Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4546086152019-04-03
Musvåge - (Buteo buteo)4316900942019-10-19
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3547063282019-09-19
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3384843352019-09-20
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3124740682019-10-17
Høgeugle - (Surnia ulula)3055191272019-03-18
Sølvmåge - (Larus argentatus)3025008472019-09-30
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2895071452019-01-17
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2834243912019-09-17
Steppehøg - (Circus macrourus)2775319692019-10-09
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2765313302019-09-25
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2744338212019-10-08
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2473429522019-09-30
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2463232982019-08-22
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2383273452019-10-07
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2383669492019-10-17
Landsvale - (Hirundo rustica)2333030852019-08-17
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2233856552019-05-17
Isfugl - (Alcedo atthis)2223498742019-08-14
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2202802962019-10-11
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2145486852017-08-23
Blåhals - (Luscinia svecica)2113098092019-09-12
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2072648502019-08-07
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2052880352018-11-13
Sildemåge - (Larus fuscus)2013213742019-09-06
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)1992526212019-10-11
Hedehøg - (Circus pygargus)1963829152019-09-04
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1943564032019-10-05
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1933113272018-12-17
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1923741632019-03-11
Sandløber - (Calidris alba)1902407782019-10-08
Trane - (Grus grus)1902938172019-08-10
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1883054102019-07-12
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1852903162019-05-17
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1844024962019-03-30
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1823027932019-04-06
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1822535342019-09-07
Rød Glente - (Milvus milvus)1812821942019-10-07
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1812925942019-10-17
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1772931282019-10-19
Vandstær - (Cinclus cinclus)1762218982019-04-24
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1762387492019-09-03
Brushane - (Calidris pugnax)1742290042019-09-17
Havterne - (Sterna paradisaea)1732488542019-09-06
Duehøg - (Accipiter gentilis)1722766332019-10-11
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1713777642017-02-10
Ederfugl - (Somateria mollissima)1692249332019-06-25
Fjordterne - (Sterna hirundo)1682452522019-08-10
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1672424892019-08-02
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643425422018-05-23
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633077752019-03-09
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1612202442019-02-05
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602333122018-09-27
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1582719982019-10-08
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1582392202019-09-05
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1582281122019-04-17
Hærfugl - (Upupa epops)1582121432019-09-17
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1572135692019-10-17
Mosehornugle - (Asio flammeus)1572751072019-03-23
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1551902232019-10-19
Knortegås - (Branta bernicla)1542265712019-09-30
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1543579872019-10-11
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1542161972019-10-17
Sule - (Morus bassanus)1532094512019-10-17
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522627292018-10-30
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1522287902019-05-29
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492546762018-03-27
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1492568042019-07-27
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1491964752019-08-28
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1492236802019-09-20
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1482218212019-07-29
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1472104012019-10-09
Stær - (Sturnus vulgaris)1422130912019-09-13
Skærpiber - (Anthus petrosus)1412108482019-03-21
Toplærke - (Galerida cristata)1401974482019-07-23
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1401938962019-10-19
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1401988422019-07-17
Sølvhejre - (Ardea alba)1391918802019-09-10
Biæder - (Merops apiaster)1392113242019-09-25
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382138052018-11-09
Lapugle - (Strix nebulosa)1382265962019-05-21
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1382214592019-08-13
Sort Glente - (Milvus migrans)1372335782019-10-11
Rødben - (Tringa totanus)1361997472019-05-19
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362096102019-05-21
Hvinand - (Bucephala clangula)1351775292019-06-15
Sabinemåge - (Xema sabini)1352685212018-12-26
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342432122018-09-10
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1341896662019-09-16
Dværgfalk - (Falco columbarius)1342376452019-10-19
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1331643262019-09-19
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1332677962019-10-15
Dværgryle - (Calidris minuta)1332111252018-10-14
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322240912018-08-17
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1322623552019-09-25
Gøg - (Cuculus canorus)1321950552019-07-30
Silkehejre - (Egretta garzetta)1311719302019-09-17
Spætmejse - (Sitta europaea)1291880362019-07-10
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1291590452019-10-08
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1282003772019-10-11
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1282160962019-09-05
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1272315472019-08-03
Solsort - (Turdus merula)1261963632019-06-24
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1261831012019-10-11
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1261617482019-08-24
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1252129122019-03-26
Sneugle - (Bubo scandiacus)1252988672018-03-05
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1241720502019-08-27
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1241890892019-06-12
Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)1241750142019-06-20
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1241609162019-07-08
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1231822062019-09-30
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232925722018-01-16
Rødhals - (Erithacus rubecula)1231738862019-10-01
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1221536712019-02-19
