Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Jens Ole Byskov

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Jens Ole Byskov's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom11-11-1967Blåvand
2X Sortstrubet Lom04-12-1967Fanø Bad
3X*Stillehavslom15-08-2018Grenen, Skagen
4X Islom10-08-1971Blåvand
5  Hvidnæbbet Lom  
6X Lille Lappedykker08-09-1963Gyldensten
7X Toppet Lappedykker  
8X Gråstrubet Lappedykker04-04-1967Kysing Fjord
9X Nordisk Lappedykker01-04-1967Fornæs
10X Sorthalset Lappedykker08-05-1965Utterslev Mose
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk03-07-1970Blåvand
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe27-09-1969Blåvand
16X Almindelig Skråpe31-07-1968Blåvand
17X*Balearskråpe24-07-2009Blåvand
18X Lille Stormsvale23-10-1971Gilbjerghoved
19X Stor Stormsvale27-09-1969Blåvand
20X Sule14-11-1966Blåvand
21X Skarv03-08-1963Nakskov
22X*Topskarv04-10-1969Blåvand
23 *Krøltoppet Pelikan  
24 *Pragtfregatfugl  
25X Rørdrum01-06-1968Tinglev Mose
26 *Amerikansk Rørdrum  
27X*Dværghejre09-08-1968Skallingen
28X*Nathejre29-03-2014Sostrup slot
29X*Tophejre08-11-2016Slivsø
30X*Kohejre07-08-2005Skern Enge
31X Silkehejre09-07-1969Værnengene
32X Sølvhejre Skern Enge
33X Fiskehejre01-07-1962Madum Sø
34 *Purpurhejre  
35X Sort Stork09-08-1968Skallingen
36X Hvid Stork  
37X*Sort Ibis20-05-2002Værnengene
38X Skestork  
39X Knopsvane  
40X Pibesvane  
41X Sangsvane  
42X Tundrasædgås  
43  Tajgasædgås  
44X Kortnæbbet Gås02-03-1967Fiil Sø
45X Blisgås07-02-1967Kysing Fjord
46X Dværggås  
47X Grågås  
48X Canadagås02-03-1967Fiil Sø
49X Bramgås08-05-1967Borreby Mose
50X Knortegås26-11-1966Nordby, Fanø
51X Rødhalset Gås10-03-1997Ballum Sluse
52X Nilgås  
53X Rustand10-07-1969Skallingen
54X Gravand  
55  Mandarinand  
56X Pibeand23-08-1966Kysing Fjord
57X*Amerikansk Pibeand11-03-2000Nordby, Fanø
58X Knarand  
59 *Sibirisk Krikand  
60X Krikand  
61X Amerikansk Krikand Skern Enge
62X Gråand  
63X Spidsand08-09-1963Gyldensten
64X Atlingand23-04-1966Brabrand Sø
65 *Blåvinget And  
66X Skeand04-08-1963Nakskov
67X Rødhovedet And04-08-1963Nakskov
68X Taffeland08-05-1965Utterslev Mose
69X*Halsbåndstroldand31-03-2002Skern Enge
70X*Hvidøjet And27-04-1997Bunken
71X Troldand01-04-1961Odense Å
72X Bjergand02-11-1966Kysing Fjord
73X*Lille Bjergand30-03-1997Harboøre Tange
74X Ederfugl  
75X Kongeederfugl29-11-2006Hjerting
76 *Stellersand  
77X Havlit09-03-1967Fanø Bad
78X Sortand  
79X*Amerikansk Sortand09-02-2013Blaavand
80X*Brilleand11-02-2006Blåvand
81X Fløjlsand07-04-1966Fanø Bad
82X*Amerikansk Fløjlsand14-03-2011Blaavand
83 *Sibirisk Fløjlsand  
84X Hvinand  
85X Lille Skallesluger19-12-1966Københavns Sydhavn
86X Toppet Skallesluger10-05-1963Fænø
87X Stor Skallesluger  
88 *Amerikansk Skarveand  
89X Hvepsevåge04-09-1966Dovns Klint
90 *Blå Glente  
91X Sort Glente Skagen
92X Rød Glente04-04-1969Skagen
93X Havørn13-01-1968Gavnø
