Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4566324542020-01-26
Musvåge - (Buteo buteo)4367154832020-02-21
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3647302862020-02-26
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3395031652020-03-07
Høgeugle - (Surnia ulula)3305430912020-03-30
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3174930482020-03-23
Sølvmåge - (Larus argentatus)3035153592020-03-10
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2935234902020-01-14
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2884396892020-03-19
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2825513802020-03-14
Steppehøg - (Circus macrourus)2775474622019-10-09
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2774479092020-03-27
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2503378792020-03-09
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2483563322019-11-13
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2403803912020-03-10
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2393391632020-01-23
Landsvale - (Hirundo rustica)2343141102020-03-17
Isfugl - (Alcedo atthis)2293631622020-04-02
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2233987282019-05-17
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2225656042020-03-11
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2212912542019-12-03
Blåhals - (Luscinia svecica)2133217302020-01-20
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2072749122019-08-07
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2062978442019-12-13
Sildemåge - (Larus fuscus)2013316072019-09-06
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2002638492019-11-29
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1983697292020-03-15
Hedehøg - (Circus pygargus)1963938042019-09-04
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1953229652020-03-07
Trane - (Grus grus)1933037222020-03-26
Sandløber - (Calidris alba)1922505262019-11-18
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1923850742019-03-11
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1883147352019-07-12
Rød Glente - (Milvus milvus)1872931932020-03-20
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1873002182020-03-19
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1854134692020-02-24
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1823128502019-04-06
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1822623702019-09-07
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1813034902020-03-23
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1813015882019-10-17
Duehøg - (Accipiter gentilis)1812903512020-03-26
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1802486832020-03-24
Vandstær - (Cinclus cinclus)1802317042020-03-15
Krognæb - (Pinicola enucleator)1772910252020-03-11
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1753893112020-03-13
Brushane - (Calidris pugnax)1742376922019-09-17
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1732422722020-03-11
Havterne - (Sterna paradisaea)1732571512019-09-06
Ederfugl - (Somateria mollissima)1722347022020-02-17
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1682509162019-11-21
Fjordterne - (Sterna hirundo)1682537642019-08-10
Hærfugl - (Upupa epops)1682241342020-03-25
Mosehornugle - (Asio flammeus)1652879782020-03-25
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643527342018-05-23
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633164752019-03-09
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1622280222020-03-24
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1611998472020-03-13
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612479382020-02-27
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602408182018-09-27
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1593692902020-01-03
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1592233002019-12-13
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1582249822020-03-19
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1582803832019-10-08
Sule - (Morus bassanus)1572182292020-01-28
Knortegås - (Branta bernicla)1572359412020-02-17
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522709122018-10-30
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1522367872019-05-29
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1512313072020-02-25
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1502045812019-10-28
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1492315612019-09-20
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492627152018-03-27
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1492647602019-07-27
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1482180992019-11-05
Sort Glente - (Milvus migrans)1442434072020-01-13
Stær - (Sturnus vulgaris)1442208612020-03-31
Skærpiber - (Anthus petrosus)1432188322020-03-14
Toplærke - (Galerida cristata)1432053222020-03-04
Sølvhejre - (Ardea alba)1421995432020-03-25
Lapugle - (Strix nebulosa)1422344722020-03-17
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1422061222020-02-17
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1412025582020-02-23
Biæder - (Merops apiaster)1402186282019-11-04
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382203742018-11-09
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1382282882019-08-13
Hvinand - (Bucephala clangula)1381844692020-03-16
Dværgfalk - (Falco columbarius)1372477492020-02-19
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1371967792020-01-30
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362168112019-05-21
Rødben - (Tringa totanus)1362065602019-05-19
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1351932862019-12-27
Sabinemåge - (Xema sabini)1352753112018-12-26
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1342763482019-10-24
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1341708542019-11-29
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342503972018-09-10
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1331668922020-03-07
Gøg - (Cuculus canorus)1332022272019-11-27
Dværgryle - (Calidris minuta)1332182872018-10-14
Silkehejre - (Egretta garzetta)1321786492019-11-19
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1322694852019-09-25
Spætmejse - (Sitta europaea)1321952662020-03-21
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322308102018-08-17
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1312234372020-03-18
Solsort - (Turdus merula)1302037592020-03-30
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1292231252019-12-13
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1282382112019-11-18
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1281684112020-03-26
Rødhals - (Erithacus rubecula)1271807912020-03-24
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271676852020-03-30
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1261803362020-03-15
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1261736412020-03-15
Sneugle - (Bubo scandiacus)1253079022018-03-05
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1251887472020-03-24
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1251980962019-11-11
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1251962862019-10-21
Skovhornugle - (Asio otus)1241996832020-03-07
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1241609492020-03-09
