Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Landsvale, juvenile, Danmark 25. juli 2009 Foto: Morten Scheller Jensen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Jens Søgaard Hansen

Maj 2002

Observatører

Torsdag 23. maj 2002

Gilbjerg, kl. 4.30-9.00: alt øst med mindre andet er nævnt.Bramgås 1, Skeand 2, Sortand 40 V, Hvepsevåge 3, Aftenfalk 2k f, Dværgfalk 1, Spurvehøg 3, Hættemåge 119, Havterne 5, Huldue 1, Ringdue 71, Tyrkerdue 4, Turteldue 2, Gøg 2, Mursejler 110, Digesvale 9, Landsvale 55, Bysvale 31, Skovpiber 14, Hvid vipstjert 3, Gul vipstjert 210, Bjergvipstjert 1, Misteldrossel 1 rst, Havesanger 15 rst, Gulbug 7 rst, Grå fluesnapper 36, Allike 19, Stær 6, Bogfinke 70, Kvækerfinke 2, Tornirisk 12, Gråsisken 14, Grønirisk 14, Grønsisken 29, Dompap 6, Kærnebider 32, Lille Korsnæb 177, Karmindompap 2, Rørspurv 3, Hortulan 1 (MKH).

 

Onsdag 22. maj 2002

Gilbjerg, kl. 4.40-9.30: Rødstrubet Lom 1 imm V, Islom 1 ad.sdr v 6.23 V, Gravand 3 v, Atlingand m+f, Ø 8.07 - lokal supersjældenhed, Hvepsevåge 9 Ø, Fjeldvåge 1 rst, Spurvehøg 4 Ø, Strandskade 2 rst, Vibe 2Ø+2V, Hættemåge 35 Ø, Dværgmåde 1 2k Ø, Sterna sp ca 20 Ø, Ringdue 55 Ø, Tyrkerdue 2 Ø, Gøg 1 rst+ 1 Ø, Mursejler 295 ø, Digesvale 25 ø, Landsvale 52 ø, Bysvale 22 ø, Engpiber 1 ø, Skovpiber 24 ø, Gul vipstjert 280 ø, Bjergvipstjert 1 ø, Løvsanger ca 20 ø, Grå fluesnapper 17 ø, Broget fluesnapper 2 ø, Blåmejse ca 45 ø, Halemejse 1-2 rst, Rødrygget tornskade m+f rst, Pirol 2 ø, Bogfinke ca 30 ø, Kvækerfinke 2 ø, Tornirisk 11 ø,Gråsisken 9 ø, Grønirisk 11 ø, Grønsisken 29 ø, Gulirisk 1 6.08, Dompap 4 ø, Kernebider 4 ø, Lille Korsnæb 158 ø, Karmindompap 4, Rørspurv 3 ø, Hortulan 2 m+f 6.03 + 6.05 (MKH).

 

Tirsdag 21. maj 2002

Gilbjerg, kl. 4.40-11.00: alt øst med mindre andet er nævnt. Bramgås ca. 60, Fiskeørn 2, Rørhøg 4+ 1 V, Steppehøg 2 2k sammen kl. 10.00 - der herskede på Gilbjerg hoved lidt tvivl om hvorvidt der var 2 fugle (derfor 1 måske 2-meldingen på birdcall, men SJ så dem begge to sammen nede fra byen. Fjeldvåge 1 rst, Hvepsevåge 25, Spurvehøg 2, Tårnfalk 1, Mudderklire 5, Mursejler 85, Korttået Lærke kl. 5.30, Digesvale ca. 20 (også mange rst), Bysvale ca 40, Landsvale 65, Skovpiber 80, Gul vipstjert 1250, Bjergvipstjert 1, Bynkefugl 11 rst, Havesanger 3 rst Løvsanger 25 , Gulbug 4 rst+ 3 langs Gilbjergstien, Rørsanger 1 rst + 1 rst, Gilbjergstien, Grå fluesnapper 22, Stær 6, Pirol 3, Bogfinke 70, Tornirisk ca 15, Gråsisken 7, Stillits 2, Kernebider 17, Lille Korsnæb 111, Karmindompap 4, Rørspurv 1 (MKH).