94 *Ådselgrib  
95X*Gåsegrib26-06-2016Vesterris Plantage
96X*Slangeørn31-05-2010Harrild Hede
97X Rørhøg01-07-1962Vejlerne
98X Blå Kærhøg27-12-1966Fanø
99X Steppehøg24-08-1970Helle Sø
100X Hedehøg29-05-1966Rindby, Fanø
101X Duehøg04-09-1966Dovns Klint
102X Spurvehøg  
103X Musvåge  
104X*Ørnevåge05-10-2003Vilslev Enge
105X Fjeldvåge17-10-1966Kysing Fjord
106 *Stor Skrigeørn  
107X Lille Skrigeørn22-04-1974Skagen
108 *Dværgørn  
109X Kongeørn25-09-1969Skagen
110 *Høgeørn  
111 *Steppeørn  
112 *Kejserørn  
113X Fiskeørn11-04-1968Skagen
114 *Lille Tårnfalk  
115X Tårnfalk  
116 *Amerikansk Tårnfalk  
117X Aftenfalk27-09-1970Skallingen
118X Dværgfalk30-09-1967Kysing Fjord
119X Lærkefalk01-10-1965Kongelunden
120 *Eleonorafalk  
121X*Slagfalk30-08-2018Ballum Forland
122X*Jagtfalk27-10-2007Ballum Sluse
123X Vandrefalk13-01-1968Basnæs
124X*Urfugl01-07-1962Hjerl Hede
125X Agerhøne  
126X Vagtel21-07-1967Borreby Mose
127X Fasan  
128X Vandrikse04-09-1966Vejlen, Tåsinge
129X Plettet Rørvagtel07-06-1974Bygholm Vejle
130X*Lille Rørvagtel29-05-2008Gulstav Mose
131X*Dværgrørvagtel05-07-2009Sneum Engsø
132X Engsnarre01-06-1966Brabrand Sø
133X Grønbenet Rørhøne  
134 *Lille Sultanhøne  
135X Blishøne  
136X Trane14-07-1965Ølene
137 *Prærietrane  
138 *Jomfrutrane  
139 *Dværgtrappe  
140 *Østlig Kravetrappe  
141 *Stortrappe  
142X Strandskade  
143X*Stylteløber28-05-2003Sneum Engsø
144X Klyde  
145X*Triel14-07-2007Rømø
146 *Ørkenløber  
147 *Rødvinget Braksvale  
148 *Orientbraksvale  
149X*Sortvinget Braksvale08-07-1999Vejlerne
150X Lille Præstekrave27-08-1966Brabrand Sø
151X Stor Præstekrave  
152X Hvidbrystet Præstekrave02-07-1962Øster Hurup
153 *Mongolsk Præstekrave  
154X*Ørkenpræstekrave26-07-2000Margrethekog
155X Pomeransfugl29-05-1969Hanstholm
156X*Sibirisk Hjejle25-07-2000Agger Tange
157X*Amerikansk Hjejle17-05-1999Rømø Sønderland
158X Hjejle08-09-1963Gyldensten
159X Strandhjejle  
160 *Steppevibe  
161X*Sumpvibe08-06-2000Harboøre Tange
162X Vibe  
163X Islandsk Ryle23-08-1966Kysing Fjord
164X Sandløber14-11-1966Blåvand
165X*Tyknæbbet Dværgryle30-05-2005Sneum Forland
166 *Rødhalset Ryle  
167X Dværgryle20-08-1966Bøvling Klit
168X Temmincksryle29-04-1966Kongelunden
169X*Hvidrygget Ryle29-05-2005Skagen
170 *Bairdsryle  
171X Stribet Ryle16-05-2001Værnengene
172X*Spidshalet Ryle09-09-2011Grønningen, Hvidbjerg
173X Krumnæbbet Ryle05-09-1966Kysing Fjord
174X Sortgrå Ryle20-05-1968Christiansø
175X Almindelig Ryle18-05-1965Kongelunden
176X Kærløber  
177 *Klireryle  
178X*Prærieløber06-09-2005Kammerslusen
179X Brushane18-05-1965Kongelunden
180X Enkeltbekkasin27-12-1966Grønningen, Fanø
181X Dobbeltbekkasin  
182X Tredækker Gulstav Mose
183 *Langnæbbet Sneppeklire  
184X Skovsneppe Solbjerg Plantage
185X Stor Kobbersneppe Nissum Fjord
186 *Canadisk Kobbersneppe  
187X Lille Kobbersneppe24-04-1966Fornæs
188X Småspove19-05-1966Søby Rev
189X Storspove Nissum Fjord
