Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0


Modtag Roadrunner - læs mere her



Galleriet


Fuglearter med tilhørende billeder

Fuglearts (navn / orden) Billeder Hits totalt Seneste
Rødtoppet Fuglekonge - (Regulus ignicapilla)1342070512021-04-16
Musvåge - (Buteo buteo)4578033042021-04-16
Jernspurv - (Prunella modularis)801274812021-04-16
Gulspurv - (Emberiza citrinella)1001556692021-04-16
Brushane - (Calidris pugnax)1852726972021-04-16
Sanglærke - (Alauda arvensis)1161695022021-04-16
Råge - (Corvus frugilegus)52854312021-04-16
Sølvmåge - (Larus argentatus)3075693412021-04-16
Skestork - (Platalea leucorodia)1272168242021-04-16
Spurvehøg - (Accipiter nisus)3425628032021-04-16
Rødben - (Tringa totanus)1512337992021-04-16
Tårnfalk - (Falco tinnunculus)3034960202021-04-16
Pibeand - (Mareca penelope)841377232021-04-16
Kohejre - (Bubulcus ibis)1251891662021-04-15
Bramgås - (Branta leucopsis)1121770902021-04-14
Amerikansk Krikand - (Anas carolinensis)631276522021-04-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Troldand - (Aythya ferina x Aythya fuligula)35631632021-04-14
 
Arter / Species
Nilgås - (Alopochen aegyptiaca)601058432021-04-14
Bonapartemåge - (Chroicocephalus philadelphia)1041972282021-04-14
Prærietrane - (Antigone canadensis)771216102021-04-14
Sangdrossel - (Turdus philomelos)59993492021-04-14
Rørhøg - (Circus aeruginosus)2895022232021-04-14
Taffeland - (Aythya ferina)641075952021-04-14
Duehøg - (Accipiter gentilis)1933335442021-04-14
Klyde - (Recurvirostra avosetta)921200462021-04-14
Trane - (Grus grus)1973395572021-04-14
Pibesvane - (Cygnus columbianus)601000262021-04-14
Dværggås - (Anser erythropus)671235532021-04-12
Spætmejse - (Sitta europaea)1412211522021-04-12
Bogfinke - (Fringilla coelebs)1292144872021-04-12
Huldue - (Columba oenas)39671802021-04-12
Halsbåndstroldand - (Aythya collaris)1222025852021-04-12
Blåhals - (Luscinia svecica)2373746192021-04-12
Odinshane - (Phalaropus lobatus)1882980962021-04-12
Kortnæbbet Gås - (Anser brachyrhynchus)601146652021-04-12
Rød Glente - (Milvus milvus)1953319922021-04-12
Havørn - (Haliaeetus albicilla)3868070392021-04-12
Hvidkindet Værling - (Emberiza leucocephalos)44747462021-04-09
Isfugl - (Alcedo atthis)2564186562021-04-09
Tornirisk - (Linaria cannabina)831340582021-04-09
Solsort - (Turdus merula)1332293662021-04-09
Rødhals - (Erithacus rubecula)1342050542021-04-09
Grågås - (Anser anser)1051750032021-04-09
Lille Skallesluger - (Mergellus albellus)921718522021-04-08
Atlingand - (Spatula querquedula)811351552021-04-08
Tyknæbbet Lappedykker - (Podilymbus podiceps)36589572021-04-08
Blå Kærhøg - (Circus cyaneus)2094150952021-04-08
Sangsvane - (Cygnus cygnus)1422218042021-04-08
Bjerglærke - (Eremophila alpestris)1261861922021-04-08
Amerikansk Bekkasin - (Gallinago delicata)17289792021-04-08
Træløber - (Certhia familiaris)991515172021-04-06
Rørspurv - (Emberiza schoeniclus)931457132021-04-06
Tajgapiber - (Anthus hodgsoni)731307732021-04-06
Vandstær - (Cinclus cinclus)1982695572021-04-06
Knortegås - (Branta bernicla)1652704302021-04-06
Stor Tornskade - (Lanius excubitor)1001820672021-04-06
Gråstrubet Lappedykker - (Podiceps grisegena)1151815032021-04-04
Gravand - (Tadorna tadorna)771099522021-04-04
Stor Flagspætte - (Dendrocopos major)1341941562021-04-04
Kernebider - (Coccothraustes coccothraustes)851434302021-04-04
Snegås - (Anser caerulescens)38653492021-04-04
Hedelærke - (Lullula arborea)581056232021-04-04
Langnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus scolopaceus)671519472021-04-04
Knarand - (Mareca strepera)1241864752021-04-04
Sumpmejse - (Poecile palustris)771263132021-04-04
Hvidvinget Måge - (Larus glaucoides)4637186022021-04-04
Lille Flagspætte - (Dryobates minor)1331908042021-04-02
Alpesejler - (Tachymarptis melba)51878442021-04-02
Toplærke - (Galerida cristata)1462320062021-04-02
Sommertangar - (Piranga rubra)18244382021-04-02
Mellemflagspætte - (Dendrocoptes medius)47955452021-04-02
Skarv - (Phalacrocorax carbo)1842854092021-03-28
Mosehornugle - (Asio flammeus)1703224342021-03-28
Hærfugl - (Upupa epops)1702571162021-03-28
Knopsvane - (Cygnus olor)1081671562021-03-28
Allike - (Coloeus monedula)951581932021-03-28
Høgesanger - (Sylvia nisoria)1422209472021-03-28
Stor Skallesluger - (Mergus merganser)1682310152021-03-28
Toppet Lappedykker - (Podiceps cristatus)1161679102021-03-28
Bjergand - (Aythya marila)851423692021-03-28
Spidsand - (Anas acuta)59990292021-03-28
Hvidvinget Korsnæb - (Loxia leucoptera)961759262021-03-28
Stellersand - (Polysticta stelleri)851771852021-03-25
Silkehejre - (Egretta garzetta)1422064642021-03-22
Ederfugl - (Somateria mollissima)1822704652021-03-22
Aftenfalk - (Falco vespertinus)2634091422021-03-22
Krikand - (Anas crecca)1011617252021-03-22
Strandskade - (Haematopus ostralegus)1241637202021-03-22
Plettet Mudderklire - (Actitis macularius)821570652021-03-22
Rødhalset Gås - (Branta ruficollis)671474722021-03-22
Blisgås - (Anser albifrons)1151977452021-03-22
Hvidbrynet Løvsanger - (Phylloscopus inornatus)1252313322021-03-22
Vibe - (Vanellus vanellus)1111698482021-03-22
Vandredrossel - (Turdus migratorius)49815052021-03-18
Skovsneppe - (Scolopax rusticola)671061112021-03-17
Savanneørn - (Hieraaetus wahlbergi)9106422021-03-17
Brilleand - (Melanitta perspicillata)571121132021-03-17
Troldand - (Aythya fuligula)1081727072021-03-16
Gærdesmutte - (Troglodytes troglodytes)1302008162021-03-16
Silkehale - (Bombycilla garrulus)1782761462021-03-16
Bjergpiber - (Anthus spinoletta)1352522912021-03-16
Hættemåge - (Chroicocephalus ridibundus)1432316902021-03-16
Snespurv - (Plectrophenax nivalis)1572334382021-03-14
Sortsvane - (Cygnus atratus)22300262021-03-14
Skovskade - (Garrulus glandarius)1151596672021-03-14
Stenpikker - (Oenanthe oenanthe)2263329282021-03-14
Sule - (Morus bassanus)1602472572021-03-14
Dompap - (Pyrrhula pyrrhula)1272058262021-03-14
Nøddekrige - (Nucifraga caryocatactes)841611222021-03-11
Sortspætte - (Dryocopus martius)641181222021-03-11
Stenvender - (Arenaria interpres)1131608562021-03-11
Stor Præstekrave - (Charadrius hiaticula)1421972962021-03-11
Blåmejse - (Cyanistes caeruleus)1051702552021-03-09
Sortmejse - (Periparus ater)721102822021-03-09
Vandrikse - (Rallus aquaticus)1151652962021-03-09
Havlit - (Clangula hyemalis)851440122021-03-09
Natugle - (Strix aluco)1241989562021-03-09
Toppet Skallesluger - (Mergus serrator)901444092021-03-09
Bleg Gulbug - (Iduna pallida)35692492021-03-08
Shikra - (Accipiter badius)40639762021-03-07
Sibirisk Gråklire - (Tringa brevipes)19308852021-03-07
Brun Fluesnapper - (Muscicapa dauurica)29498392021-03-07
Kaukasisk Lundsanger - (Phylloscopus nitidus)21256712021-03-05
Bjergvipstjert - (Motacilla cinerea)1021500702021-03-05
Dværgfalk - (Falco columbarius)1442800212021-03-05
Brudeand - (Aix sponsa)34507762021-03-05
Kongeørn - (Aquila chrysaetos)1954566442021-03-05
Enkeltbekkasin - (Lymnocryptes minimus)541048202021-03-05
Vindrossel - (Turdus iliacus)781403232021-03-05
Nordisk Lappedykker - (Podiceps auritus)1251972052021-03-03
Skærpiber - (Anthus petrosus)1512492862021-03-02
Fiskehejre - (Ardea cinerea)1592488482021-03-02
Østlig Hvepsevåge - (Pernis ptilorhynchus)741314642021-03-02
Fuglekonge - (Regulus regulus)1011511412021-03-02
Hvid Pelikan - (Pelecanus onocrotalus)951716672021-03-02
Myrtesanger - (Setophaga coronata)43713312021-03-02
Grønbenet Rørhøne - (Gallinula chloropus)711090922021-03-01
Stor Gråsisken - (Acanthis flammea)1011818372021-03-01
Blishøne - (Fulica atra)1161623352021-03-01
Lille Lappedykker - (Tachybaptus ruficollis)1391937532021-03-01
Vandrefalk - (Falco peregrinus)3006142972021-02-24
Sortkrage - (Corvus corone)38657492021-02-24
Langhalet Tornskade - (Lanius schach)681609862021-02-23
Grønsisken - (Spinus spinus)1021571912021-02-23
Gråkrage - (Corvus cornix)1251857122021-02-23
Dobbeltbekkasin - (Gallinago gallinago)1492583862021-02-22
Sølvhejre - (Ardea alba)1512298732021-02-18
Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus melanocephalus)1943518442021-02-18
Sortgrå Ryle - (Calidris maritima)1732606022021-02-18
Gråand - (Anas platyrhynchos)1001619992021-02-16
Almindelig Ryle - (Calidris alpina)2133378892021-02-16
Sortstrubet Drossel - (Turdus atrogularis)1764253042021-02-16
Sjagger - (Turdus pilaris)1051929832021-02-12
Grønspætte - (Picus viridis)711070502021-02-12
Ringdue - (Columba palumbus)701174302021-02-08
Husrødstjert - (Phoenicurus ochruros)1682601342021-02-08
Bjergirisk - (Linaria flavirostris)891528592021-02-08
Langnæbbet Piber - (Anthus similis)27384992021-02-04
Rødbrun Spurv - (Passer cinnamomeus)15192272021-02-01
Himalayajernspurv - (Prunella himalayana)13180602021-02-01
Knopgås - (Sarkidiornis melanotos)12162642021-02-01
Kvækerfinke - (Fringilla montifringilla)981587382021-02-01
Rødvinget Trupial - (Agelaius phoeniceus)41543812021-01-29
Ringdrossel - (Turdus torquatus)691223292021-01-29
Fibii - (Sayornis phoebe)696762021-01-29
Tundrasædgås - (Anser serrirostris)491031482021-01-26
Prærievåge - (Buteo swainsoni)13153922021-01-26
Amerikansk Blishøne - (Fulica americana)28451432021-01-26
Dværgryle - (Calidris minuta)1412466732021-01-26
Broget Fluesnapper - (Ficedula hypoleuca)1181730802021-01-21
Mandarinand - (Aix galericulata)45774832021-01-20
Lapugle - (Strix nebulosa)1432597892021-01-20
Sibirisk Jernspurv - (Prunella montanella)731139782021-01-20
Brundrossel - (Turdus eunomus)661145762021-01-19
Steppeørn - (Aquila nipalensis)2034296972021-01-15
Klireryle - (Calidris himantopus)23419382021-01-13
Amerikansk Dværgryle - (Calidris minutilla)54932342021-01-13
Kejserørn - (Aquila heliaca)1172467652021-01-13
Indisk Vibe - (Vanellus indicus)27448302021-01-13
Blåkronet Ellekrage - (Coracias benghalensis)43737772021-01-11
Sortklire - (Tringa erythropus)941460972021-01-11
Indisk Gås - (Anser indicus)39571152021-01-11
Svartbag - (Larus marinus)1202160782021-01-08
Mangrovehejre - (Butorides striata)53712742021-01-06
Purpurhejre - (Ardea purpurea)921614182021-01-06
Revhejre - (Egretta gularis)59848492021-01-06
Azurmejse - (Cyanistes cyanus)36819922021-01-06
Turkestantornskade - (Lanius phoenicuroides)213912021-01-06
Vestlig Kongetyran - (Tyrannus verticalis)436352021-01-03
Amerikansk Rørdrum - (Botaurus lentiginosus)18313622021-01-03
Alk - (Alca torda)1071699012021-01-03
Sortstrubet Lom - (Gavia arctica)781485362020-12-29
Storspove - (Numenius arquata)1131721372020-12-29
Ismåge - (Pagophila eburnea)1653886312020-12-29
Topmejse - (Lophophanes cristatus)681076992020-12-26
Fyrremejse - (Poecile montanus)46842882020-12-21
Himalayasanger - (Phylloscopus humei)521148092020-12-21
Sakshalet Kongetyran - (Tyrannus forficatus)12168882020-12-21
Hjejle - (Pluvialis apricaria)1091781522020-12-18
Skovhornugle - (Asio otus)1312263112020-12-18
Lundsanger - (Phylloscopus trochiloides)781524962020-12-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråkrage x Sortkrage - (Corvus cornix x Corvus corone)22252522020-12-15
 
