Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Jakob Ugelvig Christiansen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Jakob Ugelvig Christiansen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom15-01-1987Vejle havn
2X Sortstrubet Lom17-10-1971Blåvands Huk
3 *Stillehavslom  
4X Islom10-10-1974Blåvands Huk
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker Sneum Dige
7X Toppet Lappedykker15-05-2009Emdrup Sø
8X Gråstrubet Lappedykker Rømø
9X Nordisk Lappedykker16-06-1995Utterslev
10X Sorthalset Lappedykker Utterslev Mose
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk Skagen
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe Blåvands Huk
16X Almindelig Skråpe18-10-1973Blåvands Huk
17 *Balearskråpe  
18X Lille Stormsvale12-10-1972Blåvands Huk
19X Stor Stormsvale28-10-1974Blåvands Huk
20X Sule Blåvands Huk
21X Skarv Sortedamssøen
22 *Topskarv  
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum Tinglev Mose
26 *Amerikansk Rørdrum  
27 *Dværghejre  
28 *Nathejre  
29 *Tophejre  
30 *Kohejre  
31  Silkehejre  
32X Sølvhejre18-10-2016Gødstrup Engsø
33X Fiskehejre Karlsgårde Sø
34 *Purpurhejre  
35  Sort Stork  
36X Hvid Stork25-06-1965Esbjerg Posthus - centrum
37 *Sort Ibis  
38X Skestork14-06-2009Bygholm Vejler
39X Knopsvane  
40X Pibesvane Filsø
41X Sangsvane Dragør
42X Tundrasædgås Filsø Gårds jorder
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås Filsø
45X Blisgås22-07-2017Kalløgrå
46  Dværggås  
47X Grågås Tipperne
48X Canadagås Damhussøen
49X Bramgås Saltholm
50X Knortegås Fanø. nordspidsen
51  Rødhalset Gås  
52  Nilgås  
53  Rustand  
54X Gravand Samsø
55X Mandarinand20-01-2016Utterslev Mose
56X Pibeand Valby parken
57 *Amerikansk Pibeand  
58X Knarand Bornholm, Hullegaard
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand Esbjerg, Vognsbøl Parken
61  Amerikansk Krikand  
62X Gråand  
63X Spidsand Esbjerg, Vadehavet
64X Atlingand Esbjerg, Vognsbøl Parken
65 *Blåvinget And  
66X Skeand Utterslev Mose
67X Rødhovedet And04-06-2015Gentofte sø
68X Taffeland Esbjerg, Vognsbøl Parken
69 *Halsbåndstroldand  
70 *Hvidøjet And  
71X Troldand Emdrup Sø
72X Bjergand Kolding Fjord
73 *Lille Bjergand  
74X Ederfugl Esbjerg Havn
75  Kongeederfugl  
76X*Stellersand20-02-1977Mosede havn
77X Havlit Esbjerg Havn
78X Sortand Blåvands Huk
79 *Amerikansk Sortand  
80 *Brilleand  
81X Fløjlsand Blåvands Huk
82 *Amerikansk Fløjlsand  
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand Damhussøen
85X Lille Skallesluger Damhussøen
86X Toppet Skallesluger Tempelkrog
87X Stor Skallesluger Damhussøen
88 *Amerikansk Skarveand  
89X Hvepsevåge Vaserne
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente24-08-1973Rømø Dæmningen
92X Rød Glente Bredballe
93X Havørn Tystrup-Bavelse
94 *Ådselgrib  
95 *Gåsegrib  
96X*Slangeørn12-06-1971Filsø Gårds jorder
97X Rørhøg Filsø
98X Blå Kærhøg Filsø
99  Steppehøg  
100X Hedehøg Fanø, Rindby
101X Duehøg Hillerød, St. Dyrehave
102X Spurvehøg Gilleleje
103X Musvåge Søllerød Golfbane
104 *Ørnevåge  
105X Fjeldvåge Hillerød
106 *Stor Skrigeørn  
107  Lille Skrigeørn  
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn25-04-1974Skagen
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn Skagen
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk Esbjerg, Guldager
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117  Aftenfalk  
118X Dværgfalk Kallesmærsk Hede
