Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4535667142018-02-07
Musvåge - (Buteo buteo)4136415492018-12-06
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3486689652018-12-04
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3264474322018-08-04
Sølvmåge - (Larus argentatus)3004727482018-12-06
Høgeugle - (Surnia ulula)3004871422018-06-19
Spurvehøg - (Accipiter nisus)2934386122018-12-10
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2864759972018-12-13
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2773951722018-12-06
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2705004412018-12-15
Steppehøg - (Circus macrourus)2684959012018-12-13
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2644037482018-11-16
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2392978132018-12-04
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2313118682018-10-02
Landsvale - (Hirundo rustica)2312834432018-09-16
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2313046072018-09-14
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2263386832018-12-01
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2173598702018-11-28
Isfugl - (Alcedo atthis)2143259842018-11-27
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2145244422017-08-23
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2072587272018-10-29
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2052692342018-11-13
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2002446042018-10-21
Sildemåge - (Larus fuscus)1993019602017-07-27
Blåhals - (Luscinia svecica)1982840022018-08-24
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1962976252018-12-17
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1923343942018-10-31
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1883522472018-11-26
Hedehøg - (Circus pygargus)1873594762018-10-27
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)1872309992018-12-13
Trane - (Grus grus)1862752612018-08-08
Sandløber - (Calidris alba)1862223792018-11-24
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1852863742018-10-03
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1842722082018-10-31
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1822379862018-11-08
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1812835902018-10-05
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1783809022018-10-30
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1772747712018-07-20
Rød Glente - (Milvus milvus)1772623122018-11-07
Vandstær - (Cinclus cinclus)1732048292018-11-24
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1732213152018-12-07
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1713601142017-02-10
Brushane - (Calidris pugnax)1702109732018-07-29
Havterne - (Sterna paradisaea)1692326402018-08-01
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1682735082018-10-21
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643242832018-05-23
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1642266262018-11-02
Ederfugl - (Somateria mollissima)1642079462018-10-21
Fjordterne - (Sterna hirundo)1632280582018-10-19
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1612914772018-11-30
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602187532018-09-27
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1592048912018-11-21
Duehøg - (Accipiter gentilis)1572525062018-12-06
Hærfugl - (Upupa epops)1561963852018-11-12
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1552233562018-10-01
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1532536442018-11-30
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1521755942018-10-30
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522460672018-10-30
Knortegås - (Branta bernicla)1512099062018-07-11
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1502126662018-11-29
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1492105192018-12-17
Mosehornugle - (Asio flammeus)1492559332018-12-13
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1491945002018-10-14
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492368982018-03-27
Sule - (Morus bassanus)1481942362018-11-01
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1461997402018-06-24
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1463372072018-11-26
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1452090372018-03-26
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1442411442018-12-13
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1441957892018-11-01
Skærpiber - (Anthus petrosus)1381951012018-12-13
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382012632018-11-09
Toplærke - (Galerida cristata)1381849762018-10-21
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1372047872018-06-06
Stær - (Sturnus vulgaris)1371985732018-01-16
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1371794962018-11-20
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1371851192018-12-12
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1351795952018-10-05
Biæder - (Merops apiaster)1351973492018-09-26
Sort Glente - (Milvus migrans)1342181172018-12-01
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1342080092018-10-21
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1341946852018-11-16
Sabinemåge - (Xema sabini)1342545972018-12-04
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342295612018-09-10
Sølvhejre - (Ardea alba)1341777112018-11-13
Rødben - (Tringa totanus)1341863702018-09-25
Dværgryle - (Calidris minuta)1331977472018-10-14
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322109342018-08-17
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1312480922018-09-26
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1311763412018-03-17
Silkehejre - (Egretta garzetta)1301593312018-07-31
Lapugle - (Strix nebulosa)1302115952016-08-29
Gøg - (Cuculus canorus)1291812482018-09-11
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1291517802018-11-30
Hvinand - (Bucephala clangula)1281635692018-06-10
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1272201102018-10-25
Dværgfalk - (Falco columbarius)1272209482018-11-13
Spætmejse - (Sitta europaea)1271762822018-12-17
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1262036182018-12-10
Sneugle - (Bubo scandiacus)1252833172018-03-05
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1241868652018-10-30
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232795112018-01-16
Solsort - (Turdus merula)1231846092018-12-07
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1232484762018-10-12
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1231761102018-09-14
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1221497492018-12-15
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1211696812018-10-27
Rosenstær - (Pastor roseus)1202158972018-11-15
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1201880652018-08-29
Skestork - (Platalea leucorodia)1191722662018-10-11
Islom - (Gavia immer)1182182002018-11-28
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1181401942018-10-23
Rødhals - (Erithacus rubecula)1171616092018-11-20
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1171441882018-11-20
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1171570042018-08-19
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1171671762018-10-04
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162454472018-01-26
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1161876022018-11-23
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1162215442017-11-09
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1161963452018-11-14
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1161686342018-12-12
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1162116302018-05-16
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1151474812018-11-07
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1151628962018-12-12
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1141837182018-10-24
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1141862962017-03-11
Skovhornugle - (Asio otus)1141777542018-03-18
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1131517972018-10-31
Tornsanger - (Sylvia communis)1131474862018-07-01
Engpiber - (Anthus pratensis)1131578442018-07-23
Svartbag - (Larus marinus)1121748832017-03-06
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1111549552018-08-14
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1111753892018-10-31
Tinksmed - (Tringa glareola)1111645542018-04-07
Gråkrage - (Corvus cornix)1091451002018-11-28
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1091904462018-09-25
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1091505872018-12-04
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1091888972018-10-26
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1082023972018-02-26
Stillits - (Carduelis carduelis)1081651762018-11-06
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1071604932018-12-12
Blishøne - (Fulica atra)1071262832018-07-18
Krognæb - (Pinicola enucleator)1072466142018-08-21
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061546512018-09-19
Knarand - (Mareca strepera)1061434472018-06-02
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1061419272018-07-29
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061529462018-10-20
Storspove - (Numenius arquata)1061331122018-10-18
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1062153552018-12-14
Lunde - (Fratercula arctica)1061617172017-08-13
Storkjove - (Stercorarius skua)1061593972018-10-30
Kohejre - (Bubulcus ibis)1051411822018-12-12
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1051404512018-10-11
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1051431142018-11-26
Stormmåge - (Larus canus)1051670162018-11-06
Gråspurv - (Passer domesticus)1051511782018-02-23
Sortterne - (Chlidonias niger)1051538012018-08-23
Bramgås - (Branta leucopsis)1051396922018-12-01
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1041475552018-09-22
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1032268962018-08-28
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1021246882018-08-08
Ride - (Rissa tridactyla)1021458832018-08-01
Stenvender - (Arenaria interpres)1021250252018-10-25
Sjagger - (Turdus pilaris)1011581842018-11-26
Dværgterne - (Sternula albifrons)1011314442018-09-05
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1011259822018-09-09
Kirkeugle - (Athene noctua)1011610572018-08-01
Lomvie - (Uria aalge)1011264422018-11-15
Knopsvane - (Cygnus olor)1011335282018-10-14
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1011299992018-09-27
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1011511682018-11-30
Natugle - (Strix aluco)1001508132018-12-12
Blisgås - (Anser albifrons)1001570902017-08-11
Hjejle - (Pluvialis apricaria)991403442018-09-20
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)991979032013-02-28
Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)991525392018-07-09
Kejserørn - (Aquila heliaca)981955732018-10-30
Tophejre - (Ardeola ralloides)981481482018-09-20
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)981384552018-11-29
Mursejler - (Apus apus)981572072018-09-07
Skovskade - (Garrulus glandarius)981200832018-12-01
Troldand - (Aythya fuligula)981376072018-07-27
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)981441722018-08-08
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981461292018-03-29
Bomlærke - (Emberiza calandra)971307852018-06-24
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971824172017-10-15
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)971279462018-07-09
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)971287302018-07-01
Alk - (Alca torda)971333202018-11-15
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)971204782018-09-18
Sanglærke - (Alauda arvensis)961306882018-07-10
Temmincksryle - (Calidris temminckii)961543152018-10-04
Sort Stork - (Ciconia nigra)961490072018-09-25
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)961539582018-08-20
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)961730002018-11-14
Vibe - (Vanellus vanellus)951326162018-05-19
Grågås - (Anser anser)951407662018-06-22
Vandrikse - (Rallus aquaticus)931269122018-11-01
Vendehals - (Jynx torquilla)931369922018-05-12
Tejst - (Cepphus grylle)931047232018-11-12
Grønsisken - (Spinus spinus)931241042018-04-02
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)921437372017-07-30
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)921293932018-11-05
Gråand - (Anas platyrhynchos)921289072018-09-27
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)921487302018-08-09
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)921324022018-09-25
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)921403912015-12-31
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)911250772018-10-08
Ellekrage - (Coracias garrulus)911474782018-11-15
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)901548452017-06-10
Hvidklire - (Tringa nebularia)901162292018-09-11
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)901458122018-10-01
Fuglekonge - (Regulus regulus)901169682018-10-24
Skeand - (Spatula clypeata)891212962018-12-15
Ravn - (Corvus corax)891250142018-11-15
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)891264162018-09-07
Sortklire - (Tringa erythropus)881138912018-09-10
Allike - (Corvus monedula)881264032018-12-17
Lille Bjergand - (Aythya affinis)881600632016-04-18
Gulspurv - (Emberiza citrinella)881214522017-08-06
Agerhøne - (Perdix perdix)881133102018-11-14
Krikand - (Anas crecca)881250882018-09-18
Purpurhejre - (Ardea purpurea)881283022018-04-13
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)871310012018-09-04
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)871392512018-12-03
Damklire - (Tringa stagnatilis)871565792018-05-08
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861251862018-01-29
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)861427582018-12-07
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861515282012-09-14
 
