Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Simon Langvad Græsbøll Iversen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Simon Langvad Græsbøll Iversen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom08-02-2020Gedser Odde
2X Sortstrubet Lom09-02-2020Gedser Odde
3 *Stillehavslom  
4X Islom21-05-2020Grenen
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker02-01-2020Borre Sø
7X Toppet Lappedykker05-02-2020Brassø
8X Gråstrubet Lappedykker09-02-2020Gedser Odde
9X Nordisk Lappedykker14-11-2020Tange Sø
10X Sorthalset Lappedykker25-04-2020Egå Engsø
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk21-05-2020Grenen
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19  Lille Stormsvale  
20  Stor Stormsvale  
21 *Brun Sule  
22X Sule21-05-2020Grenen
23X Skarv05-02-2020Brassø
24 *Topskarv  
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum19-01-2020Brabrand Sø
28 *Amerikansk Rørdrum  
29X*Dværghejre09-06-2020Skarvsøen, Skagen
30 *Nathejre  
31 *Tophejre  
32X*Kohejre29-10-2020Enge SØ for Stubbe Sø
33X Silkehejre24-05-2020Lund Fjord
34X Sølvhejre29-02-2020Rømødæmningen
35X Fiskehejre05-02-2020Avnsø
36 *Purpurhejre  
37X Sort Stork03-07-2020Vitten
38X Hvid Stork22-07-2020Enslev
39 *Sort Ibis  
40X Skestork17-05-2020Hestholm
41X Knopsvane05-02-2020Brassø
42  Sortsvane  
43X Pibesvane23-11-2020Mulbjerge
44X Sangsvane23-01-2020Solrød
45X Tundrasædgås23-11-2020Lille Vildmose
46X Tajgasædgås23-11-2020Lille Vildmose
47X Kortnæbbet Gås26-09-2020Fjand
48X Blisgås08-02-2020Gedser Odde
49  Dværggås  
50X Grågås05-02-2020Brassø
51X Indisk Gås02-06-2020Årslev Engsø
52X Canadagås07-02-2020Mark nord for Skjolds Løb
53X Bramgås11-01-2020Greve
54X Knortegås30-03-2020Begtrup Røn
55  Rødhalset Gås  
56X Nilgås21-04-2020Råsted agerland
57  Rustand  
58X Gravand23-01-2020Årslev Engsø
59X Mandarinand05-02-2020Avnsø
60X Pibeand23-01-2020Årslev Engsø
61 *Amerikansk Pibeand  
62X Knarand23-01-2020Årslev Engsø
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand23-01-2020Årslev Engsø
65  Amerikansk Krikand  
66X Gråand01-01-2020Borre Sø
67X Spidsand29-02-2020Margrethekog
68X Atlingand25-03-2020Dødeå, Brabrand Sø østende
69 *Blåvinget And  
70X Skeand14-01-2020Egå Engsø
71X Rødhovedet And22-02-2020Peblinge Sø
72X Taffeland23-01-2020Årslev Engsø
73X*Halsbåndstroldand07-02-2020Søndersø, Værløse
74X*Hvidøjet And31-07-2020Damhussøen
75X Troldand01-01-2020Borre Sø
76X Bjergand08-02-2020Gedser Odde
77 *Lille Bjergand  
78X Ederfugl05-01-2020Aarhus Østhavn
79  Kongeederfugl  
80 *Stellersand  
81X Havlit08-02-2020Gedser Odde
82X Sortand07-02-2020Sjællands Odde
83X*Amerikansk Sortand15-10-2020Hvidbjerg Strand, Blåvand
84 *Brilleand  
85X Fløjlsand07-02-2020Sjællands Odde
86 *Amerikansk Fløjlsand  
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand01-01-2020Borre Sø
89X Lille Skallesluger04-01-2020Borre Sø
90X Toppet Skallesluger07-02-2020Overby Lyng
91X Stor Skallesluger01-01-2020Borre Sø
92 *Amerikansk Skarveand  
93X Hvepsevåge20-04-2020Skagen By
94 *Blå Glente  
95X Sort Glente21-05-2020Flagbakken, Skagen
96X Rød Glente23-02-2020Birkende, Langeskov
97X Havørn08-01-2020Borre Sø
98 *Ådselgrib  
99 *Gåsegrib  
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg24-03-2020Årslev Engsø
102X Blå Kærhøg01-02-2020Mellerup, Randers Kommune
103  Steppehøg  
104X Hedehøg22-05-2020Grenen
105X Duehøg16-02-2020Silkeborg Sønderskov
106X Spurvehøg06-01-2020Aarhus
107X Musvåge01-01-2020Silkeborg
108 *Ørnevåge  
109X Fjeldvåge29-02-2020Ny Frederikskog
110 *Stor Skrigeørn  
111X Lille Skrigeørn21-05-2020Flagbakken, Skagen
112X*Dværgørn21-05-2020Nedermose, Skagen
113  Kongeørn  
114X*Høgeørn21-04-2020Åstrupgård Plantage
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn17-04-2020Kalgård Sø
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk01-01-2020Silkeborg
