Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3677471202020-05-29
Musvåge - (Buteo buteo)4387339502020-05-21
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4566510312020-01-26
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2235767962020-04-14
Vandrefalk - (Falco peregrinus)2915671192020-07-06
Steppehøg - (Circus macrourus)2825622312020-05-03
Høgeugle - (Surnia ulula)3305576502020-03-30
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2935351222020-01-14
Sølvmåge - (Larus argentatus)3035266242020-03-10
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3525231852020-06-16
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3235075462020-07-12
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2814608752020-04-18
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)2884513012020-03-19
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1874224642020-05-12
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2244082262020-05-27
Hedehøg - (Circus pygargus)2034049052020-07-11
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1753975432020-03-13
Steppeørn - (Aquila nipalensis)2003967842020-07-11
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2413912622020-06-01
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)2003793842020-04-15
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1593768942020-01-03
Isfugl - (Alcedo atthis)2363753922020-07-12
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2483667152019-11-13
Ismåge - (Pagophila eburnea)1643607752018-05-23
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2393485522020-01-23
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2533484732020-06-18
Sildemåge - (Larus fuscus)2023399642020-04-18
Blåhals - (Luscinia svecica)2303366752020-07-01
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1963317062020-04-07
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633237892019-03-09
Landsvale - (Hirundo rustica)2373237812020-07-11
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1893225712020-05-03
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1823213282019-04-06
Sneugle - (Bubo scandiacus)1273151312020-07-07
Trane - (Grus grus)1943117002020-04-30
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1823116492020-04-28
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1903088162020-06-10
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1813085542019-10-17
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2073061012020-04-28
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1233056992018-01-16
Rød Glente - (Milvus milvus)1883013312020-04-03
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2233008882020-05-21
Duehøg - (Accipiter gentilis)1853000242020-07-04
Krognæb - (Pinicola enucleator)1772998452020-03-11
Mosehornugle - (Asio flammeus)1662955932020-05-14
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1592876282020-05-29
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2142848462020-05-29
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1342827182019-10-24
Sabinemåge - (Xema sabini)1352807242018-12-26
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1522777672018-10-30
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1322752322019-09-25
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2002721982019-11-29
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1502718272020-05-21
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1832698552020-07-12
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1162698352018-01-26
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492686412018-03-27
Havterne - (Sterna paradisaea)1762642772020-07-11
Fjordterne - (Sterna hirundo)1702612792020-04-30
Sandløber - (Calidris alba)1922578602019-11-18
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1692576582020-04-17
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1352569442020-04-28
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1812562012020-05-29
Sort Glente - (Milvus migrans)1462555552020-05-11
Dværgfalk - (Falco columbarius)1382544942020-05-12
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612544322020-02-27
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1742494652020-04-26
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042485932020-02-04
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1602469822018-09-27
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1602468482020-07-11
Brushane - (Calidris pugnax)1822467002020-05-15
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172454472019-10-01
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1172448142020-06-24
Rosenstær - (Pastor roseus)1282436712020-07-06
Islom - (Gavia immer)1202436582020-05-29
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1282434472019-11-18
Knortegås - (Branta bernicla)1582432632020-06-01
Ederfugl - (Somateria mollissima)1762423482020-07-12
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1612407282020-05-25
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1562399102020-05-17
Lapugle - (Strix nebulosa)1422399082020-03-17
Vandstær - (Cinclus cinclus)1802388652020-03-15
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1222369572020-06-06
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1332367612020-05-12
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1422348672020-06-25
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1622342762020-03-24
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1632328122020-05-23
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1612317662020-05-18
Hærfugl - (Upupa epops)1682314292020-03-25
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1212297232020-07-04
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1312292052020-03-18