Arter / Species
Småspove - (Numenius phaeopus)861306572018-12-03
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)851727012018-11-23
Blå Glente - (Elanus caeruleus)841492412018-07-16
Træløber - (Certhia familiaris)841160702018-07-18
Rødhovedet And - (Netta rufina)831043752018-10-23
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)831232892018-05-10
Lapværling - (Calcarius lapponicus)831388092017-11-14
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831468462018-11-16
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)821311992018-10-03
Søkonge - (Alle alle)821541402015-11-01
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821447472017-02-14
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)821064682018-10-25
Grønirisk - (Chloris chloris)821152832018-11-05
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)811053742018-12-14
Kærløber - (Calidris falcinellus)811408542018-09-16
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)811124112018-10-03
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)811134892017-08-30
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)811217922018-12-11
Stellersand - (Polysticta stelleri)811447992018-04-17
Havlit - (Clangula hyemalis)801155252018-11-20
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)801074652018-08-17
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791390922018-09-10
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)791133882018-06-03
Gærdesanger - (Sylvia curruca)791165862018-10-08
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781276962017-02-15
Urfugl - (Tetrao tetrix)781031282017-04-17
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)781299462017-06-01
Gråsejler - (Apus pallidus)771492552018-11-18
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)771188382018-06-15
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)771064162018-07-01
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)771139512018-06-06
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)771054162018-10-31
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)76935502018-09-02
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)761217302017-11-23
Perleugle - (Aegolius funereus)761660622018-03-23
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)761366652018-08-24
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)761406922018-10-25
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)761452802016-05-07
Triel - (Burhinus oedicnemus)751442702018-09-02
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751093252018-09-26
Bjergand - (Aythya marila)751125952018-10-03
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741367752018-09-27
Atlingand - (Spatula querquedula)741058402018-07-18
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)741241902018-11-21
Jernspurv - (Prunella modularis)731009762018-05-30
Sortand - (Melanitta nigra)731181182018-07-24
Storpiber - (Anthus richardi)731255472018-01-15
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731130742018-09-27
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731177832018-08-27
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721037842018-11-14
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72857842018-07-13
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)711059462018-08-11
Klyde - (Recurvirostra avosetta)71912992018-11-05
Pibeand - (Mareca penelope)711071152018-12-03
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)711183422018-12-11
Alpejernspurv - (Prunella collaris)711358322017-01-20
Munk - (Sylvia atricapilla)71888692018-09-25
Hedepiber - (Anthus rubescens)701124572015-11-11
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)701141192018-12-10
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)691383082018-06-29
Tornirisk - (Linaria cannabina)691043622018-07-09
Svaleklire - (Tringa ochropus)691040312018-09-09
Strømand - (Histrionicus histrionicus)68909352018-10-25
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)681053622018-08-19
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)681036962018-10-21
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681494482017-09-28
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681223372016-07-30
Gravand - (Tadorna tadorna)67846292018-08-31
Munkegrib - (Aegypius monachus)671130612018-01-29
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)671221462018-11-09
Husskade - (Pica pica)67880142018-11-30
Sortmejse - (Periparus ater)67853122018-10-05
Vindrossel - (Turdus iliacus)671106902018-10-16
Tjur - (Tetrao urogallus)67987012018-11-02
Canadagås - (Branta canadensis)66963962018-10-04
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)661350852017-10-16
Sumpmejse - (Poecile palustris)66982982018-11-24
Natravn - (Caprimulgus europaeus)661047832018-05-28
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)651354832018-03-26
Gråfisker - (Ceryle rudis)65810142018-08-20
Tredækker - (Gallinago media)651249852015-09-09
Terekklire - (Xenus cinereus)651164182018-10-09
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)651161842018-03-23
Digesvale - (Riparia riparia)65989782018-05-28
Ringdue - (Columba palumbus)65932972018-04-05
Musvit - (Parus major)65961322018-10-30
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)651204352017-06-22
Rovørn - (Aquila rapax)641083832017-04-10
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)64964262018-10-14
Blådrossel - (Monticola solitarius)64700992018-10-30
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)64836192018-12-10
Græshoppesanger - (Locustella naevia)641008452018-06-07
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhyncus)641020962018-10-06
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641252672015-06-17
Grøn Biæder - (Merops persicus)64952492018-09-07
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)641184422018-09-11
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)631261952018-09-25
Rustværling - (Emberiza caesia)63813412018-09-07
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)63830812018-10-23
Taffeland - (Aythya ferina)62860312018-08-27
Hortulan - (Emberiza hortulana)621000382018-08-06
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)621133372018-10-26
Fjeldrype - (Lagopus muta)62821392018-08-23
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)62949122018-12-07
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)61789142018-08-09
Fasan - (Phasianus colchicus)61873082018-05-10
Skovspurv - (Passer montanus)60784302018-12-15
Inuitmåge - (Larus thayeri)601315482016-05-11
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)60987692018-10-12
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)60870512018-12-14
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)601074542017-04-21
Høgeørn - (Aquila fasciata)601360052018-11-14
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)60596602018-09-02
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)591038942018-08-11
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)59938272018-06-22
Ringdrossel - (Turdus torquatus)59959482018-02-09
Topmejse - (Lophophanes cristatus)59827722018-07-10
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)591394732017-12-02
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)59885432018-06-27
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)591184132018-11-09
Bysvale - (Delichon urbicum)59783752018-09-04
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)591252692017-05-04
Nattergal - (Luscinia luscinia)58871982018-08-08
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)58970902017-07-04
Skadegøg - (Clamator glandarius)581195712018-08-19
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57832912018-06-15
Pungmejse - (Remiz pendulinus)57887882018-06-15
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)561208792018-02-01
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)56886052018-06-13
Spidsand - (Anas acuta)56779262018-09-05
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)56838472018-06-02
Revhejre - (Egretta gularis)56659812018-10-30
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)551039942018-05-18
Skovpiber - (Anthus trivialis)55801022018-06-02
Turteldue - (Streptopelia turtur)54839512018-06-29
Pibesvane - (Cygnus columbianus)54767752018-03-14
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)54769692018-05-23
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)54913902018-09-04
Markpiber - (Anthus campestris)54848762018-09-20
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)53860662018-06-02
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)53759202017-07-08
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)531048202018-10-29
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53587312017-12-05
Klippeværling - (Emberiza cia)52917932018-04-30
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)52810072018-06-02
Rustand - (Tadorna ferruginea)51807062016-08-16
Jomfrutrane - (Anthropoides virgo)51989082016-12-12
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)50578792018-01-09
Sortspætte - (Dryocopus martius)50916972018-09-06
Hedelærke - (Lullula arborea)50835142018-05-03
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)50644932018-08-09
Sangdrossel - (Turdus philomelos)50777742018-06-06
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491016832018-10-11
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)49909782018-09-21
Mangrovehejre - (Butorides striatus)49528962018-10-27
Brilleand - (Melanitta perspicillata)49884932018-02-23
Prærietrane - (Grus canadensis)49897942018-10-11
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)49677542018-04-13
Gulbug - (Hippolais icterina)49742252018-09-12
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)48844122018-06-02
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48645342017-01-20
Amurfalk - (Falco amurensis)48983142017-12-08
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)47501042018-02-22
Rubinnattergal - (Calliope calliope)47945562017-05-17
Grønspætte - (Picus viridis)47745412018-10-16
Stortrappe - (Otis tarda)47855982018-08-06
Dværggås - (Anser erythropus)47948252017-11-09
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)47950932018-02-25
Gulirisk - (Serinus serinus)47824272017-07-14
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)46635292018-08-21
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46808392018-11-20
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)46594262016-06-21
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46687412018-12-14
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)46546172018-10-21
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)46830852018-12-10
Hvidhals - (Irania gutturalis)46645192016-02-02
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)46859472018-02-22
 
