Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Allan Haagensen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Allan Haagensen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
2X Sortstrubet Lom29-12-1982Børstrup Hage, Gilleleje (S)
3X*Stillehavslom15-08-2018Skagens Gren (NJ)
4X Islom03-11-2007Børstrup Hage, Gilleleje (S)
5X Hvidnæbbet Lom06-03-2014Havet ud for Ålebæk Strand (M)
6X Lille Lappedykker20-12-1981Sjællandsbroen (S)
7X Toppet Lappedykker02-11-1981Utterslev Mose (S)
8X Gråstrubet Lappedykker23-03-1982Skallemose, Jonstrup Vang (S)
9X Nordisk Lappedykker03-09-1983Ishøj Strand (S)
10X Sorthalset Lappedykker24-04-1982Utterslev Mose (S)
11X*Sortbrynet Albatros09-08-2015Agger Tange (NJ)
12X Mallemuk13-09-1984Gilleleje (S)
13X*Atlantisk Skråpe12-11-2006Børstrup Hage (Plateauet ud for Vibehusvej), Gilleleje (S)
14X*Storskråpe25-08-2010Børstrup Hage, Gilleleje (S)
15X Sodfarvet Skråpe21-10-1984Gilleleje (S)
16X Almindelig Skråpe20-10-1995Ved Vibehusvej, Gilleleje (S)
17 *Balearskråpe  
18X Lille Stormsvale19-10-1983Blåvandshuk (RB)
19X Stor Stormsvale19-10-1983Blåvandshuk (RB)
20X Sule09-05-1982Korsør-Nyborg, Storebælt (S/F)
21X Skarv20-10-1981Stevns Klint (S)
22X*Topskarv13-04-2008Esbjerg Havn, Nord (RB)
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum05-03-1983Søndersø, Værløse (S)
26X*Amerikansk Rørdrum22-05-2003Kraptårnet, Bygholm Vejle (NJ)
27X*Dværghejre01-06-2014Gl. Hviding Engsø (RB)
28X*Nathejre05-05-2009Susåen ved Gunderslevholm, Skelby (S)
29X*Tophejre06-06-2003Værnengene (RK)
30X*Kohejre02-08-2005Vesterenge, Skjern Enge (RK)
31X Silkehejre01-08-1996Hegnede Bugt (M)
32X Sølvhejre05-09-1982Søndersø, Værløse (S)
33X Fiskehejre04-10-1981Søndersø (S)
34X*Purpurhejre02-10-2001Klydesøen, Vestamager (S)
35X Sort Stork20-09-1995Højerup, Stevns (S)
36X Hvid Stork15-05-1982Hellebæk (S)
37X*Sort Ibis19-05-2002Værnengene (RK)
38X Skestork27-07-1995Borreby Mose (S)
39X Knopsvane06-10-1981Råmosen, Ballerup (S)
40X Pibesvane31-12-1982Ishøj Strand (S)
41X Sangsvane15-11-1981Gundsømagle Sø (S)
42X Tundrasædgås30-11-2006Søholt Gods (LF)
43X Tajgasædgås17-04-1982Råmosen, Ballerup (S)
44X Kortnæbbet Gås17-10-1983Filsø (RB)
45X Blisgås20-04-1983Svanesøen, Ballerup (S)
46X Dværggås19-11-1995Gunderslev Holm (S)
47X Grågås25-10-1981Vestskoven vest for Motorring 4 (S)
48X Canadagås10-01-1982Holløse Mølle, Susåen (S)
49X Bramgås21-12-1981Fredriksdal, Mølleåen (S)
50X Knortegås29-05-1982Gundsømagle Sø (S)
51X Rødhalset Gås17-10-1999Bøtø Nor, Falster (LF)
52X Nilgås24-07-2000Løkkeby Enge, Langeland (F)
53X Rustand06-08-1995Majbølle Nor, Lolland (LF)
54X Gravand18-10-1981Ishøj Strand (S)
55X Mandarinand01-06-2014Sneum Digesø (RB)
56X Pibeand27-03-1982Ishøj Strand (S)
57X*Amerikansk Pibeand15-08-2000Ølsemagle Revle (S)
58X Knarand24-04-1982Utterslev Mose (S)
59X*Sibirisk Krikand06-06-2019Sneum Digesø (RB)
60X Krikand29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
61X Amerikansk Krikand22-06-2004Solbjerg Engsø (S)
62X Gråand07-10-1981Råmosen, Ballerup (S)
63X Spidsand07-11-1981Ishøj Strand (S)