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1212002422019-05-19
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1211659172019-08-03
Rosenstær - (Pastor roseus)1212281392019-09-06
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1201788862019-10-13
Skovhornugle - (Asio otus)1201914252019-10-17
Skestork - (Platalea leucorodia)1201843902019-04-26
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1191998242019-10-19
Islom - (Gavia immer)1192309782019-07-30
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1192239262019-10-01
Tornsanger - (Sylvia communis)1181589972019-07-10
Engpiber - (Anthus pratensis)1181691102019-10-08
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1171994082019-09-22
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172333192019-10-01
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1171741412019-08-16
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1161753022019-06-01
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162580462018-01-26
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1161671412019-09-07
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1151638802019-08-19
Gråkrage - (Corvus cornix)1151565282019-10-19
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1151547542019-06-11
Tinksmed - (Tringa glareola)1141765242019-08-07
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1141953412018-10-24
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1131888412019-06-18
Stillits - (Carduelis carduelis)1131775882019-10-09
Kohejre - (Bubulcus ibis)1131550982019-02-08
Svartbag - (Larus marinus)1131861782019-02-25
Knarand - (Mareca strepera)1121553792019-09-06
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1122095272019-10-15
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1111430012019-08-16
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112004072019-09-22
Blishøne - (Fulica atra)1101368342019-06-27
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1101534592019-07-06
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1102018762019-06-01
Natugle - (Strix aluco)1091643212019-10-17
Storkjove - (Stercorarius skua)1091699302019-09-27
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1092140062018-09-25
Storspove - (Numenius arquata)1081445822019-09-13
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1082286822019-10-15
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1081543482019-05-11
Skovskade - (Garrulus glandarius)1081322422019-10-05
Sortterne - (Chlidonias niger)1081654182019-07-29
Bramgås - (Branta leucopsis)1071509932019-08-03
Krognæb - (Pinicola enucleator)1072573022018-08-21
Gråspurv - (Passer domesticus)1071617102019-10-11
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1071364842019-10-08
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061643962018-10-20
Lunde - (Fratercula arctica)1061722262017-08-13
Stormmåge - (Larus canus)1061784802019-03-08
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1061349502019-09-06
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061658422019-07-10
Stenvender - (Arenaria interpres)1061355102019-06-17
Mursejler - (Apus apus)1051695882019-08-07
Vibe - (Vanellus vanellus)1051438972019-09-19
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1051558442019-08-16
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1051581472019-09-17
Kejserørn - (Aquila heliaca)1052105482019-07-08
Dværgterne - (Sternula albifrons)1051419662019-09-22
Ride - (Rissa tridactyla)1051555252019-09-07
Lomvie - (Uria aalge)1051375262019-02-25
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1041406462019-08-29
Kirkeugle - (Athene noctua)1041716512019-09-28
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1031382452019-08-02
Sanglærke - (Alauda arvensis)1031415242019-10-13
Knopsvane - (Cygnus olor)1031428432019-10-08
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1032376882018-08-28
Blisgås - (Anser albifrons)1021670252019-04-26
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1021843172019-10-15
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1021620512018-12-20
Sjagger - (Turdus pilaris)1021679942019-01-28
Grågås - (Anser anser)1011508902019-10-01
Troldand - (Aythya fuligula)1011470612019-06-27
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1011310222019-09-17
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1011511552019-01-26
Sort Stork - (Ciconia nigra)1001602722019-08-29
Alk - (Alca torda)1001433272019-08-10
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992076652013-02-28
Temmincksryle - (Calidris temminckii)991658232019-09-25
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981566882018-03-29
Bomlærke - (Emberiza calandra)981401792019-07-30
Tophejre - (Ardeola ralloides)981575152018-09-20
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)971465692018-11-29
Tejst - (Cepphus grylle)971153062019-09-02
Grønsisken - (Spinus spinus)971336422019-05-19
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971927272017-10-15
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)961648712018-08-20
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951368522019-02-17
Vendehals - (Jynx torquilla)951468172019-08-29
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)951590702019-08-01
Fuglekonge - (Regulus regulus)951271472019-06-05
Ravn - (Corvus corax)951358772019-07-08
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941398922019-06-01
Gråand - (Anas platyrhynchos)941381232019-08-16
Krikand - (Anas crecca)941361372019-09-28
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941557782019-08-28
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)941411412019-07-17
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)941547132019-10-19
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)931498372019-06-24
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)931530632019-08-27
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)931338782019-08-06
Gulspurv - (Emberiza citrinella)921309862019-10-09
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)921854652019-07-27
Rødhovedet And - (Netta rufina)921139442019-10-17
Sortklire - (Tringa erythropus)921235802019-10-13
Ellekrage - (Coracias garrulus)921584742019-05-09
Allike - (Corvus monedula)921357282019-07-21
Hvidklire - (Tringa nebularia)911251952019-10-07
Lille Bjergand - (Aythya affinis)911696092019-02-21
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)901352402019-04-22
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901382282019-07-23
Skeand - (Spatula clypeata)901303522019-07-17
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)891490222019-02-04
Agerhøne - (Perdix perdix)891219122019-07-13
Småspove - (Numenius phaeopus)891411652019-09-07
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)881403472019-06-14
Blå Glente - (Elanus caeruleus)881604932019-05-24
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)881228642019-07-19
Damklire - (Tringa stagnatilis)871654852018-05-08
Træløber - (Certhia familiaris)861244142019-10-19
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)861227382019-08-22
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861336242018-01-29
Lapværling - (Calcarius lapponicus)861484622019-10-15
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)861223742019-07-08
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861581912012-09-14
 