Arter / Species
Fløjlsand - (Melanitta fusca)46707772018-09-22
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)46544802017-12-31
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)45721662016-11-22
Slagugle - (Strix uralensis)45768032016-06-17
Blåvinget And - (Spatula discors)45880652018-03-18
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45797442017-06-07
Sporevibe - (Vanellus spinosus)45495282017-10-16
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)45835292018-11-21
Råge - (Corvus frugilegus)45676842018-03-26
Alaskaryle - (Calidris mauri)45657092018-12-12
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45856012018-09-27
Murløber - (Tichodroma muraria)45680242016-11-27
Brundrossel - (Turdus eunomus)45854732017-09-18
Pileværling - (Emberiza rustica)44881432018-03-28
Kongeterne - (Thalasseus maxima)44615832017-10-06
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44534492016-06-09
Storskråpe - (Ardenna gravis)43870452018-08-11
Havesanger - (Sylvia borin)43716592018-08-14
Sortbrun And - (Anas rubripes)43745592017-04-17
Øregrib - (Torgos tracheliotus)43662582017-03-04
Armensk Måge - (Larus armenicus)43610142018-05-15
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42572082018-01-18
Kamblishøne - (Fulica cristata)42463062018-01-16
Sortstrubet Sanger - (Sylvia rueppelli)42692742017-06-17
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42485642018-12-13
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)42890702018-11-27
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)42600012016-06-09
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)42797672018-04-06
Masketornskade - (Lanius nubicus)41548092018-09-07
Mandarinand - (Aix galericulata)41611462018-10-21
Slagfalk - (Falco cherrug)41881722018-11-24
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)41554382018-04-10
Fyrremejse - (Poecile montanus)41649022018-06-24
Lille Gulbug - (Iduna caligata)41786722018-10-16
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)41588342017-05-16
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)41615282018-12-07
Sørgedue - (Zenaida macroura)40593542016-07-07
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)40869432018-10-19
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)40866212016-02-09
Krabbehejre - (Butorides virescens)40550112017-07-20
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40846952013-08-22
Willet - (Tringa semipalmatus)40499022018-12-12
Polarlomvie - (Uria lomvia)40618242018-10-24
Shikra - (Accipiter badius)39502512018-06-03
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)39757702003-08-17
 
