Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4535763272018-02-07
Musvåge - (Buteo buteo)4206532212019-02-12
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3506778432019-02-04
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3264548382018-08-04
Høgeugle - (Surnia ulula)3034944422019-02-20
Sølvmåge - (Larus argentatus)3014794132019-01-04
Spurvehøg - (Accipiter nisus)2934456372018-12-10
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2894834322019-01-17
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2784015462019-02-07
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2745082332019-02-20
Steppehøg - (Circus macrourus)2705041362018-12-13
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2654101562019-01-25
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2403034802018-12-26
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2333098662019-02-05
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2323176962018-12-20
Landsvale - (Hirundo rustica)2322882272019-01-22
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2273440922019-02-20
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2203660792019-02-17
Isfugl - (Alcedo atthis)2153312572019-01-23
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2145300742017-08-23
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2072627382018-10-29
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2052735322018-11-13
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2012489602019-01-08
Blåhals - (Luscinia svecica)1992888482019-01-07
Sildemåge - (Larus fuscus)1993062462017-07-27
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1963027182018-12-17
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1923391612018-10-31
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)1892357252019-02-12
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1883568552018-11-26
Sandløber - (Calidris alba)1872267022018-11-24
Trane - (Grus grus)1862794232018-08-08
Hedehøg - (Circus pygargus)1853617652018-10-27
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1852904122018-10-03
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1842760802018-10-31
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1832419682019-01-29
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1812877822018-10-05
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1793855882019-02-10
Rød Glente - (Milvus milvus)1782667962019-02-04
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1772783172018-07-20
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1752253462019-02-07
Vandstær - (Cinclus cinclus)1742086752019-02-06
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1713640122017-02-10
Brushane - (Calidris pugnax)1702146492018-07-29
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1692776802019-01-05
Havterne - (Sterna paradisaea)1692359512018-08-01
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643282722018-05-23
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1642299652018-11-02
Fjordterne - (Sterna hirundo)1642319092019-01-25
Ederfugl - (Somateria mollissima)1642116152018-10-21
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1622950922019-02-19
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1612087592019-02-05
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602219192018-09-27
Duehøg - (Accipiter gentilis)1592575282019-01-28
Hærfugl - (Upupa epops)1562000032018-11-12
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1552579002019-02-07
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1552267382018-10-01
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1532153162019-02-04
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1521787702018-10-30
Knortegås - (Branta bernicla)1522135952019-02-01
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522496492018-10-30
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1511985442019-02-17
Sule - (Morus bassanus)1511980772019-01-18
Mosehornugle - (Asio flammeus)1512600822019-02-19
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1502158072018-11-29
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1503427432019-01-12
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492407532018-03-27
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1482450822019-02-10
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1472033152018-12-28
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1462122892019-01-29
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1441987572018-11-01
Skærpiber - (Anthus petrosus)1401999462019-01-09
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382040502018-11-09
Toplærke - (Galerida cristata)1381873092018-12-31
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1381828062019-01-30
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1382079362019-02-07
Stær - (Sturnus vulgaris)1372016962018-01-16
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1371879902018-12-12
Biæder - (Merops apiaster)1352002582018-09-26
Sabinemåge - (Xema sabini)1352580322018-12-26
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1351824962018-10-05
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1341981392018-11-16
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342326682018-09-10
Sølvhejre - (Ardea alba)1341805642018-11-13
Rødben - (Tringa totanus)1341890892018-09-25
Sort Glente - (Milvus migrans)1342211552018-12-01
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1342109022018-10-21
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1331795802019-01-12
Dværgryle - (Calidris minuta)1332006302018-10-14
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322137362018-08-17
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1312509652018-09-26
Hvinand - (Bucephala clangula)1311672142019-02-08
Lapugle - (Strix nebulosa)1302142602016-08-29
Silkehejre - (Egretta garzetta)1301620662018-07-31
Gøg - (Cuculus canorus)1291840462018-09-11
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1291543832018-11-30
Dværgfalk - (Falco columbarius)1272242012018-11-13
Spætmejse - (Sitta europaea)1271789522018-12-17
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1272228182018-10-25
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1262062362018-12-10
Sneugle - (Bubo scandiacus)1252866942018-03-05
Solsort - (Turdus merula)1251877732019-02-07
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1252517712019-01-23
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1241529212019-02-08
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1241893022018-10-30
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1232018522019-02-06
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1231790202018-09-14
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232823382018-01-16
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1221440412019-02-19
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1211724482018-10-27
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1201907462018-08-29
Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)1201624692019-02-06
Rosenstær - (Pastor roseus)1202184632018-11-15
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1191509852019-02-19
Rødhals - (Erithacus rubecula)1191644202019-01-25
Skestork - (Platalea leucorodia)1191748672018-10-11
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1181698542019-01-10
Islom - (Gavia immer)1182207492018-11-28
Skovhornugle - (Asio otus)1181816222019-02-10
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1171469062018-11-20
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1171597182018-08-19
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1161901522018-11-23
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1162239312017-11-09
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1161549902019-02-01
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1161710532018-12-12
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1162140982018-05-16
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162481072018-01-26
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1151656362018-12-12
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1141861712018-10-24
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1141887682017-03-11
Tornsanger - (Sylvia communis)1141497982019-01-15
Kohejre - (Bubulcus ibis)1131455752019-02-08
Svartbag - (Larus marinus)1121773432017-03-06
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1121647762019-01-22
Engpiber - (Anthus pratensis)1121594262018-07-23
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1111573072018-08-14
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1111779972018-10-31
Tinksmed - (Tringa glareola)1111669272018-04-07
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1101534862019-01-04
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1091929382018-09-25
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1091912412018-10-26
Stillits - (Carduelis carduelis)1091679072019-01-14
Gråkrage - (Corvus cornix)1091473982018-11-28
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1081444762019-02-20
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1082048572018-02-26
Krognæb - (Pinicola enucleator)1072490562018-08-21
Blishøne - (Fulica atra)1071285532018-07-18
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1071436652019-02-17
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061569962018-09-19
Knarand - (Mareca strepera)1061458082018-06-02
Storspove - (Numenius arquata)1061355162018-10-18
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061557642018-10-20
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1062181502018-12-14
Lunde - (Fratercula arctica)1061640632017-08-13
Storkjove - (Stercorarius skua)1061614922018-10-30
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1051453832018-11-26
Stormmåge - (Larus canus)1051694162018-11-06
Gråspurv - (Passer domesticus)1051534942018-02-23
Sortterne - (Chlidonias niger)1051561982018-08-23
Bramgås - (Branta leucopsis)1051420312018-12-01
Stenvender - (Arenaria interpres)1041274492019-02-02
Natugle - (Strix aluco)1041544882019-01-17
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1041497112018-09-22
Lomvie - (Uria aalge)1031292692019-02-06
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1032292562018-08-28
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1031269832019-01-17
Ride - (Rissa tridactyla)1031480172019-02-01
Kirkeugle - (Athene noctua)1021636032019-01-21
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1021325642019-01-07
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1021541042018-12-20
Sjagger - (Turdus pilaris)1021606092019-01-28
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1011280472018-09-09
Knopsvane - (Cygnus olor)1011355372018-10-14
Blisgås - (Anser albifrons)1011594832019-01-16
Kejserørn - (Aquila heliaca)1011997282019-01-23
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1011431452019-01-26
Dværgterne - (Sternula albifrons)1011335912018-09-05
Skovskade - (Garrulus glandarius)1001228552019-01-07
Mursejler - (Apus apus)991600032019-01-22
Troldand - (Aythya fuligula)991397822018-12-28
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992001552013-02-28
Tophejre - (Ardeola ralloides)981502132018-09-20
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)981405512018-11-29
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)981300912019-01-15
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)981461102018-08-08
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981484112018-03-29
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)981227262019-01-10
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)971308612018-07-01
Alk - (Alca torda)971352432018-11-15
Bomlærke - (Emberiza calandra)971329022018-06-24
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971846672017-10-15
Sanglærke - (Alauda arvensis)961327502018-07-10
Temmincksryle - (Calidris temminckii)961565332018-10-04
Sort Stork - (Ciconia nigra)961512062018-09-25
Vibe - (Vanellus vanellus)961348582019-01-11
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)961563602018-08-20
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)961751732018-11-14
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951294702019-02-17
Grågås - (Anser anser)951427332018-06-22
Grønsisken - (Spinus spinus)951266162019-01-30
Ravn - (Corvus corax)931281212019-01-12
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)931319212019-01-17
Vendehals - (Jynx torquilla)931388422018-05-12
Tejst - (Cepphus grylle)931069052018-11-12
Gråand - (Anas platyrhynchos)921310102018-09-27
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)921507982018-08-09
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)921422642015-12-31
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)921342172018-09-25
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)921457412017-07-30
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)911478412019-01-15
Fuglekonge - (Regulus regulus)911190822019-02-02
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)911271972018-10-08
Ellekrage - (Coracias garrulus)911498402018-11-15
Allike - (Corvus monedula)901290192019-01-25
Krikand - (Anas crecca)901274932019-02-06
Hvidklire - (Tringa nebularia)901180812018-09-11
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)901567812017-06-10
Skeand - (Spatula clypeata)891232812018-12-15
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)891457742019-02-17
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)891418932019-02-04
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)891283152018-09-07
Lille Bjergand - (Aythya affinis)881619802016-04-18
Gulspurv - (Emberiza citrinella)881234962017-08-06
Agerhøne - (Perdix perdix)881153092018-11-14
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)881757372019-02-02
Purpurhejre - (Ardea purpurea)881303722018-04-13
Sortklire - (Tringa erythropus)881158372018-09-10
Damklire - (Tringa stagnatilis)871584512018-05-08
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)871330142018-09-04
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861530122012-09-14
 
