Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Preben Damgård

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Preben Damgård's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1  Rødstrubet Lom  
2  Sortstrubet Lom  
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker04-09-2019Favrholm Voldgrav
7X Toppet Lappedykker29-09-2018Slotssøen og Indelukket
8X Gråstrubet Lappedykker06-02-2020Favrholm Voldgrav
9X Nordisk Lappedykker14-02-2020Hesselø Bugt (Melby Overdrev)
10X Sorthalset Lappedykker24-04-2020Utterslev Mose
11 *Sortbrynet Albatros  
12  Mallemuk  
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15  Sodfarvet Skråpe  
16  Almindelig Skråpe  
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19  Lille Stormsvale  
20  Stor Stormsvale  
21 *Brun Sule  
22X Sule16-01-2020Hornbæk Havn
23X Skarv25-07-2019Nivå Bugt og strandenge
24 *Topskarv  
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27  Rørdrum  
28 *Amerikansk Rørdrum  
29 *Dværghejre  
30 *Nathejre  
31 *Tophejre  
32 *Kohejre  
33X Silkehejre24-08-2020Borreby, Skælskør
34X Sølvhejre23-08-2019Nørresø, Tønder
35X Fiskehejre17-10-2012Ny Harløse
36 *Purpurhejre  
37  Sort Stork  
38X Hvid Stork14-06-2019Gundsølille
39X*Sort Ibis29-09-2020Marup Mose
40X Skestork24-08-2019Bremsbøl Sø
41X Knopsvane24-03-2016Slotssøen og Indelukket
42  Sortsvane  
43X Pibesvane25-10-2020Tissø Enge
44X Sangsvane30-10-2019Favrholm Voldgrav
45X Tundrasædgås25-10-2020Tissø Enge
46  Tajgasædgås  
47  Kortnæbbet Gås  
48X Blisgås27-11-2019Hillerød V erhvervsområde
49  Dværggås  
50X Grågås16-03-2020Solbjerg Enge og Solbjerg Engsø
51  Indisk Gås  
52X Canadagås24-06-2020Nivå Bugt og strandenge
53X Bramgås16-03-2020Lille Lyngby
54X Knortegås08-10-2020Nivå Bugt og strandenge
55X Rødhalset Gås04-04-2020Græse Strandenge
56X Nilgås26-08-2020Solrødgård
57X Rustand21-06-2020Præstesø
58X Gravand26-02-2019Favrholm Voldgrav
59  Mandarinand  
60X Pibeand14-02-2019Favrholm Voldgrav
61 *Amerikansk Pibeand  
62X Knarand04-01-2020Slotssøen og Indelukket
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand13-01-2020Favrholm Voldgrav
65  Amerikansk Krikand  
66X Gråand13-04-2019Slotssøen og Indelukket
67X Spidsand13-01-2020Favrholm Voldgrav
68X Atlingand07-04-2020Præstesø
69 *Blåvinget And  
70X Skeand14-09-2019Favrholm Voldgrav
71X Rødhovedet And19-02-2020Sortedamssøen
72X Taffeland26-02-2019Favrholm Voldgrav
73X*Halsbåndstroldand25-12-2019Søndersø, Furesø Kommune
74X*Hvidøjet And01-07-2020Damhussøen
75X Troldand04-01-2020Slotssøen og Indelukket
76X Bjergand27-03-2020Selsø Sø
77 *Lille Bjergand  
78X Ederfugl04-03-2020Hesselø Bugt (Melby Overdrev)
79  Kongeederfugl  
80 *Stellersand  
81  Havlit  
82X Sortand14-02-2020Hesselø Bugt (Melby Overdrev)
83X*Amerikansk Sortand14-02-2020Hesselø Bugt (Melby Overdrev)
84 *Brilleand  
85X Fløjlsand14-02-2020Hesselø Bugt (Melby Overdrev)
86 *Amerikansk Fløjlsand  
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand11-03-2020Slotssøen og Indelukket
89X Lille Skallesluger08-11-2019Holløse Bredning
90X Toppet Skallesluger14-02-2020Hesselø Bugt (Melby Overdrev)
91X Stor Skallesluger30-12-2019Strødam Engsø
92 *Amerikansk Skarveand  
93X Hvepsevåge31-08-2019Skansebakken
94 *Blå Glente  
95  Sort Glente  
96X Rød Glente19-04-2020Hellebæk Avlsgård
97X Havørn01-11-2019Solbjerg Enge og Solbjerg Engsø
98 *Ådselgrib  
99 *Gåsegrib  
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg29-08-2019Ny Harløse
102  Blå Kærhøg  
103  Steppehøg  
104  Hedehøg  
105X Duehøg14-03-2020Gribskov v. Kagerup
106X Spurvehøg01-05-2017Ny Harløse
107X Musvåge01-02-2019Ny Harløse
108 *Ørnevåge  
109X Fjeldvåge13-01-2020Trollesmindekilen
110 *Stor Skrigeørn  
111  Lille Skrigeørn  
112 *Dværgørn  
113  Kongeørn  
114 *Høgeørn  
