Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4637183992021-04-04
Musvåge - (Buteo buteo)4578030072021-04-16
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3868068722021-04-12
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3565792752020-08-20
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3425625602021-04-16
Høgeugle - (Surnia ulula)3306054912020-03-30
Sølvmåge - (Larus argentatus)3075691932021-04-16
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)3034959092021-04-16
Vandrefalk - (Falco peregrinus)3006142072021-02-24
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2975827122020-10-06
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2895020372021-04-14
Steppehøg - (Circus macrourus)2846059372020-10-05
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2634090152021-03-22
Isfugl - (Alcedo atthis)2564185272021-04-09
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2533844712020-06-18
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2504302072020-09-21
Landsvale - (Hirundo rustica)2453595272020-11-30
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2413833062020-09-06
Blåhals - (Luscinia svecica)2373745212021-04-12
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2263327992021-03-14
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2244413182020-05-27
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2236121122020-04-14
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2173165682020-09-01
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2133378222021-02-16
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)2094149882021-04-08
Hedehøg - (Circus pygargus)2044356992020-07-24
Steppeørn - (Aquila nipalensis)2034296022021-01-15
Sildemåge - (Larus fuscus)2033689502020-10-06
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2023011062020-08-31
Sandløber - (Calidris alba)1982880572020-09-21
Vandstær - (Cinclus cinclus)1982694872021-04-06
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1983650482020-10-06
Trane - (Grus grus)1973394722021-04-14
Rød Glente - (Milvus milvus)1953319092021-04-12
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1953383302020-11-15
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1954565702021-03-05
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1943517602021-02-18
Duehøg - (Accipiter gentilis)1933334702021-04-14
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1883402662020-12-09
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1882980022021-04-12
Brushane - (Calidris pugnax)1852725822021-04-16
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1842853242021-03-28
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1843360712020-10-27
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1833473452020-10-31
Ederfugl - (Somateria mollissima)1822704002021-03-22
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1782760562021-03-16
Krognæb - (Pinicola enucleator)1773286232020-03-11
Havterne - (Sterna paradisaea)1772887742020-08-19
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1764252332021-02-16
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1732821242020-12-04
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1732605232021-02-18
Fjordterne - (Sterna hirundo)1712864022020-08-31
Mosehornugle - (Asio flammeus)1703223682021-03-28
Hærfugl - (Upupa epops)1702570572021-03-28
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1682600772021-02-08
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1682309392021-03-28
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1662711292020-11-26
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1652742002020-12-04
Knortegås - (Branta bernicla)1652703642021-04-06
Ismåge - (Pagophila eburnea)1653885572020-12-29
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1642569452020-07-24
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1633124482020-10-29
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633478912019-03-09
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1622647622020-10-07
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612772882020-02-27
Sule - (Morus bassanus)1602471962021-03-14
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1594024552020-01-03
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1592487812021-03-02
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1572333592021-03-14
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1572358142020-08-19
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1562632622020-05-17
Stær - (Sturnus vulgaris)1552509192020-12-09
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1523009962018-10-30
Skærpiber - (Anthus petrosus)1512492332021-03-02
Sølvhejre - (Ardea alba)1512298082021-02-18
Rødben - (Tringa totanus)1512337182021-04-16
Sort Glente - (Milvus migrans)1502797522020-09-29
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1502956332020-05-21
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492898042018-03-27
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1492583092021-02-22
Toplærke - (Galerida cristata)1462319532021-04-02
Dværgfalk - (Falco columbarius)1442799632021-03-05
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1432468322020-09-03
Lapugle - (Strix nebulosa)1432597592021-01-20
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1432316302021-03-16
Biæder - (Merops apiaster)1422451582020-09-29
Silkehejre - (Egretta garzetta)1422064062021-03-22
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1422208662021-03-28
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1422217452021-04-08
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1421972352021-03-11
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1412988382020-10-29
Spætmejse - (Sitta europaea)1412210762021-04-12
Dværgryle - (Calidris minuta)1412466162021-01-26
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1391937122021-03-01
Hvinand - (Bucephala clangula)1392101132020-04-09
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362407502019-05-21
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1363050322020-11-15
Sabinemåge - (Xema sabini)1363001922020-08-10
Gøg - (Cuculus canorus)1352267662020-06-25
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1352522182021-03-16
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1352771882020-04-28
Rødhals - (Erithacus rubecula)1342050052021-04-09
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1342069292021-04-16
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1341941162021-04-04
Solsort - (Turdus merula)1332293002021-04-09
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1331907262021-04-02
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1332558942020-05-12
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1312467992020-08-23
Skovhornugle - (Asio otus)1312262462020-12-18
Rosenstær - (Pastor roseus)1302651442020-10-07
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1302006772021-03-16
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1292653742020-11-10
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1292144402021-04-12
Sneugle - (Bubo scandiacus)1273373512020-07-07
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1272057712021-03-14
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1272210902020-10-26
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271920162020-03-30
Skestork - (Platalea leucorodia)1272166932021-04-16
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1261861202021-04-08
Kohejre - (Bubulcus ibis)1251890882021-04-15
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1251971502021-03-03
Gråkrage - (Corvus cornix)1251856622021-02-23