Rosenstær - (Pastor roseus)1232356772019-11-08
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1231634412020-03-28
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232995122018-01-16
Kohejre - (Bubulcus ibis)1221645122020-01-13
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222065002019-12-11
Skestork - (Platalea leucorodia)1211907782020-03-09
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1212078972019-10-26
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1201851682019-10-13
Islom - (Gavia immer)1192378502019-07-30
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1192303112019-10-01
Engpiber - (Anthus pratensis)1191756102020-02-05
Gråkrage - (Corvus cornix)1191631222020-03-15
Tornsanger - (Sylvia communis)1181647122019-07-10
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1181802332020-03-15
Stillits - (Carduelis carduelis)1171846152020-03-02
Knarand - (Mareca strepera)1171627382020-03-23
Svartbag - (Larus marinus)1171933092019-12-09
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172400532019-10-01
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1172056912019-09-22
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1161705532019-11-06
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1161814942019-06-01
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1161728532019-09-07
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162643832018-01-26
Tinksmed - (Tringa glareola)1141821192019-08-07
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142014502018-10-24
Natugle - (Strix aluco)1131716962019-12-19
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1131953862019-06-18
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1122160832019-10-15
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1121490862019-11-27
Blishøne - (Fulica atra)1121422562020-03-07
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1111591332020-03-14
Storspove - (Numenius arquata)1111508272020-03-25
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112061652019-09-22
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1112077252020-03-21
Bramgås - (Branta leucopsis)1101570422020-02-03
Gråspurv - (Passer domesticus)1101677552020-03-23
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1102205082020-02-14
Storkjove - (Stercorarius skua)1091755472019-09-27
Sortterne - (Chlidonias niger)1081713692019-07-29
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1081599412019-05-11
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1082353692019-10-15
Skovskade - (Garrulus glandarius)1081378272019-10-05
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1081406512020-03-18
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1081442092020-03-17
Blisgås - (Anser albifrons)1081740572020-03-07
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1071414082019-10-08
Stenvender - (Arenaria interpres)1071407702019-12-12
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1071469122019-12-17
Lunde - (Fratercula arctica)1071778922019-11-18
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061715922019-07-10
Stormmåge - (Larus canus)1061841282019-03-08
Kejserørn - (Aquila heliaca)1062171292020-01-03
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061702412018-10-20
Vibe - (Vanellus vanellus)1061495412019-11-16
Ride - (Rissa tridactyla)1061605992020-03-11
Sanglærke - (Alauda arvensis)1061474472020-04-02
Mursejler - (Apus apus)1061756772019-11-15
Lomvie - (Uria aalge)1061428212020-03-10
Dværgterne - (Sternula albifrons)1061473382019-12-10
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1051612622019-08-16
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1051638682019-09-17
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1051693822020-03-26
Alk - (Alca torda)1041495572020-01-14
Kirkeugle - (Athene noctua)1041768752019-09-28
Knopsvane - (Cygnus olor)1041479082020-01-09
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042438212020-02-04
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1031568842020-03-26
Grågås - (Anser anser)1021560202019-11-18
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1021900002019-10-15
Troldand - (Aythya fuligula)1021522252020-02-20
Sjagger - (Turdus pilaris)1021734472019-01-28
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1011717702020-03-31
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1011361432019-09-17
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1001516952020-03-13
Sort Stork - (Ciconia nigra)1001657142019-08-29
Tejst - (Cepphus grylle)991209082020-03-13
Temmincksryle - (Calidris temminckii)991708712019-09-25
Bomlærke - (Emberiza calandra)991454992020-03-07
Grønsisken - (Spinus spinus)991388302020-03-21
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992130472013-02-28
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)991617292020-03-27
Tophejre - (Ardeola ralloides)981624302018-09-20
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981618562018-03-29
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)971461822020-01-14
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971651092019-11-23
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971980102017-10-15
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)971404612020-02-04
Vendehals - (Jynx torquilla)971524182019-11-18
Ravn - (Corvus corax)961414932020-01-28
Gulspurv - (Emberiza citrinella)961368862020-01-29
Rødhovedet And - (Netta rufina)961201772020-03-30
Fuglekonge - (Regulus regulus)961319722020-03-30
Gråand - (Anas platyrhynchos)951431352019-12-06
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951416472019-02-17
Træløber - (Certhia familiaris)941310322020-04-02
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)941548382020-02-01
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941610312019-08-28
Krikand - (Anas crecca)941414122019-09-28
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941449242019-06-01
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)941580772020-03-02
Allike - (Coloeus monedula)931404062020-03-12
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)931916452020-03-20
Sortklire - (Tringa erythropus)931284182019-11-23
Ellekrage - (Coracias garrulus)921637422019-05-09
Hvidklire - (Tringa nebularia)911296312019-10-07
Lille Bjergand - (Aythya affinis)911746822019-02-21
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)901396732019-04-22
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901432422019-07-23
Skeand - (Spatula clypeata)901351252019-07-17
Agerhøne - (Perdix perdix)901266422019-11-13
Søkonge - (Alle alle)901686302020-01-26
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)891539102019-02-04
Småspove - (Numenius phaeopus)891459542019-09-07
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)891278542020-03-27
Blå Glente - (Elanus caeruleus)891659962019-10-28
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)891273172020-03-07
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)881450202019-06-14
Damklire - (Tringa stagnatilis)871702802018-05-08
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871387592020-03-07
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)861272942019-08-22
Lapværling - (Calcarius lapponicus)861537612019-10-15
Grønirisk - (Chloris chloris)861282912020-03-25
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861621792012-09-14
 
