Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3557104672019-11-18
Musvåge - (Buteo buteo)4336959362019-11-15
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4546133612019-04-03
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2145516732017-08-23
Steppehøg - (Circus macrourus)2775353952019-10-09
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2765348412019-09-25
Høgeugle - (Surnia ulula)3165254482019-11-18
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2895103672019-01-17
Sølvmåge - (Larus argentatus)3035039082019-11-08
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3384884752019-09-20
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3134780422019-10-23
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2754367592019-10-30
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2834276082019-09-17
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1844048112019-03-30
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2233886052019-05-17
Hedehøg - (Circus pygargus)1963851762019-09-04
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1713798512017-02-10
Steppeørn - (Aquila nipalensis)1923766022019-03-11
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2383698772019-10-17
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1543602662019-10-11
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)1963593982019-11-16
Isfugl - (Alcedo atthis)2233525162019-11-13
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2483461362019-11-13
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643446702018-05-23
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2383297472019-10-07
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2463259492019-08-22
Sildemåge - (Larus fuscus)2013236092019-09-06
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1933137722018-12-17
Blåhals - (Luscinia svecica)2123125972019-11-16
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633097282019-03-09
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1883074712019-07-12
Landsvale - (Hirundo rustica)2333053952019-08-17
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1823049422019-04-06
Sneugle - (Bubo scandiacus)1253010542018-03-05
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1802961422019-11-19
Trane - (Grus grus)1912958342019-11-18
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1812945852019-10-17
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1232940902018-01-16
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1862924882019-11-05
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2052900462018-11-13
Rød Glente - (Milvus milvus)1832845252019-10-30
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2202826442019-10-11
Duehøg - (Accipiter gentilis)1722790192019-10-11
Mosehornugle - (Asio flammeus)1602779032019-11-12
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1582738972019-10-08
Krognæb - (Pinicola enucleator)1502721792019-11-19
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1342701022019-10-24
Sabinemåge - (Xema sabini)1352700122018-12-26
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2072670832019-08-07
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522645912018-10-30
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1322640462019-09-25
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162595232018-01-26
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1492586532019-07-27
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492566662018-03-27
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1822554792019-09-07
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)1992548832019-10-11
Havterne - (Sterna paradisaea)1732506372019-09-06
Fjordterne - (Sterna hirundo)1682471412019-08-10
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1342448272018-09-10
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1672442642019-08-02
Sandløber - (Calidris alba)1922431122019-11-18
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1772409692019-11-16
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1582408532019-09-05
Dværgfalk - (Falco columbarius)1352401132019-11-14
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1032390052018-08-28
Sort Glente - (Milvus migrans)1402361512019-11-16
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172349022019-10-01
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602348562018-09-27
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1282332262019-11-18
Islom - (Gavia immer)1192324252019-07-30
Brushane - (Calidris pugnax)1742309442019-09-17
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1522306302019-05-29
Rosenstær - (Pastor roseus)1232303912019-11-08
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1082303232019-10-15
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1582298122019-04-17
Lapugle - (Strix nebulosa)1402286142019-11-12
Knortegås - (Branta bernicla)1542283322019-09-30
Ederfugl - (Somateria mollissima)1692267602019-06-25
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1322256512018-08-17
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1192254202019-10-01
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1492254182019-09-20
Vandstær - (Cinclus cinclus)1762238492019-04-24
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1482233902019-07-29
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1382228982019-08-13
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1612219332019-02-05
