Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danske årsarter 2019

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Orla Hugger Jakobsen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Orla Hugger Jakobsen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom20-02-2019Gedser Odde
2X Sortstrubet Lom22-02-2019Klintebjerg v. Klint, Nordvestsjælland
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker01-01-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
7X Toppet Lappedykker01-01-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
8X Gråstrubet Lappedykker08-02-2019Reersø - NV-kysten
9X Nordisk Lappedykker25-02-2019Havet ud for Ålebæk Strand, Nord-Møn
10X Sorthalset Lappedykker27-03-2019Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk17-09-2019Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe17-09-2019Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule08-01-2019Køge Sydstrand
21X Skarv02-01-2019Faxe Ladeplads
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum03-05-2019Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø S.f. Sorø
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31X Silkehejre05-07-2019Sø og enge NØ.f. Marup SØ.f. Holbæk
32X Sølvhejre04-01-2019Gyrstinge Sø NV f. Ringsted
33X Fiskehejre02-01-2019Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
34 *Purpurhejre  
35X Sort Stork09-08-2019Gedser Odde
36X Hvid Stork27-08-2019Næsbyskov NØ. f. Slagelse
37 *Sort Ibis  
38X Skestork10-06-2019Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
39X Knopsvane02-01-2019Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
40X Pibesvane01-03-2019Bøtø Nor, Syd-Falster
41X Sangsvane01-01-2019Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
42X Tundrasædgås07-01-2019Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
43X Tajgasædgås01-01-2019Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
44X Kortnæbbet Gås01-02-2019Gunderslevholm NV.f. Næstved
45X Blisgås01-01-2019Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
46  Dværggås  
47X Grågås01-01-2019Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
48X Canadagås04-01-2019Gyrstinge Sø NV f. Ringsted
49X Bramgås01-01-2019Marker ml. Broksø Enge og Gammellung V.f. Haslev
50X Knortegås26-04-2019Faxe Ladeplads
51  Rødhalset Gås  
52  Nilgås  
53X Rustand28-04-2019Tranemosen S.f. Haslev
54X Gravand20-01-2019Enø SV. f. Næstved
55  Mandarinand  
56X Pibeand02-01-2019Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand05-01-2019Skælskør Inderfjord
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand02-01-2019Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand01-01-2019Susåen v. Bavelse Sø
63X Spidsand09-01-2019Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
64X Atlingand26-03-2019Studemosen, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
65X*Blåvinget And07-06-2019Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
66X Skeand23-01-2019Tissø, sydlige del.
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland02-01-2019Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand01-01-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
72X Bjergand12-01-2019Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl05-01-2019Skælskør Yderfjord
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit07-01-2019Faxe Ladeplads
78X Sortand07-01-2019Faxe Ladeplads
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand07-01-2019Faxe Ladeplads
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand02-01-2019Faxe Ladeplads
85X Lille Skallesluger02-01-2019Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
86X Toppet Skallesluger02-01-2019Faxe Ladeplads
87X Stor Skallesluger01-01-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
88 *Amerikansk Skarveand  
89X Hvepsevåge23-05-2019Gedser Odde
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente21-09-2019Feddet ml. Faxe og Præstø
92X Rød Glente09-01-2019Tornelund V.f. Haslev
93X Havørn01-01-2019Skelby NV.f. Næstved
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg18-03-2019Tornelund V.f. Haslev
98X Blå Kærhøg05-01-2019Sevedø-området S.f. Skælskør
99  Steppehøg  
100X Hedehøg27-07-2019Ballum Enge NV.f. Tønder
101X Duehøg12-03-2019Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
102X Spurvehøg05-01-2019Skælskør
103X Musvåge02-01-2019Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge01-01-2019Gammellung, Holmegårds Mose V.f. Haslev