Arter / Species
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861381362018-01-29
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861351342019-10-30
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)851196112019-10-26
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851567002019-10-15
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)841205712019-08-10
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)841338402020-02-20
Kærløber - (Calidris falcinellus)841546952019-09-20
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)841177412019-09-30
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831446702019-01-11
Stellersand - (Polysticta stelleri)831588062019-06-01
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831616302018-11-16
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821589742017-02-14
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)821197472019-12-07
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)821062992020-01-20
Urfugl - (Lyrurus tetrix)821171572019-05-21
Gærdesanger - (Sylvia curruca)811299322019-05-30
Gråsejler - (Apus pallidus)811648602019-11-05
Havlit - (Clangula hyemalis)811279922020-02-17
Klyde - (Recurvirostra avosetta)811034292019-08-07
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801509932019-05-26
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801424622019-09-07
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)801265722020-02-25
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791511322018-09-10
Bjergand - (Aythya marila)791251262020-03-28
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781576572019-08-24
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781175462019-12-19
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781382022017-02-15
Triel - (Burhinus oedicnemus)771570922019-04-26
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)771328312020-03-10
Atlingand - (Spatula querquedula)771192192019-11-27
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771335762019-12-19
Svaleklire - (Tringa ochropus)771178942019-08-19
Pibeand - (Mareca penelope)761204652020-03-31
Jernspurv - (Prunella modularis)761126772019-08-13
Sortand - (Melanitta nigra)761301402020-03-09
Tornirisk - (Linaria cannabina)761174262019-12-17
Perleugle - (Aegolius funereus)761783292018-03-23
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)751360352019-10-28
Storpiber - (Anthus richardi)751378042019-06-30
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751199412018-09-26
Munk - (Sylvia atricapilla)741004052019-05-16
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741482182018-09-27
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731471392020-03-24
Vindrossel - (Turdus iliacus)731250162019-09-16
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731013672019-02-06
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731293862018-08-27
Hedepiber - (Anthus rubescens)731247842019-03-07
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)731174372019-06-27
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)731343372019-12-11
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731236642018-09-27
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721148262018-11-14
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)721178632019-06-30
Gravand - (Tadorna tadorna)72954182019-10-11
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)721165082019-12-01
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)721169002020-03-14
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72985202018-07-13
Sumpmejse - (Poecile palustris)711108052020-03-20
Terekklire - (Xenus cinereus)711302742019-08-23
Tjur - (Tetrao urogallus)711102062019-11-19
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)711285022020-03-20
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711265902020-01-08
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)711513052019-05-24
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701171742020-03-15
Gråfisker - (Ceryle rudis)70911572020-03-07
Musvit - (Parus major)701065112020-02-17
Strømand - (Histrionicus histrionicus)691009552019-09-12
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691344222020-01-26
Husskade - (Pica pica)69986222019-09-16
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)69945922019-10-21
Sortmejse - (Periparus ater)69960832020-03-17
Ringdue - (Columba palumbus)681040592019-10-31
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681333992016-07-30
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681608922017-09-28
Canadagås - (Branta canadensis)681070412019-06-12
Munkegrib - (Aegypius monachus)681239512019-01-10
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)681072482019-11-29
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671292202020-01-01
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)671466892019-12-12
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)67931822020-02-26
Høgeørn - (Aquila fasciata)671503082019-10-28
Fjeldrype - (Lagopus muta)66932282019-11-19
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661460842020-02-18
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)661387642019-08-28
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651071312019-12-07
Græshoppesanger - (Locustella naevia)651106902019-05-17
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651251532019-12-24
Tredækker - (Gallinago media)651355582015-09-09
Grøn Biæder - (Merops persicus)651056382019-04-11
Blådrossel - (Monticola solitarius)65800352019-11-25
Rovørn - (Aquila rapax)651180942020-01-23
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)641525382019-10-24
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)641312202020-03-30
Digesvale - (Riparia riparia)641072762019-07-02
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641364412015-06-17
Rustværling - (Emberiza caesia)64910942019-09-17
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)641043462019-07-02
Fasan - (Phasianus colchicus)63967312019-04-30
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)63888052020-03-24
Skovspurv - (Passer montanus)63880152020-03-18
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)621006182019-10-15
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)621087242020-01-01
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62690832019-12-20
Pungmejse - (Remiz pendulinus)621002052019-07-23
Dværggås - (Anser erythropus)621095022019-05-17
Hortulan - (Emberiza hortulana)621126052018-08-06
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)621347362020-02-25
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621173372019-10-05
Taffeland - (Aythya ferina)62954592018-08-27
Topmejse - (Lophophanes cristatus)62930812020-03-11
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)62984802019-10-26
Grønspætte - (Picus viridis)61883162020-03-31
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)611172002019-02-25
Ringdrossel - (Turdus torquatus)611059602019-11-11
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611144602019-11-19
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)61967152019-05-09
Bysvale - (Delichon urbicum)61874462019-09-03
Inuitmåge - (Larus thayeri)601409972016-05-11
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601067852019-07-07
Nattergal - (Luscinia luscinia)60973522019-07-27
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)591166372020-01-24
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58873972019-02-05
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)581324672019-05-24
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)58934742020-02-17
Sortspætte - (Dryocopus martius)581034182020-03-31
Revhejre - (Egretta gularis)58741972019-08-27
Skadegøg - (Clamator glandarius)581288542018-08-19
Spidsand - (Anas acuta)58876792019-11-19
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)571017792020-02-26
Turteldue - (Streptopelia turtur)57938722019-10-19
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57914822018-06-15
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56860792019-10-13
Skovpiber - (Anthus trivialis)56889942019-08-07
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)54730752020-03-09
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54899992019-06-27
Markpiber - (Anthus campestris)54931012018-09-20
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)54951522019-02-20
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)53831262019-10-24
Klippeværling - (Emberiza cia)531006862019-12-30
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53661142017-12-05
Hedelærke - (Lullula arborea)53928782019-08-24
Brilleand - (Melanitta perspicillata)52991762019-10-13
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)521000032019-07-06
Mangrovehejre - (Butorides striata)52608432019-04-08
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)52648062020-03-14
Sangdrossel - (Turdus philomelos)52867412019-07-31
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)52753992020-01-30
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)52948502019-08-19
Rustand - (Tadorna ferruginea)52890292019-04-11
Lille Gulben - (Tringa flavipes)51748542019-10-17
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)511038982019-12-03
Jomfrutrane - (Grus virgo)511071302016-12-12
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51813752019-06-20
Gulirisk - (Serinus serinus)50907432019-11-25
Prærietrane - (Antigone canadensis)50981702019-06-28
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)50943462020-01-26
Blåvinget And - (Spatula discors)49978812020-03-21
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491114972020-02-19
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49612282020-01-20
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)491006172018-02-22
 