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1552180212019-11-13
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1282175492019-09-05
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1572156772019-10-17
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1092153882018-09-25
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382152342018-11-09
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1272151492019-11-16
Stær - (Sturnus vulgaris)1422147492019-09-13
Hærfugl - (Upupa epops)1582137742019-09-17
Biæder - (Merops apiaster)1402130662019-11-04
Dværgryle - (Calidris minuta)1332127872018-10-14
Skærpiber - (Anthus petrosus)1412124752019-03-21
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1482120722019-11-05
Kejserørn - (Aquila heliaca)1052118912019-07-08
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362112012019-05-21
Sule - (Morus bassanus)1532110702019-10-17
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1122110572019-10-15
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992088032013-02-28
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1102031112019-06-01
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1212026972019-10-26
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112017702019-09-22
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1212016532019-05-19
Rødben - (Tringa totanus)1362013332019-05-19
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1172008972019-09-22
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1402003362019-07-17
Toplærke - (Galerida cristata)1401989012019-07-23
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1501985972019-10-28
Solsort - (Turdus merula)1261977822019-06-24
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1141966952018-10-24
Gøg - (Cuculus canorus)1321966062019-07-30
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1401956852019-10-19
Prærieløber - (Calidris subruficollis)971938782017-10-15
Sølvhejre - (Ardea alba)1391933432019-09-10
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1251929372019-11-11
Skovhornugle - (Asio otus)1201929372019-10-17
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1551919862019-10-19
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1341910832019-09-16
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1251909762019-10-21
Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1131903382019-06-18
Spætmejse - (Sitta europaea)1291893362019-07-10
Svartbag - (Larus marinus)1131874342019-02-25
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)921869492019-07-27
Skestork - (Platalea leucorodia)1201857812019-04-26
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1021856662019-10-15
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1291856562019-11-13
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1231836032019-09-30
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1201803562019-10-13
Stormmåge - (Larus canus)1061797742019-03-08
Stillits - (Carduelis carduelis)1141789512019-11-18
Hvinand - (Bucephala clangula)1351789382019-06-15
Tinksmed - (Tringa glareola)1141777522019-08-07
Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)1241766672019-06-20
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1161766662019-06-01
Rødhals - (Erithacus rubecula)1241754662019-11-16
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1171753942019-08-16
Perleugle - (Aegolius funereus)761750872018-03-23
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1241736972019-08-27
Lunde - (Fratercula arctica)1071735052019-11-18
Silkehejre - (Egretta garzetta)1321734462019-11-19
Kirkeugle - (Athene noctua)1041728342019-09-28
Storkjove - (Stercorarius skua)1091713932019-09-27
Mursejler - (Apus apus)1061712502019-11-15
Lille Bjergand - (Aythya affinis)911706432019-02-21
Engpiber - (Anthus pratensis)1181704762019-10-08
Sjagger - (Turdus pilaris)1021692032019-01-28
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1161684602019-09-07
Blisgås - (Anser albifrons)1031683492019-10-30
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1211675712019-08-03
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061671872019-07-10
Temmincksryle - (Calidris temminckii)991669612019-09-25
Sortterne - (Chlidonias niger)1081666922019-07-29
Damklire - (Tringa stagnatilis)871665552018-05-08
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)961661552018-08-20
Natugle - (Strix aluco)1101659042019-11-18
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1331657832019-09-19
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061657722018-10-20
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1161654942019-11-06
Søkonge - (Alle alle)861639022019-11-16
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1021633012018-12-20
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1261630732019-08-24
Gråspurv - (Passer domesticus)1081630672019-10-30
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1241623072019-07-08
Blå Glente - (Elanus caeruleus)891620952019-10-28
Sort Stork - (Ciconia nigra)1001614302019-08-29
Gråsejler - (Apus pallidus)811610192019-11-05
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)961606122019-10-23
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1291605322019-10-08
Tornsanger - (Sylvia communis)1181602572019-07-10
Ellekrage - (Coracias garrulus)921596882019-05-09
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1051594142019-09-17
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861590002012-09-14
 
