Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3526993872019-07-05
Musvåge - (Buteo buteo)4276808242019-08-16
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4546009082019-04-03
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2145440532017-08-23
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2755254612019-07-15
Steppehøg - (Circus macrourus)2745236452019-08-12
Høgeugle - (Surnia ulula)3055136272019-03-18
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2895017452019-01-17
Sølvmåge - (Larus argentatus)3014959292019-01-04
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3344765792019-08-14
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3044666272019-08-15
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2714277492019-07-29
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2824186892019-07-08
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1843990262019-03-30
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2233812832019-05-17
Hedehøg - (Circus pygargus)1933770082019-08-01
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1713743932017-02-10
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1923702902019-03-11
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2323600572019-07-21
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1513531512019-04-27
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1923512562018-10-31
Isfugl - (Alcedo atthis)2223456842019-08-14
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643392002018-05-23
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2343329812019-08-12
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2373234452019-08-15
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2453188732019-07-07
Sildemåge - (Larus fuscus)1993175092017-07-27
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1963155122018-12-17
Blåhals - (Luscinia svecica)2103050272019-06-24
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633048322019-03-09
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1883020092019-07-12
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1822992402019-04-06
Landsvale - (Hirundo rustica)2332992312019-08-17
Sneugle - (Bubo scandiacus)1252958522018-03-05
Trane - (Grus grus)1902904562019-08-10
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232902362018-01-16
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1802893322019-06-12
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1712881842019-08-06
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1852868112019-05-17
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2052845912018-11-13
Rød Glente - (Milvus milvus)1802785962019-03-20
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2112750452019-07-17
Mosehornugle - (Asio flammeus)1572722692019-03-23
Duehøg - (Accipiter gentilis)1702721612019-08-16
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1572684282019-06-11
Sabinemåge - (Xema sabini)1352659582018-12-26
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1302627142019-08-14
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2072613192019-08-07
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522596402018-10-30
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1312588552018-09-26
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162556982018-01-26
Krognæb - (Pinicola enucleator)1072552402018-08-21
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1492542452019-07-27
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492514522018-03-27
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1812503112019-01-29
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)1982486172019-08-16
Havterne - (Sterna paradisaea)1722458422019-07-07
Fjordterne - (Sterna hirundo)1682421762019-08-10
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342406592018-09-10
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1672397282019-08-02
Sandløber - (Calidris alba)1872370142018-11-24
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1572362502019-03-23
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1032356352018-08-28
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1752352772019-02-07
Dværgfalk - (Falco columbarius)1282325002019-07-30
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1162307722017-11-09
Sort Glente - (Milvus migrans)1362307012019-05-29
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602304642018-09-27
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1272294032019-08-03
Islom - (Gavia immer)1192285492019-07-30
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1522258622019-05-29
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1062255502018-12-14
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1582255282019-04-17
Rosenstær - (Pastor roseus)1202254252018-11-15
Brushane - (Calidris pugnax)1712249302019-08-10
Lapugle - (Strix nebulosa)1382241532019-05-21
Knortegås - (Branta bernicla)1532232002019-06-28
Ederfugl - (Somateria mollissima)1692220562019-06-25
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322215312018-08-17
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1182215142019-08-04
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1482209372019-07-23
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1382190622019-08-13
Vandstær - (Cinclus cinclus)1762190102019-04-24
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1482189282019-07-29
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1612175272019-02-05
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1272135472019-05-29
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1522131342019-07-12
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1092119552018-09-25
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382115132018-11-09
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1252105902019-03-26
Stær - (Sturnus vulgaris)1412102342019-07-29
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1552098032019-08-07
Hærfugl - (Upupa epops)1572091002019-05-02
Biæder - (Merops apiaster)1382085812019-07-30
Dværgryle - (Calidris minuta)1332084902018-10-14
Skærpiber - (Anthus petrosus)1412083842019-03-21
Kejserørn - (Aquila heliaca)1052083762019-07-08
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1442072202018-11-01
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362070162019-05-21
Sule - (Morus bassanus)1522066432019-03-07
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1112059992017-06-10
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992057462013-02-28
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1101999852019-06-01
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1211981602019-05-19
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1271976572019-06-11
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1091973552018-10-26
Rødben - (Tringa totanus)1361972072019-05-19
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1161969622018-11-23
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1401964992019-07-17
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1161963662019-05-26
Toplærke - (Galerida cristata)1401952132019-07-23
Solsort - (Turdus merula)1261941942019-06-24
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1481932122019-08-17
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1141931062018-10-24
Gøg - (Cuculus canorus)1321927412019-07-30
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1391912452019-03-04
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971907622017-10-15
Sølvhejre - (Ardea alba)1381891202019-07-31
Skovhornugle - (Asio otus)1191888852019-07-17
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1541877062019-06-12
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1331873032019-01-12
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1241867272019-06-12
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1131862282019-06-18
Spætmejse - (Sitta europaea)1291860162019-07-10
Svartbag - (Larus marinus)1131842202019-02-25
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)921831212019-07-27
Skestork - (Platalea leucorodia)1201821882019-04-26
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)991817572019-06-25
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1221798102019-05-16
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1211788852019-07-29
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1181766252019-01-10
Stormmåge - (Larus canus)1061765512019-03-08
Hvinand - (Bucephala clangula)1351752572019-06-15
Stillits - (Carduelis carduelis)1121752372019-07-27
Tinksmed - (Tringa glareola)1141743562019-08-07
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1161731102019-06-01
Perleugle - (Aegolius funereus)761726392018-03-23
Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)1241722502019-06-20
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1171721282019-08-16
Rødhals - (Erithacus rubecula)1211713332019-04-21
Lunde - (Fratercula arctica)1061704082017-08-13
Kirkeugle - (Athene noctua)1021695272019-01-21
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1231693012019-07-17
Silkehejre - (Egretta garzetta)1301692752018-07-31
Lille Bjergand - (Aythya affinis)911680432019-02-21
Mursejler - (Apus apus)1051675552019-08-07
Storkjove - (Stercorarius skua)1071674872019-07-27
Engpiber - (Anthus pratensis)1171665872019-08-15
Sjagger - (Turdus pilaris)1021662172019-01-28
Blisgås - (Anser albifrons)1021653162019-04-26
Damklire - (Tringa stagnatilis)871639302018-05-08
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061637662019-07-10
Temmincksryle - (Calidris temminckii)981636582019-06-01
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1111636302018-08-14
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1211635272019-08-03
Sortterne - (Chlidonias niger)1081632812019-07-29
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)961629272018-08-20
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061622242018-10-20
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1321618102019-06-17
Natugle - (Strix aluco)1061615712019-07-31
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1141613632019-07-12
Søkonge - (Alle alle)831607312019-07-02
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1021601542018-12-20
Gråspurv - (Passer domesticus)1061597212019-05-29
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1251595242019-07-05
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1241588702019-07-08
Blå Glente - (Elanus caeruleus)881587392019-05-24
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)951572812019-08-01
Gråsejler - (Apus pallidus)791572412019-08-14
Tornsanger - (Sylvia communis)1181569662019-07-10
Sort Stork - (Ciconia nigra)961569432018-09-25
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861568802012-09-14
 