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1292282682019-12-13
Kejserørn - (Aquila heliaca)1162281342020-04-24
Stær - (Sturnus vulgaris)1462272062020-04-18
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1382257382018-11-09
Biæder - (Merops apiaster)1412248602020-05-27
Sule - (Morus bassanus)1582247392020-05-27
Skærpiber - (Anthus petrosus)1432247252020-03-14
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1502244672020-06-01
Dværgryle - (Calidris minuta)1332243442018-10-14
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362222622019-05-21
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1142220712020-06-10
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992175232013-02-28
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1132130592020-07-04
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1212126162019-10-26
Rødben - (Tringa totanus)1402124962020-07-04
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1532122762020-06-18
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222120752019-12-11
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1422117082020-02-17
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1182110992020-04-03
Toplærke - (Galerida cristata)1432110042020-03-04
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112107342019-09-22
Solsort - (Turdus merula)1302093872020-03-30
Gøg - (Cuculus canorus)1352083192020-06-25
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1412082742020-02-23
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142063152018-10-24
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1612061912020-03-13
Sølvhejre - (Ardea alba)1432059282020-04-21
Skovhornugle - (Asio otus)1272057352020-06-06
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1252032542019-11-11
Prærieløber - (Calidris subruficollis)972024472017-10-15
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1372020622020-01-30
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1252015372019-10-21
Østlig Hvidskægget Sanger - (Sylvia cantillans)1142010572020-05-21
Spætmejse - (Sitta europaea)1342008912020-04-26
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1381996402020-06-08
Svartbag - (Larus marinus)1171984022019-12-09
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)981974252020-07-11
Skestork - (Platalea leucorodia)1221965132020-04-07
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1281948422020-05-18
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1041912332020-06-04
Hvinand - (Bucephala clangula)1391903012020-04-09
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1211902502020-05-01
Stillits - (Carduelis carduelis)1191901242020-05-25
Stormmåge - (Larus canus)1061887142019-03-08
Tinksmed - (Tringa glareola)1201881462020-05-27
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1171868202020-06-04
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1301867302020-06-10
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1221865352020-05-25
Rødhals - (Erithacus rubecula)1291863782020-04-17
Silkehejre - (Egretta garzetta)1321839932019-11-19
Kirkeugle - (Athene noctua)1091828322020-07-07
Lunde - (Fratercula arctica)1071825382019-11-18
Perleugle - (Aegolius funereus)761817702018-03-23
Engpiber - (Anthus pratensis)1221810432020-06-24
Mursejler - (Apus apus)1071806102020-05-21
Lille Bjergand - (Aythya affinis)921803212020-05-15
Storkjove - (Stercorarius skua)1091799532019-09-27
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1271796682020-04-26
Blisgås - (Anser albifrons)1081786632020-03-07
Sjagger - (Turdus pilaris)1031777662020-05-12
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1231777242020-06-24
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1011776822020-03-31
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1161774642019-09-07
Natugle - (Strix aluco)1151772912020-05-19
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1121764352020-05-14
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1351763942020-05-23
Sortterne - (Chlidonias niger)1081762832019-07-29
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061762262019-07-10
Temmincksryle - (Calidris temminckii)1011757752020-05-18
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061747932018-10-20
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1321746872020-04-24
Damklire - (Tringa stagnatilis)871744222018-05-08
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271732042020-03-30
Gråspurv - (Passer domesticus)1131728732020-06-29
Blå Glente - (Elanus caeruleus)921725302020-04-16
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1331724462020-03-07
Søkonge - (Alle alle)901724252020-01-26
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1281703512020-05-14
Sort Stork - (Ciconia nigra)1011703132020-05-14
Tornsanger - (Sylvia communis)1211700532020-06-06
Kohejre - (Bubulcus ibis)1221698552020-01-13
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971694962019-11-23
Gråsejler - (Apus pallidus)821691262020-05-06
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1051684532019-09-17
Knarand - (Mareca strepera)1191682322020-05-21
Gråkrage - (Corvus cornix)1211681702020-07-07
Ellekrage - (Coracias garrulus)921680322019-05-09
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1101674182020-06-10
Tophejre - (Ardeola ralloides)1011673152020-07-07
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)991666142020-03-27
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1241663662020-03-09
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1141660902020-07-01
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)981660182018-03-29
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)841658632020-06-22
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861652942012-09-14
 