Arter / Species
Tophejre - (Ardeola ralloides)981585732018-09-20
Gråkrage - (Corvus cornix)1161579992019-11-05
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981578492018-03-29
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681577532017-09-28
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)831575132018-11-16
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1051569952019-08-16
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941569612019-08-28
Knarand - (Mareca strepera)1131568472019-11-16
Ride - (Rissa tridactyla)1051565522019-09-07
Kohejre - (Bubulcus ibis)1131564352019-02-08
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)941563352019-10-19
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1151559912019-06-11
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1081556622019-05-11
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1231554482019-10-24
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821552742017-02-14
Stellersand - (Polysticta stelleri)831550372019-06-01
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1101546392019-07-06
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781543542019-08-24
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)931540962019-08-27
Triel - (Burhinus oedicnemus)771534722019-04-26
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851529222019-10-15
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1011523472019-01-26
Bramgås - (Branta leucopsis)1071521982019-08-03
Grågås - (Anser anser)1021519932019-11-18
Kærløber - (Calidris falcinellus)841513622019-09-20
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)931508612019-06-24
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)891501132019-02-04
Lapværling - (Calcarius lapponicus)861496262019-10-15
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)641491252019-10-24
Vendehals - (Jynx torquilla)971483592019-11-18
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)711481472019-05-24
Troldand - (Aythya fuligula)1011481372019-06-27
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791477822018-09-10
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)971475252018-11-29
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801474282019-05-26
Høgeørn - (Aquila fasciata)671467982019-10-28
Storspove - (Numenius arquata)1091460232019-10-30
Vibe - (Vanellus vanellus)1061451812019-11-16
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741451132018-09-27
Alk - (Alca torda)1021451092019-10-26
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1111442352019-08-16
Alpejernspurv - (Prunella collaris)721440582019-04-21
Knopsvane - (Cygnus olor)1031439052019-10-08
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)651431632018-03-26
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)661431592017-10-16
Dværgterne - (Sternula albifrons)1051431232019-09-22
Sanglærke - (Alauda arvensis)1041427962019-10-31
Småspove - (Numenius phaeopus)891421712019-09-07
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)951421572019-10-30
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1051421012019-10-31
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)881413862019-06-14
Bomlærke - (Emberiza calandra)981411922019-07-30
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831410992019-01-11
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941410552019-06-01
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1061399242019-11-08
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901393262019-07-23
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801391702019-09-07
Gråand - (Anas platyrhynchos)941391542019-08-16
Lomvie - (Uria aalge)1051386852019-02-25
Inuitmåge - (Larus thayeri)601386002016-05-11
Blishøne - (Fulica atra)1111380142019-11-05
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951378872019-02-17
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1071376032019-10-08
Krikand - (Anas crecca)941373182019-09-28
Ravn - (Corvus corax)951370552019-07-08
Allike - (Corvus monedula)921366832019-07-21
Stenvender - (Arenaria interpres)1061366662019-06-17
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1071362642019-10-24
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)901361492019-04-22
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)661356762019-08-28
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781352852017-02-15
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)941351002019-11-18
Storpiber - (Anthus richardi)751347612019-06-30
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)861346362018-01-29
Grønsisken - (Spinus spinus)971346142019-05-19
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)861345222019-11-18
Skovskade - (Garrulus glandarius)1081335322019-10-05
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641335252015-06-17
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)751328132019-10-28
Tredækker - (Gallinago media)651327272015-09-09
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1011322282019-09-17
Gulspurv - (Emberiza citrinella)941322112019-11-13
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)611319512019-11-14
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861317902019-10-30
Skeand - (Spatula clypeata)901313452019-07-17
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681303782016-07-30
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)761302472017-11-23
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)671301142018-11-09
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)661298542019-08-13
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)581295262019-05-24
Fuglekonge - (Regulus regulus)951281682019-06-05
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)721276962019-11-08
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)771274502018-06-15
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)611271522019-11-02
Terekklire - (Xenus cinereus)711270182019-08-23
Gærdesanger - (Sylvia curruca)811265772019-05-30
Sortand - (Melanitta nigra)741265282019-01-09
Skadegøg - (Clamator glandarius)581263072018-08-19
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)661262912019-08-24
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731262782018-08-27
Hvidklire - (Tringa nebularia)911262412019-10-07
Træløber - (Certhia familiaris)861255512019-10-19
Sortklire - (Tringa erythropus)921246452019-10-13
Havlit - (Clangula hyemalis)801245512018-11-20
Grønirisk - (Chloris chloris)841244202019-11-19
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)661243492019-01-23
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)881238482019-07-19
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)861237412019-08-22
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)881236762019-11-19
Agerhøne - (Perdix perdix)901231292019-11-13
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)791231052019-03-15
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)701230892018-12-10
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)641219362019-08-20
Hedepiber - (Anthus rubescens)731217712019-03-07
Vindrossel - (Turdus iliacus)731215632019-09-16
Bjergand - (Aythya marila)781214892019-09-07
Munkegrib - (Aegypius monachus)681211972019-01-10
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731208922018-09-27
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)841174062019-08-10
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751171082018-09-26
Pibeand - (Mareca penelope)741165872019-11-14
Tejst - (Cepphus grylle)971165012019-09-02
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)851163202019-10-26
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)801158792019-07-29
Atlingand - (Spatula querquedula)761157252019-07-10
Rovørn - (Aquila rapax)641151622017-04-10
Rødhovedet And - (Netta rufina)921150222019-10-17
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhyncus)721146852019-06-30
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)611146062019-02-25
Svaleklire - (Tringa ochropus)771145762019-08-19
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)841145192019-09-30
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)731145012019-06-27
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621141792019-10-05
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)771140522018-10-31
Tornirisk - (Linaria cannabina)751139822019-08-03
Urfugl - (Tetrao tetrix)821136762019-05-21
Natravn - (Caprimulgus europaeus)681136492019-09-22
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)691133942019-03-07
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)571132102019-10-28
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)711128632019-08-28
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721119052018-11-14
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611115222019-11-19
Jernspurv - (Prunella modularis)761096612019-08-13
Hortulan - (Emberiza hortulana)621094152018-08-06
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)481089122018-09-04
Græshoppesanger - (Locustella naevia)651081472019-05-17
Sumpmejse - (Poecile palustris)701074182019-03-05
Tjur - (Tetrao urogallus)711071122019-11-19
Dværggås - (Anser erythropus)621059972019-05-17
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)611058522019-03-23
Amurfalk - (Falco amurensis)491051762019-06-11
Jomfrutrane - (Anthropoides virgo)511049642016-12-12
Digesvale - (Riparia riparia)641048412019-07-02
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351043692010-07-12
Canadagås - (Branta canadensis)681043372019-06-12
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)671042612019-11-13
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601041532019-07-07
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)641037452019-01-17
Ringdrossel - (Turdus torquatus)611033862019-11-11
Musvit - (Parus major)661033512019-08-12
Grøn Biæder - (Merops persicus)651027052019-04-11
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)801026632019-09-28
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)641017852019-07-02
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481014322019-03-26
Ringdue - (Columba palumbus)681012832019-10-31
Klyde - (Recurvirostra avosetta)811003862019-08-07
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)48998702019-11-02
Sortspætte - (Dryocopus martius)53992632019-02-08
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)49986362018-02-22
 