Arter / Species
Ellekrage - (Coracias garrulus)921565762019-05-09
Tophejre - (Ardeola ralloides)981557572018-09-20
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1041557152018-09-22
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1241555712019-08-15
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681554122017-09-28
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981548682018-03-29
Gråkrage - (Corvus cornix)1141545312019-07-17
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831545172018-11-16
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1051537482019-08-16
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)921536092019-05-16
Ride - (Rissa tridactyla)1041535572019-02-21
Kohejre - (Bubulcus ibis)1131530102019-02-08
Knarand - (Mareca strepera)1111530032019-07-30
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1151526782019-06-11
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)911524712019-04-11
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1081524602019-05-11
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821523452017-02-14
Stellersand - (Polysticta stelleri)831523362019-06-01
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)771515292019-07-17
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1101514842019-07-06
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1221514592019-02-19
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)921509592017-07-30
Triel - (Burhinus oedicnemus)771509052019-04-26
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)841497622019-05-17
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1011490742019-01-26
Bramgås - (Branta leucopsis)1071489372019-08-03
Grågås - (Anser anser)991488572019-08-10
Kærløber - (Calidris falcinellus)831483342019-07-27
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)931481672019-06-24
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)891474052019-02-04
Lapværling - (Calcarius lapponicus)841462542019-02-01
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)611460302019-04-05
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)711456322019-05-24
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791454232018-09-10
Troldand - (Aythya fuligula)1011453672019-06-27
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)971450932018-11-29
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801450392019-05-26
Vendehals - (Jynx torquilla)941446172019-06-25
Høgeørn - (Aquila fasciata)661440902019-07-06
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741427402018-09-27
Storspove - (Numenius arquata)1071422872019-04-17
Vibe - (Vanellus vanellus)1041419642019-08-14
Alpejernspurv - (Prunella collaris)721418032019-04-21
Alk - (Alca torda)1001416922019-08-10
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)651410262018-03-26
Knopsvane - (Cygnus olor)1021410042019-06-24
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)661409082017-10-16
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1111406592019-08-16
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)941396582019-07-17
Dværgterne - (Sternula albifrons)1021395362019-07-21
Sanglærke - (Alauda arvensis)1011392882019-07-02
Småspove - (Numenius phaeopus)871388002019-06-18
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)881386472019-06-14
Bomlærke - (Emberiza calandra)981384902019-07-30
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831384242019-01-11
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1021382092019-07-21
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941381472019-06-01
Inuitmåge - (Larus thayeri)601367272016-05-11
Gråand - (Anas platyrhynchos)941365402019-08-16
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1031364352019-08-02
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)791363982019-03-07
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901363452019-07-23
Lomvie - (Uria aalge)1051358192019-02-25
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951351272019-02-17
Blishøne - (Fulica atra)1101349332019-06-27
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1051343702019-08-12
Allike - (Corvus monedula)921341032019-07-21
Ravn - (Corvus corax)951340512019-07-08
Krikand - (Anas crecca)921337922019-04-15
Stenvender - (Arenaria interpres)1061337302019-06-17
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)901336482019-04-22
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781333342017-02-15
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)651329012019-06-17
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1051328922019-08-17
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)931323912019-08-06
Storpiber - (Anthus richardi)751322752019-06-30
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861321162018-01-29
Grønsisken - (Spinus spinus)971320582019-05-19
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)841315442018-12-21
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641311962015-06-17
Tredækker - (Gallinago media)651305892015-09-09
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)741301532018-11-21
Skovskade - (Garrulus glandarius)1061299642019-08-16
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)601299482019-03-05
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)851291572019-08-13
Gulspurv - (Emberiza citrinella)901291172019-06-27
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1001289932019-07-07
Skeand - (Spatula clypeata)901286792019-07-17
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)761280692017-11-23
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681280102016-07-30
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)671278962018-11-09
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)581271792019-05-24
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)661271242019-08-13
Fuglekonge - (Regulus regulus)951255062019-06-05
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)771252112018-06-15
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)711250392018-12-11
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)601246492019-02-08
Skadegøg - (Clamator glandarius)581245022018-08-19
Sortand - (Melanitta nigra)741244112019-01-09
Gærdesanger - (Sylvia curruca)811241912019-05-30