Arter / Species
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)851306452019-08-13
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851518032019-10-15
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)851333152019-09-28
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)841151182019-09-04
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)841135472019-09-30
Kærløber - (Calidris falcinellus)841503352019-09-20
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)841164732019-08-10
Stellersand - (Polysticta stelleri)831539632019-06-01
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831563842018-11-16
Grønirisk - (Chloris chloris)831234062019-07-17
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831400682019-01-11
Søkonge - (Alle alle)831622552019-07-02
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821540752017-02-14
Urfugl - (Tetrao tetrix)821126302019-05-21
Gærdesanger - (Sylvia curruca)811256252019-05-30
Klyde - (Recurvirostra avosetta)81995072019-08-07
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801464662019-05-26
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)801017352019-09-28
Havlit - (Clangula hyemalis)801235642018-11-20
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)801149902019-07-29
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801383192019-09-07
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)791221802019-03-15
Gråsejler - (Apus pallidus)791590302019-08-14
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791468072018-09-10
Bjergand - (Aythya marila)781205562019-09-07
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781533612019-08-24
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781344932017-02-15
Svaleklire - (Tringa ochropus)771135952019-08-19
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)771131622018-10-31
Triel - (Burhinus oedicnemus)771524332019-04-26
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)771264962018-06-15
Atlingand - (Spatula querquedula)761148062019-07-10
Jernspurv - (Prunella modularis)761088232019-08-13
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)761293662017-11-23
Perleugle - (Aegolius funereus)761741302018-03-23
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751162762018-09-26
Storpiber - (Anthus richardi)751337962019-06-30
Tornirisk - (Linaria cannabina)751130922019-08-03
Sortand - (Melanitta nigra)741256812019-01-09
Munk - (Sylvia atricapilla)74965002019-05-16
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)741315322018-11-21
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741441982018-09-27
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731201052018-09-27
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731252142018-08-27
Vindrossel - (Turdus iliacus)731205092019-09-16
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)731136552019-06-27
Hedepiber - (Anthus rubescens)731208092019-03-07
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721110692018-11-14
Pibeand - (Mareca penelope)721153572019-01-16
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhyncus)721137322019-06-30
Alpejernspurv - (Prunella collaris)721431392019-04-21
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72940212018-07-13
Gravand - (Tadorna tadorna)72917322019-10-11
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)711265252018-12-11
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)711471832019-05-24
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)711119502019-08-28
Terekklire - (Xenus cinereus)711260102019-08-23
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)701222042018-12-10
Sumpmejse - (Poecile palustris)701065612019-03-05
Husskade - (Pica pica)69951132019-09-16
Strømand - (Histrionicus histrionicus)69973462019-09-12
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)691126122019-03-07
Natravn - (Caprimulgus europaeus)681127832019-09-22
Tjur - (Tetrao urogallus)681054532019-07-19
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681294142016-07-30
Munkegrib - (Aegypius monachus)681204572019-01-10
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)68908162019-09-22
Canadagås - (Branta canadensis)681035012019-06-12
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681568492017-09-28
Ringdue - (Columba palumbus)671002442019-07-21
Sortmejse - (Periparus ater)67920922018-10-05
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)671291592018-11-09
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)661235622019-01-23
Musvit - (Parus major)661025732019-08-12
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)661287302019-08-13
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)661255172019-08-24
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)661347912019-08-28
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)661032732019-07-21
Høgeørn - (Aquila fasciata)661454092019-07-06
Gråfisker - (Ceryle rudis)66871812019-08-24
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)661422532017-10-16
Tredækker - (Gallinago media)651318872015-09-09
Græshoppesanger - (Locustella naevia)651073982019-05-17
Grøn Biæder - (Merops persicus)651018812019-04-11
Fjeldrype - (Lagopus muta)65891302019-09-19
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)651423462018-03-26
Digesvale - (Riparia riparia)641040762019-07-02
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641326052015-06-17
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)641028992019-01-17
Rovørn - (Aquila rapax)641144582017-04-10
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)641009822019-07-02
Rustværling - (Emberiza caesia)64876892019-09-17
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)64893152019-01-21
Blådrossel - (Monticola solitarius)64764502018-10-30
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)641210672019-08-20
Fasan - (Phasianus colchicus)63934012019-04-30
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)631477122019-10-19
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)62853222019-04-26
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621131192019-10-05
Pungmejse - (Remiz pendulinus)62967082019-07-23
Taffeland - (Aythya ferina)62920992018-08-27
Hortulan - (Emberiza hortulana)621081812018-08-06
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)62968762019-10-15
Dværggås - (Anser erythropus)621050922019-05-17
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)61950682019-10-05
Bysvale - (Delichon urbicum)61844052019-09-03
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)61656282019-02-20
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)611051342019-03-23
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)61934732019-05-09
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)611139022019-02-25
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)601260092019-02-08
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)601310362019-03-05
Ringdrossel - (Turdus torquatus)601023152019-04-24
Skovspurv - (Passer montanus)60845262018-12-15
Inuitmåge - (Larus thayeri)601379122016-05-11
Nattergal - (Luscinia luscinia)60941852019-07-27
Topmejse - (Lophophanes cristatus)60893112019-10-09
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601033662019-07-07
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)591103992018-08-11
Skadegøg - (Clamator glandarius)581255142018-08-19
Revhejre - (Egretta gularis)58713522019-08-27
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)581286372019-05-24
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58841682019-02-05
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)57901332019-09-17
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57887192018-06-15
Turteldue - (Streptopelia turtur)57902742019-10-19
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56828412019-10-13
Skovpiber - (Anthus trivialis)56859652019-08-07
Grønspætte - (Picus viridis)56830722019-10-07
Spidsand - (Anas acuta)56839392018-09-05
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)55976122019-04-11
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)54919582019-02-20
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)541110292019-04-03
Markpiber - (Anthus campestris)54902522018-09-20
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54870112019-06-27
Hedelærke - (Lullula arborea)53896832019-08-24
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53634842017-12-05
Sortspætte - (Dryocopus martius)53985942019-02-08
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)52914342019-08-19
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)52801792015-07-10
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)52698642019-08-17
Sangdrossel - (Turdus philomelos)52838892019-07-31
Klippeværling - (Emberiza cia)52972172018-04-30
Rustand - (Tadorna ferruginea)52863442019-04-11
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)52970952019-07-06
Mangrovehejre - (Butorides striatus)52580922019-04-08
Brilleand - (Melanitta perspicillata)52957952019-10-13
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)51726772019-09-28
Jomfrutrane - (Anthropoides virgo)511043562016-12-12
Lille Gulben - (Tringa flavipes)51713802019-10-17
Prærietrane - (Grus canadensis)50952442019-06-28
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)50621282018-01-09
Gulbug - (Hippolais icterina)49792332018-09-12
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)49901792019-04-30
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)49981452018-02-22
 