Arter / Species
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)55983402019-04-11
Strømand - (Histrionicus histrionicus)69981492019-09-12
Klippeværling - (Emberiza cia)52977892018-04-30
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)52977722019-07-06
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)62977712019-10-15
Pungmejse - (Remiz pendulinus)62975062019-07-23
Munk - (Sylvia atricapilla)74973632019-05-16
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)44966852019-09-03
Brilleand - (Melanitta perspicillata)52966582019-10-13
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)62960812019-10-26
Husskade - (Pica pica)69959222019-09-16
Prærietrane - (Grus canadensis)50958742019-06-28
Blåvinget And - (Spatula discors)48954152019-10-01
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)72950392018-07-13
Nattergal - (Luscinia luscinia)60949252019-07-27
Slagfalk - (Falco cherrug)41947622018-11-24
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)61942112019-05-09
Fasan - (Phasianus colchicus)63941582019-04-30
Slørugle - (Tyto alba)38938192019-08-01
Pileværling - (Emberiza rustica)44936532018-03-28
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)40932242018-10-19
Sortmejse - (Periparus ater)67928712018-10-05
Taffeland - (Aythya ferina)62928692018-08-27
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)54925952019-02-20
Gravand - (Tadorna tadorna)72925502019-10-11
Storskråpe - (Ardenna gravis)43923112018-08-11
Stortrappe - (Otis tarda)48922942019-10-24
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)52922162019-08-19
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35918322019-01-08
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)69917932019-10-21
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42917652019-09-28
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45913572018-09-27
Turteldue - (Streptopelia turtur)57912432019-10-19
Brundrossel - (Turdus eunomus)45910772017-09-18
Markpiber - (Anthus campestris)54909582018-09-20
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)49908842019-04-30
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)57907892019-09-17
Hedelærke - (Lullula arborea)53903432019-08-24
Fjeldrype - (Lagopus muta)66901362019-11-19
Topmejse - (Lophophanes cristatus)60900942019-10-09
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)64900062019-01-21
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)47899912019-02-01
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)57893362018-06-15
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40893182013-08-22
Rustværling - (Emberiza caesia)64884222019-09-17
Gulirisk - (Serinus serinus)49883002019-10-08
Gråfisker - (Ceryle rudis)66879102019-08-24
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54877232019-06-27
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46871252019-07-19
Rustand - (Tadorna ferruginea)52869292019-04-11
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46867182018-11-20
Skovpiber - (Anthus trivialis)56866212019-08-07
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)62860692019-04-26
Skovspurv - (Passer montanus)61852712019-11-13
Lille Gulbug - (Iduna caligata)43851662019-08-28
Bysvale - (Delichon urbicum)61851092019-09-03
Spidsand - (Anas acuta)58850262019-11-19
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58848482019-02-05
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45847712017-06-07
Sangdrossel - (Turdus philomelos)52845752019-07-31
Grønspætte - (Picus viridis)56840032019-10-07
Orientsejler - (Apus pacificus)31836322018-01-16
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38835882019-07-21
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56835702019-10-13
Slagugle - (Strix uralensis)46819842019-10-24
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)53810112019-10-24
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35809992016-12-11
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36808672019-11-04
Gulbug - (Hippolais icterina)49797562018-09-12
Sortbrun And - (Anas rubripes)44793082019-06-27
Rosenterne - (Sterna dougallii)40790142019-08-04
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49779682019-10-28
Havesanger - (Sylvia borin)46778012019-07-27
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27776632018-09-25
Blådrossel - (Monticola solitarius)64772192018-10-30
Fløjlsand - (Melanitta fusca)47770652019-04-08
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)36758752019-08-19
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34746722017-08-13
Stendrossel - (Monticola saxatilis)38745062018-05-19
Sortstrubet Sanger - (Sylvia rueppelli)42741442017-06-17
Alpesejler - (Tachymarptis melba)46741342018-12-14
Murløber - (Tichodroma muraria)47739402019-08-22
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)51733002019-09-28
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36730802018-05-12
Råge - (Corvus frugilegus)46727372019-10-15
Lille Gulben - (Tringa flavipes)51721762019-10-17
Revhejre - (Egretta gularis)58720352019-08-27
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36716302015-11-09
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33715642018-06-11
Stor Hornugle - (Bubo bubo)31713592019-06-05
Fyrremejse - (Poecile montanus)43712242019-09-27
Øregrib - (Torgos tracheliotus)43711942017-03-04
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33707642018-08-11
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)53707592019-10-26
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38698782017-11-10
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48698042017-01-20
Hvidhals - (Irania gutturalis)46697822016-02-02
Alaskaryle - (Calidris mauri)43697792019-10-24
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47689902019-09-27
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39688432017-04-20
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36682582019-11-11
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)44680262019-10-21
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28673642019-08-02
Sørgedue - (Zenaida macroura)46667092019-07-21
Polarlomvie - (Uria lomvia)40667002018-10-24
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)61662962019-02-20
Kongeterne - (Thalasseus maxima)44661352019-03-05
Mandarinand - (Aix galericulata)42661142019-05-11
Armensk Måge - (Larus armenicus)43659952018-05-15
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32658662019-10-13
Skeryle - (Eurynorhynchus pygmeus)33652212019-09-16
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43651482019-04-04
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33649432017-06-15
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36648192019-07-06
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32647702016-11-06
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)46641332016-06-21
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)53640222017-12-05
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)25639202019-07-08
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42638172019-07-19
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)41632032019-08-22
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)27629802017-07-08
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)50626442018-01-09
Savisanger - (Locustella luscinioides)32625582018-05-28
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)34624172016-07-04
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42617272018-01-18
Bøffeland - (Bucephala albeola)30609322019-02-21
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42602952019-01-30
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29600512011-10-24
Krabbehejre - (Butorides virescens)41595362019-01-08
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)47591542019-08-14
Ørkenløber - (Cursorius cursor)39590302019-04-11
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)31590272018-08-06
Masketornskade - (Lanius nubicus)41589462018-09-07
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40588742019-11-13
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29588682019-03-12
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)46588442017-12-31
Mangrovehejre - (Butorides striatus)52587272019-04-08
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)37585442019-03-17
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44579372016-06-09
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33577462019-07-06
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28577012015-11-09
Indigofinke - (Passerina cyanea)25572582015-10-18
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30571272019-11-18
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37571132019-07-23
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)31566252018-11-12
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22564672015-04-05
Blåskade - (Cyanopica cooki)36560992018-01-29
Snegås - (Anser caerulescens)32560622018-08-29
Dalrype - (Lagopus lagopus)38557132016-08-03
Cistussanger - (Cisticola juncidis)38557062018-09-02
Sortkrage - (Corvus corone)35556472019-04-03
Huldue - (Columba oenas)30555602019-01-22
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48554642019-08-06
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31554032013-11-08
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27553812016-08-10
Tangmåge - (Larus dominicanus)36552812019-11-05
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29551722018-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34551622019-04-21
 
