Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Seneste 100 kryds

Nedenstående ses de seneste 100 kryds for artslisten "Danmarks artslister".

#: Navn, Bopæl: #X: Seneste nye kryds: Dato: Lokalitet:
1Mai-Britt Ankerstjerne Olsen, Brønshøj332Hvidskægget Sanger19-10-19Mandø
2Mai-Britt Ankerstjerne Olsen, Brønshøj331Sibirisk Bynkefugl19-10-19Mandø
3Kim Duus, Brønshøj369Hvidskægget Sanger19-10-19Mandø
4Anders Jensen247Knarand18-10-19Utterskev Mose
5Lis Kastrup, Solrød Strand353Hvidskægget Sanger18-10-19Mandø
6Jonas Dencker Damborg Kjærgaard, Randers SØ261Lapværling18-10-19Lushage
7Leander Jørgensen, Slagelse 93Knortegås18-10-19Ølsemagle Revle
8Erling Kock Jensen, Vejen344Hvidskægget Sanger18-10-19Mandø Sydvestkrat
9Else Lysgaard Hjorth, Vinderup341Amerikansk Skarveand17-10-19Stubbe sø
10Niels Peter Møller Jensen, Haderslev314Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø
11Holger Daugaard, Daugård275Tajgapiber17-10-19Blåvand
12Heidi Lund Bjerregaard, Orte, 5560 Aarup282Rødtoppet Fuglekonge17-10-19Tipmosen, Skallingen, ‘golfbanevej’
13Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn340Rødtoppet Fuglekonge17-10-19Tipmosen ved Ho
14Stig Toft Madsen, København K382Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø By forland
15Stig Toft Madsen, København K381Hvidskægget Sanger17-10-19Mandø syddige
16Kim Duus, Brønshøj368Sibirisk Bynkefugl17-10-19Mandø
17Simon Langvad Græsbøll Iversen, Aarhus234Agerhøne17-10-19Skallingen
18Joshua Emil Haahr, København Ø260Storpiber16-10-19Grønningen
19Joshua Emil Haahr, København Ø259Turteldue16-10-19Blåvand
20Esben Stubbe Østergaard, Beder279Amerikansk Skarveand16-10-19Stubbe sø
21Lærke Linnea, Bryrup253Turteldue16-10-19Blåvand fyr
22Lærke Linnea, Bryrup252Amerikansk Sortand16-10-19Hvidbjerg strand
23Mads Østergaard Brun, Faaborg201Thorshane15-10-19Mandø
24Sven Bødker, Esbjerg V391Lille Rørsanger15-10-19Blåvands Huk
25Kresten Madsen, Holbæk326Hætteværling15-10-19Blåvand
26Thyge Enevoldsen, Frederiksberg360Hætteværling15-10-19Blåvand
27Jan Ravnborg, Højer353Lille Rørsanger15-10-19Blåvandshuk
28Jens Lind, Espergærde429Lille Rørsanger15-10-19Båvand, mosen
29Henrik Böhmer, Esbjerg388Lille Rørsanger15-10-19Blåvandshuk, Mosen
30Lis Kastrup, Solrød Strand352Hætteværling15-10-19Blåvand
31Lis Kastrup, Solrød Strand351Lille Rørsanger15-10-19Blåvand
32Geert Lauritzen386Lille Rørsanger15-10-19Blåvandshuk
33Lærke Linnea, Bryrup251Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
34Lærke Linnea, Bryrup250Sortgrå Ryle15-10-19Hvidbjerg strand
35Jesper Johannes Madsen, København V363Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, Mosen
36Jan W. Badura, Ringsted260Topmejse15-10-19Tipmose, Blåvand
37Jan W. Badura, Ringsted259Hvidbrynet Løvsanger15-10-19Ho plantage, Blåvand
38Jan W. Badura, Ringsted258Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
39Leif Frederiksen, Rødovre392Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, Mosen
40Leif Frederiksen, Rødovre391Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
41Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe364Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
42Peter Hartoft-Jacobsen, Nibe363Lille Rørsanger15-10-19Mosen, Blåvand
43Martin Svinth Ebbesen306Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
44Leif Schack-Nielsen, Borre336Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, mosen
45Leif Schack-Nielsen, Borre335Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
46Frank Desting, Herlev389Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
47Frank Desting, Herlev388Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, Mosen
48Allan Haagensen, Ballerup402Lille Rørsanger15-10-19Mosen, Blåvand (RB)
49Karin Gustausen, Esbjerg281Thorshane15-10-19Grønningen, Blåvand
50Karin Gustausen, Esbjerg280Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
