Startside Leica Noctivid - ny kikkert fra Leica I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Ole Lorenzen Post

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Ole Lorenzen Post's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom08-10-1977Ørhage
2X Sortstrubet Lom30-05-1976Knudshoved Odde
3X Islom28-09-1980Mårup
4  Hvidnæbbet Lom  
5X Lille Lappedykker20-09-1968Værnengene
6X Toppet Lappedykker12-04-1960Hillerød Slotssø
7X Gråstrubet Lappedykker07-05-1972Ganløse Orned
8X Nordisk Lappedykker26-04-1974Rørdal, Ålborg
9X Sorthalset Lappedykker25-01-1976Esrum Å udløb
10 *Sortbrynet Albatros  
11X Mallemuk21-10-1978Ørhage
12 *Atlantisk Skråpe  
13 *Storskråpe  
14X Sodfarvet Skråpe18-10-1998Ørhage
15X Almindelig Skråpe21-10-1978Ørhage
16 *Balearskråpe  
17  Lille Stormsvale  
18X Stor Stormsvale15-11-1983Hillerød, bragt til ringmærkning
19X Sule08-10-1977Ørhage
20X Skarv06-04-1969Skagen
21 *Topskarv  
22 *Krøltoppet Pelikan  
23 *Pragtfregatfugl  
24X Rørdrum28-04-1974Bygholm Vejle
25 *Amerikansk Rørdrum  
26 *Dværghejre  
27 *Nathejre  
28 *Tophejre  
29 *Kohejre  
30X Silkehejre28-07-2002Klydesøen
31X Sølvhejre30-10-1988Grønhøj Strand
32X Fiskehejre03-04-1960Ll. Lyngby skov
33 *Purpurhejre  
34X Sort Stork01-06-1997Hillerød
35X Hvid Stork03-05-1960Hillerød (dengang ynglefugl)
36 *Sort Ibis  
37X Skestork24-07-1961Vejlerne
38X Knopsvane16-11-1958Hillerød Slotssø
39X Pibesvane12-04-1963Hillerød
40X Sangsvane28-02-1962Esrum Sø
41X Tundrasædgås01-04-1983Nordby
42  Tajgasædgås  
43X Kortnæbbet Gås26-08-1964Stadil Fjord
44X Blisgås26-04-1987Nielstrup Sø
45X Dværggås12-11-2000Aflandshage, Amager
46X Grågås03-08-1960Vejlerne
47X Canadagås08-05-1976Hyllingebjerg
48X Bramgås03-04-1983Ballum Enge
49X Knortegås28-03-1975Lakolk
50  Rødhalset Gås  
51X Nilgås18-05-2002Klæggravene, Ribe
52  Rustand  
53X Gravand31-07-1960Aggersund
54  Mandarinand  
55X Pibeand26-08-1964Stadil fjord
56 *Amerikansk Pibeand  
57X Knarand28-03-1975Lakolk
58 *Sibirisk Krikand  
59X Krikand07-04-1963Arresø
60X Amerikansk Krikand01-05-1997Solbjerg Engsø
61X Gråand16-11-1958Hillerød Slotssø
62X Spidsand07-04-1963Arresø
63X Atlingand10-04-1960Karlebo v/Hillerød
64X*Blåvinget And27-04-1997Solbjerg Engsø
65X Skeand12-04-1963Arresø
66X Rødhovedet And06-10-1989Mølholm
67X Taffeland07-04-1963Arresø
68 *Halsbåndstroldand  
69X*Hvidøjet And27-07-1999Alsønderup Enge
70X Troldand23-03-1959Hillerød Slotssø
71X Bjergand15-05-1976Gjøl Vejle
72 *Lille Bjergand  
73X Ederfugl28-08-1963Bulbjerg
74  Kongeederfugl  
75X*Stellersand29-01-1977Mosede Havn
76X Havlit28-03-1975Lakolk
77X Sortand03-08-1960Skarreklit
78 *Amerikansk Sortand  
79 *Brilleand  
80X Fløjlsand24-07-1961Skarreklit
81 *Amerikansk Fløjlsand  
82X Hvinand03-08-1960Vejlerne
83X Lille Skallesluger20-02-1972Kongelunden
84X Toppet Skallesluger28-07-1961Vejlerne
85X Stor Skallesluger03-08-1960Vejlerne
86X*Amerikansk Skarveand27-06-1987Tofte Sø
87X Hvepsevåge06-04-1969Skagen
