Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Hans Ole Matthiesen

På listen er de arter personen har set angivet med henholdsvis et kryds (X) ude i venstre side af listen og det at artsnavnet står skrevet i sort.

En kronologisk oversigt over Hans Ole Matthiesen's kryds kan ses ved at trykke her: Kronologisk oversigt.


#X*NavnDatoLokalitetKort
1X Rødstrubet Lom03-04-1969Skovmose, Als
2X Sortstrubet Lom18-10-1970Blåvand
3X*Stillehavslom19-08-2018Skagen
4X Islom06-03-1971Haderslev Næs
5X Hvidnæbbet Lom17-10-1983Klitmøller
6X Lille Lappedykker14-11-1970Kruså
7X Toppet Lappedykker17-06-1968Gråsten
8X Gråstrubet Lappedykker30-04-1967Hopsø, Als
9X Nordisk Lappedykker19-10-1970Blåvand
10X Sorthalset Lappedykker07-10-1970Trillen, Als
11 *Sortbrynet Albatros  
12X Mallemuk19-10-1970Blåvand
13 *Atlantisk Skråpe  
14 *Storskråpe  
15X Sodfarvet Skråpe20-09-1985Stenbjerg
16X Almindelig Skråpe18-10-1970Blåvand
17 *Balearskråpe  
18 *Tropeskråpe  
19X Lille Stormsvale19-10-1970Blåvand
20X Stor Stormsvale15-10-1983Klitmøller
21 *Brun Sule  
22X Sule22-10-1966Rømø
23X Skarv08-11-1970Birkepøl, Als
24X*Topskarv10-02-1984Torsminde
25 *Krøltoppet Pelikan  
26 *Pragtfregatfugl  
27X Rørdrum18-05-1963Ulvemosen, Terkelsbøl
28 *Amerikansk Rørdrum  
29X*Dværghejre11-06-2020Amager
30X*Nathejre30-04-2014Broholm gods
31X*Tophejre05-11-2016Slivsø
32X*Kohejre18-10-2015Tim
33X Silkehejre03-06-2006Snaremosen, Langeland
34X Sølvhejre12-02-1972Rudbøl Sø
35X Fiskehejre29-11-1965Trillen, Als
36 *Purpurhejre  
37X Sort Stork19-05-1985Skagen
38X Hvid Stork19-05-1961Tinglev
39X*Sort Ibis29-10-2006Tobberup, Hobro
40X Skestork01-06-1974Miang Dam
41X Knopsvane25-11-1965Sønderborg
42  Sortsvane  
43X Pibesvane12-02-1972Rudbøl Sø
44X Sangsvane06-03-1971Haderslev Næs
45X Tundrasædgås23-04-1972Frøslev Plantage
46X Tajgasædgås  
47X Kortnæbbet Gås17-10-1978Filsø
48X Blisgås03-04-1969Skovmose, Als
49X Dværggås11-10-1998Vest Stadil Fjord
50X Grågås05-05-1973Hartsø, Als
51X Indisk Gås11-04-1992Vejlen, Tåsinge
52X Canadagås05-05-1979Lyø
53X Bramgås17-03-1973Hartsø, Als
54X Knortegås22-10-1966Rømø
55X Rødhalset Gås22-04-2007Thurøbund
56X Nilgås17-08-2004Skjern Å
57X Rustand24-03-1973Wedelsborg
58X Gravand22-10-1966Rømø
59X Mandarinand02-05-2006Fruens Bøge, Odense
60X Pibeand22-10-1966Rømø
61X*Amerikansk Pibeand31-03-2007Agger Tange
62X Knarand17-04-1975Noret, Tåsinge
63 *Sibirisk Krikand  
64X Krikand22-10-1966Rømø
65  Amerikansk Krikand  
66X Gråand22-10-1966Rømø
67X Spidsand17-04-1975Vejlen, Tåsinge
68X Atlingand07-04-1971Ketting Nor
69 *Blåvinget And  
70X Skeand22-10-1966Rømø
71X Rødhovedet And07-05-1978Tryggelev Nor
72X Taffeland05-03-1967Gråsten
73X*Halsbåndstroldand19-02-1990Kvols Vig
74X*Hvidøjet And06-11-2007Egå Engsø
75X Troldand05-03-1967Gråsten
76X Bjergand08-11-1970Birkepøl, Als