51Karin Gustausen, Esbjerg279Sortgrå Ryle15-10-19Blåvand, Hvidbjerg Strand
52Ulrik Kjøller Skovenborg, Aarhus C271Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
53Jan Lindgaard Rasmussen, Store Fuglede382Lille Rørsanger15-10-19Mosen, Blåvand
54Kristian Birchvald Jensen, Kolding379Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
55Kristian Birchvald Jensen, Kolding378Lille Rørsanger15-10-19Mosen, Blåvand
56Jesper Johannes Madsen, København V362Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
57Niels Peter Møller Jensen, Haderslev313Hætteværling15-10-19Blåvands Hug
58Niels Peter Møller Jensen, Haderslev312Lille Rørsanger15-10-19Blåvand Mose
59Mads Hagen, Nykøbing F172Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
60Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J301Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
61Ulf Eschou Møller, Tjørring412Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, mosen
62Lars Jensen Kruse, Helsinge365Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
63Lars Jensen Kruse, Helsinge364Lille Rørsanger15-10-19Mosen, Blåvand
64Anders Bojesen, Åbyhøj374Lille Rørsanger15-10-19Mosen, Blåvand
65Jens Dithmarsen, Vordingborg378Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
66Eric Schaumburg, Gilleleje393Hætteværling15-10-19Blåvand
67Anders Wiig Nielsen, Roskilde415Lille Rørsanger15-10-19Mosen, Blåvand
68Emma Engell Sohnemann, København Ø237Hætteværling15-10-19Sydhukken, blåvand
69Sebastian Steinar Thorup Hansen301Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
70Erik Overgård388Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, mosen
71Henrik Mikkelsen393Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, Mosen
72Rolf Bisgaard, København K360Lille Rørsanger15-10-19Blåvand Mosen
73Simon Langvad Græsbøll Iversen, Aarhus233Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
74Thomas Hougaard Jensen, Taastrup56Stormmåge15-10-19Ishøj strandenge
75Joakim Matthiesen, Køge282Hætteværling15-10-19Blåvands huk
76Mads Bjarke Salling, Klampenborg263Hætteværling15-10-19Blåvands huk
77Sten Petersen, Fredensborg326Hætteværling15-10-19Blåvands Huk
78Sten Petersen, Fredensborg325Lille Rørsanger15-10-19Blåvand, Mosen
79Lars Nielsen, Horsens355Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
80Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn339Hætteværling15-10-19Blåvand - klit ved fuglestationen
81Jørgen Lund Bjerregaard, Orte, Fyn338Lille Rørsanger15-10-19Blåvand - mose øst for fyret
82Anders Espenhain Sørensen, Herlev382Lille Rørsanger15-10-19Mose, Blåvand
83Christian Michael Villadsen, Åbyhøj286Hætteværling15-10-19Blåvandshuk
84Martin Ask191Thorshane15-10-19Grønningen
85Martin Ask190Sortgrå Ryle15-10-19Hvidbjerg Strand
86Daniel Lehmberg, Farum290Hætteværling15-10-19Sydhukket, Blåvand
87Birthe Rasmussen, Nykøbing Sjælland391Lille Rørsanger15-10-19Blåvand,mosen
88Stefan Andersen, Lyngby357Lille Rørsanger14-10-19Blåvand Mosen
89Joshua Emil Haahr, København Ø258Lille Rørsanger14-10-19Mosen, Blåvand
90Holger Daugaard, Daugård274Alk14-10-19Gerå Enge
91Torben Carlsen, København367Lille Rørsanger14-10-19Blåvand
92Vibeke Tofte, København408Lille Rørsanger14-10-19Blåvand
93Anders Drejer, Lynge363Lille Rørsanger14-10-19Blåvand, mosen
94Poul Ulrik, Smørum426Lille Rørsanger14-10-19Blåvand, mosen
95Jan W. Badura, Ringsted257Lille Rørsanger14-10-19Blåvand
96Mads Hagen, Nykøbing F171Lille Rørsanger14-10-19Mosen Blåvand
97Jonathan Hemmer-Hansen, Viby J300Lille Rørsanger14-10-19Blåvand, Mosen
98Carsten Bohn Søndergaard, Risskov358Lille Rørsanger14-10-19Blåvand Mosen
99Jens Dithmarsen, Vordingborg377Lille Rørsanger14-10-19Mosen, Blåvand
100Eric Schaumburg, Gilleleje392Lille Rørsanger14-10-19Blåvand




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.664 sek.
til toppen