119X Lærkefalk Hillerød, St. Dyrehave
120 *Eleonorafalk  
121 *Slagfalk  
122 *Jagtfalk  
123X Vandrefalk Møns Klint
124X*Urfugl18-05-1969Tinglev Mose
125X Agerhøne Esbjerg, Guldager
126  Vagtel  
127X Fasan Esbjerg
128X Vandrikse Tinglev Mose
129X Plettet Rørvagtel15-05-1972Vejen Mose
130 *Lille Rørvagtel  
131 *Dværgrørvagtel  
132X Engsnarre03-06-1974Tarphage; Varde å's udløb
133X Grønbenet Rørhøne Esbjerg, Vognsbøl Parken
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne Emdrup Sø
136X Trane Søllerød Golfbane
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade Fanø. nordspidsen
143X*Stylteløber10-07-2014Søen v. Næsholm borgruin
144X Klyde Fanø. nordspidsen
145 *Triel  
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149 *Sortvinget Braksvale  
150X Lille Præstekrave Esbjerg, Vadehavet
151X Stor Præstekrave Fanø. nordspidsen
152X Hvidbrystet Præstekrave16-05-1971Fanø, Rindby
153 *Mongolsk Præstekrave  
154 *Ørkenpræstekrave  
155  Pomeransfugl  
156 *Sibirisk Hjejle  
157 *Amerikansk Hjejle  
158X Hjejle Kallesmærsk Hede
159X Strandhjejle Fanø. nordspidsen
160 *Steppevibe  
161 *Sumpvibe  
162X Vibe Esbjerg, Vadehavet
163X Islandsk Ryle Esbjerg, Vadehavet
164X Sandløber Fanø, Rindby
165 *Tyknæbbet Dværgryle  
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle Esbjerg, Vadehavet
168X Temmincksryle Esbjerg, Vadehavet
169 *Hvidrygget Ryle  
170 *Bairdsryle  
171  Stribet Ryle  
172 *Spidshalet Ryle  
173X Krumnæbbet Ryle Esbjerg, Vadehavet
174X Sortgrå Ryle Esbjerg Havn
175X Almindelig Ryle Esbjerg, Vadehavet
176  Kærløber  
177 *Klireryle  
178 *Prærieløber  
179X Brushane Fanø. nordspidsen
180X Enkeltbekkasin Esbjerg, Vadehavet v. Måde
181X Dobbeltbekkasin Esbjerg, Vadehavet
182  Tredækker  
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe Esbjerg, Vognsbøl Parken
185X Stor Kobbersneppe Filsø
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe Esbjerg, Vadehavet
188X Småspove Esbjerg, Vadehavet
189X Storspove Kallesmærsk Hede
190 *Bartramsklire  
191 *Terekklire  
192X Mudderklire Esbjerg, Vognsbøl Parken
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire Vejle Fjord
195X Sortklire Esbjerg, Vadehavet
196X Hvidklire Esbjerg, Vadehavet
197 *Lille Gulben  
198  Damklire  
199X Tinksmed Grib skov
200X Rødben Fanø. nordspidsen
201X Stenvender Esbjerg Havn
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203  Odinshane  
204  Thorshane  
205X Mellemkjove Blåvands Huk
206X Almindelig Kjove Blåvands Huk
207  Lille Kjove  
208X Storkjove Blåvands Huk
209 *Ismåge  
210  Sabinemåge  
211X Ride Esbjerg Havn
212 *Tyndnæbbet Måge  
213 *Bonapartemåge  
214X Hættemåge Esbjerg Havn
215X Dværgmåge Vejle Fjord
216 *Rosenmåge  
217 *Lattermåge  
218 *Præriemåge  
219  Sorthovedet Måge  
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge Esbjerg Havn
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge Esbjerg Havn
225X Sølvmåge Esbjerg Havn
226  Middelhavssølvmåge  
227  Kaspisk Måge  
228  Hvidvinget Måge  
229X Gråmåge14-03-2015København, Nordhavnstippen
230X Svartbag Esbjerg Havn
231 *Gråvinget Måge  
232 *Brilleterne  
233X Dværgterne Fanø. nordspidsen
234X Sandterne06-05-1971Fanø, Rindby
235  Rovterne  
236 *Hvidskægget Terne  
237X Sortterne Tinglev Mose
238X Hvidvinget Terne11-10-1972Skallingen
239X Splitterne Fanø. nordspidsen
240 *Aztekerterne  
241X Fjordterne Endelave
242 *Rosenterne  