Arter / Species
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)39578672018-05-16
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39642302017-04-20
Rosenterne - (Sterna dougallii)39738192016-08-05
Theklalærke - (Galerida theklae)38460442016-07-10
Lille Gulben - (Tringa flavipes)38629092017-11-25
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)38397752018-06-01
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38655152017-11-10
Cistussanger - (Cisticola juncidis)38515392018-09-02
Dalrype - (Lagopus lagopus)38511892016-08-03
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38697602018-05-19
Slørugle - (Tyto alba)37882392018-01-24
Klippedue - (Columba livia)37470262018-11-15
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)37787112017-07-05
Maina - (Acridotheres tristis)37421812018-12-13
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)37404692017-09-13
Indisk Gås - (Anser indicus)36433472018-11-09
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)36450022015-10-22
Blåskade - (Cyanopica cooki)36523942018-01-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36483702017-04-01
 
Arter / Species
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36402452018-07-18
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)36531372018-04-30
Ørkenløber - (Cursorius cursor)36539602018-07-18
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)36541922016-05-10
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36688682018-05-12
Lille Flamingo - (Phoenicopterus minor)36428022018-09-10
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36673852015-11-09
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36430602018-07-04
Eremitibis - (Geronticus eremita)35467212015-10-16
Namaquadue - (Oena capensis)35486802018-09-10
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)35605552018-03-22
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)35438972018-03-21
Snehejre - (Egretta thula)35425722015-10-30
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35768212016-12-11
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)35994922010-07-12
Kanariefugl - (Serinus canaria)35480392018-01-04
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)35640242017-12-02
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)35516852018-11-30
Kildire - (Charadrius vociferus)35390272018-06-10
Stribet Sanger - (Setophaga striata)35760242018-03-21
Sortkrage - (Corvus corone)34513652018-11-02
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)34868142017-06-15
Stillehavslom - (Gavia pacifica)34343152018-11-19
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34473702015-07-23
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34395322018-02-12
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)34419572018-09-12
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)34418062017-02-02
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34702672017-08-13
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)34584762016-07-04
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34503442018-11-26
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)34464382018-10-11
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33455232017-07-25
Sangspurv - (Melospiza melodia)33368112017-06-12
Tangmåge - (Larus dominicanus)33509192016-03-25
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33661362018-06-11
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)33392002018-01-04
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33514042017-02-02
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)33386672017-12-23
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)33414262017-08-30
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33665332018-08-11
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33610932017-06-15
Savisanger - (Locustella luscinioides)32580512018-05-28
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)32546932018-09-18
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32605092016-11-06
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32467692018-10-24
Marabustork - (Leptoptilos crumeniferus)32427992017-12-19
Mellemhejre - (Egretta intermedia)32378242018-10-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)32515322013-02-28
 
