Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3868070962021-04-12
Musvåge - (Buteo buteo)4578033832021-04-16
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4637186642021-04-04
Vandrefalk - (Falco peregrinus)3006143302021-02-24
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2236122212020-04-14
Steppehøg - (Circus macrourus)2846061542020-10-05
Høgeugle - (Surnia ulula)3306056522020-03-30
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2975828902020-10-06
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3565794332020-08-20
Sølvmåge - (Larus argentatus)3075693912021-04-16
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3425628862021-04-16
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2895022682021-04-14
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)3034960472021-04-16
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1954566692021-03-05
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2244414522020-05-27
Hedehøg - (Circus pygargus)2044358152020-07-24
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2504303542020-09-21
Steppeørn - (Aquila nipalensis)2034297242021-01-15
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1764253232021-02-16
Isfugl - (Alcedo atthis)2564186952021-04-09
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)2094151442021-04-08
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2634091812021-03-22
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1594025442020-01-03
Ismåge - (Pagophila eburnea)1653886572020-12-29
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2533846112020-06-18
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2413834302020-09-06
Blåhals - (Luscinia svecica)2373746552021-04-12
Sildemåge - (Larus fuscus)2033690252020-10-06
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1983651592020-10-06
Landsvale - (Hirundo rustica)2453596392020-11-30
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1943518722021-02-18
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633479602019-03-09
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1833474292020-10-31
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1883403982020-12-09
Trane - (Grus grus)1973395952021-04-14
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1953384252020-11-15
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2133379082021-02-16
Sneugle - (Bubo scandiacus)1273374232020-07-07
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1843361792020-10-27
Duehøg - (Accipiter gentilis)1933335672021-04-14
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2263329542021-03-14
Rød Glente - (Milvus milvus)1953320242021-04-12
Krognæb - (Pinicola enucleator)1773287152020-03-11
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1233255482018-01-16
Mosehornugle - (Asio flammeus)1703224552021-03-28
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2173166772020-09-01
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1633125722020-10-29
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1363050872020-11-15
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2023012512020-08-31
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1523010892018-10-30
Sabinemåge - (Xema sabini)1363002682020-08-10
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1412989142020-10-29
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1882981322021-04-12
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1502957382020-05-21
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1202915552020-08-20
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492898792018-03-27
Havterne - (Sterna paradisaea)1772888732020-08-19
Sandløber - (Calidris alba)1982881972020-09-21
Fjordterne - (Sterna hirundo)1712864762020-08-31
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1842854282021-03-28
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1732822172020-12-04
Dværgfalk - (Falco columbarius)1442800412021-03-05
Sort Glente - (Milvus migrans)1502798162020-09-29
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612773702020-02-27
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1352772612020-04-28
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1782761702021-03-16
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1652743002020-12-04
Brushane - (Calidris pugnax)1852727282021-04-16
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1662712212020-11-26
Ederfugl - (Somateria mollissima)1822704832021-03-22
Knortegås - (Branta bernicla)1652704502021-04-06
Vandstær - (Cinclus cinclus)1982695712021-04-06
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042654772020-02-04
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1292654642020-11-10
Rosenstær - (Pastor roseus)1302652072020-10-07
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1622648652020-10-07
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1182644902020-09-18
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172643352019-10-01
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1562633442020-05-17
Islom - (Gavia immer)1212630712020-09-29
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1732606232021-02-18
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1682601442021-02-08
Lapugle - (Strix nebulosa)1432598132021-01-20
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1492584102021-02-22
Hærfugl - (Upupa epops)1702571372021-03-28
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1642570182020-07-24
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1332559922020-05-12
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1222559662020-06-06
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1352523032021-03-16
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1232511852020-11-24
Stær - (Sturnus vulgaris)1552509952020-12-09
Skærpiber - (Anthus petrosus)1512493032021-03-02
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1592488772021-03-02
Sule - (Morus bassanus)1602472892021-03-14
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1432469002020-09-03
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1312468862020-08-23
Kejserørn - (Aquila heliaca)1172467752021-01-13
Dværgryle - (Calidris minuta)1412466952021-01-26
Biæder - (Merops apiaster)1422452292020-09-29
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362408282019-05-21
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1142399492020-06-10
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1572358942020-08-19
Rødben - (Tringa totanus)1512338332021-04-16
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1572334672021-03-14
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992333262013-02-28
Toplærke - (Galerida cristata)1462320252021-04-02
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1432317082021-03-16
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1252313502021-03-22
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1682310362021-03-28
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1152303882020-11-20
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222301372019-12-11
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1212300342020-10-31
Sølvhejre - (Ardea alba)1512298942021-02-18
Solsort - (Turdus merula)1332293822021-04-09
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112272752019-09-22
Gøg - (Cuculus canorus)1352268562020-06-25
Skovhornugle - (Asio otus)1312263312020-12-18
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142235452018-10-24
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1422218292021-04-08
Spætmejse - (Sitta europaea)1412211692021-04-12
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1272211592020-10-26
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1422209712021-03-28
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1252203312019-10-21
Rødstrubet Sanger - (Sylvia cantillans)1162201522020-09-25
Prærieløber - (Calidris subruficollis)972177022017-10-15
Skestork - (Platalea leucorodia)1272168672021-04-16
Svartbag - (Larus marinus)1202160902021-01-08
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)1022159042020-10-27
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1292144952021-04-12
Hvinand - (Bucephala clangula)1392101912020-04-09
Stillits - (Carduelis carduelis)1232087932020-11-30
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1072086392020-11-15
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1222078262020-12-10
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1342070812021-04-16
Silkehejre - (Egretta garzetta)1422064872021-03-22
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1232064042020-10-13
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1272058452021-03-14
Tinksmed - (Tringa glareola)1222056162020-08-27
Rødhals - (Erithacus rubecula)1342050802021-04-09
Stormmåge - (Larus canus)1062050102019-03-08
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1222026532021-04-12
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1302008362021-03-16
Kirkeugle - (Athene noctua)1112001712020-10-27
Engpiber - (Anthus pratensis)1221990882020-06-24
Natugle - (Strix aluco)1241989732021-03-09
Lunde - (Fratercula arctica)1071985522019-11-18
Blisgås - (Anser albifrons)1151977552021-03-22
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1421973122021-03-11
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1041972452021-04-14
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1251972162021-03-03
Mursejler - (Apus apus)1071966512020-05-21
Storkjove - (Stercorarius skua)1111962812020-08-27
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1211959782020-11-05
Lille Bjergand - (Aythya affinis)921957822020-05-15
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1341941702021-04-04
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1391937652021-03-01
Perleugle - (Aegolius funereus)761934582018-03-23
Sortterne - (Chlidonias niger)1081931682019-07-29
Sjagger - (Turdus pilaris)1051930032021-02-12
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061924242019-07-10
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271920722020-03-30
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1331908202021-04-02
Temmincksryle - (Calidris temminckii)1021905132020-12-14
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061902872018-10-20
Gråspurv - (Passer domesticus)1151899622020-08-11
Kohejre - (Bubulcus ibis)1251891812021-04-15
Blå Glente - (Elanus caeruleus)921878192020-04-16
Damklire - (Tringa stagnatilis)871874342018-05-08
Tornsanger - (Sylvia communis)1211871732020-06-06
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1111866502020-12-04
Knarand - (Mareca strepera)1241864912021-04-04
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1261862062021-04-08
Søkonge - (Alle alle)911857462020-10-26
Gråkrage - (Corvus cornix)1251857362021-02-23
Sort Stork - (Ciconia nigra)1011854952020-05-14
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1191852052020-10-26
Gråsejler - (Apus pallidus)861851562020-11-05
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971847402019-11-23
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1101833472020-06-10
Tophejre - (Ardeola ralloides)1011825122020-07-07
Ellekrage - (Coracias garrulus)921824002019-05-09
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)1001820912021-04-06
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)1011818472021-03-01
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1151815222021-04-04
Ride - (Rissa tridactyla)1081805162020-08-19
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)871804752020-09-06
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)871800052020-10-26
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941796462019-08-28
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1091781712020-12-18
Stellersand - (Polysticta stelleri)851771932021-03-25
Bramgås - (Branta leucopsis)1121771042021-04-14
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861766832012-09-14
 
