Startside Leica Noctivid - ny kikkert fra Leica I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 




Danmarks artslister

Herunder er det muligt at vælge blandt en række andre artslister. Bl.a. diverse regionsartslister, årsartslister etc.



Blockers statistik

Nedenstående statistik over 'blockers' er baseret på de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af "Danmarks artslister". Listen med de mindst 'krydsede' arter kan ses under Blockers.

# Navn, By #X #Blockers
1Jørgen Munck, Kongens Lyngby43929
2Rolf Christensen, Skagen43525
3Michael Mosebo Jensen, Middelfart42920
4Lasse Strandgaard, dianalund42019
5Ib Jensen41917
6Morten Bentzon Hansen, Christiansfeld42317
7Andreas Bruun Kristensen, København N41816
8Ole Amstrup, Lyne, Tarm42116
9Anders Søgaard, Virum42015
10Poul Ulrik, Smørum42115
11Allan Kjær Villesen, Lemvig41614
12Sune Jepsen, Christianshavn41914
13Freddy S. Hansen, Faaborg41914
14Steffen Nielsen, Herlev42114
15Jens Lind, Espergærde42114
16Sakari Kauppinen, Smørum42314
17Per Kjær, Fanø36713
18Sebastian Klein, København40713
19André Riis Ebbesen, Hillerød40713
20Ole Zoltan Göller, Tjæreborg41213
21Claus Brostrøm Nielsen, København S41613
22Jimmy Skat Hansen, Brønshøj36112
23Troels Eske Ortvad, København V38911
24john pedersen, skagen39411
25Klaus Malling Olsen, Brønshøj40311
26Jens Søgaard Hansen, Vanløse40511
27Henrik Kristensen, Køge41511
28Henrik Højholm, Holte41511
29Ole Kristjansen, Viborg40510
30Christian Leth, Gilleleje40710
31Morten Heegaard, Rødovre40810
32Andreas Hagerman, København V40810
33Ole Krogh, Aalborg40810
34Morten Møller Hansen, Frederiksberg40910
35Karl Erik Kristensen, Ringkjøbing41110
36Lars Højmark Mortensen, Skagen41410
37Jens Jørgen Andersen, Vester Vandet3979
38Svend Rønnest, Esbjerg3999
39Rasmus Turin, Dragør4019
40Jacob Bentzon Hansen, Christiansfeld4039
41Ulf Eschou Møller, Tjørring4049
42Jørgen Hulbæk Christiansen, Rødovre4119
43Lars Paaby, Søborg4119
44Jan Eske Schmidt, Frederiksberg4129
45Henrik Mouritsen, Oldenburg3568
46Jens Dithmarsen, Vordingborg3678
47Jens Mikkel Lausten, København3678
48Hjalte B. Johansen, Gentofte3748
49Kenneth Rude Nielsen, København SV3798
50John Frikke, Bramming3818
51Kent Olsen, Rønde3908
52Per Poulsen, Esbjerg V3978
53Hans Ægidius, København V3988
54Lars Andersen, Odense3988
55Klaus Mortensen, Århus C3988
56Anders Wiig Nielsen, Roskilde4028
57Per Bo Hansen4088
58Lars Maltha Rasmussen, København, Danmark3417
59Michael Trasborg, Hundested3617
60Dennis Jürgensen3707
61Gert Juul Jeppesen, Idestrup3787
62Gert Green, Helsingør3807
63Jan Hjort Christensen, Gilleleje3887
64Frits Rost, Viborg3897
65Jacob Sterup, Faaborg3937
66Klaus Bertram Fries, Bramming3957
67Alex Sand Frich, Tørring3967
68Michael Køie Poulsen, Fredensborg3967
69Esben Eriksen, Svendborg3997
70Erik Vikkelsø Rasmussen, Nykøbing Sjælland3997
71Henrik Haaning Nielsen, Vesløs4007
72Søren Brinch, Vedbæk, Tisvilde og Sønderho4017
73Henrik Brandt, Esbjerg V4027
74Franck Ishøi, København Ø3466
75Jan Lindgaard Rasmussen, Store Fuglede3646
76Jørgen Kabel, Skagen3666
77Anders Prehn Rasmussen, Stege3716
78Per Schiermacker-Hansen, Borre3726
79Erik Kramshøj, Dragør / Skagen3736
80Peter Andreas Koch, København Ø.3736
