Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Michael Bonefeld Bladt

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Michael Bonefeld Bladt's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom17-01-1982Årøsund
2X Sortstrubet Lom29-03-1983Hjortholm
3 *Stillehavslom  
4  Islom  
5X Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker06-09-1981Bankel Sø
7X Toppet Lappedykker  
8X Gråstrubet Lappedykker16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
9X Nordisk Lappedykker20-10-1984Blåvands Huk
10X Sorthalset Lappedykker02-08-1983Rødekro Grusgrav
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk20-10-1984Blåvands Huk
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe20-10-1984Blåvands Huk
16X Almindelig Skråpe02-08-1986Blåvands Huk
17 *Balearskråpe  
18  Lille Stormsvale  
19X Stor Stormsvale21-10-1984Blåvands Huk
20X Sule19-07-1984Blåvands Huk
21X Skarv18-07-1981Vorsø
22X*Topskarv25-02-2008Esbjerg Havn
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum16-05-1982Lakolk Sø
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28X*Nathejre09-05-2002Mandø
29X*Tophejre06-06-2003Værnengene
30 *Kohejre  
31X Silkehejre22-06-1993Bankel Sø
32X Sølvhejre14-06-1997Lakolk Klitsøer
33X Fiskehejre  
34 *Purpurhejre  
35X Sort Stork30-06-1984Hytkær Skov
36X Hvid Stork  
37X*Sort Ibis20-05-2002Værnengene
38X Skestork23-07-1984Halk Nor
39X Knopsvane  
40X Pibesvane03-03-1984Halk Nor
41X Sangsvane01-11-1981Korsø, Årø
42X Tundrasædgås13-02-1983Bankel Sø
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås20-02-1984Ballum Enge
45X Blisgås16-10-1982Bankel Sø
46  Dværggås  
47X Grågås24-05-1981Haderslev Dam
48X Canadagås03-10-1982Bankel Sø
49X Bramgås29-03-1983Hjortholm
50X Knortegås16-04-1981Rømødæmningen
51X Rødhalset Gås10-03-2001Tissø
52X Nilgås11-05-2001Vedbøl Sø
53X Rustand01-04-2001Ejsbøl Sø
54X Gravand16-04-1981Sønderstrand, Rømø
55  Mandarinand  
56X Pibeand16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand11-10-1981Tipperne
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand12-09-1981Halk Nor
61X Amerikansk Krikand04-05-2004Slivsø, Hoptrup
62X Gråand  
63X Spidsand11-10-1981Tipperne
64X Atlingand05-04-1982Trillen
65X*Blåvinget And30-05-1997Hindemaj
66X Skeand16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
67X Rødhovedet And18-01-2004Felsbæk Møllesø
68X Taffeland16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
69X*Halsbåndstroldand09-02-2008Skjern Enge, Lønborggård
70X*Hvidøjet And20-02-1992Haderslev Dam
71X Troldand16-04-1981Tvismark Sø, Rømø
72X Bjergand17-01-1982Årøsund
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl16-04-1981Sønderstrand, Rømø
75  Kongeederfugl  
76 *Stellersand  
77X Havlit20-02-1982Hejlsminde
78X Sortand11-10-1981Blåvands Huk
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand31-01-1982Halk Nor
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83X Hvinand16-04-1981Rømødæmningen
84X Lille Skallesluger17-01-1982Bankel Sø
85X Toppet Skallesluger23-08-1981Årø