Arter / Species
Høgeørn - (Aquila fasciata)791760932020-09-03
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)961759362021-03-28
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681752722017-09-28
Grågås - (Anser anser)1051750222021-04-09
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851743902019-10-15
Triel - (Burhinus oedicnemus)781736492020-08-10
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781735112019-08-24
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1181730982021-01-21
Troldand - (Aythya fuligula)1081727202021-03-16
Vendehals - (Jynx torquilla)1021722192020-09-27
Storspove - (Numenius arquata)1131721512020-12-29
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)921718702021-04-08
Kærløber - (Calidris falcinellus)851717182020-05-23
Lapværling - (Calcarius lapponicus)871717162020-08-26
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)951716832021-03-02
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1051702722021-03-09
Alk - (Alca torda)1071699112021-01-03
Vibe - (Vanellus vanellus)1111698622021-03-22
Sanglærke - (Alauda arvensis)1161695172021-04-16
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1161679272021-03-28
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)661678042020-10-13
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)801675222020-09-15
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)741673272020-08-04
Knopsvane - (Cygnus olor)1081671822021-03-28
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801669612019-05-26
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1081666662020-05-13
Dværgterne - (Sternula albifrons)1071666372020-09-03
Bomlærke - (Emberiza calandra)1041655782020-12-04
Vandrikse - (Rallus aquaticus)1151653112021-03-09
Småspove - (Numenius phaeopus)921649082020-08-27
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)991638982020-07-11
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1241637342021-03-22
Ravn - (Corvus corax)1031636042020-11-15
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)751630302020-09-03
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)901626682020-08-27
Lomvie - (Uria aalge)1071625992020-10-07
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1141625252020-09-08
Blishøne - (Fulica atra)1161623532021-03-01
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941620312019-06-01
Gråand - (Anas platyrhynchos)1001620162021-02-16
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731619792020-03-24
Krikand - (Anas crecca)1011617402021-03-22
Purpurhejre - (Ardea purpurea)921614312021-01-06
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)841611262021-03-11
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)681609972021-02-23
Stenvender - (Arenaria interpres)1131608662021-03-11
Skovskade - (Garrulus glandarius)1151596742021-03-14
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661592972020-02-18
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)981587552021-02-01
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)941585292020-11-15
Allike - (Coloeus monedula)951582002021-03-28
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801576692019-09-07
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871575352020-03-07
Grønsisken - (Spinus spinus)1021572022021-02-23
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)821570752021-03-22
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)891559092020-10-31
Gulspurv - (Emberiza citrinella)1001556832021-04-16
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1031552232020-09-15
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)721545512020-09-29
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)891528742021-02-08
Skeand - (Spatula clypeata)921525322020-06-08
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)781525082020-12-18
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)811523292020-10-06
Inuitmåge - (Larus thayeri)601520682016-05-11
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)671519562021-04-04
Storpiber - (Anthus richardi)751517692019-06-30
Træløber - (Certhia familiaris)991515342021-04-06
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)771512722020-10-26
Fuglekonge - (Regulus regulus)1011511472021-03-02
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861508932019-10-30
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)1021500792021-03-05
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691497402020-01-26
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641496402015-06-17
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771488782019-12-19
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)781485502020-12-29
Tredækker - (Gallinago media)651483352015-09-09
Gærdesanger - (Sylvia curruca)871482112020-09-24
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)671474802021-03-22
Hvidklire - (Tringa nebularia)941472342020-09-25
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681462552016-07-30
Sortklire - (Tringa erythropus)941461082021-01-11
Sortand - (Melanitta nigra)791459402020-12-07
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)931457222021-04-06
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)741451472020-10-06
Terekklire - (Xenus cinereus)711450632019-08-23
Agerhøne - (Perdix perdix)941446612020-09-12
Grønirisk - (Chloris chloris)871445512020-11-02
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)901444222021-03-09
Havlit - (Clangula hyemalis)851440212021-03-09
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)731434472020-11-13
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)851434372021-04-04
Bjergand - (Aythya marila)851423852021-03-28
Skadegøg - (Clamator glandarius)611422202020-08-20
Tejst - (Cepphus grylle)1031420492020-07-24
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671420442020-01-01
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711406162020-01-08
Vindrossel - (Turdus iliacus)781403292021-03-05
Rødhovedet And - (Netta rufina)1001398552020-07-04
Hedepiber - (Anthus rubescens)731384952019-03-07
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651380142019-12-24
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731378932018-09-27