81Michael Fink Jørgensen, Rødovre3746
82Thomas Bundgaard Rasmussen3826
83Geert Lauritzen3836
84Rasmus Bisschop-Larsen, Beder3906
85Erhardt Ecklon, Svendborg3936
86Brian Rasmussen, Gilleleje3946
87Kenneth Bach Christensen, Aalborg3966
88Martin Thomsen, Årslev3976
89Jørn Vinther Sørensen, Haderslev3976
90Jacob Niss, Frederiksberg4006
91Kield Andersson, Tarm3585
92Dennis Broe Nielsen3595
93Søren Haaning Nielsen, Hundested3605
94Jan Blichert-Hansen, Vordingborg3605
95Svend Erik Petersen, Ringkøbing3705
96Henrik Böhmer, Esbjerg3775
97Birthe Rasmussen, Nykøbing Sjælland3805
98Jakob Engelhard, Farum3825
99Stig Hartvig Nielsen, Gilleleje3945
100Helge Røjle Christensen, Vesløs3965
101Poul Holm, Roskilde4005
102Torben Evald, Gentofte4005
103Anders Hammergart, Lyngby4045
104Bo Berg4055
105Bjørn Frikke, Bramming564
106Danni Kyed, hanstholm3014
107Lisbeth Dithmarsen, Vordingborg3044
108Thomas Hilkjær3234
109Anders Odd Wulff Nielsen, København N3284
110Agnete Boje, Skagen3304
111Gerner Majlandt, Skive3444
112Per Guldhammer Henriksen, Galten3454
113Hans Ole Matthiesen, Værløse3474
114Simon Vikstrøm, Elkenøre Strand3514
115Thomas Olsen, København Ø3584
116Michael.G Jensen3634
117Søren Kristoffersen, Aalborg3724
118Stig Toft Madsen, København K3724
119Birger Rasmussen, Randers3734
120Hans Rytter, Ørbæk3734
121Henrik Kongshøj Callesen, Esbjerg3744
122Eric Schaumburg, Gilleleje3754
123Susanne Overgaard Petersen, Ribe3764
124Peter Christiansen, Rødovre3764
125René Larsen, Frederikshavn3794
126Stig Kjærgaard Rasmussen, Frederiksberg3824
127Frank Desting, Herlev3824
128Kurt Bredal Christensen, Ribe3824
129Leif Frederiksen, Rødovre3824
130Jens Walsted Christoffersen, Veflinge3824
131Martin Søgaard Nielsen, Odense SV3844
132Erik Groth-Andersen, Hillerød3884
133Eske Morthensen3914
134Allan Haagensen, Ballerup3944
135Jens Toftelund Madsen, Værløse3954
136Susanne Bruun, Vesløs3954
137Stinne Aastrup, Viborg3984
138lasse kyed, hanstholm2343
139Helle Schultz, Skagen2353
140Heidi Frederiksen, København N2673
141Jan Østerby Olesen, Ikast3123
142Frederik Rejsby Johansen, Højerup3143
143My Størup, Nexø3183
144Troels Leuenhagen Petersen, København Ø3203
145Mikael Funch, Frederiksværk3223
146Kurt Prentow, Hirtshals3283
147Aage Kabbelgaard, Hundested3323
148Anton Herrig Liebermann, Haderslev3333
149Peter Leth Olsen, Ringkøbing3363
150Lars Jensen Kruse, Helsinge3413
151Anders Peter Tøttrup, Bagsværd3493
152Janus Ethelberg, Brøndby3503
153Mikkel Willemoes Kristensen, København Ø3523
154Lars Vilhelm Hansen, Vanløse3533
155Rune Skjold Tjørnløv, Kalundborg3543
156Jeppe Kajgaard, Strandby3543
157Bent Nielsen3563
158Kurt Willumsen, Uldum3583
159Jan Fischer Rasmussen, København3633
160Mads Herbøl, Ballerup3663
161Jens Ballegaard, Ringkøbing3673
162Tonny Ravn Kristiansen, Tjele3673
163Annemette Hammer, Faxe Ladeplads3713
164Morten Kofoed-Hansen, Holte3713
165Knud Andreas Jønsson, København V3723
166Alex Rosendal, Charlottenlund3723
167Tina Elley, Næstved3743
168Jan Speiermann, København V3753
169Erik Overgård3773
170Leif Novrup, Vinderup3773
171Christian Andersen Jensen, Harlev3793
172Christian Hjorth, Vinderup3803
173Tau Rasmussen, Århus3803
174Thomas Buus Nielsen, Stoholm3823
175Christian Joost Broxgaard, Odense SV3833