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn05-01-2019Sevedø-området S.f. Skælskør
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn12-04-2019Feddet ml. Faxe og Præstø
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk02-01-2019Faxe
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk12-08-2019Bjergene v. Fårevejle NØ.f. Kalundborg
118X Dværgfalk06-04-2019Tornelund V.f. Haslev
119X Lærkefalk23-05-2019Gedser Odde
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123X Vandrefalk11-01-2019Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
124 *Urfugl  
125X Agerhøne15-01-2019Vetterslev S.f. Ringsted
126X Vagtel27-07-2019Randerup NV.f. Tønder
127X Fasan01-01-2019Capionsskoven ml. Tybjerg og Herlufmagle
128X Vandrikse06-03-2019Holløse Mølle NV.f. Næstved
129  Plettet Rørvagtel  
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132  Engsnarre  
133X Grønbenet Rørhøne01-01-2019Høm Mølle S.f. Ringsted
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne01-01-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
136X Trane09-01-2019Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade23-01-2019Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
143 *Stylteløber  
144X Klyde01-03-2019Kalløgrå N.f. Sakskøbing
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150X Lille Præstekrave16-04-2019Tranemosen S.f. Haslev
151X Stor Præstekrave20-02-2019Birkemose v. Gedser Odde
152X Hvidbrystet Præstekrave27-07-2019Sønderstrand, Rømø
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157X*Amerikansk Hjejle08-07-2019Ølsemagle Revle, N.f. Køge
158X Hjejle20-02-2019Gedser Odde
159X Strandhjejle20-05-2019Flasken v. Reersø SV.f. Tissø
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe03-01-2019Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
163X Islandsk Ryle08-07-2019Ølsemagle Revle, N.f. Køge
164X Sandløber02-09-2019Gedser Odde
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle02-06-2019Tystrup Sø, sydl. del SØ.f. Sorø
168X Temmincksryle14-05-2019Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø S.f. Sorø
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle08-07-2019Ølsemagle Revle, N.f. Køge
174X Sortgrå Ryle08-02-2019Reersø Havn N.f. Korsør
175X Almindelig Ryle01-02-2019Karrebæksminde havn SV.f. Næstved
176X Kærløber22-05-2019Gyrstinge Sø NV f. Ringsted
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane04-04-2019Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
180  Enkeltbekkasin  
181X Dobbeltbekkasin01-04-2019Stigsnæs Vejle SØ.f. Skælskør
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe15-05-2019Haslev Orned
185X Stor Kobbersneppe20-03-2019Borreby Mose S.f. Skælskør
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe23-01-2019Reersø Havn N.f. Korsør
188X Småspove08-07-2019Staunings Ø, N.f. Køge
189X Storspove05-01-2019Borreby Mose S.f. Skælskør
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192X Mudderklire24-04-2019Tranemosen S.f. Haslev
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire18-01-2019Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
195X Sortklire10-06-2019Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
196X Hvidklire22-04-2019Tranemosen S.f. Haslev
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199X Tinksmed22-04-2019Tranemosen S.f. Haslev
200X Rødben23-01-2019Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
201X Stenvender23-01-2019Reersø Havn N.f. Korsør
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203X Odinshane10-06-2019Søen S.f. Tempelkrog SØ.f Holbæk
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206X Almindelig Kjove18-07-2019Gedser Odde
207X Lille Kjove17-09-2019Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
208X Storkjove17-09-2019Havet ud for Rågeleje, Nordsjælland
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211X Ride24-08-2019Gedser Odde
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge02-01-2019Faxe Ladeplads
215X Dværgmåge25-04-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219  Sorthovedet Måge  
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge02-01-2019Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge29-03-2019Flasken v. Reersø SV.f. Tissø
225X Sølvmåge01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
226  Middelhavssølvmåge  
227X Kaspisk Måge02-09-2019Gedser Odde
228 *Armensk Måge  
229  Hvidvinget Måge  
230  Gråmåge  
231X Svartbag02-01-2019Faxe Ladeplads