Arter / Species
Småspove - (Numenius phaeopus)861325712018-12-03
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861270972018-01-29
Lapværling - (Calcarius lapponicus)841411182019-02-01
Træløber - (Certhia familiaris)841179412018-07-18
Blå Glente - (Elanus caeruleus)841511622018-07-16
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)841259302018-12-21
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)831086022019-01-26
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831490092018-11-16
Rødhovedet And - (Netta rufina)831060282018-10-23
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831334172019-01-11
Søkonge - (Alle alle)821558922015-11-01
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821470192017-02-14
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)821146512019-01-11
Grønirisk - (Chloris chloris)821171212018-11-05
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)811152152017-08-30
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)811235452018-12-11
Stellersand - (Polysticta stelleri)811467072018-04-17
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)811070722018-12-14
Kærløber - (Calidris falcinellus)811425862018-09-16
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)801090042018-08-17
Havlit - (Clangula hyemalis)801173632018-11-20
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791408772018-09-10
Urfugl - (Tetrao tetrix)791052392019-01-23
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)791151192018-06-03
Gærdesanger - (Sylvia curruca)791184992018-10-08
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)781316202017-06-01
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)781158822019-02-12
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)781394942019-01-21
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781292622017-02-15
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)771080672018-07-01
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)771207072018-06-15
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)771072062018-10-31
Gråsejler - (Apus pallidus)771512242018-11-18
Perleugle - (Aegolius funereus)761679102018-03-23
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)761424182018-10-25
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)761468552016-05-07
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)76951592018-09-02
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)761234742017-11-23
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751109002018-09-26
Bjergand - (Aythya marila)751142652018-10-03
Triel - (Burhinus oedicnemus)751460582018-09-02
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741383602018-09-27
Sortand - (Melanitta nigra)741201292019-01-09
Atlingand - (Spatula querquedula)741076672018-07-18
Storpiber - (Anthus richardi)741276832019-02-08
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)741258932018-11-21
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731146822018-09-27
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731193292018-08-27
Jernspurv - (Prunella modularis)731026512018-05-30
Hedepiber - (Anthus rubescens)721147182019-02-04
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721053752018-11-14
Pibeand - (Mareca penelope)721090492019-01-16
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72876962018-07-13
Klyde - (Recurvirostra avosetta)71927612018-11-05
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)711202112018-12-11
Alpejernspurv - (Prunella collaris)711372632017-01-20
Munk - (Sylvia atricapilla)71903802018-09-25
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)711074712018-08-11
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)701159782018-12-10
Vindrossel - (Turdus iliacus)701132022019-02-10
Tornirisk - (Linaria cannabina)691059432018-07-09
Svaleklire - (Tringa ochropus)691055282018-09-09
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)691398592018-06-29
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)681068912018-08-19
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)681052272018-10-21
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681509952017-09-28
Sumpmejse - (Poecile palustris)681004162019-02-05
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681238842016-07-30
Strømand - (Histrionicus histrionicus)68922602018-10-25
Munkegrib - (Aegypius monachus)681148962019-01-10
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)671238322018-11-09
Husskade - (Pica pica)67895212018-11-30
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhyncus)671046892019-02-12
Sortmejse - (Periparus ater)67869032018-10-05
Tjur - (Tetrao urogallus)671002912018-11-02
Gravand - (Tadorna tadorna)67861952018-08-31
Canadagås - (Branta canadensis)66979482018-10-04
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)661367982017-10-16
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)661179562019-01-23
Ringdue - (Columba palumbus)66950552019-01-05
Natravn - (Caprimulgus europaeus)661063072018-05-28
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)651369652018-03-26
Gråfisker - (Ceryle rudis)65823502018-08-20
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)65854072019-01-30
Terekklire - (Xenus cinereus)651180322018-10-09
Tredækker - (Gallinago media)651264772015-09-09
Digesvale - (Riparia riparia)651002572018-05-28
Musvit - (Parus major)65976762018-10-30
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)651220932017-06-22
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)64845412019-01-21
Blådrossel - (Monticola solitarius)64714732018-10-30
Græshoppesanger - (Locustella naevia)641022112018-06-07
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641268392015-06-17
Grøn Biæder - (Merops persicus)64966602018-09-07
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)64972522019-01-17
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)641198322018-09-11
Rovørn - (Aquila rapax)641097512017-04-10
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)64977582018-10-14
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)631276392018-09-25
Rustværling - (Emberiza caesia)63828382018-09-07
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)621148862018-10-26
Fjeldrype - (Lagopus muta)62833862018-08-23
Høgeørn - (Aquila fasciata)621382312019-01-21
Taffeland - (Aythya ferina)62873022018-08-27
Hortulan - (Emberiza hortulana)621017682018-08-06
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)61803402018-08-09
Fasan - (Phasianus colchicus)61886932018-05-10
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)61610322019-02-20
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)60884182018-12-14
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)601087202017-04-21
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)601413102019-01-10
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)601205452019-02-08
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)60953082019-01-12
Skovspurv - (Passer montanus)60797892018-12-15
Inuitmåge - (Larus thayeri)601329202016-05-11
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)601002212018-10-12
Topmejse - (Lophophanes cristatus)59841152018-07-10
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)591053112018-08-11
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)59985102019-02-08
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)59898132018-06-27
Bysvale - (Delichon urbicum)59796212018-09-04
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)591265442017-05-04
Ringdrossel - (Turdus torquatus)59972332018-02-09
Nattergal - (Luscinia luscinia)58886332018-08-08
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58792672019-02-05
Skadegøg - (Clamator glandarius)581208362018-08-19
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57846122018-06-15
Revhejre - (Egretta gularis)57673082019-02-17
Pungmejse - (Remiz pendulinus)57899562018-06-15
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)561222492018-02-01
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)56899132018-06-13
Spidsand - (Anas acuta)56792662018-09-05
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)56851152018-06-02
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)551054022018-05-18
Skovpiber - (Anthus trivialis)55813472018-06-02
Turteldue - (Streptopelia turtur)54850852018-06-29
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)54874802019-02-20
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)54782182018-05-23
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)54928102018-09-04
Markpiber - (Anthus campestris)54860642018-09-20
Sortspætte - (Dryocopus martius)53939032019-02-08
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)53768912017-07-08
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)531060262018-10-29
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53597402017-12-05
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)52821762018-06-02
Klippeværling - (Emberiza cia)52929702018-04-30
Rustand - (Tadorna ferruginea)51818122016-08-16
Jomfrutrane - (Anthropoides virgo)511001222016-12-12
Mangrovehejre - (Butorides striatus)50540082019-02-19
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)50655472018-08-09
Hedelærke - (Lullula arborea)50845232018-05-03
Sangdrossel - (Turdus philomelos)50788742018-06-06
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)50587992018-01-09
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)49921292018-09-21
Brilleand - (Melanitta perspicillata)49898232018-02-23
Prærietrane - (Grus canadensis)49910442018-10-11
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)49687502018-04-13
Gulbug - (Hippolais icterina)49752982018-09-12
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491030392018-10-11
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)48857802018-06-02
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)48853192019-01-14
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48656192017-01-20
Amurfalk - (Falco amurensis)48995532017-12-08
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)47511122018-02-22
Grønspætte - (Picus viridis)47758342018-10-16
Stortrappe - (Otis tarda)47868102018-08-06
Dværggås - (Anser erythropus)47960902017-11-09
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)47853222019-02-01
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)47962102018-02-25
Gulirisk - (Serinus serinus)47835822017-07-14
Rubinnattergal - (Calliope calliope)47957092017-05-17
Blåvinget And - (Spatula discors)46893722019-01-12
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)46602962016-06-21
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)46645282018-08-21
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46698522018-12-14
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46819832018-11-20
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)46554592018-10-21
Hvidhals - (Irania gutturalis)46655852016-02-02
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)46867502018-02-22
 