Arter / Species
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941651822019-08-28
Ride - (Rissa tridactyla)1061647402020-03-11
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1141646522020-06-14
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681642682017-09-28
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)821633672017-02-14
Stellersand - (Polysticta stelleri)831625012019-06-01
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1061618472020-06-08
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)941617922020-03-02
Bramgås - (Branta leucopsis)1101613892020-02-03
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781613692019-08-24
Høgeørn - (Aquila fasciata)771609622020-07-09
Triel - (Burhinus oedicnemus)771606742019-04-26
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851605452019-10-15
Grågås - (Anser anser)1021602362019-11-18
Kærløber - (Calidris falcinellus)851588312020-05-23
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)941585682020-02-01
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)901577232020-06-04
Lapværling - (Calcarius lapponicus)861576722019-10-15
Vendehals - (Jynx torquilla)1001574092020-05-25
Troldand - (Aythya fuligula)1041568032020-06-18
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1021558192020-05-01
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)641557932019-10-24
Storspove - (Numenius arquata)1121557072020-05-01
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1171554442020-06-22
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)791547382018-09-10
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)711546702019-05-24
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801544692019-05-26
Vibe - (Vanellus vanellus)1071540542020-05-06
Alk - (Alca torda)1041533972020-01-14
Sanglærke - (Alauda arvensis)1101526782020-05-01
Knopsvane - (Cygnus olor)1061521952020-04-27
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1081516402020-05-13
Dværgterne - (Sternula albifrons)1061515412019-12-10
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)741515392018-09-27
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731505042020-03-24
Bomlærke - (Emberiza calandra)1021502672020-06-06
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)991502112020-07-11
Småspove - (Numenius phaeopus)891500712019-09-07
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)671498772019-12-12
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661489912020-02-18
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1111489272020-06-22
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941488132019-06-01
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)881487482019-06-14
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)831482002019-01-11
Gråand - (Anas platyrhynchos)981472542020-06-24
Purpurhejre - (Ardea purpurea)901471442019-07-23
Lomvie - (Uria aalge)1061470432020-03-10
Blishøne - (Fulica atra)1141467532020-06-24
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1131464072020-06-06
Ravn - (Corvus corax)971462912020-04-03
Krikand - (Anas crecca)971461302020-05-19
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801461022019-09-07
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1161459552020-07-04
Vandrikse - (Rallus aquaticus)951456942019-02-17
Stenvender - (Arenaria interpres)1091449542020-07-11
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)921446002020-05-29
Allike - (Coloeus monedula)941444912020-06-12
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)971444632020-02-04
Inuitmåge - (Larus thayeri)601434392016-05-11
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871430102020-03-07
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)711428672020-07-11
Grønsisken - (Spinus spinus)991427622020-03-21
Skovskade - (Garrulus glandarius)1091426722020-04-03
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)871421602020-06-29
Gulspurv - (Emberiza citrinella)971410492020-06-10
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)781410152017-02-15
Storpiber - (Anthus richardi)751407522019-06-30
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1011402092019-09-17
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641394442015-06-17
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)751391642019-10-28
Skeand - (Spatula clypeata)921391452020-06-08
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)751390332020-06-13
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861386632019-10-30
Tredækker - (Gallinago media)651384082015-09-09
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)851378222020-05-19
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691377832020-01-26
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)621375232020-02-25
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771369232019-12-19
Træløber - (Certhia familiaris)971366472020-05-04
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681363192016-07-30
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)771362372020-03-10
Fuglekonge - (Regulus regulus)961358162020-03-30
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)661357932020-04-14
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)581353102019-05-24
Gærdesanger - (Sylvia curruca)851345522020-06-24
Sortand - (Melanitta nigra)781339222020-04-03
Terekklire - (Xenus cinereus)711337102019-08-23
Hvidklire - (Tringa nebularia)911334072019-10-07
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)731332472018-08-27
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)921327752020-06-11
Sortklire - (Tringa erythropus)931322872019-11-23
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671320172020-01-01
Grønirisk - (Chloris chloris)861318262020-03-25
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)711318182020-03-20
Skadegøg - (Clamator glandarius)581315672018-08-19
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)901315662020-05-17
Havlit - (Clangula hyemalis)811312992020-02-17
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)891309362020-03-07
Agerhøne - (Perdix perdix)911307472020-06-26
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)811303612020-04-09
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711296792020-01-08
Bjergand - (Aythya marila)791284472020-03-28
Vindrossel - (Turdus iliacus)741284182020-06-25
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651280912019-12-24
Hedepiber - (Anthus rubescens)731277142019-03-07
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731268972018-09-27
Munkegrib - (Aegypius monachus)681268202019-01-10
Tejst - (Cepphus grylle)1021258992020-06-29
Rødhovedet And - (Netta rufina)1001250702020-07-04
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)861246292020-07-06
Pibeand - (Mareca penelope)771239832020-05-17
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)831237042020-04-21
Atlingand - (Spatula querquedula)801231342020-06-11
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)811230792020-06-25
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)851230002019-10-26
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751229602018-09-26
Tornirisk - (Linaria cannabina)801215502020-07-11
Svaleklire - (Tringa ochropus)771214742019-08-19
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)841214502019-09-30
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)761211542020-07-01
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)721209822019-06-30
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781208602019-12-19
Rovørn - (Aquila rapax)651207522020-01-23
Urfugl - (Lyrurus tetrix)821206162019-05-21
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621204732019-10-05
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701204062020-03-15
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)721196042019-12-01
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)591195112020-01-24
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721180622018-11-14
Hortulan - (Emberiza hortulana)671172682020-05-13
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611172572019-11-19
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)601162832019-02-25
Jernspurv - (Prunella modularis)761158442019-08-13
Sumpmejse - (Poecile palustris)741146352020-04-30
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491140752020-02-19
Græshoppesanger - (Locustella naevia)661138322020-05-23
Tjur - (Tetrao urogallus)711132072019-11-19
Dværggås - (Anser erythropus)621122512019-05-17
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)621112782020-01-01
Ringdrossel - (Turdus torquatus)661107942020-05-17
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)681103512019-11-29
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651102812019-12-07
Canadagås - (Branta canadensis)681099082019-06-12
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)821098552020-01-20
Digesvale - (Riparia riparia)641098212019-07-02
Amurfalk - (Falco amurensis)491096322019-06-11
Musvit - (Parus major)721095652020-06-26
Jomfrutrane - (Grus virgo)511094582016-12-12
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601093512019-07-07
Grøn Biæder - (Merops persicus)651085482019-04-11
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)661082882020-06-06
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351078402010-07-12
Sortspætte - (Dryocopus martius)611074922020-05-14
Ringdue - (Columba palumbus)681070672019-10-31
Klyde - (Recurvirostra avosetta)821068892020-06-26
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)511063342019-12-03
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481063302019-03-26
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731051322019-02-06
Munk - (Sylvia atricapilla)801047292020-06-06
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)571043972020-02-26
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)641043142020-06-01
Strømand - (Histrionicus histrionicus)711041672020-07-04
Pungmejse - (Remiz pendulinus)631032912020-06-06
Klippeværling - (Emberiza cia)531031252019-12-30
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)491025732018-02-22
 