88 *Blå Glente  
89X Sort Glente21-09-2001Strødam Engsø
90X Rød Glente14-03-1994Solbjerg Engsø
91X Havørn19-02-1961Esrum Sø
92 *Ådselgrib  
93 *Gåsegrib  
94 *Slangeørn  
95X Rørhøg24-07-1961Vejlerne
96X Blå Kærhøg14-11-1970Kalveboderne
97  Steppehøg  
98X Hedehøg26-08-1964Vind Hede
99X Duehøg02-04-1960Fønstrup Dam
100X Spurvehøg30-12-1958Hillerød
101X Musvåge17-01-1959Hillerød
102X*Ørnevåge07-10-2003Vildstrup Enge
103X Fjeldvåge06-03-1960Gadevang, Hillerød
104 *Stor Skrigeørn  
105  Lille Skrigeørn  
106 *Dværgørn  
107X Kongeørn14-05-1976Flagbakken, Skagen
108 *Høgeørn  
109 *Steppeørn  
110 *Kejserørn  
111X Fiskeørn01-09-1960Hillerød
112 *Lille Tårnfalk  
113X Tårnfalk28-08-1963Bulbjerg
114 *Amerikansk Tårnfalk  
115X Aftenfalk22-05-1988Jydelejet
116X Dværgfalk24-04-1982Gilleleje
117X Lærkefalk22-04-1962Lille Ostrup
118 *Eleonorafalk  
119 *Slagfalk  
120 *Jagtfalk  
121X Vandrefalk08-07-1974Skælskør
122 *Urfugl  
123X Agerhøne25-12-1958Hillerød
124X Vagtel06-06-1992Sørig Enge
125X Fasan01-11-1958Hillerød
126X Vandrikse04-06-1964Pølåen, Arresø
127X Plettet Rørvagtel23-07-1969Værnengene
128 *Lille Rørvagtel  
129 *Dværgrørvagtel  
130X Engsnarre29-05-1982Stavad Enge
131X Grønbenet Rørhøne29-11-1958Hillerød Slotssø
132 *Lille Sultanhøne  
133X Blishøne16-11-1958Hillerød Slotssø
134X Trane17-04-1962Holte
135 *Prærietrane  
136 *Jomfrutrane  
137 *Dværgtrappe  
138 *Østlig Kravetrappe  
139 *Stortrappe  
140X Strandskade30-07-1960Aggersund
141 *Stylteløber  
142X Klyde  
143 *Triel  
144 *Ørkenløber  
145 *Rødvinget Braksvale  
146 *Orientbraksvale  
147X*Sortvinget Braksvale27-06-1987Lund Vejle
148X Lille Præstekrave01-08-1960Aggersund
149X Stor Præstekrave30-07-1960Løgstør
150X Hvidbrystet Præstekrave21-04-1973Gjøl Vejle
151 *Mongolsk Præstekrave  
152 *Ørkenpræstekrave  
153X Pomeransfugl28-05-1982Gjøl Vejle
154 *Sibirisk Hjejle  
155 *Amerikansk Hjejle  
156X Hjejle01-08-1960Aggersund
157X Strandhjejle01-08-1960Aggersund
158X*Steppevibe30-06-2000Søborg Sø
159 *Sumpvibe  
160X Vibe25-02-1959Hillerød
161X Islandsk Ryle26-08-1963Aggersund
162X Sandløber24-08-1964Staby
163 *Tyknæbbet Dværgryle  
164 *Rødhalset Ryle  
165X Dværgryle27-08-1964Ringkøbing fjord
166X Temmincksryle15-05-1976Gjøl Vejle
167X*Hvidrygget Ryle12-07-2004Lakolk
168 *Bairdsryle  
169  Stribet Ryle  
170 *Spidshalet Ryle  
171X Krumnæbbet Ryle24-07-1969holmslands klit
172X Sortgrå Ryle09-05-1970Saltholm
173X Almindelig Ryle30-07-1960Aggersund
174X Kærløber21-07-1969Værnengene
175 *Klireryle  
176 *Prærieløber  
177X Brushane27-08-1963Aggersund
178X Enkeltbekkasin04-11-2001Råhede forland
179X Dobbeltbekkasin02-04-1960Fønstrup Dam
180X Tredækker20-09-1968Værnengene
181 *Langnæbbet Sneppeklire  
182X Skovsneppe10-04-1963Gribskov
183X Stor Kobbersneppe25-07-1961Aggersund
184 *Canadisk Kobbersneppe  
185X Lille Kobbersneppe24-07-1969holmslands klit
186X Småspove01-08-1960Aggersund
187X Storspove01-08-1960Aggersund
188 *Bartramsklire  
189 *Terekklire  