Arter / Species
Amurfalk - (Falco amurensis)491045362019-06-11
Gulirisk - (Serinus serinus)49877082019-10-08
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)481003782019-09-30
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48691872017-01-20
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48548682019-08-06
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)481082202018-09-04
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481006662019-03-26
Blåvinget And - (Spatula discors)48948332019-10-01
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)47893642019-02-01
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)47586422019-08-14
Murløber - (Tichodroma muraria)47733802019-08-22
Fløjlsand - (Melanitta fusca)47764122019-04-08
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)47769332019-10-07
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47683832019-09-27
Stortrappe - (Otis tarda)47913282018-08-06
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46860462018-11-20
Råge - (Corvus frugilegus)46721542019-10-15
Hvidhals - (Irania gutturalis)46692342016-02-02
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)46583642017-12-31
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46863632019-07-19
Sørgedue - (Zenaida macroura)46659702019-07-21
Havesanger - (Sylvia borin)46771852019-07-27
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)46635892016-06-21
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46735462018-12-14
Sporevibe - (Vanellus spinosus)45540512017-10-16
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45908172018-09-27
Slagugle - (Strix uralensis)45810132016-06-17
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45842182017-06-07
Brundrossel - (Turdus eunomus)45903172017-09-18
Sortbrun And - (Anas rubripes)44787922019-06-27
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)44959892019-09-03
Kongeterne - (Thalasseus maxima)44656262019-03-05
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44574872016-06-09
Pileværling - (Emberiza rustica)44929312018-03-28
Storskråpe - (Ardenna gravis)43917722018-08-11
Lille Gulbug - (Iduna caligata)43844792019-08-28
Øregrib - (Torgos tracheliotus)43706612017-03-04
Armensk Måge - (Larus armenicus)43654012018-05-15
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)43518372019-08-02
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43646642019-04-04
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)43670402019-07-23
Fyrremejse - (Poecile montanus)43705692019-09-27
Kamblishøne - (Fulica cristata)43504322019-01-18
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42912222019-09-28
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42525472018-12-13
Alaskaryle - (Calidris mauri)42690052019-02-15
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42632922019-07-19
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42612882018-01-18
Mandarinand - (Aix galericulata)42656362019-05-11
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42598292019-01-30
Sortstrubet Sanger - (Sylvia rueppelli)42736062017-06-17
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)41626222019-08-22
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)41526972019-06-17
Krabbehejre - (Butorides virescens)41590712019-01-08
Masketornskade - (Lanius nubicus)41584792018-09-07
Slagfalk - (Falco cherrug)41939902018-11-24
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)40924992018-10-19
Rosenterne - (Sterna dougallii)40784772019-08-04
Polarlomvie - (Uria lomvia)40660612018-10-24
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40888312013-08-22
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39682852017-04-20
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)39442472019-09-27
Ørkenløber - (Cursorius cursor)39585442019-04-11
Shikra - (Accipiter badius)39541652018-06-03
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38693732017-11-10
Cistussanger - (Cisticola juncidis)38552682018-09-02
Dalrype - (Lagopus lagopus)38552422016-08-03
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38739112018-05-19
Willet - (Tringa semipalmatus)38532302019-01-18
Slørugle - (Tyto alba)38932042019-08-01
Theklalærke - (Galerida theklae)38493922016-07-10
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38830282019-07-21
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)38428302018-06-01
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37566712019-07-23
Kanariefugl - (Serinus canaria)37520792019-10-01
Maina - (Acridotheres tristis)37454742018-12-13
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)37580742019-03-17
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37486782019-09-25
Snehejre - (Egretta thula)37462062019-03-30
Klippedue - (Columba livia)37504702018-11-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36513802017-04-01
 