190 *Bartramsklire  
191X*Terekklire23-05-2003Kammerslusen
192X Mudderklire15-05-1961Vognsbølparken, Esbjerg
193 *Plettet Mudderklire  
194X Svaleklire08-09-1963Gyldensten
195X Sortklire06-05-1966Kysing Fjord
196X Hvidklire08-09-1963Gyldensten
197X*Lille Gulben01-08-2019Nørresø, vest for jernbanen
198X Damklire01-05-2010Sneum Digesø
199X Tinksmed06-05-1966Kysing fjord
200X Rødben  
201X Stenvender04-09-1966Kelds Nor
202 *Amerikansk Svømmesneppe  
203X Odinshane28-05-1968Borreby Mose
204X Thorshane01-04-1967Fornæs
205X Mellemkjove31-08-1970Blåvand
206X Almindelig Kjove29-07-1968Blåvand
207X Lille Kjove10-09-1970Blåvand
208X Storkjove14-10-1968Blåvand
209X*Ismåge30-12-2006Langø Havn
210X Sabinemåge12-10-1968Blåvand
211X Ride04-03-1967Blåvand
212 *Tyndnæbbet Måge  
213X*Bonapartemåge04-08-2012Blåvand
214X Hættemåge Esbjerg
215X Dværgmåge12-10-1968Blåvand
216X*Rosenmåge09-05-1988Esbjerg Havn
217X*Lattermåge26-08-2008Blåvand
218 *Præriemåge  
219X Sorthovedet Måge  
220 *Audouinsmåge  
221 *Stor Sorthovedet Måge  
222X Stormmåge Esbjerg
223 *Ringnæbbet Måge  
224X Sildemåge Esbjerg
225X Sølvmåge Esbjerg
226X Middelhavssølvmåge Esbjerg
227X Kaspisk Måge19-08-2012Sneum Digesø
228 *Armensk Måge  
229X Hvidvinget Måge12-04-1968Skagen
230X Gråmåge03-04-1969Skagen
231X Svartbag Esbjerg
232X*Gråvinget Måge28-01-2012Universitetsparken Århus
233 *Brilleterne  
234X Dværgterne01-07-1962Øster Hurup
235X Sandterne29-07-1968Blåvand
236X Rovterne21-05-1968Christiansø
237X*Hvidskægget Terne29-04-2000Kammerslusen
238X Sortterne01-06-1962Vejlerne
239X Hvidvinget Terne Tøndermarsken
240X Splitterne24-04-1966Fornæs
241 *Aztekerterne  
242X Fjordterne  
243 *Rosenterne  
244X Havterne01-07-1962Vejlerne
245X Lomvie10-07-1965Christiansø
246 *Polarlomvie  
247X Alk10-07-1965Christiansø
248X Tejst23-07-1966Sejerø
249X Søkonge03-11-1969Blåvand
250X Lunde30-05-2008Sneum Engsø
251 *Steppehøne  
252X Klippedue  
253X Huldue21-04-1967Kongelunden
254X Ringdue Esbjerg
255X Tyrkerdue Esbjerg
256X Turteldue21-05-1968Christiansø
257X*Østlig Turteldue24-01-2007Bække
258X*Sørgedue19-05-2008Skagen
259X*Skadegøg02-08-2006Birkepøl
260X Gøg  
261 *Sortnæbbet Gøg  
262 *Gulnæbbet Gøg  
263X Slørugle25-06-1969Odder
264X*Dværghornugle14-06-2003Fiil Sø
265X Stor Hornugle  
266X*Sneugle10-04-1966Skagen
267 *Høgeugle  
268X*Spurveugle22-12-1970Kongelunden
269X Kirkeugle27-02-1967Århus
270X Natugle10-05-1963Odense
271X Skovhornugle Esbjerg
272X Mosehornugle01-06-1968Tinglev Mose
273X Perleugle24-11-1971Kongelunden
274X Natravn07-08-1968Blåvand
275 *Ørkennatravn  
276 *Tornhalesejler  
277X Mursejler Esbjerg
278 *Gråsejler  
279 *Orientsejler  
280 *Alpesejler  
281 *Lille Sejler  
282X Isfugl23-10-1967Stigsnæs
283 *Grøn Biæder  
284X Biæder No
285X*Ellekrage24-10-2018Sårup, Hanstholm, Nordvestjylland
286X Hærfugl24-04-1969Bøgebjerg, Fyn
287X Vendehals13-05-1966Marselisborg Skov