86X Stor Skallesluger28-12-1981Flensborg Inderfjord
87X*Amerikansk Skarveand06-08-2003Ødis Sø, Vamdrup
88X Hvepsevåge15-05-1982Draved Skov
89 *Blå Glente  
90X Sort Glente19-03-1983Høgelund, Vojens
91X Rød Glente01-04-1982Pamhule Sø
92X Havørn07-05-1986Pælebakken, Skagen
93 *Ådselgrib  
94 *Gåsegrib  
95 *Slangeørn  
96X Rørhøg16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
97X Blå Kærhøg01-03-1982Olufskær, Haderslev
98X Steppehøg06-05-1986Nordstrand, Skagen
99X Hedehøg16-05-1982Juvre, Rømø
100X Duehøg23-08-1981Årø
101X Spurvehøg  
102X Musvåge  
103X*Ørnevåge05-10-2003Vilslev Enge
104X Fjeldvåge01-11-1981Årø Nord
105 *Stor Skrigeørn  
106X Lille Skrigeørn25-05-1992Skagen
107 *Dværgørn  
108X Kongeørn22-04-1984Flagbakken, Skagen
109 *Høgeørn  
110X*Steppeørn25-05-1992Skagen
111 *Kejserørn  
112X Fiskeørn02-08-1981Reersø
113 *Lille Tårnfalk  
114X Tårnfalk02-08-1981Reersø
115 *Amerikansk Tårnfalk  
116X Aftenfalk06-05-1986Nordstrand, Skagen
117X Dværgfalk01-01-1981Rømø
118X Lærkefalk30-07-1983Sønderhedevejens Grusgrav, Vojens
119 *Eleonorafalk  
120 *Slagfalk  
121X*Jagtfalk15-11-1997Astrup Forland
122X Vandrefalk07-05-1986Pælebakken, Skagen
123X*Urfugl23-04-1984Vind Hede
124X Agerhøne  
125X Vagtel27-07-1984Uge Grusgrav
126X Fasan  
127X Vandrikse16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
128X Plettet Rørvagtel16-05-1982Lakolk Sø
129 *Lille Rørvagtel  
130 *Dværgrørvagtel  
131X Engsnarre12-06-1999Slivsø, Haderslev
132X Grønbenet Rørhøne02-08-1981Reersø
133 *Lille Sultanhøne  
134X Blishøne  
135X Trane22-04-1984Flagbakken, Skagen
136 *Prærietrane  
137 *Jomfrutrane  
138 *Dværgtrappe  
139 *Østlig Kravetrappe  
140 *Stortrappe  
141X Strandskade16-04-1981Sønderstrand, Rømø
142X*Stylteløber13-05-2012Nagbøl, Lunderskov
143X Klyde16-04-1981Rømødæmningen
144 *Triel  
145 *Ørkenløber  
146 *Rødvinget Braksvale  
147 *Orientbraksvale  
148X*Sortvinget Braksvale01-08-2006Sneum Engsø
149X Lille Præstekrave16-06-1982Gram Slotsø
150X Stor Præstekrave16-04-1981Sønderstrand, Rømø
151X Hvidbrystet Præstekrave16-05-1982Lakolk Strand
152 *Mongolsk Præstekrave  
153 *Ørkenpræstekrave  
154X Pomeransfugl16-05-1982Juvre
155 *Sibirisk Hjejle  
156 *Amerikansk Hjejle  
157X Hjejle16-04-1981Havneby, Rømø
158X Strandhjejle02-08-1981Reersø
159 *Steppevibe  
160X*Sumpvibe27-07-1997Borreby Mose
161X Vibe  
162X Islandsk Ryle23-08-1981Årø Kalv
163X Sandløber23-08-1981Årø Kalv
164 *Tyknæbbet Dværgryle  
165 *Rødhalset Ryle  
166X Dværgryle06-09-1981Bankel Sø
167X Temmincksryle02-08-1981Reersø
168X*Hvidrygget Ryle11-07-2004Rømø Strand
169 *Bairdsryle  
170  Stribet Ryle  
171 *Spidshalet Ryle  
172X Krumnæbbet Ryle02-08-1981Reersø
173X Sortgrå Ryle19-02-1991Halk Nor
174X Almindelig Ryle16-04-1981Sønderstrand, Rømø
175X Kærløber27-07-1993Halk Nor
176 *Klireryle  
177 *Prærieløber  
178X Brushane02-08-1981Reersø
179X Enkeltbekkasin21-09-1997Halk Nor
180X Dobbeltbekkasin16-04-1981Sønderstrand, Rømø
181X Tredækker Skagen
182 *Langnæbbet Sneppeklire  
183X Skovsneppe10-11-1984Bankel Sø