64X Atlingand07-04-1982Søndersø, Værløse (S)
65X*Blåvinget And26-04-1997Solbjerg Engsø (S)
66X Skeand02-11-1981Utterslev Mose (S)
67X Rødhovedet And05-10-1991Møllekrog, Esrum Sø (S)
68X Taffeland17-11-1981Furesøen fra Furesøbad (S)
69X*Halsbåndstroldand19-02-2006Guldborgsund ved Hasseløvej, Nykøbing Falster (LF)
70X*Hvidøjet And12-09-1993Jordbassinerne, Stege (M)
71X Troldand01-10-1981Søndersø (S)
72X Bjergand07-11-1981Ishøj Strand (S)
73X*Lille Bjergand21-04-2003Tvorup Hul (NJ)
74X Ederfugl20-10-1981Stevns Klint (S)
75X Kongeederfugl16-08-1992Ølsemagle Revle (S)
76X*Stellersand27-12-1991Mosede Havn (S)
77X Havlit20-12-1981Vestamager (S)
78X Sortand19-12-1981Ved Tisvilde Hegn (S)
79X*Amerikansk Sortand19-03-2006Blåvand ved Ishuset (RB)
80X*Brilleand19-03-2006Blåvand ved Ishuset (RB)
81X Fløjlsand13-02-1982Ishøj Strand (S)
82X*Amerikansk Fløjlsand03-03-2013Blåvand Strand, Blåvand (RB)
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand22-10-1981Ishøj Strand (S)
85X Lille Skallesluger13-12-1981Sjællandsbroen (S)
86X Toppet Skallesluger22-10-1981Ishøj Strand (S)
87X Stor Skallesluger08-11-1981Furesøen fra Kollekolle (S)
88X*Amerikansk Skarveand18-08-1996Damhussøen (S)
89X Hvepsevåge18-05-1981Råmosen, Ballerup (S)
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente28-08-1982Søndersø, Værløse (S)
92X Rød Glente06-05-1982Søndersø, Værløse (S)
93X Havørn03-03-1985Søndersø, Værløse (S)
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96X*Slangeørn24-07-2003Lille Vildmose fra Smidie (NJ)
97X Rørhøg24-04-1981Råmosen, Ballerup (S)
98X Blå Kærhøg24-09-1981Søndersø, Værløse (S)
99X Steppehøg01-05-1988Jydelejet (M)
100X Hedehøg26-05-1982Jydelejet (M)
101X Duehøg11-10-1981Søndersø (S)
102X Spurvehøg17-09-1981Jonstrupvej, Ballerup (S)
103X Musvåge14-04-1981Råmosen, Ballerup (S)
104X*Ørnevåge22-08-2006Gjorslev, Stevns (S)
105X Fjeldvåge11-10-1981Søndersø (S)
106X*Stor Skrigeørn16-10-2005Mandehoved, Stevns (S)
107X Lille Skrigeørn01-10-1988Højerup, Stevns (S)
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn21-10-1995Højerup, Stevns (S)
110X*Høgeørn21-05-2011Bøtø Nor, Falster (LF)
111X*Steppeørn17-03-2001Grødbyvejen (B)
112X*Kejserørn04-06-1999Bøtø Nor, Falster (LF)
113X Fiskeørn15-04-1981Jonstrup Vang (S)
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk26-09-1981Søndersø (S)
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk26-05-1982Motorvej v. Karlstrup (S)
118X Dværgfalk27-09-1981Ishøj Strand (S)
119X Lærkefalk06-05-1982Søndersø, Værløse (S)
120 *Eleonorafalk  
121X*Slagfalk19-08-2017Tipperne (RK)
122X*Jagtfalk22-02-1983Islandsbrygge, Amager (S)
123X Vandrefalk29-08-1985Råmosen, Ballerup (S)
124 *Urfugl  
125X Agerhøne25-10-1981Søndersø (S)
126X Vagtel05-06-1994Sømosen, Ballerup (S)
127X Fasan29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
128X Vandrikse20-10-1981Råmosen, Ballerup (S)
129X Plettet Rørvagtel21-09-1995Ishøj Strand (S)
130X*Lille Rørvagtel29-05-2008Gulstav Mose, Langeland (F)
131X*Dværgrørvagtel15-07-2007Veddelen, Ulvshale (M)