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1252312802021-03-22
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1252202492019-10-21
Knarand - (Mareca strepera)1241864192021-04-04
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1241636642021-03-22
Natugle - (Strix aluco)1241988902021-03-09
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1232063162020-10-13
Stillits - (Carduelis carduelis)1232087362020-11-30
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1232511262020-11-24
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1233254682018-01-16
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1222558912020-06-06
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1222077562020-12-10
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222300932019-12-11
Tinksmed - (Tringa glareola)1222055302020-08-27
Engpiber - (Anthus pratensis)1221990072020-06-24
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1222023332021-04-12
Islom - (Gavia immer)1212630112020-09-29
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1212299602020-10-31
Tornsanger - (Sylvia communis)1211871142020-06-06
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1211959052020-11-05
Svartbag - (Larus marinus)1202160262021-01-08
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1202915012020-08-20
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1191851522020-10-26
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1182644282020-09-18
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1181730282021-01-21
Kejserørn - (Aquila heliaca)1172467132021-01-13
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172642602019-10-01
Sanglærke - (Alauda arvensis)1161694272021-04-16
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1161678582021-03-28
Blishøne - (Fulica atra)1161622762021-03-01
Rødstrubet Sanger - (Sylvia cantillans)1162201032020-09-25
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1151814542021-04-04
Vandrikse - (Rallus aquaticus)1151652322021-03-09
Skovskade - (Garrulus glandarius)1151596142021-03-14
Gråspurv - (Passer domesticus)1151899112020-08-11
Blisgås - (Anser albifrons)1151977042021-03-22
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1152303242020-11-20
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1141624482020-09-08
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1142398792020-06-10
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142234942018-10-24
Storspove - (Numenius arquata)1131720822020-12-29
Stenvender - (Arenaria interpres)1131608102021-03-11
Bramgås - (Branta leucopsis)1121770342021-04-14
Vibe - (Vanellus vanellus)1111697972021-03-22
Kirkeugle - (Athene noctua)1112001212020-10-27
Storkjove - (Stercorarius skua)1111962112020-08-27
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1111865862020-12-04
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112271782019-09-22
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1101833002020-06-10
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1091781162020-12-18
Sortterne - (Chlidonias niger)1081931202019-07-29
Troldand - (Aythya fuligula)1081726572021-03-16
Ride - (Rissa tridactyla)1081804562020-08-19
Knopsvane - (Cygnus olor)1081671102021-03-28
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1081666132020-05-13
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1072085782020-11-15
Alk - (Alca torda)1071698562021-01-03
Mursejler - (Apus apus)1071965912020-05-21
Lomvie - (Uria aalge)1071625402020-10-07
Dværgterne - (Sternula albifrons)1071665942020-09-03
Lunde - (Fratercula arctica)1071984882019-11-18
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061922892019-07-10
Stormmåge - (Larus canus)1062049562019-03-08
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061902292018-10-20
Grågås - (Anser anser)1051749562021-04-09
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1051702162021-03-09
Sjagger - (Turdus pilaris)1051929332021-02-12
Bomlærke - (Emberiza calandra)1041655042020-12-04
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1041971532021-04-14
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042654292020-02-04
Ravn - (Corvus corax)1031634912020-11-15
Tejst - (Cepphus grylle)1031419922020-07-24
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1031551672020-09-15
Grønsisken - (Spinus spinus)1021571502021-02-23
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)1022158362020-10-27
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)1021500442021-03-05
Temmincksryle - (Calidris temminckii)1021904622020-12-14
Vendehals - (Jynx torquilla)1021721582020-09-27
Tophejre - (Ardeola ralloides)1011824662020-07-07
Sort Stork - (Ciconia nigra)1011854452020-05-14
Fuglekonge - (Regulus regulus)1011510842021-03-02
Krikand - (Anas crecca)1011616602021-03-22
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)1011817912021-03-01
Rødhovedet And - (Netta rufina)1001398022020-07-04
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)1001820182021-04-06
Gulspurv - (Emberiza citrinella)1001556092021-04-16
Gråand - (Anas platyrhynchos)1001619502021-02-16
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)991638232020-07-11
Træløber - (Certhia familiaris)991514642021-04-06
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992332582013-02-28
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)981586972021-02-01
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971846842019-11-23
Prærieløber - (Calidris subruficollis)972176652017-10-15
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)961758872021-03-28
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)951716332021-03-02
Allike - (Coloeus monedula)951581612021-03-28
Hvidklire - (Tringa nebularia)941471872020-09-25
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)941584792020-11-15
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941796082019-08-28
Agerhøne - (Perdix perdix)941446132020-09-12
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941619862019-06-01
Sortklire - (Tringa erythropus)941460642021-01-11
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)931456752021-04-06
Småspove - (Numenius phaeopus)921648742020-08-27
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)921718152021-04-08
Purpurhejre - (Ardea purpurea)921613922021-01-06
Ellekrage - (Coracias garrulus)921823442019-05-09
Lille Bjergand - (Aythya affinis)921957092020-05-15
Skeand - (Spatula clypeata)921524772020-06-08
Blå Glente - (Elanus caeruleus)921877682020-04-16
Klyde - (Recurvirostra avosetta)921200142021-04-14
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)911353872020-08-29
Søkonge - (Alle alle)911856982020-10-26
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)901626162020-08-27
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)901443702021-03-09
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)891364802020-11-02
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)891528402021-02-08
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)891558302020-10-31
Gærdesanger - (Sylvia curruca)871481602020-09-24
Damklire - (Tringa stagnatilis)871874012018-05-08
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)871799542020-10-26
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871574922020-03-07
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)871804282020-09-06
Lapværling - (Calcarius lapponicus)871716772020-08-26
Grønirisk - (Chloris chloris)871444952020-11-02
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)861368052020-07-06
Gråsejler - (Apus pallidus)861851142020-11-05
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861508542019-10-30
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861766342012-09-14
 