Arter / Species
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33550202017-02-02
Shikra - (Accipiter badius)39546232018-06-03
Sporevibe - (Vanellus spinosus)45546182017-10-16
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21545402019-05-19
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34541082018-11-26
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30539102018-11-28
Willet - (Tringa semipalmatus)38537202019-01-18
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)41533512019-06-17
Namaquadue - (Oena capensis)36532002019-03-06
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42530192018-12-13
Lille Sejler - (Apus affinis)31529452018-08-11
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)43526062019-08-02
Kanariefugl - (Serinus canaria)37524942019-10-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36517412017-04-01
 
Arter / Species
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26516452013-06-04
Dværghornugle - (Otus scops)28512822015-10-28
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34511942015-07-23
Klippedue - (Columba livia)37509622018-11-15
Kamblishøne - (Fulica cristata)43509572019-01-18
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30507362016-06-09
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27505092014-07-24
Eremitibis - (Geronticus eremita)35505042015-10-16
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32503792018-10-24
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35503212019-06-28
Theklalærke - (Galerida theklae)38497992016-07-10
Rüppells Grib - (Gyps rueppellii)31493342018-01-06
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)33491882017-07-25
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37491002019-09-25
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31488512018-06-01
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)30485752019-10-28
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28484412018-09-20
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22479162019-08-19
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30479082016-06-06
Pirol - (Oriolus oriolus)20478532019-06-15
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27478372019-05-19
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25474272019-07-02
Indisk Gås - (Anser indicus)36474062018-11-09
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34472192018-03-21
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)36471792018-07-04
Lille Flamingo - (Phoenicopterus minor)36467802018-09-10
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30467172018-02-20
Marabustork - (Leptoptilos crumeniferus)32466802017-12-19
Snehejre - (Egretta thula)37465932019-03-30
Storryle - (Calidris tenuirostris)26465652019-06-21
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)36463102019-10-30
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25462172019-09-20
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)35460482019-01-21
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)24459792018-05-14
Maina - (Acridotheres tristis)37458872018-12-13
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26454962019-04-30
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29454362018-05-24
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29454032019-02-19
Skifermåge - (Larus schistisagus)31453312017-12-12
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33451542019-09-20
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16450932013-12-20
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)34450272019-11-05
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)39447432019-09-27
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29444712016-12-13
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)36439232018-07-18
Dværgskarv - (Microcarbo pygmeus)30435282018-08-29
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34435012019-10-01
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)34432772019-04-26
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)38432772018-06-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29432582019-10-11
 
Arter / Species
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)32432492019-07-04
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28430222019-07-19
Kildire - (Charadrius vociferus)35426582018-06-10
Mellemhejre - (Egretta intermedia)35424562019-06-30
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31423872017-07-08
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34422452019-04-22
Brudeand - (Aix sponsa)26419622013-10-03
Dværgspove - (Numenius minutus)20417372019-10-20
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26414092017-07-04
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25413412016-06-24
Prærieterne - (Sterna forsteri)26413142015-06-22
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28412472019-04-01
Engsnarre - (Crex crex)20409542019-06-25
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29407762019-08-15
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20407672018-12-26
Rødhøne - (Alectoris rufa)26404792017-01-19
Guldspætte - (Colaptes auratus)22404182015-11-10
Stenspurv - (Petronia petronia)30399652015-02-04
Kaffersejler - (Apus caffer)31399242018-02-01
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29399162017-06-17
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32396632018-10-14
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)26396242018-07-23
Sangspurv - (Melospiza melodia)32395662016-05-13
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)18393902018-05-30
Brun Sule - (Sula leucogaster)27392152017-08-21
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)28390442018-06-29
Vagtel - (Coturnix coturnix)18390202019-09-12
Dværglærke - (Calandrella rufescens)28389292018-03-13
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)29387092019-11-15
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23382852019-04-13
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)27381502019-07-13
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28381182015-01-23
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26379652018-10-12
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26379492019-02-10
Balearsanger - (Sylvia balearica)19377922016-06-11
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)26377662018-09-20
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27372572016-02-25
Cettisanger - (Cettia cetti)28371262017-09-26
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20370032019-01-04
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)25368192016-06-06
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24368032019-10-31
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32367882019-02-10
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30367242019-04-13
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27366522019-04-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15365572019-09-28
 
Arter / Species
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23364082019-08-07
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22363322017-12-30
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27362482019-09-12
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21360912019-10-10
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24359732017-08-13
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)15358922019-02-08
Broget Krage - (Corvus albus)27358252018-03-16
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23356072017-11-08
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21352722015-05-20
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17352122017-12-04
Klireryle - (Calidris himantopus)21351692016-05-21
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)19351402019-10-26
 
Arter / Species
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23348972018-09-19
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27347832017-12-10
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22347442015-07-10
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21346112019-06-12
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27345712018-12-01
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)22339772018-05-24
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28339292018-04-05
Gråspætte - (Picus canus)25339142019-05-19
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)26338822018-11-08
Rødfodet Sule - (Sula sula)26338392019-07-05
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12338242013-11-02
 
Arter / Species
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22336542015-12-02
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26335182019-02-12
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24335022019-06-20
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23332912015-09-14
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)24332662019-02-17
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20332402019-03-13
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20332152017-10-14
Masaistruds - (Struthio camelus)26329792019-09-30
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16329452015-09-21
Blåhejre - (Egretta caerulea)25327012015-05-17
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14326912019-09-18
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cincturus)27325982018-07-04
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20325252016-07-30
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25323912016-07-04
Huskrage - (Corvus splendens)22322922018-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20321882019-10-26
 
Arter / Species
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24320182018-01-08
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25319782018-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16317462011-04-28
 
Arter / Species
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25316362016-08-24
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24315922019-07-19
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)16315882015-05-27
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22315042017-11-09
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26314652019-03-24
Bjergrubinnattergal - (Luscinia pectoralis)17313892013-10-12
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)26312272019-02-17
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22310652018-05-22
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8310602013-09-27
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22310092019-04-21
Dværgsnegås - (Anser rossii)16309732015-12-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17308602009-04-12
 
