Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danske årsarter 2020

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Orla Hugger Jakobsen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Orla Hugger Jakobsen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
2X Sortstrubet Lom05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5X Hvidnæbbet Lom09-11-2020Gedser Odde
6X Lille Lappedykker01-01-2020Flasken v. Reersø
7X Toppet Lappedykker01-01-2020Skarresø v. Jyderup
8X Gråstrubet Lappedykker05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
9X Nordisk Lappedykker16-01-2020Gedser Lystbådehavn
10X Sorthalset Lappedykker05-04-2020Broksø Enge SV. f. Haslev
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk22-01-2020Rågeleje
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19  Lille Stormsvale  
20  Stor Stormsvale  
21 *Brun Sule  
22X Sule05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
23X Skarv01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
24 *Topskarv  
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum20-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
28 *Amerikansk Rørdrum  
29 *Dværghejre  
30 *Nathejre  
31 *Tophejre  
32 *Kohejre  
33X Silkehejre28-04-2020Nr. Farup Klæggrav, Kammerslusen V. f. Ribe
34X Sølvhejre01-01-2020Tivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
35X Fiskehejre01-01-2020Tivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
36 *Purpurhejre  
37  Sort Stork  
38X Hvid Stork02-02-2020Veksø Mose NØ. f. Roskilde
39X*Sort Ibis29-09-2020Marker NØ. f. Marup, SØ. f. Holbæk
40X Skestork28-04-2020Hestholm Midt, Skjern Enge
41X Knopsvane01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
42  Sortsvane  
43X Pibesvane18-01-2020Nørre Frejlev SV. f. Nykøbing F.
44X Sangsvane01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
45X Tundrasædgås18-01-2020Darket Ø. f. Rødbyhavn
46X Tajgasædgås04-01-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
47X Kortnæbbet Gås18-01-2020Darket Ø. f. Rødbyhavn
48X Blisgås01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
49X Dværggås22-04-2020Kobæk Sø V. f. Skælskør
50X Grågås01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
51  Indisk Gås  
52X Canadagås01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
53X Bramgås01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
54X Knortegås14-03-2020Gedser Odde
55X Rødhalset Gås18-01-2020Dalbygård, Maglebrænde SV. f. Stubbekøbing
56X Nilgås07-09-2020Tissø SØ. f. Kalundborg
57  Rustand  
58X Gravand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
59  Mandarinand  
60X Pibeand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
61 *Amerikansk Pibeand  
62X Knarand01-01-2020Flasken v. Reersø
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand01-01-2020Tissø SØ. f. Kalundborg
65  Amerikansk Krikand  
66X Gråand01-01-2020Tissø SØ. f. Kalundborg
67X Spidsand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
68X Atlingand26-03-2020Bøtø Nor, Sydfalster
69 *Blåvinget And  
70X Skeand13-01-2020Kobæk Sø V. f. Skælskør
71X Rødhovedet And01-01-2020Haraldsted Sø N. f. Ringsted
72X Taffeland01-01-2020Skarresø v. Jyderup
73X*Halsbåndstroldand02-02-2020Søndersø, Værløse NV. f. København
74 *Hvidøjet And  
75X Troldand01-01-2020Skarresø v. Jyderup
76X Bjergand16-01-2020Gedser Odde
77 *Lille Bjergand  
78X Ederfugl01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
79X Kongeederfugl22-01-2020Rågeleje
80 *Stellersand  
81X Havlit16-01-2020Gedser Odde
82X Sortand01-01-2020Reersø - NV-kysten
83 *Amerikansk Sortand  
84X*Brilleand04-03-2020Lumsås Nordstrand v. Sjællands Odde
85X Fløjlsand01-01-2020Reersø - NV-kysten
86 *Amerikansk Fløjlsand  
87X*Sibirisk Fløjlsand25-12-2020Høve Strand SV. f. Nykøbing S.