 

Fredag 10. maj 2002

Boreby Mose 14.35-?: Temmincksryle 2, Dværgmåge 2, Sortterne 12 (DJ, JR). Første Temmincksryler på Sjælland i 2002.

Gilbjerghoved (12:15-17:50): Blå Kærhøg 5, Hedehøg 1 (morgen), Fiskeørn 1, Vandrefalk 1 (morgen), Lærkefalk 26 (total, indtil 17:50), Dværgfalk >1, Tårnfalk >5, Sivsanger 1 syng., Hortulan 2 (tidlig morgen) (MBG, TA + mange). Meget stor Lærkefalke-total efter sjællandske forhold!

Gilbjerg,5.30-18.15.Obs. af udvalgte arter. Rørhøg 4, Blå kærhøg 8, Hedehøg 1, Spurvehøg 84, Fjeldvåge 26, Fiskeørn 1, Tårnfalk 8, Dværgfalk 10, Lærkefalk 26, Vandrefalk 1, Trane 67, Gråsisken 610, Grønsisken 860, Skovpiber 380, Silkehale 3, Hortulan 3, Løvsanger 125, Sivsanger 1 (PEP). Meget stor Lærkefalke-total efter sjællandske forhold!

Korshage, Rørvig: Sortvinget Braksvale 1 overflyvende mod Ø 07.48 (NHV). Hvem er det? Mere information om fundet ønskes. En Braksvale sp. sås i nærheden igen kl. 17.10. Mon ikke det er samme fugl, som raster i området?

Stængehus, Tisvilde Hegn (10:35-11:30) Hedehøg 1 hun NØ (10:43) (MBG).

Sydvestpynten, Amager: Blisgås 1, Almindelig Kjove 4 (PB).

 

Torsdag 9. maj 2002

Gilbjerg 5.15-19.00: Obs. af udvalgte arter.Rød Glente 1, Rørhøg 5, Blå kærhøg 4, Steppehøg 1,2k., Hedehøg 2, Fjeldvåge 33, Fiskeørn 9, Tårnfalk 8, Dværgfalk 9, Lærkefalk 27, Trane 37, Mosehornugle 1, Hortulan 15, Løvsanger 590, Skovsanger 34, Grå Fluesnapper 33, .Br. Fluesnapper 12, Skovpiber 650, Gråsisken 580, Rørspurv 350, Rødr.Tornskade 5, Stenpikker 17 (PEP). Meget imponerende Lærkefalk, Skovsanger, og Hortulan totaler!

Gilbjerghoved, kl. 6.10-15.05: RødLom 2 V, Gravand 13 Ø, Rørhøg 2, Rød Glente 1, Spurvehøg 39, Fjeldvåge 13, Fiskeørn 3, Lærkefalk 12, Dværgfalk 1, Tårnfalk 5, Trane 4, Mudderklire 7 Ø, Gøg 1 Ø, Mosehornugle 2, Mursejler 2, Skovpiber >350, Gul Vipstjert 92, Bjergvipstjert 2, Stenpikker 9 T Ø + 14 R, Skovsanger 2 Ø, Grå Fluesnapper 11 T, Rørspurv >400, Rødrygget Tornskade 1 R, Gråsisken >230 Ø, Lille Korsnæb 104 Ø, Stor Korsnæb 4 V, Hortulan 15 Ø mellem kl. 5.00-8.00 (MBG + 4+) Falkene kom stadig trækkende da MBG forlod lokaliteten!

Klydesøen: Spidsand 2 par, Atlingand 2 han, Skeand 12 han + 3 hun, Dværgryle 7 (fløj rundt i området uden at lande) Almindelig Ryle 200, Brushane 37, Stor Regnspove 5, Sortklire 4, Dværgmåge 4ad+2juv, Havterne 2 (KBL). Første Dværgryler på Sjælland i 2002.