Arter / Species
Kærløber - (Calidris falcinellus)851716752020-05-23
Stellersand - (Polysticta stelleri)851771572021-03-25
Havlit - (Clangula hyemalis)851439822021-03-09
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851743362019-10-15
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)851433932021-04-04
Bjergand - (Aythya marila)851423322021-03-28
Pibeand - (Mareca penelope)841375952021-04-16
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)841610942021-03-11
Tornirisk - (Linaria cannabina)831340322021-04-09
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)831359352020-04-21
Urfugl - (Lyrurus tetrix)831330362020-08-18
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)831216852020-11-12
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)821570142021-03-22
Svaleklire - (Tringa ochropus)821348012020-09-03
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)821360092020-11-24
Atlingand - (Spatula querquedula)811351212021-04-08
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)811522852020-10-06
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)801674732020-09-15
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801669022019-05-26
Munk - (Sylvia atricapilla)801165042020-06-06
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801576212019-09-07
Jernspurv - (Prunella modularis)801274172021-04-16
Sortand - (Melanitta nigra)791458792020-12-07
Høgeørn - (Aquila fasciata)791760312020-09-03
Vindrossel - (Turdus iliacus)781402832021-03-05
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781734712019-08-24
Triel - (Burhinus oedicnemus)781736102020-08-10
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781321682019-12-19
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)781484972020-12-29
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)781524662020-12-18
Sumpmejse - (Poecile palustris)771262752021-04-04
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)771512302020-10-26
Prærietrane - (Antigone canadensis)771215442021-04-14
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)771339312020-07-01
Gravand - (Tadorna tadorna)771099232021-04-04
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771487932019-12-19
Perleugle - (Aegolius funereus)761934132018-03-23
Storpiber - (Anthus richardi)751517242019-06-30
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751337492018-09-26
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)751629992020-09-03
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)741314232021-03-02
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)741451172020-10-06
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)741672952020-08-04
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731619362020-03-24
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731179752019-02-06
Tjur - (Tetrao urogallus)731241072020-08-29
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)731434182020-11-13
Hedepiber - (Anthus rubescens)731384352019-03-07
Musvit - (Parus major)731205162020-11-12
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)731307502021-04-06
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731378572018-09-27
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)731139432021-01-20
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721291142018-11-14
Sortmejse - (Periparus ater)721102522021-03-09
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)721544932020-09-29
Grønspætte - (Picus viridis)711070162021-02-12
Strømand - (Histrionicus histrionicus)711143752020-07-04
Terekklire - (Xenus cinereus)711450362019-08-23
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)711090632021-03-01
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711405852020-01-08
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)711345312020-11-12
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701308322020-03-15
Ringdue - (Columba palumbus)701174012021-02-08
Gråfisker - (Ceryle rudis)701034282020-03-07
Canadagås - (Branta canadensis)701207612020-10-15
Ringdrossel - (Turdus torquatus)691223042021-01-29
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691497022020-01-26
Husskade - (Pica pica)691119302019-09-16
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)691207412020-10-07
Fjeldrype - (Lagopus muta)681068582020-07-31
Fasan - (Phasianus colchicus)681105532020-09-21
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681462252016-07-30
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681752352017-09-28
Munkegrib - (Aegypius monachus)681363852019-01-10
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)681609582021-02-23
Topmejse - (Lophophanes cristatus)681076732020-12-26
Græshoppesanger - (Locustella naevia)671240942020-11-02
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)671519182021-04-04
Dværggås - (Anser erythropus)671235062021-04-12
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671420162020-01-01
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)671474432021-03-22
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)671060822021-03-17
Hortulan - (Emberiza hortulana)671271552020-05-13
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)671058142020-02-26
Brundrossel - (Turdus eunomus)661145432021-01-19
Blådrossel - (Monticola solitarius)66926662020-10-31
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)661677762020-10-13
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661592632020-02-18
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)661161362020-08-11
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651205842019-12-07
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651379812019-12-24
Rustværling - (Emberiza caesia)651027222020-09-03
Tredækker - (Gallinago media)651482922015-09-09
Grøn Biæder - (Merops persicus)651183562019-04-11
Rovørn - (Aquila rapax)651302612020-01-23
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)641137292020-06-01
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641496022015-06-17
Skovspurv - (Passer montanus)641009942020-08-26
Sortspætte - (Dryocopus martius)641180902021-03-11
Pungmejse - (Remiz pendulinus)641125402020-10-08
Taffeland - (Aythya ferina)641075632021-04-14
Digesvale - (Riparia riparia)641187912019-07-02
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)631275462021-04-14
Bysvale - (Delichon urbicum)63996012020-08-11
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)631007122020-03-24
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)631107962020-11-20
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62804492019-12-20
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621309522019-10-05
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)621044842020-10-08
Stendrossel - (Monticola saxatilis)621014352020-10-05
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611272652019-11-19
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)611080532019-05-09
Skadegøg - (Clamator glandarius)611421882020-08-20
Pibesvane - (Cygnus columbianus)60999982021-04-14
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)601146322021-04-12
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)601058172021-04-14
Inuitmåge - (Larus thayeri)601520392016-05-11
Skovpiber - (Anthus trivialis)601012422020-09-03
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)601185352020-01-01
Nattergal - (Luscinia luscinia)601088852019-07-27
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601184502019-07-07
Sangdrossel - (Turdus philomelos)59992972021-04-14
Revhejre - (Egretta gularis)59848272021-01-06
Spidsand - (Anas acuta)59989922021-03-28
Turteldue - (Streptopelia turtur)581052832020-05-18
Hedelærke - (Lullula arborea)581055892021-04-04
Brilleand - (Melanitta perspicillata)571120842021-03-17
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)561078262020-12-03
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56972522019-10-13
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)561160652020-10-31
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)561066862020-04-24
Lille Gulben - (Tringa flavipes)55883792020-11-24
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)55834592020-05-21
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)54932102021-01-13
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)541008972019-06-27
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)54859702020-06-25
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)54760682020-04-18
Markpiber - (Anthus campestris)541034802018-09-20
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)541047972021-03-05
Rustand - (Tadorna ferruginea)54999812020-06-24
Gulirisk - (Serinus serinus)531021222020-07-06
Mangrovehejre - (Butorides striata)53712552021-01-06
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)53743082020-05-06
Klippeværling - (Emberiza cia)531114572019-12-30
Sørgedue - (Zenaida macroura)52831722020-11-24
Havesanger - (Sylvia borin)52920962020-08-18
Råge - (Corvus frugilegus)52853972021-04-16
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)521147922020-12-21
Jomfrutrane - (Grus virgo)521180362020-09-01
Gulbug - (Hippolais icterina)52929452020-07-01
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51918302019-06-20
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)511048202019-07-06
Alpesejler - (Tachymarptis melba)51878252021-04-02
Fløjlsand - (Melanitta fusca)50900242020-08-26
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491220922020-02-19
Blåvinget And - (Spatula discors)491086912020-03-21
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49700142020-01-20
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)491031282021-01-26
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49889492019-10-28
Vandredrossel - (Turdus migratorius)49814852021-03-18
Amurfalk - (Falco amurensis)491168842019-06-11
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481142992019-03-26
Stortrappe - (Otis tarda)481045122019-10-24
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48662042019-08-06
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)47992372020-10-18
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)47955172021-04-02
Murløber - (Tichodroma muraria)47846822019-08-22
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47747352019-12-13
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47695092020-02-01
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47799362019-09-27
Slagugle - (Strix uralensis)46927332019-10-24
Fyrremejse - (Poecile montanus)46842662020-12-21
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46795232020-03-25
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)461001962018-02-22
 
