Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Landskampen 2009

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Mogens Erlandsen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Mogens Erlandsen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom25-01-2009Bønnerup havn
2  Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker25-01-2009Bønnerup havn
7X Toppet Lappedykker22-01-2009Østhavnen, Århus
8X Gråstrubet Lappedykker25-01-2009Lystrup strand
9X Nordisk Lappedykker01-03-2009Kysing næs
10X Sorthalset Lappedykker24-03-2009Egå engsø
11 *Sortbrynet Albatros  
12  Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19  Stor Stormsvale  
20X Sule29-03-2009Overgårds dige
21X Skarv10-01-2009Ørnsø
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25  Rørdrum  
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32  Sølvhejre  
33X Fiskehejre10-01-2009Silkeborg Lansgø
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36  Hvid Stork  
37 *Sort Ibis  
38  Skestork  
39X Knopsvane22-01-2009Østhavnen, Århus
40X Pibesvane25-02-2009Lystrup strand
41X Sangsvane25-01-2009Bønnerup havn
42  Tundrasædgås  
43  Tajgasædgås  
44  Kortnæbbet Gås  
45X Blisgås25-01-2009Kalø slotsruin
46  Dværggås  
47X Grågås21-01-2009Lading sø
48X Canadagås25-01-2009Lystrup strand
49  Bramgås  
50X Knortegås25-01-2009Lystrup strand
51  Rødhalset Gås  
52X Nilgås08-03-2009Bølling sø
53X Rustand25-02-2009Lystrup strand
54X Gravand05-02-2009Ebeltoft færgehavn
55  Mandarinand  
56X Pibeand07-03-2009Årslev engsø
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand15-03-2009Egå engsø
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand07-03-2009Årslev engsø
61X Amerikansk Krikand09-04-2009Følle bund
62X Gråand03-01-2009Silkeborg langsø
63X Spidsand15-03-2009Egå engsø
64  Atlingand  
65 *Blåvinget And  
66X Skeand29-03-2009Egå engsø
67  Rødhovedet And  
68X Taffeland15-03-2009Egå engsø
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand09-01-2009Silkeborg Langsø
72X Bjergand15-03-2009Egå engsø
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl22-01-2009Østhavnen, Århus
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit25-02-2009Lystrup strand
78X Sortand05-04-2009Sminge sø (midtbanen)
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand25-02-2009Lystrup strand
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand25-01-2009Lystrup strand
85X Lille Skallesluger21-01-2009Lading sø
86X Toppet Skallesluger25-01-2009Lystrup strand
87X Stor Skallesluger10-01-2009Silkeborg Langsø
88 *Amerikansk Skarveand  
89  Hvepsevåge  
90 *Blå Glente  
91  Sort Glente  
92X Rød Glente29-03-2009Overgårds marker
93  Havørn  
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96 *Slangeørn  
97X Rørhøg25-04-2009Matrikel
98X Blå Kærhøg16-01-2009Silkeborg Langsø, østbassin
99  Steppehøg  
100  Hedehøg  
101X Duehøg10-04-2009Skærbæk plantage
102X Spurvehøg01-01-2009Silkeborg
103X Musvåge07-03-2009Matrikel
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge31-01-2009Salten mark
106 *Stor Skrigeørn  
107X Lille Skrigeørn23-05-2009Flagbakken
108 *Dværgørn  
109  Kongeørn  
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113  Fiskeørn  
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk06-01-2009Årslev
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk17-05-2009Flagbakken
118  Dværgfalk  
119  Lærkefalk  
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123  Vandrefalk  
124 *Urfugl  
125  Agerhøne  
126  Vagtel  
127X Fasan25-02-2009Auning
128X Vandrikse11-04-2009Tranevig, Silkeborg
129  Plettet Rørvagtel  
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132  Engsnarre  
133X Grønbenet Rørhøne10-01-2009Silkeborg Langsø
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne03-01-2009Silkeborg langsø
136X Trane04-04-2009Frederiksdal hede
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade25-01-2009Lystrup strand
143 *Stylteløber  
144X Klyde24-03-2009Egå engsø
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150X Lille Præstekrave02-05-2009Bølling sø
151X Stor Præstekrave05-02-2009Ebeltoft færgehavn
152  Hvidbrystet Præstekrave  
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle05-02-2009Ebeltoft færgehavn
159  Strandhjejle  
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe22-02-2009Låsby
163  Islandsk Ryle  