132X Engsnarre18-06-1995Ved Hjortekærsvej, Lyngby (S)
133X Grønbenet Rørhøne02-11-1981Utterslev Mose (S)
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne08-11-1981Søndersø (S)
136X Trane22-03-1982Søndersø, Værløse (S)
137X*Prærietrane27-05-2013Busemarke Mose (M)
138X*Jomfrutrane27-07-2016Bøtø Nor, Falster (LF)
139X*Dværgtrappe11-08-1991Fællesfolden, Reersø (S)
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade30-09-1981Søndersø (S)
143X*Stylteløber25-05-1999Bøtø Nor, Falster (LF)
144X Klyde27-03-1982Ishøj Strand (S)
145X*Triel06-08-2003Lejsø, Korsør (S)
146 *Ørkenløber  
147X*Rødvinget Braksvale10-08-1995Ølsemagle Revle (S)
148 *Orientbraksvale  
149X*Sortvinget Braksvale30-07-2006Forland, Sneum Sluse (RB)
150X Lille Præstekrave18-05-1982Søndersø (S)
151X Stor Præstekrave18-10-1981Ishøj Strand (S)
152X Hvidbrystet Præstekrave01-08-1982Ølsemagle Revle (S)
153X*Mongolsk Præstekrave14-08-2004Lakolk Klitsø, Rømø (SJ)
154X*Ørkenpræstekrave05-06-2013Blåvands Huk (RB)
155X Pomeransfugl04-05-1993Ved Pederstrup, Ballerup (S)
156X*Sibirisk Hjejle15-07-1999Præstø Fed (S)
157X*Amerikansk Hjejle05-05-2016Vestamager (S)
158X Hjejle03-07-1982Råmosen, Ballerup (S)
159X Strandhjejle18-10-1981Ishøj Strand (S)
160X*Steppevibe29-06-2000Langørevej, Saltrup, Søborg Sø (S)
161X*Sumpvibe14-07-1997Tissø (S)
162X Vibe04-10-1981Søndersø (S)
163X Islandsk Ryle02-05-1982Kofoeds Enge, Amager (S)
164X Sandløber11-05-1982Grenen, Skagen (NJ)
165X*Tyknæbbet Dværgryle30-05-2005Forland Nord for Sneum Sluse (RB)
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle07-08-1982Køge Nordstrand (S)
168X Temmincksryle15-07-1984Svanesøen, Ballerup (S)
169X*Hvidrygget Ryle21-08-1982Ishøj Strand (S)
170X*Bairdsryle24-09-2017Ballum Forland (SJ)
171X Stribet Ryle29-09-1986Ølsemagle Revle (S)
172X*Spidshalet Ryle09-09-2011Mærsk Vase, Grønningen (RB)
173X Krumnæbbet Ryle01-08-1982Ølsemagle Revle (S)
174X Sortgrå Ryle12-03-1983Saltholm (S)
175X Almindelig Ryle18-10-1981Ishøj Strand (S)
176X Kærløber21-08-1982Ølsemagle Revle (S)
177 *Klireryle  
178X*Prærieløber10-08-2000Ølsemagle Revle (S)
179X Brushane02-05-1982Kofoeds Enge, Amager (S)
180X Enkeltbekkasin07-10-1982Svanesøen, Ballerup (S)
181X Dobbeltbekkasin25-09-1981Søndersø (S)
182X Tredækker20-08-1999Ølsemagle Revle (S)
183X*Langnæbbet Sneppeklire10-05-2005Lakolk Klitsø, Rømø (SJ)
184X Skovsneppe23-10-1981Søndersø, Værløse (S)
185X Stor Kobbersneppe21-05-1982Nyord (M)
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe07-08-1982Køge Nordstrand (S)
188X Småspove21-08-1982Ølsemagle Revle (S)
189X Storspove27-03-1982Ishøj Strand (S)
190 *Bartramsklire  
191X*Terekklire14-05-2000Kjelst Grusgrav, Oxbøl (RB)
192X Mudderklire05-05-1982Søndersø (S)
193X*Plettet Mudderklire10-08-2005Ølsemagle Revle (S)
194X Svaleklire08-04-1982Søndersø (S)
195X Sortklire24-06-1982Flasken, Reersø (S)
196X Hvidklire03-07-1982Råmosen, Ballerup (S)
197X*Lille Gulben05-07-2011Lundemosen, Keldsnor Fyr, Langeland (F)
198X Damklire03-08-1994Ølsemagle Revle (S)
199X Tinksmed26-05-1982Nyord (M)
200X Rødben20-12-1981Vestamager (S)