Arter / Species
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46653332020-03-14
Hvidhals - (Irania gutturalis)46806852016-02-02
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45957782017-06-07
Mandarinand - (Aix galericulata)45774642021-01-20
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)451024222018-09-27
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44765902019-03-05
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44646782019-12-20
Sortbrun And - (Anas rubripes)44890732019-06-27
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44663782020-02-01
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44682782016-06-09
Pileværling - (Emberiza rustica)441050282018-03-28
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)44747062021-04-09
Lille Gulbug - (Iduna caligata)44974502020-06-04
Myrtesanger - (Setophaga coronata)43713132021-03-02
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)43737642021-01-11
Kamblishøne - (Fulica cristata)43601012019-01-18
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43749092019-04-04
Storskråpe - (Ardenna gravis)431040792018-08-11
Armensk Måge - (Larus armenicus)43761692018-05-15
Alaskaryle - (Calidris mauri)43794552019-10-24
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43818292017-03-04
Slagfalk - (Falco cherrug)421074712020-07-28
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42700262019-01-30
Kaffersejler - (Apus caffer)42558562020-11-02
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42734342019-07-19
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42839162017-06-17
Krabbehejre - (Butorides virescens)42692382019-12-19
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42627072018-12-13
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)421022922019-09-28
Masketornskade - (Lanius nubicus)41677052018-09-07
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)41543652021-01-29
Slørugle - (Tyto alba)411066292020-12-10
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40694252019-11-13
Shikra - (Accipiter badius)40639582021-03-07
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)40807862020-10-09
Ørkenløber - (Cursorius cursor)40696332020-05-21
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40989072013-08-22
Rosenterne - (Sterna dougallii)40886812019-08-04
Polarlomvie - (Uria lomvia)40770422018-10-24
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)40574642020-11-24
Willet - (Tringa semipalmata)40636882020-11-06
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39681472019-12-22
Indisk Gås - (Anser indicus)39571012021-01-11
Theklalærke - (Galerida theklae)39584732020-03-14
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)39530402020-04-07
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39785942017-04-20
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)39739082020-12-07
Kanariefugl - (Serinus canaria)39619792020-04-07
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39522172019-12-13
Huldue - (Columba oenas)39671552021-04-12
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39660702019-12-20
Maina - (Acridotheres tristis)38540242020-04-09
Klippedue - (Columba livia)38600762019-12-09
Dalrype - (Lagopus lagopus)38648642016-08-03
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38937892019-07-21
Snegås - (Anser caerulescens)38653192021-04-04
Sortkrage - (Corvus corone)38657382021-02-24
Blåskade - (Cyanopica cooki)37651032019-12-13
Kildire - (Charadrius vociferus)37514072020-07-11
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)37562132020-04-07
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)37524802020-05-06
Tangmåge - (Larus dominicanus)37644712020-08-31
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37551342019-12-12
Stor Hornugle - (Bubo bubo)37851032020-08-29
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37578582019-09-25
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37651502019-07-23
Snehejre - (Egretta thula)37549022019-03-30
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36820232018-05-12
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36810082015-11-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36592232017-04-01
 