184X Stor Kobbersneppe16-04-1981Rømødæmningen
185 *Canadisk Kobbersneppe  
186X Lille Kobbersneppe02-08-1981Reersø
187X Småspove15-05-1982Magisterkogen
188X Storspove15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
189 *Bartramsklire  
190X*Terekklire26-05-2006Klæggravene ved Kammerslusen, Ribe
191X Mudderklire02-08-1981Reersø
192 *Plettet Mudderklire  
193X Svaleklire16-04-1981Lakolk Søerne, Rømø
194X Sortklire09-05-1982Abkær Mose
195X Hvidklire02-08-1981Reersø
196 *Lille Gulben  
197X Damklire14-05-2008Dagligvandsres. Vidå Sluse
198X Tinksmed15-05-1982Draved
199X Rødben16-04-1981Sønderstrand, Rømø
200X Stenvender16-05-1982Rømødæmningen
201 *Amerikansk Svømmesneppe  
202X Odinshane30-05-2009Klæggraven, Margrethekog
203X Thorshane29-09-1997Margrethekog
204X Mellemkjove19-10-1984Blåvands Huk
205X Almindelig Kjove11-10-1981Blåvands Huk
206  Lille Kjove  
207X Storkjove03-08-1984Blåvands Huk
208 *Ismåge  
209X Sabinemåge15-03-1996Mark v. Vejlerne
210X Ride11-10-1981Blåvands Huk
211 *Tyndnæbbet Måge  
212 *Bonapartemåge  
213X Hættemåge  
214X Dværgmåge19-10-1984Blåvands Huk
215X*Rosenmåge28-12-2007Esbjerg Fiskerihavn
216 *Lattermåge  
217 *Præriemåge  
218X Sorthovedet Måge31-05-1997Katholm
219 *Audouinsmåge  
220 *Stor Sorthovedet Måge  
221X Stormmåge  
222 *Ringnæbbet Måge  
223X Sildemåge22-07-1981Bankel Sø
224X Sølvmåge  
225X Middelhavssølvmåge17-01-2008Havneby Kog, Rømø
226X Kaspisk Måge01-02-2008Rimmevejmarkerne, Rømø
227X Hvidvinget Måge19-04-1984Skagen Havn
228X Gråmåge19-04-1984Grenen, Skagen
229X Svartbag16-04-1981Rømødæmningen
230 *Gråvinget Måge  
231 *Brilleterne  
232X Dværgterne02-08-1981Reersø
233X Sandterne15-05-1992Lakolk
234X Rovterne07-08-2010Vidåslusen
235 *Hvidskægget Terne  
236X Sortterne15-05-1982Rudbøl Sø
237X Hvidvinget Terne13-05-1997Hindemaj
238X Splitterne02-08-1981Reersø
239 *Aztekerterne  
240X Fjordterne22-07-1981Fjordterne
241 *Rosenterne  
242X Havterne01-05-1981Rømø
243X Lomvie16-01-1982Årøsund
244 *Polarlomvie  
245X Alk17-01-1982Årøsund
246X Tejst27-10-1985Halk Nor
247X Søkonge01-01-1996Vigsø Bugt
248  Lunde  
249 *Steppehøne  
250X Klippedue  
251X Huldue15-06-1982Gram Slotssø
252X Ringdue  
253X Tyrkerdue  
254X Turteldue29-05-1982Halk Nor
255X*Østlig Turteldue22-01-2007Bække, Vejen
256 *Sørgedue  
257X*Skadegøg02-08-2006Birkepøl, Als
258X Gøg  
259 *Sortnæbbet Gøg  
260 *Gulnæbbet Gøg  
261X Slørugle02-09-1984Gl. Ladegård
262X*Dværghornugle15-06-2003Filsø, Kløvbakken
263X Stor Hornugle01-01-1992Hostrup Krat
264X*Sneugle20-02-2000Emmerske, Tønder
265X*Høgeugle19-04-1984Batterivej, Skagen
266X*Spurveugle30-12-2011Lindet Skov
267X Kirkeugle08-06-1997Arnum
268X Natugle18-10-1981Marstrup
269X Skovhornugle02-08-1983Stengel Plantage
270X Mosehornugle11-10-1981Tipperne
271  Perleugle  
272X Natravn20-05-1983Gl. Ladegård
273 *Ørkennatravn  
274 *Tornhalesejler  
275X Mursejler  
276 *Gråsejler  
277 *Orientsejler  
278 *Alpesejler  
279 *Lille Sejler  
280X Isfugl04-08-1981Christiansdal
281 *Grøn Biæder  