Arter / Species
Amarant - (Lagonosticta senegala)22305902017-04-20
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25302732018-01-22
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20301142019-09-25
Rishejre - (Ardeola grayii)21300962019-02-10
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)20297532015-08-04
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)21296822016-04-30
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)33296082019-10-13
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23295652018-03-26
Ørkenspurv - (Passer simplex)23295482019-01-26
Steppegulbug - (Iduna rama)14295382013-09-02
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11294902013-10-31
 
Arter / Species
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23294702019-02-27
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20293412018-03-05
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23289752018-12-13
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18288742014-11-24
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15288042014-07-08
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21287842017-11-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11287432015-07-01
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9287392012-02-12
 
Arter / Species
Gulstrube - (Geothlypis trichas)26286822019-11-19
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18286132018-09-06
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21283512018-04-16
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)24282682018-11-08
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23282672019-10-23
Blånattergal - (Larvivora cyane)15281112014-04-06
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)20279422019-09-20
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19279272019-09-25
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18278672019-06-09
Iraklarmdrossel - (Turdoides altirostris)17277722014-07-24
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17276432011-03-06
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)17276092014-02-24
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18275362014-08-11
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)20274922019-01-04
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18273292015-09-22
Perlehøne - (Numida meleagris)26273212018-01-20
Mossanger - (Setophaga palmarum)22271562017-10-28
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)21270352019-02-07
Lapmejse - (Poecile cinctus)20270152019-11-18
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16268872019-04-13
Helenaastrild - (Estrilda astrild)21268862019-08-23
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)22267002019-08-20
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15266982018-08-13
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16266522014-03-10
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17266202017-01-27
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)19264402019-01-29
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24264322017-04-12
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20264002019-11-05
Brun Noddy - (Anous stolidus)19263732018-03-31
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13263262011-01-08
 
Arter / Species
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16262932017-10-03
Provencesanger - (Sylvia undata)17262902016-07-11
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23262352017-12-01
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20261732018-10-20
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19261462016-04-05
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17261172016-07-30
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15261092013-04-04
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17260982017-08-30
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)19259422018-01-12
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)17258012019-11-19
Parulasanger - (Setophaga americana)21257842017-09-08
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18255622018-01-16
Goliathejre - (Ardea goliath)20255262018-11-20
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19254552018-08-09
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10254502010-09-15
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21254152018-04-09
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)20253932018-08-13
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14253912013-11-21
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18253832019-01-11
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19253582017-10-17
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)15252282017-06-29
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8250682010-04-18
 
Arter / Species
Pallas' Græshoppesanger - (Locustella certhiola)11250612011-02-05
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17248892016-05-16
Rævespurv - (Passerella iliaca)13248092017-08-11
Orientgulbug - (Hippolais languida)15247962018-05-30
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17247772019-04-21
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19246152019-04-10
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17244512018-11-17
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15244422015-02-02
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14243972018-06-07
Sortsvane - (Cygnus atratus)18243152019-05-16
Tigerfinke - (Amandava amandava)18242742019-09-25
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18241142015-04-08
Ildsanger - (Setophaga fusca)16240232018-12-23
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)19239982018-03-13
Canadamåge - (Larus californicus)22239032015-02-02
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15238232018-09-11
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22235902018-07-23
Husværling - (Emberiza sahari)16235382018-11-05
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16235162013-04-09
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)16233172019-07-23
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13232442016-11-27
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10232252013-02-09
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16231792019-02-17
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)18231702019-04-08
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)18230402018-08-09
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20230002018-09-06
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19227672019-07-02
Præriesanger - (Setophaga discolor)19226382019-11-14
Berberhøne - (Alectoris barbara)20225742019-04-26
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19225332019-11-04
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15224742018-05-15
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15219522018-07-23
Gulbrun Larmdrossel - (Turdoides fulva)17219342017-12-28
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13218242012-11-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15217962018-01-23
 
Arter / Species
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16214822019-08-14
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15214762015-08-26
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18214712019-02-21
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18212002019-01-26
Vegamåge - (Larus vegae)18209432013-03-31
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9208712019-02-19
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19208272019-02-07
Arabisk Larmdrossel - (Turdoides squamiceps)17207872019-02-01
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11207572013-10-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12207402012-01-28
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)7206432010-02-02
 
Arter / Species
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17205732018-10-27
Toplunde - (Lunda cirrhata)12205572018-09-14
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16204902019-05-03
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17204662017-03-04
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14203492013-05-27
Sommertangar - (Piranga rubra)16202502018-12-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20200832018-06-25
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11200052017-12-31
 
Arter / Species
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15198862017-10-23
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)14198742018-10-11
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13198002015-11-12
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12197142013-08-17
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12196652017-07-18
Krattornskade - (Tchagra senegalus)15196402018-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9194552010-09-09
 
Arter / Species
Sodfalk - (Falco concolor)9191392011-09-10
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)12191352018-05-30
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)14191032017-04-11
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12190862019-04-01
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13190612012-05-29
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)12189392016-06-09
Kappetrel - (Daption capense)11188902013-01-27
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)13187702011-05-12
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11187102019-02-04
Rødværling - (Emberiza rutila)13186352018-11-23
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13186112015-02-13
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)14185882016-04-24
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13185662017-03-18
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)12184032017-11-13
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)12180132013-08-22
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13179212017-04-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7179082013-01-26
 
Arter / Species
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)13178592017-02-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7178022011-05-20
 
Arter / Species
Crested Caracara - (Polyborus plancus)13177062015-07-02
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14176562019-01-26
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12175732019-06-28
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12175452012-05-31
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6175422008-06-20
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10174412014-06-03
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13173542015-08-01
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5172592007-08-22
Værling sp. - (Emberiza sp.)8172012006-05-12
 