Spodsbjerg, træk: Hvepsevåge 1, Aftenfalk 1 han, Vandrefalk 2, Trane 51, Lille Præstekrave 2, Sorthovedet Måge ad., Dværgterne 1, Sortterne 2, Rødstrubet Piber 1, Gulirisk 1 (FI, MT, SOP, LAB, MFN).

Hellebæk: Lærkefalk 10, Vandrefalk 1, Trane 20, Hortulan 1 Kronborg (STS + 8).

Sydvest Pynten: Grågås 720 trk. (fæld. rekord), Trane 27+19 trk., Almindelig Kjove 2 (PB).

Løje Sø ved Veksø, kl. 2057-?: Savisanger 1 syng. Rørdrum 1 pauk. (AH).

Tinkerup Strand (Gilbjerg): Trane 17 trk. NØ (NCA).

Ordrup, Jagtvej 58, København: Sjagger x Solsort hybrid 1 hun (HBJ).

Vestamager, kl. 03.00-12.00: Gråstrubet Lappedykker 105, Rørdrum 1 pauk., Knarand 2, Atlingand 5, Trane 27 trk. NØ (10.51), Plettet Rørvagtel 1 spill. (Klydesøens nordligste del kl. 03.15), Brushane 45, Skovsneppe 1, Nattergal (kun) 6, Græshoppesanger 14, Gulbug 1 , Skægmejse 1 (TA).

Vestamager + Klydesø, kl. 05.30-10.00: Rørdrum 1 paukende v. Sydmøllehøj, Dværgmåge 4 ad + 2 2k, Gøg 6, Græshoppesanger 5 sy, Sivsanger 1 sy, Gulbug 1 småsyngende, Grå Fluesnapper 2, Havesanger 1 sy, Nattergal 3 sy, Sørgekåbe 1 (JSP).

Mellem Dalby og Rønnede (Hovedvej): Rød Glente 1 15.15 - (THR).

Flasken ved Reersø: Sortterne 8 (CR).

Vasebro, Hallenslev Mose: Dværgmåge 4, Dværgterne 2, Tinksmed 21, Sortklire 2 (CR).

 

Onsdag 8. maj 2002

Gilleleje: Gråmåge 1 2K rst. Gammel Købmand vest for fericenter (KHA, MKH).

Korshage, kl. -7.23-7.29-: Blåhals 1 syng. p-plads NØ busk (LB).

Alsønderup Enge, kl. 08.30-12.00: Toppet Lappedykker 15, Gråstrubet Lappedykker 5, Lille Lappedykker 4, Fiskehejre 8, Knopsvane 23, Grågås 200, Gravand 2, Gråand 21, Skeand 7, Krikand 7, Atlingand 2, Taffeland 7, Troldand 111, Hvinand 1, Musvåge 1, Strandskade 1, Lille Præstekrave 2, Vibe 14, Tinksmed 3, Mudderklire 3, Rødben 2, Brushane 8, Sortterne 1 (FKj).

Klydesø nordlåge, kl. 22.20-?: Plettet Rørvagtel 1 spil., Rørdrum 1 (PTK, HÆ).

Tissø, syd 15.45-16.15: Atlingand 1 han, Dværgterne 2, Fjordterne 1 (LSM).

Borupvang, Ballerup, kl. 6.40: Rødrygget Tornskade 1 han rst. (GVJ).

Kildegaardens marker, Smørmosen: Hortulan 2 NØ kl. 11.50 (FDE).

Kattinge Sø/Roskilde, kl. 7.00-7.45: Rørsanger 1 syng. (MJ).

Rapsmark v. Rishøjvej/Roskilde, kl. 7.50: Gul Vipstjert 1 (MJ).

Vig v. indkørsel til Bognæs/Roskilde, kl. 8.00-8.50: Grågæs 4, Krikand 1, Blå Kærhøg 1 ad. hun jagende lavt over eng/rørskov, Klyde 6, Rødben 8, Hvidklire 3, Havterne 1, Hvid Vipstjert 1 (MJ).