88X Hvinand01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
89X Lille Skallesluger01-01-2020Skarresø v. Jyderup
90X Toppet Skallesluger01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
91X Stor Skallesluger01-01-2020Skarresø v. Jyderup
92 *Amerikansk Skarveand  
93X Hvepsevåge19-05-2020Råen Skov v. Vetterslev S. f. Ringsted
94X*Blå Glente16-04-2020Busemarke Mose v. Klintholm Havn, Øst-Møn
95X Sort Glente08-04-2020Feddet N. f. Præstø
96X Rød Glente01-01-2020Sønderød Ø. f. Tissø
97X Havørn01-01-2020Klinteskoven v. Tissø
98 *Ådselgrib  
99 *Gåsegrib  
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg11-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
102X Blå Kærhøg01-01-2020Hesselhuse NV. f. Sorø
103  Steppehøg  
104X Hedehøg25-05-2020Ballum Enge NV. f. Tøndeer
105X Duehøg02-02-2020Søndersø, Værløse NV. f. København
106X Spurvehøg04-01-2020Næstved
107X Musvåge01-01-2020Klinteskoven v. Tissø
108X*Ørnevåge04-08-2020Gedser Odde
109X Fjeldvåge02-01-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
110 *Stor Skrigeørn  
111  Lille Skrigeørn  
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn20-01-2020Næsbyholm Storskov SØ. f. Sorø
114 *Høgeørn  
115 *Steppeørn  
116X*Kejserørn16-04-2020Magleby, Øst-Møn
117X Fiskeørn14-06-2020Tystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk01-01-2020Lystrup Gods V. f. Faxe
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk23-08-2020Lilledal v. Stevns Klint
122X Dværgfalk23-03-2020Assendrup v. Tybjerglille V. f. Haslev
123X Lærkefalk09-07-2020Gedser Odde
124 *Eleonorafalk  
125 *Slagfalk  
126 *Jagtfalk  
127X Vandrefalk13-01-2020Mindeshoved SV. f. Skælskør
128 *Urfugl  
129X Agerhøne18-01-2020Vantore, Lolland, SV. f. Nykøbing F.
130X Vagtel17-06-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
131X Fasan01-01-2020Store Møsten Skov NØ. f. Tissø
132X Vandrikse01-01-2020Skarresø v. Jyderup
133  Plettet Rørvagtel  
134 *Lille Rørvagtel  
135 *Dværgrørvagtel  
136X Engsnarre28-05-2020Vrangstrup Enge SV. f. Ringsted
137X Grønbenet Rørhøne01-01-2020Sigersted V. f. Ringsted
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne01-01-2020Ulstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
140X Trane06-01-2020Tornelund V.f. Haslev
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
147X*Stylteløber17-05-2020Gyrstinge Sø NV. f. Ringsted
148X Klyde11-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
149 *Triel  
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153 *Sortvinget Braksvale  
154X Lille Præstekrave04-04-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
155X Stor Præstekrave23-02-2020Flasken v. Reersø
156  Hvidbrystet Præstekrave  
157 *Mongolsk Præstekrave  
158 *Ørkenpræstekrave  
159X Pomeransfugl28-04-2020Falbækvej V. f. Skjern
160 *Sibirisk Hjejle  
161 *Amerikansk Hjejle  
162X Hjejle08-01-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
163X Strandhjejle28-04-2020Kysten v. Kammerslusen V. v. Ribe
164 *Steppevibe  
165 *Sumpvibe  
166X Vibe01-01-2020Ulstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
167X Islandsk Ryle05-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
168X Sandløber16-01-2020Bøtø Strand, Sydfalster
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle26-05-2020Margrethekog V. f. Tønder
172X Temmincksryle26-04-2020Tystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
173 *Hvidrygget Ryle  
174 *Bairdsryle  
175  Stribet Ryle  
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle26-05-2020Margrethekog V. f. Tønder
178X Sortgrå Ryle01-01-2020Reersø Havn S. f. Kalundborg
179X Almindelig Ryle05-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
180X Kærløber26-05-2020Højer Vade V. f. Tønder
181 *Klireryle  
182 *Prærieløber  
183X Brushane04-04-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
184X Enkeltbekkasin14-02-2020Gedehaven SV. f. Skælskør
185X Dobbeltbekkasin13-02-2020Lagunen v. Haslev
186  Tredækker  
187 *Langnæbbet Sneppeklire  
188X Skovsneppe25-03-2020Haslev Orned NØ. f. Haslev
189X Stor Kobbersneppe20-03-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe21-03-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