164X Sandløber11-03-2009Polderrev v/ Grenå
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167  Dværgryle  
168  Temmincksryle  
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle13-07-2009Årslev engsø
174  Sortgrå Ryle  
175X Almindelig Ryle25-01-2009Lystrup strand
176  Kærløber  
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane02-05-2009Bølling sø
180  Enkeltbekkasin  
181X Dobbeltbekkasin25-01-2009Kalø slotsruin
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe09-08-2009Matrikel
185  Stor Kobbersneppe  
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe29-03-2009Eskeplet
188  Småspove  
189X Storspove22-02-2009Sødringholm strand
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192  Mudderklire  
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire04-04-2009Frederiksdal hede
195X Sortklire25-01-2009Kalø slotsruin
196X Hvidklire24-06-2009Årslev engsø
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199X Tinksmed24-06-2009Årslev engsø
200X Rødben25-01-2009Kalø slotsruin
201X Stenvender05-02-2009Ebeltoft færgehavn
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203  Odinshane  
204  Thorshane  
205  Mellemkjove  
206  Almindelig Kjove  
207  Lille Kjove  
208  Storkjove  
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211  Ride  
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge05-01-2009Århus havn
215  Dværgmåge  
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge12-02-2009Bispetorv, Århus
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge01-01-2009Matrikel
223 *Ringnæbbet Måge  
224  Sildemåge  
225X Sølvmåge05-01-2009Århus havn
226  Middelhavssølvmåge  
227  Kaspisk Måge  
228 *Armensk Måge  
229  Hvidvinget Måge  
230  Gråmåge  
231X Svartbag22-01-2009Østhavnen, Århus
232 *Gråvinget Måge  
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne06-06-2009Hevringholm
235  Sandterne  
236  Rovterne  
237 *Hvidskægget Terne  
238  Sortterne  
239  Hvidvinget Terne  
240X Splitterne29-03-2009Hevring strand
241 *Aztekerterne  
242  Fjordterne  
243 *Rosenterne  
244  Havterne  
245  Lomvie  
246 *Polarlomvie  
247  Alk  
248  Tejst  
249  Søkonge  
250  Lunde  
251 *Steppehøne  
252X Klippedue05-01-2009Århus havn
253X Huldue05-04-2009Sminge sø
254X Ringdue04-01-2009Matrikel
255X Tyrkerdue01-01-2009Silkeborg
256  Turteldue  
257 *Østlig Turteldue  
258 *Sørgedue  
259 *Skadegøg  
260X Gøg24-06-2009Årslev engsø
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263  Slørugle  
264 *Dværghornugle  
265X Stor Hornugle28-01-2009Ny matrikel art!
266 *Sneugle  
267 *Høgeugle  
268 *Spurveugle  
269  Kirkeugle  
270X Natugle19-01-2009Matrikel
271X Skovhornugle24-02-2009Torrild
272  Mosehornugle  
273  Perleugle  
274X Natravn06-07-2009Sepstrup sande
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler06-06-2009Matrikel
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl11-04-2009Tranevig
283 *Grøn Biæder  
284  Biæder  
285 *Ellekrage  
286  Hærfugl  
287X Vendehals26-04-2009Kompedal plantage
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte22-03-2009Matrikel
290X Sortspætte19-09-2009Matrikel
291X Stor Flagspætte05-02-2009Stubbe sø
292 *Mellemflagspætte  
293  Lille Flagspætte  
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296 *Korttået Lærke  
297  Toplærke  
298X Hedelærke29-03-2009Overgårds marker
299X Sanglærke22-02-2009Låsby
300  Bjerglærke  
301  Digesvale  
302 *Klippesvale  
303X Landsvale10-04-2009Skærbæk plantage
304X Bysvale24-06-2009Uniparken, Århus
305  Rødrygget Svale  
306  Storpiber  
307 *Mongolsk Piber  
308  Markpiber  
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber26-04-2009Frederiksdal hede
311X Engpiber25-02-2009Store Sjørup strand
312  Rødstrubet Piber  
313X Skærpiber05-01-2009Århus havn
314  Bjergpiber  
315  Gul Vipstjert  
316 *Citronvipstjert  
317X Bjergvipstjert29-03-2009Sødringholm strand
318X Hvid Vipstjert07-03-2009Årslev engsø
319X Silkehale19-01-2009Klostertorv, Århus
320  Vandstær  
321X Gærdesmutte24-02-2009Matrikel
322X Jernspurv01-01-2009Matrikel
323 *Sibirisk Jernspurv  
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals02-01-2009Matrikel
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal14-05-2009Funderholme
328  Sydlig Nattergal  
329 *Rubinnattergal  
330  Blåhals  
331 *Blåstjert  