Arter / Species
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)36589372021-04-08
Namaquadue - (Oena capensis)36615362019-03-06
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36902372019-11-04
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36735302019-07-06
Krabbeæder - (Dromas ardeola)36629862020-09-27
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36549792018-09-10
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36549602019-12-27
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36775022019-11-11
Mellemhejre - (Ardea intermedia)36517332019-06-30
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)36819832021-01-06
Lille Sejler - (Apus affinis)36635312020-10-07
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)35692372021-03-08
Eremitibis - (Geronticus eremita)35596782015-10-16
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35582372019-06-28
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)35529792020-06-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)35631412021-04-14
 
Arter / Species
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35899092016-12-11
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)351022852019-01-08
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351137812010-07-12
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34500522019-04-22
Savisanger - (Locustella luscinioides)34721882020-05-13
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)34373222020-11-12
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34591932015-07-23
Brudeand - (Aix sponsa)34507562021-03-05
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34837072017-08-13
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34558852018-03-21
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)33586052020-08-07
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33630912017-02-02
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33798002018-08-11
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)33516232020-06-10
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33663252019-07-06
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33729472017-06-15
Skeryle - (Calidris pygmaea)33728302019-09-16
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33656452020-01-31
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33536682019-09-20
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32440582019-02-10
Skifermåge - (Larus schistisagus)32540792019-11-25
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32497022018-10-14
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32743512019-10-13
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32545092017-12-19
Sangspurv - (Melospiza melodia)32470772016-05-13
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31516962020-01-13
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31567112018-01-06
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31627872013-11-08
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31563192018-06-01
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)31549172020-09-27
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31463802020-02-22
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31562792020-01-17
Orientsejler - (Apus pacificus)31927972018-01-16
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31498112017-07-08
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30656232019-11-18
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30442892019-04-13
Bøffeland - (Bucephala albeola)30686952019-02-21
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30577112016-06-09
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30539362018-02-20
Stenspurv - (Petronia petronia)30475152015-02-04
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)29644382020-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29501702019-10-11
 
Arter / Species
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29365562020-01-03
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29667842011-10-24
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29474712019-08-15
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29461942019-12-20
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29524232019-02-19
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29658312019-03-12
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29525882018-05-24
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29515722016-12-13
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29412932020-01-26
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29461682017-06-17
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29631102018-09-22
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)29498332021-03-07
Dværghornugle - (Otus scops)28584602015-10-28
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28747762019-08-02
Cettisanger - (Cettia cetti)28434172017-09-26
Brun Sule - (Sula leucogaster)28466292020-12-09
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28655052015-11-09
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)28399212020-12-14
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28449572020-03-09
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28446942015-01-23
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)28451182021-01-26
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28485282019-04-01
Rødhøne - (Alectoris rufa)28480222020-03-18
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28555512018-09-20
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28406512018-04-05
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28709152020-01-07
Broget Krage - (Corvus albus)28426482019-12-05
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28456792018-03-13
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27380582019-11-27
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27448242020-02-14
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)27384912021-02-04
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)27448232021-01-13
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27851732018-09-25
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27411802017-12-10
Prærieterne - (Sterna forsteri)27477802020-03-21
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27433692019-04-21
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27626212016-08-10
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27468752020-02-18
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27410362018-12-01
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27568502014-07-24
Blåhejre - (Egretta caerulea)27394682020-12-09
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27555302019-05-19
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27419622019-09-12
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27444892020-02-01
Masaistruds - (Struthio camelus)27397842020-12-04
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27353892019-11-27
Indigofinke - (Passerina cyanea)26643422019-11-21
Perlehøne - (Numida meleagris)26338892018-01-20
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26525602019-04-30
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26401822019-02-12
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)26712282020-04-09
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26586602013-06-04
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26445362019-02-10
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26474642017-07-04
Storryle - (Calidris tenuirostris)26537322019-06-21
Rødfodet Sule - (Sula sula)26403452019-07-05
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25395632020-03-25
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25386102018-01-08
Gråspætte - (Picus canus)25403072019-05-19
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25527292019-09-20
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25375752016-08-24
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25536562019-07-02
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25374412016-07-04
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25360712018-01-22
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25473122016-06-24
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25526952020-01-13
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24416652017-08-13
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24389862019-06-20
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24422152019-10-31
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24317232017-04-12
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24376192018-01-08
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24378062019-07-19
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23440072019-04-13
Amarant - (Lagonosticta senegala)23362412019-12-10
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23409222017-11-08
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23357922019-02-27
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23429112019-08-07
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23341412019-10-23
Vegamåge - (Larus vegae)23278512018-09-03
Ørkenspurv - (Passer simplex)23353192019-01-26
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23312772017-12-01
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23407782018-09-19
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)23319772020-06-13
Klireryle - (Calidris himantopus)23419242021-01-13
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)23470952018-11-28
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23402372020-02-18
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23387192015-09-14
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23348982018-12-13
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23349862018-03-26
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22289142018-07-23
Canadamåge - (Larus californicus)22293142015-02-02
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22299732020-02-14
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22626302015-04-05
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22366202017-11-09
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22357532020-01-30
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22406252015-07-10
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22411942019-12-03
 
Arter / Species
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22391492015-12-02
Sortsvane - (Cygnus atratus)22300112021-03-14
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22323152020-02-14
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22363222019-04-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)22252442020-12-15
 