190X Mudderklire31-07-1960Alsønderup Enge
191 *Plettet Mudderklire  
192X Svaleklire21-07-1961Aggersund
193X Sortklire26-08-1963Aggersund
194X Hvidklire03-08-1960Vejlerne
195 *Lille Gulben  
196X Damklire12-05-1990Bygholm Vejle
197X Tinksmed10-04-1960Karlebo v/Hillerød
198X Rødben30-07-1960Aggersund
199X Stenvender26-08-1964Stadil fjord
200 *Amerikansk Svømmesneppe  
201X Odinshane27-08-1964Værnengene
202  Thorshane  
203  Mellemkjove  
204X Almindelig Kjove25-09-1980Ulvedybet
205  Lille Kjove  
206X Storkjove07-10-1989Ørhage
207 *Ismåge  
208  Sabinemåge  
209X Ride20-09-1968Bulbjerg
210 *Tyndnæbbet Måge  
211 *Bonapartemåge  
212X Hættemåge16-11-1958Hillerød Slotssø
213X Dværgmåge15-05-1976Gjøl Vejle
214 *Rosenmåge  
215 *Lattermåge  
216 *Præriemåge  
217X Sorthovedet Måge23-05-1999Ølsemagle Revle
218 *Audouinsmåge  
219 *Stor Sorthovedet Måge  
220X Stormmåge16-11-1958Hillerød Slotssø
221 *Ringnæbbet Måge  
222X Sildemåge28-07-1961Vejlerne
223X Sølvmåge01-11-1959Hillerød
224  Middelhavssølvmåge  
225  Kaspisk Måge  
226X Hvidvinget Måge29-05-1982Skagen
227X Gråmåge14-05-1976Skagen
228X Svartbag31-07-1960Aggersund
229 *Gråvinget Måge  
230 *Brilleterne  
231X Dværgterne30-07-1960Aggersund
232X Sandterne28-07-1961Vejlerne
233X Rovterne09-08-1991Hillerød
234 *Hvidskægget Terne  
235X Sortterne28-07-1961Vejlerne
236X Hvidvinget Terne14-05-1997Solbjerg Engsø
237X Splitterne03-08-1960Vejlerne
238 *Aztekerterne  
239X Fjordterne30-07-1960Aggersund
240 *Rosenterne  
241X Havterne03-08-1960Vejlerne
242X Lomvie06-04-1969Skagen
243 *Polarlomvie  
244X Alk21-10-1978Ørhage
245X Tejst07-10-1977Skarreklit
246X Søkonge23-01-1982Gilleleje havn
247X Lunde08-10-1989Klitmøller
248 *Steppehøne  
249X Klippedue  
250X Huldue10-04-1963Gribskov
251X Ringdue30-11-1958Gribskov
252X Tyrkerdue27-08-1964Ringkøbing
253X Turteldue20-05-2000Hønning Plantage
254 *Østlig Turteldue  
255 *Sørgedue  
256 *Skadegøg  
257X Gøg12-05-1960Hillerød
258 *Sortnæbbet Gøg  
259 *Gulnæbbet Gøg  
260X Slørugle18-05-2002Janderup
261 *Dværghornugle  
262X Stor Hornugle09-06-1996Lille Vildmose
263 *Sneugle  
264X*Høgeugle27-02-1983Gurre
265X*Spurveugle06-11-1999Jægersborg
266X Kirkeugle27-12-1968Aggersund
267X Natugle26-03-1959Gadevang, Hillerød
268X Skovhornugle26-04-1974Rørdal, Ålborg
269X Mosehornugle29-03-1975Lakolk
270  Perleugle  
271X Natravn05-06-1981Gribskov
272 *Ørkennatravn  
273 *Tornhalesejler  
274X Mursejler12-05-1960Hillerød
275 *Gråsejler  
276 *Orientsejler  
277 *Alpesejler  
278 *Lille Sejler  
279X Isfugl17-08-1968Dollerup Bakker
280 *Grøn Biæder  
281X Biæder11-07-1999Røsnæs
282X*Ellekrage15-08-1969Karup Flyvestation
283  Hærfugl  
284X Vendehals09-05-1970Saltholm
285 *Guldspætte  
286X Grønspætte17-08-1968Dollerup Bakker
287X Sortspætte07-05-1970Hjortesø
288X Stor Flagspætte15-11-1958Gadevang, Hillerød
289 *Mellemflagspætte  
290X Lille Flagspætte14-12-1975Hillerød
291 *Tretået Spætte  
292 *Østlig Kalanderlærke  