77X*Lille Bjergand08-03-2010Roskilde Fjord
78X Ederfugl22-10-1966Rømø
79X Kongeederfugl11-03-2016Svendborgsund
80X*Stellersand01-06-2018Christiansø
81X Havlit18-10-1970Blåvand
82X Sortand22-10-1966Rømø
83X*Amerikansk Sortand09-10-2009Blåvand
84X*Brilleand17-10-2010Blåvand
85X Fløjlsand22-10-1966Rømø
86X*Amerikansk Fløjlsand04-03-2013Blåvand
87 *Sibirisk Fløjlsand  
88X Hvinand18-12-1970Trillen, Als
89X Lille Skallesluger19-11-1970Sønderborg
90X Toppet Skallesluger08-11-1970Birkepøl, Als
91X Stor Skallesluger20-11-1970Sønderborg
92X*Amerikansk Skarveand31-08-2006Selsø
93X Hvepsevåge26-05-1968Ulvemosen, Terkelsbøl
94X*Blå Glente15-04-2020Klintholm, Møn
95X Sort Glente19-05-1985Skagen
96X Rød Glente05-05-1973Tinglev Mose
97X Havørn19-05-1985Skagen
98 *Ådselgrib  
99X*Gåsegrib26-06-2016Himmerland
100 *Slangeørn  
101X Rørhøg22-05-1966Tinglev Mose
102X Blå Kærhøg22-05-1966Tinglev Mose
103X Steppehøg10-05-2008Skagen
104X Hedehøg22-05-1966Tinglev Mose
105X Duehøg14-05-1967Tinglev
106X Spurvehøg20-05-1972Sønderskoven, Als
107X Musvåge14-03-1965Sønderskoven, Als
108 *Ørnevåge  
109X Fjeldvåge04-06-1967Nørreskoven, Als
110 *Stor Skrigeørn  
111X Lille Skrigeørn19-05-1985Skagen
112 *Dværgørn  
113X Kongeørn21-04-1972Sønderborg
114X*Høgeørn21-04-2020Møldrup
115 *Steppeørn  
116 *Kejserørn  
117X Fiskeørn04-08-1970Tryggelev Nor
118 *Lille Tårnfalk  
119X Tårnfalk29-11-1965Trillen, Als
120 *Amerikansk Tårnfalk  
121X Aftenfalk22-10-1970Birkepøl, Als
122X Dværgfalk04-08-1970Dovns Klint
123X Lærkefalk04-06-1967Nørreskoven, Als
124 *Eleonorafalk  
125X*Slagfalk08-08-2018Ballum
126X*Jagtfalk31-12-2007Monnet, Tåsinge
127X Vandrefalk10-07-1972Tarm Kær
128X*Urfugl20-05-1968Terkelsbøl Mose
129X Agerhøne14-05-1967Frestrup
130X Vagtel17-07-1972Tinglev Mose
131X Fasan14-03-1965Sønderskoven, Als
132X Vandrikse03-01-1973Miang Dam
133X Plettet Rørvagtel10-06-1972Ulvemosen, Terkelsbøl
134X*Lille Rørvagtel28-05-2008Gulstav Mose
135 *Dværgrørvagtel  
136X Engsnarre10-05-1975St. Jyndevad
137X Grønbenet Rørhøne30-12-1970Kruså
138 *Lille Sultanhøne  
139X Blishøne29-03-1971Miang Dam
140X Trane19-05-1985Skagen
141 *Prærietrane  
142 *Jomfrutrane  
143 *Dværgtrappe  
144 *Østlig Kravetrappe  
145 *Stortrappe  
146X Strandskade27-03-1971Kegnæs
147X*Stylteløber20-04-2009Vest Stadil Fjord
148X Klyde07-04-1971Ketting Nor
149X*Triel17-07-2006Skivholme
150 *Ørkenløber  
151X*Rødvinget Braksvale06-06-2012Amager
152 *Orientbraksvale  
153X*Sortvinget Braksvale04-08-2006Sneum Engsø
154X Lille Præstekrave28-05-1972Sønderskoven, Als
155X Stor Præstekrave23-06-1962Sandvig, Als
156X Hvidbrystet Præstekrave08-05-1975Lakolk
157 *Mongolsk Præstekrave  
158X*Ørkenpræstekrave06-06-2013Blåvand
159X Pomeransfugl14-05-1982Ganer Å, Skjern
160 *Sibirisk Hjejle  
161X*Amerikansk Hjejle09-05-2018Bøjden Nor
162X Hjejle08-11-1970Birkepøl, Als