Arter / Species
Alaskaryle - (Calidris mauri)46668402019-02-15
Murløber - (Tichodroma muraria)46693372019-01-02
Fløjlsand - (Melanitta fusca)46719852018-09-22
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)46553172017-12-31
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45807992017-06-07
Sporevibe - (Vanellus spinosus)45505042017-10-16
Råge - (Corvus frugilegus)45686772018-03-26
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45866502018-09-27
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)45731592016-11-22
Brundrossel - (Turdus eunomus)45865302017-09-18
Slagugle - (Strix uralensis)45777112016-06-17
Pileværling - (Emberiza rustica)44891892018-03-28
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44542982016-06-09
Kongeterne - (Thalasseus maxima)44625162017-10-06
Storskråpe - (Ardenna gravis)43879762018-08-11
Kamblishøne - (Fulica cristata)43473732019-01-18
Havesanger - (Sylvia borin)43725542018-08-14
Sortbrun And - (Anas rubripes)43753592017-04-17
Øregrib - (Torgos tracheliotus)43671382017-03-04
Armensk Måge - (Larus armenicus)43619382018-05-15
Sortstrubet Sanger - (Sylvia rueppelli)42702242017-06-17
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42565682019-01-30
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42494802018-12-13
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)42901732018-11-27
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)42809472018-04-06
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)42609332016-06-09
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42581432018-01-18
Mandarinand - (Aix galericulata)41622252018-10-21
Slagfalk - (Falco cherrug)41894812018-11-24
Fyrremejse - (Poecile montanus)41660432018-06-24
Lille Gulbug - (Iduna caligata)41797332018-10-16
Krabbehejre - (Butorides virescens)41559922019-01-08
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)41597572017-05-16
Willet - (Tringa semipalmatus)41510972019-01-18
Masketornskade - (Lanius nubicus)41556322018-09-07
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)41625652018-12-07
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)40881682018-10-19
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)40875342016-02-09
Polarlomvie - (Uria lomvia)40628662018-10-24
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40855732013-08-22
Sørgedue - (Zenaida macroura)40601512016-07-07
Shikra - (Accipiter badius)39511062018-06-03
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)39763322003-08-17
 