Vaserne: Lille Flagspætte 1 syng. kl. 8.10 (TV).

 

Tirsdag 7. maj 2002

Gilbjerg Hoved, kl. 6.00-9.00: Sortstrubet Lom 6, Hvidnæbbet Lom 1 imm. trk Ø, Rørhøg 1 hun, Fjeldvåge 5 imm., Mursejler 1 (LMe).

Smør- og Fedtmosen: Rødrygget Tornskade 1 ad. hun rst., Grå Fluesnapper 1 rst., Lille Gråsisken 3 syng. (FDE).

Klydesøen fra sydtårnet, kl. 10.05-12.25: Bramgås 1, Pibeand 7 han + 4 hun, Krikand 58, Spidsand 1 han + 2 hun, Atlingand 1 han + 1 hun, Skeand 19 han + 12 hun, Stor kobbersneppe 1, Sortklire 1, Brushane 9 han + 2 hun, Gøg 1 kuk., Sivsanger 1 syng. (JoL).

Vig v. indkørsel til Bognæs/Roskilde, kl. 15.30-?: Sort Svane 1 (MTJ).

Uglekrog, Bognæs/Roskilde, 16.15 - ?: Fiskeørn 1 (MTJ).

Strødam Engsø, kl. 16.40-17.50: Fiskehejre 1, Knopsvane 6, Grågås ~35, Gravand 1, Knarand 2 (1 par), Gråand talrig, Atlingand 2 (1 par), Skeand 1 han, Taffeland 2 (1 par), Troldand ~20, Hvinand ~4, Fasan 2, Blishøne talrig, Vibe ~15, Ringdue, Gøg 1, Sanglærke, Digesvale 1, Landsvale 5-10, Bysvale 5-10, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 1, Solsort, Rørsanger, Gærdesanger 1, Gransanger, Løvsanger, Musvit, Husskade, Gråkrage, Ravn 1, Stær talrig, Bogfinke, Grønirisk, Rørspurv (SLi).

Præstø Fed, kl. 5.30-9.30: Rødstrubet Lom 2, Hedehøg 1 2K han trk. SSØ kl. 8.02, Blå Kærhøg 1 ad. hun trk SSØ kl. 8.05, Rød Glente 1 trk S, Dværgfalk 1 N, Lille Regnspove 11 trk NØ, Brushøne 6 trk NØ, Alm. Kjove 2 ad. lys fase rst., trk. NV kl. 5.45 (BTu).

Vaserne: Havesanger 1 sy 6.20 i FVF-resrevatet (TV).

Mellem Krogenlund og Lynge: Hedehøg 1 adult han rst. kl. 13.15-20 dereftter trk NØ kl. 13.21 (TNP, Thomas Nicolai Pedersen).

Farum Midtpunkt: Rød Glente 1 kredsende kl. 16.05 (TV).

Utterslev Mose: Mudderklire 8 rst. kl. 15-? i vestdelen (Kap).

Løje Sø, Veksø: kl. 18.45-22.05: Lærkefalk 1 N, Vandrikse 5, Gøg 1-2, Nattergal 1, Rørsanger 10, Sivsanger 2, Græshoppesanger 1, Skægmejse 10 (JBo).

 

Mandag 6. maj 2002

Utterslev Mose: Vendehals 1 syng. (GØ).

Lystoftevej, Brede: Trane 1 N kl. 11.15 (JoL).

Bognæs, Ølvig/Roskilde, kl. 19.30-?: Fiskeørn 1 (MTJ).

Alsønderup Enge, kl. 07.45-11.15: Toppet Lappedykker 11, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 3, Knopsvane 28, Grågås 77, Gravand 3, Atlingand 1, Krikand 4, Pibeand 37, Skeand 31, Fiskeørn 1, Musvåge 2, Strandskade 1, Stor Præstekrave 1, Tinksmed 2, Mudderklire 2, Rødben 2, Brushane 10 (FKj).

Tystrup Sø, sydligste P-plads: Havørn 1 ad. kl. 16.45, Rørhøg 1 han (LSM).