332X Husrødstjert06-06-2009Randers banegård, spor 1
333X Rødstjert18-04-2009Silkeborg
334X Bynkefugl07-06-2009Kompedal plantage
335X Sortstrubet Bynkefugl01-03-2009Kysing næs
336 *Sibirisk Bynkefugl  
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338 *Isabellastenpikker  
339X Stenpikker02-05-2009Bølling sø
340 *Nonnestenpikker  
341 *Middelhavsstenpikker  
342 *Ørkenstenpikker  
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel11-10-2009Matrikel
348X Solsort01-01-2009Matrikel
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351 *Sortstrubet Drossel  
352X Sjagger11-01-2009Matrikel
353X Sangdrossel18-03-2009Matrikel
354X Vindrossel11-10-2009Matrikel
355X Misteldrossel27-02-2009Matrikel
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359X Græshoppesanger14-05-2009Funderholme
360X Flodsanger15-06-2009Nørreå
361  Savisanger  
362 *Stor Græshoppesanger  
363 *Vandsanger  
364  Sivsanger  
365 *Lille Rørsanger  
366 *Buskrørsanger  
367X Kærsanger24-06-2009Årslev engsø
368X Rørsanger24-06-2009Årslev engsø
369  Drosselrørsanger  
370 *Bleg Gulbug  
371 *Lille Gulbug  
372  Gulbug  
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375 *Hvidskægget Sanger  
376 *Sorthovedet Sanger  
377 *Sortstrubet Sanger  
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379  Høgesanger  
380X Gærdesanger26-04-2009Matrikel
381X Tornsanger02-05-2009Bølling sø
382  Havesanger  
383X Munk17-04-2009Matrikel
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385  Lundsanger  
386 *Østlig Lundsanger  
387 *Nordsanger  
388  Fuglekongesanger  
389  Hvidbrynet Løvsanger  
390 *Himalayasanger  
391 *Schwarz' Løvsanger  
392 *Brun Løvsanger  
393 *Sinkiangløvsanger  
394 *Bjergløvsanger  
395X Skovsanger07-06-2009Silkeborg Vesterskov
396X Gransanger04-04-2009Matrikel
397 *Iberisk Gransanger  
398X Løvsanger13-04-2009Vrads sande
399X Fuglekonge08-03-2009Matrikel
400  Rødtoppet Fuglekonge  
401 *Brun Fluesnapper  
402X Grå Fluesnapper23-06-2009Uni-parken, Århus
403  Lille Fluesnapper  
404 *Tajgafluesnapper  
405  Hvidhalset Fluesnapper  
406  Broget Fluesnapper  
407  Skægmejse  
408X Halemejse04-04-2009Matrikel
409X Blåmejse02-01-2009Matrikel
410X Musvit01-01-2009Matrikel
411X Topmejse04-02-2009Matrikel
412X Sortmejse04-02-2009Matrikel
413X Sumpmejse07-01-2009Matrikel
414  Fyrremejse  
415X Spætmejse10-01-2009Matrikel
416X Træløber14-01-2009Uniparken
417X Korttået Træløber29-09-2009Uniparken
418  Pungmejse  
419X Pirol15-06-2009Nørreå
420 *Brun Tornskade  
421 *Isabellatornskade  
422  Rødrygget Tornskade  
423 *Langhalet Tornskade  
424 *Rosenbrystet Tornskade  
425X Stor Tornskade05-01-2009Årslev (Århus)
426 *Rødhovedet Tornskade  
427X Skovskade02-01-2009Matrikel
428X Husskade07-01-2009Matrikel
429  Nøddekrige  
430X Allike01-01-2009Silkeborg
431 *Sibirisk Allike  
432X Råge02-01-2009Silkeborg
433  Sortkrage  
434X Gråkrage02-01-2009Silkeborg
435X Ravn01-02-2009Gjern
436 *Ensfarvet Stær  
437X Stær01-02-2009Gjern
438  Rosenstær  
439X Gråspurv21-01-2009Matrikel
440 *Spansk Spurv  
441X Skovspurv07-01-2009Matrikel
442 *Snefinke  
443 *Rødøjet Vireo  
444X Bogfinke01-01-2009Matrikel
445X Kvækerfinke01-01-2009Matrikel
446  Gulirisk  
447X Grønirisk02-01-2009Matrikel
448X Stillits07-03-2009Årslev engsø
449X Grønsisken02-01-2009Matrikel
450X Tornirisk24-03-2009Egå engsø
451X Bjergirisk22-01-2009Østhavnen, Århus
452X Lille Gråsisken07-02-2009Matrikel
453X Stor Gråsisken07-02-2009Matrikel
454  Hvidsisken  
455  Hvidvinget Korsnæb  
456X Lille Korsnæb04-04-2009Frederiksdal hede
457X Stor Korsnæb04-04-2009Frederiksdal hede
458 *Ørkendompap  
459  Karmindompap  
460 *Krognæb  
461X Dompap04-01-2009Matrikel
462X Kernebider18-04-2009v/ Silkeborg bad
463 *Stribet Sanger  
464 *Hvidstrubet Spurv  
465 *Mørkøjet Junco  
466  Lapværling  
467X Snespurv22-01-2009Østhavnen, Århus
468 *Hvidkindet Værling  
469X Gulspurv02-01-2009Matrikel
470 *Gærdeværling  
471 *Klippeværling  
472 *Gulgrå Værling  
473  Hortulan  
474 *Gulbrynet Værling  
475 *Pileværling  
476 *Dværgværling  
477 *Gulbrystet Værling  
478X Rørspurv07-03-2009Årslev engsø
479 *Hætteværling  
480X Bomlærke28-03-2009v/ Lading
481 *Rosenbrystet Kernebider  

Mogens Erlandsen har krydset 168 arter på sin Landskampen 2009.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.037 sek.
til toppen