Arter / Species
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)32262112016-05-15
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)32532792018-05-19
Snegås - (Anser caerulescens)32525672018-08-29
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31449382018-06-01
Orientsejler - (Apus pacificus)31789862018-01-16
Kaffersejler - (Apus caffer)31362802018-02-01
Skifermåge - (Larus schistisagus)31405472017-12-12
Rüppells Grib - (Gyps rueppellii)31453892018-01-06
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31390032017-07-08
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)31523842018-11-12
Lille Sejler - (Apus affinis)31488822018-08-11
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31517822013-11-08
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30469662016-06-09
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30448342016-06-06
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30502652018-11-28
Stenspurv - (Petronia petronia)30367502015-02-04
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30432322018-02-20
Dværgskarv - (Microcarbo pygmeus)30396072018-08-29
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)30391762017-11-21
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29510882018-09-22
Huldue - (Columba oenas)29513632017-04-21
Stor Hornugle - (Bubo bubo)29654982018-12-15
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)29608042015-07-05
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29408382016-12-13
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)29452602018-10-15
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29412962018-05-24
Sortstjert - (Oenanthe melanura)29326102018-09-27
Snefinke - (Montifringilla nivalis)29403412018-03-18
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29566732011-10-24
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29371422017-06-17
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)28529002015-01-18
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)28356262018-06-29
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)28374072017-06-03
Dværglærke - (Calandrella rufescens)28357062018-03-13
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28306872018-04-05
Dværghornugle - (Otus scops)28476582015-10-28
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28442902018-09-20
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28540872015-11-09
Bøffeland - (Bucephala albeola)28566982018-04-24
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)28548612013-02-28
Cettisanger - (Cettia cetti)28342652017-09-26
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)28649462018-12-14
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28351842015-01-23
Louisianahejre - (Egretta tricolor)28420292018-11-20
Skeryle - (Eurynorhynchus pygmeus)28603092015-11-05
Rosasanger - (Sylvia mystacea)27376732018-05-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)27397542018-08-21
 
Arter / Species
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)27593112017-07-08
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27519042016-08-10
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27318842017-12-10
Broget Krage - (Corvus albus)27330102018-03-16
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27343002016-02-25
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)27356822015-09-23
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27474062014-07-24
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)27634472016-07-17
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cincturus)27296682018-07-04
Brun Sule - (Sula leucogaster)27362022017-08-21
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27312292018-12-01
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27732442018-09-25
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)26301682018-12-12
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)26329662016-06-23
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)26367122018-07-23
Brudeand - (Aix sponsa)26387102013-10-03
Prærieterne - (Sterna forsteri)26387052015-06-22
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)26350262018-08-25
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)26313282018-11-08
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)26350612018-09-20
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26387162017-07-04
Rødhøne - (Alectoris rufa)26374932017-01-19
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)26432842018-10-12
Perlehøne - (Numida meleagris)26246472018-01-20
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)26416042015-09-22
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26348622018-10-12
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26480882013-06-04
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25290532018-01-08
Indigofinke - (Passerina cyanea)25537562015-10-18
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)25319362018-03-13
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25381692016-06-24
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)25340962016-06-06
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25288842016-08-24
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)25332872018-09-09
Rødfodet Sule - (Sula sula)25307112017-01-12
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)25280522016-03-31
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)25414342017-02-17
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)25333302015-03-02
Blåhejre - (Egretta caerulea)25300862015-05-17
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)25395842013-10-24
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25275042018-01-22
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)24310732016-05-14
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)24332372017-11-08
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)24426482018-05-14
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24290672018-01-08
Storryle - (Calidris tenuirostris)24425852014-06-12
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)24427762017-01-02
Gråspætte - (Picus canus)24303712018-01-24
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24332502017-08-13
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24238002017-04-12
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)24257382018-11-08
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)24600102014-06-17
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23312462018-09-19
Masaistruds - (Struthio camelus)23300592016-11-19
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23263242018-12-13
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)23320062018-11-19
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)23281082018-10-27
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23268632018-03-26
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)23436902016-02-23
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)23298512016-07-02
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)23304342015-07-20
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23237552017-12-01
Huskrage - (Corvus splendens)22299442018-01-27
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22210892018-07-23
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)22303892018-03-09
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22288562017-11-09
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)22305202018-05-24
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22286272018-05-22
Mossanger - (Setophaga palmarum)22244732017-10-28
Guldspætte - (Colaptes auratus)22377622015-11-10
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)22281222018-11-23
Amarant - (Lagonosticta senegala)22279082017-04-20
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)22324952017-01-09
Canadamåge - (Larus californicus)22215292015-02-02
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22534922015-04-05
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22311342015-12-02
Gulstrube - (Geothlypis trichas)22257682017-01-22
Ørkenspurv - (Passer simplex)22267152017-12-28
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)22340442015-02-15
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22327892017-12-30
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)21349922018-01-22
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)21262932018-10-23
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21262892017-11-16
Parulasanger - (Setophaga americana)21234382017-09-08
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)21282002015-11-21
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21228642018-04-09
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21258422018-04-16
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)21446752014-03-12
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)21270542016-04-30
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21328512015-05-20
Klireryle - (Calidris himantopus)21323402016-05-21
Goliathejre - (Ardea goliath)20233122018-11-20
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20308612017-10-14
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)20325072017-04-28
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20237872018-10-20
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)20230642018-08-13
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)20317512015-11-03
Gulddrossel - (Zoothera aurea)20509052017-09-18
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20301782016-07-30
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)20419972018-06-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20182042018-06-25
 
