-04-1981 MudderklireRoskilde Fjord
6307-04-1981 TundrasædgåsSt. Kattinge Sø
6205-04-1981 Toppet SkalleslugerBognæs
6105-04-1981 SanglærkeBognæs
6005-04-1981 FasanBognæs
5905-04-1981 SortmejseBognæs
5805-04-1981 SumpmejseBoserup Skov
5728-03-1981 RingdueBoserup Skov
5628-03-1981 FuglekongeBoserup Skov
5527-02-1981 KvækerfinkeBoserup Skov
5427-02-1981 BlåmejseBoserup Skov
5331-01-1981 Stor SkalleslugerRoskilde Fjord
5227-01-1981 HalemejseBoserup Skov
5127-01-1981 StillitsBidstrup, Roskilde
5021-01-1981 HvinandRoskilde Fjord
4921-01-1981 TroldandRoskilde Fjord
1980
4816-09-1980 RågeBoserup Skov
4702-09-1980 GråkrageSt. Kattinge Sø
4601-09-1980 GærdesmutteBoserup Skov
4501-09-1980 SkovskadeBoserup Skov
4401-09-1980 RødhalsBoserup Skov
4326-08-1980 TyrkerdueRoskilde
4225-08-1980 HusskadeJægersborg Dyrehave
4115-08-1980 TejstHirtsholmene
4015-07-1980 SkærpiberHirtsholmene
3915-07-1980 SvartbagHirtsholmene
3815-07-1980 Stor PræstekraveHirtsholmene
3711-07-1980 SølvmågeStorebælt
3611-07-1980 SildemågeStorebælt
3511-06-1980 Rødrygget TornskadeUlvshale, Møn
3411-06-1980 StormmågeUlvshale, Møn
3311-06-1980 RødbenNyord., Møn
3211-06-1980 Stor KobbersneppeNyord, Møn
3111-06-1980 VibeNyord, Møn
3011-06-1980 KlydeNyord, Møn
2911-06-1980 StrandskadeNyord, Møn
2810-06-1980 StærUlvshale, Møn
2710-06-1980 TårnfalkUlvshale, Møn
2610-06-1980 SpurvehøgUlvshale, Møn
2524-05-1980 LandsvaleRoskilde
2419-05-1980 TaffelandUtterslev Mose
2319-05-1980 GrågåsUtterslev Mose
2219-05-1980 HættemågeUtterslev Mose
2119-05-1980 GråspurvUtterslev Mose
2016-05-1980 AllikeRoskilde
1915-05-1980 MursejlerRoskilde
1810-05-1980 JernspurvBoserup Skov
1710-05-1980 MunkBoserup Skov
1610-05-1980 GulspurvBoserup Skov
1505-05-1980 KnopsvaneKattinge Vig
1423-04-1980 FiskehejreBognæs
1323-04-1980 Toppet LappedykkerBoserup Skov
1220-04-1980 BlishøneRoskilde Fjord
1120-04-1980 Grønbenet RørhøneRoskilde Fjord
1017-04-1980 Stor FlagspætteBoserup Skov
917-04-1980 GråandRoskilde Fjord
817-04-1980 BogfinkeBoserup Skov
711-04-1980 MusvågeBoserup Skov
611-04-1980 GravandRoskilde Fjord
527-01-1980 DompapBoserup Skov
423-01-1980 SolsortRoskilde
323-01-1980 MusvitRoskilde
223-01-1980 GrøniriskRoskilde
123-01-1980 SkovspurvRoskilde

Søren Hedal har krydset 213 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.019 sek.
til toppen