Arter / Species
Lille Flamingo - (Phoenicopterus minor)36463852018-09-10
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36726212018-05-12
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36711382015-11-09
Indisk Gås - (Anser indicus)36469652018-11-09
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)36555452019-08-07
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)36750412019-08-19
Namaquadue - (Oena capensis)36526992019-03-06
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36643032019-07-06
Blåskade - (Cyanopica cooki)36556962018-01-29
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36467462018-07-04
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36435522018-07-18
Sortkrage - (Corvus corone)35552032019-04-03
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351038602010-07-12
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)35456352019-01-21
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)35458342019-06-12
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)35675802017-12-02
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35499012019-06-28
Kildire - (Charadrius vociferus)35422092018-06-10
Stribet Sanger - (Setophaga striata)35799212018-03-21
Eremitibis - (Geronticus eremita)35500892015-10-16
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35805412016-12-11
Mellemhejre - (Egretta intermedia)35420122019-06-30
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35912502019-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34548652019-04-21
 
Arter / Species
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34507762015-07-23
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34429922019-10-01
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34741702017-08-13
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)34619822016-07-04
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34536902018-11-26
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34418912019-04-22
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34467722018-03-21
Tangmåge - (Larus dominicanus)34544452019-05-03
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)34428482019-04-26
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33546252017-02-02
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33447092019-09-20
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)33445062017-08-30
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33572092019-07-06
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33703222018-08-11
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)33292052019-10-13
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33487732017-07-25
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33645082017-06-15
Skeryle - (Eurynorhynchus pygmeus)33648122019-09-16
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33710342018-06-11
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32643472016-11-06
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32364412019-02-10
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32391622018-10-14
Snegås - (Anser caerulescens)32556652018-08-29
Savisanger - (Locustella luscinioides)32620342018-05-28
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32499732018-10-24
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32653522019-10-13
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)32428112019-07-04
Sangspurv - (Melospiza melodia)32392152016-05-13
Marabustork - (Leptoptilos crumeniferus)32462952017-12-19
Rüppells Grib - (Gyps rueppellii)31488612018-01-06
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31419792017-07-08
Skifermåge - (Larus schistisagus)31447732017-12-12
Lille Sejler - (Apus affinis)31525072018-08-11
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31483952018-06-01
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)31560992018-11-12
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)31585802018-08-06
Stor Hornugle - (Bubo bubo)31708532019-06-05
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31550112013-11-08
Orientsejler - (Apus pacificus)31831122018-01-16
Kaffersejler - (Apus caffer)31395312018-02-01
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30535122018-11-28
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30503712016-06-09
Stenspurv - (Petronia petronia)30395692015-02-04
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30462792018-02-20
Dværgskarv - (Microcarbo pygmeus)30430262018-08-29
Bøffeland - (Bucephala albeola)30605042019-02-21
Huldue - (Columba oenas)30551072019-01-22
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30475882016-06-06
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30363362019-04-13
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)29478012019-02-01
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29450042018-05-24
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29440742016-12-13
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29596292011-10-24
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29396442017-06-17
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29582782019-03-12
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29449932019-02-19
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29546832018-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29428332019-10-11
 
Arter / Species
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)29564892019-08-15
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29404072019-08-15
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28335712018-04-05
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28479802018-09-20
Cettisanger - (Cettia cetti)28368262017-09-26
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28378262015-01-23
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28669492019-08-02
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28408722019-04-01
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)28386322018-06-29
Dværglærke - (Calandrella rufescens)28385612018-03-13
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28426932019-07-19
Dværghornugle - (Otus scops)28508752015-10-28
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28572782015-11-09
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)27378022019-07-13
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27501242014-07-24
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cincturus)27322532018-07-04
Brun Sule - (Sula leucogaster)27388512017-08-21
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27342452018-12-01
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27772402018-09-25
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)27625462017-07-08
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27473682019-05-19
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27550392016-08-10
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27362162019-04-21
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27359902019-09-12
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27344432017-12-10
Broget Krage - (Corvus albus)27354962018-03-16
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27368782016-02-25
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)27381442015-09-23
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26311722019-03-24
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)26374602018-09-20
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26411142017-07-04
Rødhøne - (Alectoris rufa)26401792017-01-19
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26375122019-02-10
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26332022019-02-12
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)26308942019-02-17
Perlehøne - (Numida meleagris)26269892018-01-20
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26376272018-10-12
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26450992019-04-30
Rødfodet Sule - (Sula sula)26335042019-07-05
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)26392952018-07-23
Brudeand - (Aix sponsa)26416042013-10-03
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26512232013-06-04
Prærieterne - (Sterna forsteri)26409642015-06-22
Masaistruds - (Struthio camelus)26326142019-09-30
Storryle - (Calidris tenuirostris)26462012019-06-21
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)26336052018-11-08
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25313182016-08-24
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25469842019-07-02
Gråspætte - (Picus canus)25335522019-05-19
Blåhejre - (Egretta caerulea)25323522015-05-17
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25299012018-01-22
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)25635132019-07-08
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25316472018-01-08
Indigofinke - (Passerina cyanea)25569212015-10-18
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25409922016-06-24
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)25365462016-06-06
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25458062019-09-20
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25321192016-07-04
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24312582019-07-19
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)24330052019-02-17
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24356772017-08-13
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)24280032018-11-08
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24261052017-04-12
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24332232019-06-20
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)24456672018-05-14
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24316792018-01-08
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23291582019-02-27
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23379422019-04-13
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23359542019-08-07
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23259572017-12-01
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23292482018-03-26
Gulstrube - (Geothlypis trichas)23280732019-08-14
Ørkenspurv - (Passer simplex)23292622019-01-26
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)23363282019-04-04
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23345302018-09-19
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23329452015-09-14
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23352632017-11-08
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23286782018-12-13
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)22335652018-05-24
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22233092018-07-23
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)22263902019-08-20
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22561312015-04-05
Canadamåge - (Larus californicus)22236482015-02-02
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22333632015-12-02
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22307062019-04-21
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22475612019-08-19
Huskrage - (Corvus splendens)22320522018-01-27
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22312052017-11-09
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22307562018-05-22
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22359472017-12-30
Vinhejre - (Ardeola bacchus)22275972019-05-23
Mossanger - (Setophaga palmarum)22268592017-10-28
Guldspætte - (Colaptes auratus)22401162015-11-10
Amarant - (Lagonosticta senegala)22302852017-04-20
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22344352015-07-10
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21285352017-11-16
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21541382019-05-19
Parulasanger - (Setophaga americana)21255162017-09-08
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21251312018-04-09
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21343172019-06-12
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21280642018-04-16
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)21294152016-04-30
Rishejre - (Ardeola grayii)21298542019-02-10
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21350072015-05-20
Helenaastrild - (Estrilda astrild)21266042019-08-23
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)21268162019-02-07
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21356582019-10-10
Klireryle - (Calidris himantopus)21348462016-05-21
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)20295182015-08-04
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20298452019-09-25
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)20272912019-01-04
Berberhøne - (Alectoris barbara)20223082019-04-26
Engsnarre - (Crex crex)20406532019-06-25
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20329922019-03-13
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20322722016-07-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20198582018-06-25
 