Arter / Species
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)521022162019-07-06
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)721018972018-07-13
Brilleand - (Melanitta perspicillata)521016652019-10-13
Husskade - (Pica pica)691015192019-09-16
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)621012942019-10-26
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)441010572019-09-03
Prærietrane - (Antigone canadensis)501003912019-06-28
Blåvinget And - (Spatula discors)491003622020-03-21
Fasan - (Phasianus colchicus)661002962020-05-20
Nattergal - (Luscinia luscinia)601001532019-07-27
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)61992302019-05-09
Slagfalk - (Falco cherrug)41991462018-11-24
Sortmejse - (Periparus ater)69991182020-03-17
Gravand - (Tadorna tadorna)74988292020-06-22
Slørugle - (Tyto alba)40986772020-03-18
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)55983162020-07-01
Taffeland - (Aythya ferina)63982522020-04-26
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)70979392020-04-24
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)56979152020-04-24
Pileværling - (Emberiza rustica)44979042018-03-28
Topmejse - (Lophophanes cristatus)65969122020-04-26
Stortrappe - (Otis tarda)48969092019-10-24
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)50967552020-01-26
Turteldue - (Streptopelia turtur)58965662020-05-18
Storskråpe - (Ardenna gravis)43964492018-08-11
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)58963412020-02-17
Fjeldrype - (Lagopus muta)67963212020-07-12
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)39961722020-03-09
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)67960642020-02-26
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)35956992019-01-08
Hedelærke - (Lullula arborea)54956732020-05-11
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)42954822019-09-28
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)45954422018-09-27
Markpiber - (Anthus campestris)54954302018-09-20
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)61952372020-06-18
Brundrossel - (Turdus eunomus)45951692017-09-18
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)48945972020-05-20
Gulirisk - (Serinus serinus)53940992020-07-06
Gråfisker - (Ceryle rudis)70939312020-03-07
Rustværling - (Emberiza caesia)64935062019-09-17
Grønspætte - (Picus viridis)64930792020-05-01
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40928252013-08-22
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)54925162019-06-27
Skovpiber - (Anthus trivialis)58922112020-05-18
Rustand - (Tadorna ferruginea)54919672020-06-24
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)46916492019-07-19
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)63915012020-03-24
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)46907192018-11-20
Skovspurv - (Passer montanus)63906212020-03-18
Spidsand - (Anas acuta)58901132019-11-19
Bysvale - (Delichon urbicum)61900412019-09-03
Lille Gulbug - (Iduna caligata)44899762020-06-04
Pibesvane - (Cygnus columbianus)58898952019-02-05
Sangdrossel - (Turdus philomelos)54895232020-05-06
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45887942017-06-07
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56885852019-10-13
Stendrossel - (Monticola saxatilis)59877442020-06-18
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38872672019-07-21
Orientsejler - (Apus pacificus)31869672018-01-16
Slagugle - (Strix uralensis)46858072019-10-24
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)53853512019-10-24
Gulbug - (Hippolais icterina)52851802020-07-01
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36843782019-11-04
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)42842042020-07-07
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35841652016-12-11
Havesanger - (Sylvia borin)51839482020-05-29
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51836532019-06-20
Blådrossel - (Monticola solitarius)65828162019-11-25
Sortbrun And - (Anas rubripes)44827892019-06-27
Rosenterne - (Sterna dougallii)40827142019-08-04
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49819532019-10-28
Fløjlsand - (Melanitta fusca)48815912020-02-17
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27804272018-09-25
Alpesejler - (Tachymarptis melba)50792612020-07-09
Lille Gulben - (Tringa flavipes)54782842020-06-04
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34780972017-08-13
Murløber - (Tichodroma muraria)47779352019-08-22
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)54779202020-06-25
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42778392017-06-17
Råge - (Corvus frugilegus)47769762019-12-06
Revhejre - (Egretta gularis)58764912019-08-27
Stor Hornugle - (Bubo bubo)35764552020-06-12
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36762582018-05-12
Fyrremejse - (Poecile montanus)44760482020-02-26
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)55756312020-05-21
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43751022017-03-04
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36750042015-11-09
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)33748312018-06-11
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33740422018-08-11
Vandredrossel - (Turdus migratorius)48740262017-01-20
Hvidhals - (Irania gutturalis)46737402016-02-02
Sørgedue - (Zenaida macroura)50737152020-06-04
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)38733052017-11-10
Alaskaryle - (Calidris mauri)43732952019-10-24
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47729222019-09-27
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46725712020-03-25
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39725622017-04-20
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36717472019-11-11
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62716722019-12-20
Polarlomvie - (Uria lomvia)40704832018-10-24
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28700282019-08-02
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44699192019-03-05
Armensk Måge - (Larus armenicus)43698022018-05-15
Mandarinand - (Aix galericulata)42697762019-05-11
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32690592019-10-13
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43687362019-04-04
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)54683882020-04-18
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47681002019-12-13
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36680072019-07-06
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33680052017-06-15
Skeryle - (Calidris pygmaea)33679662019-09-16
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)32678662016-11-06
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42674382019-07-19
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)53671222020-05-06
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)26668682020-04-09
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)41668522019-08-22
Savisanger - (Locustella luscinioides)34666822020-05-13
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28661562020-01-07
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)35659172020-01-07
Myrtesanger - (Setophaga coronata)42649702018-01-18
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42639242019-01-30
Bøffeland - (Bucephala albeola)30636822019-02-21
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)33635092020-06-18
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40632372019-11-13
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49631322020-01-20
Mangrovehejre - (Butorides striata)52630702019-04-08
Krabbehejre - (Butorides virescens)42630282019-12-19
Ørkenløber - (Cursorius cursor)40628502020-05-21
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47628242020-02-01
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29624682011-10-24
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39623422019-12-22
Masketornskade - (Lanius nubicus)41621352018-09-07
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29615132019-03-12
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44614912016-06-09
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33610312019-07-06
Huldue - (Columba oenas)37606362020-05-19
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28605262015-11-09
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30602062019-11-18
Indigofinke - (Passerina cyanea)26601662019-11-21
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33601002020-01-31
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37599962019-07-23
Blåskade - (Cyanopica cooki)37597802019-12-13
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39596942019-12-20
Sortkrage - (Corvus corone)36594302020-05-19
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48593812019-08-06
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44590492020-02-01
Dalrype - (Lagopus lagopus)38590052016-08-03
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22588062015-04-05
Snegås - (Anser caerulescens)32587742018-08-29
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46586952020-03-14
Tangmåge - (Larus dominicanus)36584442019-11-05
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29582292018-09-22
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31581172013-11-08
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27579592016-08-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)34579062019-04-21
 