Arter / Species
Lille Ørkenlærke - (Ammomanes cinctura)28399292020-12-14
Temmincksryle - (Calidris temminckii)1021905012020-12-14
Slørugle - (Tyto alba)411066432020-12-10
Hvid Stork - (Ciconia ciconia)1222078072020-12-10
Brun Sule - (Sula leucogaster)28466372020-12-09
Fiskeørn - (Pandion haliaetus)1883403732020-12-09
Blåhejre - (Egretta caerulea)27394802020-12-09
Stær - (Sturnus vulgaris)1552509802020-12-09
Pirol - (Oriolus oriolus)21541932020-12-07
Tajgasædgås - (Anser fabalis)223772020-12-07
Sortand - (Melanitta nigra)791459132020-12-07
Amerikansk Tårnfalk - (Falco sparverius)39739192020-12-07
Krumnæbbet Ryle - (Calidris ferruginea)1111866342020-12-04
Gåsegrib - (Gyps fulvus)1652742802020-12-04
Bomlærke - (Emberiza calandra)1041655602020-12-04
Masaistruds - (Struthio camelus)27397922020-12-04
Skægmejse - (Panurus biarmicus)1732821892020-12-04
Lille Gråsisken - (Acanthis cabaret)561078472020-12-03
Landsvale - (Hirundo rustica)2453596212020-11-30
Stillits - (Carduelis carduelis)1232087882020-11-30
Islandsk Ryle - (Calidris canutus)1662711922020-11-26
Lille Gulben - (Tringa flavipes)55884042020-11-24
Buskrørsanger - (Acrocephalus dumetorum)1232511712020-11-24
Stor Gulben - (Tringa melanoleuca)40574832020-11-24
Dværghejre - (Ixobrychus minutus)821360392020-11-24
Sørgedue - (Zenaida macroura)52831902020-11-24
Rørdrum - (Botaurus stellaris)1152303762020-11-20
Drosselrørsanger - (Acrocephalus arundinaceus)631108162020-11-20
Ravn - (Corvus corax)1031635912020-11-15
Slangeørn - (Circaetus gallicus)1363050772020-11-15
Gransanger - (Phylloscopus collybita)1953384052020-11-15
Dværgørn - (Hieraaetus pennatus)1072086192020-11-15
Løvsanger - (Phylloscopus trochilus)941585162020-11-15
Lammegrib - (Gypaetus barbatus)731434402020-11-13
Stor Maskevæver - (Ploceus cucullatus)34373312020-11-12
Musvit - (Parus major)731205452020-11-12
Stor Flamingo - (Phoenicopterus roseus)831217132020-11-12
Brun Løvsanger - (Phylloscopus fuscatus)711345662020-11-12
Ringnæbbet Måge - (Larus delawarensis)1292654492020-11-10
Dværgcanadagås - (Branta hutchinsii)19378752020-11-06
Willet - (Tringa semipalmata)40637062020-11-06
Gråsejler - (Apus pallidus)861851492020-11-05
Lille Kobbersneppe - (Limosa lapponica)1211959652020-11-05
Kaffersejler - (Apus caffer)42558772020-11-02
Grønirisk - (Chloris chloris)871445402020-11-02
Græshoppesanger - (Locustella naevia)671241202020-11-02
Strandhjejle - (Pluvialis squatarola)891365102020-11-02
Sortvinget Braksvale - (Glareola nordmanni)561161032020-10-31
Blådrossel - (Monticola solitarius)66926932020-10-31
Hvidbrystet Præstekrave - (Charadrius alexandrinus)891558702020-10-31
Topskarv - (Phalacrocorax aristotelis)1833474132020-10-31
Klippespætmejse - (Sitta neumayer)21328832020-10-31
Dværgværling - (Emberiza pusilla)1212300172020-10-31
Blåstjert - (Tarsiger cyanurus)1412988972020-10-29
Lærkefalk - (Falco subbuteo)1633125512020-10-29
Hvidøjet And - (Aythya nyroca)1022158892020-10-27
Thorshane - (Phalaropus fulicarius)1843361572020-10-27
Kirkeugle - (Athene noctua)1112001622020-10-27
Fuglekongesanger - (Phylloscopus proregulus)771512592020-10-26
Lille Fluesnapper - (Ficedula parva)1272211392020-10-26
Rovterne - (Hydroprogne caspia)1191851942020-10-26
Sibirisk Bynkefugl - (Saxicola maurus)871799902020-10-26
Søkonge - (Alle alle)911857342020-10-26
Mongolsk Piber - (Anthus godlewskii)47992462020-10-18
Canadagås - (Branta canadensis)701207902020-10-15
Hvidskægget Terne - (Chlidonias hybrida)1232063922020-10-13
Amerikansk Sortand - (Melanitta americana)661677922020-10-13
Schwarz' Løvsanger - (Phylloscopus schwarzi)40808052020-10-09
Pungmejse - (Remiz pendulinus)641125672020-10-08
Flodsanger - (Locustella fluviatilis)621045052020-10-08
Pomeransfugl - (Charadrius morinellus)1622648372020-10-07
Rosenstær - (Pastor roseus)1302651922020-10-07
Lomvie - (Uria aalge)1071625752020-10-07
Misteldrossel - (Turdus viscivorus)691207692020-10-07
Lille Sejler - (Apus affinis)36635522020-10-07
Korttået Lærke - (Calandrella brachydactyla)741451402020-10-06
Amerikansk Sølvmåge - (Larus smithsonianus)811523162020-10-06
Middelhavssølvmåge - (Larus michahellis)1983651422020-10-06
Sildemåge - (Larus fuscus)2033690092020-10-06
Kaspisk Måge - (Larus cachinnans)2975828402020-10-06
Stendrossel - (Monticola saxatilis)621014662020-10-05
Steppehøg - (Circus macrourus)2846061102020-10-05
Sort Glente - (Milvus migrans)1502798042020-09-29
Lille Rørsanger - (Acrocephalus agricola)721545432020-09-29
Islom - (Gavia immer)1212630552020-09-29
Biæder - (Merops apiaster)1422452152020-09-29
Rødehavsmåge - (Ichthyaetus leucophthalmus)31549252020-09-27
Krabbeæder - (Dromas ardeola)36629982020-09-27
Sodfalk - (Falco concolor)10220822020-09-27
Hvidkindet Terne - (Sterna repressa)19286412020-09-27
Vendehals - (Jynx torquilla)1021722062020-09-27
Rødstrubet Sanger - (Sylvia cantillans)1162201382020-09-25
Hvidklire - (Tringa nebularia)941472192020-09-25
Gærdesanger - (Sylvia curruca)871482032020-09-24
Fasan - (Phasianus colchicus)681105982020-09-21
Sandløber - (Calidris alba)1982881642020-09-21
Hvepsevåge - (Pernis apivorus)2504303182020-09-21
Lille Skrigeørn - (Clanga pomarina)1182644692020-09-18
Afrikansk Slangehalsfugl - (Anhinga rufa)16232542020-09-18
Mudderklire - (Actitis hypoleucos)1031552082020-09-15
Ørkendompap - (Bucanetes githagineus)801675052020-09-15
Agerhøne - (Perdix perdix)941446502020-09-12
Lille Præstekrave - (Charadrius dubius)1141625142020-09-08
Sortbrynet Albatros - (Thalassarche melanophris)871804662020-09-06
Gråmåge - (Larus hyperboreus)2413834072020-09-06
Rosenbrystet Tornskade - (Lanius minor)751630202020-09-03
Skovpiber - (Anthus trivialis)601012712020-09-03
Mallemuk - (Fulmarus glacialis)1432468852020-09-03
 