Arter / Species
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)22322132020-06-16
Guldspætte - (Colaptes auratus)22462602015-11-10
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22538752019-08-19
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22321162020-03-18
Engsnarre - (Crex crex)22476462019-12-20
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22352662019-12-07
Huskrage - (Corvus splendens)22375212018-01-27
Mossanger - (Setophaga palmarum)22320172017-10-28
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22361532018-05-22
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22420002017-12-30
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21607302019-05-19
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)21256592021-03-05
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21328962020-01-20
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21432242019-10-10
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21405392015-05-20
Pirol - (Oriolus oriolus)21541772020-12-07
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21335072018-04-16
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21312512020-03-30
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21303632018-04-09
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21399062019-06-12
Dværgspove - (Numenius minutus)21482162019-12-30
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)21315442020-08-18
Rishejre - (Ardeola grayii)21351062019-02-10
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21337192017-11-16
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21304552020-03-10
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)21328752020-10-31
Parulasanger - (Setophaga americana)21304882017-09-08
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20310372018-10-20
Goliathejre - (Ardea goliath)20306102018-11-20
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20374082016-07-30
Lapmejse - (Poecile cinctus)20320782019-11-18
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20349262019-09-25
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20368652019-10-26
 
Arter / Species
Berberhøne - (Alectoris barbara)20274992019-04-26
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20280412018-09-06
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20420372019-01-04
Vagtel - (Coturnix coturnix)20450892020-07-28
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20467182018-12-26
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)20295582020-04-27
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20344752018-03-05
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20308652019-11-05
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20384452019-03-13
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20380132017-10-14
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19272992019-07-02
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19281392020-01-30
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)19308772021-03-07
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19270292019-11-04
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19298062018-08-09
Brun Noddy - (Anous stolidus)19307692018-03-31
Præriesanger - (Setophaga discolor)19271922019-11-14
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19445142020-03-14
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19297742017-10-17
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19253792019-02-07
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19324652019-09-25
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19287042019-04-10
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)19378582020-11-06
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)19286302020-09-27
Balearsanger - (Sylvia balearica)19422892016-06-11
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18260312019-01-26
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18319022014-08-11
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18320872020-01-29
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18327972018-09-06
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18330382014-11-24
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18259532019-02-21
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18297062019-01-11
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18326382019-06-09
Tigerfinke - (Amandava amandava)18288192019-09-25
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18314822015-09-22
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)18313482021-01-03
Sommertangar - (Piranga rubra)18244302021-04-02
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18298182018-01-16
Provencesanger - (Sylvia undata)18306922020-03-18
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17272302020-03-14
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17246252019-02-01
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17352942013-10-12
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17302782020-02-20
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)17460322018-10-19
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17207392019-11-29
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)17289672021-04-08
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17393132017-12-04
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17177292018-12-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17346892009-04-12
 
Arter / Species
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17293612016-05-16
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17318312014-07-24
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17304092016-07-30
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17260632017-12-28
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17315912011-03-06
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17287602019-04-21
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17191532018-07-03
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17283972018-11-17
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17247302018-10-27
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17238902017-03-04
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17305772017-01-27
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16299632017-10-03
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16235782020-02-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16354302011-04-28
 
Arter / Species
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16275522019-02-17
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16373152015-09-21
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16251712019-08-14
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16496252013-12-20
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16188742019-11-18
Ildsanger - (Setophaga fusca)16278902018-12-23
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)16232502020-09-18
Dværgsnegås - (Anser rossii)16351732015-12-17
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16248792019-05-03
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16243682020-02-20
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)16415592020-06-30
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16305252014-03-10
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16307542019-04-13
Dickcissel - (Spiza americana)16202342020-03-12
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16271332013-04-09
Husværling - (Emberiza sahari)16274482018-11-05
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15238262017-10-23
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15231202020-01-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15258982018-01-23
 
Arter / Species
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15282072015-02-02
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15197042017-08-21
Orientgulbug - (Hippolais languida)15285082018-05-30
Blånattergal - (Larvivora cyane)15317892014-04-06
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15256492018-07-23
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15235802020-03-21
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)15192182021-02-01
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15262462018-05-15
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15301182013-04-04
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15307542018-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15411832019-09-28
 
Arter / Species
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15226072020-03-18
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15325932014-07-08
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15173292019-10-31
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15250042015-08-26
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14187152019-12-10
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14186282019-01-09
Steppegulbug - (Iduna rama)14331162013-09-02
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14204512019-11-21
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14217642019-01-26
Guldsisken - (Spinus tristis)14198002015-06-07
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14166192016-11-18
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14279282018-06-07
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14218382020-01-03
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14289992013-11-21
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14371032019-09-18
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14236602013-05-27
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14178612018-03-27
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13250592012-11-14
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13220292012-05-29
Rævespurv - (Passerella iliaca)13279322017-08-11
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13263862016-11-27
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)13213302020-07-11
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13161272020-01-17
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13218232019-11-21
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13204362015-08-01
Crested Caracara - (Caracara plancus)13206322015-07-02
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)13191432020-06-14
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)13420802013-11-02
 
Arter / Species
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13218642017-03-18
Prærievåge - (Buteo swainsoni)13153802021-01-26
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13229642015-11-12
Purpursvale - (Progne subis)13200062015-06-19
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13218122015-02-13
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)13180562021-02-01
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13291602011-01-08
 