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk22-05-2020Grenen
122X Dværgfalk09-02-2020Gedser Odde
123X Lærkefalk21-05-2020Flagbakken, Skagen
124 *Eleonorafalk  
125 *Slagfalk  
126 *Jagtfalk  
127X Vandrefalk29-01-2020Aarhus Havn
128 *Urfugl  
129X Agerhøne21-02-2020Køge Sydstrand
130X Vagtel31-05-2020Voervadsbro
131X Fasan23-01-2020Årslev Engsø
132X Vandrikse19-01-2020Brabrand Sø
133  Plettet Rørvagtel  
134 *Lille Rørvagtel  
135 *Dværgrørvagtel  
136X Engsnarre25-05-2020Uldum Kær
137X Grønbenet Rørhøne07-01-2020Universitetsparken
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne19-01-2020Brabrand Sø
140X Trane08-02-2020Gedser Odde
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade19-02-2020Egå Engsø
147X*Stylteløber17-05-2020Hestholm, Skjern Enge
148X Klyde17-03-2020Egå Engsø
149 *Triel  
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153X*Sortvinget Braksvale10-10-2020Hestholm, Skjern Enge
154X Lille Præstekrave30-03-2020Egå Engsø
155X Stor Præstekrave05-01-2020Aarhus Østhavn
156X Hvidbrystet Præstekrave08-08-2020Agger Tange
157 *Mongolsk Præstekrave  
158 *Ørkenpræstekrave  
159X Pomeransfugl17-05-2020Falbækvej, Skjern
160 *Sibirisk Hjejle  
161 *Amerikansk Hjejle  
162X Hjejle08-02-2020Gedser Odde
163X Strandhjejle29-02-2020Ballum Sluse
164 *Steppevibe  
165 *Sumpvibe  
166X Vibe14-01-2020Egå Engsø
167X Islandsk Ryle29-02-2020Vidåslusen
168X Sandløber15-08-2020Blåvands Huk
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle17-05-2020Hestholm, Skjern Enge
172X Temmincksryle16-05-2020Egå Engsø
173 *Hvidrygget Ryle  
174 *Bairdsryle  
175  Stribet Ryle  
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle08-08-2020Agger Tange
178X Sortgrå Ryle26-09-2020Thorsminde
179X Almindelig Ryle29-02-2020Vidåslusen
180X Kærløber04-06-2020Følle Bund
181 *Klireryle  
182 *Prærieløber  
183X Brushane07-04-2020Brabrand Sø
184X Enkeltbekkasin13-10-2020Grønningen, Blåvand
185X Dobbeltbekkasin23-03-2020Damsbro Mose
186X Tredækker25-08-2020Tørring Kær
187X*Langnæbbet Sneppeklire05-12-2020Borre, Horsens Fjord
188X Skovsneppe16-04-2020Silkeborg Nordskov
189X Stor Kobbersneppe29-02-2020Margrethekog
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe29-02-2020Ballum Sluse
192  Småspove  
193X Storspove20-01-2020Egå Engsø
194 *Bartramsklire  
195 *Terekklire  
196X Mudderklire25-04-2020Egå Engsø
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire16-03-2020Give
199X Sortklire05-06-2020Dødeå, Brabrand Sø østende
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire23-04-2020Egå Engsø
202 *Lille Gulben  
203  Damklire  
204X Tinksmed25-04-2020Egå Engsø
205X Rødben30-03-2020Gåsehage
206X Stenvender22-05-2020Grenen
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208  Odinshane  
209X Thorshane15-10-2020Blåvands Huk
210  Mellemkjove  
211X Almindelig Kjove23-05-2020Grenen
212  Lille Kjove  
213X Storkjove22-05-2020Grenen
214 *Ismåge  
215  Sabinemåge  
216X Ride21-05-2020Grenen
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge01-01-2020Borre Sø
220X Dværgmåge29-02-2020Vidåslusen
221 *Rosenmåge  
222 *Lattermåge  
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge19-03-2020Egå Engsø
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge01-01-2020Silkeborg
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge29-02-2020Brøns
230X Sølvmåge01-01-2020Silkeborg
231  Middelhavssølvmåge  
232X Kaspisk Måge08-02-2020Gedser Odde
233 *Armensk Måge  
234  Hvidvinget Måge  
235  Gråmåge  
236X Svartbag14-01-2020Aarhus
237 *Gråvinget Måge  
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne24-05-2020Han Vejle
240  Sandterne  
241X Rovterne20-07-2020Bygholm Vejle, vestsø
242 *Hvidskægget Terne  
243X Sortterne24-05-2020Han Vejle
244  Hvidvinget Terne  
245X Splitterne30-03-2020Gåsehage
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne17-05-2020Fidde Sø