Arter / Species
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)39589662018-05-16
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39651202017-04-20
Rosenterne - (Sterna dougallii)39747782016-08-05
Lille Gulben - (Tringa flavipes)38638162017-11-25
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)38403712018-06-01
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38664252017-11-10
Ørkenløber - (Cursorius cursor)38553362019-01-26
Cistussanger - (Cisticola juncidis)38523592018-09-02
Dalrype - (Lagopus lagopus)38520282016-08-03
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38707392018-05-19
Theklalærke - (Galerida theklae)38467852016-07-10
Klippedue - (Columba livia)37477952018-11-15
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)37795542017-07-05
Maina - (Acridotheres tristis)37429782018-12-13
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)37411162017-09-13
Slørugle - (Tyto alba)37892362018-01-24
Blåskade - (Cyanopica cooki)36530702018-01-29
Snehejre - (Egretta thula)36434502019-01-08
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36410042018-07-18
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)36538852018-04-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36491212017-04-01
 
Arter / Species
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)36549442016-05-10
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36697322018-05-12
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36682402015-11-09
Lille Flamingo - (Phoenicopterus minor)36436222018-09-10
Indisk Gås - (Anser indicus)36441602018-11-09
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)36457162015-10-22
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36438442018-07-04
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35776652016-12-11
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)35447172018-03-21
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35879582019-01-08
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351004302010-07-12
Kanariefugl - (Serinus canaria)35488202018-01-04
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)35431252019-01-21
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)35648472017-12-02
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)35524452018-11-30
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)35689012019-02-19
Kildire - (Charadrius vociferus)35398352018-06-10
Stribet Sanger - (Setophaga striata)35769442018-03-21
Eremitibis - (Geronticus eremita)35474312015-10-16
Namaquadue - (Oena capensis)35494192018-09-10
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)35612632018-03-22
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34481162015-07-23
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34403332018-02-12
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)34426912017-02-02
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34710892017-08-13
Stillehavslom - (Gavia pacifica)34357402018-11-19
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)34592522016-07-04
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34510152018-11-26
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)34472202018-10-11
Sortkrage - (Corvus corone)34521182018-11-02
Tangmåge - (Larus dominicanus)33517202016-03-25
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33462262017-07-25
Sangspurv - (Melospiza melodia)33374572017-06-12
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33673452018-06-11
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)33399782018-01-04
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33520602017-02-02
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)33421602017-08-30
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)33393952017-12-23
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33672822018-08-11
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33618972017-06-15
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32613542016-11-06
Marabustork - (Leptoptilos crumeniferus)32435412017-12-19
Mellemhejre - (Egretta intermedia)32385552018-10-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)32520702013-02-28
 