Ubestemte / Unidentified
Gås sp. - (Anser/Branta sp.)447422020-09-03
 
Arter / Species
Svaleklire - (Tringa ochropus)821348492020-09-03
Høgeørn - (Aquila fasciata)791760782020-09-03
Dværgterne - (Sternula albifrons)1071666292020-09-03
Rustværling - (Emberiza caesia)651027552020-09-03
Stor Kobbersneppe - (Limosa limosa)2173166532020-09-01
Jomfrutrane - (Grus virgo)521180602020-09-01
Tangmåge - (Larus dominicanus)37644802020-08-31
Rødrygget Tornskade - (Lanius collurio)2023012232020-08-31
Fjordterne - (Sterna hirundo)1712864522020-08-31
Tjur - (Tetrao urogallus)731241392020-08-29
Grå Fluesnapper - (Muscicapa striata)911354272020-08-29
Stor Hornugle - (Bubo bubo)37851162020-08-29
Småspove - (Numenius phaeopus)921649032020-08-27
Storkjove - (Stercorarius skua)1111962662020-08-27
Tinksmed - (Tringa glareola)1222056012020-08-27
Rødstrubet Lom - (Gavia stellata)901626542020-08-27
Lapværling - (Calcarius lapponicus)871717102020-08-26
Fløjlsand - (Melanitta fusca)50900412020-08-26
Skovspurv - (Passer montanus)641010232020-08-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Svanegås - (Anser anser x Anser cygnoides)595232020-08-25
 
Arter / Species
Almindelig Kjove - (Stercorarius parasiticus)1312468652020-08-23
Gul Vipstjert - (Motacilla flava)3565793942020-08-20
Skadegøg - (Clamator glandarius)611422092020-08-20
Sibirisk Hjejle - (Pluvialis fulva)1202915372020-08-20
Ride - (Rissa tridactyla)1081805042020-08-19
Havterne - (Sterna paradisaea)1772888442020-08-19
Rødstjert - (Phoenicurus phoenicurus)1572358732020-08-19
Havesanger - (Sylvia borin)52921182020-08-18
Sydlig Kæmpestormfugl - (Macronectes giganteus)21315662020-08-18
Urfugl - (Lyrurus tetrix)831330682020-08-18
Bysvale - (Delichon urbicum)63996422020-08-11
Gråspurv - (Passer domesticus)1151899532020-08-11
Kærsanger - (Acrocephalus palustris)661161752020-08-11
Blå Sanger - (Setophaga caerulescens)9119142020-08-11
Triel - (Burhinus oedicnemus)781736432020-08-10
Sabinemåge - (Xema sabini)1363002502020-08-10
Brunkindet Sanger - (Setophaga tigrina)9115452020-08-08
Sydlig Vanddrossel - (Parkesia motacilla)11125982020-08-08
Kappetrel - (Daption capense)12218622020-08-07
Wilsons Stormsvale - (Oceanites oceanicus)33586172020-08-07
Hvidrygget Ryle - (Calidris fuscicollis)741673212020-08-04
Fjeldrype - (Lagopus muta)681068842020-07-31
Vagtel - (Coturnix coturnix)20450932020-07-28
Slagfalk - (Falco cherrug)421074992020-07-28
Tejst - (Cepphus grylle)1031420382020-07-24
Hedehøg - (Circus pygargus)2044357962020-07-24
Sortstrubet Bynkefugl - (Saxicola torquatus)1642569992020-07-24
Hvidkronet Albatros - (Thalassarche cauta)13213352020-07-11
Splitterne - (Thalasseus sandvicensis)991638862020-07-11
Kildire - (Charadrius vociferus)37514182020-07-11
Tophejre - (Ardeola ralloides)1011825042020-07-07
Sneugle - (Bubo scandiacus)1273374042020-07-07
Gulirisk - (Serinus serinus)531021472020-07-06
Sivsanger - (Acrocephalus schoenobaenus)861368392020-07-06
Strømand - (Histrionicus histrionicus)711144002020-07-04
Rødhovedet And - (Netta rufina)1001398442020-07-04
Rørsanger - (Acrocephalus scirpaceus)771339612020-07-01
Gulbug - (Hippolais icterina)52929752020-07-01
Gulbrystet Værling - (Emberiza aureola)16415712020-06-30
Gøg - (Cuculus canorus)1352268322020-06-25
Tyrkerdue - (Streptopelia decaocto)54859952020-06-25
Engpiber - (Anthus pratensis)1221990692020-06-24
Rustand - (Tadorna ferruginea)541000022020-06-24
Hvid Vipstjert - (Motacilla alba)2533845662020-06-18
Tristrams Sortstær - (Onychognathus tristramii)22322272020-06-16
Stribet Larmdrossel - (Argya huttoni)13191492020-06-14
Baltimoretrupial - (Icterus galbula)23319812020-06-13
Gulkronet Nathejre - (Nyctanassa violacea)33516332020-06-10
Hætteværling - (Emberiza melanocephala)1142399312020-06-10
Karmindompap - (Carpodacus erythrinus)1101833322020-06-10
Skeand - (Spatula clypeata)921525192020-06-08
Sorthvid Sanger - (Mniotilta varia)35529902020-06-08
Tornsanger - (Sylvia communis)1211871602020-06-06
Stribet Ryle - (Calidris melanotos)1222559522020-06-06
Munk - (Sylvia atricapilla)801165312020-06-06
Lille Gulbug - (Iduna caligata)44974742020-06-04
Skovsanger - (Phylloscopus sibilatrix)641137402020-06-01
Fjeldvåge - (Buteo lagopus)2244414132020-05-27
Østlig Kongetyran - (Tyrannus tyrannus)13186372020-05-25
Kærløber - (Calidris falcinellus)851717062020-05-23
Ørkenløber - (Cursorius cursor)40696502020-05-21
Spansk Spurv - (Passer hispaniolensis)55834692020-05-21
Mursejler - (Apus apus)1071966382020-05-21
Ørkenstenpikker - (Oenanthe deserti)1502957172020-05-21
Turteldue - (Streptopelia turtur)581053062020-05-18
Stylteløber - (Himantopus himantopus)1562633272020-05-17
Lille Bjergand - (Aythya affinis)921957652020-05-15
Sort Stork - (Ciconia nigra)1011854812020-05-14
Savisanger - (Locustella luscinioides)34721982020-05-13
Bynkefugl - (Saxicola rubetra)1081666552020-05-13
Hortulan - (Emberiza hortulana)671271822020-05-13
Hvidvinget Terne - (Chlidonias leucopterus)1332559682020-05-12
Iberisk Sanger - (Sylvia iberiae)17872020-05-11
Kanarisk Piber - (Anthus berthelotii)53743242020-05-06
Tenerife Blå Bogfinke - (Fringilla teydea)37524922020-05-06
Østlig Kohejre - (Bubulcus coromandus)528812020-05-04
Sibirisk Drossel - (Geokichla sibirica)8169312020-05-04
Citronvipstjert - (Motacilla citreola)1352772462020-04-28
Savanneellekrage - (Coracias abyssinicus)20295692020-04-27
Korttået Træløber - (Certhia brachydactyla)561067102020-04-24
Sorthalset Lappedykker - (Podiceps nigricollis)831359632020-04-21
Palmedue - (Spilopelia senegalensis)54760862020-04-18
Blå Glente - (Elanus caeruleus)921878032020-04-16
Jagtfalk - (Falco rusticolus)2236121942020-04-14
Brun Fiskeugle - (Ketupa zeylonensis)26712362020-04-09
Hvinand - (Bucephala clangula)1392101732020-04-09
Maina - (Acridotheres tristis)38540422020-04-09
Brillesanger - (Sylvia conspicillata)37562302020-04-07
Kanarisk Blåmejse - (Cyanistes teneriffae)39530502020-04-07
Kanariefugl - (Serinus canaria)39620032020-04-07
Kanarisk Gransanger - (Phylloscopus canariensis)21312562020-03-30
Halemejse - (Aegithalos caudatus)1271920632020-03-30
Laurbærdue - (Columba bollii)688992020-03-30
Høgeugle - (Surnia ulula)3306056112020-03-30
Spansk Kejserørn - (Aquila adalberti)46795372020-03-25
Amerikansk Småspove - (Numenius hudsonicus)25395762020-03-25
Sydlig Stor Tornskade - (Lanius meridionalis)631007432020-03-24
Alpejernspurv - (Prunella collaris)731619752020-03-24
Prærieterne - (Sterna forsteri)27477942020-03-21
Kattedrossel - (Dumetella carolinensis)15235902020-03-21
Blåvinget And - (Spatula discors)491087082020-03-21
Helenaastrild - (Estrilda astrild)22321242020-03-18
Rødhøne - (Alectoris rufa)28480352020-03-18
Spidshalet Sandhøne - (Pterocles alchata)15226162020-03-18
Provencesanger - (Sylvia undata)18307002020-03-18
Basradrosselrørsanger - (Acrocephalus griseldis)12191502020-03-15
Natravn - (Caprimulgus europaeus)701308612020-03-15
Theklalærke - (Galerida theklae)39584892020-03-14
Bjergløvsanger - (Phylloscopus bonelli)19445222020-03-14
Sporevibe - (Vanellus spinosus)46653502020-03-14
Sørgestenpikker - (Oenanthe leucura)17272392020-03-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Andehybrid sp. - (Anatidae (Ducks) hybrid sp.)983202020-03-12
 