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne18-04-2019Tystrup Sø, sydl. del SØ.f. Sorø
235  Sandterne  
236X Rovterne08-07-2019Staunings Ø, N.f. Køge
237 *Hvidskægget Terne  
238X Sortterne25-04-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
239  Hvidvinget Terne  
240X Splitterne01-04-2019Skælskør Yderfjord
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne17-04-2019Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
243 *Rosenterne  
244X Havterne26-04-2019Skælskør Yderfjord
245X Lomvie22-02-2019Gniben, Sjællands Odde
246 *Polarlomvie  
247X Alk24-08-2019Gedser Odde
248X Tejst22-02-2019Gniben, Sjællands Odde
249  Søkonge  
250  Lunde  
251 *Steppehøne  
252X Klippedue02-01-2019Spragelse N.f. Næstved
253X Huldue05-01-2019Borreby Mose S.f. Skælskør
254X Ringdue01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
255X Tyrkerdue05-01-2019Bisserup SV.f. Næstved
256  Turteldue  
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260X Gøg03-05-2019Rejnstrup Holme, Tystrup-Bavelse Sø SØ.f. Sorø
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263  Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265  Stor Hornugle  
266 *Sneugle  
267X*Høgeugle07-11-2019Hald NØ f. Hundested
268 *Spurveugle  
269  Kirkeugle  
270X Natugle18-01-2019Aversi V.f. Haslev
271X Skovhornugle18-02-2019Tornelund V.f. Haslev
272X Mosehornugle26-09-2019Gedser Odde
273  Perleugle  
274  Natravn  
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler13-05-2019Nielstrup Sø SØ.f. Haslev
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl10-01-2019Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
283 *Grøn Biæder  
284  Biæder  
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287X Vendehals22-08-2019Tornelund V.f. Haslev
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte28-07-2019Draved Skov NØ.f. Tønder
290  Sortspætte  
291X Stor Flagspætte02-01-2019Tornelund V.f. Haslev
292 *Mellemflagspætte  
293X Lille Flagspætte07-04-2019Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297  Toplærke  
298X Hedelærke03-10-2019Gedser Odde
299X Sanglærke12-02-2019Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
300X Bjerglærke08-01-2019Køge Sydstrand
301X Digesvale24-04-2019Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
302 *Klippesvale  
303X Landsvale10-04-2019Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
304X Bysvale10-04-2019Gødstrup Engsø SV.f. Haslev
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308  Markpiber  
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber28-04-2019Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
311X Engpiber05-01-2019Sevedø-området S.f. Skælskør
312  Rødstrubet Piber  
313X Skærpiber08-02-2019Reersø Havn N.f. Korsør
314  Bjergpiber  
315X Gul Vipstjert25-04-2019Tystrup Sø, sydl. del SØ.f. Sorø
316 *Citronvipstjert  
317X Bjergvipstjert18-01-2019Faxe
318X Hvid Vipstjert18-03-2019Porsmose, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
319X Silkehale25-01-2019Skælskør
320X Vandstær01-01-2019Høm Mølle S.f. Ringsted
321X Gærdesmutte03-01-2019Aversi V.f. Haslev
322X Jernspurv03-01-2019Tornelund V.f. Haslev
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal14-05-2019Glumsø Sø
328X Sydlig Nattergal20-05-2019Reersø, sydlige del
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals Sø og enge NØ.f. Marup SØ.f. Holbæk
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert30-05-2019Gedser Odde
333X Rødstjert28-04-2019Tornelund V.f. Haslev
334X Bynkefugl26-04-2019Borreby Gods' marker
335X Sortstrubet Bynkefugl25-02-2019Busemarke Mose, SØ-Møn
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339X Stenpikker17-04-2019Flasken v. Reersø SV.f. Tissø
340 *Nonnestenpikker  
341 *Middelhavsstenpikker  
342 *Ørkenstenpikker  
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347  Ringdrossel  
348X Solsort01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351 *Sortstrubet Drossel  
352X Sjagger01-01-2019Spragelse N.f. Næstved
353X Sangdrossel12-03-2019Tornelund V.f. Haslev
354X Vindrossel03-01-2019Skuderløse SV.f. Haslev
355X Misteldrossel20-04-2019Tornelund V.f. Haslev
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359  Græshoppesanger  
360X Flodsanger25-06-2019Sønderskov, Tybjerglille V.f. Haslev
361  Savisanger  
362 *Stor Græshoppesanger  
363 *Vandsanger  
364X Sivsanger26-04-2019Borreby Mose S.f. Skælskør
365 *Lille Rørsanger  