Arter / Species
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49799792019-10-28
Havesanger - (Sylvia borin)49807582020-03-07
Gulbug - (Hippolais icterina)49817612018-09-12
Amurfalk - (Falco amurensis)491074152019-06-11
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481038722019-03-26
Stortrappe - (Otis tarda)48946122019-10-24
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48719322017-01-20
Fløjlsand - (Melanitta fusca)48794662020-02-17
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48573882019-08-06
Sørgedue - (Zenaida macroura)47690182020-03-21
Råge - (Corvus frugilegus)47748512019-12-06
Murløber - (Tichodroma muraria)47759092019-08-22
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47662152019-12-13
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47609492020-02-01
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47709242019-09-27
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)47921112019-02-01
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46886932018-11-20
Slagugle - (Strix uralensis)46838602019-10-24
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46704442020-03-25
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46761182018-12-14
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46567962020-03-14
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46894352019-07-19
Hvidhals - (Irania gutturalis)46717272016-02-02
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45866572017-06-07
Brundrossel - (Turdus eunomus)45931612017-09-18
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45934292018-09-27
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44680232019-03-05
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44596852016-06-09
Pileværling - (Emberiza rustica)44957432018-03-28
Sortbrun And - (Anas rubripes)44810712019-06-27
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44568192020-02-01
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)44987882019-09-03
Fyrremejse - (Poecile montanus)44739122020-02-26
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44555052019-12-20
Armensk Måge - (Larus armenicus)43679292018-05-15
Kamblishøne - (Fulica cristata)43525492019-01-18
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43669982019-04-04
Storskråpe - (Ardenna gravis)43943902018-08-11
Alaskaryle - (Calidris mauri)43715382019-10-24
Lille Gulbug - (Iduna caligata)43872422019-08-28
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43731582017-03-04
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42656552019-07-19
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42620852019-01-30
Mandarinand - (Aix galericulata)42679882019-05-11
Krabbehejre - (Butorides virescens)42613672019-12-19
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42759612017-06-17
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42547162018-12-13
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42935452019-09-28
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42633392018-01-18
Masketornskade - (Lanius nubicus)41604902018-09-07
Slagfalk - (Falco cherrug)41969582018-11-24
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)41650622019-08-22
Rosenterne - (Sterna dougallii)40808682019-08-04
Polarlomvie - (Uria lomvia)40686262018-10-24
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40910822013-08-22
Slørugle - (Tyto alba)40964832020-03-18
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40612662019-11-13
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)39463962019-09-27
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39606992019-12-22
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)39801982020-01-26
Shikra - (Accipiter badius)39561522018-06-03
Theklalærke - (Galerida theklae)39513622020-03-14
Ørkenløber - (Cursorius cursor)39608232019-04-11
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39707082017-04-20
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39450272019-12-13
Willet - (Tringa semipalmata)39556362020-02-19
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)39939582020-03-09
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39578192019-12-20
Klippedue - (Columba livia)38526902019-12-09
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38715172017-11-10
Kanariefugl - (Serinus canaria)38541822020-03-30
Dalrype - (Lagopus lagopus)38572882016-08-03
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38762612018-05-19
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38852992019-07-21
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37479782019-12-12
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37506342019-09-25
Blåskade - (Cyanopica cooki)37582062019-12-13
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37585242019-07-23
Maina - (Acridotheres tristis)37472552018-12-13
Snehejre - (Egretta thula)37479412019-03-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36530132017-04-01
 