Pibeand - (Mareca penelope)841377512021-04-16
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)861368512020-07-06
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)891365262020-11-02
Munkegrib - (Aegypius monachus)681364212019-01-10
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)821360492020-11-24
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)831359742020-04-21
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)911354372020-08-29
Atlingand - (Spatula querquedula)811351672021-04-08
Svaleklire - (Tringa ochropus)821348662020-09-03
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)711345732020-11-12
Tornirisk - (Linaria cannabina)831340702021-04-09
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)771339712020-07-01
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751337792018-09-26
Urfugl - (Lyrurus tetrix)831330782020-08-18
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781321962019-12-19
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)741314742021-03-02
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621309822019-10-05
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701308722020-03-15
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)731307832021-04-06
Rovørn - (Aquila rapax)651302892020-01-23
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721291442018-11-14
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)631276622021-04-14
Jernspurv - (Prunella modularis)801275042021-04-16
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611273012019-11-19
Hortulan - (Emberiza hortulana)671271962020-05-13
Sumpmejse - (Poecile palustris)771263262021-04-04
Tjur - (Tetrao urogallus)731241442020-08-29
Græshoppesanger - (Locustella naevia)671241282020-11-02
Dværggås - (Anser erythropus)671235632021-04-12
Ringdrossel - (Turdus torquatus)691223332021-01-29
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491221272020-02-19
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)831217212020-11-12
Prærietrane - (Antigone canadensis)771216232021-04-14
Canadagås - (Branta canadensis)701207952020-10-15
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)691207752020-10-07
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651206182019-12-07
Musvit - (Parus major)731205542020-11-12
Klyde - (Recurvirostra avosetta)921200572021-04-14
Digesvale - (Riparia riparia)641188282019-07-02
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)601185642020-01-01
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601184852019-07-07
Grøn Biæder - (Merops persicus)651183822019-04-11
Sortspætte - (Dryocopus martius)641181292021-03-11
Jomfrutrane - (Grus virgo)521180682020-09-01
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731180282019-02-06
Ringdue - (Columba palumbus)701174352021-02-08
Amurfalk - (Falco amurensis)491169102019-06-11
Munk - (Sylvia atricapilla)801165442020-06-06
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)661161812020-08-11
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)561161102020-10-31
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)521148152020-12-21
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)601146712021-04-12
Brundrossel - (Turdus eunomus)661145922021-01-19
Strømand - (Histrionicus histrionicus)711144112020-07-04
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481143132019-03-26
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)731139912021-01-20
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351138022010-07-12
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)641137472020-06-01
Pungmejse - (Remiz pendulinus)641125772020-10-08
Brilleand - (Melanitta perspicillata)571121242021-03-17
Husskade - (Pica pica)691119562019-09-16
Klippeværling - (Emberiza cia)531114862019-12-30
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)631108212020-11-20
Fasan - (Phasianus colchicus)681106052020-09-21
Sortmejse - (Periparus ater)721102872021-03-09
Gravand - (Tadorna tadorna)771099622021-04-04
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)711090972021-03-01
Nattergal - (Luscinia luscinia)601089082019-07-27
Blåvinget And - (Spatula discors)491087182020-03-21
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)611080822019-05-09
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)561078492020-12-03
Topmejse - (Lophophanes cristatus)681077082020-12-26
Taffeland - (Aythya ferina)641076022021-04-14
Slagfalk - (Falco cherrug)421075002020-07-28
Grønspætte - (Picus viridis)711070562021-02-12
Fjeldrype - (Lagopus muta)681068912020-07-31
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)561067142020-04-24
Slørugle - (Tyto alba)411066502020-12-10
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)671061252021-03-17
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)601058602021-04-14
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)671058412020-02-26
Hedelærke - (Lullula arborea)581056292021-04-04
Turteldue - (Streptopelia turtur)581053192020-05-18
Pileværling - (Emberiza rustica)441050462018-03-28
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)511048472019-07-06
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)541048272021-03-05
Stortrappe - (Otis tarda)481045422019-10-24
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)621045132020-10-08
Storskråpe - (Ardenna gravis)431041042018-08-11
Markpiber - (Anthus campestris)541035112018-09-20
Gråfisker - (Ceryle rudis)701034582020-03-07
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)491031562021-01-26
Rustværling - (Emberiza caesia)651027622020-09-03
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)451024382018-09-27
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)421023122019-09-28
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)351023042019-01-08
Gulirisk - (Serinus serinus)531021512020-07-06
Stendrossel - (Monticola saxatilis)621014752020-10-05
Skovpiber - (Anthus trivialis)601012802020-09-03
Skovspurv - (Passer montanus)641010282020-08-26
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)541009152019-06-27
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)631007492020-03-24
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)461002202018-02-22
 