201X Stenvender02-05-1982Kongelundsstranden, Amager (S)
202X*Amerikansk Svømmesneppe29-04-1984Kofoeds Enge, Amager (S)
203X Odinshane07-08-1982Ølsemagle Revle (S)
204X Thorshane05-02-1983Gilleleje Havn (S)
205X Mellemkjove11-05-1982Skagen (NJ)
206X Almindelig Kjove26-09-1982Fiskebæk, Mølleåen (S)
207X Lille Kjove24-08-1996Ølsemagle Revle (S)
208X Storkjove19-10-1983Blåvandshuk (RB)
209X*Ismåge29-12-2013Hanstholm Havn (NJ)
210X Sabinemåge07-09-1986Gilleleje (S)
211X Ride29-12-1982Gilleleje (S)
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge12-05-1982Hirsholmene (NJ)
215X Dværgmåge25-05-1982Gundsømagle Sø (S)
216X*Rosenmåge28-12-2007Esbjerg Fiskerihavn (RB)
217X*Lattermåge14-05-2015Grusgrav v. Krogsgård (RB)
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge14-11-1991Kongens Have, Kbh. (S)
220X*Audouinsmåge09-06-2006Færgeindsejling, Helsingør Havn (S)
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge12-05-1982Hirsholmene (NJ)
223X*Ringnæbbet Måge01-03-2006Nærum Gadekær + Skodsborgvej, Nærum (S)
224X Sildemåge11-05-1982Grenen, Skagen (NJ)
225X Sølvmåge12-03-1983Saltholm (S)
226X Middelhavssølvmåge06-01-1991Christianshavn, København (S)
227X Kaspisk Måge05-09-2004Bøgeskov Havn, Stevns (S)
228 *Armensk Måge  
229X Hvidvinget Måge15-01-1989Gilleleje Havn (S)
230X Gråmåge15-01-1989Gilleleje Havn (S)
231X Svartbag12-10-1981Kollekolle, Furesøen (S)
232X*Gråvinget Måge17-02-2010Udløb af Brabrand Sø til Århus Å (ÅH)
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne02-05-1982Kofoeds Enge, Amager (S)
235X Sandterne30-05-2005Skallingen (RB)
236X Rovterne01-05-1994Brøndby Strand (S)
237X*Hvidskægget Terne19-09-1998Kongelundsstranden, Amager (S)
238X Sortterne18-05-1982Gundsømagle Sø (S)
239X Hvidvinget Terne14-08-1982Ølsemagle Revle (S)
240X Splitterne06-04-1982Gilbjerg Hoved (S)
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne15-10-1981Søndersø (S)
243 *Rosenterne  
244X Havterne17-04-1982Ølsemagle Revle (S)
245X Lomvie29-12-1982Gilleleje (S)
246 *Polarlomvie  
247X Alk29-12-1982Gilleleje (S)
248X Tejst12-05-1982Hirsholmene (NJ)
249X Søkonge09-02-1983Hundige Havn (S)
250X Lunde29-12-1983Gilleleje (S)
251 *Steppehøne  
252X Klippedue10-09-1988Kollekolle, Furesøen (S)
253X Huldue15-03-1982Søndersø (S)
254X Ringdue10-10-1981Søndersø (S)
255X Tyrkerdue07-12-1981Råmosen, Ballerup (S)
256X Turteldue20-05-1983Søndersø, Værløse (S)
257X*Østlig Turteldue11-02-1984Tårbæk (S)
258X*Sørgedue21-05-2008"Stalden", Bøjlevejen nær Batterivej, Skagen (NJ)
259X*Skadegøg05-08-2006Pøl, Als (SJ)
260X Gøg15-05-1982Råmosen, Ballerup (S)
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263X Slørugle07-06-2003Øst for Oksbøl (RB)
264 *Dværghornugle  
265X Stor Hornugle03-06-2003nær Vestbirk (ÅH)
266X*Sneugle24-02-1990Overdrevsskov, Sorø (S)
267X*Høgeugle05-02-1983Gurre Sø (S)
268X*Spurveugle02-11-1999Fortunens Indelukke, Jægersborg Dyrehave (S)
269X Kirkeugle06-06-2003Sydvest for Gram (SJ)
270X Natugle28-11-1981Kollekolle, Furesøen (S)
271X Skovhornugle02-01-1982Vestre Kirkegård, Kbh. (S)