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn31-08-2019Staunings Ø
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk24-08-2019Bremsbøl Sø
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk25-08-2020Stevns
122  Dværgfalk  
123  Lærkefalk  
124 *Eleonorafalk  
125 *Slagfalk  
126 *Jagtfalk  
127X Vandrefalk05-02-2020Slotssøen og Indelukket
128 *Urfugl  
129X Agerhøne14-06-2019Gundsølille
130  Vagtel  
131X Fasan13-04-2019Ny Harløse
132X Vandrikse03-08-2020Nivå Bugt og strandenge
133  Plettet Rørvagtel  
134 *Lille Rørvagtel  
135 *Dværgrørvagtel  
136  Engsnarre  
137X Grønbenet Rørhøne11-03-2020Slotssøen og Indelukket
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne03-04-2016Slotssøen og Indelukket
140X Trane03-10-2019Ny Harløse
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade25-07-2019Lynæs Havn
147 *Stylteløber  
148X Klyde27-03-2020Selsø Sø
149 *Triel  
150 *Ørkenløber  
151 *Rødvinget Braksvale  
152 *Orientbraksvale  
153 *Sortvinget Braksvale  
154X Lille Præstekrave03-05-2020Favrholm Voldgrav
155X Stor Præstekrave24-08-2019Stormengene, Rømø
156X Hvidbrystet Præstekrave20-05-2020Klydesøen
157 *Mongolsk Præstekrave  
158 *Ørkenpræstekrave  
159X Pomeransfugl13-05-2020Melby Overdrev
160 *Sibirisk Hjejle  
161 *Amerikansk Hjejle  
162X Hjejle05-01-2020Melby Overdrev
163X Strandhjejle31-08-2019Staunings Ø
164 *Steppevibe  
165 *Sumpvibe  
166X Vibe15-06-2018Ny Harløse
167X Islandsk Ryle23-08-2019Helm Odde Marsk, Rømø
168X Sandløber12-09-2020Melby Overdrev Strand
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle26-07-2020Nivå Bugt og strandenge
172X Temmincksryle14-05-2020Ishøj Strandenge
173 *Hvidrygget Ryle  
174 *Bairdsryle  
175  Stribet Ryle  
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle31-08-2019Staunings Ø
178  Sortgrå Ryle  
179X Almindelig Ryle24-07-2019Nivå Bugt og strandenge
180X Kærløber31-08-2019Staunings Ø
181 *Klireryle  
182 *Prærieløber  
183X Brushane13-04-2020Favrholm Voldgrav
184  Enkeltbekkasin  
185X Dobbeltbekkasin24-08-2019Bremsbøl Sø
186  Tredækker  
187 *Langnæbbet Sneppeklire  
188  Skovsneppe  
189X Stor Kobbersneppe24-08-2019Stormengene, Rømø
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe14-07-2020Lejsø
192X Småspove23-08-2019Helm Odde Marsk, Rømø
193X Storspove24-08-2019Bremsbøl Sø
194 *Bartramsklire  
195 *Terekklire  
196X Mudderklire23-08-2019Helm Odde Marsk, Rømø
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire13-04-2020Favrholm Voldgrav
199X Sortklire01-07-2020Græse Strandenge
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire24-08-2019Stormengene, Rømø
202X*Lille Gulben29-10-2020Klydesøen
203  Damklire  
204X Tinksmed03-05-2020Favrholm Voldgrav
205X Rødben31-08-2019Staunings Ø
206X Stenvender26-07-2020Nivå Bugt og strandenge
207 *Amerikansk Svømmesneppe  
208X Odinshane30-08-2020Lille Lyngby Mose
209  Thorshane  
210  Mellemkjove  
211  Almindelig Kjove  
212  Lille Kjove  
213  Storkjove  
214 *Ismåge  
215  Sabinemåge  
216  Ride  
217 *Tyndnæbbet Måge  
218 *Bonapartemåge  
219X Hættemåge19-03-2020Holmesø
220X Dværgmåge31-08-2019Staunings Ø
221 *Rosenmåge  
222 *Lattermåge  
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge19-03-2020Brøndby Strand
225 *Audouinsmåge  
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge14-07-2019Ny Harløse
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge13-09-2020Gilleleje Havn
230X Sølvmåge03-06-2016Sandvig Havn
231  Middelhavssølvmåge  
232  Kaspisk Måge  
233 *Armensk Måge  
234  Hvidvinget Måge  
235  Gråmåge  
236X Svartbag19-07-2019Selsø Sø
237 *Gråvinget Måge  
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne14-05-2020Klydesøen
240  Sandterne  
241X Rovterne31-08-2019Staunings Ø
242X*Hvidskægget Terne04-10-2020Holløse Bredning
243  Sortterne  