Arter / Species
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36452862018-07-18
Tangmåge - (Larus dominicanus)36568982019-11-05
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36487722018-07-04
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36733092015-11-09
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36825732019-11-04
Namaquadue - (Oena capensis)36546732019-03-06
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36663612019-07-06
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36700472019-11-11
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36482362018-09-10
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36479732019-12-27
Indisk Gås - (Anser indicus)36489102018-11-09
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)36450652020-03-30
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36746692018-05-12
Eremitibis - (Geronticus eremita)35520762015-10-16
Kildire - (Charadrius vociferus)35440482018-06-10
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35517972019-06-28
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35825202016-12-11
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351061942010-07-12
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35938012019-01-08
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)35642482020-01-07
Sortkrage - (Corvus corone)35572502019-04-03
Mellemhejre - (Ardea intermedia)35440482019-06-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34564792019-04-21
 
Arter / Species
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34555772018-11-26
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34487172018-03-21
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34526012015-07-23
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34449802019-10-01
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34763902017-08-13
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34435992019-04-22
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)34463272019-11-05
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33564122017-02-02
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33665642017-06-15
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33723072018-08-11
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)33308972019-10-13
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33506832017-07-25
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33467862019-09-20
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33593752019-07-06
Savisanger - (Locustella luscinioides)33643902020-01-13
Skeryle - (Calidris pygmaea)33666422019-09-16
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33584752020-01-31
Huldue - (Columba oenas)33578672020-03-31
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33732182018-06-11
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32517782018-10-24
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32381002019-02-10
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)32607452020-03-15
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)32445502019-07-04
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32663692016-11-06
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32673912019-10-13
Sangspurv - (Melospiza melodia)32408302016-05-13
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32481302017-12-19
Skifermåge - (Larus schistisagus)32474502019-11-25
Snegås - (Anser caerulescens)32573872018-08-29
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32418102018-10-14
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31452292020-01-13
Kaffersejler - (Apus caffer)31412552018-02-01
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31506912018-01-06
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31503032018-06-01
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31566972013-11-08
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31404892020-02-22
Stor Hornugle - (Bubo bubo)31730262019-06-05
Orientsejler - (Apus pacificus)31852062018-01-16
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31502772020-01-17
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31436522017-07-08
Lille Sejler - (Apus affinis)31543122018-08-11
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30587082019-11-18
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30380502019-04-13
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30490592016-06-06
Bøffeland - (Bucephala albeola)30623192019-02-21
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30520702016-06-09
Stenspurv - (Petronia petronia)30413172015-02-04
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30479892018-02-20
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30552162018-11-28
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29419412019-08-15
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29612712011-10-24
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29601862019-03-12
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29406022019-12-20
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29466012019-02-19
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29355812020-01-26
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29409722017-06-17
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29468842018-05-24
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29458082016-12-13
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29566762018-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29445182019-10-11
 
Arter / Species
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29305712020-01-03
Dværghornugle - (Otus scops)28525362015-10-28
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28687342019-08-02
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28392582015-01-23
Cettisanger - (Cettia cetti)28382132017-09-26
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28591292015-11-09
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28395142020-03-09
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28351182018-04-05
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28425312019-04-01
Broget Krage - (Corvus albus)28373202019-12-05
Rødhøne - (Alectoris rufa)28422092020-03-18
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28497182018-09-20
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28646452020-01-07
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28401092018-03-13
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28442112019-07-19
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27327192019-11-27
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27392512020-02-14
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27790672018-09-25
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27359202017-12-10
Prærieterne - (Sterna forsteri)27426152020-03-21
Brun Sule - (Sula leucogaster)27403522017-08-21
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)27337782018-07-04
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27566712016-08-10
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27517112014-07-24
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27380432019-04-21
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27493472019-05-19
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27384892016-02-25
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27358442018-12-01
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27372512019-09-12
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27412982020-02-18
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27303112019-11-27
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27386312020-02-01
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26326012019-03-24
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26391412018-10-12
Perlehøne - (Numida meleagris)26284302018-01-20
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26346672019-02-12
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26467292019-04-30
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26529302013-06-04
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26392162019-02-10
Brudeand - (Aix sponsa)26431012013-10-03
Blåhejre - (Egretta caerulea)26338862019-12-19
Rødfodet Sule - (Sula sula)26349972019-07-05
Indigofinke - (Passerina cyanea)26588372019-11-21
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26424852017-07-04
Storryle - (Calidris tenuirostris)26478032019-06-21
Masaistruds - (Struthio camelus)26341822019-09-30
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25473642019-09-20
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25331582018-01-08
Gråspætte - (Picus canus)25351082019-05-19
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)25652052019-07-08
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25326472016-08-24
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25332722016-07-04
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25486332019-07-02
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25312912018-01-22
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25424392016-06-24
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25344112020-03-25
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25474342020-01-13
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24369052017-08-13
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24345472019-06-20
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24377792019-10-31
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24274222017-04-12
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24330802018-01-08
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24328432019-07-19
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23393812019-04-13
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23365962017-11-08
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23306252019-02-27
Ørkenspurv - (Passer simplex)23307232019-01-26
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23293932019-10-23
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23271172017-12-01
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23360912018-09-19
Amarant - (Lagonosticta senegala)23318122019-12-10
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23376612019-08-07
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23342712015-09-14
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23300322018-12-13
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23305202018-03-26
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23355342020-02-18
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22245922018-07-23
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22324952017-11-09
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22369042019-12-03
 