192X Småspove28-04-2020Kysten v. Sneum Sluse SØ. f. Esbjerg
193X Storspove01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
194 *Bartramsklire  
195X*Terekklire26-05-2020Højer Vade V. f. Tønder
196X Mudderklire19-04-2020Ølsemagle Revle N. f. Køge
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire10-04-2020Bavelse Sø SØ. f. Sorø
199X Sortklire28-04-2020Kysten v. St. Darum SØ. f. Esbjerg
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire13-04-2020Bavelse gods SØ. f. Sorø
202 *Lille Gulben  
203  Damklire  
204X Tinksmed24-04-2020Tranemosen SV. f. Haslev
205X Rødben01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
206X Stenvender30-04-2020Tystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208X Odinshane22-08-2020Kalløgrå N. f. Sakskøbing
209X Thorshane02-12-2020Hovvig Ø. f. Nykøbing S
210X Mellemkjove09-11-2020Gedser Odde
211X Almindelig Kjove26-09-2020Gedser Odde
212X Lille Kjove12-09-2020Gedser Odde
213X Storkjove11-07-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
214 *Ismåge  
215  Sabinemåge  
216X Ride05-01-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
220X Dværgmåge30-04-2020Tystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
221 *Rosenmåge  
222 *Lattermåge  
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge28-04-2020Sneum Digesø SØ. f. Esbjerg
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge01-01-2020Jyderup Ø. f. Kalundborg
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge04-04-2020Tornæs, Østerhoved S. f. Skælskør
230X Sølvmåge01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
231  Middelhavssølvmåge  
232X Kaspisk Måge01-01-2020Reersø Havn S. f. Kalundborg
233 *Armensk Måge  
234  Hvidvinget Måge  
235  Gråmåge  
236X Svartbag01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
237 *Gråvinget Måge  
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne18-04-2020Flasken v. Reersø
240  Sandterne  
241X Rovterne19-04-2020Ølsemagle Revle N. f. Køge
242X*Hvidskægget Terne07-10-2020Holløse Bredning NØ. f. Frederiksværk
243X Sortterne02-05-2020Tystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
244  Hvidvinget Terne  
245X Splitterne31-03-2020Gedser Odde
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne13-04-2020Tystrup Sø, sydlige del S. f. Sorø
248 *Rosenterne  
249X Havterne15-04-2020Skælskør Yderfjord
250X Lomvie05-01-2020Gniben, Sjællands Odde
251 *Polarlomvie  
252X Alk05-01-2020Gniben, Sjællands Odde
253X Tejst09-05-2020Røsnæs-spidsen NV. f. Kalundborg
254X Søkonge20-11-2020Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
255  Lunde  
256 *Steppehøne  
257X Klippedue01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
258X Huldue31-01-2020Tornelund V.f. Haslev
259X Ringdue01-01-2020Delhoved Skov v. Jyderup Ø. f. Kalundborg
260X Tyrkerdue02-01-2020Tybjerglille V. f. Haslev
261  Turteldue  
262 *Østlig Turteldue  
263 *Sørgedue  
264 *Skadegøg  
265X Gøg30-04-2020Glumsø Sø SV. f. Ringsted
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268  Slørugle  
269 *Dværghornugle  
270X Stor Hornugle24-05-2020Brogård Plantage Ø. f. Ribe
271 *Sneugle  
272X*Høgeugle01-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
273 *Spurveugle  
274  Kirkeugle  
275X Natugle05-01-2020Tornelund V.f. Haslev
276X Skovhornugle06-01-2020Tornelund V.f. Haslev
277X Mosehornugle05-10-2020Gedser Odde
278  Perleugle  
279  Natravn  
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler06-05-2020Søholm Engsø, NØ-Stevns
283X*Gråsejler29-10-2020Stevns Klint
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl03-01-2020Kongskilde v. Tystrup Sø S. f. Sorø
289 *Grøn Biæder  
290  Biæder  
291 *Ellekrage  
292  Hærfugl  
293  Vendehals  
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte25-05-2020Draved Skov NØ. f. Tønder
296  Sortspætte  
297X Stor Flagspætte01-01-2020Delhoved Skov v. Jyderup Ø. f. Kalundborg
298 *Mellemflagspætte  
299  Lille Flagspætte  
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303  Toplærke  
304X Hedelærke09-05-2020Røsnæs-spidsen NV. f. Kalundborg
305X Sanglærke02-02-2020Rågeleje
306X Bjerglærke06-02-2020Korevle, SV. f. Nykøbing S.