282X Biæder25-05-1992Skagen
283 *Ellekrage  
284X Hærfugl14-11-2004Slivsø, Hoptrup
285X Vendehals05-08-1981Skov ved Avnø Vig
286 *Guldspætte  
287X Grønspætte13-01-1986Mørkholt Skov
288X Sortspætte25-05-1992Skagen
289X Stor Flagspætte  
290 *Mellemflagspætte  
291X Lille Flagspætte25-05-1990Ulfshaleskoven, Møn
292 *Tretået Spætte  
293 *Østlig Kalanderlærke  
294 *Korttået Lærke  
295X Toplærke Skagen
296X Hedelærke19-04-1984Flagbakken, Skagen
297X Sanglærke  
298X Bjerglærke11-10-1981Tipperne
299X Digesvale06-09-1981Bankel Sø
300 *Klippesvale  
301X Landsvale  
302X Bysvale  
303  Rødrygget Svale  
304X Storpiber16-10-2005Halk Nor
305 *Mongolsk Piber  
306X Markpiber07-05-1986Nordstrand, Skagen
307 *Tajgapiber  
308X Skovpiber10-05-1981Støtteshave, Haderslev
309X Engpiber16-04-1981Sønderstrand, Rømø
310X Rødstrubet Piber22-05-2009Mølby, Rømø
311X Skærpiber06-12-1981Årø Kalv
312  Bjergpiber  
313X Gul Vipstjert04-08-1981Christiansdal
314X*Citronvipstjert20-06-1987Frøslev Mose
315X Bjergvipstjert12-05-1981Christiansdal
316X Hvid Vipstjert  
317X Silkehale19-12-1981Øsby
318X Vandstær08-11-1981Tørning Mølle
319X Gærdesmutte  
320X Jernspurv14-03-1981Skøtteshave, Haderslev
321 *Sibirisk Jernspurv  
322 *Alpejernspurv  
323X Rødhals  
324 *Manchurernattergal  
325X Nattergal09-05-1981Haderslev Dam
326X Sydlig Nattergal05-06-2003Militære område, Kær, Sønderborg
327 *Rubinnattergal  
328X Blåhals21-05-1998Rudbøl Kog
329 *Blåstjert  
330X Husrødstjert15-06-1982Haderslev Havn
331X Rødstjert02-05-1981Støtteshave, Haderslev
332X Bynkefugl15-05-1982Draved
333X Sortstrubet Bynkefugl03-05-1987Nordstrand, Skagen
334 *Sibirisk Bynkefugl  
335 *Stejnegers Bynkefugl  
336 *Isabellastenpikker  
337X Stenpikker16-04-1981Rømødæmningen
338 *Nonnestenpikker  
339 *Middelhavsstenpikker  
340 *Ørkenstenpikker  
341 *Hvidkronet Stenpikker  
342 *Stendrossel  
343 *Gulddrossel  
344 *Olivenskovdrossel  
345X Ringdrossel09-10-1982Halk Nor
346X Solsort  
347 *Gråstrubet Drossel  
348 *Brundrossel  
349X*Sortstrubet Drossel13-02-2007Universitetsparken, København
350X Sjagger15-01-1981Skøtteshave, Haderslev
351X Sangdrossel  
352X Vindrossel  
353X Misteldrossel01-04-1982Haderslev Dam
354 *Vandredrossel  
355 *Cistussanger  
356 *Stribet Græshoppesanger  
357X Græshoppesanger12-05-1981Haderslev Dam
358X Flodsanger12-05-1981Haderslev Dam - Damende
359X Savisanger21-07-1982Hartsø
360 *Stor Græshoppesanger  
361 *Vandsanger  
362X Sivsanger16-05-1982Lakolk Søerne
363 *Lille Rørsanger  
364X*Buskrørsanger05-07-2003Tryggevælde Ådal, Varpelev
365X Kærsanger24-05-1981Haderslev Dam
366X Rørsanger  
367X Drosselrørsanger24-05-1987Dam v. Skovvej, Sønderborg
368 *Bleg Gulbug  
369 *Lille Gulbug  
370X Gulbug17-05-1981Skøtteshave, Haderslev
371 *Spottesanger  
372 *Sardinsk Sanger  
373 *Hvidskægget Sanger  
374 *Sorthovedet Sanger  
375 *Sortstrubet Sanger  
376 *Asiatisk Ørkensanger  
377X Høgesanger03-08-1986Blåvand Fuglestation
378X Gærdesanger23-05-1981Støtteshave, Haderslev