Arter / Species
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22576542015-04-05
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22282032020-02-14
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22320072019-04-21
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22311642020-01-30
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22358172015-07-10
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22279742020-03-18
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22346522015-12-02
Huskrage - (Corvus splendens)22332292018-01-27
Mossanger - (Setophaga palmarum)22280352017-10-28
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)22275672019-08-20
Guldspætte - (Colaptes auratus)22414432015-11-10
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22489382019-08-19
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22309072019-12-07
Canadamåge - (Larus californicus)22247972015-02-02
Engsnarre - (Crex crex)22427432019-12-20
Klireryle - (Calidris himantopus)22364652020-03-12
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22372942017-12-30
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22252052020-02-14
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22319642018-05-22
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21362292015-05-20
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21557352019-05-19
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21263372018-04-09
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21374772019-10-10
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21285852020-01-20
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21355822019-06-12
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21292872018-04-16
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21271052020-03-30
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21296972017-11-16
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21263492020-03-10
Dværgspove - (Numenius minutus)21435462019-12-30
Parulasanger - (Setophaga americana)21266642017-09-08
Rishejre - (Ardeola grayii)21310442019-02-10
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20309412019-09-25
Goliathejre - (Ardea goliath)20263822018-11-20
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20270732018-10-20
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20334632016-07-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20329872019-10-26
 
Arter / Species
Pirol - (Oriolus oriolus)20489092019-06-15
Lapmejse - (Poecile cinctus)20280542019-11-18
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20239522018-09-06
Berberhøne - (Alectoris barbara)20235142019-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20209272018-06-25
 
Arter / Species
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20272342019-11-05
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20379692019-01-04
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20418642018-12-26
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)20287762019-09-20
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20341392017-10-14
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20302822018-03-05
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20341452019-03-13
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19235852019-07-02
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19234422019-11-04
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19270082016-04-05
Sortsvane - (Cygnus atratus)19255092019-12-20
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)19273272019-01-29
Brun Noddy - (Anous stolidus)19271462018-03-31
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19262772018-08-09
Præriesanger - (Setophaga discolor)19234842019-11-14
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19248252018-03-13
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19252692019-04-10
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19261612017-10-17
Balearsanger - (Sylvia balearica)19385912016-06-11
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19404352020-03-14
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19216122019-02-07
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19287312019-09-25
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19242232020-01-30
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18286552020-01-29
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18293802018-09-06
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18220152019-01-26
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18282662014-08-11
Tigerfinke - (Amandava amandava)18251182019-09-25
Vegamåge - (Larus vegae)18215892013-03-31
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18222932019-02-21
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18261102019-01-11
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18288442019-06-09
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18280412015-09-22
Vagtel - (Coturnix coturnix)18398732019-09-12
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)18328672020-04-02
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18263442018-01-16
Provencesanger - (Sylvia undata)18272102020-03-18
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18248682015-04-08
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18296772014-11-24
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17240372020-03-14
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17215052019-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17315142009-04-12
 
Arter / Species
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17267322020-02-20
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17268922017-08-30
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17177902019-11-29
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17158002018-07-03
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17359812017-12-04
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17141632018-12-07
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17257462016-05-16
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)17269892019-11-19
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17255702019-04-21
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17213592018-10-27
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17268972016-07-30
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17285302014-07-24
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17226722017-12-28
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17283502011-03-06
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17321052013-10-12
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17210272017-03-04
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17273792017-01-27
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17251732018-11-17
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16459222013-12-20
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16157232019-11-18
Ildsanger - (Setophaga fusca)16248022018-12-23
Dværgsnegås - (Anser rossii)16317122015-12-17
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16240262019-02-17
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16337252015-09-21
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16215492019-05-03
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16221422019-08-14
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16211282020-02-20
Sommertangar - (Piranga rubra)16209672018-12-23
Dickcissel - (Spiza americana)16169842020-03-12
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16241382013-04-09
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16275842019-04-13
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16274202014-03-10
Husværling - (Emberiza sahari)16243152018-11-05
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16269602017-10-03
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16204882020-02-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16323262011-04-28
 
Arter / Species
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15166592017-08-21
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)15368422019-02-08
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)15198482020-03-10
Orientgulbug - (Hippolais languida)15255232018-05-30
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15267832013-04-04
Blånattergal - (Larvivora cyane)15287512014-04-06
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15226342018-07-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15375392019-09-28
 
Arter / Species
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15206332020-03-21
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15144902019-10-31
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15274702018-08-13
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15232492018-05-15
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15205802017-10-23
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15194862020-03-18
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15294672014-07-08
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15221342015-08-26
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15251052015-02-02
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15199512020-01-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15223682018-01-23
 
Arter / Species
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15245242018-09-11
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14175752019-11-21
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14136672016-11-18
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)14162672015-07-09
Guldsisken - (Spinus tristis)14172502015-06-07
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14250682018-06-07
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14183702019-01-26
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14154022018-03-27
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14187612020-01-03
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14159222019-12-10
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14159702019-01-09
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14336262019-09-18
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14260752013-11-21
Steppegulbug - (Iduna rama)14302272013-09-02
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14209572013-05-27
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13192332019-11-21
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13179312015-08-01
Crested Caracara - (Caracara plancus)13182572015-07-02
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13223982012-11-14
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13237982016-11-27
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13191902017-03-18
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13203782015-11-12
Purpursvale - (Progne subis)13175242015-06-19
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13184852017-04-23
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13192222015-02-13
Rødværling - (Emberiza rutila)13193412018-11-23
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13268102011-01-08
 
Arter / Species
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13196152012-05-29
Rævespurv - (Passerella iliaca)13253832017-08-11
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13136322020-01-17
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12181432019-06-28
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12194582016-06-09
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12136722017-04-07
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12180162012-05-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12211422012-01-28
 
Arter / Species
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12185322013-08-22
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12147602017-06-14
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12343722013-11-02
 