Arter / Species
Dickcissel - (Spiza americana)16202382020-03-12
Krognæb - (Pinicola enucleator)1773286922020-03-11
Gråhovedet Vibe - (Vanellus cinereus)650092020-03-11
Trebåndet Præstekrave - (Charadrius tricollaris)21304682020-03-10
Bengalterne - (Thalasseus bengalensis)28449682020-03-09
Sibirisk Fløjlsand - (Melanitta stejnegeri)29644522020-03-09
Gulnæbbet Gøg - (Coccyzus americanus)12196252020-03-07
Gråfisker - (Ceryle rudis)701034512020-03-07
Lattermåge - (Leucophaeus atricilla)871575282020-03-07
Græsrikse - (Crex egregia)578722020-03-07
Gulhovedet Trupial - (Xanthocephalus xanthocephalus)9151202020-03-07
Brillevanddrossel - (Seiurus aurocapilla)11167712020-03-02
Dværgmåge - (Hydrocoloeus minutus)1612773512020-02-27
Lille Grøn Biæder - (Merops orientalis)671058342020-02-26
Gul Sanger - (Setophaga aestiva)31463972020-02-22
Lys Stenspurv - (Carpospiza brachydactyla)16243722020-02-20
Berberfalk - (Falco pelegrinoides)17302902020-02-20
Eleonorafalk - (Falco eleonorae)491221202020-02-19
Maghreb Husskade - (Pica mauritanica)314712020-02-18
Ensfarvet Stær - (Sturnus unicolor)661592892020-02-18
Diademrødstjert - (Phoenicurus moussieri)27468872020-02-18
Balkanfluesnapper - (Ficedula semitorquata)23402422020-02-18
Krattornskade - (Tchagra senegalus)16235832020-02-18
Gulhovedet Amazone - (Amazona oratrix)310662020-02-17
Ørkenravn - (Corvus ruficollis)22323202020-02-14
Ørkenlærke - (Ammomanes deserti)27448362020-02-14
Afghanstenpikker - (Oenanthe chrysopygia)22299792020-02-14
Østlig Gul Vipstjert - (Motacilla tschutschensis)324722020-02-04
Rosenmåge - (Rhodostethia rosea)1042654662020-02-04
Dværgrørvagtel - (Porzana pusilla)44663932020-02-01
Hellig Ibis - (Threskiornis aethiopicus)47695292020-02-01
Kurdisk Stenpikker - (Oenanthe xanthoprymna)27445022020-02-01
Olivenskovdrossel - (Catharus ustulatus)33656602020-01-31
Klippestenpikker - (Oenanthe lugens)22357682020-01-30
Kravetrappe - (Chlamydotis undulata)19281442020-01-30
Afrikansk Saksnæb - (Rynchops flavirostris)18320922020-01-29
Hvidkronet Stenpikker - (Oenanthe leucopyga)691497362020-01-26
Palæstinasolfugl - (Cinnyris osea)29413112020-01-26
Bleg Klippesvale - (Ptyonoprogne obsoleta)11100792020-01-24
Rovørn - (Aquila rapax)651302782020-01-23
Yndefuld Prinia - (Prinia gracilis)21329052020-01-20
Smyrnaisfugl - (Halcyon smyrnensis)49700322020-01-20
Gråhovedet Sultanhøne - (Porphyrio poliocephalus)436892020-01-20
Eremitdrossel - (Catharus guttatus)31562872020-01-17
Brunbrystet Sanger - (Setophaga castanea)13161352020-01-17
Angolaspurv - (Passer diffusus)560352020-01-15
Sorthovedet Væver - (Ploceus melanocephalus)15231302020-01-15
Balkanhøg - (Accipiter brevipes)25527062020-01-13
Dværgskarv - (Microcarbo pygmaeus)31517142020-01-13
Hvidnæbbet Lom - (Gavia adamsii)711406072020-01-08
Aztekerterne - (Thalasseus elegans)28709262020-01-07
Hvidkindet Bulbul - (Pycnonotus leucotis)14218412020-01-03
Purpursolfugl - (Cinnyris asiaticus)29365662020-01-03
Stor Skrigeørn - (Clanga clanga)1594025232020-01-03
Isabellatornskade - (Lanius isabellinus)601185612020-01-01
Nordsanger - (Phylloscopus borealis)671420362020-01-01
Dværgspove - (Numenius minutus)21482342019-12-30
Klippeværling - (Emberiza cia)531114772019-12-30
Hvidbrystet Rørhøne - (Amaurornis phoenicurus)212362019-12-27
Hærfuglelærke - (Alaemon alaudipes)36549732019-12-27
Stor Sorthovedet Måge - (Ichthyaetus ichthyaetus)651380072019-12-24
Gøglerørn - (Terathopius ecaudatus)39681582019-12-22
Sultanhøne - (Porphyrio porphyrio)62804692019-12-20
Rosapelikan - (Pelecanus rufescens)29462122019-12-20
Engsnarre - (Crex crex)22476592019-12-20
Cistussanger - (Cisticola juncidis)39660832019-12-20
Gærdeværling - (Emberiza cirlus)44646962019-12-20
Sorthovedet Sanger - (Sylvia melanocephala)781321872019-12-19
Krabbehejre - (Butorides virescens)42692602019-12-19
Audouinsmåge - (Ichthyaetus audouinii)771488702019-12-19
Afrikansk Skovstork - (Mycteria ibis)39522282019-12-13
Afrikansk Flodørn - (Haliaeetus vocifer)47747562019-12-13
Blåskade - (Cyanopica cooki)37651282019-12-13
Alexanderparakit - (Psittacula krameri)37551612019-12-12
Rødøret Bulbul - (Pycnonotus jocosus)15482019-12-12
Rødrygget Svale - (Cecropis daurica)1222301312019-12-11
Guløjet Skoggerdue - (Streptopelia decipiens)14187202019-12-10
Amarant - (Lagonosticta senegala)23362442019-12-10
Klippedue - (Columba livia)38600922019-12-09
Munkeparakit - (Myiopsitta monachus)22352732019-12-07
Tyndnæbbet Måge - (Chroicocephalus genei)651206102019-12-07
Broget Krage - (Corvus albus)28426612019-12-05
 
Ubestemte / Unidentified
Hætteværling / Brunhovedet Værling ? - (Emberiza bruniceps / melanocephala)22411992019-12-03
 
Arter / Species
Afrikansk Skestork - (Platalea alba)17207482019-11-29
Hvidstrubet Biæder - (Merops albicollis)1083152019-11-29
Gulstrube - (Geothlypis trichas)27354002019-11-27
Gråhovedet Isfugl - (Halcyon leucocephala)27380672019-11-27
Skifermåge - (Larus schistisagus)32540932019-11-25
Rødhovedet Tornskade - (Lanius senator)971847272019-11-23
Tennesseesanger - (Leiothlypis peregrina)13218242019-11-21
Skarlagentangar - (Piranga olivacea)14204602019-11-21
Indigofinke - (Passerina cyanea)26643472019-11-21
Atlantisk Skråpe - (Calonectris borealis)611272942019-11-19
Lapmejse - (Poecile cinctus)20320842019-11-18
Præriemåge - (Leucophaeus pipixcan)30656412019-11-18
Sortkronet Sanger - (Cardellina pusilla)16188782019-11-18
Lunde - (Fratercula arctica)1071985342019-11-18
Gulvinget Sanger - (Vermivora chrysoptera)8145602019-11-14
Præriesanger - (Setophaga discolor)19272062019-11-14
Tajgafluesnapper - (Ficedula albicilla)40694442019-11-13
Rødøjet Vireo - (Vireo olivaceus)36775142019-11-11
Østlig Lundsanger - (Phylloscopus plumbeitarsus)12121862019-11-06
Stor Alexanderparakit - (Psittacula eupatria)215852019-11-05
Sorthalset Sanger - (Setophaga virens)20308722019-11-05
Canadasanger - (Cardellina canadensis)11166852019-11-05
Brunsidet Sanger - (Setophaga pensylvanica)19270322019-11-04
Stribet Sanger - (Setophaga striata)36902532019-11-04
Blåvinget Sanger - (Vermivora cyanoptera)9158202019-11-04
Rødpandet Irisk - (Serinus pusillus)24422252019-10-31
Koel - (Eudynamys scolopaceus)15173402019-10-31
Hvidhalset Fluesnapper - (Ficedula albicollis)861508872019-10-30
Amerikansk Præstekrave - (Charadrius semipalmatus)49889732019-10-28
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Hvidøjet And - (Aythya ferina x Aythya nyroca)20368722019-10-26
 
Arter / Species
Slagugle - (Strix uralensis)46927492019-10-24
Alaskaryle - (Calidris mauri)43794742019-10-24
Stortrappe - (Otis tarda)481045342019-10-24
Vinhejre - (Ardeola bacchus)23341472019-10-23
Kortnæbbet Præstekrave - (Charadrius melodus)10141322019-10-23
Kongeederfugl - (Somateria spectabilis)1252203112019-10-21
Amerikansk Pibeand - (Mareca americana)851743812019-10-15
Elle-empidonax - (Empidonax alnorum)8182382019-10-14
Asiatisk Ørkensanger - (Sylvia nana)56972752019-10-13
Almindelig Skråpe - (Puffinus puffinus)32743682019-10-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Grågås x Canadagås - (Anser anser x Branta canadensis)29501852019-10-11
 
Arter / Species
Amerikansk Skarveand - (Oxyura jamaicensis)21432352019-10-10
Amerikansk Hjejle - (Pluvialis dominica)621309772019-10-05
Tyknæbbet Dværgryle - (Calidris pusilla)1172643162019-10-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Blå Kærhøg x Steppehøg - (Circus cyaneus x Circus macrourus)15411972019-09-28
 
Arter / Species
Krøltoppet Pelikan - (Pelecanus crispus)421023082019-09-28
Hvidhovedet Havørn - (Haliaeetus leucocephalus)47799502019-09-27
Gulstrubet Stenspurv - (Gymnoris xanthocollis)20349312019-09-25
Tigerfinke - (Amandava amandava)18288252019-09-25
Alpekrage - (Pyrrhocorax pyrrhocorax)37578692019-09-25
Sort Bynkefugl - (Saxicola caprata)19324722019-09-25
Lille Kjove - (Stercorarius longicaudus)1112272532019-09-22
Rosenbrystet Kernebider - (Pheucticus ludovicianus)25527352019-09-20
Snefinke - (Montifringilla nivalis)33536852019-09-20
Sibirisk Krikand - (Sibirionetta formosa)14371112019-09-18
Skeryle - (Calidris pygmaea)33728482019-09-16
Husskade - (Pica pica)691119492019-09-16
Brednæbbet Ellekrage - (Eurystomus glaucurus)9154532019-09-13
Amerikansk Saksnæb - (Rynchops niger)27419712019-09-12
Sortbuget Fregatstormsvale - (Fregetta tropica)455882019-09-10
Lille Tårnfalk - (Falco naumanni)801576602019-09-07
Sort Ibis - (Plegadis falcinellus)941796342019-08-28
Mørkrygget Stormsvale - (Oceanodroma monorhis)470292019-08-26
Mongolsk Præstekrave - (Charadrius mongolus)781734982019-08-24
Terekklire - (Xenus cinereus)711450582019-08-23
Murløber - (Tichodroma muraria)47846942019-08-22
Rødstrubet Drossel - (Turdus ruficollis)7164912019-08-20
Orientbraksvale - (Glareola maldivarum)22538842019-08-19
Skyggehejre - (Egretta ardesiaca)29474782019-08-15
Papyrussanger - (Acrocephalus stentoreus)16251772019-08-14
Sinkiangløvsanger - (Phylloscopus griseolus)23429252019-08-07
Hættegrib - (Necrosyrtes monachus)48662182019-08-06
Hvidøjet Vireo - (Vireo griseus)11138482019-08-06
Rosenterne - (Sterna dougallii)40886982019-08-04
Koboltkernebider - (Passerina caerulea)9120462019-08-04
Brunrygget Citronsisken - (Carduelis corsicana)12190852019-08-02
Sardinsk Sanger - (Sylvia sarda)28747842019-08-02
Sortterne - (Chlidonias niger)1081931552019-07-29
Nattergal - (Luscinia luscinia)601089002019-07-27
Kalanderlærke - (Melanocorypha calandra)37651652019-07-23
Spidshalet Ryle - (Calidris acuminata)38938052019-07-21
Lavskrige - (Perisoreus infaustus)42734582019-07-19
Sibirisk Rørspurv - (Emberiza pallasi)24378172019-07-19
Rødvinget Braksvale - (Glareola pratincola)1061923422019-07-10
Svanegås - (Anser cygnoides)219412019-07-08
Brun Tornskade - (Lanius cristatus)601184792019-07-07
Rødhalset Ryle - (Calidris ruficollis)511048362019-07-06
Dværgtrappe - (Tetrax tetrax)33663472019-07-06
Klippesvale - (Ptyonoprogne rupestris)36735502019-07-06
Rødfodet Sule - (Sula sula)26403532019-07-05
Hjelmskallesluger - (Lophodytes cucullatus)25536622019-07-02
Digesvale - (Riparia riparia)641188212019-07-02
Afrikansk Vipstjert - (Motacilla aguimp)19273042019-07-02
Storpiber - (Anthus richardi)751517602019-06-30
Mellemhejre - (Ardea intermedia)36517682019-06-30
Nordlig Spottedrossel - (Mimus polyglottos)35582592019-06-28
Sorarørvagtel - (Porzana carolina)12205802019-06-28
Sortbrun And - (Anas rubripes)44890952019-06-27
Sydlig Nattergal - (Luscinia megarhynchos)541009082019-06-27
Storryle - (Calidris tenuirostris)26537442019-06-21
Sinai-karmindompap - (Carpodacus synoicus)24389902019-06-20
Østlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe melanoleuca)51918432019-06-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Skovspurv - (Passer domesticus x Passer montanus)777812019-06-18
 