244X Hvidvinget Terne23-05-2020Gundsømagle Sø
245X Splitterne26-07-2019Nivå Bugt og strandenge
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne25-07-2019Lynæs Havn
248 *Rosenterne  
249X Havterne24-07-2019Nivå Bugt og strandenge
250  Lomvie  
251 *Polarlomvie  
252  Alk  
253  Tejst  
254  Søkonge  
255  Lunde  
256 *Steppehøne  
257X Klippedue11-03-2020Slotssøen og Indelukket
258X Huldue22-08-2020Gribskov v. Kagerup
259X Ringdue19-07-2017Ny Harløse
260X Tyrkerdue20-06-2018Ny Harløse
261  Turteldue  
262 *Østlig Turteldue  
263 *Sørgedue  
264 *Skadegøg  
265X Gøg06-05-2020Sjælsø Vest
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268  Slørugle  
269 *Dværghornugle  
270  Stor Hornugle  
271 *Sneugle  
272X*Høgeugle17-11-2019Lynge Grusgrav
273 *Spurveugle  
274  Kirkeugle  
275X Natugle12-11-2019Strødam Engsø
276X Skovhornugle25-12-2019Søndersø, Furesø Kommune
277X Mosehornugle02-03-2020Flyvestation Værløse
278  Perleugle  
279  Natravn  
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler07-06-2020Vallensbæk Mose
283X*Gråsejler27-10-2020Vejby Strand
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286X*Kaffersejler27-10-2020Vejby Strand
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl30-03-2020Ganløse Ore
289 *Grøn Biæder  
290  Biæder  
291 *Ellekrage  
292  Hærfugl  
293  Vendehals  
294 *Guldspætte  
295  Grønspætte  
296X Sortspætte19-01-2020Gribskov v. Kagerup
297X Stor Flagspætte16-03-2020Gribskov v. Solbjerg Engsø
298 *Mellemflagspætte  
299X Lille Flagspætte23-02-2020Gribskov v. Solbjerg Engsø
300 *Tretået Spætte  
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303  Toplærke  
304X Hedelærke21-03-2020Gribskov v. Storkevad
305X Sanglærke04-03-2020Melby Overdrev
306X Bjerglærke24-02-2020Køge Sydstrand
307X Digesvale10-07-2019Masnedø
308 *Klippesvale  
309X Landsvale07-07-2019Ny Harløse
310X Bysvale25-05-2020Hejresøen
311  Rødrygget Svale  
312  Storpiber  
313 *Mongolsk Piber  
314  Markpiber  
315 *Tajgapiber  
316X Skovpiber12-05-2020Gribskov v. Solbjerg Engsø
317X Engpiber23-06-2019Kyndby Vig
318  Rødstrubet Piber  
319X Skærpiber23-09-2020Gilleleje Havn
320X Bjergpiber16-01-2020Hornbæk Havn
321X Gul Vipstjert24-08-2019Stormengene, Rømø
322 *Citronvipstjert  
323X Bjergvipstjert10-05-2020Esrum Klostermølle
324X Hvid Vipstjert25-05-2017Ny Harløse
325X Silkehale18-12-2019Sorgenfri
326X Vandstær14-11-2019Solbjerg Enge og Solbjerg Engsø
327X Gærdesmutte11-04-2019Ny Harløse
328X Jernspurv19-09-2018Ny Harløse
329 *Sibirisk Jernspurv  
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals17-01-2020Ny Harløse
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal09-05-2020Gundsømagle Sø
334  Sydlig Nattergal  
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals16-04-2020Ellemosen
337 *Blåstjert  
338X Husrødstjert08-02-2020Nivå Havn
339X Rødstjert24-08-2019Stormengene, Rømø
340X Bynkefugl24-08-2019Stormengene, Rømø
341X Sortstrubet Bynkefugl06-08-2019Melby Overdrev
342 *Sibirisk Bynkefugl  
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker02-09-2019Melby Overdrev
346 *Nonnestenpikker  
347 *Vestlig Middelhavsstenpikker  
348 *Østlig Middelhavsstenpikker  
349 *Ørkenstenpikker  
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351 *Stendrossel  
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel20-04-2020Gribskov v. Storkevad
355X Solsort04-06-2017Ny Harløse
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel21-02-2020Køge Sydstrand
359X Sjagger19-09-2018Ny Harløse
360X Sangdrossel18-06-2019Freerslev Hegn
361X Vindrossel30-03-2020Ganløse Ore
362X Misteldrossel23-03-2020Gribskov v. Storkevad
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger06-05-2020Sjælsø Vest
367  Flodsanger  
368  Savisanger  
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger06-05-2020Sjælsø Vest