163X Strandhjejle06-05-1972Rømø
164 *Steppevibe  
165 *Sumpvibe  
166X Vibe27-03-1965Sandvig
167X Islandsk Ryle19-09-1975Tryggelev Nor
168X Sandløber17-10-1978Skallingen
169 *Tyknæbbet Dværgryle  
170 *Rødhalset Ryle  
171X Dværgryle16-08-1970Trillen, Als
172X Temmincksryle15-08-1969Trillen, Høruphav
173 *Hvidrygget Ryle  
174 *Bairdsryle  
175X Stribet Ryle20-08-2009Skjern Enge
176 *Spidshalet Ryle  
177X Krumnæbbet Ryle16-08-1970Trillen, Als
178X Sortgrå Ryle18-10-1970Blåvand
179X Almindelig Ryle10-04-1971Rømødæmningen
180X Kærløber16-08-1970Trillen, Als
181 *Klireryle  
182X*Prærieløber26-10-2009Skjern Enge
183X Brushane25-04-1967Augustenborg
184X Enkeltbekkasin20-10-1972Trillen, Als
185X Dobbeltbekkasin28-06-1966Trillen, Als
186X Tredækker16-08-1970Trillen, Als
187X*Langnæbbet Sneppeklire20-04-2013Bøjden Nor
188X Skovsneppe12-10-1967Sønderskoven, Als
189X Stor Kobbersneppe17-04-1975Monnet, Tåsinge
190 *Canadisk Kobbersneppe  
191X Lille Kobbersneppe10-04-1971Rømødæmningen
192X Småspove10-04-1971Rømødæmningen
193X Storspove07-03-1971Ketting Nor
194X*Bartramsklire09-11-2015Værnengene
195X*Terekklire30-05-2006Kammerslusen, Ribe
196X Mudderklire29-04-1983Stenpold, Tipperne
197 *Plettet Mudderklire  
198X Svaleklire07-11-1970Kruså
199X Sortklire08-05-1975Lakolk
200 *Stor Gulben  
201X Hvidklire11-09-1974Keldsnor, Langeland
202 *Lille Gulben  
203X Damklire07-07-2003Bøjden Nor
204X Tinksmed03-05-1974Miang Dam
205X Rødben27-03-1971Hjortholm, Als
206X Stenvender19-05-1973Lyø
207X*Amerikansk Svømmesneppe28-10-2015Geddal
208X Odinshane31-08-1975Keldsnor, Langeland
209X Thorshane20-10-1971Sønderborg
210X Mellemkjove18-10-1970Blåvand
211X Almindelig Kjove22-10-1966Rømø
212X Lille Kjove17-11-1993Stenbjerg
213X Storkjove19-10-1970Blåvand
214 *Ismåge  
215X Sabinemåge20-09-1996Vejers strand
216X Ride01-03-1971Sønderborg
217 *Tyndnæbbet Måge  
218X*Bonapartemåge01-08-2018Torsminde
219X Hættemåge16-03-1975Vejlen, Tåsinge
220X Dværgmåge18-10-1970Blåvand
221X*Rosenmåge31-01-1984Torsminde
222X*Lattermåge20-06-1985Bygholm Vejle
223 *Præriemåge  
224X Sorthovedet Måge25-04-2006Brunshuse
225X*Audouinsmåge10-06-2006Helsingør
226 *Stor Sorthovedet Måge  
227X Stormmåge22-10-1966Rømø
228 *Ringnæbbet Måge  
229X Sildemåge22-10-1966Rømø
230X Sølvmåge23-09-1966Rømødæmningen
231X Middelhavssølvmåge10-01-2006Knudshoved
232X Kaspisk Måge15-10-2007Sandvig, Als
233 *Armensk Måge  
234X Hvidvinget Måge10-10-1999Agger Tange
235X Gråmåge19-05-1985Skagen
236X Svartbag22-10-1970Trillen, Als
237X*Gråvinget Måge17-02-2010Brabrand Sø
238 *Brilleterne  
239X Dværgterne23-06-1966Sandvig
240X Sandterne13-07-1972Lakolk
241X Rovterne12-09-1982Dovns Klint
242 *Hvidskægget Terne  
243X Sortterne18-05-1962Ulvemosen, Terkelsbøl
244X Hvidvinget Terne21-05-1998Spøttrup
245X Splitterne31-07-1971Blåvand