Arter / Species
Pibesvane - (Cygnus columbianus)601000352021-04-14
Rustand - (Tadorna ferruginea)541000082020-06-24
Bysvale - (Delichon urbicum)63996482020-08-11
Sangdrossel - (Turdus philomelos)59993602021-04-14
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)47992492020-10-18
Spidsand - (Anas acuta)59990352021-03-28
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40989272013-08-22
Lille Gulbug - (Iduna caligata)44974842020-06-04
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56972822019-10-13
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45957932017-06-07
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)47955542021-04-02
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38938122019-07-21
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)54932432021-01-13
Gulbug - (Hippolais icterina)52929812020-07-01
Orientsejler - (Apus pacificus)31928072018-01-16
Slagugle - (Strix uralensis)46927552019-10-24
Blådrossel - (Monticola solitarius)66926972020-10-31
Havesanger - (Sylvia borin)52921222020-08-18
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51918492019-06-20
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36902572019-11-04
Fløjlsand - (Melanitta fusca)50900502020-08-26
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35899252016-12-11
Sortbrun And - (Anas rubripes)44890992019-06-27
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49889822019-10-28
Rosenterne - (Sterna dougallii)40887032019-08-04
Lille Gulben - (Tringa flavipes)55884132020-11-24
Alpesejler - (Tachymarptis melba)51878492021-04-02
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)54860012020-06-25
Råge - (Corvus frugilegus)52854382021-04-16
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27851852018-09-25
Stor Hornugle - (Bubo bubo)37851202020-08-29
Revhejre - (Egretta gularis)59848542021-01-06
Murløber - (Tichodroma muraria)47847022019-08-22
Fyrremejse - (Poecile montanus)46842922020-12-21
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42839352017-06-17
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34837272017-08-13
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)55834802020-05-21
Sørgedue - (Zenaida macroura)52831962020-11-24
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36820362018-05-12
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)36819952021-01-06
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43818472017-03-04
Vandredrossel - (Turdus migratorius)49815162021-03-18
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36810482015-11-09
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)40808102020-10-09
Hvidhals - (Irania gutturalis)46807132016-02-02
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62804722019-12-20
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47799562019-09-27
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33798122018-08-11
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46795432020-03-25
Alaskaryle - (Calidris mauri)43794782019-10-24
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39786122017-04-20
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36775202019-11-11
Mandarinand - (Aix galericulata)45774942021-01-20
Polarlomvie - (Uria lomvia)40770602018-10-24
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44766032019-03-05
Armensk Måge - (Larus armenicus)43761962018-05-15
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)54760952020-04-18
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43749372019-04-04
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28747862019-08-02
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47747592019-12-13
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)44747552021-04-09
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32743722019-10-13
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)53743262020-05-06
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)39739222020-12-07
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)43737812021-01-11
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36735602019-07-06
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42734632019-07-19
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33729592017-06-15
Skeryle - (Calidris pygmaea)33728562019-09-16
Savisanger - (Locustella luscinioides)34722032020-05-13
Myrtesanger - (Setophaga coronata)43713342021-03-02
Mangrovehejre - (Butorides striata)53712812021-01-06
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)26712392020-04-09
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28709282020-01-07
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42700542019-01-30
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49700362020-01-20
Ørkenløber - (Cursorius cursor)40696562020-05-21
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47695352020-02-01
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40694542019-11-13
Krabbehejre - (Butorides virescens)42692682019-12-19
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)35692562021-03-08
Bøffeland - (Bucephala albeola)30687142019-02-21
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44682952016-06-09
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39681682019-12-22
Masketornskade - (Lanius nubicus)41677232018-09-07
Huldue - (Columba oenas)39671812021-04-12
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29667942011-10-24
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44663992020-02-01
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33663542019-07-06
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48662242019-08-06
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39660882019-12-20
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29658462019-03-12
Sortkrage - (Corvus corone)38657532021-02-24
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33656652020-01-31
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30656442019-11-18
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28655232015-11-09
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46653542020-03-14
Snegås - (Anser caerulescens)38653542021-04-04
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37651692019-07-23
Blåskade - (Cyanopica cooki)37651342019-12-13
Dalrype - (Lagopus lagopus)38648872016-08-03
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44647012019-12-20
Tangmåge - (Larus dominicanus)37644842020-08-31
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)29644542020-03-09
Indigofinke - (Passerina cyanea)26643512019-11-21
Shikra - (Accipiter badius)40639802021-03-07
Willet - (Tringa semipalmata)40637102020-11-06
Lille Sejler - (Apus affinis)36635562020-10-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)35631702021-04-14
 