372 *Lille Rørsanger  
373X*Buskrørsanger10-06-2020Vigersted
374X Kærsanger23-06-2019Strandenge v. Kyndby Huse
375X Rørsanger19-08-2019Alsønderup Engsø
376X Drosselrørsanger09-05-2020Gundsømagle Sø
377 *Bleg Gulbug  
378 *Lille Gulbug  
379  Gulbug  
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382 *Rødstrubet Sanger  
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387  Høgesanger  
388X Gærdesanger23-06-2019Strandenge v. Kyndby Huse
389X Tornsanger17-07-2019Ny Harløse
390X Havesanger10-05-2020Esrum Klostermølle
391X Munk02-05-2020Strødam Engsø
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393X Lundsanger12-06-2020Kongelunden
394 *Østlig Lundsanger  
395 *Nordsanger  
396  Fuglekongesanger  
397  Hvidbrynet Løvsanger  
398 *Himalayasanger  
399 *Schwarz' Løvsanger  
400 *Brun Løvsanger  
401 *Sinkiangløvsanger  
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger10-05-2020Rusland
404X Gransanger11-07-2019Ny Harløse
405 *Iberisk Gransanger  
406X Løvsanger17-04-2020Gundsømagle Sø
407X Fuglekonge19-02-2020Vestre Kirkegård
408X Rødtoppet Fuglekonge24-02-2020Vestre Kirkegård
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper24-08-2019Stormengene, Rømø
411  Lille Fluesnapper  
412 *Tajgafluesnapper  
413  Hvidhalset Fluesnapper  
414X Broget Fluesnapper08-07-2019Freerslev Hegn
415X Skægmejse31-08-2019Staunings Ø
416X Halemejse23-02-2020Gribskov v. Solbjerg Engsø
417X Blåmejse28-02-2018Ny Harløse
418X Musvit18-02-2018Ny Harløse
419  Topmejse  
420X Sortmejse11-01-2020Gribskov v. Kagerup
421X Sumpmejse21-08-2019Ny Harløse
422  Fyrremejse  
423X Spætmejse16-04-2019Nejede Vesterskov
424X Træløber21-03-2020Gribskov v. Storkevad
425  Korttået Træløber  
426X Pungmejse07-06-2020Vallensbæk Mose
427  Pirol  
428 *Brun Tornskade  
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade06-08-2019Melby Overdrev
431 *Langhalet Tornskade  
432 *Rosenbrystet Tornskade  
433X Stor Tornskade27-02-2020Flyvestation Værløse
434 *Rødhovedet Tornskade  
435X Skovskade10-07-2019Ny Harløse
436X Husskade19-09-2018Ny Harløse
437  Nøddekrige  
438X Allike23-03-2016Slotssøen og Indelukket
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge03-03-2019Hillerød V erhvervsområde
441X Sortkrage23-08-2019Helm Odde Marsk, Rømø
442X Gråkrage25-05-2017Ny Harløse
443X Ravn25-03-2020Gribskov v. Kagerup
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær24-08-2019Stormengene, Rømø
446  Rosenstær  
447X Gråspurv28-05-2017Ny Harløse
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv19-02-2018Ny Harløse
450 *Snefinke  
451 *Rødøjet Vireo  
452X Bogfinke12-03-2019Ny Harløse
453X Kvækerfinke15-03-2018Ny Harløse
454  Gulirisk  
455X Grønirisk19-09-2018Ny Harløse
456X Stillits10-02-2019Ny Harløse
457X Grønsisken16-03-2016Ny Harløse
458X Tornirisk23-06-2019Strandenge v. Kyndby Huse
459X Bjergirisk02-01-2020Melby Overdrev
460  Lille Gråsisken  
461X Stor Gråsisken11-02-2019Ny Harløse
462  Hvidsisken  
463  Hvidvinget Korsnæb  
464X Lille Korsnæb21-03-2020Gribskov v. Storkevad
465  Stor Korsnæb  
466 *Ørkendompap  
467  Karmindompap  
468 *Krognæb  
469X Dompap11-04-2019Ny Harløse
470X Kernebider19-04-2017Ny Harløse
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474  Lapværling  
475X Snespurv29-10-2019Gilleleje Havn
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv01-07-2019Ny Harløse
478 *Gærdeværling  
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481  Hortulan  
482 *Gulbrynet Værling  
483 *Pileværling  
484 *Dværgværling  
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv22-03-2020Solrødgård
487 *Hætteværling  
488  Bomlærke  
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Preben Damgård har krydset 211 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.034 sek.
til toppen