243X Havterne Endelave
244X Lomvie Skagen
245 *Polarlomvie  
246X Alk øresund ud for saltholm
247X Tejst Sangstrup Klint
248  Søkonge  
249X Lunde18-10-1973Blåvands Huk
250 *Steppehøne  
251X Klippedue Bornholm, Hammershus
252X Huldue Endelave
253X Ringdue København, Emdrup, have
254X Tyrkerdue København, Emdrup, have
255X Turteldue17-06-1984Marienlyst, Falster
256 *Østlig Turteldue  
257 *Sørgedue  
258 *Skadegøg  
259X Gøg Søllerød Golfbane
260 *Sortnæbbet Gøg  
261 *Gulnæbbet Gøg  
262  Slørugle  
263 *Dværghornugle  
264  Stor Hornugle  
265 *Sneugle  
266X*Høgeugle15-11-1986Grib Skov, Mårum
267 *Spurveugle  
268X Kirkeugle27-05-1969Tjæreborg, grusgrav
269X Natugle Birkerød, park v stationen
270X Skovhornugle Esbjerg, Vognsbøl Parken
271X Mosehornugle Hedehusene, Hedeland Golfbane
272  Perleugle  
273X Natravn28-06-1972Kærgaard klitplantage
274 *Ørkennatravn  
275 *Tornhalesejler  
276X Mursejler København, Emdrup, have
277 *Gråsejler  
278 *Orientsejler  
279 *Alpesejler  
280 *Lille Sejler  
281X Isfugl Emdrup sø, tilløbet fra Utterslev mose
282 *Grøn Biæder  
283  Biæder  
284 *Ellekrage  
285  Hærfugl  
286  Vendehals  
287 *Guldspætte  
288X Grønspætte Nørholm Skov
289X Sortspætte København, Dyrehaven
290X Stor Flagspætte København, Emdrup, have
291 *Mellemflagspætte  
292  Lille Flagspætte  
293 *Tretået Spætte  
294 *Østlig Kalanderlærke  
295 *Korttået Lærke  
296X Toplærke08-04-1968Esbjerg Havn
297X Hedelærke Randbøl Hede
298X Sanglærke Søllerød Golfbane
299X Bjerglærke Filsø
300X Digesvale Tjæreborg, grusgrav
301 *Klippesvale  
302X Landsvale Søllerød Golfbane
303X Bysvale København, Emdrup, have
304  Rødrygget Svale  
305  Storpiber  
306 *Mongolsk Piber  
307  Markpiber  
308 *Tajgapiber  
309X Skovpiber Kallesmærsk Hede
310X Engpiber Esbjerg, Vadehavet
311X Rødstrubet Piber Ho Bugt
312X Skærpiber Esbjerg Havn
313X Bjergpiber10-03-2017Reersø Havn
314X Gul Vipstjert Søllerød Golfbane
315 *Citronvipstjert  
316X Bjergvipstjert Randbøldal
317X Hvid Vipstjert Søllerød Golfbane
318X Silkehale København, Emdrup, have
319X Vandstær Mølleåen
320X Gærdesmutte København, Emdrup, have
321X Jernspurv København, Emdrup, have
322 *Sibirisk Jernspurv  
323 *Alpejernspurv  
324X Rødhals København, Emdrup, have
325 *Manchurernattergal  
326X Nattergal Vaserne
327  Sydlig Nattergal  
328 *Rubinnattergal  
329X Blåhals Møgeltønder
330 *Blåstjert  
331X Husrødstjert Esbjerg Havn
332X Rødstjert Randbøldal
333X Bynkefugl Fanø. nordspidsen
334X Sortstrubet Bynkefugl24-09-1970Blåvands Huk, fyrmester-haven
335 *Sibirisk Bynkefugl  
336 *Stejnegers Bynkefugl  
337 *Isabellastenpikker  
338X Stenpikker Fanø. nordspidsen
339 *Nonnestenpikker  
340 *Middelhavsstenpikker  
341 *Ørkenstenpikker  
342 *Hvidkronet Stenpikker  
343 *Stendrossel  
344 *Gulddrossel  
345 *Olivenskovdrossel  
346X Ringdrossel Blåvands Huk, Fyrmester haven
347X Solsort København, Emdrup, have
348 *Gråstrubet Drossel  
349 *Brundrossel  
350X*Sortstrubet Drossel28-01-2016København NV
351X Sjagger København, Emdrup, have
352X Sangdrossel København, Dyrehaven
353X Vindrossel København, Dyrehaven
354X Misteldrossel Nørholm Skov
355 *Vandredrossel  
356 *Cistussanger  
357 *Stribet Græshoppesanger  
358X Græshoppesanger Tinglev Mose
359  Flodsanger  
360  Savisanger  
361 *Stor Græshoppesanger  
362X*Vandsanger18-06-1973Vejen Mose
363X Sivsanger Utterslev Mose
364 *Lille Rørsanger  