Arter / Species
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33578462017-02-02
Shikra - (Accipiter badius)39578452018-06-03
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44576422019-12-20
Willet - (Tringa semipalmata)39572802020-02-19
Krabbeæder - (Dromas ardeola)34570562018-11-26
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21569122019-05-19
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)30565612018-11-28
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42564602018-12-13
Namaquadue - (Oena capensis)36562522019-03-06
Kanariefugl - (Serinus canaria)39562142020-04-07
Lille Sejler - (Apus affinis)31559332018-08-11
Klippedue - (Columba livia)38543352019-12-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36543082017-04-01
 
Arter / Species
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26542082013-06-04
Kamblishøne - (Fulica cristata)43541932019-01-18
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34540722015-07-23
Dværghornugle - (Otus scops)28538222015-10-28
Eremitibis - (Geronticus eremita)35536692015-10-16
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30533722016-06-09
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35532402019-06-28
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)32531902018-10-24
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27529282014-07-24
Theklalærke - (Galerida theklae)39529122020-03-14
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)34523092020-06-13
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37522152019-09-25
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31520132018-01-06
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31516922018-06-01
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31516092020-01-17
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28511562018-09-20
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)37508022020-04-07
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27507522019-05-19
Indisk Gås - (Anser indicus)36504732018-11-09
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)30502942016-06-06
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34502692018-03-21
Pirol - (Oriolus oriolus)20501592019-06-15
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22500032019-08-19
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25497742019-07-02
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36497432018-09-10
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37496002019-12-12
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32495122017-12-19
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36494712019-12-27
Storryle - (Calidris tenuirostris)26494212019-06-21
Snehejre - (Egretta thula)37493712019-03-30
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30493122018-02-20
Skifermåge - (Larus schistisagus)32489462019-11-25
Maina - (Acridotheres tristis)38487782020-04-09
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25486492020-01-13
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25486022019-09-20
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33483292019-09-20
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29481852018-05-24
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)40481662020-05-25
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26480942019-04-30
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)35478982020-06-08
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29478232019-02-19
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)39473452020-04-07
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29470872016-12-13
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)37468892020-05-06
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16467602013-12-20
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31467282020-01-13
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39466012019-12-13
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)34465582019-10-01
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)33463782020-06-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29458402019-10-11
 
Arter / Species
Kildire - (Charadrius vociferus)37457892020-07-11
Mellemhejre - (Ardea intermedia)35456132019-06-30
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)28454562019-07-19
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34450502019-04-22
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31449972017-07-08
Dværgspove - (Numenius minutus)21446302019-12-30
Brudeand - (Aix sponsa)26442292013-10-03
Engsnarre - (Crex crex)22440732019-12-20
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28438922019-04-01
Prærieterne - (Sterna forsteri)27438272020-03-21
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26435882017-07-04
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25435832016-06-24
Rødhøne - (Alectoris rufa)28434742020-03-18
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32434652018-10-14
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29431802019-08-15
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20430052018-12-26
Stenspurv - (Petronia petronia)30427512015-02-04
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27425442020-02-18
Guldspætte - (Colaptes auratus)22425442015-11-10
Kaffersejler - (Apus caffer)31425132018-02-01
Sangspurv - (Melospiza melodia)32421472016-05-13
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29421352017-06-17
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29418692019-12-20
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31418052020-02-22
Brun Sule - (Sula leucogaster)27415132017-08-21
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19413992020-03-14
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28413302018-03-13
Vagtel - (Coturnix coturnix)18408562019-09-12
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28407142020-03-09
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23404762019-04-13
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28404702015-01-23
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26404312019-02-10
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27404062020-02-14
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)26403422018-10-12
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27399612020-02-01
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)27397342016-02-25
Balearsanger - (Sylvia balearica)19394052016-06-11
Cettisanger - (Cettia cetti)28393842017-09-26
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32393802019-02-10
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30393712019-04-13
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27392732019-04-21
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20388912019-01-04
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23388812019-08-07
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24387922019-10-31
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21387732019-10-10
Broget Krage - (Corvus albus)28385562019-12-05
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22383872017-12-30
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15383652019-09-28
 
Arter / Species
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)16382952020-06-30
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27382442019-09-12
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24379582017-08-13
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22378472019-12-03
 
Arter / Species
Klireryle - (Calidris himantopus)22376022020-03-12
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23375922017-11-08
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21372292015-05-20
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23371842018-09-19
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27370932017-12-10
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27370662018-12-01
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29368422020-01-26
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22368182015-07-10
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23367072020-02-18
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17367052017-12-04
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21365502019-06-12
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28362972018-04-05
Gråspætte - (Picus canus)25362422019-05-19
Rødfodet Sule - (Sula sula)26362012019-07-05
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26358742019-02-12
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22356702015-12-02
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25355852020-03-25
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24355562019-06-20
Masaistruds - (Struthio camelus)26353952019-09-30
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23352432015-09-14
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20351022019-03-13
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20350342017-10-14
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)27350172018-07-04
Blåhejre - (Egretta caerulea)26349952019-12-19
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)12348692013-11-02
 
Arter / Species
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16345892015-09-21
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14343932019-09-18
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25342962018-01-08
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20342732016-07-30
Huskrage - (Corvus splendens)22342252018-01-27
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25342002016-07-04
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24341592018-01-08
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24339832019-07-19
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)18339622020-04-02
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27339512019-11-27
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)26338532019-03-24
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20338212019-10-26
 
Arter / Species
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25337632016-08-24
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22334242017-11-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16330832011-04-28
 