Gundsømagle Sø, kl. 05.35-06.25: Rørhøg 1 han og 3 hunner, Nattergal 1 syng. (SPP).

Helsingør, Grønnehave Camping, SØ: Gulirisk 1 (MDa, StS, JLi).

Ramsømagle Sø: Atlingand 2 par, Fjordterne 8 (SAL).

Borreby mose: Knarand 10 par, Atlingand 2 par, Mudderklire 1, Dværgmåge 2 (hbr).

 

Søndag 5. maj 2002

Gilbjerg , kl. 5.30-11.00: Lærkefalk 2, Dværgfalk 1, Stor Korsnaeb 21, Skovsanger 1, Landsvale 300+, Bysvale 16 (AV).

Hellebæk: Lærkefalk 1 ad NØ kl. 11.43 (GPE, HHS).

Stubben del 1, kl. 10.30: Lille Præstekrave 2 spillende, Mudderklire 2 (TSR).

Holme Sø, kl. 19.40-?: Sorthovedet Måge 2 (ad. m ring + 3k i par sans.) (PAA, AEG, HBJ, RS).

Codan Gummi, Køge: Sorthovedet Måge 1 kl. 18.50-? (HBJ, RS).

Køge havn og Sydstrand: Stor Skallesluger 1, Strandskade 32, Lille Præstekrave 3, Mudderklire 5, Splitterne 22, Gøg 1, Landsvale 70, Bysvale 130, Rødstjert 2 syng., Nattergal 1 syng., Rørsanger 1 syng., Tornsanger 5 syng., Gærdesanger 2 syng., Munk 8 syng. + 1, Løvsanger 11 syng., Gransanger 5 syng., Lille Gråsisken 1 (SAL).

Ishøj Strand: Mursejler 1, Landsvale 230, Bysvale 80 (SAL).

Højstrup, Stevns: [Brudeand] 2 hanner kl. 16.45 (TWJ).

Sarahs Hus, kl. 8.30-11.00: Havørn 1, Rørhøg 2, Dobbeltbekkasin 4, Gøg 2, Gråstrubet Lappedykker + (BH).

 

Lørdag 4. maj 2002

Codan Gummi, Køge: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 13.55-? (RS).

Køge havn og Sydstrand: Atlingand 1 han, Lille Præstekrave 1, Stenvender 2, Mudderklire 1 (SAL).

Vedskølle Å ved Billeborg: Bjergvipstjert 1 (SAL).

Ølsemagle Revle: Gravand 138, Knarand 1 par, Skeand 1 par, Pibeand 30, Strandskade 32, Hjejle 2, Rødben 12, Sortklire 2, Hvidklire 32, Rørsanger 1 syng., Tornsanger 1 syng. (SAL).

Engstrup Mose: Nattergal 2 syng., Græshoppesanger 1 syng. (SAL).

Trylleskoven: Dværgterne 2, Skovsanger 1 syng. (SAL).

Rådmandsgade, Kbh N: Silkehale 18 rst. (HAG).

Bognæs/Roskilde, kl. 13.00-16.00 (udvalgte arter): Klyde 10+, Stor Præstekrave 1, Almindelig Ryle 30+, Hvidklire 5+, Mursejler 1, Engpiber 5+, Løvsanger 1, Munk 5+, Broget Fluesnapper 1, Sumpmejse 1 (MTJ, MJ).

 

Fredag 3. maj 2002

Løje Sø, Veksø, kl. 20.05 - 21.30: Rørhøg 2 hanner + 1 hun fou., Vandrikse 2 hørt, Gøg 1 syng., Sangdrossel 1 syng., Græshoppesanger 1 syng., Savisanger 1 syng. kl. 21.00-21.05, Rørsanger 1 syng., Sivsanger 2 syng. (FDE, JD).

Strøby Ladeplads: Vendehals 1, Nattergal 1, Skovsanger 6, Broget Fluesnapper 1 (TA).

Ølsemagle Revle: Bl.a. Stor Kobbersneppe 1, Græshoppesanger 1 (TA).