176Mads Elley, Næstved3843
177Sven Bødker, Esbjerg V3853
178Hans Pinstrup, Horsens3933
179Morten Christensen, Rødovre3943
180Thomas Hellesen, Kbh. S3953
181Vibeke Tofte, København3983
182Rune Sø Neergaard, Aalborg3983
183Carsten Svejstrup Sørensen, Hobro4013
184Tim Hesselballe Hansen842
185Johan Henrik Funder Castenschiold, Brovst2852
186Iben Hove Sørensen, Sabro2932
187René Worup Rørbæk, Aalborg2972
188Niels Jørgen Larsen, Portsmouth, Commonwealth of Dominica3002
189Andreas Bennetsen Boe, Aabenraa3012
190Ejnar Dahl Jensen, Vesløs3022
191Thomas Kjær Christensen, Rønde3042
192Esben Colding Broe, Thisted3042
193Thomas Johannes Simonsen, London3052
194Bo Valeur, Lyngby3062
195Steen Roed Hansen, Ishøj3082
196Casper Kjerumgaard, Ballerup3112
197Rune Bjerre, Frederiksværk3192
198Henning Rose Sørensen, Vinderup3222
199Steen E. Jensen, Karrebæksminde3252
200Kristian Raaschou, Smørum3282
201Erik Munch Kristiansen, Hinnerup3292
202Henrik Dahl, Kalvehave3302
203Arne Ruohonen, Herlev3342
204Henning Bach Christensen, Klampenborg3352
205John Jensen, Brædstrup3352
206Stefan Andersen, Lyngby3352
207Morten Jenrich Hansen, Viby J3372
208Jonas Gadgaard, Esbjerg3402
209Anders Skriver Myrtue, Odense NV3422
210Paul Nilsson, Sorgenfri3422
211Vagn Freundlich, Fjerritslev3482
212Jan Ravnborg, Højer3492
213Anders Drejer, Lynge3512
214Svend Erik Frandsen, Frederikshavn3542
215Per Jansen, Kolding3552
216Tommy Frandsen, Søvind3552
217Jens Ditlev Fromsejer, Osager, Lejre3572
218Lars Michael Løvstrøm Nielsen, Snkkersten3572
219Kristian Birchvald Jensen, Kolding3582
220Jens Ole Byskov, Esbjerg Ø3602
221Jeppe Bundgaard, viborg3602
222Kim Duus, Brønshøj3602
223Jan Haaning Nielsen, Frederiksværk3612
224Tonny Papillon3632
225Kim Aaen, Ry3632
226Jens Gulseth Wessberg, København Ø3632
227Mette Lauritzen, Korsør3652
228Bo Thyge Johansen, Hilllerød3662
229Niels Bomholt, Ulbølle3672
230Jan Thomsen, Nærum3702
231Martin Kviesgaard, Nuuk3712
232Lars Jensen, Stenløse3722
233Jesper Brodersen, Værløse3732
234Henrik Pedersen, Søborg3752
235Henrik Kisbye, Rødovre3762
236Andreas Petersen, København Ø3782
237Brian Ravnborg, Hjørring3872
238Per Rasmussen, Årslev3882
239Henrik Korsbæk, Albertslund3912
240Maj-Britt Thygesen, Vejby11
241Erling Krabbe, Kvistgård11
242Rune Bisp Christensen, Club300.dk31
243Michael Jürgensen, korsør631
244Mattias Skovhøj, Oksbøl891
245Susanne Mølholm, charlottenlund1631
246Peder Flansmose, Holstebro1861
247Marie Møhl, Frederiksberg1941
248Anders Eichen, Brønshøj1991
249Michael Bohn Søndergaard, Risskov2131
250Kurt Rasmussen, Dronninglund2331
251Tue Skov, Viby J2341
252Thure Wiig Nielsen2381
253Jesper Leegaard, Gram2391
254Keld Mortensen, Ry2401
255Henrik Hermansen, Skagen2421
256Jakob Ugelvig Christiansen, København Ø2431
257Bo Levesen, Børkop2441
258Alexander Hammergart, Lyngby2451
259Ivan Sejer Beck, Kerteminde2531
260Lars Gravers Nielsen2531
261Sten Nielsen, Egtved2611
262Thomas Søby, København2631
263Claus Pedersen, Sønderborg2671
264Morten Christensen, Sorø2701
265Poul Krag, Sevel2711
266Joakim Engel, Havdrup2771
267Mads Oddershede, Kbh NV2781
268Ragnar Smith2811
269Tom Ahrenst, Vedbæk2831
270Martin Holm2831
271Lars Staffeldt, København2831
272René Andersen, Nyrup2841