Arter / Species
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32340972019-02-10
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)32540472018-05-19
Snegås - (Anser caerulescens)32532792018-08-29
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)32268102016-05-15
Savisanger - (Locustella luscinioides)32588282018-05-28
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32474442018-10-24
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)32555472018-09-18
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31456582018-06-01
Orientsejler - (Apus pacificus)31798422018-01-16
Kaffersejler - (Apus caffer)31369612018-02-01
Rüppells Grib - (Gyps rueppellii)31461302018-01-06
Skifermåge - (Larus schistisagus)31413942017-12-12
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31396382017-07-08
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)31399742018-12-23
Lille Sejler - (Apus affinis)31497052018-08-11
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)31532282018-11-12
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31524722013-11-08
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30455122016-06-06
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30477182016-06-09
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)30460822019-02-01
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30509982018-11-28
Stenspurv - (Petronia petronia)30373872015-02-04
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30438582018-02-20
Dværgskarv - (Microcarbo pygmeus)30403262018-08-29
Huldue - (Columba oenas)30524042019-01-22
Stor Hornugle - (Bubo bubo)30668742019-01-10
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)29615692015-07-05
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29415882016-12-13
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29420702018-05-24
Snefinke - (Montifringilla nivalis)29410242018-03-18
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29572952011-10-24
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29376912017-06-17
Bøffeland - (Bucephala albeola)29576392019-02-15
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29428292019-02-19
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29517762018-09-22
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)28362292018-06-29
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)28379722017-06-03
Dværghornugle - (Otus scops)28483352015-10-28
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28547842015-11-09
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28450122018-09-20
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28313312018-04-05
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)28554172013-02-28
Cettisanger - (Cettia cetti)28348692017-09-26
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28358062015-01-23
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)28535702015-01-18
Dværglærke - (Calandrella rufescens)28362742018-03-13
Skeryle - (Eurynorhynchus pygmeus)28609722015-11-05
Rosasanger - (Sylvia mystacea)27382412018-05-19
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27325292017-12-10
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27348652016-02-25
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)27362522015-09-23
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27479572014-07-24
Broget Krage - (Corvus albus)27335372018-03-16
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cincturus)27302562018-07-04
Brun Sule - (Sula leucogaster)27367352017-08-21
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)27641472016-07-17
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27318802018-12-01
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27740572018-09-25
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)27403122018-08-21
 
Arter / Species
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)27599622017-07-08
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27525672016-08-10
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)26334632016-06-23
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)26307172018-12-12
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)26373282018-07-23
Brudeand - (Aix sponsa)26393422013-10-03
Prærieterne - (Sterna forsteri)26392052015-06-22
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)26355562018-08-25
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)26356162018-09-20
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26392822017-07-04
Rødhøne - (Alectoris rufa)26380342017-01-19
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)26318212018-11-08
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26344762019-02-10
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26309702019-02-12
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)26287032019-02-17
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26353942018-10-12
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)26440552018-10-12
Perlehøne - (Numida meleagris)26250922018-01-20
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)26421962015-09-22
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26487002013-06-04
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25387392016-06-24
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)25346602016-06-06
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25293712016-08-24
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)25420562017-02-17
Rødfodet Sule - (Sula sula)25312182017-01-12
Blåhejre - (Egretta caerulea)25306402015-05-17
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25280332018-01-22
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25296182018-01-08
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)25338432015-03-02
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)25400942013-10-24
Indigofinke - (Passerina cyanea)25544422015-10-18
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)25325492018-03-13
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)24432592018-05-14
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24296662018-01-08
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)24433712017-01-02
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)24288082019-01-10
Storryle - (Calidris tenuirostris)24430662014-06-12
Gråspætte - (Picus canus)24309812018-01-24
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24337932017-08-13
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)24310902019-02-17
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)24262812018-11-08
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24243382017-04-12
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)24607552014-06-17
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)24315382016-05-14
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)24337692017-11-08
Masaistruds - (Struthio camelus)23305652016-11-19
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23269692018-12-13
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)23326042018-11-19
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23273842018-03-26
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)23442352016-02-23
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23242542017-12-01
Ørkenspurv - (Passer simplex)23274612019-01-26
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23318842018-09-19
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22291082018-05-22
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22293242017-11-09
Guldspætte - (Colaptes auratus)22382972015-11-10
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)22310682018-05-24
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22215582018-07-23
Mossanger - (Setophaga palmarum)22249232017-10-28
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)22287422018-11-23
Amarant - (Lagonosticta senegala)22283342017-04-20
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)22331772017-01-09
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22541112015-04-05
Canadamåge - (Larus californicus)22220082015-02-02
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22316112015-12-02
Gulstrube - (Geothlypis trichas)22261812017-01-22
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)22344532015-02-15
Huskrage - (Corvus splendens)22304032018-01-27
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22333682017-12-30
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)22308582018-03-09
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)21354192018-01-22
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)21267682018-10-23
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21268022017-11-16
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)21245212019-02-06
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21233112018-04-09
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21263972018-04-16
Parulasanger - (Setophaga americana)21238802017-09-08
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)21286032015-11-21
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)21275682016-04-30
Rishejre - (Ardeola grayii)21280402019-02-10
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21332422015-05-20
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)21452292014-03-12
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)21252062019-02-07
Klireryle - (Calidris himantopus)21329052016-05-21
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20312862017-10-14
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20242662018-10-20
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20384932018-12-26
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)20235182018-08-13
Gulddrossel - (Zoothera aurea)20514852017-09-18
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)20424652018-06-03
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)20322982015-11-03
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)20278352015-08-04
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)20258472019-01-04
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20306582016-07-30
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20211572018-09-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20185342018-06-25
 