Arter / Species
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29631252018-09-22
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33631172017-02-02
Krabbeæder - (Dromas ardeola)36630012020-09-27
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31628042013-11-08
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42627232018-12-13
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22626412015-04-05
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27626352016-08-10
Kanariefugl - (Serinus canaria)39620192020-04-07
Namaquadue - (Oena capensis)36615572019-03-06
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21607422019-05-19
Kamblishøne - (Fulica cristata)43601312019-01-18
Klippedue - (Columba livia)38601002019-12-09
Eremitibis - (Geronticus eremita)35597032015-10-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36592382017-04-01
 
Arter / Species
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34592052015-07-23
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)36589612021-04-08
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26586832013-06-04
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)33586202020-08-07
Theklalærke - (Galerida theklae)39584922020-03-14
Dværghornugle - (Otus scops)28584752015-10-28
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35582662019-06-28
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37578732019-09-25
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30577292016-06-09
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)40574922020-11-24
Indisk Gås - (Anser indicus)39571182021-01-11
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27568602014-07-24
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31567482018-01-06
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31563332018-06-01
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31562922020-01-17
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)37562322020-04-07
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34558982018-03-21
Kaffersejler - (Apus caffer)42558862020-11-02
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28555662018-09-20
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27555432019-05-19
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37551692019-12-12
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36549982018-09-10
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36549772019-12-27
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)31549332020-09-27
Snehejre - (Egretta thula)37549172019-03-30
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32545252017-12-19
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)41543852021-01-29
Pirol - (Oriolus oriolus)21541972020-12-07
Skifermåge - (Larus schistisagus)32540942019-11-25
Maina - (Acridotheres tristis)38540512020-04-09
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30539482018-02-20
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22538882019-08-19
Storryle - (Calidris tenuirostris)26537472019-06-21
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33536892019-09-20
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25536642019-07-02
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)39530512020-04-07
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)35529962020-06-08
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25527392019-09-20
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25527142020-01-13
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29526192018-05-24
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26525702019-04-30
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)37524962020-05-06
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29524342019-02-19
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39522342019-12-13
Mellemhejre - (Ardea intermedia)36517712019-06-30
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31517192020-01-13
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)33516382020-06-10
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29515862016-12-13
Kildire - (Charadrius vociferus)37514202020-07-11
Brudeand - (Aix sponsa)34507772021-03-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29501912019-10-11
 
Arter / Species
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34500692019-04-22
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)29498422021-03-07
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31498192017-07-08
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32497342018-10-14
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16496342013-12-20
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28485442019-04-01
Dværgspove - (Numenius minutus)21482382019-12-30
Rødhøne - (Alectoris rufa)28480412020-03-18
Prærieterne - (Sterna forsteri)27477962020-03-21
Engsnarre - (Crex crex)22476612019-12-20
Stenspurv - (Petronia petronia)30475282015-02-04
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29474812019-08-15
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26474752017-07-04
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25473232016-06-24
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)23471172018-11-28
Sangspurv - (Melospiza melodia)32470912016-05-13
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27468902020-02-18
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20467252018-12-26
Brun Sule - (Sula leucogaster)28466442020-12-09
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31464022020-02-22
Guldspætte - (Colaptes auratus)22462742015-11-10
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29462172019-12-20
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29461872017-06-17
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)17460402018-10-19
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28456962018-03-13
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)28451482021-01-26
Vagtel - (Coturnix coturnix)20450962020-07-28
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28449722020-03-09
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27448382020-02-14
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)27448332021-01-13
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28447092015-01-23
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26445492019-02-10
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19445242020-03-14
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27445102020-02-01
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30443102019-04-13
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32440732019-02-10
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23440192019-04-13
Cettisanger - (Cettia cetti)28434342017-09-26
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27433782019-04-21
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21432422019-10-10
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23429282019-08-07
Broget Krage - (Corvus albus)28426642019-12-05
Balearsanger - (Sylvia balearica)19423042016-06-11
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24422272019-10-31
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)13420902013-11-02
 
Arter / Species
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20420542019-01-04
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22420092017-12-30
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27419762019-09-12
Klireryle - (Calidris himantopus)23419482021-01-13
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24416852017-08-13
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)16415722020-06-30
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29413182020-01-26
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22412062019-12-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15412052019-09-28
 
Arter / Species
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27412022017-12-10
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27410452018-12-01
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23409442017-11-08
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23407872018-09-19
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28406622018-04-05
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22406362015-07-10
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21405482015-05-20
Rødfodet Sule - (Sula sula)26403582019-07-05
Gråspætte - (Picus canus)25403222019-05-19
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23402442020-02-18
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26401932019-02-12
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)28399352020-12-14
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21399182019-06-12
Masaistruds - (Struthio camelus)27397952020-12-04
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25395762020-03-25
Blåhejre - (Egretta caerulea)27394822020-12-09
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17393282017-12-04
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22391682015-12-02
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24389962019-06-20
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23387292015-09-14
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25386332018-01-08
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)27385002021-02-04
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20384532019-03-13
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27380702019-11-27
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20380212017-10-14
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)19378752020-11-06
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24378202019-07-19
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24376512018-01-08
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25375862016-08-24
Huskrage - (Corvus splendens)22375302018-01-27
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25374622016-07-04
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20374212016-07-30
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)34373322020-11-12
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16373212015-09-21
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14371112019-09-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20368752019-10-26
 
