Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4576927542020-09-03
Musvåge - (Buteo buteo)4517783732021-01-15
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3797855102021-01-15
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3565601292020-08-20
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3375432832020-12-26
Høgeugle - (Surnia ulula)3305882832020-03-30
Sølvmåge - (Larus argentatus)3055542172020-12-21
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2995986852021-01-11
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2964802542021-01-08
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2955628032020-10-06
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2864879372020-08-21
Steppehøg - (Circus macrourus)2845905282020-10-05
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2623955132020-12-04
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2533719942020-06-18
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2504176552020-09-21
Isfugl - (Alcedo atthis)2464026142021-01-06
Landsvale - (Hirundo rustica)2453475362020-11-30
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2413715102020-09-06
Blåhals - (Luscinia svecica)2353608732020-12-29
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2253219102020-10-15
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2244295752020-05-27
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2235994602020-04-14
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2173057982020-09-01
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2123272362020-11-26
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)2064020662020-11-26
Hedehøg - (Circus pygargus)2044249842020-07-24
Steppeørn - (Aquila nipalensis)2034187032021-01-15
Sildemåge - (Larus fuscus)2033587932020-10-06
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2022908032020-08-31
Sandløber - (Calidris alba)1982781672020-09-21
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1973514202020-10-06
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1953287072020-11-15
Trane - (Grus grus)1953294562020-07-28
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1944445182021-01-08
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1933415732021-01-13
Rød Glente - (Milvus milvus)1933212822020-12-19
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1883306682020-12-09
Duehøg - (Accipiter gentilis)1883204942020-11-30
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1872885102020-12-15
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1843266392020-10-27
Brushane - (Calidris pugnax)1832632602020-09-08
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1833371482020-10-31
Vandstær - (Cinclus cinclus)1832562172021-01-13
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1822760842020-05-29
Ederfugl - (Somateria mollissima)1792603182020-12-04
Krognæb - (Pinicola enucleator)1773184132020-03-11
Havterne - (Sterna paradisaea)1772799752020-08-19
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1752660472020-12-09
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1754151662020-03-13
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1732739922020-12-04
Fjordterne - (Sterna hirundo)1712775622020-08-31
Mosehornugle - (Asio flammeus)1693128972020-11-24
Hærfugl - (Upupa epops)1692480782020-11-20
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1682502572020-12-29
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1662630262020-11-26
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1652491692021-01-08
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1652649072020-12-04
Ismåge - (Pagophila eburnea)1653786042020-12-29
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1642487592020-07-24
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1633042352020-10-29
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633390742019-03-09
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1622564592020-10-07
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1612208652020-03-13
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612693142020-02-27
Knortegås - (Branta bernicla)1602600802020-12-18
Sule - (Morus bassanus)1592391252020-11-30
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1593931572020-01-03
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1572278982020-08-19
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1562548472020-05-17
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1552399622021-01-08
Stær - (Sturnus vulgaris)1552430912020-12-09
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522926692018-10-30
Sort Glente - (Milvus migrans)1502715532020-09-29
Sølvhejre - (Ardea alba)1502215052021-01-13
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1502871692020-05-21
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492824372018-03-27
Skærpiber - (Anthus petrosus)1462394102021-01-13
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1462496672020-12-10
Rødben - (Tringa totanus)1462262642021-01-08
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1452225162020-12-29
Toplærke - (Galerida cristata)1442242402020-12-14
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1432397832020-09-03
Biæder - (Merops apiaster)1422381362020-09-29
Dværgfalk - (Falco columbarius)1422707232020-10-15
Lapugle - (Strix nebulosa)1422523262020-03-17
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1422243212020-02-17
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1412911042020-10-29
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1412134992020-12-29
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1411899232020-12-29
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1392146002020-11-09
Hvinand - (Bucephala clangula)1392029082020-04-09
Dværgryle - (Calidris minuta)1392387092020-09-12
Silkehejre - (Egretta garzetta)1381977832021-01-11
Spætmejse - (Sitta europaea)1372136602020-12-23
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1371862412020-10-09
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1362971302020-11-15
Sabinemåge - (Xema sabini)1362935262020-08-10
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362343112019-05-21
Gøg - (Cuculus canorus)1352203012020-06-25
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1352700162020-04-28
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1332489112020-05-12
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1321997802020-12-23
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1321869812020-04-24
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1322429812021-01-08
Skovhornugle - (Asio otus)1312192692020-12-18
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1312404152020-08-23
Rosenstær - (Pastor roseus)1302580222020-10-07
Solsort - (Turdus merula)1302220892020-03-30
Rødhals - (Erithacus rubecula)1301983932020-08-11
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1292583952020-11-10
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1291830062020-12-23
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1291929112021-01-06
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1282075232020-05-18
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1272150622020-10-26
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271853922020-03-30
Sneugle - (Bubo scandiacus)1273292582020-07-07
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1251791722020-10-19
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1252134192019-10-21
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1242247312020-11-23
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1241987962020-12-26
Kohejre - (Bubulcus ibis)1241821042021-01-03