Arter / Species
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13209552017-04-23
Rødværling - (Emberiza rutila)13219402018-11-23
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)13186262020-05-25
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12205722019-06-28
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12190822019-08-02
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12158452017-04-07
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12201682012-05-31
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12136192017-01-31
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)12121792019-11-06
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12182012017-02-04
Kappetrel - (Daption capense)12218562020-08-07
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12196172020-03-07
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12187372019-02-12
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12181482019-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12232412012-01-28
 
Arter / Species
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12174272017-06-14
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12225252017-07-18
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12146662019-02-26
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12227652013-08-17
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12220012019-04-01
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12172162019-01-26
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12191472020-03-15
Hættesanger - (Setophaga citrina)12190932019-01-18
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12236122018-09-14
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12188482017-03-27
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)12168852020-12-21
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12144672019-03-06
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)12162602021-02-01
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12151332017-12-28
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11166792019-11-05
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11216392019-02-04
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)11125932020-08-08
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11237582013-10-26
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11130972017-12-14
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11323522013-10-31
 
Arter / Species
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11175732016-05-18
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11167702020-03-02
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11279682011-02-05
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11194822018-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11224392017-12-31
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11322252015-07-01
 
Arter / Species
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11148162017-05-17
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11187062016-03-16
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)11100752020-01-24
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11188092019-02-01
Kapugle - (Asio capensis)11182212017-12-28
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11138462019-08-06
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)10117112018-12-31
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10190632014-10-12
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10165292018-03-17
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10141192019-10-23
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10161422017-01-20
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10191792017-04-20
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10118562016-01-05
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10140052019-04-10
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10283082010-09-15
Maskesule - (Sula dactylatra)10105332019-01-29
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10142062019-01-09
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10197482014-06-03
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10152392018-05-12
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10135372016-05-18
Sodfalk - (Falco concolor)10220762020-09-27
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10168922019-01-23
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10152052013-12-16
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10258902013-02-09
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1087822017-01-14
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10172582014-12-14
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1080862018-06-06
Madeiradue - (Columba trocaz)10180972014-03-18
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10180462012-02-06
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1083122019-11-29
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10157772016-05-16
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9242512019-02-19
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)9119122020-08-11
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9131502015-06-05
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9172292014-11-10
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9132512013-04-07
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9191692015-06-27
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9151192020-03-07
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)9236532012-01-31
 
Arter / Species
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9182042018-11-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9215422010-09-09
 
Arter / Species
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9186912015-10-16
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9164032016-07-22
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9143352018-11-23
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9133682015-05-10
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9120432019-08-04
Hættetrane - (Grus monacha)9158822013-03-26
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9308402012-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)983152020-03-12
 
Arter / Species
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)9115442020-08-08
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)995602019-03-13
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9121962019-02-01
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9173792016-08-11
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)9106352021-03-17
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9158152019-11-04
Skovgøg - (Cuculus optatus)9153372015-08-11
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9154522019-09-13
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)9113402016-12-12
 
Arter / Species
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9152932016-04-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8153392010-02-16
 
Arter / Species
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8147592014-07-31
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)876802019-04-10
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8134152018-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8147882016-08-09
 
Arter / Species
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8155162016-04-06
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8150852013-05-01
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8144452012-12-06
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8145592019-11-14
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)8264092010-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8170312018-02-07
 
Arter / Species
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8125812018-06-29
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)892182019-01-29
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8277252010-04-18
 
Arter / Species
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8340662013-09-27
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)8169282020-05-04
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8118592018-10-11
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8141622016-05-15
Moskusand - (Cairina moschata)872912018-06-19
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8142712018-07-14
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)899492017-12-08
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8182252019-10-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7138372009-03-25
 
Arter / Species
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7142732015-01-09
Etioperspurv - (Passer swainsonii)776172018-05-22
Nathøg - (Chordeiles minor)7147822017-01-21
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7128212017-08-17
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7134772012-03-12
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7119452019-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7131832010-10-28
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7198712013-01-26
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7147312013-04-30
 
Arter / Species
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7119582016-01-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)777792019-06-18
 
Arter / Species
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7138222016-09-16
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7135222018-11-24
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7162702012-07-01
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7158912010-03-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7194392011-05-20
 
Arter / Species
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7187082011-04-23
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7117992016-07-30
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7123962015-11-12
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7147282012-09-06
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7164912019-08-20
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)798452019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)793942014-05-19
 
Arter / Species
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)6101052018-11-30
Stenhøne - (Alectoris graeca)6109182017-07-14
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)685922016-05-16
Gabarhøg - (Micronisus gabar)6105322012-09-23
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6134882019-04-13
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)687742019-02-21
Papegøjealk - (Aethia psittacula)691052018-09-03
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6119122018-03-12
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6123302016-07-15
Amurstær - (Agropsar sturninus)6112642015-04-02
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)678282016-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6152112013-10-21
 
Arter / Species
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)661852019-02-20
Turkestandue - (Columba eversmanni)6117192012-03-06
Laurbærdue - (Columba bollii)688982020-03-30
Fibii - (Sayornis phoebe)696732021-01-29
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)650072020-03-11
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)685472016-12-16
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6145862011-12-18
Mestersanger - (Sylvia hortensis)6103172014-06-23
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6190542008-06-20
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)698822018-08-11
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)668462018-01-27
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)690882012-08-27
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)696902016-05-18
Røddrossel - (Toxostoma rufum)681782018-01-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)597112014-02-10
 