293 *Korttået Lærke  
294X Toplærke02-08-1960Lendrup Strand
295X Hedelærke28-08-1963Bulbjerg
296X Sanglærke23-03-1959Hillerød
297X Bjerglærke24-08-1964Staby
298X Digesvale05-06-1960Hillerød Slotssø
299 *Klippesvale  
300X Landsvale13-05-1960Gadevang, Hillerød
301X Bysvale13-05-1960Gadevang, Hillerød
302  Rødrygget Svale  
303X Storpiber21-09-2003Mandø
304 *Mongolsk Piber  
305X Markpiber19-04-1960Ll. Lyngby skov
306 *Tajgapiber  
307X Skovpiber22-04-1962Lille Ostrup
308X Engpiber17-04-1960Hillerød
309  Rødstrubet Piber  
310X Skærpiber14-04-1965Selsø
311X Bjergpiber20-09-1968Værnengene
312X Gul Vipstjert30-07-1960Aggersund
313 *Citronvipstjert  
314X Bjergvipstjert09-10-1983Stigsnæs
315X Hvid Vipstjert22-03-1959Hillerød
316X Silkehale30-11-1958Hillerød
317X Vandstær19-03-1960Gribskov
318X Gærdesmutte16-11-1958Hillerød
319X Jernspurv30-11-1958Hillerød
320 *Sibirisk Jernspurv  
321 *Alpejernspurv  
322X Rødhals15-11-1958Gadevang, Hillerød
323 *Manchurernattergal  
324X Nattergal04-06-1964Pølåen, Arresø
325  Sydlig Nattergal  
326 *Rubinnattergal  
327X Blåhals09-05-1970Saltholm
328 *Blåstjert  
329X Husrødstjert10-04-1963Fredensborg
330X Rødstjert01-05-1960Hillerød
331X Bynkefugl12-05-1960Hillerød
332X Sortstrubet Bynkefugl06-06-1992Højen
333 *Sibirisk Bynkefugl  
334 *Stejneger’s Bynkefugl  
335 *Isabellastenpikker  
336X Stenpikker17-04-1960Hillerød
337 *Nonnestenpikker  
338 *Middelhavsstenpikker  
339 *Ørkenstenpikker  
340 *Hvidkronet Stenpikker  
341 *Stendrossel  
342 *Gulddrossel  
343 *Olivenskovdrossel  
344X Ringdrossel07-05-1971Tisvildeleje
345X Solsort15-11-1958Gadevang, Hillerød
346 *Gråstrubet Drossel  
347 *Brundrossel  
348 *Sortstrubet Drossel  
349X Sjagger30-12-1958Hillerød
350X Sangdrossel26-03-1959Gadevang, Hillerød
351X Vindrossel25-10-1959Hillerød
352X Misteldrossel27-03-1964Tissø
353 *Vandredrossel  
354 *Cistussanger  
355 *Stribet Græshoppesanger  
356X Græshoppesanger07-05-1976Pølåen, Arresø
357X Flodsanger16-06-1995Hillerød Slotspark
358X Savisanger15-06-1978Stenholt Vang
359 *Stor Græshoppesanger  
360 *Vandsanger  
361X Sivsanger05-06-1960Hillerød
362 *Lille Rørsanger  
363 *Buskrørsanger  
364X Kærsanger29-08-1963Vejlerne
365X Rørsanger28-07-1967Værnengene
366X Drosselrørsanger22-05-1961Hjortesø
367 *Bleg Gulbug  
368 *Lille Gulbug  
369X Gulbug17-08-1968Dollerup Bakker
370 *Spottesanger  
371 *Sardinsk Sanger  
372 *Hvidskægget Sanger  
373 *Sorthovedet Sanger  
374 *Sortstrubet Sanger  
375 *Asiatisk Ørkensanger  
376X Høgesanger31-07-1960Løgstør
377X Gærdesanger19-04-1960Ll. Lyngby skov
378X Tornsanger13-05-1960Gadevang, Hillerød
379X Havesanger30-07-1960Løgstør
380X Munk08-07-1968Frederiks
381 *Kaukasisk Lundsanger  
382  Lundsanger  
383 *Nordsanger  
384X Fuglekongesanger16-10-2003Juvre, Rømø
385  Hvidbrynet Løvsanger  
386 *Himalayasanger  
387 *Schwarz' Løvsanger  
388 *Brun Løvsanger  
389 *Sinkiangløvsanger  
390 *Bjergløvsanger  
391X Skovsanger07-05-1970Hjortesø