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1231897872020-06-24
Stillits - (Carduelis carduelis)1232026202020-11-30
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1231997952020-10-13
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1232436322020-11-24
Skestork - (Platalea leucorodia)1232085352020-10-09
Gråkrage - (Corvus cornix)1231794832020-12-09
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1233184982018-01-16
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222237382019-12-11
Tinksmed - (Tringa glareola)1221995322020-08-27
Engpiber - (Anthus pratensis)1221925112020-06-24
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1222491182020-06-06
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1222017452020-12-10
Tornsanger - (Sylvia communis)1211813122020-06-06
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1211897342020-11-05
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1212234792020-10-31
Islom - (Gavia immer)1212560442020-09-29
Knarand - (Mareca strepera)1201796332020-09-24
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1201571942020-12-10
Svartbag - (Larus marinus)1202098182021-01-08
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1202847502020-08-20
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1191786822020-10-26
Natugle - (Strix aluco)1191898962020-12-09
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1182576812020-09-18
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1171666532020-06-22
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172576372019-10-01
Kejserørn - (Aquila heliaca)1172400522021-01-13
Rødstrubet Sanger - (Sylvia cantillans)1162133652020-09-25
Gråspurv - (Passer domesticus)1151839682020-08-11
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1152243872020-11-20
Blishøne - (Fulica atra)1151566052020-07-30
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1141754952020-06-14
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142173702018-10-24
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1141568372020-09-08
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1142333452020-06-10
Storspove - (Numenius arquata)1131664112020-12-29
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1131593802020-10-27
Sanglærke - (Alauda arvensis)1121632522020-11-30
Skovskade - (Garrulus glandarius)1121536232020-12-23
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1121885572020-05-14
Kirkeugle - (Athene noctua)1111942882020-10-27
Storkjove - (Stercorarius skua)1111906112020-08-27
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1111804812020-12-04
Stenvender - (Arenaria interpres)1111551012020-09-10
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112215222019-09-22
Blisgås - (Anser albifrons)1111905792020-11-26
Vibe - (Vanellus vanellus)1101643012020-09-08
Bramgås - (Branta leucopsis)1101713912020-02-03
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1101777662020-06-10
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1091725392020-12-18
Ride - (Rissa tridactyla)1081749442020-08-19
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1081613202020-05-13
Sortterne - (Chlidonias niger)1081871242019-07-29
Alk - (Alca torda)1071641592021-01-03
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1072026662020-11-15
Mursejler - (Apus apus)1071911492020-05-21
Lomvie - (Uria aalge)1071571542020-10-07
Dværgterne - (Sternula albifrons)1071612452020-09-03
Lunde - (Fratercula arctica)1071930532019-11-18
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061848482018-10-20
Troldand - (Aythya fuligula)1061668532020-08-05
Knopsvane - (Cygnus olor)1061617902020-04-27
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061865222019-07-10
Stormmåge - (Larus canus)1061989852019-03-08
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042594302020-02-04
Bomlærke - (Emberiza calandra)1041603932020-12-04
Grågås - (Anser anser)1031697112020-09-12
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1031650652020-12-21
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1031901992020-12-10
Tejst - (Cepphus grylle)1031364392020-07-24
Sjagger - (Turdus pilaris)1031871322020-05-12
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1031500772020-09-15
Ravn - (Corvus corax)1031577002020-11-15
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)1022094502020-10-27
Temmincksryle - (Calidris temminckii)1021853602020-12-14
Vendehals - (Jynx torquilla)1021670782020-09-27
Sort Stork - (Ciconia nigra)1011799282020-05-14
Grønsisken - (Spinus spinus)1011518582020-10-27
Tophejre - (Ardeola ralloides)1011771062020-07-07
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)1001759982020-12-03
Rødhovedet And - (Netta rufina)1001345392020-07-04
Fuglekonge - (Regulus regulus)991453952020-12-04
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992275602013-02-28
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)991762952020-03-27
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)991590122020-07-11
Krikand - (Anas crecca)981554652020-09-18
Gråand - (Anas platyrhynchos)981564462020-06-24
Gulspurv - (Emberiza citrinella)981503212020-11-20
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971791532019-11-23
Prærieløber - (Calidris subruficollis)972122642017-10-15
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)971535712020-02-04
Træløber - (Certhia familiaris)971457752020-05-04
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)961432172021-01-15
Vandrikse - (Rallus aquaticus)961548122021-01-03
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)941537512020-11-15
Allike - (Coloeus monedula)941532622020-06-12
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941745152019-08-28
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941574182019-06-01
Agerhøne - (Perdix perdix)941399272020-09-12
Sortklire - (Tringa erythropus)941412162021-01-11
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)941704182020-03-02
Hvidklire - (Tringa nebularia)941426262020-09-25
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)941670152020-02-01
Småspove - (Numenius phaeopus)921599582020-08-27
Purpurhejre - (Ardea purpurea)921561842021-01-06
Ellekrage - (Coracias garrulus)921772712019-05-09
Lille Bjergand - (Aythya affinis)921900042020-05-15
Skeand - (Spatula clypeata)921478062020-06-08
Blå Glente - (Elanus caeruleus)921820932020-04-16
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)921405282020-09-24
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)911309022020-08-29
Søkonge - (Alle alle)911811122020-10-26
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)901662452020-06-04
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)901578592020-08-27
Klyde - (Recurvirostra avosetta)901154892020-08-25
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)891510672020-10-31
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)891393372020-03-07
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)891319782020-11-02
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)881475082020-12-03
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)871744622020-10-26
Damklire - (Tringa stagnatilis)871827932018-05-08
Lapværling - (Calcarius lapponicus)871667342020-08-26
Grønirisk - (Chloris chloris)871402142020-11-02
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871522762020-03-07
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)871753782020-09-06
Gærdesanger - (Sylvia curruca)871436582020-09-24
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)861326352020-07-06
Gråsejler - (Apus pallidus)861801912020-11-05
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861725392012-09-14
 