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)651240152019-02-26
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731237232018-08-27
Terekklire - (Xenus cinereus)681235832019-07-31
Hvidklire - (Tringa nebularia)901233032018-09-11
Træløber - (Certhia familiaris)851228202019-06-11
Havlit - (Clangula hyemalis)801221842018-11-20
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)661220142019-01-23
Grønirisk - (Chloris chloris)831219632019-07-17
Sortklire - (Tringa erythropus)901216202019-05-30
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)881213832019-07-19
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)851209232019-07-27
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)791208352019-03-15
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)701208112018-12-10
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)861207822019-07-08
Agerhøne - (Perdix perdix)891203332019-07-13
Hedepiber - (Anthus rubescens)731194672019-03-07
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)631193732019-06-24
Munkegrib - (Aegypius monachus)681190512019-01-10
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731188342018-09-27
Bjergand - (Aythya marila)771187842019-07-19
Vindrossel - (Turdus iliacus)721187552019-04-11
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)841149462019-08-10
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751148952018-09-26
Pibeand - (Mareca penelope)721137082019-01-16
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)801135352019-07-29
Rovørn - (Aquila rapax)641134192017-04-10
Tejst - (Cepphus grylle)961132832019-07-19
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)831132652019-01-26
Atlingand - (Spatula querquedula)761132122019-07-10
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)611127722019-02-25
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)731123282019-06-27
Rødhovedet And - (Netta rufina)911122222019-07-21
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhyncus)721120432019-06-30
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)771118102018-10-31
Tornirisk - (Linaria cannabina)751115822019-08-03
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)821115102019-06-27
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)691113612019-03-07
Svaleklire - (Tringa ochropus)761113442019-08-17
Natravn - (Caprimulgus europaeus)671110482019-07-06
Urfugl - (Tetrao tetrix)821110472019-05-21
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)561100962019-07-07
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)541098092019-04-03
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)691097722019-03-22
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721096542018-11-14
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)591091712018-08-11
Jernspurv - (Prunella modularis)761074682019-08-13
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)481064202018-09-04
Hortulan - (Emberiza hortulana)621063502018-08-06
Græshoppesanger - (Locustella naevia)651063082019-05-17
Sumpmejse - (Poecile palustris)701051172019-03-05
Tjur - (Tetrao urogallus)681041892019-07-19
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)611040432019-03-23
Dværggås - (Anser erythropus)621035852019-05-17
Amurfalk - (Falco amurensis)491034592019-06-11
Jomfrutrane - (Anthropoides virgo)511034112016-12-12
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351030352010-07-12
Digesvale - (Riparia riparia)641029052019-07-02
Canadagås - (Branta canadensis)681022732019-06-12
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)661021032019-07-21
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601020912019-07-07
Musvit - (Parus major)661015412019-08-12
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)641015262019-01-17
Ringdrossel - (Turdus torquatus)601012902019-04-24
Grøn Biæder - (Merops persicus)651006142019-04-11
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)78999522019-05-20
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)64999192019-07-02
Rubinnattergal - (Calliope calliope)48996242019-03-26
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)47990572018-02-25
Ringdue - (Columba palumbus)67990192019-07-21
Klyde - (Recurvirostra avosetta)81980852019-08-07
Sortspætte - (Dryocopus martius)53975292019-02-08
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)55965482019-04-11
Klippeværling - (Emberiza cia)52961812018-04-30
Strømand - (Histrionicus histrionicus)68960902018-10-25
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)52958102019-07-06
Pungmejse - (Remiz pendulinus)62953892019-07-23
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)61953192019-08-04
Munk - (Sylvia atricapilla)74951782019-05-16
Prærietrane - (Grus canadensis)50942332019-06-28
Brilleand - (Melanitta perspicillata)50940482019-08-10
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)60937752019-07-15
Husskade - (Pica pica)68937542019-07-21
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)42933902018-11-27
Blåvinget And - (Spatula discors)47932612019-05-03
Nattergal - (Luscinia luscinia)60930222019-07-27
Slagfalk - (Falco cherrug)41929292018-11-24
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72925122018-07-13
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)61923952019-05-09
Fasan - (Phasianus colchicus)63922962019-04-30
Slørugle - (Tyto alba)38922462019-08-01
Pileværling - (Emberiza rustica)44919732018-03-28
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)40915622018-10-19
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)54910452019-02-20
Taffeland - (Aythya ferina)62908702018-08-27
Sortmejse - (Periparus ater)67908622018-10-05
Storskråpe - (Ardenna gravis)43907332018-08-11
Gravand - (Tadorna tadorna)70905202019-07-21
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35904722019-01-08
Stortrappe - (Otis tarda)47901842018-08-06
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)40901412016-02-09
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)51897682019-08-07
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45897332018-09-27
Brundrossel - (Turdus eunomus)45894012017-09-18
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)67893912019-08-16
Markpiber - (Anthus campestris)54892932018-09-20
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)46892782018-02-22
 