Arter / Species
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11170282018-08-13
Purpursvale - (Progne subis)13169702015-06-19
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)16168812016-03-22
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7168162011-04-23
Guldsisken - (Carduelis tristis)14167172015-06-07
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10166712014-10-12
Sibirisk Allike - (Corvus dauuricus)9166642015-06-27
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)13166212019-11-16
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9165632015-10-16
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10164782017-04-20
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5162052008-01-01
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12161952019-08-02
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11161372016-03-16
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)11161302014-11-25
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11161292019-02-01
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)10161042019-01-22
Svanegås - (Anser cygnoides)6160472009-12-22
Stribet Larmdrossel - (Turdoides huttoni)12160202017-01-17
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9159542018-11-06
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10159472012-02-06
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15158822017-08-21
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12158802017-03-27
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8158322019-10-14
Dickcissel - (Spiza americana)14158222019-11-13
Hættesanger - (Setophaga citrina)12158192019-01-18
Madeiradue - (Columba trocaz)10157902014-03-18
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12157512019-02-12
Rødbrun Spurv - (Passer rutilans)14157342015-07-09
Kapugle - (Asio capensis)11156332017-12-28
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12154612017-02-04
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14153602019-01-09
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12152642019-02-12
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9151922016-08-11
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)13151582016-03-22
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)12151432015-02-19
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8151432018-02-07
 
Arter / Species
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9151232014-11-10
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12151232019-04-04
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17150792018-07-03
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10150682014-12-14
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)6150422009-05-03
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16149972019-11-18
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11149492016-05-18
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)7148982011-01-17
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14148752018-03-27
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10145542019-01-23
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7145522019-08-20
Sort Urfugl - (Tetrao mlokosiewiczi)7145412012-07-01
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9142692016-07-22
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12142362017-06-14
Kilehalet Skråpe - (Puffinus pacificus)10142332018-03-17
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)11140432019-10-07
Hættetrane - (Grus monacha)9139802013-03-26
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11139492019-11-05
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythrophthalmus)7139322010-03-26
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12139222019-01-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6138902013-10-21
 
Arter / Species
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15137572019-10-31
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9137382019-11-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5136212007-12-17
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8136152010-02-16
 
Arter / Species
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10136152017-01-20
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)9135642017-09-08
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8135332016-04-06
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10135132016-05-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3135132004-05-16
 
Arter / Species
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17133752018-12-07
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9132822016-04-01
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11132682014-04-12
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8132482013-05-01
Sort Rørvagtel - (Limnocorax flavirostra)12132062017-04-07
Skovgøg - (Cuculus opatus)9131932015-08-11
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7131752013-04-30
 
Arter / Species
Nathøg - (Chordeiles minor)7131232017-01-21
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6130562011-12-18
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10129942013-12-16
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14129392016-11-18
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7129012012-09-06
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8128642014-07-31
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)8128582015-07-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8128182016-08-09
 
Arter / Species
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9127432019-09-13
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5127132002-10-17
 
Arter / Species
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8126592012-12-06
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)12126192019-11-05
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8126062019-11-14
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7125752015-01-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7124102009-03-25
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5123982011-11-19
 
Arter / Species
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12122992017-12-28
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7122432016-09-16
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10122162018-05-12
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9121822018-11-23
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8121562018-07-14
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11121412017-05-17
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8121362016-05-15
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12119402019-02-26
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10119112019-01-09
Stor Græshoppesanger - (Locustella fasciolata)5118952013-10-26
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7117952018-11-24
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7117922012-03-12
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6117802019-04-13
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10117642019-04-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7116812010-10-28
 
Arter / Species
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10113732019-10-23
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11112982019-08-06
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12111602019-03-06
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9111582013-04-07
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7111242017-08-17
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10111152016-05-18
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8110222018-02-02
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9109962015-06-05
Prærievåge - (Buteo swainsoni)9108952018-10-25
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)5107992015-10-22
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5107662002-10-17
 
Arter / Species
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6107642016-07-15
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9107162015-05-10
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7107162015-11-12
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12106472017-01-31
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3105102009-08-29
 
Arter / Species
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8104842018-06-29
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11104542017-12-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4103452010-02-01
 
Arter / Species
Turkestandue - (Columba eversmanni)6103422012-03-06
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7103382016-01-31
Pygmæhejre - (Ardeirallus sturmii)6103082018-03-12
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5102882013-10-10
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)10101502015-05-07
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9101042019-02-01
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3100982013-02-13
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7100702019-02-01
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)899902018-10-11
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)799752016-07-30
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)999052019-08-04
Amurstær - (Agropsar sturninus)699042015-04-02
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)499032013-03-24
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)898332017-10-28
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)1097712016-01-05
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)894662017-09-08
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)594372016-12-07
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)1093772018-12-31
Stenhøne - (Alectoris graeca)693392017-07-14
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)992262016-12-12
 
Arter / Species
Gabarhøg - (Micronisus gabar)690872012-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)489962012-04-04
 
Arter / Species
Mestersanger - (Sylvia hortensis)689182014-06-23
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Iduna aedon)589012010-10-05
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)588822011-04-01
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)686752018-11-30
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)586742011-02-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)486612006-07-08
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)585452012-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)585362014-02-10
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)384552011-09-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)483662008-03-19
 
Arter / Species
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)582942015-05-19
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)682462018-08-11
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)682282016-05-18
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)1280462019-11-06
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)880042017-12-08
Fibii - (Sayornis phoebe)579572011-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)779452014-05-19
 