Arter / Species
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861465622019-10-30
Kærløber - (Calidris falcinellus)851672592020-05-23
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851692272019-10-15
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831564192019-01-11
Stellersand - (Polysticta stelleri)831706952019-06-01
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)831382992021-01-08
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)831315952020-04-21
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)831177312020-11-12
Urfugl - (Lyrurus tetrix)831286442020-08-18
Tornirisk - (Linaria cannabina)821296152020-08-17
Havlit - (Clangula hyemalis)821388252020-08-17
Svaleklire - (Tringa ochropus)821304302020-09-03
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)821314832020-11-24
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)811510842020-10-31
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)811485092020-10-06
Munk - (Sylvia atricapilla)801123922020-06-06
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801534612019-09-07
Atlingand - (Spatula querquedula)801306102020-06-11
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)801630912020-09-15
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801624002019-05-26
Pibeand - (Mareca penelope)801322892020-12-04
Sortand - (Melanitta nigra)791415662020-12-07
Høgeørn - (Aquila fasciata)791709372020-09-03
Bjergand - (Aythya marila)791361522020-03-28
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781691242019-08-24
Triel - (Burhinus oedicnemus)781689952020-08-10
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781282462019-12-19
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)781441852020-12-29
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)781479582020-12-18
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)771472052020-10-26
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)771301532020-07-01
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771445592019-12-19
Jernspurv - (Prunella modularis)761228492019-08-13
Perleugle - (Aegolius funereus)761891852018-03-23
Gravand - (Tadorna tadorna)761060822020-12-07
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)751590392020-09-03
Storpiber - (Anthus richardi)751480092019-06-30
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751301412018-09-26
Vindrossel - (Turdus iliacus)741357862020-06-25
Sumpmejse - (Poecile palustris)741216132020-04-30
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)741408832020-10-06
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)741630662020-08-04
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731133932019-02-06
Tjur - (Tetrao urogallus)731205412020-08-29
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)731395572020-11-13
Hedepiber - (Anthus rubescens)731349222019-03-07
Musvit - (Parus major)731167842020-11-12
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731339252018-09-27
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731576982020-03-24
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721251722018-11-14
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)721275942019-06-30
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)721268142019-12-01
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)721505872020-09-29
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)721091362018-07-13
Terekklire - (Xenus cinereus)711409372019-08-23
Sortmejse - (Periparus ater)711061792020-12-23
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711367202020-01-08
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)711301822020-11-12
Strømand - (Histrionicus histrionicus)711108332020-07-04
Gråfisker - (Ceryle rudis)701001122020-03-07
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)701048542020-04-24
Canadagås - (Branta canadensis)701170102020-10-15
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701270912020-03-15
Grønspætte - (Picus viridis)701023752020-10-31
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691454602020-01-26
Husskade - (Pica pica)691082882019-09-16
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)691170692020-10-07
Ringdue - (Columba palumbus)681134852019-10-31
Fjeldrype - (Lagopus muta)681034202020-07-31
Fasan - (Phasianus colchicus)681069822020-09-21
Ringdrossel - (Turdus torquatus)681179982020-08-10
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681427442016-07-30
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681712782017-09-28
Munkegrib - (Aegypius monachus)681330332019-01-10
Topmejse - (Lophophanes cristatus)681040342020-12-26
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671384892020-01-01
Hortulan - (Emberiza hortulana)671238142020-05-13
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)671569412019-12-12
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)671024502020-02-26
Græshoppesanger - (Locustella naevia)671206632020-11-02
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)661634302020-10-13
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661555752020-02-18
Blådrossel - (Monticola solitarius)66894052020-10-31
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)661429082020-04-14
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)661128212020-08-11
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651344022019-12-24
Tredækker - (Gallinago media)651448552015-09-09
Brundrossel - (Turdus eunomus)651098752020-11-09
Grøn Biæder - (Merops persicus)651148922019-04-11
Rovørn - (Aquila rapax)651269152020-01-23
Rustværling - (Emberiza caesia)65996522020-09-03
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651169712019-12-07
Pungmejse - (Remiz pendulinus)641093312020-10-08
Digesvale - (Riparia riparia)641155412019-07-02
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641460702015-06-17
Skovspurv - (Passer montanus)64969832020-08-26
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)641103902020-06-01
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)641465292021-01-04
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)63976322020-03-24
Bysvale - (Delichon urbicum)63963782020-08-11
Taffeland - (Aythya ferina)631040962020-04-26
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)631076232020-11-20
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62774742019-12-20
Sortspætte - (Dryocopus martius)621138722020-08-08
Dværggås - (Anser erythropus)621185812019-05-17
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621273032019-10-05
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)621013782020-10-08
Stendrossel - (Monticola saxatilis)62970522020-10-05
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)611230642020-12-21
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611236892019-11-19
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)611050052019-05-09
Skadegøg - (Clamator glandarius)611386582020-08-20
Inuitmåge - (Larus thayeri)601490492016-05-11
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)601153092020-01-01
Skovpiber - (Anthus trivialis)60981702020-09-03
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601151692019-07-07
Nattergal - (Luscinia luscinia)601057682019-07-27
Revhejre - (Egretta gularis)59818432021-01-06
Pibesvane - (Cygnus columbianus)59961972020-10-27
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)591108942020-11-30
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)581022092020-02-17
Turteldue - (Streptopelia turtur)581021832020-05-18
Spidsand - (Anas acuta)58956302019-11-19
Prærietrane - (Antigone canadensis)571087952021-01-15
Sangdrossel - (Turdus philomelos)57955882020-11-02
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56941982019-10-13
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)561121302020-10-31
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)561033412020-04-24
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)561045622020-12-03
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)55807052020-05-21
Lille Gulben - (Tringa flavipes)55849962020-11-24
Hedelærke - (Lullula arborea)551016182020-11-09
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54978622019-06-27
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)54831162020-06-25
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)54734772020-04-18
Markpiber - (Anthus campestris)541005852018-09-20
Rustand - (Tadorna ferruginea)54970882020-06-24
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)54905402021-01-13
Mangrovehejre - (Butorides striata)53684272021-01-06
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)53717622020-05-06
Klippeværling - (Emberiza cia)531084322019-12-30
Gulirisk - (Serinus serinus)53992242020-07-06
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)521073222019-07-06
Havesanger - (Sylvia borin)52894012020-08-18
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)521118992020-12-21
Jomfrutrane - (Grus virgo)521149542020-09-01
Gulbug - (Hippolais icterina)52903382020-07-01
Sørgedue - (Zenaida macroura)52798932020-11-24
Brilleand - (Melanitta perspicillata)521071912019-10-13
Råge - (Corvus frugilegus)51824512021-01-08
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51889092019-06-20
Alpesejler - (Tachymarptis melba)50847442020-07-09
Fløjlsand - (Melanitta fusca)50870262020-08-26
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49676672020-01-20
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)491069612018-02-22
 