Arter / Species
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)538902019-04-01
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)575872012-11-14
Razolærke - (Alauda razae)570892019-03-01
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5133602013-10-26
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)5106582016-12-07
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)589032011-05-18
Græsrikse - (Crex egregia)578692020-03-07
Angolaspurv - (Passer diffusus)560342020-01-15
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)582722016-02-23
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)577472016-01-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )580742019-01-23
 
Arter / Species
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)579992017-05-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)595192020-08-25
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)5142952009-04-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)587732013-09-04
 
Arter / Species
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)543842019-04-29
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)576002019-04-30
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5175782008-01-01
Peguspurv - (Passer flaveolus)568222013-12-26
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)5100112010-10-05
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)556822016-04-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5147772007-12-17
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5138012002-10-17
 
Arter / Species
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)5101322011-04-01
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)536042018-11-20
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)571982019-05-05
Stor Digesvale - (Riparia cincta)574122013-01-17
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5114832013-10-10
Grådrossel - (Turdus unicolor)578602014-11-28
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)595252015-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5184062007-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5135862011-11-19
 
Arter / Species
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)588482013-11-02
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)528772020-05-04
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)598752011-02-16
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)528742019-04-13
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)560842016-06-21
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)584522019-03-08
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5118542002-10-17
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)597062012-04-26
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)587652015-09-23
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)584862017-03-12
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)463602017-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)499432012-04-04
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)455842019-09-10
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4110072013-03-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4113612010-02-01
 
Arter / Species
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)452172018-07-09
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)4100732011-09-11
 
Arter / Species
Vestlig Kongetyran - (Tyrannus verticalis)436342021-01-03
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)455172019-01-17
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)469162011-08-01
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)475822009-03-03
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)457442012-01-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)485372013-12-29
 
Arter / Species
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)419272019-03-01
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)471352014-08-22
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)431602019-05-19
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)451732014-11-10
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)447402020-09-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)494812006-07-08
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)466152013-01-07
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)470242019-08-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)477692010-02-07
 
Arter / Species
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)446472017-05-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)4113052011-04-22
 
Arter / Species
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)436862020-01-20
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)474232017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3144582004-05-16
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3111912009-08-29
Kærhøg sp. - (Circus sp.)393272011-09-14
 
Arter / Species
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)371002005-01-27
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)368682004-11-22
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)380512013-06-29
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)357322017-02-27
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)367922009-05-31
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)324702020-02-04
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)337672011-07-20
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)357602008-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)381882007-05-09
 
Arter / Species
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)359722018-12-03
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)383922009-05-03
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)333442015-04-28
Stribet Værling - (Emberiza striolata)373382010-01-22
Segland - (Mareca falcata)359832015-04-18
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)314682020-02-18
Tropeskråpe - (Puffinus lherminieri)385222006-08-06
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)360022015-06-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)360502013-03-26
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)345542016-10-22
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)371642011-04-17
 
Arter / Species
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)310662020-02-17
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)329072012-12-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)378092010-12-14
 
Arter / Species
Sahelspurv - (Passer luteus)374382015-02-16
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3111342013-02-13
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)230992015-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)252452006-01-28
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)219392019-07-08
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)230752012-10-12
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)228012011-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)248942013-04-11
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)256602011-11-11
 
Arter / Species
Turkestantornskade - (Lanius phoenicuroides)213882021-01-06
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)225472013-10-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)256092010-04-21
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)237942011-04-02
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)216212016-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)228542013-04-17
 
Arter / Species
Stribet Væver - (Ploceus manyar)234052012-05-09
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)261652007-02-01
Østlig Pivi - (Contopus virens)213072019-02-08
Tajgasædgås - (Anser fabalis)223712020-12-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)260692003-03-19
 
Arter / Species
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)212332019-12-27
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)236982015-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)239112012-01-04
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)255462006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)259892006-09-22
 
Arter / Species
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)257412004-06-02
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)215842019-11-05
Kapsule - (Morus capensis)242382005-01-27
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)246972012-11-14
Kapspurv - (Passer melanurus)218582016-10-03
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)220692017-07-04
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)246082009-10-20
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)243452009-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)253562008-03-27
 
Arter / Species
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)255402010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)241802012-05-05
 
Arter / Species
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)270172009-12-04
Bobwhite - (Colinus virginianus)239902008-07-22
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)213832019-06-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)261422009-06-15
 
Arter / Species
Rustspurv - (Passer motitensis)236002008-01-19
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)177842008-06-23
 
Arter / Species
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)113922017-03-11
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)136682008-12-25
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)121072009-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)130622009-04-22
 
Arter / Species
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)17222018-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)14952019-02-17
 
Arter / Species
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)119862004-12-02
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)110442018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)126722009-05-11
 
Arter / Species
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)18782015-07-14
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)118122012-06-06
Swahilispurv - (Passer suahelicus)19072015-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)145532005-11-19
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)121112011-10-24
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)114642014-02-27
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)116932009-07-27
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)112722015-07-14
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)123402007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)125832009-10-25
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)18192015-08-07
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)15482019-12-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)116122010-10-04
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)19652012-10-15
 
Arter / Species
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)16602018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)16242018-06-19
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)122332013-05-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)122662004-09-19
 
Arter / Species
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)111102018-07-16
Iberisk Sanger - (Sylvia iberiae)17862020-05-11
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)119572010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)17712019-06-02
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)120022009-10-16
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)134842002-06-07
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)128602007-03-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)118762010-10-13

Der er i alt 1159 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.096 sek.
til toppen