272X Mosehornugle28-03-1982Gilbjerg Hoved (S)
273X Perleugle29-01-1983Kongelunden, Amager (S)
274X Natravn19-06-1983Gribskov v. Kagerup St. (S)
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler11-10-1981Søndersø (S)
278X*Gråsejler24-11-2012Gilbjerg Hoved (S)
279X*Orientsejler15-06-2010Hejresøen, Vestamager (S)
280X*Alpesejler26-09-1999Gilbjerg Hoved (S)
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl10-01-1982Skydebanegrøft v. Tangmosevej, Køge (S)
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder10-08-1998Ved Kongsgård, Røsnæs (S)
285X*Ellekrage25-05-1997Ved Kobbelgården, Busemarke Mose (M)
286X Hærfugl10-10-1999Skånjevejen, Spodsbjerg (S)
287X Vendehals06-09-1986Gilleleje (S)
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte15-05-1983Stubbesø, Djursland (ÅH)
290X Sortspætte12-10-1981Kollekolle, Furesøen (S)
291X Stor Flagspætte28-09-1981Søndersø (S)
292X*Mellemflagspætte22-12-2013Lunden, Gram (SJ)
293X Lille Flagspætte11-04-1982Søndersø, Værløse (S)
294 *Tretået Spætte  
295X*Østlig Kalanderlærke03-01-2006Stauningsø (S)
296X*Korttået Lærke17-05-2006Tarp Enge (RB)
297X Toplærke09-05-1982Fredrikshavn (NJ)
298X Hedelærke09-06-1983Gribskov v. Kagerup St. (S)
299X Sanglærke30-09-1981Søndesø (S)
300X Bjerglærke27-01-1986Kongelundsstranden, Amager (S)
301X Digesvale22-10-1981Stevns Klint (S)
302 *Klippesvale  
303X Landsvale10-10-1981Søndersø (S)
304X Bysvale05-05-1982Søndersø (S)
305X Rødrygget Svale26-05-2006Hejresøen, Vestamager (S)
306X Storpiber26-09-2008Hellebæk Avlsgård (S)
307 *Mongolsk Piber  
308X Markpiber26-08-1993Søndersø, Værløse (S)
309X*Tajgapiber14-10-2014St. Enders Kapel, Grønningen, Blåvand (RB)
310X Skovpiber02-05-1982Søndersø (S)
311X Engpiber29-11-1981Ølsemagle Revle (S)
312X Rødstrubet Piber27-09-1985Råmosen, Ballerup (S)
313X Skærpiber10-01-1982Karrebæksminde (S)
314X Bjergpiber19-02-2000Skovshoved Havn (S)
315X Gul Vipstjert12-10-1981Frederiksdal Skov (S)
316X*Citronvipstjert04-05-2011Stauningsø (S)
317X Bjergvipstjert28-03-1982Gilbjerg Hoved (S)
318X Hvid Vipstjert28-09-1981Grantofteskolen, Ballerup (S)
319X Silkehale29-11-1981Ellebjerg St., Valby (S)
320X Vandstær25-10-1981Kalkgården, Mølleåen (S)
321X Gærdesmutte25-10-1981ved Kalkgården, Mølleåen (S)
322X Jernspurv25-10-1981Søndersø (S)
323X*Sibirisk Jernspurv15-10-2016Stubben, København (S)
324X*Alpejernspurv18-04-2006Munkeruphave, Munkerup (S)
325X Rødhals29-10-1981ved Kalkgården, Mølleåen (S)
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal15-05-1982Råmosen, Ballerup (S)
328X Sydlig Nattergal24-05-1996Ishøj Strand (S)
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals18-05-1987Christiansø (B)
331X*Blåstjert09-10-2010Vesterhave, Gedser (LF)
332X Husrødstjert01-05-1983Kastrup Industrihavn, Amager (S)
333X Rødstjert16-05-1982Gundsømagle Sø (S)
334X Bynkefugl15-05-1982Gilbjerg Hoved (S)
335X Sortstrubet Bynkefugl29-10-1988Søndersø, Værløse (S)
336X*Sibirisk Bynkefugl30-12-1986Kongelunden (Kongelundsstranden), Amager (S)
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338X*Isabellastenpikker19-10-2016Gilleleje Havn (S)