Arter / Species
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49865482019-10-28
Amurfalk - (Falco amurensis)491144242019-06-11
Blåvinget And - (Spatula discors)491057222020-03-21
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491193062020-02-19
Stortrappe - (Otis tarda)481017382019-10-24
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481115072019-03-26
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48786542017-01-20
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48639092019-08-06
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)48994552020-05-20
Murløber - (Tichodroma muraria)47824132019-08-22
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)47991632021-01-03
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47723852019-12-13
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47671312020-02-01
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47774502019-09-27
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)47965262020-10-18
Slagugle - (Strix uralensis)46903142019-10-24
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46771162020-03-25
Fyrremejse - (Poecile montanus)46812262020-12-21
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46630172020-03-14
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46964362019-07-19
Hvidhals - (Irania gutturalis)46783232016-02-02
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45934042017-06-07
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45999582018-09-27
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44659902016-06-09
Pileværling - (Emberiza rustica)441025122018-03-28
Sortbrun And - (Anas rubripes)44868632019-06-27
Mandarinand - (Aix galericulata)44741382021-01-11
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44636892020-02-01
Lille Gulbug - (Iduna caligata)44947602020-06-04
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44621782019-12-20
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44743092019-03-05
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)43906622020-12-07
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)43715362021-01-11
Kamblishøne - (Fulica cristata)43580122019-01-18
Armensk Måge - (Larus armenicus)43738992018-05-15
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43728942019-04-04
Storskråpe - (Ardenna gravis)431014052018-08-11
Alaskaryle - (Calidris mauri)43773722019-10-24
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43795612017-03-04
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42678832019-01-30
Kaffersejler - (Apus caffer)42528982020-11-02
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42818442017-06-17
Krabbehejre - (Butorides virescens)42670342019-12-19
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42606052018-12-13
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42998332019-09-28
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42687032018-01-18
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42713682019-07-19
Slagfalk - (Falco cherrug)421047492020-07-28
Slørugle - (Tyto alba)411039032020-12-10
Masketornskade - (Lanius nubicus)41658042018-09-07
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)40784572020-10-09
Ørkenløber - (Cursorius cursor)40672452020-05-21
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40967802013-08-22
Rosenterne - (Sterna dougallii)40866232019-08-04
Polarlomvie - (Uria lomvia)40747142018-10-24
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)40545022020-11-24
Willet - (Tringa semipalmata)40615112020-11-06
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40672122019-11-13
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)40519652020-05-25
Shikra - (Accipiter badius)39616432018-06-03
Theklalærke - (Galerida theklae)39565972020-03-14
Kanariefugl - (Serinus canaria)39599742020-04-07
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39763782017-04-20
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)39712652020-12-07
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39502632019-12-13
Indisk Gås - (Anser indicus)39547242021-01-11
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39637162019-12-20
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39661062019-12-22
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)39511562020-04-07
Klippedue - (Columba livia)38580012019-12-09
Dalrype - (Lagopus lagopus)38629082016-08-03
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38914082019-07-21
Maina - (Acridotheres tristis)38521842020-04-09
Kildire - (Charadrius vociferus)37494722020-07-11
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)37544252020-04-07
Tangmåge - (Larus dominicanus)37625042020-08-31
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37532662019-12-12
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37559392019-09-25
Sortkrage - (Corvus corone)37635092020-09-08
Stor Hornugle - (Bubo bubo)37823122020-08-29
Blåskade - (Cyanopica cooki)37633282019-12-13
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37633022019-07-23
Huldue - (Columba oenas)37645302020-05-19
Snehejre - (Egretta thula)37528732019-03-30
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)37505392020-05-06
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36788832015-11-09
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36881972019-11-04
Namaquadue - (Oena capensis)36596922019-03-06
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36714982019-07-06
Krabbeæder - (Dromas ardeola)36610202020-09-27
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36754662019-11-11
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36532252018-09-10
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36531172019-12-27
Mellemhejre - (Ardea intermedia)36497932019-06-30
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)36796012021-01-06
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36799612018-05-12
Lille Sejler - (Apus affinis)36613242020-10-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36574492017-04-01
 