Arter / Species
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20227232018-09-06
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20289852018-03-05
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)20276622019-09-20
Goliathejre - (Ardea goliath)20252792018-11-20
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20367282019-01-04
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20259452018-10-20
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20404542018-12-26
Pirol - (Oriolus oriolus)20475372019-06-15
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)20251262018-08-13
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20329062017-10-14
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19251482017-10-17
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19252032018-08-09
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19276802019-09-25
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19225072019-07-02
Brun Noddy - (Anous stolidus)19261312018-03-31
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19237452018-03-13
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19205802019-02-07
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)19257272018-01-12
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19244352019-04-10
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)19262382019-01-29
Lapmejse - (Poecile cinctus)19264142017-05-16
Dværgspove - (Numenius minutus)19406952019-05-23
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)19260122017-11-26
Balearsanger - (Sylvia balearica)19375812016-06-11
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19258882016-04-05
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18275742019-06-09
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18239052015-04-08
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18283602018-09-06
Tigerfinke - (Amandava amandava)18240432019-09-25
Vagtel - (Coturnix coturnix)18387552019-09-12
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18251722019-01-11
Vegamåge - (Larus vegae)18207752013-03-31
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18209352019-01-26
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18270572015-09-22
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)18228712019-04-08
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18253372018-01-16
Præriesanger - (Setophaga discolor)18222642017-09-08
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)18221062018-12-23
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)18344802003-06-04
 
Arter / Species
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18272802014-08-11
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)18391182018-05-30
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18212012019-02-21
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)18228012018-08-09
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18285972014-11-24
Sortsvane - (Cygnus atratus)18240582019-05-16
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17263932017-01-27
Arabisk Larmdrossel - (Turdoides squamiceps)17206052019-02-01
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17131472018-12-07
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17202872017-03-04
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17258662017-08-30
Bjergrubinnattergal - (Luscinia pectoralis)17311942013-10-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17306702009-04-12
 
Arter / Species
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17258372016-07-30
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17246362016-05-16
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17245172019-04-21
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17274292011-03-06
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17148652018-07-03
Gulbrun Larmdrossel - (Turdoides fulva)17217352017-12-28
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17203992018-10-27
Provencesanger - (Sylvia undata)17261022016-07-11
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17349572017-12-04
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17242062018-11-17
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)17273912014-02-24
Iraklarmdrossel - (Turdoides altirostris)17275732014-07-24
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)16231442019-07-23
Dværgsnegås - (Anser rossii)16307672015-12-17
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16233302013-04-09
Ildsanger - (Setophaga fusca)16237872018-12-23
Sommertangar - (Piranga rubra)16200242018-12-23
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16229732019-02-17
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16327442015-09-21
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16447712013-12-20
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)16313202015-05-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16315702011-04-28
 
Arter / Species
Husværling - (Emberiza sahari)16233302018-11-05
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16260902017-10-03
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16264052014-03-10
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16266752019-04-13
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16202122019-05-03
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16212992019-08-14
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)16167212016-03-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)16313162014-04-10
 
Arter / Species
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15236292018-09-11
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)15252232018-10-25
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15213052015-08-26
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15286152014-07-08
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15196742017-10-23
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15156752017-08-21
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)15250132017-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15362502019-09-28
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15216332018-01-23
 
Arter / Species
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15222172018-05-15
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15217602018-07-23
Orientgulbug - (Hippolais languida)15245862018-05-30
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)15356132019-02-08
Blånattergal - (Larvivora cyane)15278962014-04-06
Krattornskade - (Tchagra senegalus)15194412018-02-02
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15258812013-04-04
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15242312015-02-02
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15264932018-08-13
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)15146332018-11-08
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14324292019-09-18
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14127472016-11-18
Koel - (Eudynamys scolopaceus)14132912017-06-25
Steppegulbug - (Iduna rama)14293752013-09-02
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14147232018-03-27
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)14196802018-10-11
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)14183982016-04-24
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14241782018-06-07
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14174812019-01-26
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14201662013-05-27
Guldsisken - (Carduelis tristis)14165782015-06-07
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)14189082017-04-11
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14251742013-11-21
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14152132019-01-09
Rødbrun Spurv - (Passer rutilans)14156042015-07-09
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13189312012-05-29
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13184292015-02-13
Rødværling - (Emberiza rutila)13184672018-11-23
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)13176382017-02-04
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13177572017-04-23
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13172102015-08-01
Crested Caracara - (Polyborus plancus)13175802015-07-02
Purpursvale - (Progne subis)13168052015-06-19
Dickcissel - (Spiza americana)13155172019-08-10
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13230632016-11-27
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13196402015-11-12
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13216522012-11-14
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)13149722016-03-22
Rævespurv - (Passerella iliaca)13246402017-08-11
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13183962017-03-18
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)13185922011-05-12
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12149842019-04-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12206372012-01-28
 
Arter / Species
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12174072019-06-28
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)12162432019-02-25
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12109662019-03-06
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12187242016-06-09
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12104822017-01-31
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12195472013-08-17
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)12189962018-05-30
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12137692019-01-26
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12189232019-04-01
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12153002017-02-04
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12160362019-08-02
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12173672012-05-31
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12118032019-02-26
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12336682013-11-02
 