Arter / Species
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20271332018-03-05
Helenaastrild - (Estrilda astrild)20248492017-11-28
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20348522019-01-04
Goliathejre - (Ardea goliath)20237292018-11-20
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)20331152017-04-28
Balearsanger - (Sylvia balearica)19359802016-06-11
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19237832018-08-09
Pirol - (Oriolus oriolus)19450792017-05-19
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19242322016-04-05
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)19282742015-01-25
Berberhøne - (Alectoris barbara)19205012018-01-12
Brun Noddy - (Anous stolidus)19247402018-03-31
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)19243392018-01-12
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19237382017-10-17
Engsnarre - (Crex crex)19384412018-06-10
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19222102018-03-13
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)19248292019-01-29
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19190282019-02-07
Lapmejse - (Poecile cinctus)19250612017-05-16
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)19258672015-11-24
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)19243432017-11-26
Vinhejre - (Ardeola bacchus)19246652017-06-28
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18258292014-08-11
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)18375432018-05-30
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)18213072018-08-09
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18268932014-11-24
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)18206412018-12-23
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18224092015-04-08
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)18123282018-12-07
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18237252019-01-11
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)18260962014-04-06
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)18209612018-05-06
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)18229922015-06-27
Vegamåge - (Larus vegae)18195962013-03-31
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)18308902019-01-23
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18270072018-09-06
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18194612019-01-26
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18257052015-09-22
Dværgspove - (Numenius minutus)18381802012-05-27
Præriesanger - (Setophaga discolor)18209992017-09-08
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18239302018-01-16
Sortsvane - (Cygnus atratus)17224492018-07-31
Iraklarmdrossel - (Turdoides altirostris)17262632014-07-24
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17250752017-01-27
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)17252242017-04-20
Tigerfinke - (Amandava amandava)17223442018-04-09
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)17261182014-02-24
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17242442017-08-30
Vagtel - (Coturnix coturnix)17367722016-06-20
Arabisk Larmdrossel - (Turdoides squamiceps)17193742019-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17295302009-04-12
 
Arter / Species
Bjergrubinnattergal - (Luscinia pectoralis)17299242013-10-12
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17134142018-07-03
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17242082016-07-30
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17232502016-05-16
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17192012017-03-04
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17262472011-03-06
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)17207632018-08-06
Gulbrun Larmdrossel - (Turdoides fulva)17203812017-12-28
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17335822017-12-04
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17228382018-11-17
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17191272018-10-27
Provencesanger - (Sylvia undata)17248622016-07-11
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)16193772018-03-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)16302562014-04-10
 
Arter / Species
Dværgsnegås - (Anser rossii)16294912015-12-17
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16221112013-04-09
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)16156172016-03-22
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16215082019-02-17
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16430902013-12-20
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)16297982015-05-27
Ildsanger - (Setophaga fusca)16221252018-12-23
Sommertangar - (Piranga rubra)16186782018-12-23
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16248262017-10-03
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16312952015-09-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16305882011-04-28
 
Arter / Species
Husværling - (Emberiza sahari)16218622018-11-05
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16250972014-03-10
Krattornskade - (Tchagra senegalus)15183202018-02-02
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)15185442018-01-08
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)15251952015-04-08
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15251082018-08-13
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15231552015-02-02
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)15201372017-01-17
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)15237012018-10-25
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15222432018-09-11
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)15218492015-01-14
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)15235612017-06-29
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15200652015-08-26
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15273932014-07-08
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15145862017-08-21
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15183232017-10-23
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)15134862018-11-08
Nandayparakit - (Aratinga nenday)15225902019-02-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15204552018-01-23
 
Arter / Species
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15207802018-05-15
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15205782018-07-23
Orientgulbug - (Hippolais languida)15231882018-05-30
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)15337342019-02-08
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15246572013-04-04
Blånattergal - (Larvivora cyane)15266452014-04-06
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14190452013-05-27
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14240412013-11-21
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14140012019-01-09
Rødbrun Spurv - (Passer rutilans)14146312015-07-09
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)14176102017-04-11
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14114652016-11-18
Koel - (Eudynamys scolopaceus)14120432017-06-25
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)14172082016-04-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)14339522018-05-04
 
Arter / Species
Steppegulbug - (Iduna rama)14283582013-09-02
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)14185322018-10-11
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14229742018-06-07
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14137322018-03-27
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14163102019-01-26
Guldsisken - (Carduelis tristis)14156382015-06-07
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13172912017-03-18
Purpursvale - (Progne subis)13159612015-06-19
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)13175132011-05-12
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13206422012-11-14
Rævespurv - (Passerella iliaca)13236952017-08-11
Rødværling - (Emberiza rutila)13173742018-11-23
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)13131942019-01-26
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13180542012-05-29
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13173032015-02-13
Træsvale - (Tachycineta bicolor)13166592019-01-18
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)13164572017-02-04
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13161172015-08-01
Crested Caracara - (Polyborus plancus)13165772015-07-02
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13166542017-04-23
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13220682016-11-27
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13184842015-11-12
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)13138902016-03-22
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12168852013-08-22
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12144222019-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12199122012-01-28
 
Arter / Species
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)1295002017-01-31
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12183572013-08-17
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12143722017-02-04
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12176772016-06-09
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)12179812018-05-30
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12326482013-11-02
 