Arter / Species
Pallas´ Havørn - (Haliaeetus leucoryphus)21399142019-06-12
Amurfalk - (Falco amurensis)491169052019-06-11
Balkanløvsanger - (Phylloscopus orientalis)18326462019-06-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvidhalset Fluesnapper x Broget Fluesnapper - (Ficedula albicollis x Ficedula hypoleuca)17712019-06-02
 
Arter / Species
Lille Korsnæb - (Loxia curvirostra)941620222019-06-01
Afrikansk Karmoisinfinke - (Rhodopechys alienus)213862019-06-01
Østlig Turteldue - (Streptopelia orientalis)801669292019-05-26
Stor Korsnæb - (Loxia pytyopsittacus)1362408102019-05-21
Gråspætte - (Picus canus)25403202019-05-19
Stejnegers Bynkefugl - (Saxicola stejnegeri)431692019-05-19
Gulbrynet Værling - (Emberiza chrysophrys)27555392019-05-19
Gulddrossel - (Zoothera aurea)21607382019-05-19
Ellekrage - (Coracias garrulus)921823882019-05-09
Sandterne - (Gelochelidon nilotica)611080722019-05-09
Skorstenssejler - (Chaetura pelagica)572022019-05-05
Afrikansk Ørkensanger - (Sylvia deserti)16248852019-05-03
Hvidhalet Laurbærdue - (Columba junoniae)576002019-04-30
Plettet Rørvagtel - (Porzana porzana)26525672019-04-30
Gylden Natravn - (Caprimulgus eximius)543852019-04-29
Berberhøne - (Alectoris barbara)20275112019-04-26
Alpeallike - (Pyrrhocorax graculus)34500652019-04-22
Sort Trænattergal - (Cercotrichas podobe)27433772019-04-21
Østlig Mestersanger - (Sylvia crassirostris)22363312019-04-21
Nandayparakit - (Aratinga nenday)17287732019-04-21
Ørkenbjerglærke - (Eremophila bilopha)30443062019-04-13
Eremitlærke - (Eremalauda dunni)16307632019-04-13
Maghreb lærke - (Galerida macrorhyncha)528752019-04-13
Sibirisk Bekkasin - (Gallinago stenura)23440162019-04-13
Kabylerspætmejse - (Sitta ledanti)6134892019-04-13
Grøn Biæder - (Merops persicus)651183772019-04-11
Rødbrystet Jernspurv - (Prunella rubeculoides)10140062019-04-10
Brun Jernspurv - (Prunella fulvescens)19287142019-04-10
Brunbrystet Jernspurv - (Prunella strophiata)876832019-04-10
Bjergrødstjert - (Phoenicurus erythrogastrus)43749352019-04-04
Gråhovedet Rødstjert - (Phoenicurus erythronotus)12220082019-04-01
Rosasanger - (Sylvia mystacea)28485392019-04-01
Persisk Skråpe - (Puffinus persicus)538972019-04-01
Snehejre - (Egretta thula)37549142019-03-30
Rubinnattergal - (Calliope calliope)481143092019-03-26
Arabisk Petrel - (Bulweria fallax)995642019-03-13
Sodfarvet Måge - (Ichthyaetus hemprichii)20384512019-03-13
Østlig Kronsanger - (Phylloscopus coronatus)29658442019-03-12
Spurveugle - (Glaucidium passerinum)1633479362019-03-09
Østlig Drosselrørsanger - (Acrocephalus orientalis)584552019-03-08
Stormmåge - (Larus canus)1062049932019-03-08
Hedepiber - (Anthus rubescens)731384542019-03-07
Namaquadue - (Oena capensis)36615552019-03-06
Afrikansk Sølvnæb - (Euodice cantans)12144732019-03-06
Amerikansk Kongeterne - (Thalasseus maximus)44766032019-03-05
Kap Verde-stormsvale - (Oceanodroma jabejabe)419302019-03-01
Kap Verde-petrel - (Pterodroma feae)798472019-03-01
Razolærke - (Alauda razae)570912019-03-01
Rødnæbbet Tropikfugl - (Phaethon aethereus)23358022019-02-27
Sibirisk Fluesnapper - (Muscicapa sibirica)12146712019-02-26
Kap Verde-rørsanger - (Acrocephalus brevipennis)687742019-02-21
Sodfarvet Terne - (Onychoprion fuscatus)18259582019-02-21
Bøffeland - (Bucephala albeola)30687062019-02-21
Gulbrystet Vireo - (Vireo flavifrons)661872019-02-20
Louisianahejre - (Egretta tricolor)29524322019-02-19
Snetrane - (Leucogeranus leucogeranus)9242542019-02-19
 
Ubestemte / Unidentified
Ny art / ikke listet - (Aves sp.)14952019-02-17
 
Arter / Species
Hypocolius - (Hypocolius ampelinus)16275582019-02-17
Lichtensteins Sandhøne - (Pterocles lichtensteinii)12187402019-02-12
Stribet Dværghornugle - (Otus brucei)26401912019-02-12
Nubisk Natravn - (Caprimulgus nubicus)12181522019-02-12
Kaspisk Præstekrave - (Charadrius asiaticus)26445442019-02-10
Rishejre - (Ardeola grayii)21351152019-02-10
Sortstjert - (Oenanthe melanura)32440682019-02-10
Østlig Pivi - (Contopus virens)213072019-02-08
Rørskarv - (Microcarbo africanus)19253832019-02-07
Vestlig Middelhavsstenpikker - (Oenanthe hispanica)731180192019-02-06
Svalehaleglente - (Elanoides forficatus)11216402019-02-04
Plettet Skovdrossel - (Hylocichla mustelina)7119492019-02-01
Lærkespurv - (Chondestes grammacus)9121972019-02-01
Rustrygget Skovdrossel - (Catharus fuscescens)11188112019-02-01
Arabisk Larmdrossel - (Argya squamiceps)17246302019-02-01
Pragtfregatfugl - (Fregata magnificens)42700482019-01-30
Maskesule - (Sula dactylatra)10105392019-01-29
Gulbuget Papegøjedue - (Treron waalia)892202019-01-29
Ørkennatravn - (Caprimulgus aegyptius)14217712019-01-26
Ørkenspurv - (Passer simplex)23353312019-01-26
Stribet Sangspurv - (Melospiza lincolnii)12172232019-01-26
Berberbulbul - (Pycnonotus barbatus)18260392019-01-26
Dværgløvsanger - (Phylloscopus neglectus)10168992019-01-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gåsehybrid sp. - (Anatidae (Geese) hybrid sp. )580782019-01-23
 