Arter / Species
Stribet Larmdrossel - (Turdoides huttoni)12159022017-01-17
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12150902019-02-12
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)12182282017-11-13
Toplunde - (Lunda cirrhata)12203962018-09-14
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12121282017-12-28
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12157102017-03-27
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12141012017-06-14
Hættesanger - (Setophaga citrina)12156032019-01-18
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12178622013-08-22
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12195082017-07-18
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12155842019-02-12
Sort Rørvagtel - (Limnocorax flavirostra)12130682017-04-07
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12150232015-02-19
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11119782017-05-17
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11159482019-02-01
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11103212017-12-14
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)11138912019-10-07
Kapugle - (Asio capensis)11154792017-12-28
Kappetrel - (Daption capense)11187522013-01-27
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)11159592014-11-25
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11185732019-02-04
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)11122982019-03-03
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11131182014-04-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11285422015-07-01
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11293282013-10-31
 
Arter / Species
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11148402016-05-18
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11205962013-10-26
Pallas' Græshoppesanger - (Locustella certhiola)11249262011-02-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11198992017-12-31
 
Arter / Species
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11111742019-08-06
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11159962016-03-16
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11168832018-08-13
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1066232017-01-14
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10230762013-02-09
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10116432019-04-10
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10173282014-06-03
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10109782016-05-18
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)10159672019-01-22
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10252792010-09-15
Madeiradue - (Columba trocaz)10156692014-03-18
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10144472019-01-23
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)1092452018-12-31
Kilehalet Skråpe - (Puffinus pacificus)10141132018-03-17
Canadasanger - (Cardellina canadensis)10136802016-10-31
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10134092016-05-16
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10120332018-05-12
Maskesule - (Sula dactylatra)1074272019-01-29
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10165352014-10-12
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10149542014-12-14
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10134962017-01-20
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10128882013-12-16
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1055222018-06-06
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10163492017-04-20
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10117892019-01-09
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)1096562016-01-05
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)10100622015-05-07
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10158612012-02-06
Prærievåge - (Buteo swainsoni)9107572018-10-25
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9105692015-05-10
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)9160562011-01-08
 
Arter / Species
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)9109812019-10-07
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)952072019-09-20
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9108642015-06-05
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9149852014-11-10
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9110532013-04-07
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9150662016-08-11
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9100062019-02-01
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9158252018-11-06
Skovgøg - (Cuculus opatus)9130992015-08-11
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9164352015-10-16
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)997902019-08-04
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9286502012-02-12
 
Arter / Species
Hættetrane - (Grus monacha)9138932013-03-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9193452010-09-09
 
Arter / Species
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9131832016-04-01
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9141362016-07-22
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)968352019-03-13
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)9134252017-09-08
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)961382018-11-08
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9123542019-09-13
Sodfalk - (Falco concolor)9190132011-09-10
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)991312016-12-12
 
Arter / Species
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9120652018-11-23
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9207162019-02-19
Sibirisk Allike - (Corvus dauuricus)9165372015-06-27
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)893812017-09-08
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8131322013-05-01
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)897362017-10-28
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8120132016-05-15
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8125792012-12-06
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)871512019-01-29
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8308462013-09-27
Moskusand - (Cairina moschata)854612018-06-19
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)899002018-10-11
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)858102019-04-10
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8109112018-02-02
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8120572018-07-14
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8127482014-07-31
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8156222019-10-14
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)8134802013-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8249792010-04-18
 
Arter / Species
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)878832017-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8135332010-02-16
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8127202016-08-09
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8150672018-02-07
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8170992006-05-12
 
Arter / Species
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8103842018-06-29
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8134242016-04-06
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)8127692015-07-08
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7117012018-11-24
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7117072012-03-12
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)799632019-02-01
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7205622010-02-02
 
Arter / Species
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7110412017-08-17
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)7123432013-05-25
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7102572016-01-31
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7121692016-09-16
Etioperspurv - (Passer swainsonii)760752018-05-22
Sort Urfugl - (Tetrao mlokosiewiczi)7144452012-07-01
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)798722016-07-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7177232011-05-20
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7178062013-01-26
 
Arter / Species
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7147972011-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)778592014-05-19
 
Arter / Species
Nathøg - (Chordeiles minor)7130252017-01-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)756212019-07-19
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7131272013-04-30
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)757842019-06-18
 
Arter / Species
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7144442019-08-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7123562009-03-25
 
Arter / Species
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7167022011-04-23
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythrophthalmus)7138392010-03-26
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7127992012-09-06
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)778192019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7115932010-10-28
 
Arter / Species
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7106302015-11-12
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7124712015-01-09
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)646592019-02-20
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)6149442009-05-03
Gabarhøg - (Micronisus gabar)690052012-09-23
Amurstær - (Agropsar sturninus)698342015-04-02
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6116842019-04-13
Røddrossel - (Toxostoma rufum)666602018-01-18
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)671022016-12-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6138212013-10-21
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)6159832009-12-22
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)681432018-08-11
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)681322016-05-18
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)671252016-05-16
Mestersanger - (Sylvia hortensis)688372014-06-23
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)655042017-11-11
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6106752016-07-15
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)676672012-08-27
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)663842016-01-17
Turkestandue - (Columba eversmanni)6102712012-03-06
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6129572011-12-18
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)673102019-02-21
Stenhøne - (Alectoris graeca)692452017-07-14
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6174702008-06-20
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)653862018-01-27
Pygmæhejre - (Ardeirallus sturmii)6101542018-03-12
Papegøjealk - (Aethia psittacula)675642018-09-03
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)685832018-11-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5123442011-11-19
 