Arter / Species
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22366372017-11-09
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29365692020-01-03
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22363382019-04-21
Amarant - (Lagonosticta senegala)23362492019-12-10
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22361622018-05-22
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25360832018-01-22
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23358062019-02-27
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22357702020-01-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16354392011-04-28
 
Arter / Species
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27354062019-11-27
Ørkenspurv - (Passer simplex)23353342019-01-26
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17353032013-10-12
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22352782019-12-07
Dværgsnegås - (Anser rossii)16351872015-12-17
Rishejre - (Ardeola grayii)21351182019-02-10
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23350012018-03-26
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20349322019-09-25
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23349072018-12-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17347042009-04-12
 
Arter / Species
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20344862018-03-05
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23341502019-10-23
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8340712013-09-27
Perlehøne - (Numida meleagris)26339052018-01-20
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21337262017-11-16
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21335152018-04-16
Steppegulbug - (Iduna rama)14331252013-09-02
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18330532014-11-24
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21329082020-01-20
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)21328892020-10-31
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18328052018-09-06
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18326482019-06-09
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15326002014-07-08
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19324772019-09-25
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11323572013-10-31
 
Arter / Species
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22323242020-02-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11322342015-07-01
 
Arter / Species
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)22322292020-06-16
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22321292020-03-18
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18320982020-01-29
Lapmejse - (Poecile cinctus)20320862019-11-18
Mossanger - (Setophaga palmarum)22320322017-10-28
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)23319872020-06-13
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18319122014-08-11
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17318382014-07-24
Blånattergal - (Larvivora cyane)15317952014-04-06
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24317382017-04-12
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17315982011-03-06
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)21315712020-08-18
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18314892015-09-22
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)18313642021-01-03
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23312932017-12-01
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21312622020-03-30
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20310592018-10-20
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)19308882021-03-07
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20308742019-11-05
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9308432012-02-12
 
Arter / Species
Brun Noddy - (Anous stolidus)19307802018-03-31
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16307632019-04-13
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15307592018-08-13
Provencesanger - (Sylvia undata)18307042020-03-18
Goliathejre - (Ardea goliath)20306192018-11-20
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17305872017-01-27
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16305282014-03-10
Parulasanger - (Setophaga americana)21305062017-09-08
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21304732020-03-10
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17304172016-07-30
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21303762018-04-09
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17302942020-02-20
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15301272013-04-04
Sortsvane - (Cygnus atratus)22300352021-03-14
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22299812020-02-14
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16299802017-10-03
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18298252018-01-16
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19298192018-08-09
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19297842017-10-17
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18297152019-01-11
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)20295722020-04-27
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17293702016-05-16
Canadamåge - (Larus californicus)22293232015-02-02
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13291712011-01-08
 
Arter / Species
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14290042013-11-21
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)17289812021-04-08
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22289372018-07-23
Tigerfinke - (Amandava amandava)18288262019-09-25
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17287762019-04-21
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19287152019-04-10
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)19286442020-09-27
Orientgulbug - (Hippolais languida)15285162018-05-30
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17284052018-11-17
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10283162010-09-15
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15282182015-02-02
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19281442020-01-30
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20280512018-09-06
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11279732011-02-05
Rævespurv - (Passerella iliaca)13279412017-08-11
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14279342018-06-07
Ildsanger - (Setophaga fusca)16279032018-12-23
Vegamåge - (Larus vegae)23278652018-09-03
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8277292010-04-18
 
Arter / Species
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16275622019-02-17
Berberhøne - (Alectoris barbara)20275152019-04-26
Husværling - (Emberiza sahari)16274572018-11-05
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19273072019-07-02
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17272412020-03-14
Præriesanger - (Setophaga discolor)19272102019-11-14
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16271382013-04-09
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19270352019-11-04
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)8264142010-02-02
 
Arter / Species
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13263942016-11-27
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15262542018-05-15
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17260722017-12-28
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18260392019-01-26
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18259592019-02-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15259132018-01-23
 
Arter / Species
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10258972013-02-09
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)21256762021-03-05
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15256592018-07-23
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19253922019-02-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)22252562020-12-15
 
Arter / Species
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16251802019-08-14
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13250702012-11-14
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15250072015-08-26
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16248892019-05-03
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17247412018-10-27
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17246322019-02-01
Sommertangar - (Piranga rubra)18244432021-04-02
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16243742020-02-20
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9242552019-02-19
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17238992017-03-04
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15238392017-10-23
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11237622013-10-26
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14236672013-05-27
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)9236632012-01-31
 
Arter / Species
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12236152018-09-14
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15235932020-03-21
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16235842020-02-18
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)16232552020-09-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12232432012-01-28
 
Arter / Species
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15231472020-01-15
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13229722015-11-12
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12227692013-08-17
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15226192020-03-18
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12225352017-07-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11224492017-12-31
 
Arter / Species
Sodfalk - (Falco concolor)10220852020-09-27
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13220332012-05-29
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12220102019-04-01
Rødværling - (Emberiza rutila)13219552018-11-23
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13218822017-03-18
Kappetrel - (Daption capense)12218652020-08-07
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14218442020-01-03
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13218262019-11-21
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13218252015-02-13
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14217722019-01-26
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11216412019-02-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9215472010-09-09
 