288 *Guldspætte  
289X Grønspætte01-07-1962Rold Skov
290X Sortspætte11-05-1968Grib Skov
291X Stor Flagspætte  
292X*Mellemflagspætte12-02-2015Draved Skov
293X Lille Flagspætte09-04-1973Nivå
294 *Tretået Spætte  
295 *Østlig Kalanderlærke  
296X*Korttået Lærke22-09-2014Blåvand
297X Toplærke02-04-1961Odense
298X Hedelærke Esbjerg
299X Sanglærke  
300X Bjerglærke07-10-1966Grønningen, Fanø
301X Digesvale Esbjerg
302 *Klippesvale  
303X Landsvale  
304X Bysvale Esbjerg
305  Rødrygget Svale  
306X Storpiber25-10-2000Sønderho, Fanø
307X*Mongolsk Piber24-11-1998Bork
308X Markpiber10-05-1968Melby
309 *Tajgapiber  
310X Skovpiber04-06-1961Esbjerg
311X Engpiber Esbjerg
312X Rødstrubet Piber23-09-1967Kysing Næs
313X Skærpiber24-04-1966Fornæs
314X Bjergpiber Vejlerne
315X Gul Vipstjert Esbjerg
316X*Citronvipstjert11-06-2015Keldsnor
317X Bjergvipstjert Lerbæk Mølle
318X Hvid Vipstjert Esbjerg
319X Silkehale07-10-1960Esbjerg
320X Vandstær12-02-1967Moesgaard
321X Gærdesmutte Esbjerg
322X Jernspurv Esbjerg
323X*Sibirisk Jernspurv19-11-2016Hirtshals havn
324 *Alpejernspurv  
325X Rødhals Esbjerg
326 *Manchurernattergal  
327X Nattergal19-05-1965Kongelunden
328X Sydlig Nattergal14-06-1969Brabrand Sø
329 *Rubinnattergal  
330X Blåhals18-05-1968Christiansø
331X*Blåstjert30-10-2008Blåvand
332X Husrødstjert08-07-1966Århus
333X Rødstjert Esbjerg
334X Bynkefugl Esbjerg
335X Sortstrubet Bynkefugl02-08-1968Blåvand
336X*Sibirisk Bynkefugl25-09-2011Blåvand
337 *Stejnegers Bynkefugl  
338X*Isabellastenpikker13-10-2005Nyeng Ho
339X Stenpikker  
340X*Nonnestenpikker16-10-2005Esbjerg Havn
341X*Middelhavsstenpikker04-11-2011Thorsminde
342X*Ørkenstenpikker30-10-2005Veststadil Fjord
343 *Hvidkronet Stenpikker  
344 *Stendrossel  
345 *Gulddrossel  
346 *Olivenskovdrossel  
347X Ringdrossel10-04-1966Marselisborg, Århus
348X Solsort Esbjerg
349 *Gråstrubet Drossel  
350 *Brundrossel  
351X*Sortstrubet Drossel03-02-2007Universitetsparken, København Ø
352X Sjagger Esbjerg
353X Sangdrossel Esbjerg
354X Vindrossel Esbjerg
355X Misteldrossel Esbjerg
356 *Vandredrossel  
357 *Cistussanger  
358 *Stribet Græshoppesanger  
359X Græshoppesanger02-05-1968Christiansø
360X Flodsanger07-06-1969Birkepøl
361X Savisanger02-06-1968Gråsten
362 *Stor Græshoppesanger  
363X*Vandsanger30-08-1970Blåvand
364X Sivsanger Esbjerg
365 *Lille Rørsanger  
366X*Buskrørsanger10-06-1997Fanø Bad
367X Kærsanger Esbjerg
368X Rørsanger Esbjerg
369X Drosselrørsanger27-08-1966Brabrand Sø
370 *Bleg Gulbug  
371X*Lille Gulbug15-10-2018Mandø
372X Gulbug Esbjerg
373 *Spottesanger  
374 *Sardinsk Sanger  
375X*Hvidskægget Sanger20-04-2011Blaavand
376X*Sorthovedet Sanger09-09-2011Blaavand
377 *Sortstrubet Sanger  
378 *Asiatisk Ørkensanger  
379X Høgesanger29-08-1970Blåvand
380X Gærdesanger Esbjerg
381X Tornsanger Esbjerg
382X Havesanger Esbjerg
383X Munk Esbjerg
384 *Kaukasisk Lundsanger  
385X Lundsanger16-10-2008Hvidbjerg Strand