Arter / Species
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)570512016-02-23
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)572352019-03-08
Stor Digesvale - (Riparia cincta)562022013-01-17
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)565832017-05-26
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)577732011-05-18
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)593642016-12-07
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)570832017-03-12
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)565262016-01-05
Razolærke - (Alauda razae)559032019-03-01
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)558692019-05-05
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)544712016-04-14
Stor Græshoppesanger - (Locustella fasciolata)5117982013-10-26
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)520342018-11-20
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5107512015-10-22
 
Arter / Species
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)524632019-05-21
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5161332008-01-01
Fibii - (Sayornis phoebe)579062011-05-18
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)514732019-04-13
Kapand - (Anas capensis)584722012-04-26
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)549182016-06-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)584822014-02-10
 
Arter / Species
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)518432019-04-01
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5126612002-10-17
 
Arter / Species
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)562562012-11-14
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)563232019-04-30
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5102322013-10-10
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)586022011-02-16
Peguspurv - (Passer flaveolus)556752013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)574902013-09-04
 
Arter / Species
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)582362015-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5171962007-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5135742007-12-17
 
Arter / Species
Vegamåge - (Larus vegae)517932018-09-03
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)575902013-11-02
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)576342015-09-23
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)588172011-04-01
Laurbærdue - (Columba bollii)572152019-04-30
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5107172002-10-17
 
Arter / Species
Grådrossel - (Turdus unicolor)566742014-11-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )562932019-01-23
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Iduna aedon)588552010-10-05
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)526842019-04-29
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)441102014-11-10
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)498252013-03-24
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)444342019-01-17
Græsrikse - (Crex egregia)454872016-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)489502012-04-04
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)469092010-02-07
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)486252006-07-08
 
Arter / Species
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)461112014-08-22
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)48602019-03-01
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)443112019-09-10
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)452942019-08-26
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)453682017-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)474162013-12-29
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)459322011-08-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)483322008-03-19
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)457142013-01-07
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)439482018-07-09
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)436262017-05-20
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)418142019-05-19
Angolaspurv - (Passer diffusus)446622015-03-06
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)465322009-03-03
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)448962012-01-10
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)464002017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4102972010-02-01
 
Arter / Species
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3100482013-02-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3134762004-05-16
 
Arter / Species
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)323962019-07-02
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)353282015-06-22
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)384312011-09-14
 
Arter / Species
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)322922012-12-03
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)351802018-12-03
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)326312015-04-28
Stribet Værling - (Emberiza striolata)365172010-01-22
Sahelspurv - (Passer luteus)367032015-02-16
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)310552019-05-20
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)349232017-02-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)373452011-04-22
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)364252011-04-17
 
Arter / Species
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)350612008-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)371352007-05-09
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)370082010-12-14
 
Arter / Species
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)363802005-01-27
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)360532009-05-31
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)330022011-07-20
Segland - (Mareca falcata)351832015-04-18
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)360772004-11-22
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3104672009-08-29
 
Arter / Species
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)370302013-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)353362013-03-26
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)338622016-10-22
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)244502013-04-11
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)222982013-04-17
 
Arter / Species
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)240212009-10-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)249192011-11-11
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)220292013-10-27
 
Arter / Species
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)225262012-10-12
Maghreb Husskade - (Pica mauretanica)25052019-01-14
Bobwhite - (Colinus virginianus)235242008-07-22
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)215732017-07-04
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)249502006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)251892010-04-21
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)232742011-04-02
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)241262012-11-14
Kapspurv - (Passer melanurus)213852016-10-03
Rustspurv - (Passer motitensis)231372008-01-19
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)252162004-06-02
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)223422015-05-18
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)263482009-12-04
Svanegås - (Anser cygnoides)211452019-07-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)248452008-03-27
 
Arter / Species
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)250102010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)248022006-01-28
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)255292006-09-22
 
Arter / Species
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)256532007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)256342009-06-15
 
Arter / Species
Gråstrubet Papegøjenæb - (Paradoxornis alphonsianus)231462015-07-09
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)235452013-11-23
 
Arter / Species
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)221552016-03-01
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)212972018-09-03
Stribet Væver - (Ploceus manyar)229462012-05-09
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)238172009-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)233732012-01-04
 
Arter / Species
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)211952016-01-27
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)28172019-06-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)236432012-05-05
 
Arter / Species
Østlig Pivi - (Contopus virens)27482019-02-08
Kapsule - (Morus capensis)237732005-01-27
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)222842011-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)255402003-03-19
 
Arter / Species
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)16772018-06-18
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)114592009-07-27
Kaneland - (Spatula cyanoptera)13572018-06-19
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)18042018-07-16
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)118142009-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)113542010-10-04
 
Arter / Species
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)115172012-06-06
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)16502015-07-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)142052005-11-19
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)173212008-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)17762012-10-15
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)18052015-12-15
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavida)13952018-06-19
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)117352004-12-02
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)118562009-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)118422011-10-24
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)132492002-06-07
 
Arter / Species
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)120802007-08-13
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)15692018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)116672010-10-13
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)12602019-02-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)124112009-05-11
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)16052015-08-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)15212019-06-02
 
Arter / Species
Swahilispurv - (Passer suahelicus)16472015-12-08
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)134072008-12-25
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)116862010-05-02
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)126422007-03-05
 
Arter / Species
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)110672017-03-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)120402004-09-19
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)112332014-02-27
Tajgasædgås - (Anser fabalis)110782018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)128142009-04-22
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)123612009-10-25
 
Arter / Species
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)19992015-07-14
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)14482018-06-18

Der er i alt 1151 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.285 sek.
til toppen