Arter / Species
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)13213362020-07-11
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13209612017-04-23
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17207502019-11-29
Crested Caracara - (Caracara plancus)13206402015-07-02
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12205832019-06-28
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14204642019-11-21
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13204442015-08-01
Dickcissel - (Spiza americana)16202432020-03-12
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12201752012-05-31
Purpursvale - (Progne subis)13200182015-06-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7198752013-01-26
 
Arter / Species
Guldsisken - (Spinus tristis)14198022015-06-07
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10197542014-06-03
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15197092017-08-21
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12196262020-03-07
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11194902018-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7194442011-05-20
 
Arter / Species
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)15192292021-02-01
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10191842017-04-20
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9191812015-06-27
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17191722018-07-03
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12191542020-03-15
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)13191512020-06-14
Hættesanger - (Setophaga citrina)12191052019-01-18
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12190872019-08-02
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10190712014-10-12
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6190582008-06-20
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16188792019-11-18
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12188512017-03-27
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11188132019-02-01
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12187402019-02-12
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14187212019-12-10
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11187142016-03-16
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7187132011-04-23
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9187032015-10-16
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)13186402020-05-25
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14186322019-01-09
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5184072007-08-22
 
Arter / Species
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8182402019-10-14
Kapugle - (Asio capensis)11182272017-12-28
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9182132018-11-06
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12182102017-02-04
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12181552019-02-12
Madeiradue - (Columba trocaz)10181042014-03-18
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)13180622021-02-01
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10180542012-02-06
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14178792018-03-27
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17177382018-12-07
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5175802008-01-01
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11175782016-05-18
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12174342017-06-14
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9173842016-08-11
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15173412019-10-31
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10172652014-12-14
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9172362014-11-10
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12172252019-01-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8170352018-02-07
 
Arter / Species
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)8169342020-05-04
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10169002019-01-23
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)12168892020-12-21
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11167712020-03-02
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11166862019-11-05
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14166232016-11-18
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10165332018-03-17
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7164912019-08-20
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9164072016-07-22
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7162772012-07-01
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)12162682021-02-01
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10161542017-01-20
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13161382020-01-17
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7158982010-03-26
Hættetrane - (Grus monacha)9158862013-03-26
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12158522017-04-07
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9158242019-11-04
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10157792016-05-16
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8155192016-04-06
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9154542019-09-13
Prærievåge - (Buteo swainsoni)13153972021-01-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8153492010-02-16
 
Arter / Species
Skovgøg - (Cuculus optatus)9153412015-08-11
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9152982016-04-01
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10152422018-05-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6152172013-10-21
 
Arter / Species
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10152072013-12-16
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12151442017-12-28
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9151212020-03-07
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8150932013-05-01
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11148182017-05-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8147952016-08-09
 
Arter / Species
Nathøg - (Chordeiles minor)7147842017-01-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5147802007-12-17
 
Arter / Species
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8147642014-07-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7147372013-04-30
 
Arter / Species
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7147322012-09-06
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12146722019-02-26
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6145932011-12-18
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8145612019-11-14
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12144732019-03-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3144622004-05-16
 
Arter / Species
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8144532012-12-06
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9143422018-11-23
Svanegås - (Anser cygnoides)5142972009-04-06
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7142782015-01-09
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8142762018-07-14
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10142102019-01-09
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8141662016-05-15
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10141332019-10-23
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10140072019-04-10
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11138492019-08-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7138482009-03-25
 
Arter / Species
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7138272016-09-16
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5138032002-10-17
 
Arter / Species
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12136252017-01-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5135872011-11-19
 
Arter / Species
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10135412016-05-18
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7135252018-11-24
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6134902019-04-13
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7134832012-03-12
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8134232018-02-02
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9133772015-05-10
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5133632013-10-26
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9132512013-04-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7131882010-10-28
 
Arter / Species
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9131572015-06-05
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11131022017-12-14
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7128292017-08-17
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)11126062020-08-08
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8125822018-06-29
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7124012015-11-12
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6123352016-07-15
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9121982019-02-01
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)12121882019-11-06
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9120472019-08-04
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7119682016-01-31
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7119522019-02-01
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)9119152020-08-11
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6119142018-03-12
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8118672018-10-11
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10118642016-01-05
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5118572002-10-17
 
Arter / Species
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7118052016-07-30
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)10117212018-12-31
Turkestandue - (Columba eversmanni)6117202012-03-06
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)9115462020-08-08
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5114872013-10-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4113632010-02-01
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)9113492016-12-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)4113092011-04-22
 
Arter / Species
Amurstær - (Agropsar sturninus)6112662015-04-02
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3111922009-08-29
 
Arter / Species
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3111362013-02-13
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4110102013-03-24
Stenhøne - (Alectoris graeca)6109182017-07-14
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)5106592016-12-07
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)9106432021-03-17
Maskesule - (Sula dactylatra)10105412019-01-29
Gabarhøg - (Micronisus gabar)6105362012-09-23
Mestersanger - (Sylvia hortensis)6103192014-06-23
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)5101362011-04-01
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)6101102018-11-30
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)11100802020-01-24
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)4100772011-09-11
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)5100162010-10-05
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)899542017-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)499442012-04-04
 
Arter / Species
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)698862018-08-11
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)598832011-02-16
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)798472019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)597142014-02-10
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)597082012-04-26
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)696932016-05-18
Fibii - (Sayornis phoebe)696762021-01-29
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)995642019-03-13
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)595292015-05-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)595232020-08-25
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)494842006-07-08
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)794032014-05-19
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)393292011-09-14
 