246 *Aztekerterne  
247X Fjordterne20-05-1972Sandbjerg Sø
248 *Rosenterne  
249X Havterne01-08-1971Blåvand
250X Lomvie03-04-1969Skovmose, Als
251 *Polarlomvie  
252X Alk03-04-1969Skovmose, Als
253X Tejst20-06-1985Endelave
254X Søkonge17-10-1970Blåvand
255X Lunde17-10-1970Blåvand
256 *Steppehøne  
257X Klippedue01-01-1971Sønderborg
258X Huldue22-07-1985Øster Gejl
259X Ringdue23-10-1966Rømø
260X Tyrkerdue18-10-1970Blåvand
261X Turteldue22-05-1966Ulvemosen, Terkelsbøl
262X*Østlig Turteldue15-01-2007Bække
263 *Sørgedue  
264X*Skadegøg02-08-2006Birkepøl, Als
265X Gøg20-05-1972Sandbjerg Sø
266 *Sortnæbbet Gøg  
267 *Gulnæbbet Gøg  
268X Slørugle23-06-1966Asserballe, Als
269 *Dværghornugle  
270X Stor Hornugle22-07-1993Vilsbæk
271X*Sneugle11-04-2009Agger Tange
272X*Høgeugle08-11-1989Magrethelund, Viborg
273X*Spurveugle08-11-2011Rådvad
274X Kirkeugle01-08-1975Fakkebjerg, Langeland
275X Natugle26-10-1968Sønderborg
276X Skovhornugle14-03-1965Sønderskoven, Als
277X Mosehornugle22-05-1968Tinglev Mose
278X Perleugle22-03-2016Midtjylland
279X Natravn03-06-1972Frøslev Plantage
280 *Ørkennatravn  
281 *Tornhalesejler  
282X Mursejler11-05-1973Tinglev Mose
283 *Gråsejler  
284 *Orientsejler  
285 *Alpesejler  
286 *Kaffersejler  
287 *Lille Sejler  
288X Isfugl07-11-1970Kruså
289X*Grøn Biæder10-07-1998Husby
290X Biæder25-08-2008Rosenvold
291X*Ellekrage18-10-2018Sårup, Thy
292X Hærfugl24-06-1981Knudshoved
293X Vendehals21-06-1972Frøslev Egekrat
294 *Guldspætte  
295X Grønspætte06-03-1982Kistrup, Viborg
296X Sortspætte17-02-1973Gråsten
297X Stor Flagspætte04-04-1967Sønderskoven, Als
298X*Mellemflagspætte30-12-2013Gram
299X Lille Flagspætte11-03-1973Gråsten
300X*Tretået Spætte16-05-1987Skagen
301 *Østlig Kalanderlærke  
302 *Korttået Lærke  
303X Toplærke16-05-1983Odense
304X Hedelærke23-04-1972Frøslev Plantage
305X Sanglærke22-10-1966Rømø
306X Bjerglærke22-10-1966Rømø
307X Digesvale06-05-1972Rømø
308 *Klippesvale  
309X Landsvale22-05-1966Tinglev Mose
310X Bysvale08-05-1975Drejø
311X Rødrygget Svale10-05-2007Årslev Engsø
312X Storpiber08-10-2009Blåvand
313 *Mongolsk Piber  
314X Markpiber19-05-1985Hulsig
315X*Tajgapiber13-10-2018Ho
316X Skovpiber27-05-1975Birkepøl, Als
317X Engpiber22-10-1966Rømø
318X Rødstrubet Piber04-08-1970Dovns Klint
319X Skærpiber05-08-1982Christiansø
320X Bjergpiber22-10-1966Rømø
321X Gul Vipstjert14-05-1967Frestrup
322X*Citronvipstjert10-06-2015Keldsnor
323X Bjergvipstjert28-03-1971Knappen, Åbenrå
324X Hvid Vipstjert05-03-1967Gråsten
325X Silkehale29-10-1975Skårup
326X Vandstær14-10-1970Kruså
327X Gærdesmutte15-11-1967Sønderborg
328X Jernspurv29-04-1972Brandsbøl Skov
329X*Sibirisk Jernspurv13-10-2016Christiansø
330 *Alpejernspurv  
331X Rødhals21-03-1965Sønderskoven, Als
332 *Manchurernattergal  
333X Nattergal22-05-1966Tinglev Mose
334X Sydlig Nattergal29-05-1971Sønderborg