Arter / Species
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12124252019-02-26
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12170042020-03-07
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12203502013-08-17
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12163112019-02-12
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12157802019-02-12
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12145002019-01-26
Hættesanger - (Setophaga citrina)12164742019-01-18
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)12165332017-01-17
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12118702019-03-06
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12155972019-04-04
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12201662017-07-18
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12196172019-04-01
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12211512018-09-14
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12167982020-03-15
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12128202017-12-28
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12164292017-03-27
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12157012015-02-19
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12167192019-08-02
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)1290072019-11-06
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12159682017-02-04
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12112012017-01-31
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11192092019-02-04
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11213672013-10-26
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11109702017-12-14
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11299782013-10-31
 
Arter / Species
Kappetrel - (Daption capense)11193652013-01-27
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11146312020-03-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11204392017-12-31
 
Arter / Species
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11153942016-05-18
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11126492017-05-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11296032015-07-01
 
Arter / Species
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)11145152019-10-07
Prærievåge - (Buteo swainsoni)11117532020-02-19
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11137712014-04-12
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11174662018-08-13
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11255432011-02-05
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11117612019-08-06
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11144522019-11-05
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11166212016-03-16
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)1174692020-01-24
Kapugle - (Asio capensis)11161182017-12-28
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11166132019-02-01
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10140482017-01-20
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10101312016-01-05
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10146482018-03-17
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10121582019-04-10
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10169892017-04-20
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10128512018-05-12
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10123742019-01-09
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10258972010-09-15
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10133682013-12-16
Maskesule - (Sula dactylatra)1081402019-01-29
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1070982017-01-14
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10154642014-12-14
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10178872014-06-03
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1061122018-06-06
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10115592016-05-18
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10163212012-02-06
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1062362019-11-29
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10139442016-05-16
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10149792019-01-23
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10237242013-02-09
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)1098192018-12-31
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10171052014-10-12
Madeiradue - (Columba trocaz)10162332014-03-18
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)10105092015-05-07
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10119242019-10-23
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9113602015-06-05
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9217322019-02-19
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9155082014-11-10
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9115242013-04-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9198512010-09-09
 
Arter / Species
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9125612018-11-23
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9146992016-07-22
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9111822015-05-10
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9163222018-11-06
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9103112019-08-04
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9169602015-10-16
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9290532012-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)965442020-03-12
 
Arter / Species
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9104632019-02-01
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9155622016-08-11
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9141172019-11-04
Hættetrane - (Grus monacha)9143262013-03-26
Sodfalk - (Falco concolor)9195242011-09-10
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)996322016-12-12
 
Arter / Species
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)974452019-03-13
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9171782015-06-27
Skovgøg - (Cuculus optatus)9135712015-08-11
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9133872019-09-13
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9133752020-03-07
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9136312016-04-01
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8174972006-05-12
 
Arter / Species
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8132202014-07-31
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8114392018-02-02
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8139022016-04-06
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8129902019-11-14
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8129742012-12-06
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8108362018-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8154792018-02-07
 
Arter / Species
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8136042013-05-01
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)876162019-01-29
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)897862017-09-08
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8258952010-04-18
 
Arter / Species
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8103322018-10-11
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8125452018-07-14
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)883672017-12-08
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8162882019-10-14
Moskusand - (Cairina moschata)858742018-06-19
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)8101322017-10-28
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8316362013-09-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8139152010-02-16
 
Arter / Species
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)862402019-04-10
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8125272016-05-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8132152016-08-09
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7119492010-10-28
 
Arter / Species
Nathøg - (Chordeiles minor)7134172017-01-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7182452013-01-26
 
Arter / Species
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7106192016-01-31
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7120772012-03-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7134482013-04-30
 
Arter / Species
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7104222019-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)762792019-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7209712010-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7181002011-05-20
 
Arter / Species
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7125082016-09-16
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7121302018-11-24
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7142762010-03-26
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7148552012-07-01
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7103482016-07-30
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7171752011-04-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)781992014-05-19
 
Arter / Species
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7149702019-08-20
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)740732020-03-09
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7129172015-01-09
Etioperspurv - (Passer swainsonii)763992018-05-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7126062009-03-25
 
Arter / Species
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7114232017-08-17
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7151952011-01-17
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7110212015-11-12
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)783152019-03-01
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7132512012-09-06
Stenhøne - (Alectoris graeca)696292017-07-14
Svanegås - (Anser cygnoides)6163132009-12-22
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)674482016-05-16
Amurstær - (Agropsar sturninus)6101572015-04-02
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)634122020-03-11
Gabarhøg - (Micronisus gabar)693132012-09-23
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)650092019-02-20
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)676842019-02-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6141232013-10-21
 
Arter / Species
Papegøjealk - (Aethia psittacula)678972018-09-03
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6106512018-03-12
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6110502016-07-15
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)667172016-01-17
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6133552011-12-18
Turkestandue - (Columba eversmanni)6106012012-03-06
Laurbærdue - (Columba bollii)676672020-03-30
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)679972012-08-27
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)674372016-12-16
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)685692018-08-11
Mestersanger - (Sylvia hortensis)692112014-06-23
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6178232008-06-20
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)689652018-11-30
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)657062018-01-27
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)685182016-05-18
Røddrossel - (Toxostoma rufum)669932018-01-18
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6121312019-04-13
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)531752019-04-29
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)565752012-11-14
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5164332008-01-01
Razolærke - (Alauda razae)561722019-03-01
Peguspurv - (Passer flaveolus)559342013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)577682013-09-04
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5110152015-10-22
 