365 *Buskrørsanger  
366X Kærsanger Utterslev Mose
367X Rørsanger Utterslev Mose
368X Drosselrørsanger18-05-1971Tinglev Mose
369 *Bleg Gulbug  
370 *Lille Gulbug  
371X Gulbug København, Dyrehaven
372 *Spottesanger  
373 *Sardinsk Sanger  
374 *Hvidskægget Sanger  
375 *Sorthovedet Sanger  
376 *Sortstrubet Sanger  
377 *Asiatisk Ørkensanger  
378X Høgesanger29-07-1983Marienlyst, Falster
379X Gærdesanger København, Emdrup, have
380X Tornsanger Esbjerg, Guldager
381X Havesanger Randbøldal
382X Munk København, Emdrup, have
383 *Kaukasisk Lundsanger  
384  Lundsanger  
385 *Nordsanger  
386  Fuglekongesanger  
387  Hvidbrynet Løvsanger  
388 *Himalayasanger  
389 *Schwarz' Løvsanger  
390 *Brun Løvsanger  
391 *Sinkiangløvsanger  
392 *Bjergløvsanger  
393X Skovsanger København, Dyrehaven
394X Gransanger København, Emdrup, have
395 *Iberisk Gransanger  
396X Løvsanger København, Dyrehaven
397X Fuglekonge København, Emdrup, have
398  Rødtoppet Fuglekonge  
399 *Brun Fluesnapper  
400X Grå Fluesnapper Randbøldal
401X Lille Fluesnapper18-10-1974Blåvands Huk, fyrmester-haven
402  Hvidhalset Fluesnapper  
403X Broget Fluesnapper København, Emdrup, have
404X Skægmejse Mjang Dam, Als
405X Halemejse Glostrup
406X Blåmejse København, Emdrup, have
407X Musvit København, Emdrup, have
408X Topmejse Esbjerg, Guldager
409X Sortmejse Kærgaard klitplantage
410X Sumpmejse Esbjerg, Vognsbøl Parken
411X Fyrremejse02-05-1987Tisvilde hegn
412X Spætmejse Vaserne
413X Træløber København, Dyrehaven
414X Korttået Træløber Augustenborg
415  Pungmejse  
416X Pirol21-06-1971Augustenborg
417 *Brun Tornskade  
418 *Isabellatornskade  
419X Rødrygget Tornskade København, Dyrehaven
420 *Langhalet Tornskade  
421 *Rosenbrystet Tornskade  
422X Stor Tornskade Kallesmærsk Hede
423 *Rødhovedet Tornskade  
424X Skovskade Esbjerg, Vognsbøl Parken
425X Husskade København, Emdrup, have
426X Nøddekrige29-11-1986København, Dyrehaven
427X Allike København, Emdrup, have
428 *Sibirisk Allike  
429X Råge Solrød
430X Sortkrage Fanø, Rindby
431X Gråkrage Emdrup Sø
432X Ravn København, Dyrehaven
433 *Ensfarvet Stær  
434X Stær Esbjerg, Vadehavet
435  Rosenstær  
436X Gråspurv Esbjerg, Vognsbøl Parken
437X Skovspurv København, Emdrup, have
438 *Snefinke  
439 *Rødøjet Vireo  
440X Bogfinke København, Emdrup, have
441X Kvækerfinke København, Emdrup, have
442  Gulirisk  
443X Grønirisk Emdrup Sø
444X Stillits København, Emdrup, have
445X Grønsisken København, Emdrup, have
446X Tornirisk Esbjerg, Guldager
447X Bjergirisk Kallesmærsk Hede
448  Lille Gråsisken  
449X Stor Gråsisken København, Emdrup, Have
450  Hvidsisken  
451  Hvidvinget Korsnæb  
452X Lille Korsnæb Tisvilde Hegn
453  Stor Korsnæb  
454 *Ørkendompap  
455X Karmindompap Falster, Marienlyst
456 *Krognæb  
457X Dompap Glostrup
458X Kernebider Hillerød, St. Dyrehave
459 *Stribet Sanger  
460 *Hvidstrubet Spurv  
461 *Mørkøjet Junco  
462  Lapværling  
463X Snespurv Kallesmærsk Hede
464 *Hvidkindet Værling  
465X Gulspurv Søllerød Golfbane
466 *Gærdeværling  
467 *Klippeværling  
468 *Gulgrå Værling  
469  Hortulan  
470 *Gulbrynet Værling  
471 *Pileværling  
472 *Dværgværling  
473 *Gulbrystet Værling  
474X Rørspurv Esbjerg, Vognsbøl Parken
475 *Hætteværling  
476X Bomlærke Esbjerg, Guldager
477 *Rosenbrystet Kernebider  

Jakob Ugelvig Christiansen har krydset 243 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.053 sek.
til toppen