Arter / Species
Eremitibis - (Geronticus eremita)35576092015-10-16
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35565102019-06-28
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35878912016-12-11
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)35565162020-12-21
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35999372019-01-08
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351117132010-07-12
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)35512872020-06-08
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)34356572020-11-12
Savisanger - (Locustella luscinioides)34702892020-05-13
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34539352018-03-21
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34574722015-07-23
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34816612017-08-13
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34483592019-04-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34610442019-04-21
 
Arter / Species
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33611922017-02-02
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33712592017-06-15
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33778742018-08-11
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33643892019-07-06
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33517802019-09-20
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)33722612020-12-23
Skeryle - (Calidris pygmaea)33712052019-09-16
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33637192020-01-31
Brudeand - (Aix sponsa)33483192021-01-11
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)33669762020-06-18
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)33567462020-08-07
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)33498052020-06-10
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32724812019-10-13
Sangspurv - (Melospiza melodia)32454702016-05-13
Skifermåge - (Larus schistisagus)32523522019-11-25
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32527602017-12-19
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32473902018-10-14
Snegås - (Anser caerulescens)32620752018-08-29
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32425042019-02-10
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31550482018-01-06
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31611482013-11-08
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31547312018-06-01
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31448732020-02-22
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)31534102020-09-27
Orientsejler - (Apus pacificus)31908212018-01-16
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31547572020-01-17
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31481552017-07-08
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31500112020-01-13
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30636182019-11-18
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30425702019-04-13
Bøffeland - (Bucephala albeola)30669662019-02-21
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30562412016-06-09
Stenspurv - (Petronia petronia)30458812015-02-04
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30524032018-02-20
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29459582019-08-15
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29653282011-10-24
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29643832019-03-12
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29397272020-01-26
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29446842019-12-20
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29508792019-02-19
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29447812017-06-17
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29511402018-05-24
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29500642016-12-13
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29613872018-09-22
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)29621632020-03-09
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29350152020-01-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29485282019-10-11
 
Arter / Species
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28731192019-08-02
Cettisanger - (Cettia cetti)28420572017-09-26
Brun Sule - (Sula leucogaster)28449482020-12-09
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28432882015-01-23
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28636642015-11-09
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)28382772020-12-14
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28435012020-03-09
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28391122018-04-05
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28469862019-04-01
Broget Krage - (Corvus albus)28412822019-12-05
Rødhøne - (Alectoris rufa)28464242020-03-18
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28539992018-09-20
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28692452020-01-07
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28481662019-07-19
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28442132018-03-13
Dværghornugle - (Otus scops)28567602015-10-28
Prærieterne - (Sterna forsteri)27463732020-03-21
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27609552016-08-10
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27554932014-07-24
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27419582019-04-21
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27428542016-02-25
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27538632019-05-19
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27396962018-12-01
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27407442019-09-12
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27454182020-02-18
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27340502019-11-27
Blåhejre - (Egretta caerulea)27379952020-12-09
Masaistruds - (Struthio camelus)27382902020-12-04
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27429722020-02-01
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27366372019-11-27
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27433202020-02-14
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)27432252021-01-13
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27835722018-09-25
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27398042017-12-10
Perlehøne - (Numida meleagris)26323962018-01-20
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26387252019-02-12
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26509402019-04-30
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)26697672020-04-09
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26570182013-06-04
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26431032019-02-10
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26461282017-07-04
Storryle - (Calidris tenuirostris)26522062019-06-21
Rødfodet Sule - (Sula sula)26389632019-07-05
Indigofinke - (Passerina cyanea)26628862019-11-21
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26365802019-03-24
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25513322019-09-20
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25371242018-01-08
Gråspætte - (Picus canus)25389672019-05-19
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25362392016-08-24
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25363572016-07-04
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25523032019-07-02
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25460372016-06-24
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25347682018-01-22
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25381992020-03-25
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25512932020-01-13
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24378012019-06-20
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24410582019-10-31
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24305532017-04-12
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24364322018-01-08
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24364982019-07-19
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24404032017-08-13
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23344032019-02-27
Vegamåge - (Larus vegae)23267332018-09-03
Ørkenspurv - (Passer simplex)23341222019-01-26
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23328902019-10-23
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)23308352020-06-13
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23300982017-12-01
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23395062018-09-19
Amarant - (Lagonosticta senegala)23351132019-12-10
Klireryle - (Calidris himantopus)23404002021-01-13
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)23458642018-11-28
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23390732020-02-18
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23414492019-08-07
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23375232015-09-14
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23335562018-12-13
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23337792018-03-26
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23428052019-04-13
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23397582017-11-08
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22399582019-12-03
 
Arter / Species
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22612252015-04-05
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22312152020-02-14
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22351842019-04-21
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22345502020-01-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)22241132020-12-15
 