Arter / Species
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)49891362019-04-30
Turteldue - (Streptopelia turtur)56890532019-07-13
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)56888572018-06-02
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)47884172019-02-01
Hedelærke - (Lullula arborea)52883742019-07-30
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)64881892019-01-21
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40880612013-08-22
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57877902018-06-15
Topmejse - (Lophophanes cristatus)59877452018-07-10
Fjeldrype - (Lagopus muta)64876842019-07-19
Gulirisk - (Serinus serinus)48865602019-06-27
Rustværling - (Emberiza caesia)63863172018-09-07
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54859992019-06-27
Gråfisker - (Ceryle rudis)65858982018-08-20
Rustand - (Tadorna ferruginea)52853682019-04-11
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46851032019-07-19
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46848342018-11-20
Skovpiber - (Anthus trivialis)56847492019-08-07
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)62841772019-04-26
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45834432017-06-07
Skovspurv - (Passer montanus)60834102018-12-15
Lille Gulbug - (Iduna caligata)42830002019-03-28
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58829722019-02-05
Bysvale - (Delichon urbicum)59828992019-06-05
Sangdrossel - (Turdus philomelos)52827482019-07-31
Spidsand - (Anas acuta)56827192018-09-05
Orientsejler - (Apus pacificus)31823322018-01-16
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38821822019-07-21
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)55817412019-04-11
Grønspætte - (Picus viridis)54813032019-08-14
Slagugle - (Strix uralensis)45802512016-06-17
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35798292016-12-11
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)52792732015-07-10
Stribet Sanger - (Setophaga striata)35791892018-03-21
Gulbug - (Hippolais icterina)49783822018-09-12
Sortbrun And - (Anas rubripes)44780712019-06-27
Rosenterne - (Sterna dougallii)40777042019-08-04
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27763492018-09-25
Havesanger - (Sylvia borin)46762742019-07-27
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)45757982016-11-22
Fløjlsand - (Melanitta fusca)47754642019-04-08
Blådrossel - (Monticola solitarius)64752352018-10-30
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)35734822019-02-19
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34734082017-08-13
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38731372018-05-19
Sortstrubet Sanger - (Sylvia rueppelli)42727872017-06-17
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46726922018-12-14
Murløber - (Tichodroma muraria)46722822019-01-02
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36719392018-05-12
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)49714792018-04-13
Råge - (Corvus frugilegus)45712522018-03-26
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36704612015-11-09
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33703242018-06-11
Revhejre - (Egretta gularis)57703222019-02-17
Stor Hornugle - (Bubo bubo)31700652019-06-05
Lille Gulben - (Tringa flavipes)49699522019-08-04
Øregrib - (Torgos tracheliotus)43697912017-03-04
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33696142018-08-11
Fyrremejse - (Poecile montanus)42691232019-06-30
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38686542017-11-10
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)52685822019-08-17
Hvidhals - (Irania gutturalis)46684332016-02-02
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48683632017-01-20
Alaskaryle - (Calidris mauri)42681152019-02-15
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39675102017-04-20
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)46673452018-08-21
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)35668472017-12-02
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28662772019-08-02
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)43661522019-07-23
Polarlomvie - (Uria lomvia)40653202018-10-24
Sørgedue - (Zenaida macroura)46648842019-07-21
Mandarinand - (Aix galericulata)42648812019-05-11
Kongeterne - (Thalasseus maxima)44648662019-03-05
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)61646302019-02-20
Armensk Måge - (Larus armenicus)43645572018-05-15
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33639132017-06-15
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43638592019-04-04
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36636432019-07-06
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32636282016-11-06
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)29636282015-07-05
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)25629412019-07-08
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)46628042016-06-21
Skeryle - (Eurynorhynchus pygmeus)28627522015-11-05
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53626162017-12-05
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42624512019-07-19
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)27619232017-07-08
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)40616632019-03-12
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)50614272018-01-09
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)34613182016-07-04
Savisanger - (Locustella luscinioides)32613102018-05-28
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42605392018-01-18
Bøffeland - (Bucephala albeola)30599562019-02-21
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42590672019-01-30
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29590452011-10-24
Krabbehejre - (Butorides virescens)41584622019-01-08
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)47579272019-08-14
Masketornskade - (Lanius nubicus)41578572018-09-07
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)31578272018-08-06
Ørkenløber - (Cursorius cursor)39578222019-04-11
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)46577102017-12-31
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29576972019-03-12
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)37574072019-03-17
Mangrovehejre - (Butorides striatus)52572752019-04-08
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44567992016-06-09
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28566462015-11-09
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33564512019-07-06
Indigofinke - (Passerina cyanea)25563112015-10-18
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37560502019-07-23
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)29559082019-08-15
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22556242015-04-05
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)31553972018-11-12
Snegås - (Anser caerulescens)32551852018-08-29
Blåskade - (Cyanopica cooki)36551062018-01-29
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)36548502019-08-07
Cistussanger - (Cisticola juncidis)38545892018-09-02
Sortkrage - (Corvus corone)35545302019-04-03
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31544852013-11-08
Dalrype - (Lagopus lagopus)38544452016-08-03
Huldue - (Columba oenas)30544332019-01-22
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27543922016-08-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34542962019-04-21
 