307X Digesvale13-04-2020Bavelse Sø SØ. f. Sorø
308 *Klippesvale  
309X Landsvale06-04-2020Gedser Odde
310X Bysvale14-04-2020Gødstrup Engsø SV. f. Haslev
311  Rødrygget Svale  
312  Storpiber  
313 *Mongolsk Piber  
314  Markpiber  
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber11-04-2020Høje Nyord ved Møn
317X Engpiber13-01-2020Stigsnæs Vejle S. f. Skælskør
318X Rødstrubet Piber26-09-2020Gedser Odde
319X Skærpiber01-01-2020Reersø Havn S. f. Kalundborg
320X Bjergpiber02-03-2020Køge Sydstrand
321X Gul Vipstjert18-04-2020Tissø SØ. f. Kalundborg
322 *Citronvipstjert  
323X Bjergvipstjert01-01-2020Faxe Å v. Faxe
324X Hvid Vipstjert04-03-2020Kysten v. Sandflugtplantagen N. f. Rørvig
325X Silkehale16-01-2020Gedser By
326X Vandstær11-01-2020Høm Mølle S. f. Ringsted
327X Gærdesmutte01-01-2020Skarresø v. Jyderup
328X Jernspurv01-01-2020Skarresø v. Jyderup
329 *Sibirisk Jernspurv  
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals01-01-2020Faxe Å v. Faxe
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal02-05-2020Glumsø Sø SV. f. Ringsted
334  Sydlig Nattergal  
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals18-04-2020Korevle, SV. f. Nykøbing S.
337 *Blåstjert  
338X Husrødstjert26-03-2020Gedser Odde
339X Rødstjert22-04-2020Borreby Park S. f. Skælskør
340X Bynkefugl24-04-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
341X Sortstrubet Bynkefugl06-02-2020Korshage N. f. Rørvig
342 *Sibirisk Bynkefugl  
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker09-04-2020Porsmose, Holmegårdsmose v. Haslev
346 *Nonnestenpikker  
347 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349 *Ørkenstenpikker  
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351 *Stendrossel  
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel11-04-2020Mandemarke Bakker på Sydøst-Møn
355X Solsort01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel18-02-2020Køge Sydstrand
359X Sjagger01-01-2020Gerløv SV. f. Tissø
360X Sangdrossel05-01-2020Klint Sø v. Klint, Nordvest-Sjælland
361X Vindrossel01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
362X Misteldrossel21-01-2020Tornelund V.f. Haslev
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger21-05-2020Torpet Mose V. f. Ringsted
367X Flodsanger28-05-2020Tryggevælde Ådal, Strøby SØ. f. Køge
368X Savisanger14-05-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger22-04-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
372 *Lille Rørsanger  
373X*Buskrørsanger31-05-2020Vigersted NØ. f. Ringsted
374X Kærsanger21-05-2020Torpet Mose V. f. Ringsted
375X Rørsanger02-05-2020Glumsø Sø SV. f. Ringsted
376X Drosselrørsanger09-05-2020Tystrup Sø nord v. Kongskilde S. f. Sorø
377 *Bleg Gulbug  
378 *Lille Gulbug  
379X Gulbug15-05-2020Jordbassinerne Stege, Møn
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382 *Rødstrubet Sanger  
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387  Høgesanger  
388X Gærdesanger22-04-2020Kobæk Skov V. f. Skælskør
389X Tornsanger24-04-2020Gyrstinge Sø NV. f. Ringsted
390X Havesanger03-05-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
391X Munk12-04-2020Tornelund V.f. Haslev
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393  Lundsanger  
394 *Østlig Lundsanger  
395 *Nordsanger  
396  Fuglekongesanger  
397  Hvidbrynet Løvsanger  
398 *Himalayasanger  
399 *Schwarz' Løvsanger  
400 *Brun Løvsanger  
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger25-04-2020Hesede Skov S.f. Haslev
404X Gransanger01-01-2020Faxe Å v. Faxe
405 *Iberisk Gransanger  