Arter / Species
Kamblishøne - (Fulica cristata)43601242019-01-18
Hættesanger - (Setophaga citrina)12191032019-01-18
Socotraskarv - (Phalacrocorax nigrogularis)455182019-01-17
Chukarhøne - (Alectoris chukar)18297142019-01-11
Munkegrib - (Aegypius monachus)681364132019-01-10
Skovvipstjert - (Dendronanthus indicus)10142092019-01-09
Sort Drongo - (Dicrurus macrocercus)14186312019-01-09
Vandsanger - (Acrocephalus paludicola)351022982019-01-08
Verreauxørn - (Aquila verreauxii)20420502019-01-04
Nilsolfugl - (Hedydipna metallica)10117182018-12-31
Brilleterne - (Onychoprion anaethetus)20467232018-12-26
Ildsanger - (Setophaga fusca)16279022018-12-23
Bergiusterne - (Thalasseus bergii)42627172018-12-13
Sortisset Lærke - (Eremopterix nigriceps)23349062018-12-13
Levantbulbul - (Pycnonotus xanthopygos)17177362018-12-07
Fløjlspetrel - (Pterodroma mollis)359722018-12-03
Brunhovedet Måge - (Chroicocephalus brunnicephalus)27410432018-12-01
Brunøret Værling - (Emberiza fucata)6101102018-11-30
Tristan Albatros - (Diomedea dabbenena)23471072018-11-28
Ørkennatugle - (Strix hadorami)7135232018-11-24
Magnoliesanger - (Setophaga magnolia)9143392018-11-23
Rødværling - (Emberiza rutila)13219492018-11-23
Gulnæbbet glente - (Milvus aegyptius)536172018-11-20
Goliathejre - (Ardea goliath)20306172018-11-20
Cypernsanger - (Sylvia melanothorax)17284032018-11-17
Ådselgrib - (Neophron percnopterus)721291392018-11-14
Gråkindet Skovdrossel - (Catharus minimus)9182102018-11-06
Husværling - (Emberiza sahari)16274542018-11-05
Nonnestenpikker - (Oenanthe pleschanka)1523010672018-10-30
Korthalet Ravn - (Corvus rhipidurus)17247352018-10-27
Polarlomvie - (Uria lomvia)40770582018-10-24
Nathejre - (Nycticorax nycticorax)1142235322018-10-24
Hættestenpikker - (Oenanthe monacha)20310562018-10-20
Isabellastenpikker - (Oenanthe isabellina)1061902712018-10-20
Amerikansk Fløjlsand - (Melanitta deglandi)17460372018-10-19
Stillehavslom - (Gavia pacifica)32497252018-10-14
Amerikansk Spætmejse - (Sitta canadensis)8118662018-10-11
Sodfarvet Skråpe - (Ardenna grisea)451024362018-09-27
Ørkenpræstekrave - (Charadrius leschenaultii)731378832018-09-27
Rødstrubet Piber - (Anthus cervinus)751337692018-09-26
Stor Stormsvale - (Oceanodroma leucorhoa)27851812018-09-25
Iberisk Gransanger - (Phylloscopus ibericus)29631192018-09-22
Markpiber - (Anthus campestris)541035002018-09-20
Lille Rørvagtel - (Porzana parva)28555662018-09-20
Krokodillevogter - (Pluvianus aegyptius)23407852018-09-19
Toplunde - (Fratercula cirrhata)12236142018-09-14
Lille Flamingo - (Phoeniconaias minor)36549942018-09-10
Masketornskade - (Lanius nubicus)41677202018-09-07
Brunbuget Sandhøne - (Pterocles exustus)20280482018-09-06
Gulbuget Saftspætte - (Sphyrapicus varius)18328032018-09-06
Papegøjealk - (Aethia psittacula)691062018-09-03
Vegamåge - (Larus vegae)23278622018-09-03
Afrikansk Palmesejler - (Cypsiurus parvus)11194892018-08-13
Brilleederfugl - (Somateria fischeri)15307572018-08-13
Balearskråpe - (Puffinus mauretanicus)33798092018-08-11
Storskråpe - (Ardenna gravis)431040992018-08-11
Rødhalset Natravn - (Caprimulgus ruficollis)698862018-08-11
Kanarisk Bynkefugl - (Saxicola dacotiae)19298162018-08-09
Berbersanger - (Sylvia deserticola)15256562018-07-23
Kronet Sandhøne - (Pterocles coronatus)22289232018-07-23
Nordlig Tornskade - (Lanius borealis)111122018-07-16
Lysbenet Løvsanger - (Phylloscopus tenellipes)8142742018-07-14
Ørkenhornugle - (Bubo ascalaphus)452192018-07-09
Tyrrhensk Fluesnapper - (Muscicapa tyrrhenica)17191682018-07-03
Moltonis Sanger - (Sylvia subalpina)8125822018-06-29
Amerikansk Splitterne - (Thalasseus acuflavidus)16602018-06-19
Kaneland - (Spatula cyanoptera)16252018-06-19
Moskusand - (Cairina moschata)872932018-06-19
Afrikansk Rørsanger - (Acrocephalus baeticatus)17232018-06-18
Desertas Petrel - (Pterodroma deserta)110442018-06-17
Ørkenfinke - (Rhodospiza obsoleta)14279312018-06-07
Brunmasket Væver - (Ploceus galbula)1080922018-06-06
Gråhovedet Måge - (Chroicocephalus cirrocephalus)31563272018-06-01
Orientgulbug - (Hippolais languida)15285132018-05-30
Hvidrygget Stenpikker - (Oenanthe finschii)29526132018-05-24
Senegaltriel - (Burhinus senegalensis)22361622018-05-22
Etioperspurv - (Passer swainsonii)776192018-05-22
Armensk Måge - (Larus armenicus)43761892018-05-15
Kaukasisk Jernspurv - (Prunella ocularis)15262532018-05-15
Kongefasan - (Syrmaticus reevesii)10152412018-05-12
Hvidstrubet Spurv - (Zonotrichia albicollis)36820342018-05-12
Damklire - (Tringa stagnatilis)871874222018-05-08
Mørk Sanghøg - (Melierax metabates)21335142018-04-16
Rødgumpet Bulbul - (Pycnonotus cafer)21303752018-04-09
Hvidhalet Tropikfugl - (Phaethon lepturus)28406582018-04-05
Brun Noddy - (Anous stolidus)19307782018-03-31
Pileværling - (Emberiza rustica)441050432018-03-28
Hvidsisken - (Acanthis hornemanni)1492898622018-03-27
Grårygget Tornskade - (Lanius excubitoroides)14178752018-03-27
Hvidhovedet Skarveand - (Oxyura leucocephala)23349992018-03-26
Perleugle - (Aegolius funereus)761934422018-03-23
Mørkøjet Junco - (Junco hyemalis)34558942018-03-21
Kilehalet Skråpe - (Ardenna pacifica)10165322018-03-17
Dværglærke - (Alaudala rufescens)28456932018-03-13
Pygmæhejre - (Ixobrychus sturmii)6119142018-03-12
Gråstrubet Drossel - (Turdus obscurus)20344842018-03-05
 
Ubestemte / Unidentified
Måge sp. - (Larus sp.)461002152018-02-22
 
Arter / Species
Hvidrygget Flagspætte - (Dendrocopos leucotos)30539462018-02-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Moskusand - (Anas platyrhynchos x Cairina moschata)8170352018-02-07
 
Arter / Species
Amerikansk Taffeland - (Aythya americana)8134222018-02-02
Huskrage - (Corvus splendens)22375272018-01-27
Lysbenet Skråpe - (Ardenna carneipes)668472018-01-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Kaspisk Måge - (Larus argentatus x Larus cachinnans)15259102018-01-23
 
Arter / Species
Ørkenhøne - (Ammoperdix heyi)25360782018-01-22
Perlehøne - (Numida meleagris)26339022018-01-20
Røddrossel - (Toxostoma rufum)681812018-01-18
Kittlitz' Præstekrave - (Charadrius pecuarius)18298242018-01-16
Orientsejler - (Apus pacificus)31928022018-01-16
Ørnevåge - (Buteo rufinus)1233255262018-01-16
Berberstenpikker - (Oenanthe moesta)25386292018-01-08
Karmoisinfinke - (Rhodopechys sanguineus)24376482018-01-08
Rüppells Grib - (Gyps rueppelli)31567212018-01-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Ederfugl x Kongeederfugl - (Somateria mollissima x Somateria spectabilis)11224482017-12-31
 
Arter / Species
Ægæerskråpe - (Puffinus yelkouan)22420092017-12-30
Gulbrun Larmdrossel - (Argya fulva)17260702017-12-28
Afrikansk Gabenæb - (Anastomus lamelligerus)12151412017-12-28
Kapugle - (Asio capensis)11182262017-12-28
Marabustork - (Leptoptilos crumenifer)32545212017-12-19
Rødehavs-bjergfrankolin - (Pternistis erckelii)474242017-12-15
Amerikansk Strandskade - (Haematopus palliatus)11131022017-12-14
Tyknæbbet Lærke - (Ramphocoris clotbey)27411962017-12-10
Lille Fregatfugl - (Fregata ariel)899542017-12-08
Sortstrubet Jernspurv - (Prunella atrogularis)17393232017-12-04
Trådhalesvale - (Hirundo smithii)23312882017-12-01
Bobolink - (Dolichonyx oryzivorus)21337242017-11-16
Nordlig Vanddrossel - (Parkesia noveboracensis)22366332017-11-09
Bæltestødfisker - (Megaceryle alcyon)23409382017-11-08
Mossanger - (Setophaga palmarum)22320292017-10-28
Italiensk Spurv - (Passer italiae)15238372017-10-23
Sorthovedet Hejre - (Ardea melanocephala)19297812017-10-17
Prærieløber - (Calidris subruficollis)972176942017-10-15
Gråhovedet Værling - (Emberiza spodocephala)20380212017-10-14
Gulstrubet Værling - (Emberiza elegans)16299752017-10-03
Bairdsryle - (Calidris bairdii)681752612017-09-28
Cettisanger - (Cettia cetti)28434302017-09-26
Parulasanger - (Setophaga americana)21305002017-09-08
Gulstrubet Sanger - (Setophaga dominica)463622017-09-08
Blåhalet Biæder - (Merops philippinus)15197092017-08-21
Madeirafuglekonge - (Regulus madeirensis)7128272017-08-17
Steppevibe - (Vanellus gregarius)34837202017-08-13
Sortbuget Sandhøne - (Pterocles orientalis)24416812017-08-13
Rævespurv - (Passerella iliaca)13279362017-08-11
Amerikansk Sultanhøne - (Porphyrio martinica)12225322017-07-18
Stenhøne - (Alectoris graeca)6109182017-07-14
Stor Blåhejre - (Ardea herodias)31498152017-07-08
Okkergul Dværghejre - (Ixobrychus sinensis)220692017-07-04
Broget Riksesneppe - (Rostratula benghalensis)26474712017-07-04
Sortstrubet Sanger - (Sylvia ruppeli)42839342017-06-17
Krüpers Spætmejse - (Sitta krueperi)29461822017-06-17
Bjerghortulan - (Emberiza buchanani)33729532017-06-15
Brunhovedet Kostær - (Molothrus ater)12174342017-06-14
Lannerfalk - (Falco biarmicus)45957872017-06-07
Amerikansk Dværghejre - (Ixobrychus exilis)580012017-05-26
Topmaina - (Acridotheres cristatellus)446472017-05-20
Kanelpapegøjenæb - (Sinosuthora webbiana)11148172017-05-17
Amerikansk Ildstjert - (Setophaga ruticilla)13209582017-04-23
Sporegås - (Plectropterus gambensis)10191822017-04-20
Sumpvibe - (Vanellus leucurus)39786072017-04-20
Plettet Sandhøne - (Pterocles senegallus)24317352017-04-12
Sort Rørvagtel - (Amaurornis flavirostra)12158522017-04-07
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Sølvmåge x Gråmåge - (Larus argentatus x Larus hyperboreus)36592352017-04-01
 
Arter / Species
Berbergrønspætte - (Picus vaillantii)12188512017-03-27
Napoleonsvæver - (Euplectes afer)13218712017-03-18
Etiopersvale - (Hirundo aethiopica)584892017-03-12
Afrikansk Sultanhøne - (Porphyrio madagascariensis)113932017-03-11
Nonnetræand - (Dendrocygna viduata)17238972017-03-04
Øregrib - (Torgos tracheliotos)43818422017-03-04
Hvidbrynet Dværgalk - (Synthliboramphus antiquus)357332017-02-27
Grå Maina - (Acridotheres ginginianus)12182072017-02-04
Islandsk Hvinand - (Bucephala islandica)33631112017-02-02
Askedrongo - (Dicrurus leucophaeus)12136232017-01-31
Stensvale - (Petrochelidon pyrrhonota)17305852017-01-27
Nathøg - (Chordeiles minor)7147842017-01-21
Californisk Topvagtel - (Callipepla californica)10161532017-01-20
Kastanjebrun Spurv - (Passer eminibey)1087862017-01-14
Persisk Dværgterne - (Sternula saundersi)685482016-12-16
Lille Sanglærke - (Alauda gulgula)29515822016-12-13
 
Ubestemte / Unidentified
Hvepsevåge / Tophvepsevåge ? - (Pernis apivorus / Pernis ptilorhyncus)9113462016-12-12
 
Arter / Species
Stribet Græshoppesanger - (Locustella lanceolata)35899232016-12-11
Olivensanger - (Hippolais olivetorum)5106582016-12-07
Hvidvinget Lærke - (Alauda leucoptera)13263932016-11-27
Amerikansk Træspurv - (Spizelloides arborea)14166212016-11-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Lille Bjergand x Troldand - (Aythya affinis x Aythya fuligula)345552016-10-22
 
Arter / Species
Kapspurv - (Passer melanurus)218592016-10-03
Beringsterne - (Onychoprion aleuticus)7138262016-09-16
Marmorand - (Marmaronetta angustirostris)25375822016-08-24
Kuhls Skråpe - (Calonectris diomedea)9173832016-08-11
Lille Stormsvale - (Hydrobates pelagicus)27626332016-08-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Canadagås x Bramgås - (Branta canadensis x Branta leucopsis)8147942016-08-09
 