Arter / Species
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29540582018-09-22
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33540332017-02-02
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48539902019-08-06
Tangmåge - (Larus dominicanus)34538582019-05-03
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21535822019-05-19
Shikra - (Accipiter badius)39535332018-06-03
Sporevibe - (Vanellus spinosus)45531952017-10-16
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34530732018-11-26
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30529672018-11-28
Willet - (Tringa semipalmatus)38525162019-01-18
Namaquadue - (Oena capensis)36520812019-03-06
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42518762018-12-13
Lille Sejler - (Apus affinis)31518602018-08-11
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)41515842019-06-17
Kanariefugl - (Serinus canaria)35509942018-01-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36508782017-04-01
 
Arter / Species
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26506082013-06-04
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)43503772019-08-02
Dværghornugle - (Otus scops)28502662015-10-28
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34501382015-07-23
Klippedue - (Columba livia)37498682018-11-15
Kamblishøne - (Fulica cristata)43497492019-01-18
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30497432016-06-09
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27495572014-07-24
Eremitibis - (Geronticus eremita)35494752015-10-16
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32494162018-10-24
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35492912019-06-28
Theklalærke - (Galerida theklae)38488352016-07-10
Rüppells Grib - (Gyps rueppellii)31481692018-01-06
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33481662017-07-25
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)36478122015-10-22
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31477592018-06-01
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)29473302019-02-01
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30471902016-06-06
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28471882018-09-20
Pirol - (Oriolus oriolus)20470432019-06-15
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)21468482014-03-12
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27465822019-05-19
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25465512019-07-02
Indisk Gås - (Anser indicus)36462862018-11-09
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34461882018-03-21
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36461072018-07-04
Lille Flamingo - (Phoenicopterus minor)36457762018-09-10
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30457042018-02-20
Marabustork - (Leptoptilos crumeniferus)32456592017-12-19
Storryle - (Calidris tenuirostris)26456212019-06-21
Snehejre - (Egretta thula)37456152019-03-30
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)24451052018-05-14
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)35450752019-01-21
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)24450442017-01-02
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)35449992019-06-12
Maina - (Acridotheres tristis)37449072018-12-13
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29445762019-02-19
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26445162019-04-30
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29443532018-05-24
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16442432013-12-20
Skifermåge - (Larus schistisagus)31440252017-12-12
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)33439882017-08-30
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29434542016-12-13
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)38433232019-06-28
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36429812018-07-18
Snefinke - (Montifringilla nivalis)29427082018-03-18
Dværgskarv - (Microcarbo pygmeus)30424282018-08-29
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)38422722018-06-01
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)32422502019-07-04
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)34422072019-04-26
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28421402019-07-19
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)33420952018-02-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)27418192018-08-21
 
Arter / Species
Kildire - (Charadrius vociferus)35417192018-06-10
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31414842017-07-08
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34414062019-04-22
Mellemhejre - (Egretta intermedia)35413632019-06-30
Brudeand - (Aix sponsa)26411062013-10-03
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26406762017-07-04
Prærieterne - (Sterna forsteri)26405722015-06-22
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25404442016-06-24
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28402932019-04-01
Dværgspove - (Numenius minutus)19402532019-05-23
Engsnarre - (Crex crex)20401822019-06-25
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20399902018-12-26
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29399062019-08-15
Rødhøne - (Alectoris rufa)26397052017-01-19
Guldspætte - (Colaptes auratus)22396752015-11-10
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29392142017-06-17
Stenspurv - (Petronia petronia)30390262015-02-04
Kaffersejler - (Apus caffer)31388862018-02-01
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)26388092018-07-23
Sangspurv - (Melospiza melodia)32387572016-05-13
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)18387512018-05-30
Brun Sule - (Sula leucogaster)27384052017-08-21
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32382022018-10-14
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)28380982018-06-29
Vagtel - (Coturnix coturnix)17380632016-06-20
Dværglærke - (Calandrella rufescens)28380562018-03-13
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)27377232015-09-23
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23374802019-04-13
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)27373782019-07-13
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28373712015-01-23
Balearsanger - (Sylvia balearica)19372242016-06-11
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26371532018-10-12
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)26370882018-09-20
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26369442019-02-10
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27364202016-02-25
Cettisanger - (Cettia cetti)28364082017-09-26
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20363452019-01-04
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)25361252016-06-06
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)23359812019-04-04
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32359602019-02-10
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30358322019-04-13
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27355022019-04-21
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22353862017-12-30
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)26353592019-03-05
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24352802017-08-13
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23352792019-08-07
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)15351982019-02-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)14351562018-05-04
 
Arter / Species
Broget Krage - (Corvus albus)27350732018-03-16
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23348422017-11-08
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21346582015-05-20
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17346432017-12-04
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)20346422017-04-28
Klireryle - (Calidris himantopus)21343692016-05-21
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)18341232003-06-04
 
Arter / Species
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27340352017-12-10
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22339902015-07-10
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21339282019-06-12
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23339232018-09-19
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27337412018-12-01
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12334232013-11-02
 
Arter / Species
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)26332032018-11-08
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28331072018-04-05
Rødfodet Sule - (Sula sula)26330352019-07-05
Gråspætte - (Picus canus)25330332019-05-19
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22329102015-12-02
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24327952019-06-20
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)22327632018-05-24
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26327352019-02-12
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20326482019-03-13
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23325502015-09-14
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)24325392019-02-17
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20324972017-10-14
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16323872015-09-21
Blåhejre - (Egretta caerulea)25320172015-05-17
Masaistruds - (Struthio camelus)23320022016-11-19
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20318922016-07-30
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cincturus)27318262018-07-04
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25317312016-07-04
Huskrage - (Corvus splendens)22317042018-01-27
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)13316442019-06-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16313402011-04-28
 
Arter / Species
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25312032018-01-08
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24311892018-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)16310682014-04-10
 
Arter / Species
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)16309272015-05-27
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25309162016-08-24
Bjergrubinnattergal - (Luscinia pectoralis)17308982013-10-12
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26307542019-03-24
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22307512017-11-09
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24307342019-07-19
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8306022013-09-27
Dværgsnegås - (Anser rossii)16304732015-12-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17304022009-04-12
 