Arter / Species
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22393212015-07-10
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)22309942020-06-16
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22310392020-03-18
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22379862015-12-02
Huskrage - (Corvus splendens)22364772018-01-27
Mossanger - (Setophaga palmarum)22309662017-10-28
Guldspætte - (Colaptes auratus)22449542015-11-10
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22525262019-08-19
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22341532019-12-07
Canadamåge - (Larus californicus)22281302015-02-02
Engsnarre - (Crex crex)22463432019-12-20
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22350332018-05-22
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22407982017-12-30
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22287912020-02-14
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22277832018-07-23
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22355022017-11-09
Pirol - (Oriolus oriolus)21528002020-12-07
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21594652019-05-19
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21293112018-04-09
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21317112020-01-20
Sortsvane - (Cygnus atratus)21286422020-11-26
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21416592019-10-10
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)21302902020-08-18
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21301742020-03-30
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21387122019-06-12
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21323872018-04-16
Dværgspove - (Numenius minutus)21469802019-12-30
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21326842017-11-16
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21293412020-03-10
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)21317742020-10-31
Parulasanger - (Setophaga americana)21294792017-09-08
Rishejre - (Ardeola grayii)21340002019-02-10
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21393912015-05-20
Lapmejse - (Poecile cinctus)20309792019-11-18
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20269442018-09-06
Berberhøne - (Alectoris barbara)20264032019-04-26
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20299172019-11-05
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20409172019-01-04
Vagtel - (Coturnix coturnix)20439052020-07-28
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20453892018-12-26
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)20285052020-04-27
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20333422018-03-05
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20369962017-10-14
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20372522019-03-13
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20338942019-09-25
Goliathejre - (Ardea goliath)20294632018-11-20
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20300402018-10-20
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20362752016-07-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20357582019-10-26
 
Arter / Species
Præriesanger - (Setophaga discolor)19262392019-11-14
Brun Noddy - (Anous stolidus)19298512018-03-31
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19288782018-08-09
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19278092019-04-10
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)19365992020-11-06
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19434602020-03-14
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19287912017-10-17
Balearsanger - (Sylvia balearica)19413242016-06-11
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19243722019-02-07
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19314752019-09-25
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)19276462020-09-27
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19270732020-01-30
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19263242019-07-02
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19260712019-11-04
Tigerfinke - (Amandava amandava)18279102019-09-25
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18249962019-02-21
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18316932019-06-09
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18287682019-01-11
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18305762015-09-22
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)18301432021-01-03
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18288742018-01-16
Provencesanger - (Sylvia undata)18298212020-03-18
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18321642014-11-24
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18309282014-08-11
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18311772020-01-29
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18318912018-09-06
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18249572019-01-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17337402009-04-12
 
Arter / Species
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17292802020-02-20
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17293292017-08-30
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17199372019-11-29
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17384262017-12-04
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17167652018-12-07
Sommertangar - (Piranga rubra)17233542021-01-15
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17284042016-05-16
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17279062019-04-21
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17181862018-07-03
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17308942014-07-24
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17238362018-10-27
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17294722016-07-30
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17251722017-12-28
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17307572011-03-06
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17344522013-10-12
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)17446632018-10-19
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17275422018-11-17
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17231192017-03-04
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17297532017-01-27
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17238492019-02-01
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17263702020-03-14
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16363302015-09-21
Ildsanger - (Setophaga fusca)16270872018-12-23
Dværgsnegås - (Anser rossii)16341782015-12-17
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16266192019-02-17
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16240062019-05-03
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16243902019-08-14
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16235502020-02-20
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)16404762020-06-30
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)16223772020-09-18
Dickcissel - (Spiza americana)16193682020-03-12
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16263502013-04-09
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16298952019-04-13
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16297102014-03-10
Husværling - (Emberiza sahari)16266302018-11-05
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16291852017-10-03
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16228392020-02-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16345712011-04-28
 
Arter / Species
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)16238322020-11-15
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16485832013-12-20
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16180482019-11-18
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15189582017-08-21
Orientgulbug - (Hippolais languida)15277252018-05-30
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15291232013-04-04
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15248582018-07-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15401752019-09-28
 
Arter / Species
Blånattergal - (Larvivora cyane)15310192014-04-06
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15166032019-10-31
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15228112020-03-21
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15298242018-08-13
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15254672018-05-15
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15229522017-10-23
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15217802020-03-18
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15242392015-08-26
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15317352014-07-08
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15222592020-01-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15249892018-01-23
 
Arter / Species
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15273672015-02-02
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15270202018-09-11
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14196762019-11-21
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14158772016-11-18
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)14181632015-07-09
Guldsisken - (Spinus tristis)14191222015-06-07
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14271592018-06-07
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14208302019-01-26
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14172202018-03-27
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14211262020-01-03
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14179822019-12-10
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14281702013-11-21
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14179242019-01-09
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14360742019-09-18
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14229862013-05-27
Steppegulbug - (Iduna rama)14324012013-09-02
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13257232016-11-27
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13211652017-03-18
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)13205452020-07-11
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13222982015-11-12
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)13185152020-06-14
Purpursvale - (Progne subis)13193512015-06-19
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13203192017-04-23
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13211552015-02-13
Rødværling - (Emberiza rutila)13212352018-11-23
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13284782011-01-08
 
Arter / Species
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)13178812020-05-25
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13213782012-05-29
Rævespurv - (Passerella iliaca)13272642017-08-11
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13154542020-01-17
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13211612019-11-21
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13243482012-11-14
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13197872015-08-01
Crested Caracara - (Caracara plancus)13199902015-07-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12226292012-01-28
 
Arter / Species
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12195952012-05-31
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12360142013-11-02
 