379X Tornsanger24-05-1981Haderslev Dam
380X Havesanger24-05-1981Haderslev Dam
381X Munk  
382 *Kaukasisk Lundsanger  
383  Lundsanger  
384 *Nordsanger  
385X Fuglekongesanger16-10-2008Stormengevej, Rømø
386X Hvidbrynet Løvsanger16-10-2008Havneby, Rømø
387X*Himalayasanger16-11-2003Gl. Hviding Kirke
388 *Schwarz' Løvsanger  
389 *Brun Løvsanger  
390 *Sinkiangløvsanger  
391 *Bjergløvsanger  
392X Skovsanger24-05-1981Haderslev Dam
393X Gransanger  
394 *Iberisk Gransanger  
395X Løvsanger16-04-1981Havneby, Rømø
396X Fuglekonge  
397X Rødtoppet Fuglekonge08-06-1997Brogård Plantage
398 *Brun Fluesnapper  
399X Grå Fluesnapper17-05-1981Støtteshave, Haderslev
400X Lille Fluesnapper24-05-1981Pamhule Skov
401  Hvidhalset Fluesnapper  
402X Broget Fluesnapper28-04-1981Støtteshave, Haderslev
403X Skægmejse Lakolk Søerne
404X Halemejse27-12-1981Hindemaj
405X Blåmejse  
406X Musvit  
407X Topmejse18-10-1981Troldskoven
408X Sortmejse  
409X Sumpmejse02-03-1981Skøtteshave, Haderslev
410X Fyrremejse Søgård Mose
411X Spætmejse22-03-1981Skøtteshave, Haderslev
412X Træløber21-03-1981Skøtteshave, Haderslev
413X Korttået Træløber06-04-1982Lambjerg Indtægt
414X Pungmejse23-09-1990Haderslev Dam
415X Pirol28-07-1991Tyrkær Skov, Bankel
416 *Brun Tornskade  
417 *Isabellatornskade  
418X Rødrygget Tornskade02-08-1981Reersø
419X*Langhalet Tornskade17-10-2007Skallingen
420 *Rosenbrystet Tornskade  
421X Stor Tornskade06-12-1981Årø Kalv
422X*Rødhovedet Tornskade01-08-2011Halk Nor
423X Skovskade  
424X Husskade  
425X Nøddekrige Botanisk Have, Århus
426X Allike  
427 *Sibirisk Allike  
428X Råge  
429X Sortkrage  
430X Gråkrage  
431X Ravn  
432X*Ensfarvet Stær20-05-2002Tane Sø
433X Stær  
434  Rosenstær  
435X Gråspurv  
436X Skovspurv  
437 *Snefinke  
438 *Rødøjet Vireo  
439X Bogfinke  
440X Kvækerfinke01-02-1981Skøtteshave, Haderslev
441X Gulirisk20-05-2002Tane Sø
442X Grønirisk21-02-1981Skøtteshave, Haderslev
443X Stillits14-07-1981Stjær, Århus
444X Grønsisken26-09-1981Bankel Sø
445X Tornirisk15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
446X Bjergirisk11-10-1981Tipperne
447X Lille Gråsisken  
448X Stor Gråsisken  
449  Hvidsisken  
450X Hvidvinget Korsnæb06-09-1997Kongsmark, Rømø
451X Lille Korsnæb24-02-1984Pamhule Skov
452X Stor Korsnæb03-03-1987Hulsigstien, Skagen
453 *Ørkendompap  
454X Karmindompap01-01-1990Møn
455 *Krognæb  
456X Dompap29-03-1981Skøtteshave, Haderslev
457X Kernebider  
458 *Stribet Sanger  
459 *Hvidstrubet Spurv  
460 *Mørkøjet Junco  
461X Lapværling20-02-1991Korsø, Årø
462X Snespurv14-11-1981Halk Nor
463 *Hvidkindet Værling  
464X Gulspurv  
465 *Gærdeværling  
466 *Klippeværling  
467 *Gulgrå Værling  
468  Hortulan  
469 *Gulbrynet Værling  
470 *Pileværling  
471 *Dværgværling  
472 *Gulbrystet Værling  
473X Rørspurv16-04-1981Sønderstrand, Rømø
474 *Hætteværling  
475X Bomlærke15-04-1981Vråby Plantage, Rømø
476 *Rosenbrystet Kernebider  

Michael Bonefeld Bladt har krydset 306 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.107 sek.
til toppen