248 *Rosenterne  
249X Havterne05-06-2020Kysing Næs
250X Lomvie31-07-2020Aarhus-Odden færgen
251 *Polarlomvie  
252X Alk11-10-2020Blåvands Huk
253X Tejst23-05-2020Grenen, Skagen
254X Søkonge15-10-2020Blåvands Huk
255  Lunde  
256 *Steppehøne  
257X Klippedue11-01-2020Aarhus
258X Huldue05-02-2020Silkeborg Østerskov
259X Ringdue01-01-2020Silkeborg
260X Tyrkerdue02-01-2020Sejs
261  Turteldue  
262 *Østlig Turteldue  
263X*Sørgedue25-05-2020Bøgballe, Hedensted
264 *Skadegøg  
265X Gøg01-05-2020Vrads Sande
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle17-10-2020Uldum
269 *Dværghornugle  
270X Stor Hornugle01-06-2020Grædstrup
271 *Sneugle  
272X*Høgeugle09-02-2020Hesede Skov
273 *Spurveugle  
274  Kirkeugle  
275X Natugle07-01-2020Riis Skov
276X Skovhornugle20-07-2020Lild Klitplantage
277X Mosehornugle29-02-2020Gammel Frederikskog
278X Perleugle18-04-2020Gludsted Plantage
279X Natravn22-05-2020Fyrvej, Skagen
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler28-04-2020Årslev Engsø
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl04-01-2020Borre Sø
289 *Grøn Biæder  
290X Biæder22-05-2020Ellekrattet, Skagen
291 *Ellekrage  
292X Hærfugl19-11-2020Øer, Syddjurs
293X Vendehals08-05-2020Kompedal Plantage
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte05-02-2020Silkeborg Østerskov
296X Sortspætte12-01-2020Silkeborg Østerskov
297X Stor Flagspætte03-01-2020Sejs
298 *Mellemflagspætte  
299X Lille Flagspætte05-04-2020Klosterkær
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303X Toplærke20-05-2020Hirtshals
304X Hedelærke29-02-2020Frederikshåb agerland
305X Sanglærke05-02-2020Silkeborg
306X Bjerglærke21-02-2020Køge Sydstrand
307X Digesvale12-04-2020Årslev Engsø
308 *Klippesvale  
309X Landsvale06-04-2020Sejs
310X Bysvale17-04-2020Katrinedal Mark
311  Rødrygget Svale  
312  Storpiber  
313 *Mongolsk Piber  
314  Markpiber  
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber17-04-2020Godthåb Høje
317X Engpiber23-01-2020Årslev Engsø
318  Rødstrubet Piber  
319X Skærpiber05-01-2020Aarhus Østhavn
320X Bjergpiber25-03-2020Dødeå, Brabrand Sø østende
321X Gul Vipstjert16-04-2020Hasle
322 *Citronvipstjert  
323X Bjergvipstjert05-01-2020Aarhus Østhavn
324X Hvid Vipstjert29-02-2020Rudbøl Kog
325X Silkehale05-01-2020Åbyhøj/Hasle
326X Vandstær01-03-2020Katrinedal Mølle
327X Gærdesmutte03-01-2020Sejs
328X Jernspurv12-01-2020Sejs
329 *Sibirisk Jernspurv  
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals02-01-2020Sejs
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal16-05-2020Kasted Mose
334  Sydlig Nattergal  
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals27-03-2020Årslev Engsø
337X*Blåstjert13-10-2020Blåvands Huk, Blåvand Fuglestation
338X Husrødstjert05-01-2020Aarhus Østhavn
339X Rødstjert21-04-2020Møldrup
340X Bynkefugl01-05-2020Vrads Sande
341X Sortstrubet Bynkefugl13-01-2020Årslev Engsø
342X*Sibirisk Bynkefugl14-10-2020Tipmosen
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker12-04-2020Årslev
346 *Nonnestenpikker  
347 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349 *Ørkenstenpikker  
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351X*Stendrossel11-06-2020Ebeltoft Færgehavn
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel12-04-2020Årslev
355X Solsort01-01-2020Lysbro
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel21-02-2020Køge Sydstrand
359X Sjagger01-01-2020Silkeborg
360X Sangdrossel19-03-2020Mollerup Skov
361X Vindrossel03-01-2020Sejs
362X Misteldrossel05-02-2020Silkeborg
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger30-04-2020Egå Engsø
367X Flodsanger02-06-2020Alken Enge
368X Savisanger20-05-2020Vorup Enge
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger25-04-2020Egå Engsø
372 *Lille Rørsanger  
373 *Buskrørsanger  
374X Kærsanger16-05-2020Egå Engsø