Arter / Species
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)26303902019-02-17
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22303842018-05-22
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22302422019-04-21
Amarant - (Lagonosticta senegala)22298282017-04-20
Rishejre - (Ardeola grayii)21294932019-02-10
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25294902018-01-22
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)19292912015-01-25
Steppegulbug - (Iduna rama)14291392013-09-02
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)20291322015-08-04
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11291112013-10-31
 
Arter / Species
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)21290422016-04-30
Ørkenspurv - (Passer simplex)23288632019-01-26
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23288312018-03-26
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23287482019-02-27
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)32286322016-05-15
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9285252012-02-12
 
Arter / Species
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20285112018-03-05
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15283702014-07-08
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23283562018-12-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11282162015-07-01
 
Arter / Species
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18282112014-11-24
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21281052017-11-16
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18280872018-09-06
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21276992018-04-16
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)24276272018-11-08
Blånattergal - (Larvivora cyane)15276262014-04-06
Gulstrube - (Geothlypis trichas)23275892019-08-14
Iraklarmdrossel - (Turdoides altirostris)17272662014-07-24
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)18271862014-04-06
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17271742011-03-06
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)17271132014-02-24
Vinhejre - (Ardeola bacchus)22270912019-05-23
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)19270812015-11-24
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18270442019-06-09
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)20270022019-01-04
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18269722014-08-11
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18267552015-09-22
Perlehøne - (Numida meleagris)26265392018-01-20
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)21264222019-02-07
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16263752019-04-13
Mossanger - (Setophaga palmarum)22261822017-10-28
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15261612018-08-13
Lapmejse - (Poecile cinctus)19261092017-05-16
Helenaastrild - (Estrilda astrild)20260942017-11-28
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16260902014-03-10
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17260642017-01-27
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)19259142019-01-29
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)21258712019-02-06
Brun Noddy - (Anous stolidus)19258462018-03-31
Provencesanger - (Sylvia undata)17258162016-07-11
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16257862017-10-03
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24257472017-04-12
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)19256302017-11-26
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15256192013-04-04
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23255552017-12-01
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20255492018-10-20
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17255052017-08-30
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19254962016-04-05
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17254322016-07-30
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)19253852018-01-12
Parulasanger - (Setophaga americana)21251502017-09-08
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10251242010-09-15
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18250142018-01-16
Goliathejre - (Ardea goliath)20249262018-11-20
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14249002013-11-21
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19248992018-08-09
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18248802019-01-11
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)15248792018-10-25
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19248352017-10-17
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)20248072018-08-13
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8247932010-04-18
 
Arter / Species
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21247522018-04-09
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)15246802017-06-29
Pallas' Græshoppesanger - (Locustella certhiola)11246772011-02-05
Rævespurv - (Passerella iliaca)13244212017-08-11
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17243542016-05-16
Orientgulbug - (Hippolais languida)15242422018-05-30
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17241752019-04-21
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19241412019-04-10
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15239962015-02-02
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14239102018-06-07
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17238992018-11-17
Sortsvane - (Cygnus atratus)18237432019-05-16
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18235692015-04-08
Tigerfinke - (Amandava amandava)17235002018-04-09
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19234182018-03-13
Ildsanger - (Setophaga fusca)16233942018-12-23
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15233552018-09-11
Canadamåge - (Larus californicus)22232812015-02-02
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16230872013-04-09
Husværling - (Emberiza sahari)16229912018-11-05
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22229272018-07-23
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)16229012019-07-23
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10228592013-02-09
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13228572016-11-27
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16226332019-02-17
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)18224942018-08-09
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)18224082019-04-08
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20223772018-09-06
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19221852019-07-02
Berberhøne - (Alectoris barbara)20219442019-04-26
Præriesanger - (Setophaga discolor)18219412017-09-08
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15218162018-05-15
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)18217712018-12-23
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15215042018-07-23
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13214322012-11-14
Gulbrun Larmdrossel - (Turdoides fulva)17214232017-12-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15213892018-01-23
 
Arter / Species
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16210582019-08-14
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15210012015-08-26
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18209222019-02-21
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18206402019-01-26
Vegamåge - (Larus vegae)18205392013-03-31
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9205192019-02-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12204592012-01-28
 
Arter / Species
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11204162013-10-26
Arabisk Larmdrossel - (Turdoides squamiceps)17203352019-02-01
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19202722019-02-07
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7202592010-02-02
 
Arter / Species
Toplunde - (Lunda cirrhata)12201872018-09-14
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17201022018-10-27
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17200302017-03-04
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14199582013-05-27
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16198002019-05-03
Sommertangar - (Piranga rubra)16197422018-12-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11197312017-12-31
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20195212018-06-25
 
Arter / Species
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15193782017-10-23
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13193772015-11-12
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)14193652018-10-11
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12193072013-08-17
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12192882017-07-18
Krattornskade - (Tchagra senegalus)15192072018-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9191872010-09-09
 
Arter / Species
Sodfalk - (Falco concolor)9188662011-09-10
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)12187792018-05-30
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13187412012-05-29
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12187222019-04-01
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)14186252017-04-11
Kappetrel - (Daption capense)11185592013-01-27
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12184782016-06-09
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11183752019-02-04
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)13183132011-05-12
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13182162015-02-13
Rødværling - (Emberiza rutila)13182032018-11-23
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13181732017-03-18
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)14181262016-04-24
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)12179882017-11-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7176762013-01-26
 
Arter / Species
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12176272013-08-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7175862011-05-20
 
Arter / Species
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13174702017-04-23
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)13173892017-02-04
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6173622008-06-20
Crested Caracara - (Polyborus plancus)13173612015-07-02
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12172172019-06-28
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14171982019-01-26
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12171662012-05-31
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10171442014-06-03
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5171162007-08-22
Værling sp. - (Emberiza sp.)8169892006-05-12
 