Arter / Species
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12140252019-02-12
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12141872015-02-19
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12112042017-12-28
Stribet Larmdrossel - (Turdoides huttoni)12150542017-01-17
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12148392017-03-27
Dickcissel - (Spiza americana)12142192018-11-17
Sort Rørvagtel - (Limnocorax flavirostra)12121142017-04-07
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12186572017-07-18
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12132212017-06-14
Hættesanger - (Setophaga citrina)12141292019-01-18
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)12171312017-11-13
Toplunde - (Lunda cirrhata)12195032018-09-14
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11160582018-08-13
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11148622019-02-01
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)11138202018-01-31
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11109282017-05-17
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)11161682019-01-19
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)1194242017-12-14
Kappetrel - (Daption capense)11179152013-01-27
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11121712014-04-12
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)11148742016-10-31
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11140152016-05-18
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)11176832016-12-12
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)11150412014-11-25
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11176642019-02-04
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11197532013-10-26
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)11107382013-10-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11274742015-07-01
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11283652013-10-31
 
Arter / Species
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)1197312018-12-07
Kapugle - (Asio capensis)11146362017-12-28
Pallas' Græshoppesanger - (Locustella certhiola)11240572011-02-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11192102017-12-31
 
Arter / Species
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11151932016-03-16
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)1089492016-01-05
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)1094172015-05-07
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1060152017-01-14
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10126882017-01-20
Prærievåge - (Buteo swainsoni)10103612018-10-25
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10165052014-06-03
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10151892012-02-06
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)10129852017-05-26
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)10296012011-04-13
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10102162016-05-18
Madeiradue - (Columba trocaz)10148472014-03-18
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10221532013-02-09
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10245162010-09-15
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)10109442017-11-03
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)10148052016-07-22
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)1081412018-12-31
Kilehalet Skråpe - (Puffinus pacificus)10133752018-03-17
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10126762016-05-16
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)10150082019-01-22
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10109322018-05-12
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10136882019-01-23
Maskesule - (Sula dactylatra)1065312019-01-29
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10156562014-10-12
Canadasanger - (Cardellina canadensis)10129292016-10-31
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1047832018-06-06
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10142032014-12-14
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10122262013-12-16
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10155332017-04-20
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10109452019-01-09
Sodfalk - (Falco concolor)9183212011-09-10
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9124932016-04-01
Sibirisk Allike - (Corvus dauuricus)9158062015-06-27
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9197222019-02-19
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9112422018-11-23
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)997892015-05-10
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)9154832011-01-08
 
Arter / Species
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)9107572019-01-11
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9104282013-04-07
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)999662018-11-14
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)999922015-06-05
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9142612016-08-11
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)993112019-02-01
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9151672018-11-06
Skovgøg - (Cuculus opatus)9123552015-08-11
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9157522015-10-16
Hættetrane - (Grus monacha)9133352013-03-26
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9142942014-11-10
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9280572012-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9187242010-09-09
 
Arter / Species
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9133152016-07-22
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)952242018-11-08
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)984332016-12-12
 
Arter / Species
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)9126092017-09-08
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8127712016-04-06
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)840912018-08-05
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)8121812015-07-08
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8113392016-05-15
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8122672013-05-01
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)891012017-10-28
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8119302012-12-06
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)862772019-01-29
Moskusand - (Cairina moschata)846482018-06-19
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8296932013-09-27
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)888272017-09-08
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8102272018-02-02
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)892782018-10-11
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)898432018-11-13
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8113892018-07-14
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8120142014-07-31
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8241752010-04-18
 
Arter / Species
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)871962017-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8130112010-02-16
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8121292016-08-09
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8144812018-02-07
 
Arter / Species
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)8128682013-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8166042006-05-12
 
Arter / Species
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)8101992018-05-16
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)896702018-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7110422010-10-28
 
Arter / Species
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7121432012-09-06
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7160522011-04-23
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7100932015-11-12
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythrophthalmus)7132102010-03-26
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7110462018-11-24
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7117872015-01-09
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7112282012-03-12
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7198182010-02-02
 
Arter / Species
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7105752017-08-17
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)791752019-02-01
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)793122016-07-30
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7115882016-09-16
Etioperspurv - (Passer swainsonii)756082018-05-22
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)7118582013-05-25
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)749252016-12-14
Sort Urfugl - (Tetrao mlokosiewiczi)7138912012-07-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7172132011-05-20
 
Arter / Species
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)785582018-10-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7173012013-01-26
 
Arter / Species
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7142172011-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)773812014-05-19
 
Arter / Species
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)7143832015-02-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7126852013-04-30
 
Arter / Species
Nathøg - (Chordeiles minor)7123792017-01-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7119172009-03-25
 
Arter / Species
Pygmæhejre - (Ardeirallus sturmii)696452018-03-12
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)668272016-08-05
Papegøjealk - (Aethia psittacula)671352018-09-03
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)681312018-11-30
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)666422016-12-16
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)6144262009-05-03
Gabarhøg - (Micronisus gabar)685322012-09-23
Amurstær - (Agropsar sturninus)693632015-04-02
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)675592016-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6134382013-10-21
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)6154632009-12-22
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)639352019-02-20
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)666902016-05-16
Mestersanger - (Sylvia hortensis)683562014-06-23
Røddrossel - (Toxostoma rufum)661232018-01-18
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)674032018-08-11
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)646402017-11-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)649072014-01-20
 
Arter / Species
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6101022016-07-15
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)671792012-08-27
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)659232016-01-17
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)652282018-10-08
Turkestandue - (Columba eversmanni)698852012-03-06
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6123532011-12-18
Stenhøne - (Alectoris graeca)686852017-07-14
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6168612008-06-20
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)649522018-01-27
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)6135792012-04-04
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)571642013-11-02
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)584302011-04-01
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)572952015-09-23
Grådrossel - (Turdus unicolor)563392014-11-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )558192019-01-23
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Iduna aedon)584922010-10-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5119752011-11-19
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5103352002-10-17
 