Arter / Species
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)20273952015-08-04
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20206932018-09-06
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20266152018-03-05
Rishejre - (Ardeola grayii)20273552013-12-26
Helenaastrild - (Estrilda astrild)20244252017-11-28
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)20246282016-02-29
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)19254782015-11-24
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)19238782017-11-26
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19233122018-08-09
Balearsanger - (Sylvia balearica)19355502016-06-11
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)19377462018-06-07
Pirol - (Oriolus oriolus)19445392017-05-19
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19237622016-04-05
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)19278752015-01-25
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19233612017-10-17
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)19235532018-11-02
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)19251672015-02-13
Brun Noddy - (Anous stolidus)19243462018-03-31
Berberhøne - (Alectoris barbara)19201072018-01-12
Engsnarre - (Crex crex)19378842018-06-10
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19217382018-03-13
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)19239252018-01-12
Lapmejse - (Poecile cinctus)19246402017-05-16
Vinhejre - (Ardeola bacchus)19242672017-06-28
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18254552014-08-11
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18235372018-01-16
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)18118822018-12-07
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)18371272018-05-30
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)18208632018-08-09
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18265002014-11-24
Vegamåge - (Larus vegae)18191912013-03-31
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18218472015-04-08
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)18226572015-06-27
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18265882018-09-06
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)18257292014-04-06
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)18205652018-05-06
Rørskarv - (Microcarbo africanus)18185362018-02-07
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)18337432017-03-10
Dværgspove - (Numenius minutus)18377312012-05-27
Præriesanger - (Setophaga discolor)18206402017-09-08
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18253032015-09-22
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17187352018-10-27
Sortsvane - (Cygnus atratus)17220752018-07-31
Provencesanger - (Sylvia undata)17244652016-07-11
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)17248392017-04-20
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17246782017-01-27
Tigerfinke - (Amandava amandava)17219562018-04-09
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)17258242014-02-24
Iraklarmdrossel - (Turdoides altirostris)17259132014-07-24
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)17199782014-10-01
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17237972017-08-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17292402009-04-12
 
Arter / Species
Bjergrubinnattergal - (Luscinia pectoralis)17295352013-10-12
Vagtel - (Coturnix coturnix)17363472016-06-20
Chukarhøne - (Alectoris chukar)17231172015-11-26
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17130012018-07-03
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17188862017-03-04
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)17189762018-09-18
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17224422018-11-17
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17238482016-07-30
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17229302016-05-16
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17332192017-12-04
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17259282011-03-06
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)17202892018-08-06
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)17240182016-04-06
Gulbrun Larmdrossel - (Turdoides fulva)17200902017-12-28
Husværling - (Emberiza sahari)16214552018-11-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16303332011-04-28
 
Arter / Species
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)16190652018-03-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)16299872014-04-10
 
Arter / Species
Dværgsnegås - (Anser rossii)16291032015-12-17
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16217992013-04-09
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)16153122016-03-22
Arabisk Larmdrossel - (Turdoides squamiceps)16188722016-05-29
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16426912013-12-20
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)16294012015-05-27
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)16299642018-12-07
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16244982017-10-03
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16247562014-03-10
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16308692015-09-21
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15202642018-07-23
Orientgulbug - (Hippolais languida)15227942018-05-30
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)15181712018-01-08
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15247392018-08-13
Blånattergal - (Larvivora cyane)15262852014-04-06
Krattornskade - (Tchagra senegalus)15180132018-02-02
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)15248492015-04-08
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)15232292018-10-25
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15227822015-02-02
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)15231212017-06-29
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)15198212017-01-17
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15142282017-08-21
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)15131892018-11-08
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15218532018-09-11
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)15215302015-01-14
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15197282015-08-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15200162018-01-23
 
Arter / Species
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15270252014-07-08
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15179592017-10-23
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)15208392018-10-27
Ildsanger - (Setophaga fusca)15214012017-11-17
Sommertangar - (Piranga rubra)15180802018-10-11
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15242692013-04-04
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15203302018-05-15
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14237132013-11-21
Rødbrun Spurv - (Passer rutilans)14143712015-07-09
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14187032013-05-27
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14110092016-11-18
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)14172432017-04-11
Koel - (Eudynamys scolopaceus)14116502017-06-25
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)14169242016-04-24
Nandayparakit - (Aratinga nenday)14220102015-02-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)14335512018-05-04
 
Arter / Species
Steppegulbug - (Iduna rama)14280512013-09-02
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14134402018-03-27
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)14182552018-10-11
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14226032018-06-07
Guldsisken - (Carduelis tristis)14153802015-06-07
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13169522017-03-18
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)13135612013-02-04
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)13326622011-08-09
Purpursvale - (Progne subis)13156952015-06-19
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)13172352011-05-12
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13203662012-11-14
Rævespurv - (Passerella iliaca)13234542017-08-11
Rødværling - (Emberiza rutila)13170352018-11-23
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13177932012-05-29
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13169522015-02-13
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13157702015-08-01
Crested Caracara - (Polyborus plancus)13163022015-07-02
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)13161242017-02-04
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13217652016-11-27
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13163422017-04-23
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)13157602017-03-27
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)13135642016-03-22
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13181702015-11-12
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12129662017-06-14
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12184122017-07-18
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12166082013-08-22
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)1292642017-01-31
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12126242018-11-30
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12180052013-08-17
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12140722017-02-04
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12162162012-05-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12197182012-01-28
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12323742013-11-02
 