Arter / Species
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)779202019-03-01
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)578312011-05-18
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)677312012-08-27
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)576802015-09-23
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)576602013-11-02
Papegøjealk - (Aethia psittacula)676442018-09-03
Maskesule - (Sula dactylatra)1075842019-01-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)575522013-09-04
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)474762013-12-29
 
Arter / Species
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)674002019-02-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)373792011-04-22
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)173352008-06-23
 
Arter / Species
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)572902019-03-08
Laurbærdue - (Columba bollii)572782019-04-30
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)872682019-01-29
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)671982016-05-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)371752007-05-09
 
Arter / Species
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)671712016-12-16
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)571452017-03-12
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)571132016-02-23
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)370782013-06-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)370452010-12-14
 
Arter / Species
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)969802019-03-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)469452010-02-07
 
Arter / Species
Grådrossel - (Turdus unicolor)567532014-11-28
Sahelspurv - (Passer luteus)367462015-02-16
Røddrossel - (Toxostoma rufum)667402018-01-18
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1067222017-01-14
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)566482017-05-26
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)466092009-03-03
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)565792016-01-05
Stribet Værling - (Emberiza striolata)365672010-01-22
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)664612016-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)364612011-04-17
 
Arter / Species
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)464562017-12-15
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)364082005-01-27
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)263842009-12-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )563822019-01-23
 
Arter / Species
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)563822019-04-30
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)563392012-11-14
Stor Digesvale - (Riparia cincta)562742013-01-17
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)962612018-11-08
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)461702014-08-22
Etioperspurv - (Passer swainsonii)761412018-05-22
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)361112004-11-22
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)360862009-05-31
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)459762011-08-01
Razolærke - (Alauda razae)559572019-03-01
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)559472019-05-05
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)859142019-04-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)758732019-06-18
 
Arter / Species
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)457662013-01-07
Peguspurv - (Passer flaveolus)557342013-12-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)757062019-07-19
 
Arter / Species
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)256782007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)256492009-06-15
 
Arter / Species
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1056402018-06-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)255652003-03-19
 
Arter / Species
Græsrikse - (Crex egregia)455592016-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)255512006-09-22
 
Arter / Species
Moskusand - (Cairina moschata)855502018-06-19
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)654502018-01-27
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)454172017-09-08
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)453742019-08-26
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)953682019-09-20
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)353622015-06-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)353612013-03-26
 
Arter / Species
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)252492004-06-02
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)352302018-12-03
Segland - (Mareca falcata)352212015-04-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)252002010-04-21
 
Arter / Species
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)350902008-01-09
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)250312010-03-09
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)549772016-06-21
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)349732017-02-27
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)249702006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)249502011-11-11
 
Arter / Species
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)449382012-01-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)248722008-03-27
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)248302006-01-28
 
Arter / Species
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)647462019-02-20
Angolaspurv - (Passer diffusus)447042015-03-06
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)545302016-04-14
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)444852019-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)244672013-04-11
 
Arter / Species
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)444202019-09-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)142152005-11-19
 
Arter / Species
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)441612014-11-10
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)241602012-11-14
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)240512009-10-20
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)440102018-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)338882016-10-22
 
Arter / Species
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)238402009-09-23
Kapsule - (Morus capensis)238052005-01-27
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)436852017-05-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)236692012-05-05
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)235602013-11-23
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)235442008-07-22
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)134142008-12-25
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)233932012-01-04
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)233032011-04-02
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)132662002-06-07
 
Arter / Species
Gråstrubet Papegøjenæb - (Paradoxornis alphonsianus)231762015-07-09
Rustspurv - (Passer motitensis)231612008-01-19
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)330402011-07-20
Stribet Væver - (Ploceus manyar)229672012-05-09
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)528332019-04-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)128322009-04-22
 
Arter / Species
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)326592015-04-28
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)126512007-03-05
 
Arter / Species
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)526082019-05-21
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)225572012-10-12
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)324352019-07-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)124232009-05-11
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)123702009-10-25
 
Arter / Species
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)223632015-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)223192013-04-17
 
Arter / Species
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)323172012-12-03
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)223122011-01-08
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)221862016-03-01
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)521012018-11-20
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)120952007-08-13
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)220522013-10-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)120512004-09-19
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)119332013-05-15
 
Arter / Species
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)519312019-04-01
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)418962019-05-19
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)118682009-09-08
Vegamåge - (Larus vegae)518612018-09-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)118492011-10-24
 
Arter / Species
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)318372019-11-09
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)118242009-10-16
 
Arter / Species
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)117462004-12-02
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)116992010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)116772010-10-13
 
Arter / Species
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)215972017-07-04
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)515692019-04-13
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)115322012-06-06
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)114772009-07-27
Kapspurv - (Passer melanurus)214132016-10-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)113652010-10-04
 
Arter / Species
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)112452014-02-27
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)212152016-01-27
Svanegås - (Anser cygnoides)211772019-07-08
Tajgasædgås - (Anser fabalis)111052018-06-17
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)311022019-05-20
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)110852017-03-11
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)110162015-07-14
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)210012019-11-05
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)49372019-03-01
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)28522019-06-01
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)18192018-07-16
Østlig Pivi - (Contopus virens)27922019-02-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)17872012-10-15
 
Arter / Species
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)17022018-06-18
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)16602015-07-14
Swahilispurv - (Passer suahelicus)16602015-12-08
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)16132015-08-07
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)15822018-06-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)15362019-06-02
 
Arter / Species
Maghreb Husskade - (Pica mauretanica)25352019-01-14
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)14592018-06-18
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavida)14092018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)13672018-06-19
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)12722019-02-17

Der er i alt 1152 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.134 sek.
til toppen