366 *Buskrørsanger  
367X Kærsanger20-05-2019Sanddobberne NØ.f. Kalundborg
368X Rørsanger03-05-2019Glumsø Sø
369  Drosselrørsanger  
370 *Bleg Gulbug  
371 *Lille Gulbug  
372X Gulbug20-05-2019Reersø, sydlige del
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375 *Hvidskægget Sanger  
376 *Sorthovedet Sanger  
377 *Sortstrubet Sanger  
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379  Høgesanger  
380X Gærdesanger24-04-2019Tornelund V.f. Haslev
381X Tornsanger12-05-2019Tornelund V.f. Haslev
382X Havesanger13-05-2019Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
383X Munk11-04-2019Holløse Mølle NV.f. Næstved
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385  Lundsanger  
386 *Østlig Lundsanger  
387 *Nordsanger  
388  Fuglekongesanger  
389X Hvidbrynet Løvsanger28-09-2019Tornelund V.f. Haslev
390 *Himalayasanger  
391 *Schwarz' Løvsanger  
392 *Brun Løvsanger  
393 *Sinkiangløvsanger  
394 *Bjergløvsanger  
395X Skovsanger27-04-2019Stoksbjerg, Skuderløse SV.f. Haslev
396X Gransanger18-01-2019Faxe
397 *Iberisk Gransanger  
398X Løvsanger19-04-2019Tuerne, Holmegårds Mose, SV.f. Haslev
399X Fuglekonge19-01-2019Tornelund V.f. Haslev
400  Rødtoppet Fuglekonge  
401 *Brun Fluesnapper  
402X Grå Fluesnapper23-05-2019Bøtø Nor, Syd-Falster
403  Lille Fluesnapper  
404 *Tajgafluesnapper  
405  Hvidhalset Fluesnapper  
406X Broget Fluesnapper28-04-2019Tornelund V.f. Haslev
407X Skægmejse16-06-2019Borreby Mose S.f. Skælskør
408X Halemejse11-01-2019Broksø V.f. Haslev
409X Blåmejse01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
410X Musvit01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
411X Topmejse06-09-2019Bjerringbro
412X Sortmejse01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
413X Sumpmejse01-01-2019Broksø V.f. Haslev
414  Fyrremejse  
415X Spætmejse03-01-2019Broksø V.f. Haslev
416X Træløber30-01-2019Tornelund V.f. Haslev
417X Korttået Træløber18-05-2019Borreby Park S.f. Skælskør
418  Pungmejse  
419  Pirol  
420 *Brun Tornskade  
421 *Isabellatornskade  
422X Rødrygget Tornskade06-06-2019Kroghage v. Gedser
423 *Langhalet Tornskade  
424 *Rosenbrystet Tornskade  
425X Stor Tornskade11-01-2019Broksø V.f. Haslev
426X*Rødhovedet Tornskade27-07-2019Spidsbjerg Hede, sydl. Rømø
427X Skovskade07-01-2019Tornelund V.f. Haslev
428X Husskade01-01-2019Herlufmagle N.f. Næstved
429  Nøddekrige  
430X Allike01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
431 *Sibirisk Allike  
432X Råge Assendrup v. Tybjerglille V.f. Haslev
433X Sortkrage20-02-2019Gedser Odde
434X Gråkrage01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
435X Ravn03-01-2019Broksø Enge, Holmegårds Mose SV.f. Haslev
436 *Ensfarvet Stær  
437X Stær05-01-2019Borreby Mose S.f. Skælskør
438  Rosenstær  
439X Gråspurv01-01-2019Spragelse N.f. Næstved
440 *Spansk Spurv  
441X Skovspurv01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
442 *Snefinke  
443 *Rødøjet Vireo  
444X Bogfinke01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
445X Kvækerfinke01-01-2019Capionsskoven ml. Tybjerg og Herlufmagle
446X Gulirisk03-10-2019Gedser Odde
447X Grønirisk01-01-2019Tornelund V.f. Haslev
448X Stillits11-01-2019Spragelse N.f. Næstved
449X Grønsisken01-01-2019Bavelse Sø SØ f. Sorø
450X Tornirisk29-03-2019Reersø Havn N.f. Korsør
451X Bjergirisk22-02-2019Korevlerne, NV-Sjælland
452X Lille Gråsisken23-05-2019Kanalerne SØ.f. Gedser By
453X Stor Gråsisken17-02-2019Tornelund V.f. Haslev
454  Hvidsisken  
455  Hvidvinget Korsnæb  
456X Lille Korsnæb11-11-2019Hesede Skov S.f. Haslev
457  Stor Korsnæb  
458 *Ørkendompap  
459X Karmindompap23-05-2019Kroghage v. Gedser
460 *Krognæb  
461X Dompap02-01-2019Tornelund V.f. Haslev
462X Kernebider21-01-2019Bråby Stationsby SV.f. Haslev
463 *Stribet Sanger  
464 *Hvidstrubet Spurv  
465 *Mørkøjet Junco  
466  Lapværling  
467X Snespurv22-02-2019Korevlerne, NV-Sjælland
468 *Hvidkindet Værling  
469X Gulspurv01-01-2019Spragelse N.f. Næstved
470 *Gærdeværling  
471 *Klippeværling  
472 *Gulgrå Værling  
473  Hortulan  
474 *Gulbrynet Værling  
475 *Pileværling  
476 *Dværgværling  
477 *Gulbrystet Værling  
478X Rørspurv05-01-2019Gedehaven, Skælskør Yderfjord
479 *Hætteværling  
480X Bomlærke20-05-2019Reersø, sydlige del
481 *Rosenbrystet Kernebider  

Orla Hugger Jakobsen har krydset 229 arter på sin Danske årsarter 2019.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.071 sek.
til toppen