335 *Rubinnattergal  
336X Blåhals20-04-1972Sandvig, Als
337 *Blåstjert  
338X Husrødstjert14-07-1972Tønder
339X Rødstjert06-05-1972Gråsten
340X Bynkefugl22-05-1966Tinglev Mose
341X Sortstrubet Bynkefugl05-05-2001Randbøl hede
342X*Sibirisk Bynkefugl28-05-2020Christiansø
343 *Stejnegers Bynkefugl  
344 *Isabellastenpikker  
345X Stenpikker29-04-1972Brandsbøl Skov
346X*Nonnestenpikker04-11-2017Skansehage
347X*Vestlig Middelhavsstenpikker04-11-2011Torsminde
348X*Østlig Middelhavsstenpikker24-05-2019Christiansø
349X*Ørkenstenpikker15-10-2013Blåvand
350 *Hvidkronet Stenpikker  
351X*Stendrossel15-06-2020Ebeltoft færgehavn
352 *Gulddrossel  
353 *Olivenskovdrossel  
354X Ringdrossel08-05-1983Hanstholm
355X Solsort22-05-1966Tinglev Mose
356 *Gråstrubet Drossel  
357 *Brundrossel  
358X*Sortstrubet Drossel01-02-2007ZM, København
359X Sjagger09-04-1971Ulvemosen, Terkelsbøl
360X Sangdrossel19-04-1965Sønderborg
361X Vindrossel22-10-1970Sønderskoven, Als
362X Misteldrossel12-02-1972Draved skov
363 *Vandredrossel  
364 *Cistussanger  
365 *Stribet Græshoppesanger  
366X Græshoppesanger19-05-1961Ulvemosen, Terkelsbøl
367X Flodsanger30-05-1972Sønderskoven, Sønderborg
368X Savisanger01-05-1972Vidåen
369 *Stor Græshoppesanger  
370 *Vandsanger  
371X Sivsanger22-05-1966Tinglev Mose
372 *Lille Rørsanger  
373X*Buskrørsanger30-05-2016Christiansø
374X Kærsanger19-05-1965Ulvemosen, Terkelsbøl
375X Rørsanger26-05-1968Ulvemosen, Terkelsbøl
376X Drosselrørsanger04-06-1972Sandbjerg Sø
377 *Bleg Gulbug  
378X*Lille Gulbug01-06-2020Christiansø
379X Gulbug10-06-1972Ulvemosen, Terkelsbøl
380 *Spottesanger  
381 *Sardinsk Sanger  
382X*Rødstrubet Sanger17-05-2011Bækbygård
383 *Iberisk Sanger  
384 *Sorthovedet Sanger  
385 *Sortstrubet Sanger  
386 *Asiatisk Ørkensanger  
387X Høgesanger04-08-1970Dovns Klint
388X Gærdesanger29-04-1972Brandsbøl Skov
389X Tornsanger22-05-1966Tinglev Mose
390X Havesanger22-05-1966Tinglev Mose
391X Munk01-05-1972Havnbjerg Skov
392 *Kaukasisk Lundsanger  
393X Lundsanger11-06-2006Jelling
394 *Østlig Lundsanger  
395 *Nordsanger  
396X Fuglekongesanger19-10-2010Skallingen
397X Hvidbrynet Løvsanger12-10-2008Hvidbjerg, Blåvand
398X*Himalayasanger20-10-2019Christiansø
399X*Schwarz' Løvsanger16-10-2017Christiansø
400X*Brun Løvsanger27-09-2020Christiansø
401X*Sinkiangløvsanger30-05-2016Christiansø
402 *Bjergløvsanger  
403X Skovsanger01-05-1972Havnbjerg Skov
404X Gransanger29-04-1972Brandsbøl Skov
405X*Iberisk Gransanger26-05-2007Viborg
406X Løvsanger22-05-1966Tinglev Mose
407X Fuglekonge25-10-1970Sønderskoven, Als
408X Rødtoppet Fuglekonge31-10-1970Sønderskoven, Als
409 *Brun Fluesnapper  
410X Grå Fluesnapper14-05-1967Frestrup
411X Lille Fluesnapper14-05-1983Christiansø
412 *Tajgafluesnapper  
413X Hvidhalset Fluesnapper14-05-1983Frederiksø