Arter / Species
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12166792017-06-14
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12140952019-02-26
Kappetrel - (Daption capense)12212192020-08-07
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12188752020-03-07
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12221462013-08-17
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12164532019-01-26
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12180832019-02-12
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12175072019-02-12
Hættesanger - (Setophaga citrina)12184602019-01-18
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12218822017-07-18
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)12162172020-12-21
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12137802019-03-06
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12171442019-04-04
Prærievåge - (Buteo swainsoni)12138262021-01-15
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12213572019-04-01
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12185202020-03-15
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12145082017-12-28
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12229512018-09-14
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12181672017-03-27
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12184652019-08-02
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12129812017-01-31
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)12112212019-11-06
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12176252017-02-04
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12199172019-06-28
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12152582017-04-07
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11161902020-03-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11218502017-12-31
 
Arter / Species
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11169982016-05-18
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11142502017-05-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11316272015-07-01
 
Arter / Species
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11153762014-04-12
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11274162011-02-05
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11189562018-08-13
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11133002019-08-06
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11160402019-11-05
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11181722016-03-16
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)1193842020-01-24
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11182492019-02-01
Kapugle - (Asio capensis)11176852017-12-28
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)11120762020-08-08
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11209352019-02-04
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11231202013-10-26
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11125882017-12-14
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11316762013-10-31
 
Arter / Species
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10160242018-03-17
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10134982019-04-10
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10137432019-01-09
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10185962017-04-20
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10145682018-05-12
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10276512010-09-15
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10147262013-12-16
Maskesule - (Sula dactylatra)1098372019-01-29
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1083012017-01-14
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10192782014-06-03
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10167832014-12-14
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1075532018-06-06
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10130022016-05-18
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10175952012-02-06
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10163862019-01-23
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1077232019-11-29
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10153042016-05-16
Sodfalk - (Falco concolor)10215242020-09-27
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10252772013-02-09
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)10112392018-12-31
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10185222014-10-12
Madeiradue - (Columba trocaz)10175862014-03-18
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10135822019-10-23
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10155932017-01-20
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10114232016-01-05
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9159462016-07-22
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9138522018-11-23
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9177072018-11-06
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9128012015-05-10
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9115872019-08-04
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9182172015-10-16
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9303432012-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)978152020-03-12
 
Arter / Species
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)9111262020-08-08
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9117352019-02-01
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9168472016-08-11
Hættetrane - (Grus monacha)9154792013-03-26
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9153712019-11-04
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)9108312016-12-12
 
Arter / Species
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)989832019-03-13
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)9114422020-08-11
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9186492015-06-27
Skovgøg - (Cuculus optatus)9148652015-08-11
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9149162019-09-13
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9146782020-03-07
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9148452016-04-01
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9236202019-02-19
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9126402015-06-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9210772010-09-09
 
Arter / Species
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9167832014-11-10
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9128132013-04-07
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8128572018-02-02
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8150712016-04-06
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8140942012-12-06
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8141662019-11-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8165882018-02-07
 
Arter / Species
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8121632018-06-29
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)8259892010-02-02
 
Arter / Species
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)888362019-01-29
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8146652013-05-01
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8271852010-04-18
 
Arter / Species
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8114592018-10-11
Moskusand - (Cairina moschata)869082018-06-19
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8138742018-07-14
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)895362017-12-08
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8176902019-10-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8149162010-02-16
 
Arter / Species
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8334552013-09-27
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)8165132020-05-04
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)873032019-04-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8143792016-08-09
 
Arter / Species
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8136992016-05-15
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8186042006-05-12
 
Arter / Species
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8143322014-07-31
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7116362016-01-31
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7131052012-03-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7143582013-04-30
 
Arter / Species
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7115562019-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)773252019-06-18
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7190852011-05-20
 
Arter / Species
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7134962016-09-16
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7131692018-11-24
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7154422010-03-26
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7159212012-07-01
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7114162016-07-30
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7182872011-04-23
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7161002019-08-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)790712014-05-19
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7134622009-03-25
 
Arter / Species
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7139352015-01-09
Etioperspurv - (Passer swainsonii)773042018-05-22
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7120312015-11-12
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7124482017-08-17
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)794412019-03-01
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7143372012-09-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7128152010-10-28
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7194392013-01-26
 
Arter / Species
Nathøg - (Chordeiles minor)7144362017-01-21
Gabarhøg - (Micronisus gabar)6102112012-09-23
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)685012019-02-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6148932013-10-21
 
Arter / Species
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)658832019-02-20
Papegøjealk - (Aethia psittacula)687512018-09-03
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6115722018-03-12
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6119982016-07-15
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)645892020-03-11
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6142672011-12-18
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)675322016-01-17
Turkestandue - (Columba eversmanni)6114502012-03-06
Laurbærdue - (Columba bollii)685702020-03-30
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)688142012-08-27
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)682512016-12-16
Mestersanger - (Sylvia hortensis)6100272014-06-23
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6187092008-06-20
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)695562018-08-11
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)698142018-11-30
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)665422018-01-27
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)693972016-05-18
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6131302019-04-13
Røddrossel - (Toxostoma rufum)678472018-01-18
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)683012016-05-16
Stenhøne - (Alectoris graeca)6105392017-07-14
Amurstær - (Agropsar sturninus)6110032015-04-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5145122007-12-17
 
Arter / Species
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)574792016-01-05
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5135532002-10-17
 