Arter / Species
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12173612016-06-09
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)12177042018-05-30
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12139542015-02-19
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12109162017-12-28
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12145522017-03-27
Dickcissel - (Spiza americana)12139062018-11-17
Sort Rørvagtel - (Limnocorax flavirostra)12118762017-04-07
Stribet Larmdrossel - (Turdoides huttoni)12147802017-01-17
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)12168302017-11-13
Toplunde - (Lunda cirrhata)12192612018-09-14
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11158302018-08-13
Hættesanger - (Setophaga citrina)11136042018-08-24
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)11135932018-01-31
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11107072017-05-17
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)1191712017-12-14
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11119282014-04-12
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11137852016-05-18
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)11174332016-12-12
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11195222013-10-26
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)11105452013-10-29
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)11146882016-10-31
Kappetrel - (Daption capense)11176922013-01-27
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)11135202015-08-04
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)1194712018-12-07
Kapugle - (Asio capensis)11144102017-12-28
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)11148172014-11-25
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11272262015-07-01
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11281042013-10-31
 
Arter / Species
Pallas' Græshoppesanger - (Locustella certhiola)11238352011-02-05
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11149582016-03-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11190142017-12-31
 
Arter / Species
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)1087352016-01-05
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)1092232015-05-07
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10139722014-12-14
Prærievåge - (Buteo swainsoni)10100202018-10-25
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1058092017-01-14
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10125152017-01-20
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)10143982015-10-20
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)10127832017-05-26
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10162562014-06-03
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)10155482017-02-17
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)10293542011-04-13
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)1099982016-05-18
Madeiradue - (Columba trocaz)10146262014-03-18
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10149952012-02-06
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)10145702016-07-22
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10219362013-02-09
Kilehalet Skråpe - (Puffinus pacificus)10131662018-03-17
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)10173052017-04-23
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)10106882017-11-03
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10243392010-09-15
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10124952016-05-16
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10106202018-05-12
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10154182014-10-12
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10120282013-12-16
Canadasanger - (Cardellina canadensis)10127252016-10-31
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1045562018-06-06
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10153482017-04-20
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9122552016-04-01
Sibirisk Allike - (Corvus dauuricus)9156212015-06-27
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)995702015-05-10
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)9124112017-09-08
Sodfalk - (Falco concolor)9181342011-09-10
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)9153452011-01-08
 
Arter / Species
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9102242013-04-07
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)997522018-11-14
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9110152018-11-23
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9149662018-11-06
Skovgøg - (Cuculus opatus)9121582015-08-11
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9155862015-10-16
Hættetrane - (Grus monacha)9131882013-03-26
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)997502015-06-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9185552010-09-09
 
Arter / Species
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9140792016-08-11
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)9145562017-01-10
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9141122014-11-10
Maskesule - (Sula dactylatra)959432018-12-03
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)977582018-05-06
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)9131152015-05-03
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9131052016-07-22
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9279032012-02-12
 
Arter / Species
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)949432018-11-08
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)9104602018-12-15
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)982502016-12-12
 
Arter / Species
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8126192016-04-06
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)8103312015-05-25
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)838602018-08-05
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)8134442015-04-12
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8111242016-05-15
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8117392012-12-06
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)8192632010-10-17
Moskusand - (Cairina moschata)844292018-06-19
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)8120192015-07-08
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)888872016-07-04
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)899522018-02-02
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8120432013-05-01
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)886802017-09-08
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)889582017-10-28
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8118412014-07-31
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)895512018-11-13
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8112082018-07-14
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8239912010-04-18
 
Arter / Species
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8294072013-09-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8128912010-02-16
 
Arter / Species
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)890982018-10-11
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)870012017-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8119612016-08-09
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8143222018-02-07
 
Arter / Species
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)8100592018-05-16
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8164472006-05-12
 
Arter / Species
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)894252018-06-29
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)8127162013-05-19
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7119802012-09-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7109082010-10-28
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7125522013-04-30
 
Arter / Species
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)799512015-11-12
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7107972018-11-24
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7110682012-03-12
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7196692010-02-02
 
Arter / Species
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7158512011-04-23
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythrophthalmus)7130642010-03-26
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)759332018-01-22
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7104302017-08-17
Etioperspurv - (Passer swainsonii)754422018-05-22
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)791312016-07-30
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7115892015-01-09
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7114532016-09-16
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)747862016-12-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7170562011-05-20
 
Arter / Species
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)783902018-10-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7171152013-01-26
 
Arter / Species
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7140462011-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)772622014-05-19
 
Arter / Species
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)7117402013-05-25
Sort Urfugl - (Tetrao mlokosiewiczi)7137412012-07-01
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)7142322015-02-17
Nathøg - (Chordeiles minor)7122162017-01-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7118262009-03-25
 
Arter / Species
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)666332016-08-05
Pygmæhejre - (Ardeirallus sturmii)694982018-03-12
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)679772018-11-30
Papegøjealk - (Aethia psittacula)670052018-09-03
Gabarhøg - (Micronisus gabar)684152012-09-23
Amurstær - (Agropsar sturninus)692382015-04-02
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)665382016-12-16
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)6143002009-05-03
Svanegås - (Anser cygnoides)6153262009-12-22
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)674252016-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6133482013-10-21
 
Arter / Species
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)665402016-05-16
Mestersanger - (Sylvia hortensis)682082014-06-23
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)644802017-11-11
Røddrossel - (Toxostoma rufum)659652018-01-18
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)687382018-11-21
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)671602018-08-11
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)670552012-08-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)647822014-01-20
 