Arter / Species
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13169642015-08-01
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11167252018-08-13
Purpursvale - (Progne subis)13166162015-06-19
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7165352011-04-23
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)16164792016-03-22
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10163782014-10-12
Guldsisken - (Carduelis tristis)14163582015-06-07
Sibirisk Allike - (Corvus dauuricus)9163522015-06-27
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9162942015-10-16
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10161802017-04-20
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5160422008-01-01
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)12159802019-02-25
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)9158942011-01-08
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)6158782009-12-22
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11158272016-03-16
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12157682019-08-02
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)10157612019-01-22
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)11157542014-11-25
Stribet Larmdrossel - (Turdoides huttoni)12157202017-01-17
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10157072012-02-06
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11156942019-02-01
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9156722018-11-06
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12155262017-03-27
Madeiradue - (Columba trocaz)10154892014-03-18
Rødbrun Spurv - (Passer rutilans)14153882015-07-09
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15153762017-08-21
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12153632019-02-12
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)8152832019-04-30
Kapugle - (Asio capensis)11152802017-12-28
Hættesanger - (Setophaga citrina)12152572019-01-18
Dickcissel - (Spiza americana)13152092019-08-10
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12150902017-02-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8149322018-02-07
 
Arter / Species
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14149312019-01-09
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12148982019-02-12
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9148812016-08-11
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9148482014-11-10
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12148392015-02-19
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10147852014-12-14
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)7147792015-02-17
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12147392019-04-04
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)13147182016-03-22
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11146492016-05-18
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7146442011-01-17
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17145072018-07-03
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14145022018-03-27
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)15143822018-11-08
Sort Urfugl - (Tetrao mlokosiewiczi)7143382012-07-01
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10142822019-01-23
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)6140322012-04-04
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9139402016-07-22
Kilehalet Skråpe - (Puffinus pacificus)10139372018-03-17
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12139062017-06-14
Hættetrane - (Grus monacha)9137862013-03-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6137502013-10-21
 
Arter / Species
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythrophthalmus)7136722010-03-26
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12135402019-01-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5135152007-12-17
 
Arter / Species
Canadasanger - (Cardellina canadensis)10135012016-10-31
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)10135002017-05-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8134062010-02-16
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3133992004-05-16
 
Arter / Species
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)8133372013-05-19
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10133052017-01-20
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)9132572017-09-08
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10132372016-05-16
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8132302016-04-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7130252013-04-30
 
Arter / Species
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9130212016-04-01
Koel - (Eudynamys scolopaceus)14130202017-06-25
Skovgøg - (Cuculus opatus)9129312015-08-11
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8129302013-05-01
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11129032014-04-12
Nathøg - (Chordeiles minor)7128762017-01-21
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17128232018-12-07
Sort Rørvagtel - (Limnocorax flavirostra)12128142017-04-07
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6128042011-12-18
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10127172013-12-16
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7126682012-09-06
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)8126492015-07-08
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8125892014-07-31
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5125632002-10-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8125502016-08-09
 
Arter / Species
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8124482012-12-06
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14124322016-11-18
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7123062015-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7122652009-03-25
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5122392011-11-19
 
Arter / Species
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)7122282013-05-25
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7120542016-09-16
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)11120252019-03-03
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12119432017-12-28
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8119102018-07-14
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9118822018-11-23
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8118482016-05-15
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10117892018-05-12
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11117072017-05-17
Stor Græshoppesanger - (Locustella fasciolata)5116742013-10-26
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10116392019-01-09
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12116262019-02-26
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7115842012-03-12
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7115412018-11-24
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10114912019-04-10
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6114682019-04-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7114582010-10-28
 
Arter / Species
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7109272017-08-17
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11109172019-08-06
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9109162013-04-07
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10108102016-05-18
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8107662018-02-02
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12107252019-03-06
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5106572015-10-22
 
Arter / Species
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9106452015-06-05
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)8106442018-05-16
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5106262002-10-17
 
Arter / Species
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)8105962018-11-13
Prærievåge - (Buteo swainsoni)9105642018-10-25
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6105552016-07-15
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7104902015-11-12
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9104112015-05-10
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3104052009-08-29
 
Arter / Species
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12102412017-01-31
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8102122018-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4102082010-02-01
 
Arter / Species
Turkestandue - (Columba eversmanni)6101832012-03-06
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5101452013-10-10
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11101162017-12-14
Pygmæhejre - (Ardeirallus sturmii)6100152018-03-12
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)399682013-02-13
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)1099362015-05-07
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)998572019-02-01
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)798062019-02-01
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)897792018-10-11
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)797462016-07-30
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)497392013-03-24
Amurstær - (Agropsar sturninus)697332015-04-02
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)995892019-08-04
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)895832017-10-28
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)1094952016-01-05
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)592602016-12-07
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)892562017-09-08
Stenhøne - (Alectoris graeca)691072017-07-14
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)989732016-12-12
 
Arter / Species
Gabarhøg - (Micronisus gabar)688922012-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)488742012-04-04
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Iduna aedon)587932010-10-05
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)1087602018-12-31
Mestersanger - (Sylvia hortensis)687272014-06-23
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)587242011-04-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)485702006-07-08
 
Arter / Species
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)584732011-02-16
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)684732018-11-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)584022014-02-10
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)583952012-04-26
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)383932011-09-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)482592008-03-19
 
Arter / Species
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)581432015-05-19
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)680102016-05-18
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)679892018-08-11
Fibii - (Sayornis phoebe)578282011-05-18
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)877532017-12-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)777532014-05-19
 