414X Broget Fluesnapper01-05-1972Havnbjerg Skov
415X Skægmejse17-03-1973Hartsø, Als
416X Halemejse24-10-1970Sønderskoven, Als
417X Blåmejse31-10-1970Sønderskoven, Als
418X Musvit09-07-1964Sønderborg
419X Topmejse07-11-1970Kruså
420X Sortmejse30-12-1970Kruså
421X Sumpmejse25-04-1967Augustenborg
422X Fyrremejse02-05-1973Skovmose, Als
423X Spætmejse22-10-1970Trillen, Als
424X Træløber28-10-1970Sønderskoven, Als
425X Korttået Træløber05-03-1967Gråsten
426X Pungmejse20-05-1985Bjerregrav Mose
427X Pirol01-06-1966Lambjerg Indtægt
428X*Brun Tornskade05-11-2012Årslev engsø
429 *Turkestantornskade  
430X Rødrygget Tornskade19-05-1961Ulvemosen, Terkelsbøl
431X*Langhalet Tornskade17-10-2007Skallingen
432X*Rosenbrystet Tornskade15-07-2008Lebøl, Als
433X Stor Tornskade26-05-1968Ulvemosen, Terkelsbøl
434X*Rødhovedet Tornskade23-05-2009Blåvand
435X Skovskade16-03-1965Sønderskoven, Als
436X Husskade23-10-1966Rømø
437X Nøddekrige20-09-1975Dovns Klint
438X Allike22-05-1966Tinglev Mose
439 *Sibirisk Allike  
440X Råge08-01-1973Lebøl, Als
441X Sortkrage22-05-1966Tinglev Mose
442X Gråkrage23-10-1966Rømø
443X Ravn04-06-1967Sønderskoven, Als
444 *Ensfarvet Stær  
445X Stær02-10-1965Sønderborg
446X Rosenstær29-07-2008Thyborøn
447X Gråspurv29-04-1972Brandsbøl Skov
448 *Spansk Spurv  
449X Skovspurv29-04-1972Brandsbøl Skov
450 *Snefinke  
451X*Rødøjet Vireo21-10-2011Mandø
452X Bogfinke24-03-1965Sønderskoven, Als
453X Kvækerfinke31-10-1970Sønderskoven, Als
454X Gulirisk13-11-1970Sønderborg
455X Grønirisk21-03-1965Sønderskoven, Als
456X Stillits25-10-1970Sønderskoven, Als
457X Grønsisken08-10-1969Sønderskoven, Als
458X Tornirisk28-04-1968Sønderborg
459X Bjergirisk22-10-1970Skovmose, Als
460X Lille Gråsisken10-04-1971Rømø
461X Stor Gråsisken22-10-1981Viborg
462X Hvidsisken18-11-1972Sønderborg
463X Hvidvinget Korsnæb18-11-1972Sønderborg
464X Lille Korsnæb07-11-1970Kruså
465X Stor Korsnæb25-12-1993Frøslev Plantage
466X*Ørkendompap08-08-2007Agger Tange
467X Karmindompap14-05-1983Christiansø
468 *Krognæb  
469X Dompap25-09-1970Sønderskoven, Als
470X Kernebider04-06-1967Sønderskoven, Als
471 *Stribet Sanger  
472 *Hvidstrubet Spurv  
473 *Mørkøjet Junco  
474X Lapværling29-04-1983Stenpold, Tipperne
475X Snespurv22-10-1970Skovmose, Als
476 *Hvidkindet Værling  
477X Gulspurv22-05-1966Tinglev Mose
478X*Gærdeværling17-07-2019Tornby Plantage
479 *Klippeværling  
480 *Gulgrå Værling  
481X Hortulan18-05-1984Skagen
482 *Gulbrynet Værling  
483X*Pileværling24-05-2017Christiansø
484X*Dværgværling21-10-2011Mandø
485 *Gulbrystet Værling  
486X Rørspurv22-05-1966Tinglev Mose
487X*Hætteværling29-05-2014Christiansø
488X Bomlærke29-04-1972Brandsbøl Skov
489 *Rosenbrystet Kernebider  

Hans Ole Matthiesen har krydset 368 arter på sin Danmarks artslister.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.021 sek.
til toppen