Arter / Species
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22329342019-04-21
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22328852018-05-22
Amarant - (Lagonosticta senegala)23328052019-12-10
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17327862013-10-12
Dværgsnegås - (Anser rossii)16324382015-12-17
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25323452018-01-22
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)33323072019-10-13
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22322442020-01-30
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8322422013-09-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17322422009-04-12
 
Arter / Species
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29319912020-01-03
Rishejre - (Ardeola grayii)21319852019-02-10
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22319382019-12-07
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20318622019-09-25
Ørkenspurv - (Passer simplex)23317772019-01-26
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23317682019-02-27
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23314892018-03-26
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27314822019-11-27
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20312252018-03-05
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23310672018-12-13
Steppegulbug - (Iduna rama)14309072013-09-02
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21305902017-11-16
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11304942013-10-31
 
Arter / Species
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23304682019-10-23
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18304132014-11-24
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21302002018-04-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11301952015-07-01
 
Arter / Species
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18301552018-09-06
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15301402014-07-08
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18297742019-06-09
Perlehøne - (Numida meleagris)26296442018-01-20
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)20295872019-09-20
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19295762019-09-25
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21295342020-01-20
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9294262012-02-12
 
Arter / Species
Blånattergal - (Larvivora cyane)15294252014-04-06
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18294222020-01-29
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17292032014-07-24
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22291492020-02-14
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18291482014-08-11
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17290822011-03-06
Lapmejse - (Poecile cinctus)20289482019-11-18
Mossanger - (Setophaga palmarum)22289012017-10-28
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22288522020-03-18
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18287972015-09-22
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)22286902020-06-16
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)23286302020-06-13
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24283752017-04-12
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16283132019-04-13
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15281662018-08-13
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21281382020-03-30
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16281382014-03-10
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17280812017-01-27
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20280432019-11-05
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23280032017-12-01
Provencesanger - (Sylvia undata)18279922020-03-18
Brun Noddy - (Anous stolidus)19279792018-03-31
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20279572018-10-20
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)17278972019-11-19
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)19278462016-04-05
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17276802016-07-30
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)17276612017-08-30
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16276132017-10-03
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17275182020-02-20
Parulasanger - (Setophaga americana)21275122017-09-08
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15274512013-04-04
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13273292011-01-08
 
Arter / Species
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21272862018-04-09
Goliathejre - (Ardea goliath)20272692018-11-20
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21272302020-03-10
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18271462018-01-16
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19270862018-08-09
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19269422017-10-17
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18269092019-01-11
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14267122013-11-21
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17265502016-05-16
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10264262010-09-15
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22263552020-02-14
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8263312010-04-18
 
Arter / Species
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)20263192020-04-27
Sortsvane - (Cygnus atratus)19263092019-12-20
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17262932019-04-21
Orientgulbug - (Hippolais languida)15262232018-05-30
Tigerfinke - (Amandava amandava)18261862019-09-25
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11260922011-02-05
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19260192019-04-10
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17259382018-11-17
Rævespurv - (Passerella iliaca)13259272017-08-11
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15258192015-02-02
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14257632018-06-07
Canadamåge - (Larus californicus)22257442015-02-02
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22255972018-07-23
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)18255952015-04-08
Ildsanger - (Setophaga fusca)16255032018-12-23
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)15252232018-09-11
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)8252102010-02-02
 
Arter / Species
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19250962020-01-30
Husværling - (Emberiza sahari)16250112018-11-05
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20248362018-09-06
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16248202019-02-17
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16248152013-04-09
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17247652020-03-14
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19244332019-07-02
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13243922016-11-27
Berberhøne - (Alectoris barbara)20243872019-04-26
Præriesanger - (Setophaga discolor)19243382019-11-14
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19242602019-11-04
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10242072013-02-09
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15239632018-05-15
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17233582017-12-28
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15232892018-07-23
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18231622019-02-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15231012018-01-23
 
Arter / Species
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13229572012-11-14
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18228182019-01-26
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16228032019-08-14
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15227972015-08-26
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19224282019-02-07
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16223262019-05-03
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9223122019-02-19
Vegamåge - (Larus vegae)18222992013-03-31
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17222082019-02-01
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17221292018-10-27
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16219692020-02-20
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11218972013-10-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)20217212018-06-25
 
Arter / Species
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12217192018-09-14
Sommertangar - (Piranga rubra)16216722018-12-23
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17216362017-03-04
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14215992013-05-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12215842012-01-28
 
Arter / Species
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)15213332020-05-28
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15213282020-03-21
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15212812017-10-23
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16212622020-02-18
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13209192015-11-12
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12208722013-08-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11208572017-12-31
 
Arter / Species
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12206932017-07-18
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15206612020-01-15
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)15205082020-03-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9202562010-09-09
 
Arter / Species
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15201782020-03-18
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12201432019-04-01
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13201402012-05-29
Sodfalk - (Falco concolor)9199262011-09-10
Rødværling - (Emberiza rutila)13199232018-11-23
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13198412015-02-13
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13198232019-11-21
Kappetrel - (Daption capense)11198202013-01-27
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13197872017-03-18
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11197702019-02-04
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14195202020-01-03
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14191462019-01-26
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)13191412020-07-11
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13190762017-04-23
Crested Caracara - (Caracara plancus)13187632015-07-02
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12186642019-06-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7185932013-01-26
 
Arter / Species
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13184962015-08-01
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12184732012-05-31
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17184522019-11-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7184142011-05-20
 
Arter / Species
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10183152014-06-03
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14182642019-11-21
Purpursvale - (Progne subis)13181222015-06-19
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6181082008-06-20
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11179372018-08-13
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)8178242006-05-12
 