Arter / Species
Dalrype - (Lagopus lagopus)38648842016-08-03
Mellemkjove - (Stercorarius pomarinus)681462472016-07-30
Madeirapetrel - (Pterodroma madeira)7118042016-07-30
Fregatstormsvale - (Pelagodroma marina)17304172016-07-30
Spidshalet Petrel - (Bulweria bulwerii)20374192016-07-30
Korsikansk Spætmejse - (Sitta whiteheadi)9164072016-07-22
Okkertræand - (Dendrocygna bicolor)6123342016-07-15
Amerikansk Svartbag - (Larus occidentalis)25374572016-07-04
Tamarisksanger - (Acrocephalus melanopogon)25473212016-06-24
Sortøret Ørkenløber - (Cursorius temminckii)560862016-06-21
Balearsanger - (Sylvia balearica)19422982016-06-11
Hvidkronet Spurv - (Zonotrichia leucophrys)44682932016-06-09
Stor Rosenfinke - (Carpodacus rubicilla)30577222016-06-09
Guldgøg - (Chrysococcyx caprius)11175762016-05-18
Rødnæbbet And - (Anas erythrorhyncha)10135372016-05-18
Blånakket Musefugl - (Urocolius macrourus)696922016-05-18
Sort Frankolin - (Francolinus francolinus)17293652016-05-16
Syrisk Gulirisk - (Serinus syriacus)10157792016-05-16
Rødehavssanger - (Sylvia leucomelaena)685952016-05-16
Europæisk Løbehøne - (Turnix sylvaticus)8141642016-05-15
Sangspurv - (Melospiza melodia)32470882016-05-13
Inuitmåge - (Larus thayeri)601520642016-05-11
Lille Solfugl - (Hedydipna platura)556872016-04-14
Amerikansk Blå Kærhøg - (Circus hudsonius)8155182016-04-06
Sporegøg - (Centropus senegalensis)9152972016-04-01
Ensfarvet Sejler - (Apus unicolor)11187112016-03-16
Stribet Frankolin - (Pternistis bicalcaratus)582722016-02-23
Hvidhals - (Irania gutturalis)46807082016-02-02
Blommegul Sanger - (Protonotaria citrea)7119662016-01-31
Brunrygget Jernspurv - (Prunella immaculata)216222016-01-27
Myrepikker - (Myrmecocichla aethiops)678322016-01-17
Gråhovedet Spurv - (Passer griseus)10118622016-01-05
Jacobinergøg - (Clamator jacobinus)577482016-01-05
Dværgsnegås - (Anser rossii)16351852015-12-17
Swahilispurv - (Passer suahelicus)19072015-12-08
Cedersilkehale - (Bombycilla cedrorum)22391652015-12-02
Sangtimalie - (Leiothrix lutea)13229712015-11-12
Rubinfuglekonge - (Regulus calendula)7124002015-11-12
Guldspætte - (Colaptes auratus)22462702015-11-10
Bartramsklire - (Bartramia longicauda)28655132015-11-09
Amerikansk Svømmesneppe - (Phalaropus tricolor)36810452015-11-09
Dværghornugle - (Otus scops)28584722015-10-28
Duponts Lærke - (Chersophilus duponti)9186982015-10-16
Eremitibis - (Geronticus eremita)35596952015-10-16
Akadien-empidonax - (Empidonax virescens)587672015-09-23
Syrisk Flagspætte - (Dendrocopos syriacus)18314872015-09-22
Canadisk Kobbersneppe - (Limosa haemastica)16373192015-09-21
Øreskarv - (Phalacrocorax auritus)23387272015-09-14
Tredækker - (Gallinago media)651483282015-09-09
Sørgemejse - (Poecile lugubris)15250062015-08-26
Skovgøg - (Cuculus optatus)9153412015-08-11
Sortgrackel - (Quiscalus quiscula)18192015-08-07
Mugimakifluesnapper - (Ficedula mugimaki)13204422015-08-01
Trænattergal - (Cercotrichas galactotes)34592042015-07-23
Hvidrygget Grib - (Gyps africanus)18812015-07-14
Amherstfasan - (Chrysolophus amherstiae)112722015-07-14
Kortnæbbet Sneppeklire - (Limnodromus griseus)22406352015-07-10
Gråstrubet Papegøjenæb - (Sinosuthora alphonsiana)236982015-07-09
Crested Caracara - (Caracara plancus)13206352015-07-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Citronvipstjert x Gul Vipstjert - (Motacilla citreola x Motacilla flava)11322322015-07-01
 
Arter / Species
Sibirisk Allike - (Coloeus dauuricus)9191792015-06-27
Amerikansk Dværgterne - (Sternula antillarum)360042015-06-22
Purpursvale - (Progne subis)13200132015-06-19
Gulgrå Værling - (Emberiza cineracea)641496372015-06-17
Guldsisken - (Spinus tristis)14198022015-06-07
Indisk Dværgand - (Nettapus coromandelianus)9131542015-06-05
Citronsisken - (Carduelis citrinella)21405442015-05-20
Kap Verde-skråpe - (Calonectris edwardsii)595292015-05-19
Ascension-fregatfugl - (Fregata aquila)231012015-05-18
Vestlig Bleg Gulbug - (Iduna opaca)9133752015-05-10
Indisk Klippesvale - (Petrochelidon fluvicola)333472015-04-28
Segland - (Mareca falcata)359842015-04-18
Tretået Spætte - (Picoides tridactylus)22626402015-04-05
Amurstær - (Agropsar sturninus)6112642015-04-02
Sahelspurv - (Passer luteus)374392015-02-16
Lille Træand - (Dendrocygna javanica)13218232015-02-13
Stenspurv - (Petronia petronia)30475252015-02-04
Canadamåge - (Larus californicus)22293212015-02-02
Dødehavsspurv - (Passer moabiticus)15282152015-02-02
Savannahspurv - (Passerculus sandwichensis)28447042015-01-23
Azorerdompap - (Pyrrhula murina)7142772015-01-09
Kap Verde-spurv - (Passer iagoensis)10172622014-12-14
Grådrossel - (Turdus unicolor)578612014-11-28
Østlig Klippespætmejse - (Sitta tephronota)18330482014-11-24
Mørk Dværghejre - (Ixobrychus eurhythmus)451762014-11-10
Sydpolarkjove - (Stercorarius maccormicki)9172332014-11-10
Philadelphiavireo - (Vireo philadelphicus)10190652014-10-12
Aftenkernebider - (Hesperiphona vespertina)471352014-08-22
Bjerggransanger - (Phylloscopus sindianus)18319092014-08-11
Si-si Ørkenhøne - (Ammoperdix griseogularis)8147632014-07-31
Brunhovedet Værling - (Emberiza bruniceps)27568582014-07-24
Iraklarmdrossel - (Argya altirostris)17318362014-07-24
Hjerpe - (Tetrastes bonasia)15325992014-07-08
Mestersanger - (Sylvia hortensis)6103192014-06-23
Sahelsanger - (Spiloptila clamans)10197522014-06-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Silkehejre x Revhejre - (Egretta garzetta x Egretta gularis)794022014-05-19
 
Arter / Species
Blånattergal - (Larvivora cyane)15317952014-04-06
Madeiradue - (Columba trocaz)10181022014-03-18
Orientstenpikker - (Oenanthe picata)16305262014-03-10
Amurrødstjert - (Phoenicurus auroreus)114642014-02-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Mågehybrid sp. - (Larus-hybrid sp.)597132014-02-10
Grågås x Bramgås - (Anser anser x Branta leucopsis)485372013-12-29
 
Arter / Species
Peguspurv - (Passer flaveolus)568232013-12-26
Manchurernattergal - (Larvivora sibilans)16496322013-12-20
Sandpræstekrave - (Charadrius marginatus)10152072013-12-16
Lille Sultanhøne - (Porphyrio alleni)14290022013-11-21
Langtået Ryle - (Calidris subminuta)31627992013-11-08
 
Ubestemte / Unidentified
Ryle sp. - (Calidris sp.)13420882013-11-02
 
Arter / Species
Sorthovedet Stenpikker - (Oenanthe albonigra)588492013-11-02
 
Ubestemte / Unidentified
Falk sp. - (Falco sp.)11323562013-10-31
Canadagås / Lille Canadagås - (Branta canadensis / Branta hutchinsii)225512013-10-27
 
Arter / Species
Mongolsk Ørkendompap - (Bucanetes mongolicus)11237612013-10-26
Stor Græshoppesanger - (Helopsaltes fasciolatus)5133612013-10-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Husrødstjert x Rødstjert - (Phoenicurus ochruros x Phoenicurus phoenicurus)6152152013-10-21
 
Arter / Species
Bjergrubinnattergal - (Calliope pectoralis)17353022013-10-12
Toppet Dværgalk - (Aethia cristatella)5114872013-10-10
Tornhalesejler - (Hirundapus caudacutus)8340692013-09-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Bysvale x Landsvale - (Delichon urbicum x Hirundo rustica)587762013-09-04
 
Arter / Species
Steppegulbug - (Iduna rama)14331222013-09-02
Spottesanger - (Hippolais polyglotta)40989242013-08-22
Langhalet Rosenfinke - (Carpodacus sibiricus)12227682013-08-17
Gobipræstekrave - (Charadrius veredus)380522013-06-29
Steppehøne - (Syrrhaptes paradoxus)26586782013-06-04
Kratsanger - (Scotocerca inquieta)14236642013-05-27
 
Ubestemte / Unidentified
Løvsanger sp. - (Phylloscopus sp)122332013-05-15
 
Arter / Species
Madeirastormsvale - (Oceanodroma castro)8150922013-05-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Pibeand x Pibeand - (Mareca americana x Mareca penelope)7147372013-04-30
Krikand x Pibeand - (Anas crecca x Mareca penelope)228552013-04-17
Skeand x Blåvinget And - (Anas clypeata x Anas discors)248942013-04-11
 
Arter / Species
Cypernstenpikker - (Oenanthe cypriaca)16271372013-04-09
Brunstrubet Digesvale - (Riparia paludicola)9132512013-04-07
Rustdrossel - (Turdus naumanni)15301222013-04-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Trane x Hættetrane - (Grus grus x Grus monacha)360502013-03-26
 
Arter / Species
Hættetrane - (Grus monacha)9158862013-03-26
Rosenfinke - (Carpodacus roseus)4110102013-03-24
Gråvinget Måge - (Larus glaucescens)992333162013-02-28
Skoggerdue - (Streptopelia roseogrisea)3111362013-02-13
Østlig Kravetrappe - (Chlamydotis macqueenii)10258952013-02-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Ederfugl - (Anas platyrhynchos x Somateria mollissima)7198752013-01-26
 
