Startside Leica Noctivid - ny kikkert fra Leica I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danmarks artslister".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Søren Kristoffersen, Klarup376Hvidrygget Ryle18-06-18Ulvedybet (Perlen), NJ
2Rune Sø Neergaard, Aalborg401Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
3Mogens Neergaard, Hjallerup351Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
4Conny Jensen, Hjørring352Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
5Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe344Hvidrygget Ryle18-06-18Perlen, Ulvedybet
6Lars Grøn, Aalborg 366Hvidrygget Ryle18-06-18Ulvedybet, Perlen
7Søren Knorr Søndergaard, Nørresundby289Hvidrygget Ryle18-06-18Ulvedybet
8Claus Rasmussen, Kare150Hvepsevåge17-06-18Damvej 10
9Mads Aastrup Paulsen, Hillerød289Vagtel17-06-18Nørre Herlev
10Martin Rheinheimer, Odense180Lille Flagspætte16-06-18Ho
11Martin Rheinheimer, Odense179Sortklire16-06-18Skallingen
12Brian Jakobsen, Skive254Karmindompap15-06-18Elsegårde ved Ebeltoft
13Anders Odd Wulff Nielsen, København N335Damklire13-06-18Vig, Odsherred
14Henrik Hald Nørgaard, Aalborg Øst267Natravn12-06-18Vester Thorup Klitplantage
15Henrik Hald Nørgaard, Aalborg Øst266Karmindompap12-06-18Kollerup Strand
16Bjarne Hove-Jensen, Bagsværd286Blåhals12-06-18Egå engsø
17Emma Engell Sohnemann, København Ø154Rovterne11-06-18Gentofte sø
18Hans Olrik, Ringsted315Damklire11-06-18Vig, Odsherred
19Malene Agergaard Joudeh, Sorø133Gulbug09-06-18Sorø , Tamosen
20Joshua Emil Haahr, København Ø204Gulbug09-06-18Søby Camping, Ærø
21Emma Engell Sohnemann, København Ø153Gulbug09-06-18Søby Camping, Ærø
22Emma Engell Sohnemann, København Ø152Atlingand09-06-18Vitsø Nor, Ærø
23Emma Engell Sohnemann, København Ø151Skeand09-06-18Vitsø Nor, Ærø
24Martin Rheinheimer, Odense178Hvidbrystet Præstekrave09-06-18Fanø
25Lisbeth Jeppesen, Thisted226Karmindompap08-06-18Hanstholm Fyrhaver
26Emma Engell Sohnemann, København Ø150Gråstrubet Lappedykker08-06-18Vitsø Nor, Ærø
27Joshua Emil Haahr, København Ø203Atlingand08-06-18Vitsø Nor, Ærø
28Emma Engell Sohnemann, København Ø149Skestork07-06-18Vitsø Nor, Ærø
29Malene Agergaard Joudeh, Sorø132Knortegås06-06-18Borrebymose
30Malene Agergaard Joudeh, Sorø131Svaleklire06-06-18Borrebymose
31Lars Tom-Petersen, Randers NV354Iberisk Gransanger06-06-18Tversted Søerne
32Martin Rheinheimer, Odense177Skovsanger06-06-18Ho Plantage
33tue hartmann270Kirkeugle05-06-18Føvling
34Mads Bjarke Salling, Klampenborg170Sortstrubet Bynkefugl05-06-18Melby overdrev
35Kai Hultmann, Måløv223Lille Fluesnapper05-06-18Nejede Vestskov
36Hans Henrik Larsen, Thyholm327Mandarinand04-06-18harboøre tange
37Annemette Hammer, Faxe Ladeplads374Hvidskægget Sanger04-06-18Christiansø
38Daniel M. Johansen, Charlottenlund228Engsnarre04-06-18Søborg Sø
39Mads Bjarke Salling, Klampenborg169Huldue03-06-18Jægersborg Dyrehave
40Leif Schack-Nielsen, Borre330Rosenstær03-06-18Bøtø Nor
41Lærke Linnea, Bryrup230Kærsanger03-06-18Sillerup Bæk
42Daniel M. Johansen, Charlottenlund227Natravn03-06-18Melby Overdrev
43Daniel M. Johansen, Charlottenlund226Drosselrørsanger03-06-18Skenkelsø Sø
44Laurids Erik Andreassen, Skjern233Kærsanger03-06-18Damsø / Lundenæs Marker, Skjern
45Mette Hjort Thomsen, Skagen279Sort Stork03-06-18Bøjlevejen
46Jørgen Nørrevang Jensen, Valby302Engsnarre03-06-18Strødamområdet
47Anders Brinkmann, Aalborg250Drosselrørsanger03-06-18Egå Engsø
48Malene Agergaard Joudeh, Sorø130Rødstjert02-06-18Sorø , Kongskilde
49Lærke Linnea, Bryrup229Husrødstjert02-06-18Grønninghoved