375X Rørsanger30-04-2020Egå Engsø
376X Drosselrørsanger09-06-2020Skarvesøen, Skagen
377 *Bleg Gulbug  
378 *Lille Gulbug  
379X Gulbug21-05-2020Skagen
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382 *Rødstrubet Sanger  
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387  Høgesanger  
388X Gærdesanger19-04-2020Åbyhøj
389X Tornsanger28-04-2020Brabrandstien
390X Havesanger06-05-2020Brabrandstien
391X Munk14-04-2020Hasle
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393X Lundsanger16-06-2020Agri agerland
394 *Østlig Lundsanger  
395 *Nordsanger  
396X Fuglekongesanger10-10-2020Skallingen
397X Hvidbrynet Løvsanger26-09-2020Lyngvig Fyr
398 *Himalayasanger  
399 *Schwarz' Løvsanger  
400X*Brun Løvsanger11-10-2020TDC-masten, nf Blåvand sommerhusområde
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger28-04-2020Årslev Engsø
404X Gransanger17-03-2020Egå Engsø
405 *Iberisk Gransanger  
406X Løvsanger17-04-2020Borre Sø
407X Fuglekonge03-01-2020Sejs
408X Rødtoppet Fuglekonge07-02-2020Vestre Kirkegård, Kbh
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper01-05-2020Vrads Sande
411X Lille Fluesnapper09-06-2020Byfogedskoven, Skagen
412 *Tajgafluesnapper  
413  Hvidhalset Fluesnapper  
414X Broget Fluesnapper20-04-2020Vestre Kirkegård, Aarhus
415X Skægmejse19-01-2020Brabrand Sø
416X Halemejse17-03-2020Egå Engsø
417X Blåmejse01-01-2020Sejs
418X Musvit01-01-2020Sejs
419X Topmejse31-01-2020Sejs
420X Sortmejse03-01-2020Sejs
421X Sumpmejse12-01-2020Sejs
422X Fyrremejse17-05-2020Uldum Kær
423X Spætmejse03-01-2020Sejs
424X Træløber13-01-2020Årslev Engsø
425X Korttået Træløber07-01-2020Universitetsparken, Aarhus
426X Pungmejse21-04-2020Bjerregrav Mose
427X Pirol22-05-2020Grenen
428 *Brun Tornskade  
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade17-05-2020Kirkeodde, Filsø
431 *Langhalet Tornskade  
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade29-02-2020Frederikshåb agerland
434 *Rødhovedet Tornskade  
435X Skovskade03-01-2020Sejs
436X Husskade01-01-2020Silkeborg
437X Nøddekrige10-07-2020Store Hjøllund Plantage
438X Allike01-01-2020Silkeborg
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge01-01-2020Silkeborg
441X Sortkrage09-02-2020Gedser Odde
442X Gråkrage01-01-2020Silkeborg
443X Ravn03-01-2020Borre Sø
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær03-01-2020Sejs
446  Rosenstær  
447X Gråspurv03-01-2020Sejs
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv01-01-2020Sejs
450 *Snefinke  
451 *Rødøjet Vireo  
452X Bogfinke01-01-2020Sejs
453X Kvækerfinke01-01-2020Sejs
454X Gulirisk31-03-2020Vestre Kirkegård, Aarhus
455X Grønirisk03-01-2020Sejs
456X Stillits13-01-2020Årslev Engsø
457X Grønsisken02-01-2020Sejs
458X Tornirisk08-02-2020Gedser Odde
459X Bjergirisk14-01-2020Egå Engsø
460X Lille Gråsisken24-03-2020Brabrand Sø
461  Stor Gråsisken  
462  Hvidsisken  
463  Hvidvinget Korsnæb  
464X Lille Korsnæb03-01-2020Silkeborg Østerskov
465X Stor Korsnæb05-02-2020Silkeborg Østerskov
466 *Ørkendompap  
467X Karmindompap22-05-2020Grenen
468 *Krognæb  
469X Dompap03-01-2020Sejs
470X Kernebider02-01-2020Sejs
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling21-05-2020Grenen
475X Snespurv05-01-2020Aarhus Østhavn
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv12-01-2020Sejs
478 *Gærdeværling  
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481  Hortulan  
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484X*Dværgværling11-10-2020Tipmosen
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv29-02-2020Brøns Enge
487 *Hætteværling  
488X Bomlærke01-02-2020Mellerup, Randers Kommune
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Simon Langvad Græsbøll Iversen har krydset 271 arter på sin Danske årsarter 2020.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.020 sek.
til toppen