406X Løvsanger09-04-2020Tuerne, Holmegårds Mose V. f. Haslev
407X Fuglekonge06-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
408X Rødtoppet Fuglekonge26-03-2020Kroghage v,. Gedser
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper30-05-2020Hesede Skov S.f. Haslev
411  Lille Fluesnapper  
412 *Tajgafluesnapper  
413  Hvidhalset Fluesnapper  
414X Broget Fluesnapper25-04-2020Hesede Skov S.f. Haslev
415X Skægmejse02-01-2020Lagunen v. Haslev
416X Halemejse01-01-2020Tivolisøen v. Haraldsted Sø N. f. Ringsted
417X Blåmejse01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
418X Musvit01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
419  Topmejse  
420X Sortmejse04-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
421X Sumpmejse02-01-2020Tornelund V.f. Haslev
422  Fyrremejse  
423X Spætmejse01-01-2020Bromølle Kro NØ. f. Tissø
424X Træløber03-01-2020Suserup Skov S. f. Sorø
425X Korttået Træløber18-02-2020Vallø Slotspark S. f. Køge
426  Pungmejse  
427X Pirol22-05-2020Gedser Odde
428 *Brun Tornskade  
429X*Turkestantornskade09-11-2020Lalandia-Dragsminde Sluse V. f. Rødbyhavn, Lolland
430X Rødrygget Tornskade15-05-2020Busene Have, Sydøst-Møn
431 *Langhalet Tornskade  
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade13-01-2020Borreby Mose S. f. Skælskør
434 *Rødhovedet Tornskade  
435X Skovskade04-01-2020Tornelund V.f. Haslev
436X Husskade01-01-2020Ulstrup Mose v. Gørlev SV. f. Tissø
437  Nøddekrige  
438X Allike01-01-2020Flasken v. Reersø
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge01-01-2020Flasken v. Reersø
441X Sortkrage16-01-2020Fiskebæk Sø, Sydfalster
442X Gråkrage01-01-2020Sanddobberne NØ. f. Kalundborg
443X Ravn01-01-2020Kattrup Skov NØ. f. Tissø
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær01-01-2020Flasken v. Reersø
446X Rosenstær22-05-2020Gedser Odde
447X Gråspurv01-01-2020Reersø By S. f. Kalundborg
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv01-01-2020Gammel Svebølle N.f. Tissø
450 *Snefinke  
451 *Rødøjet Vireo  
452X Bogfinke01-01-2020Egemarke v. Snertinge Ø. f. Kalundborg
453X Kvækerfinke03-01-2020Tamosen v. Tystrup Sø S. f. Sorø
454X Gulirisk06-04-2020Gedser Odde
455X Grønirisk02-01-2020Tornelund V.f. Haslev
456X Stillits03-01-2020Tornelund V.f. Haslev
457X Grønsisken04-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
458X Tornirisk18-01-2020Strandholm Ø. f. Rødbyhavn
459X Bjergirisk05-01-2020Korevle, SV. f. Nykøbing S.
460X Lille Gråsisken04-05-2020Kroghage v. Gedser
461X Stor Gråsisken24-11-2020Tornelund V.f. Haslev
462  Hvidsisken  
463  Hvidvinget Korsnæb  
464X Lille Korsnæb09-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
465  Stor Korsnæb  
466 *Ørkendompap  
467X Karmindompap22-05-2020Birkemose v. Gedser Odde
468 *Krognæb  
469X Dompap03-01-2020Tornelund V.f. Haslev
470X Kernebider09-01-2020Hesede Skov S.f. Haslev
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474  Lapværling  
475X Snespurv02-02-2020Hornbæk Havn, Nordsjælland
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv02-01-2020Lagunen v. Haslev
478 *Gærdeværling  
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481  Hortulan  
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484 *Dværgværling  
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv02-03-2020Køge Sydstrand
487 *Hætteværling  
488X Bomlærke11-04-2020Råbymagle på Sydøst-Møn
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Orla Hugger Jakobsen har krydset 254 arter på sin Danske årsarter 2020.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.021 sek.
til toppen