Arter / Species
Stor Digesvale - (Riparia cincta)574162013-01-17
Trefarvet Nonne - (Lonchura atricapilla)466182013-01-07
Rødhovedet Dværgpapegøje - (Agapornis fischeri)8144512012-12-06
Tyknæbbet Spurv - (Passer gongonensis)329072012-12-03
Dværgskråpe - (Puffinus boydi)246982012-11-14
Cariberpetrel - (Pterodroma hasitata)575922012-11-14
Amerikansk Svaleklire - (Tringa solitaria)13250652012-11-14
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråvinget Måge x Amerikansk Svartbag - (Larus glaucescens x Larus occidentalis)19652012-10-15
 
Arter / Species
Connecticutsanger - (Oporornis agilis)230752012-10-12
Gabarhøg - (Micronisus gabar)6105352012-09-23
 
Ubestemte / Unidentified
Sølvmåge / Amerikansk Sølvmåge sp. - (Larus argentatus / Larus smithsonianus sp.)861766742012-09-14
 
Arter / Species
Kaukasisk Kongehøne - (Tetraogallus caucasicus)7147292012-09-06
Berberfluesnapper - (Ficedula speculigera)690922012-08-27
Sort Urfugl - (Lyrurus mlokosiewiczi)7162722012-07-01
Trindadepetrel - (Pterodroma arminjoniana)118142012-06-06
Træsvale - (Tachycineta bicolor)12201742012-05-31
Indisk Sølvnæb - (Euodice malabarica)13220322012-05-29
Stribet Væver - (Ploceus manyar)234062012-05-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Knortegås x Rødhalset Gås - (Branta bernicla x Branta ruficollis)241832012-05-05
 
Arter / Species
Kapand - (Anas capensis)597082012-04-26
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hvinand x Lille Skallesluger - (Bucephala clangula x Mergellus albellus)499442012-04-04
 
Arter / Species
Kap Verde-sejler - (Apus alexandri)7134822012-03-12
Turkestandue - (Columba eversmanni)6117202012-03-06
 
Ubestemte / Unidentified
Sejler sp. - (Apus sp.)9308432012-02-12
 
Arter / Species
Saxaulspurv - (Passer ammodendri)10180522012-02-06
 
Ubestemte / Unidentified
Værling sp. - (Emberiza sp.)9236622012-01-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Sortbrun And - (Anas platyrhynchos x Anas rubripes)12232432012-01-28
 
Arter / Species
Langhalet Kongetyran - (Tyrannus savana)457452012-01-10
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Taffeland x Rødhovedet And - (Aythya ferina x Netta rufina)239142012-01-04
 
Arter / Species
Reliktmåge - (Ichthyaetus relictus)6145892011-12-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Bramgås - (Anser canagica x Branta leucopsis)5135872011-11-19
Bramgås x Rødhalset Gås - (Branta leucopsis x Branta ruficollis)256622011-11-11
Dværgsnegås x Bramgås - (Anser rossii x Branta leucopsis)121122011-10-24
 
Arter / Species
Tundrapiber - (Anthus gustavi)29667892011-10-24
 
Ubestemte / Unidentified
Kærhøg sp. - (Circus sp.)393282011-09-14
Gulbug sp. - (Hippolais sp.)4100752011-09-11
 
Arter / Species
Acorerstormsvale - (Oceanodroma monteiroi)469202011-08-01
Brunisset Lærke - (Eremopterix signatus)337702011-07-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rustand x Gravand - (Tadorna ferruginea x Tadorna tadorna)7194442011-05-20
 
Arter / Species
Rødsidet Buskspurv - (Pipilo erythrophthalmus)589062011-05-18
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Halsbåndstroldand x Troldand - (Aythya collaris x Aythya fuligula)16354352011-04-28
 
Arter / Species
Kaspisk Kongehøne - (Tetraogallus caspius)7187112011-04-23
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Svanegås x Canadagås - (Anser cygnoides x Branta canadensis)4113092011-04-22
Snegås x Canadagås - (Anser caerulescens x Branta canadensis)371662011-04-17
 
Arter / Species
Burmastær - (Acridotheres burmannicus)237952011-04-02
Arabisk Trappe - (Ardeotis arabs)5101352011-04-01
Sortlærke - (Melanocorypha yeltoniensis)17315932011-03-06
Hvidbuget Petrel - (Pterodroma incerta)598812011-02-16
Pallas' Græshoppesanger - (Helopsaltes certhiola)11279732011-02-05
 
Ubestemte / Unidentified
Fluesnapper sp. - (Ficedula sp.)13291682011-01-08
 
Arter / Species
Lille Rørhøne - (Paragallinula angulata)228032011-01-08
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Pibeand x Gråand - (Mareca penelope x Anas platyrhynchos)378092010-12-14
Bogfinke x Kvækerfinke - (Fringilla coelebs x Fringilla montifringilla)7131842010-10-28
Bergiusterne x Kinesisk Topterne - (Thalasseus bergii x Thalasseus bernsteini)118762010-10-13
 
Arter / Species
Tyknæbbet Drosselrørsanger - (Arundinax aedon)5100142010-10-05
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Dværggås x Bramgås - (Anser erythropus x Branta leucopsis)116122010-10-04
 
Arter / Species
Stor Taffeland - (Aythya valisineria)10283142010-09-15
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Bramgås - (Anser caerulescens x Branta leucopsis)9215432010-09-09
 
Arter / Species
Østlig Kalanderlærke - (Melanocorypha bimaculata)351137972010-07-12
Guldfasan - (Chrysolophus pictus)119572010-05-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Kejsergås x Indisk Gås - (Anser canagica x Anser indicus)256102010-04-21
 
Ubestemte / Unidentified
Drossel sp. - (Turdus sp.)8277292010-04-18
 
Arter / Species
Sortnæbbet Gøg - (Coccyzus erythropthalmus)7158972010-03-26
Gejrfugl - (Pinguinus impennis)255432010-03-09
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Spidsand x Gråand - (Anas acuta x Anas platyrhynchos)8153472010-02-16
Krikand x Gråand - (Anas crecca x Anas platyrhynchos)477702010-02-07
 
Ubestemte / Unidentified
Svømmeand sp. - (Anas sp.)8264142010-02-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråmåge x Svartbag - (Larus hyperboreus x Larus marinus)4113632010-02-01
 
Arter / Species
Stribet Værling - (Emberiza striolata)373382010-01-22
Tyndnæbbet Spove - (Numenius tenuirostris)270192009-12-04
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråand x Taffeland - (Anas platyrhynchos x Aythya ferina)125842009-10-25
 
Arter / Species
Rødøjet And - (Netta erythrophthalma)246112009-10-20
 
Ubestemte / Unidentified
Sisken sp. - (Carduelis sp.)120022009-10-16
 
Arter / Species
Amerikansk Skovsneppe - (Scolopax minor)243472009-09-23
Japansk Vagtel - (Coturnix japonica)121082009-09-08
 
Ubestemte / Unidentified
Hjejle sp. - (Pluvialis sp.)3111922009-08-29
 
Arter / Species
Japansk Jernspurv - (Prunella rubida)116942009-07-27
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Islom / Hvidnæbbet Lom - (Gavia immer / Gavia adamsii)261422009-06-15
 
Arter / Species
Spidsnæbbet Lærke - (Calandrella acutirostris)367932009-05-31
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Kaneland - (Anas clypeata x Anas cyanoptera)126722009-05-11
 
Arter / Species
Lille Skråpe - (Puffinus baroli)383932009-05-03
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Rødrygget Tornskade x Isabellatornskade - (Lanius collurio x Lanius isabellinus)130632009-04-22
Troldand x Bjergand - (Aythya fuligula x Aythya marila)17347012009-04-12
 
Arter / Species
Svanegås - (Anser cygnoides)5142972009-04-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Amerikansk Krikand x Krikand - (Anas carolinensis x Anas crecca)7138482009-03-25
 
Arter / Species
Sorthovedet Vibe - (Vanellus tectus)475832009-03-03
Hvidmasket Skråpe - (Calonectris leucomelas)136692008-12-25
Bobwhite - (Colinus virginianus)239932008-07-22
 
Ubestemte / Unidentified
Rovfugl sp. - (Raptor sp.)177842008-06-23
 
Arter / Species
Tajgabekkasin - (Gallinago megala)6190562008-06-20
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Hættemåge x Stormmåge - (Chroicocephalus ridibundus x Larus canus)253572008-03-27
 
Arter / Species
Rustspurv - (Passer motitensis)236002008-01-19
Rustbåndet Præstekrave - (Charadrius pallidus)357622008-01-09
Gulnæbbet Albatros - (Thalassarche chlororhynchos)5175792008-01-01
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Skeand x Knarand - (Anas clypeata x Anas strepera)5147792007-12-17
 
Ubestemte / Unidentified
Aythya sp. - (Aythya sp.)5184072007-08-22
 
Arter / Species
Skotsk Korsnæb - (Loxia scotica)123412007-08-13
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Brundrossel x Rustdrossel - (Turdus eunomus x Turdus naumanni)381892007-05-09
 
Ubestemte / Unidentified
Kaspisk Måge / Middelhavssølvmåge sp. - (Larus cachinnans / Larus michahellis sp.)128602007-03-05
 
Arter / Species
Langnæbbet Dværgalk - (Brachyramphus perdix)261672007-02-01
 
Ubestemte / Unidentified
Bjergløvsanger sp. - (Phylloscopus bonelli / Phylloscopus orientalis sp.)255482006-09-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Snegås x Indisk Gås - (Anser caerulescens x Anser indicus)259902006-09-22
 
Arter / Species
Tropeskråpe - (Puffinus lherminieri)385222006-08-06
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stormmåge x Ringnæbbet Måge - (Larus canus x Larus delewarensis)494832006-07-08
Gråand x Rødhovedet And - (Anas platyrhynchos x Netta rufina)252452006-01-28
Sølvmåge x Svartbag - (Larus argentatus x Larus marinus)145552005-11-19
 
Arter / Species
Kapsule - (Morus capensis)242392005-01-27
Brunhalset Trappe - (Neotis denhami)371012005-01-27
Lille Empidonax - (Empidonax minimus)119872004-12-02
Cyanblå Sanger - (Setophaga cerulea)368682004-11-22
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Gråspurv x Spansk Spurv - (Passer domesticus x Passer hispaniolensis)122662004-09-19
 
Arter / Species
Flammedrossel - (Ixoreus naevius)257432004-06-02
 
Hybrider etc. / Hybrids etc.
Stillits x Grønirisk - (Carduelis carduelis x Carduelis chloris)3144622004-05-16
Skeand x Gråand - (Anas clypeata x Anas platyrhynchos)260702003-03-19
 
Ubestemte / Unidentified
Terne sp. - (Tern sp.)5138032002-10-17
Due sp. (Streptopelia) - (Streptopelia sp.)5118572002-10-17
Moseterne sp. - (Chlidonias sp.)134842002-06-07

Der er i alt 1159 fuglearter/hybrider/ubestemte etc. med tilhørende billeder. Skulle du ligge inde med billeder af fuglearter som der endnu ikke er billeder af i galleriet er du meget velkommen til at kontakte os.

Bemærk: at alle billeder har copyright og må ikke anvendes uden accept fra den respektive fotograf.



til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.106 sek.
til toppen