Arter / Species
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)699172016-07-15
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)657752016-01-17
Turkestandue - (Columba eversmanni)697492012-03-06
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6121822011-12-18
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)650502018-10-08
Stenhøne - (Alectoris graeca)685192017-07-14
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6166902008-06-20
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)648432018-01-27
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)6133932012-04-04
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)583252011-04-01
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5121972002-10-17
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Iduna aedon)583862010-10-05
Grådrossel - (Turdus unicolor)562402014-11-28
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)5102822010-06-28
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)577312015-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5167522007-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5119032011-11-19
 
Arter / Species
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)566222016-02-23
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)570342013-11-02
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)571782015-09-23
Stor Digesvale - (Riparia cincta)557642013-01-17
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)559972017-05-26
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)565552017-03-12
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5102342002-10-17
 
Arter / Species
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)588292016-12-07
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)540162016-04-14
Stor Græshoppesanger - (Locustella fasciolata)5111312013-10-26
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)513582018-11-20
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5102452015-10-22
 
Arter / Species
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)537982018-10-29
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5155792008-01-01
Fibii - (Sayornis phoebe)574952011-05-18
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)573172011-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)580112014-02-10
 
Arter / Species
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)560722016-01-05
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)545202016-06-21
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)557512012-11-14
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)580722011-02-16
Peguspurv - (Passer flaveolus)552102013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)570152013-09-04
 
Arter / Species
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)596782013-10-10
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)564572012-03-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5132322007-12-17
 
Arter / Species
Vegamåge - (Larus vegae)510532018-09-03
Kapand - (Anas capensis)580022012-04-26
Laurbærdue - (Columba bollii)464992017-12-23
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)458222017-12-15
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)456582017-12-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )454632017-02-21
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)498902010-02-01
 
Arter / Species
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)437022014-11-10
Græsrikse - (Crex egregia)449542016-01-17
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)466262011-05-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)465752010-02-07
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)485122012-04-04
 
Arter / Species
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)448092017-07-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)483552006-07-08
 
Arter / Species
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)493602013-03-24
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)448942017-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)469882013-12-29
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)454962011-08-01
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)453032013-01-07
Razolærke - (Alauda razae)452392012-03-12
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)435522018-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)479672008-03-19
 
Arter / Species
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)456942014-08-22
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)432512017-05-20
Angolaspurv - (Passer diffusus)443032015-03-06
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)445452012-01-10
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)460252009-03-03
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)361302005-01-27
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3101132009-08-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)350452013-03-26
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)336272016-10-22
 
Arter / Species
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)320552012-12-03
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)348562018-12-03
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)357962004-11-22
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)350432015-06-22
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)323472015-04-28
Sahelspurv - (Passer luteus)363822015-02-16
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)365982013-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)370352011-04-22
 
Arter / Species
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)345792017-02-27
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)395492013-02-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)360662011-04-17
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)332482017-12-03
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)341372018-10-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3130012004-05-16
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)381532011-09-14
 
Arter / Species
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)339092017-04-20
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)348392008-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)368962007-05-09
 
Arter / Species
Stribet Værling - (Emberiza striolata)361352010-01-22
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)38462018-07-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)367362010-12-14
 
Arter / Species
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)39022018-06-18
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)327362011-07-20
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)357012009-05-31
Segland - (Mareca falcata)348512015-04-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)345602015-05-26
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)234202012-05-05
 
Arter / Species
Kapsule - (Morus capensis)235822005-01-27
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)221062011-01-08
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)219572016-03-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)242762013-04-11
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)220372013-04-17
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)246152011-11-11
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)218602013-10-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)253552003-03-19
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)233582008-07-22
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)212482017-07-04
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)27402018-06-18
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)247622006-09-22
 
Arter / Species
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)237882009-10-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)250482010-04-21
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)230952011-04-02
Kapspurv - (Passer melanurus)211632016-10-03
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)24162018-07-23
Rustspurv - (Passer motitensis)229692008-01-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)221342015-05-18
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)258792009-12-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)246132008-03-27
 
Arter / Species
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)248382010-03-09
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)254352007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)254192009-06-15
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)245432006-01-28
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)253652006-09-22
 
Arter / Species
Gråstrubet Papegøjenæb - (Paradoxornis alphonsianus)228342015-07-09
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)233672013-11-23
 
Arter / Species
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)216862016-03-01
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)28462018-09-03
Stribet Væver - (Ploceus manyar)227622012-05-09
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)236212009-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)231762012-01-04
 
Arter / Species
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)210132016-01-27
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)238972012-11-14
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)249932004-06-02
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)111292014-02-27
Tajgasædgås - (Anser fabalis)16002018-06-17
Østlig Pivi - (Contopus virens)12372018-11-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)126772009-04-22
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)122662009-10-25
 
Arter / Species
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)18472015-07-14
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)12792018-06-18
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)14732018-06-18
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)113222009-07-27
Kaneland - (Spatula cyanoptera)12232018-06-19
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)16562018-07-16
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)117372009-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)112482010-10-04
 
Arter / Species
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)13252018-06-17
Maghreb Husskade - (Pica mauretanica)11532018-10-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)119452004-09-19
 
Arter / Species
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)114042012-06-06
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)15762015-07-14
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)170932008-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)16902012-10-15
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)16702015-12-15
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavida)12352018-06-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)140982005-11-19
 
Arter / Species
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)117612009-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)117412011-10-24
 
Arter / Species
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)119512007-08-13
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)14022018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)116002010-10-13
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)13852018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)123092009-05-11
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)15002015-08-07
Swahilispurv - (Passer suahelicus)14902015-12-08
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)132962008-12-25
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)116052010-05-02
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)116422004-12-02
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)125712007-03-05
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)131762002-06-07
 
Arter / Species
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)17352017-03-11
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)13232018-07-18

Der er i alt 1145 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.378 sek.
til toppen