Vaserne: Nattergal 1 kl. 9.30 (MKH, JRN).

Enghaven, Stavnsholt: Silkehale ca. 25 15.45 (TV).

 

Torsdag 2. maj 2002

Løje Sø, Veksø, kl. 21.15-: Savisanger 1 (3. år i træk), Græshoppesanger 3, Sivsanger 4 (RS). Ankomst af Græshoppesanger og Savisanger til Sjælland! Bemærk i øvrigt, at lokaliteten ved besøg af en halv times varighed samme tidspunkt og perfekt vejr dagen forinden KUN gav én Sivsanger. Massivt rykind natten til Torsdag med ankomst af Nattergal, Savisanger, Græshoppesanger og Tornsanger! (JSH)

Gilbjerg hoved, kl 6.00-9.00, træk af udvalgte arter: Sortstrubet Lom 1v, Gråstrubet Lappedykker 2r, Sule 3 ad ø, Blå Kærhøg 2, Hedehøg 1 hun, Ringdrossel 2 + 1r, Misteldrossel 1, Gul Vipstjert 10, Rødstjert 7r, Skovpiber 100+ +30r, Gærdesanger 15r, Tornsanger 3r, Græshoppesanger 1r, Skovsanger 2r, Løvsanger 50+ r (JAHC, MKH).

Amager fælled, kl. 4.50-6.10: bl.a. Nattergal 1 syng., Rørsanger 2 syng., Tornsanger 1 syng., Gærdesanger 5 syng. (PU). Ankomst af Nattergal til Sjælland og Danmark!

Sydvest Pynten, Amager: Vandrefalk 1 rst., Gulirisk 1 trk., Tornsanger 1 syng. (PB).

Ydernæs, Næstved: Gråstrubet lappedykker 6 (ingen rugende fugle set), Lille præstekrave 2-3, Svaler 300 til overnatning (primært Digesvaler), Rørsanger 1 syng., Rødstjert 1, Husrødstjert 1 syng. (JN).

Nielstrup Sø, kl. 17.10: Dværgmåge 3 ad. + 3 2K rst, Sortterne 1 ad. rst. (BTu).

Tisvilde Hegn + Melby Overdrev, kl. 7.10-12.35: Havlit 2 han + 1 hun i sodr., Sortand 80, Fløjlsand 5 han, Storspove 1 rst., Huldue 4 kur. + 7, Sortspætte 2 trom. + 3-4 kald. + 3, Hedelærke 4 syng. + 1 par m.føde, Rødstjert 4 syng. + 2 han, Bynkefugl 3 han + 1 hun, Stenpikker 1 han + 1 hun, Misteldrossel 2 syng. + 6, Tornsanger 3 syng., Stor Gråsisken 16 NØ + 13, Lille Korsnæb 12 (JoL).

Holløse Bredning, kl. 12.50-14.30: Gråstrubet Lappedykker 8 , Knarand 2 par., Skeand 8 han + 5 hun, Rørhøg 2 hun, Lille Præstekrave 1, Digesvale 60 (JoL).

Strødam Engsø, kl. 08.20–11.15 Knarand 4-5, Skeand ca. 6, Rørhøg +, Musvåge 2, Vibe +, Mudderklire +, Gøg + (FKj).

Stavnsholt Overdrev, markoversvømmelse ved gården "Freden" på Stavnsholt Gydevej: Lille Lappedykker 1 spill, Gråstrubet Lappedyker 1, Knopsvane 1 par, Vibe 1 spill, Svaleklire 1, Tinksmed 1 (TV).

 

Onsdag 1. maj 2002

Korshage, kl. 6.30-15.00: Dværgfalk 1, Mosehornugle 1, Sortspætte 2, Lille Flagspætte 1 (kald/trom), Vendehals 4-5, Ringdrossel 2 (JSt, RBøL).

Hellebæk: Rørhøg 5, Fiskeørn 3, Lærkefalk 3, Trane 15 (STS).