Arter / Species
Guldsisken - (Spinus tristis)14177802015-06-07
Dickcissel - (Spiza americana)16177112020-03-12
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5176722007-08-22
 
Arter / Species
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9176432015-06-27
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12175922020-03-07
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7175482011-04-23
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10175342014-10-12
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10175112017-04-20
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15174532017-08-21
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12173562020-03-15
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9173392015-10-16
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12172422019-08-02
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)13172322020-06-14
Hættesanger - (Setophaga citrina)12171102019-01-18
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11171032016-03-16
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11170962019-02-01
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12169172017-03-27
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12168412019-02-12
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)14168252015-07-09
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9167202018-11-06
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10167052012-02-06
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8167002019-10-14
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5166612008-01-01
Madeiradue - (Columba trocaz)10166302014-03-18
Kapugle - (Asio capensis)11165882017-12-28
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14165832019-01-09
Svanegås - (Anser cygnoides)6165582009-12-22
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17165382018-07-03
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14165232019-12-10
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12164692017-02-04
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)13164432020-05-25
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16164222019-11-18
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12162942019-02-12
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)12160582019-04-04
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9159572016-08-11
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14159482018-03-27
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11158922016-05-18
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9158632014-11-10
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10158562014-12-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8158552018-02-07
 
Arter / Species
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)8157052020-05-04
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10154142019-01-23
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7153712019-08-20
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12152802017-06-14
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7152112012-07-01
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15151542019-10-31
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11151302020-03-02
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10150692018-03-17
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9150582016-07-22
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12150382019-01-26
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)11149782019-10-07
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11149332019-11-05
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17149222018-12-07
Hættetrane - (Grus monacha)9146692013-03-26
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7146582010-03-26
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10144882017-01-20
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9144682019-11-04
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10143862016-05-16
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14143742016-11-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6143552013-10-21
 
Arter / Species
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8142902016-04-06
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)11142792014-04-12
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8142132010-02-16
 
Arter / Species
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13141752020-01-17
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12141732017-04-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5140492007-12-17
 
Arter / Species
Skovgøg - (Cuculus optatus)9140002015-08-11
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9139802016-04-01
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8139132013-05-01
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9139102019-09-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3138892004-05-16
 
Arter / Species
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10137972013-12-16
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9137282020-03-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7137202013-04-30
 
Arter / Species
Nathøg - (Chordeiles minor)7137182017-01-21
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6136572011-12-18
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7135702012-09-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8135682016-08-09
 
Arter / Species
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8135592014-07-31
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10133932018-05-12
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8133412019-11-14
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8133362012-12-06
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12133252017-12-28
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7132412015-01-09
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11131292017-05-17
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5130992002-10-17
 
Arter / Species
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12129832019-02-26
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9129342018-11-23
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8129212018-07-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7128852009-03-25
 
Arter / Species
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8128822016-05-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5128382011-11-19
 
Arter / Species
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7127972016-09-16
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10127862019-01-09
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10125412019-04-10
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12124822019-03-06
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7124632018-11-24
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6124562019-04-13
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10124262019-10-23
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5123932013-10-26
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7123852012-03-12
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)5123252012-11-14
Prærievåge - (Buteo swainsoni)11122772020-02-19
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11122342019-08-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7122052010-10-28
 
Arter / Species
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10119942016-05-18
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9119282013-04-07
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8118492018-02-02
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9117602015-06-05
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12117592017-01-31
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7117282017-08-17
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9116832015-05-10
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11115032017-12-14
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6113332016-07-15
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7113092015-11-12
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8112172018-06-29
 
Ubestemte / Unidentified
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5111602002-10-17
 
Arter / Species
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6109302018-03-12
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7109262016-01-31
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)10109012015-05-07
Turkestandue - (Columba eversmanni)6108692012-03-06
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9108642019-02-01
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7107792019-02-01
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3107712009-08-29
 
Arter / Species
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9107232019-08-04
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5107052013-10-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4106932010-02-01
 
Arter / Species
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7106802016-07-30
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8106552018-10-11
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10105172016-01-05
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3104962013-02-13
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)8104652017-10-28
Amurstær - (Agropsar sturninus)6104232015-04-02
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4103172013-03-24
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)10102642018-12-31
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)8100972017-09-08
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)999962016-12-12
 
Arter / Species
Stenhøne - (Alectoris graeca)699352017-07-14
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)599122016-12-07
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)1297782019-11-06
Gabarhøg - (Micronisus gabar)695482012-09-23
 
Ubestemte / Unidentified
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)495432011-09-11
 
Arter / Species
Mestersanger - (Sylvia hortensis)694532014-06-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)493272012-04-04
 
Arter / Species
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)593262011-04-01
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)592842010-10-05
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)692092018-11-30
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)591122011-02-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)589682014-02-10
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)589542012-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)489352006-07-08
 
Arter / Species
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)688722018-08-11
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)688212016-05-18
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)387622011-09-14
 
Arter / Species
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)887232017-12-08
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)587072015-05-19
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)786792019-03-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)486742008-03-19
 
Arter / Species
Maskesule - (Sula dactylatra)1086472019-01-29
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)784722014-05-19
 
Arter / Species
Fibii - (Sayornis phoebe)583812011-05-18
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)682452012-08-27
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)582052011-05-18
Papegøjealk - (Aethia psittacula)681542018-09-03
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)581212013-11-02
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)1180772020-01-24
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)580612015-09-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)580122013-09-04
 
Arter / Species
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)880112019-01-29
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)679592019-02-21
Laurbærdue - (Columba bollii)679522020-03-30
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)379242009-05-03
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)979182019-03-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)478642013-12-29
 