Arter / Species
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)892222019-01-29
Papegøjealk - (Aethia psittacula)691062018-09-03
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)690942012-08-27
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)589062011-05-18
Laurbærdue - (Columba bollii)689012020-03-30
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)588492013-11-02
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1087892017-01-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)587772013-09-04
 
Arter / Species
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)687742019-02-21
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)587672015-09-23
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)685962016-05-16
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)685492016-12-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)485372013-12-29
 
Arter / Species
Tropeskråpe - (Puffinus lherminieri)385222006-08-06
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)584902017-03-12
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)584562019-03-08
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)383932009-05-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)983222020-03-12
 
Arter / Species
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1083162019-11-29
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)582722016-02-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)381892007-05-09
 
Arter / Species
Røddrossel - (Toxostoma rufum)681842018-01-18
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1080952018-06-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )580802019-01-23
 
Arter / Species
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)380542013-06-29
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)580012017-05-26
Græsrikse - (Crex egregia)578722020-03-07
Grådrossel - (Turdus unicolor)578612014-11-28
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)678332016-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)378092010-12-14
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)177842008-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)777832019-06-18
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)477712010-02-07
 
Arter / Species
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)577482016-01-05
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)876842019-04-10
Etioperspurv - (Passer swainsonii)776192018-05-22
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)576002019-04-30
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)575922012-11-14
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)475832009-03-03
Sahelspurv - (Passer luteus)374402015-02-16
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)474242017-12-15
Stor Digesvale - (Riparia cincta)574182013-01-17
Stribet Værling - (Emberiza striolata)373382010-01-22
Moskusand - (Cairina moschata)872952018-06-19
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)572022019-05-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)371682011-04-17
 
Arter / Species
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)471372014-08-22
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)371012005-01-27
Razolærke - (Alauda razae)570922019-03-01
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)470292019-08-26
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)270192009-12-04
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)469212011-08-01
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)368682004-11-22
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)668482018-01-27
Peguspurv - (Passer flaveolus)568242013-12-26
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)367962009-05-31
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)466182013-01-07
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)463632017-09-08
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)661922019-02-20
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)261672007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)261422009-06-15
 
Arter / Species
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)560862016-06-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)260712003-03-19
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)360512013-03-26
 
Arter / Species
Angolaspurv - (Passer diffusus)560362020-01-15
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)360042015-06-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)259912006-09-22
 
Arter / Species
Segland - (Mareca falcata)359852015-04-18
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)359722018-12-03
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)357622008-01-09
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)457452012-01-10
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)257432004-06-02
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)357362017-02-27
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)556872016-04-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)256632011-11-11
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)256112010-04-21
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)455882019-09-10
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)255482006-09-22
 
Arter / Species
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)255442010-03-09
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)455182019-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)253572008-03-27
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)252452006-01-28
 
Arter / Species
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)452202018-07-09
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)451762014-11-10
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)650092020-03-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)248962013-04-11
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)447422020-09-03
 
Arter / Species
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)246982012-11-14
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)446492017-05-20
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)246112009-10-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)145552005-11-19
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)345552016-10-22
 
Arter / Species
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)543852019-04-29
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)243472009-09-23
Kapsule - (Morus capensis)242392005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)241832012-05-05
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)239942008-07-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)239142012-01-04
 
Arter / Species
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)538972019-04-01
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)237952011-04-02
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)337702011-07-20
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)236992015-07-09
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)436902020-01-20
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)136702008-12-25
Vestlig Kongetyran - (Tyrannus verticalis)436352021-01-03
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)536172018-11-20
Rustspurv - (Passer motitensis)236002008-01-19
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)134842002-06-07
 
Arter / Species
Stribet Væver - (Ploceus manyar)234062012-05-09
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)333472015-04-28
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)431702019-05-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)231022015-05-18
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)230762012-10-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)130632009-04-22
 
Arter / Species
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)329072012-12-03
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)528822020-05-04
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)528762019-04-13
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)128602007-03-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)228562013-04-17
 
Arter / Species
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)228032011-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)126722009-05-11
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)125852009-10-25
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)225512013-10-27
 
Arter / Species
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)324722020-02-04
Tajgasædgås - (Anser fabalis)223772020-12-07
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)123412007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)122672004-09-19
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)122332013-05-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)121132011-10-24
 
Arter / Species
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)121082009-09-08
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)220702017-07-04
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)120022009-10-16
 
Arter / Species
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)119882004-12-02
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)119572010-05-02
Svanegås - (Anser cygnoides)219412019-07-08
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)419302019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)118762010-10-13
 
Arter / Species
Kapspurv - (Passer melanurus)218592016-10-03
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)118152012-06-06
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)116942009-07-27
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)216222016-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)116122010-10-04
 
Arter / Species
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)215852019-11-05
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)314722020-02-18
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)114642014-02-27
Turkestantornskade - (Lanius phoenicuroides)213942021-01-06
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)113932017-03-11
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)213862019-06-01
Østlig Pivi - (Contopus virens)213082019-02-08
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)112722015-07-14
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)212362019-12-27
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)111132018-07-16
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)310662020-02-17
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)110442018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)19662012-10-15
 
Arter / Species
Swahilispurv - (Passer suahelicus)19072015-12-08
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)18812015-07-14
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)18192015-08-07
Iberisk Sanger - (Sylvia iberiae)17872020-05-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)17712019-06-02
 
Arter / Species
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)17242018-06-18
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)16602018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)16262018-06-19
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)15482019-12-12
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)14952019-02-17

Der er i alt 1159 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.175 sek.
til toppen