Arter / Species
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)580172016-02-23
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)532062018-11-20
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)577082017-05-26
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)573322019-04-30
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)597432010-10-05
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)592292015-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5181372007-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5133182011-11-19
 
Arter / Species
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)598612011-04-01
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)525102020-05-04
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)569352019-05-05
Stor Digesvale - (Riparia cincta)571722013-01-17
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)525722019-04-13
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)558432016-06-21
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5112072013-10-10
Fibii - (Sayornis phoebe)588712011-05-18
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)582322019-03-08
Grådrossel - (Turdus unicolor)576112014-11-28
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5115922002-10-17
 
Arter / Species
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)5129272012-11-14
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)596152011-02-16
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)586062013-11-02
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)534152019-04-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)594622014-02-10
 
Arter / Species
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)586712011-05-18
Græsrikse - (Crex egregia)575782020-03-07
Angolaspurv - (Passer diffusus)558132020-01-15
Kapand - (Anas capensis)594372012-04-26
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)585342015-09-23
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)581812017-03-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )577012019-01-23
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)592552020-08-25
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)5140562009-04-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)585362013-09-04
 
Arter / Species
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)540782019-04-29
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)573422012-11-14
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5172402008-01-01
Razolærke - (Alauda razae)568482019-03-01
Peguspurv - (Passer flaveolus)565822013-12-26
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5130372013-10-26
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)5104072016-12-07
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)554372016-04-14
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)467032011-08-01
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)455622012-01-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)483012013-12-29
 
Arter / Species
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)416822019-03-01
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)469182014-08-22
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)428432019-05-19
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)452902019-01-17
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)473412009-03-03
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)444662020-09-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)492782006-07-08
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)464382013-01-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)475822010-02-07
 
Arter / Species
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)444652017-05-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)4110712011-04-22
 
Arter / Species
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)434512020-01-20
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)449422014-11-10
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)472142017-12-15
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)461432017-09-08
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)466402019-08-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)497132012-04-04
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)453412019-09-10
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4107842013-03-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4111492010-02-01
 
Arter / Species
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)449302018-07-09
Vestlig Kongetyran - (Tyrannus verticalis)432742021-01-03
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)498752011-09-11
 
Arter / Species
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)331972015-04-28
Stribet Værling - (Emberiza striolata)371742010-01-22
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)355912017-02-27
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)366442009-05-31
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)312522020-02-18
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)336132011-07-20
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)358572015-06-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)358792013-03-26
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)344132016-10-22
 
Arter / Species
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)358052018-12-03
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)382252009-05-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)370012011-04-17
 
Arter / Species
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)38572020-02-17
Segland - (Mareca falcata)357952015-04-18
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)327762012-12-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)376332010-12-14
 
Arter / Species
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)330272019-07-02
Sahelspurv - (Passer luteus)372892015-02-16
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3110402009-08-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3142672004-05-16
 
Arter / Species
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)366992004-11-22
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)378672013-06-29
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)391332011-09-14
 
Arter / Species
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3109052013-02-13
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)322162020-02-04
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)369642005-01-27
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)356142008-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)379432007-05-09
 
Arter / Species
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)226992011-01-08
Østlig Pivi - (Contopus virens)212082019-02-08
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)211012019-12-27
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)235782015-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)259512003-03-19
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)254232006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)258872006-09-22
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)237922012-01-04
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)214642019-11-05
Kapspurv - (Passer melanurus)217632016-10-03
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)219542017-07-04
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)244722009-10-20
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)242292009-09-23
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)256402004-06-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)252442008-03-27
 
Arter / Species
Kapsule - (Morus capensis)241362005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)240662012-05-05
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)238822008-07-22
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)212742019-06-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)260532009-06-15
 
Arter / Species
Rustspurv - (Passer motitensis)234992008-01-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)229202015-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)251522006-01-28
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)217252019-07-08
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)229732012-10-12
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)254312010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)247932013-04-11
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)254902011-11-11
 
Arter / Species
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)268502009-12-04
Turkestantornskade - (Lanius phoenicuroides)210642021-01-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)255182010-04-21
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)237022011-04-02
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)215272016-01-27
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)224352013-10-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)227502013-04-17
 
Arter / Species
Stribet Væver - (Ploceus manyar)233022012-05-09
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)260522007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)126082009-05-11
 
Arter / Species
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)18312015-07-14
Tajgasædgås - (Anser fabalis)114852018-06-17
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)136082008-12-25
Swahilispurv - (Passer suahelicus)18432015-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)144492005-11-19
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)120312011-10-24
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)114252014-02-27
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)116452009-07-27
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)122922007-08-13
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)117562012-06-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)125302009-10-25
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)17752015-08-07
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)14912019-12-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)115672010-10-04
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)19222012-10-15
 
Arter / Species
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)16062018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)15732018-06-19
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)121462013-05-15
 
Arter / Species
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)110522018-07-16
Iberisk Sanger - (Sylvia iberiae)17012020-05-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)122162004-09-19
 
Arter / Species
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)112192015-07-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)17242019-06-02
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)119682009-10-16
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)128092007-03-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)118322010-10-13
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)134382002-06-07
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)177162008-06-23
 
Arter / Species
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)113402017-03-11
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)120602009-09-08
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)119012010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)130072009-04-22
 
Arter / Species
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)16582018-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)14412019-02-17
 
Arter / Species
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)119332004-12-02
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)19282018-06-17

Der er i alt 1158 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.096 sek.
til toppen