Arter / Species
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5121272013-10-26
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)596852016-12-07
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)547422016-04-14
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)567872016-01-05
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5128862002-10-17
 
Arter / Species
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)573112016-02-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5138292007-12-17
 
Arter / Species
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)523692018-11-20
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)568832017-05-26
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)566162019-04-30
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)590702010-10-05
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)584742015-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5174632007-08-22
 
Arter / Species
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)561912019-05-05
Stor Digesvale - (Riparia cincta)564712013-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5126262011-11-19
 
Arter / Species
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)591042011-04-01
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)518252019-04-13
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)551702016-06-21
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5105022013-10-10
Fibii - (Sayornis phoebe)581832011-05-18
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)575312019-03-08
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)5120792012-11-14
Grådrossel - (Turdus unicolor)569402014-11-28
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5109462002-10-17
 
Arter / Species
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)589012011-02-16
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)579122013-11-02
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)522762019-04-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)587482014-02-10
 
Arter / Species
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)580192011-05-18
Græsrikse - (Crex egregia)565942020-03-07
Angolaspurv - (Passer diffusus)551242020-01-15
Vegamåge - (Larus vegae)520842018-09-03
Kapand - (Anas capensis)587522012-04-26
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)578752015-09-23
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)573622017-03-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )567082019-01-23
 
Arter / Species
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)421072019-05-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)485392008-03-19
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)461432011-08-01
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)450572012-01-10
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)411182019-03-01
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)463372014-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)476612013-12-29
 
Arter / Species
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)446832019-01-17
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)467892009-03-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)488002006-07-08
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)459452013-01-07
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)427362020-01-20
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)443562014-11-10
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)466372017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)470872010-02-07
 
Arter / Species
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)438912017-05-20
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)457182019-08-26
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)455912017-09-08
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4101322013-03-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)491512012-04-04
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)446972019-09-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4105302010-02-01
 
Arter / Species
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)442472018-07-09
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)365412005-01-27
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)352072008-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)373192007-05-09
 
Arter / Species
Stribet Værling - (Emberiza striolata)367122010-01-22
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)327822015-04-28
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)351252017-02-27
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)362192009-05-31
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)331972011-07-20
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)354782015-06-22
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)353732018-12-03
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)377862009-05-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)354942013-03-26
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)340272016-10-22
 
Arter / Species
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)33732020-02-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)366122011-04-17
 
Arter / Species
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)312582019-05-20
Segland - (Mareca falcata)353462015-04-18
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)324282012-12-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)375152011-04-22
 
Arter / Species
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)325832019-07-02
Sahelspurv - (Passer luteus)368722015-02-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)371842010-12-14
 
Arter / Species
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)313042020-02-04
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3106452009-08-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3136802004-05-16
 
Arter / Species
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)362492004-11-22
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)372472013-06-29
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)386112011-09-14
 
Arter / Species
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)38212020-02-18
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3103112013-02-13
Stribet Væver - (Ploceus manyar)230452012-05-09
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)257682007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)224142013-04-17
 
Arter / Species
Østlig Pivi - (Contopus virens)28992019-02-08
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)224092011-01-08
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)26962019-12-27
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)232752015-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)256482003-03-19
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)235002012-01-04
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)250602006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)256232006-09-22
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)211492019-11-05
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)29582019-06-01
Kapspurv - (Passer melanurus)215012016-10-03
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)236322013-11-23
 
Arter / Species
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)241582009-10-20
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)216822017-07-04
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)253432004-06-02
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)239302009-09-23
Kapsule - (Morus capensis)238892005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)249782008-03-27
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)236162008-07-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)237652012-05-05
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)257632009-06-15
 
Arter / Species
Rustspurv - (Passer motitensis)232392008-01-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)224772015-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)249042006-01-28
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)212992019-07-08
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)226622012-10-12
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)251192010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)245382013-04-11
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)250702011-11-11
 
Arter / Species
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)265082009-12-04
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)212822016-01-27
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)221492013-10-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)252892010-04-21
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)234052011-04-02
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)117792004-12-02
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)13122019-02-17
 
Arter / Species
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)16402018-06-17
Tajgasædgås - (Anser fabalis)112212018-06-17
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)134602008-12-25
Swahilispurv - (Passer suahelicus)17002015-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)124682009-05-11
 
Arter / Species
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)17002015-07-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)142882005-11-19
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)118922011-10-24
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)112842014-02-27
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)18982018-07-16
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)115132009-07-27
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)121412007-08-13
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)115862012-06-06
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)16482015-08-07
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)13132019-12-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)114222010-10-04
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)124062009-10-25
 
Arter / Species
Kaneland - (Spatula cyanoptera)14202018-06-19
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)119952013-05-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)18202012-10-15
 
Arter / Species
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)14602018-06-19
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)18752018-06-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)120932004-09-19
 
Arter / Species
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)110652015-07-14
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)15152018-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)118512009-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)15912019-06-02
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)132992002-06-07
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)126892007-03-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)117072010-10-13
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)174362008-06-23
 
Arter / Species
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)111242017-03-11
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)119112009-09-08
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)117422010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)128732009-04-22

Der er i alt 1157 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.103 sek.
til toppen