273Keld Scotwin, Søborg2851
274Søren Langscheidel Rasmussen, Kerteminde2871
275Peter Hjeds, Hinnerup2891
276Torben Ethelberg, Rønne2901
277Boris Schønfeldt, Vejle2921
278Laus Gro-Nielsen, Hjørring2931
279Michael Fibiger Nørfelt, Hillerød2951
280Nikolaj Noel Christensen, Brønshøj2951
281Susanne Boutrup, Harlev J2961
282Jan C. van Dijk, Vordingborg2961
283Michael Højgård Hansen, Ørbæk2971
284Jørgen Nørrevang Jensen, Valby2991
285J Staarup Christensen, Åbyhøj2991
286Jan Skjoldborg Kristensen, Hanstholm3001
287Freya Mørup-Petersen, Allerød3001
288Mads Jensen Bunch, Frederiksberg3011
289Mathias Blicher Bjerregård, Hillerød3041
290Mathias Hauberg Glavind, Greve3041
291Louise B. Grønqvist3051
292Kim Fischer, Fanø3061
293Søren Kristensen, Klampenborg3071
294Orla Hugger Jakobsen, Haslev3091
295Svend Bugtrup3091
296Kurt Bonde, Nykøbing Falster3101
297Thomas Maul, Sunds3101
298Jens Overgaard Christensen, Ulfborg3101
299Daniel Palm Eskildsen, Kbh N3111
300Martin Strømkjær, Søndersø3121
301Karsten Garcia Pedersen, Tjele3141
302Carsten Bohn Søndergaard, Risskov3141
303Jørn Baasch-Pedersen, Sabro3151
304Brian Maar Pedersen, Horbelev3161
305Ivan Olsen, Nivå3161
306Thomas Nicolai Pedersen, Birkerød3171
307Simon Rosenkilde Waagner, Gl. Rye3181
308Rune Wiig Nielsen, Roskilde3201
309Mads Danielsen, København N3201
310Bo Paaske, skuldelev3201
311Asger Lykkegaard, Aalborg3201
312Flemming Søndergaard, Annisse Nord3211
313Mai-Britt Ankerstjerne Olsen, Brønshøj3221
314Sune Riis Sørensen, Årsdale3221
315Torben Laursen, Harlev J3231
316Lars Borup, Brabrand3231
317Morten Rasmussen, Værløse3241
318Lars Lindgren3241
319Preben Berg, Vordingborg3251
320Martin Liebermann, Haderslev3261
321Bent Koluda, Sorø3281
322Hans Henrik Bay, Vejle Ø3281
323Morten Christensen, Bindslev3281
324Mathias Vogdrup-Schmidt, København S3291
325Kim Eriksen, Liseleje3311
326Kurt Christensen, Fredensborg3311
327Kurt M.Nielsen, Vanløse3331
328Simon Berg Pedersen, København Ø3341
329Klaus Kevin Kristensen, Ringkøbing3341
330Knud N. Flensted, Bagsværd3351
331Lasse Braae, Rørvig3361
332John Nielsen Schmidt, Harlev3361
333Carsten Gadgaard, Esbjerg V3371
334Andreas Kristian Pedersen, Randers NV3381
335Jes Wilhelmsen, Rørvig3381
336Mikkel Holck, Greve3401
337Kim Mogensen, Grindsted3421
338Mogens Neergaard, Hjallerup3421
339Kristoffer Hansen, Odense C3451
340Andreas Winding Mønsted3471
341Ole Jenkel, Charlottenlund3471
342Edda Riiser, Nyborg3481
343Timme Nyegaard, Værløse3491
344Lars Tom-Petersen, Randers NV3491
345John Liep, Helsingør3511
346Morten Drejer, Lillerød3511
347David Brian Collinge, Frederiksberg3511
348Mogens Erlandsen, Silkeborg3521
349Lars Grøn, Aalborg 3531
350Jan Kiel, Skælskør3531
351Lene Smith, Sorø3531
352Niels Henrik Valerius, Holte3531
353Torben Lund, Brønshøj3541
354Finn Lindgaard Rasmussen, Hillerød3551
355Lars Nørgaard Andersen, Brønshøj3561
356Torben Sebro, Haslev3561
357Torben Carlsen, København3601
358Jakob Dall, Hellerup3611
359jens ryge petersen, silkeborg3651
360Anders Espenhain Sørensen, Lyngby3711
361Simon Sigaard Christiansen, Aalborg3731
362Rasmus Due Nielsen, Aarhus N3891
363Søren Nygaard, Sønderjylland3911



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.558 sek.
til toppen