339X Stenpikker26-05-1982Nyord (M)
340X*Nonnestenpikker02-03-2012Strandby Havn (NJ)
341X*Middelhavsstenpikker05-07-1996Østlig race Stevns Kridtbrud (S) + 28/12-2018 Vestlig race Sundstrup (NJ)
342X*Ørkenstenpikker01-11-1987Ishøj Strand (S)
343X*Hvidkronet Stenpikker01-07-2010Store Vrøj, Saltbæk Vig (S)
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel09-05-1991Mandemarke Bakker (M)
348X Solsort05-03-1983Søndersø (S)
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351X*Sortstrubet Drossel14-12-1991Fredriksværk (S)
352X Sjagger05-11-1981Furesøbad, Furesøen (S)
353X Sangdrossel27-03-1983Kollekolle, Furesøen (S)
354X Vindrossel30-09-1981Søndersø (S)
355X Misteldrossel28-03-1982Gilbjerg Hoved (S)
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359X Græshoppesanger16-05-1982Løje Sø (S)
360X Flodsanger29-05-1983Carinasøen, Kajerød (S)
361X Savisanger15-05-1988Gundsømagle Sø (S)
362 *Stor Græshoppesanger  
363X*Vandsanger03-09-2004Flyndersø, Korshage, Rørvig (S)
364X Sivsanger16-05-1982Løje Sø (S)
365 *Lille Rørsanger  
366X*Buskrørsanger06-07-1997Køge Sydstrand (S)
367X Kærsanger17-05-1982Porsemosen (S)
368X Rørsanger05-05-1982Råmosen, Ballerup (S)
369X Drosselrørsanger26-05-1983Vaserne, Furesøen (S)
370 *Bleg Gulbug  
371X*Lille Gulbug15-10-2018Mandø (SJ)
372X Gulbug21-05-1982Nyord (M)
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375X*Hvidskægget Sanger07-05-1993Mandemarke Bakker (M)
376X*Sorthovedet Sanger21-10-2015Vest for Mandø By, Mandø (RB)
377X*Sortstrubet Sanger07-05-1993Mandemarke Bakker (M)
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379X Høgesanger27-05-1987Christiansø (B)
380X Gærdesanger12-05-1982Frederikshavn (NJ)
381X Tornsanger24-04-1982Utterslev Mose (S)
382X Havesanger10-05-1982Sæbygård Skov (NJ)
383X Munk05-05-1982Søndersø (S)
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385X Lundsanger28-05-1987Christiansø (B)
386X*Nordsanger15-09-2012Gedser Fyrhave, Falster (LF)
387X Fuglekongesanger23-10-2000Mindelunden, Højerup, Stevns (S)
388X Hvidbrynet Løvsanger24-10-1999Nakkehoved Fyr (S)
389X*Himalayasanger02-11-2003Hovvig, Rørvig (S)
390 *Schwarz' Løvsanger  
391X*Brun Løvsanger20-10-2001Klintebjerg, Klint (S)
392 *Sinkiangløvsanger  
393 *Bjergløvsanger  
394X Skovsanger10-05-1982Sæbygård Skov (NJ)
395X Gransanger10-04-1982Søndersø, Værløse (S)
396X*Iberisk Gransanger21-04-2002Nord for Tane Sø, Kærgård (RB)
397X Løvsanger24-04-1982Søndersø (S)
398X Fuglekonge22-10-1981Stevns Klint (S)
399X Rødtoppet Fuglekonge23-04-1995Busene Haver (M)
400 *Brun Fluesnapper  
401X Grå Fluesnapper02-06-1982Gilbjerg Hoved (S)
402X Lille Fluesnapper18-05-1985Østmøn (M)
403X Hvidhalset Fluesnapper22-05-1987Christiansø (B)
404X Broget Fluesnapper24-04-1982Utterslev Mose (S)
405X Skægmejse07-01-1991Utterslev Mose (S)
406X Halemejse28-09-1981Søndersø (S)
407X Blåmejse26-12-1981Kongelunden (S)
408X Musvit26-12-1981Kongelunden (S)
409X Topmejse15-05-1983Langsø, Djursland (ÅH)
410X Sortmejse19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