386 *Østlig Lundsanger  
387X*Nordsanger12-08-2008Blåvand
388X Fuglekongesanger10-10-2007Nørre Lyngvig Fyr
389X Hvidbrynet Løvsanger Fouvrfeldt Sø
390 *Himalayasanger  
391X*Schwarz' Løvsanger16-10-2017Grønningen
392X*Brun Løvsanger30-10-2008Blåvand
393 *Sinkiangløvsanger  
394X*Bjergløvsanger25-09-1970Blåvand
395X Skovsanger15-06-1961Esbjerg
396X Gransanger Esbjerg
397X*Iberisk Gransanger21-04-2002Tane Sø
398X Løvsanger Esbjerg
399X Fuglekonge12-10-1960Esbjerg
400X Rødtoppet Fuglekonge11-05-1968Grib Skov
401 *Brun Fluesnapper  
402X Grå Fluesnapper Esbjerg
403X Lille Fluesnapper13-05-1966Århus
404 *Tajgafluesnapper  
405  Hvidhalset Fluesnapper  
406X Broget Fluesnapper Esbjerg
407X Skægmejse02-06-1968Mjang Dam
408X Halemejse28-04-1961Skamlingsbanken
409X Blåmejse Esbjerg
410X Musvit Esbjerg
411X Topmejse Esbjerg
412X Sortmejse Esbjerg
413X Sumpmejse Esbjerg
414X Fyrremejse Frøslev Mose
415X Spætmejse02-04-1961Odense
416X Træløber Frederikshavn
417X Korttået Træløber02-06-1968Gråsten Slotspark
418X Pungmejse27-07-1970Kasted Mose
419X Pirol30-06-1960Esbjerg
420 *Brun Tornskade  
421 *Isabellatornskade  
422X Rødrygget Tornskade  
423X*Langhalet Tornskade15-10-2007Skallingen
424 *Rosenbrystet Tornskade  
425X Stor Tornskade11-10-1965Kongelunden
426X*Rødhovedet Tornskade23-05-2008Blåvand
427X Skovskade Esbjerg
428X Husskade  
429X Nøddekrige08-08-1968Ho Plantage
430X Allike  
431 *Sibirisk Allike  
432X Råge  
433X Sortkrage  
434X Gråkrage  
435X Ravn Skelde Kobbel Skov
436X*Ensfarvet Stær21-04-2002Tane Sø
437X Stær  
438X Rosenstær Vest Stadil fjord
439X Gråspurv  
440 *Spansk Spurv  
441X Skovspurv  
442 *Snefinke  
443X*Rødøjet Vireo20-10-2011Mandø
444X Bogfinke  
445X Kvækerfinke Esbjerg
446X Gulirisk Kongelunden
447X Grønirisk  
448X Stillits27-07-1960Esbjerg
449X Grønsisken11-10-1965Kongelunden
450X Tornirisk  
451X Bjergirisk27-12-1966Grønningen, Fanø
452X Lille Gråsisken Esbjerg
453X Stor Gråsisken  
454X Hvidsisken Skern Enge
455X Hvidvinget Korsnæb23-11-2002Grev Moltkes Plantage
456X Lille Korsnæb10-07-1966Brattingborg, Samsø
457X Stor Korsnæb12-04-1968Skagen
458 *Ørkendompap  
459X Karmindompap  
460 *Krognæb  
461X Dompap28-04-1961Skamlingsbanken
462X Kernebider12-05-1965Furesø
463X*Stribet Sanger15-10-2006Manø
464 *Hvidstrubet Spurv  
465 *Mørkøjet Junco  
466X Lapværling05-04-1969Skagen
467X Snespurv07-01-1967Skagen
468 *Hvidkindet Værling  
469X Gulspurv Esbjerg
470X*Gærdeværling17-07-2019Tornby Klitplantage
471 *Klippeværling  
472X*Gulgrå Værling29-05-2005Skagen
473X Hortulan11-05-1968Gilbjerghoved
474 *Gulbrynet Værling  
475 *Pileværling  
476X*Dværgværling05-10-2004Blåvand
477 *Gulbrystet Værling  
478X Rørspurv Esbjerg
479X*Hætteværling07-07-1970Blåvand
480X Bomlærke Esbjerg
481 *Rosenbrystet Kernebider  

Jens Ole Byskov har krydset 367 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.053 sek.
til toppen