Arter / Species
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)576802011-05-18
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)776592019-03-01
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)575612015-09-23
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)675562012-08-27
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)574942013-11-02
Papegøjealk - (Aethia psittacula)674652018-09-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)573922013-09-04
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)473452013-12-29
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)372912011-04-22
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)172812008-06-23
 
Arter / Species
Maskesule - (Sula dactylatra)1072422019-01-29
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)671922019-02-21
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)571582019-03-08
Laurbærdue - (Columba bollii)571282019-04-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)370962007-05-09
 
Arter / Species
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)670102016-05-16
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)570072017-03-12
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)670042016-12-16
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)569822016-02-23
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)869732019-01-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)369492010-12-14
 
Arter / Species
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)369482013-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)468402010-02-07
 
Arter / Species
Sahelspurv - (Passer luteus)366502015-02-16
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)966442019-03-13
Grådrossel - (Turdus unicolor)565902014-11-28
Røddrossel - (Toxostoma rufum)665212018-01-18
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1064852017-01-14
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)564792017-05-26
Stribet Værling - (Emberiza striolata)364642010-01-22
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)464522009-03-03
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)564362016-01-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)363762011-04-17
 
Arter / Species
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)363322005-01-27
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)463062017-12-15
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)662952016-01-17
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)562422019-04-30
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)261932009-12-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )561662019-01-23
 
Arter / Species
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)561612012-11-14
Stor Digesvale - (Riparia cincta)561092013-01-17
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)460442014-08-22
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)360342004-11-22
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)360002009-05-31
Etioperspurv - (Passer swainsonii)759842018-05-22
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)958632018-11-08
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)458572011-08-01
Razolærke - (Alauda razae)558122019-03-01
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)557522019-05-05
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)856462019-04-10
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)456412013-01-07
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)256152007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)756142019-06-18
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)255882009-06-15
 
Arter / Species
Peguspurv - (Passer flaveolus)555732013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)255022003-03-19
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)255012006-09-22
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)754712019-07-19
 
Arter / Species
Græsrikse - (Crex egregia)454152016-01-17
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1053542018-06-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)352912013-03-26
 
Arter / Species
Moskusand - (Cairina moschata)852762018-06-19
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)652762018-01-27
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)352762015-06-22
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)452662017-09-08
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)251772004-06-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)251652010-04-21
 
Arter / Species
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)351392018-12-03
Segland - (Mareca falcata)351222015-04-18
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)650472017-11-11
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)350312008-01-09
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)249772010-03-09
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)249162006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)248562011-11-11
 
Arter / Species
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)348522017-02-27
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)548512016-06-21
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)448322012-01-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)247992008-03-27
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)247512006-01-28
 
Arter / Species
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)846662018-08-05
Angolaspurv - (Passer diffusus)445972015-03-06
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)645232019-02-20
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)344422018-10-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)244032013-04-11
 
Arter / Species
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)543842016-04-14
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)443612019-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)141862005-11-19
 
Arter / Species
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)240912012-11-14
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)440372014-11-10
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)239882009-10-20
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)438852018-07-09
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)338392017-12-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)338222016-10-22
 
Arter / Species
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)237862009-09-23
Kapsule - (Morus capensis)237372005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)235962012-05-05
 
Arter / Species
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)435642017-05-20
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)235062013-11-23
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)234882008-07-22
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)133872008-12-25
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)233202012-01-04
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)232372011-04-02
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)132352002-06-07
 
Arter / Species
Rustspurv - (Passer motitensis)231022008-01-19
Gråstrubet Papegøjenæb - (Paradoxornis alphonsianus)230852015-07-09
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)329542011-07-20
Stribet Væver - (Ploceus manyar)229072012-05-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)127882009-04-22
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)126252007-03-05
 
Arter / Species
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)325842015-04-28
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)524212019-04-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)123922009-05-11
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)123452009-10-25
 
Arter / Species
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)323232019-07-02
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)223002015-05-18
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)222462011-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)222452013-04-17
 
Arter / Species
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)322402012-12-03
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)522082019-05-21
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)221182016-03-01
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)120562007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)120192004-09-19
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)219972013-10-27
 
Arter / Species
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)519262018-11-20
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)118432009-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)118162011-10-24
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)118052009-10-16
 
Arter / Species
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)517302019-04-01
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)117142004-12-02
Vegamåge - (Larus vegae)517012018-09-03
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)416822019-05-19
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)116712010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)116582010-10-13
 
Arter / Species
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)215172017-07-04
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)114982012-06-06
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)114292009-07-27
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)513622019-04-13
Kapspurv - (Passer melanurus)213492016-10-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)113262010-10-04
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)112162014-02-27
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)211922018-09-03
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)211672016-01-27
Svanegås - (Anser cygnoides)210742019-07-08
Tajgasædgås - (Anser fabalis)110472018-06-17
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)110332017-03-11
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)19732015-07-14
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)39632019-05-20
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)48032019-03-01
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)17832015-12-15
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)17822018-07-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)17612012-10-15
 
Arter / Species
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)27552019-06-01
Østlig Pivi - (Contopus virens)27032019-02-08
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)16362015-07-14
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)16352018-06-18
Swahilispurv - (Passer suahelicus)16192015-12-08
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)15862015-08-07
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)15502018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)14892019-06-02
 
Arter / Species
Maghreb Husskade - (Pica mauretanica)24792019-01-14
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)14302018-06-18
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavida)13752018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)13352018-06-19
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)12442019-02-17

Der er i alt 1149 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.226 sek.
til toppen