411X Sumpmejse26-10-1981Kalkgården, Mølleåen (S)
412X Fyrremejse27-05-2003Sølsted Mose (SJ)
413X Spætmejse28-11-1981Kollekolle, Furesøen (S)
414X Træløber29-10-1981Kalkgården, Mølleåen (S)
415X Korttået Træløber13-05-1991Jægersborg Dyrehave (S)
416X Pungmejse24-04-1982Utterslev Mose (S)
417X Pirol24-05-1996Ålebæk Strand (M)
418X*Brun Tornskade09-11-2012Årslev Engsø (ÅH)
419 *Isabellatornskade  
420X Rødrygget Tornskade18-05-1982Søndersø (S)
421 *Langhalet Tornskade  
422X*Rosenbrystet Tornskade25-05-1997Bøgebjergvej, Østmøn (M)
423X Stor Tornskade25-10-1981Kilde Enge, Mølleåen (S)
424X*Rødhovedet Tornskade23-05-2008Sydslugen, Blåvand (RB)
425X Skovskade06-04-1982Gilbjerg Hoved (S)
426X Husskade05-03-1983Søndersø (S)
427X Nøddekrige19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
428X Allike04-04-1982Søndersø (S)
429 *Sibirisk Allike  
430X Råge12-03-1983Saltholm (S)
431X Sortkrage19-04-1982Råmosen, Ballerup (S)
432X Gråkrage17-04-1982Ølsemagle Revle (S)
433X Ravn27-08-1983Søndersø, Værløse (S)
434X*Ensfarvet Stær21-04-2002Nord for Tane Sø, Kærgård (RB)
435X Stær23-01-1982Køge Havn (S)
436X Rosenstær13-08-1989Køge (S)
437X Gråspurv12-05-1982Hirsholmene (NJ)
438 *Spansk Spurv  
439X Skovspurv22-07-1982Råmosen, Ballerup (S)
440 *Snefinke  
441X*Rødøjet Vireo22-10-2011Mandø (RB)
442X Bogfinke17-05-1982Porsemosen (S)
443X Kvækerfinke23-04-1982Søndersø (S)
444X Gulirisk01-05-1994Ved Kongelundskroen, Amager (S)
445X Grønirisk18-10-1981Ishøj Strand (S)
446X Stillits02-11-1981Utterslev Mose (S)
447X Grønsisken25-10-1981Søndersø (S)
448X Tornirisk15-04-1982Søndersø (S)
449X Bjergirisk07-11-1981Ishøj Strand (S)
450X Lille Gråsisken05-04-1992Søndersø, Værløse (S)
451X Stor Gråsisken15-03-1982Søndersø, Værløse (S)
452X Hvidsisken22-12-1990Skovlunde Naturpark (S)
453X Hvidvinget Korsnæb09-02-1987ved Gribsø, Gribskov (S)
454X Lille Korsnæb19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
455X Stor Korsnæb19-12-1981Tisvilde Hegn (S)
456 *Ørkendompap  
457X Karmindompap19-05-1987Christiansø (B)
458X*Krognæb08-11-2004Grønnemose Allé, Utterslev Mose (S)
459X Dompap14-11-1981Utterslev Mose (S)
460X Kernebider21-03-1982Søndersø, Værløse (S)
461 *Stribet Sanger  
462X*Hvidstrubet Spurv06-07-2010Mølleparken, Skørping (NJ)
463 *Mørkøjet Junco  
464X Lapværling18-09-1993Stevns Klint (S)
465X Snespurv07-11-1981Ishøj Strand (S)
466 *Hvidkindet Værling  
467X Gulspurv02-01-1982Kongelundsstranden (S)
468X*Gærdeværling12-07-2019Russerbakkevej, Tornby Klitplantage (NJ)
469 *Klippeværling  
470 *Gulgrå Værling  
471X Hortulan11-05-1984Jonstrup Vang (S)
472 *Gulbrynet Værling  
473X*Pileværling14-09-2014Maglemosen, Vedbæk (S)
474X*Dværgværling14-11-1999Køge Nordstrand (S)
475 *Gulbrystet Værling  
476X Rørspurv25-02-1982Svanesøen, Ballerup (S)
477X*Hætteværling03-06-2007"Sylviastien", Grenen, Skagen (NJ)
478X Bomlærke17-05-1982Margrethelund, Ledøje (S)
479 *Rosenbrystet Kernebider  

Allan Haagensen har krydset 401 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.412 sek.
til toppen