392X Gransanger28-07-1967Værnengene
393 *Iberisk Gransanger  
394X Løvsanger03-04-1960Ll. Lyngby skov
395X Fuglekonge30-11-1958Gribskov
396X Rødtoppet Fuglekonge15-05-1999Bommerlund Plantage
397 *Brun Fluesnapper  
398X Grå Fluesnapper07-05-1970Hjortesø
399X Lille Fluesnapper05-06-1995Nejede Vesterskov
400  Hvidhalset Fluesnapper  
401X Broget Fluesnapper09-05-1970Saltholm
402X Skægmejse28-03-1975Lakolk
403X Halemejse12-03-1960Hillerød
404X Blåmejse15-11-1958Gadevang, Hillerød
405X Musvit15-11-1958Gadevang, Hillerød
406X Topmejse28-07-1967Værnengene
407X Sortmejse13-05-1960Gadevang, Hillerød
408X Sumpmejse15-11-1958Gadevang, Hillerød
409X Fyrremejse13-05-1999Hostrup Sø
410X Spætmejse16-11-1958Hillerød Slotspark
411X Træløber15-11-1958Gadevang, Hillerød
412X Korttået Træløber02-04-1999Jægersborg
413X Pungmejse06-06-1993Sonnerup Skov
414X Pirol17-05-1980Sønderskov, Langeland
415 *Brun Tornskade  
416 *Isabellatornskade  
417X Rødrygget Tornskade09-05-1970Saltholm
418 *Langhalet Tornskade  
419 *Rosenbrystet Tornskade  
420X Stor Tornskade28-12-1959Hillerød Slotspark
421 *Ørkentornskade  
422 *Rødhovedet Tornskade  
423X Skovskade15-11-1958Gadevang, Hillerød
424X Husskade15-11-1958Gadevang, Hillerød
425X Nøddekrige01-12-1968Karup Flyvestation
426X Allike16-11-1958Hillerød Slotspark
427 *Sibirisk Allike  
428X Råge30-12-1958Hillerød Slotspark
429X Sortkrage28-03-1975Lakolk
430X Gråkrage15-11-1958Gadevang, Hillerød
431X Ravn15-05-1982Nejede Vesterskov
432 *Ensfarvet Stær  
433X Stær25-02-1959Hillerød
434  Rosenstær  
435X Gråspurv30-11-1958Hillerød
436X Skovspurv30-11-1958Hillerød
437 *Snefinke  
438 *Rødøjet Vireo  
439X Bogfinke15-11-1958Gadevang, Hillerød
440X Kvækerfinke28-11-1958Hillerød Slotspark
441X Gulirisk28-08-2003Banniksgård Golfbane
442X Grønirisk30-11-1958Hillerød
443X Stillits27-12-1958Hillerød
444X Grønsisken16-11-1958Hillerød Slotspark
445X Tornirisk03-04-1960Ll. Lyngby skov
446X Bjergirisk20-03-1964Pølåen, Arresø
447X Lille Gråsisken19-04-1976Stenholt Vang
448X Stor Gråsisken08-02-1959Hillerød
449  Hvidsisken  
450X Hvidvinget Korsnæb03-01-1980Hillerød
451X Lille Korsnæb10-04-1963Esrum Å udløb
452X Stor Korsnæb10-01-1976Teglstrup Hegn
453 *Ørkendompap  
454X Karmindompap30-05-1982Skagen
455X*Krognæb17-02-1959Karlebo v/Hillerød
456X Dompap15-11-1958Gadevang, Hillerød
457X Kernebider29-02-1960Nødebo
458 *Stribet Sanger  
459 *Hvidstrubet Spurv  
460 *Mørkøjet Junco  
461X Lapværling20-09-1968Værnengene
462X Snespurv27-03-1964Tissø
463 *Hvidkindet Værling  
464X Gulspurv25-12-1958Hillerød
465 *Gærdeværling  
466 *Klippeværling  
467 *Gulgrå Værling  
468  Hortulan  
469 *Gulbrynet Værling  
470X*Pileværling22-03-1998Hellebæk
471 *Dværgværling  
472 *Gulbrystet Værling  
473X Rørspurv17-04-1960Hillerød
474 *Hætteværling  
475X Bomlærke20-03-1960Hjortesø
476 *Rosenbrystet Kernebider  

Ole Lorenzen Post har krydset 278 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.024 sek.
til toppen