Gilbjerg hoved, træk kl. 6.30-11.30: Rørhøg 2, Spurvehøg 10, Tårnfalk 1, Dværgfalk 1, Lille Præstekrave 1, Tinksmed 2, Mudderklire 2, Lille Regnspove 1, Fjordterne 2, Mosehornugle 1, Digesvale 20, Landsvale 97, Bysvale 31, Engpiber 160, Skovpiber 280, Silkehale 2, Bynkefugl 7 rst., Sangdrossel 20 + 40 rst., Misteldrossel 34, Ringdrossel 1, Løvsanger 200+ rst., Broget Fluesnapper 2 rst., Gråsisken 68, Stillits 20, Grønsisken 125, Dompap 6 (KHA, MKH).

Brønshøj, Husumvej: Hede/Steppehøg 1 trk. kl. 17.42-17.44 (RT).

Utterslev Mose, Åkandevej: Korttået træløber 1 syng. kl. 18.55-19.00 (RT).

Villingerød kirke, marker østfor(vejen til Tegners museum), kl. 11.30-12.30: Hortulan 2 ad. hanner rst., Stenpikker 17, Bynkefugl 15, Kornværling 4, Ringdrossel 4, Gul Vipstjert 6 (PEP). Ankomst af Hortulan til Sjælland!

Farum . Mursejler 1 trk. (JE).

Vestamager: Pungmejse 1 rst. for enden af Frieslandsvej, ved P-pladsen (SeK).

Sydvestpynten: Mursejler 1 rst. (SeK).

Klydesøen: Knarand 2, Bjergand 3, Lille Regnspove 6 (SeK).

Egedam, Hillerød øst, kl.15.45-?: Vendehals 1 rst. (PEP).

Glostrup: Vendehals 1-2 rst. 12.42-? 50 m ad gangsti fra Jyllingevej mod Erhvervsvej, Krak 146 G1 (PU).

Nørrevang, Holbæk: Vendehals 1 kl. 18.28 (KEA).

Gilleleje Havn: Stenpikker 2 rst., Bynkefugl 2 rst. (MKH, KHA, AES).

Ølsemagle revle N: Pibesvane 1, Stor Præstekrave 2, Stenvender 1 (KHA, AES).

Køge sydstrand: Dværgterne 2, Splitterne 20 (KHA, AES).

Køge havn og Sydstrand: Lille Præstekrave 2, Mudderklire 1, Ride 1 2k, Splitterne 10, Havterne 4, Fjordterne 2, Rødstjert 1, Sangdrossel 14, Munk 8, Gærdesanger 2, Løvsanger 14, Gransanger 6, Stillits 14 (SAL).

Ølsemagle Revle: Gravand 112, Skeand 4, Rørhøg 1 hun, Strandskade 16, Hvidklire 96, Rødben 38, Sortklire 2, Tinksmed 1, Splitterne 14, Havterne 2, Dværgterne 1, Sivsanger 1 syng. (SAL).

Ishøj, Jærgersøen: Mursejler 1 kl. 9.35 (KV). Ankomst af Mursejler til Sjælland!

Ramsømaglemose: Stor Kobbersneppe 1 rst. kl. 17.30- (JEr, PoH).

Borreby Mose, kl. 16.00-16.45: Gråstrubet Lappedykker 6, Knarand 8, Atlingand 7, Fiskeørn 1 fou, Rørhøg 2, Hvidklire 1, Gul Vipstjert 1, Skægmejse 1 han (LSM).

Bolund/Roskilde, kl. 13.00-14.30 (udvalgte arter): Stor Præstekrave 4, Vibe 2, Rødben 10+, Hvidklire 45+, Engpiber 10+ (MJ).

Gundsømagle Sø, Vesttårn: Sort Glente 1 2k rst./fou. kl. 12,55-13.25-? (FDE).

Løje Sø, Veksø: Sivsanger 1 syng. kl. 21.05 (JSH).

 




Rødben, Hjælp!, Danmark 26. november 2006 Foto: Jens Kristian Kjærgård

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.047 sek.
til toppen