Arter / Species
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)577782019-03-08
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)677022016-12-16
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)677012016-05-16
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)376582011-04-22
 
Arter / Species
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)575672017-03-12
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)175412008-06-23
 
Arter / Species
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)575182016-02-23
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)374982013-06-29
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1074712017-01-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)374502007-05-09
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)373172010-12-14
 
Arter / Species
Røddrossel - (Toxostoma rufum)672532018-01-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)472452010-02-07
 
Arter / Species
Grådrossel - (Turdus unicolor)571242014-11-28
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)571172017-05-26
Sahelspurv - (Passer luteus)370062015-02-16
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)569892016-01-05
Græsrikse - (Crex egregia)569862020-03-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )569772019-01-23
 
Arter / Species
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)669652016-01-17
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)969562020-03-12
 
Arter / Species
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)469462009-03-03
Stribet Værling - (Emberiza striolata)368462010-01-22
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)568282019-04-30
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)568202012-11-14
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)468132017-12-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)367472011-04-17
 
Arter / Species
Stor Digesvale - (Riparia cincta)566802013-01-17
Etioperspurv - (Passer swainsonii)766762018-05-22
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1066672019-11-29
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)366612005-01-27
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)266182009-12-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)766182019-06-18
 
Arter / Species
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1065522018-06-06
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)865462019-04-10
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)465212014-08-22
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)564192019-05-05
Razolærke - (Alauda razae)563802019-03-01
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)363732004-11-22
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)363492009-05-31
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)463172011-08-01
Moskusand - (Cairina moschata)861852018-06-19
Peguspurv - (Passer flaveolus)561322013-12-26
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)460872013-01-07
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)459762019-08-26
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)659662018-01-27
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)258602007-02-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)258592009-06-15
 
Arter / Species
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)457712017-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)257462003-03-19
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)256942006-09-22
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)356082013-03-26
 
Arter / Species
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)355812015-06-22
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)354922018-12-03
Segland - (Mareca falcata)354832015-04-18
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)254322004-06-02
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)553702016-06-21
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)253502010-04-21
 
Arter / Species
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)353352008-01-09
Angolaspurv - (Passer diffusus)553312020-01-15
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)352892017-02-27
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)652682019-02-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)252282011-11-11
 
Arter / Species
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)452012012-01-10
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)251982010-03-09
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)251642006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)250822008-03-27
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)249882006-01-28
 
Arter / Species
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)549602016-04-14
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)448742019-01-17
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)448732019-09-10
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)746122020-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)246112013-04-11
 
Arter / Species
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)445292014-11-10
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)444352018-07-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)143322005-11-19
 
Arter / Species
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)242542009-10-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)341442016-10-22
 
Arter / Species
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)440592017-05-20
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)240172009-09-23
Kapsule - (Morus capensis)239652005-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)238632012-05-05
 
Arter / Species
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)637892020-03-11
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)237092013-11-23
 
Arter / Species
Bobwhite - (Colinus virginianus)236882008-07-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)235972012-01-04
 
Arter / Species
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)135022008-12-25
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)234972011-04-02
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)534522019-04-29
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)233912015-07-09
 
Ubestemte / Unidentified
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)133392002-06-07
 
Arter / Species
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)333212011-07-20
Rustspurv - (Passer motitensis)233102008-01-19
Stribet Væver - (Ploceus manyar)231122012-05-09
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)429632020-01-20
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)329152015-04-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)129122009-04-22
 
Arter / Species
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)227702012-10-12
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)327242019-07-02
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)127242007-03-05
 
Arter / Species
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)526192018-11-20
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)525982019-04-01
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)225902015-05-18
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)325232012-12-03
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)225112011-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)125102009-05-11
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)224812013-04-17
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)124412009-10-25
 
Arter / Species
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)423132019-05-19
Vegamåge - (Larus vegae)522952018-09-03
 
Ubestemte / Unidentified
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)222352013-10-27
 
Arter / Species
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)121952007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)121242004-09-19
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)120522013-05-15
 
Arter / Species
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)520422019-04-13
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)119632009-09-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)119352011-10-24
 
Arter / Species
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)519022020-05-04
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)118892009-10-16
 
Arter / Species
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)118252004-12-02
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)117912010-05-02
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)217632017-07-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)117412010-10-13
 
Arter / Species
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)316472020-02-04
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)116352012-06-06
Kapspurv - (Passer melanurus)215882016-10-03
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)115512009-07-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)114682010-10-04
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)214172019-07-08
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)213492016-01-27
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)113342014-02-27
Tajgasædgås - (Anser fabalis)112832018-06-17
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)412802019-03-01
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)212472019-11-05
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)111802017-03-11
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)111192015-07-14
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)210542019-06-01
Rødhalet Tornskade - (Lanius phoenicuroides)110102018-06-18
Østlig Pivi - (Contopus virens)29932019-02-08
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)39602020-02-18
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)19412018-07-16
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)28492019-12-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)18472012-10-15
 
Arter / Species
Swahilispurv - (Passer suahelicus)17402015-12-08
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)17392015-07-14
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)16992018-06-17
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)16862015-08-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)16422019-06-02
 
Arter / Species
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)15632018-06-18
Vestlig Hvidskægget Sanger - (Sylvia iberiae)15612020-05-11
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)35442020-02-17
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)15112018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)14672018-06-19
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)13742019-12-12
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)13602019-02-17

Der er i alt 1158 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.193 sek.
til toppen