Arter / Species
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)5104122010-06-28
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)567172016-02-23
Stor Digesvale - (Riparia cincta)558632013-01-17
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)561392017-05-26
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)589592016-12-07
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)566802017-03-12
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)515212018-11-20
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)574202011-05-18
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)541082016-04-14
Stor Græshoppesanger - (Locustella fasciolata)5112702013-10-26
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)561712016-01-05
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5103382015-10-22
 
Arter / Species
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5156852008-01-01
Fibii - (Sayornis phoebe)575702011-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)581172014-02-10
 
Arter / Species
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)546212016-06-21
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)558712012-11-14
Kapand - (Anas capensis)580922012-04-26
Peguspurv - (Passer flaveolus)552942013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)570962013-09-04
 
Arter / Species
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)598032013-10-10
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)581892011-02-16
Vegamåge - (Larus vegae)512122018-09-03
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5122842002-10-17
 
Arter / Species
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)565602012-03-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5133022007-12-17
 
Arter / Species
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)578402015-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5168392007-08-22
 
Arter / Species
Laurbærdue - (Columba bollii)466042017-12-23
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)459602017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)499742010-02-01
 
Arter / Species
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)437982014-11-10
Græsrikse - (Crex egregia)451052016-01-17
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)467232011-05-19
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)494592013-03-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)486322012-04-04
 
Arter / Species
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)441252019-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)466492010-02-07
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)484092006-07-08
 
Arter / Species
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)449022017-07-18
Razolærke - (Alauda razae)453112012-03-12
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)449982017-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)470742013-12-29
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)455922011-08-01
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)436442018-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)480312008-03-19
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)454002013-01-07
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)457982014-08-22
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)433322017-05-20
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)457532017-12-23
Angolaspurv - (Passer diffusus)443612015-03-06
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)461272009-03-03
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)446322012-01-10
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3101902009-08-29
 
Arter / Species
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)358522004-11-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)336802016-10-22
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)351072013-03-26
 
Arter / Species
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)366792013-06-29
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)320902012-12-03
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)349262018-12-03
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)351002015-06-22
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)396322013-02-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3131392004-05-16
 
Arter / Species
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)324122015-04-28
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)382082011-09-14
 
Arter / Species
Sahelspurv - (Passer luteus)364722015-02-16
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)346502017-02-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)370972011-04-22
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)333582017-12-03
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)342332018-10-12
Stribet Værling - (Emberiza striolata)362402010-01-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)361322011-04-17
 
Arter / Species
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)36532019-01-26
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)348802008-01-09
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)39442018-07-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)369382007-05-09
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)368022010-12-14
 
Arter / Species
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)310212018-06-18
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)327952011-07-20
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)357662009-05-31
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)361722005-01-27
Segland - (Mareca falcata)349472015-04-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)346502015-05-26
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)234662012-05-05
 
Arter / Species
Østlig Pivi - (Contopus virens)25102019-02-08
Kapsule - (Morus capensis)236192005-01-27
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)221462011-01-08
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)220052016-03-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)220712013-04-17
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)253862003-03-19
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)243152013-04-11
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)246742011-11-11
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)218902013-10-27
 
Arter / Species
Maghreb Husskade - (Pica mauretanica)23562019-01-14
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)238342009-10-20
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)213402017-07-04
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)27942018-06-18
Bobwhite - (Colinus virginianus)233812008-07-22
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)248032006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)250722010-04-21
 
Arter / Species
Kapspurv - (Passer melanurus)212272016-10-03
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)231402011-04-02
Rustspurv - (Passer motitensis)230102008-01-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)221742015-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)246652008-03-27
 
Arter / Species
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)259602009-12-04
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)248662010-03-09
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)250412004-06-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)245982006-01-28
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)253992006-09-22
 
Arter / Species
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)254802007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)254672009-06-15
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)234052013-11-23
 
Arter / Species
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)218052016-03-01
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)29232018-09-03
Stribet Væver - (Ploceus manyar)228022012-05-09
Gråstrubet Papegøjenæb - (Paradoxornis alphonsianus)229032015-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)232162012-01-04
 
Arter / Species
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)210512016-01-27
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)239612012-11-14
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)236702009-09-23
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)111542014-02-27
Tajgasædgås - (Anser fabalis)17482018-06-17
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)18852015-07-14
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)13332018-06-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)127122009-04-22
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)122892009-10-25
 
Arter / Species
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)15092018-06-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)119752004-09-19
 
Arter / Species
Kaneland - (Spatula cyanoptera)12602018-06-19
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)113462009-07-27
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)16842018-07-16
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)13552018-06-17
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)117542009-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)112652010-10-04
 
Arter / Species
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)114302012-06-06
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)15962015-07-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)17022012-10-15
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)17052015-12-15
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavida)12672018-06-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)141232005-11-19
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)171632008-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)117642011-10-24
 
Arter / Species
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)117872009-09-08
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)14392018-06-17
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)119802007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)116142010-10-13
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)14142018-06-17
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)11592019-02-17
 
Arter / Species
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)15312015-08-07
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)131842002-06-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)123312009-05-11
 
Arter / Species
Swahilispurv - (Passer suahelicus)15152015-12-08
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)116632004-12-02
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)133192008-12-25
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)116162010-05-02
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)18162017-03-11
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)13432018-07-18
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)125892007-03-05

Der er i alt 1146 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.336 sek.
til toppen