50Fam. Lund Bjerregaard, Aarup109Canadagås02-06-1814 OF matriklen
51Anton Herrig Liebermann, Haderslev346Hvidskægget Sanger02-06-18Christiansø
52Birgitte Wiwe, Hillerød167Engsnarre01-06-18Strødam Engsø
53Anton Herrig Liebermann, Haderslev345Stellersand01-06-18Christiansø
54Malene Agergaard Joudeh, Sorø129Hvidklire01-06-18Borrebymose
55Hans Ole Matthiesen, Fredericia351Stellersand01-06-18Christiansø
56Malene Agergaard Joudeh, Sorø128Gøg31-05-18Sorø
57Gunni Ærtebjerg Nielsen, Vig310Savisanger31-05-18Hov Vig, Odsherred
58Martin Rheinheimer, Odense176Gulbug31-05-18Æbelø
59Martin Rheinheimer, Odense175Canadagås31-05-18Æbelø
60Daniel M. Johansen, Charlottenlund225Gulbug31-05-18Nejede Vesterskov
61Daniel M. Johansen, Charlottenlund224Lille Fluesnapper31-05-18Nejede Vesterskov
62Rune Bisp Christensen25Rosenstær30-05-18Møllebakken, Christiansø
63Laurids Erik Andreassen, Skjern232Skovsanger30-05-18Schuberts Plantage
64Jørgen Terkelsen, Kalundborg306Savisanger30-05-18Hovvig
65Hjalte Kjærby, Nyborg185Karmindompap29-05-18Kroghage
66Philip Elbek, Herlev288Engsnarre29-05-18Strødam Engsø
67Anders Jensen236Hedehøg29-05-18Skagen by
68Lauritz Xerxes Walter, Svaneke207Stellersand29-05-18Køltøndenpynt
69Martin Rheinheimer, Odense174Dværgmåge29-05-18Nørreballe Nor
70Martin Rheinheimer, Odense173Hvidvinget Terne29-05-18Nørreballe Nor
71Ole Sørensen, Odder317Terekklire28-05-18Sneum Sluse forland
72Conny Jensen, Hjørring351Terekklire28-05-18Sneum Sluse, Sønderjylland
73Brian Jakobsen, Skive253Engsnarre28-05-18Skals å dal
74Lars Nielsen, Horsens330Terekklire28-05-18Sneum forland
75claus aage dalskov, Tranekær281Rosenstær28-05-18Gulstav Østerskov
76Steen E. Jensen, Hadsten291Rosenstær27-05-18Grenen
77Lærke Linnea, Bryrup228Hedelærke27-05-18Store Hjøllund Plantage
78Tommy Kaae, Løsning351Korttået Lærke27-05-18Verdens Ende, Grenen
79Anton Herrig Liebermann, Haderslev344Høgesanger27-05-18Christiansø
80Michael Bohn Faldborg, Risskov233Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
81Ingelise Aarøe Petersen, københavn244Buskrørsanger27-05-18kongelunden
82Stefan Andersen, Lyngby343Korttået Lærke27-05-18Grenen
83Sebastian Steinar Thorup Hansen284Buskrørsanger27-05-18Kongelunden
84Lars Nielsen, Horsens329Korttået Lærke27-05-18Grenen Skagen
85Carsten Bohn Søndergaard, Risskov336Korttået Lærke27-05-18Skagen Grenen
86Asger Lykkegaard, Aalborg323Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
87Agnete Boje, Skagen333Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
88Rolf Bisgaard, København K341Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
89Jonas Pedersen, Uldum285Savisanger27-05-18Magrethe kog
90Sten Petersen, Fredensborg314Korttået Lærke27-05-18Skagen, Grenen
91Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J283Rosenstær27-05-18Grenen, Skagen
92Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J282Korttået Lærke27-05-18Grenen, Skagen
93Henrik Böhmer, Esbjerg380Hvidhalset Fluesnapper27-05-18Ribe Østerå
94Lars Andersen, København330Korttået Lærke27-05-18Skagen
95Steen E. Jensen, Hadsten290Iberisk Gransanger26-05-18Tversted søerne
96Malene Agergaard Joudeh, Sorø127Rørsanger26-05-18Borrebymose
97Malene Agergaard Joudeh, Sorø126Mudderklire26-05-18Borrebymose
98Stefan Andersen, Lyngby342Rosenstær26-05-18Grenen
99Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J281Iberisk Gransanger26-05-18Tversted Søerne
100Michael Bohn Faldborg, Risskov232Gråmåge26-05-18Skagen banegård




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.262 sek.
til toppen