Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Engpiber, Danmark 19. august 2016 Foto: Morten Scheller Jensen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Jens Søgaard Hansen

April 2002

Observatører

Tirsdag 30. april 2002

Fakse Ladeplads: Sort Glente 1 trk. N kl. 12.38 (JFa).

Gilbjerg: Lærkefalk 1 Ø kl. 17.45 (NiA).

Klydesøen, kl. 10.30-13.00: Spidsand 3 par, Atlingand 2 han + 1 hun, Skeand 5 han + 1 hun, Hjejle 13, Almindelig Ryle 250, Brushane 12 han + 5 hun, Stor Kobbersneppe 1, Sortklire 4, Hvidklire 7, Havterne 3, Sortterne 1 (KBL). Ankomst af Sortterne til Sjælland!

Gødstrup Sø (østlige Holmegaard Mose), kl. 7.15-9.30: Bramgås 310 trk. NØ kl. 7.30, Gråstrubet Lappedykker ca. 15 par, Atlingand 2 par rst., Rørhøg 1 hun, Hvidklire 2 rst., Stor Tornskade 1 rst., Bynkefugl 1 rst. (BTu).

Nielstrup Sø, kl. 10.30: Sorthalset Lappedykker 14 rugende i den vestlige ende af søen, Dværgmåge 8 rst, Fjordterne 2 rst. (BTu, JPet).

Alsønderup Enge, kl. 07.50-11.30: Toppet Lappedykker 11, Gråstrubet Lappedykker 1, Fiskehejre 7, Knopsvane 28, Grågås 68 (se ovenfor), Gravand 5, Gråand 24, Knarand 3, Skeand 27, Pibeand 26, Krikand 15, Taffeland 7, Troldand 77, Musvåge 1, Spurvehøg, Tårnfalk 1, Vibe 7, Tinksmed 1, Mudderklire 1, Rødben 3, Hvidklire 3, Storspove 1, Brushane 1. (FKj).

Sydvest Pynten, Amager: Bramgås 1375, Mellemkjove 3 med 'golf'kølle trk. kl. 8.00, Almindelig Kjove 1 trk. (PB).

Ellemosen, Tisvilde Hagn: Pungmejse 1 han + 1 hørt (FN via LPA).

Ølsemagle Revle: Brushane 5, Rødben 13 (heraf stadig 5 robusta), Hvidklire 78, Dværgterne 1, Sortkrage 1 (TA).

 

Mandag 29. april 2002

Stubben del 1, Københavns Nordhavn: Storpiber 1 rst. kl. 14.10-15.35 + 17.00-17.39-? (LMe, TEO, AEC, ABK, JES, AHA).

Brøndbyøster: Silkehale 19 (TA).

 

Søndag 28. april 2002

Hellebæk: Havørn 1 subad, Fiskeørn 4, Lærkefalk 1, Trane 1, Gul Vipstjert 1 (STS + 10).

Sydvest Pynten, Amager: Spætmejse 1 (lokal sjældenhed), Gulirisk 2 ude at vende (PU).

Præstø Fed på p-pladsen: Gulirisk 2 hanner syng. (JFa).

Sanddobberne, Vestsjælland, kl. 14.15-14.45: Strandskade 12, Stor kobbersneppe 2, Lille kobbersneppe 1, Stor regnspove 2, Gærdesanger 3, Løvsanger 1 (AES).

Gribskov, Hvidekilde: Lille Flagspætte 1 han kl. 11.30 (FKj).

Fedtmosen: Silkehale 13 kl. 10.45 (ESE).

Gilbjerg, kl. 07.00-13.00: Sule 3 V, Musvåge 45, Fjeldvåge 2, Rørhøg 3, Spurvehøg 16, Vandrefalk 1 ad. han, Ringdrossel 2 rst. (KMN).

Ølsemagle Revle: Hvidklire 119 (TA).

Dyrehaven, kl. 6.20-10.45: Duehøg 1 hun, Huldue 5 kur. + 4, Rødstjert 11 syng. + 2, Bynkefugl 1 han, Misteldrossel 1 syng., Gærdesanger 1 syng., Skovsanger 1 syng., Korttået træløber 4 syng. + 6, Ravn 1 par ved rede - unger hørt (JoL).

 

Lørdag 27. april 2002

Gilleleje, havobsen 14.30-15.30: Rødlom 34 v, Sortand 83 v, Mudderklire 1 rst, Alm. Kjove 1 v, Havterne 100+ v (MKH, AES).

Gilbjerg: Ringdrossel 2 rst. (MKH, AES).

Præstø Fed på p-pladsen: Gulirisk 2 hanner syng. (JFa).

Gammel Havdrup Mose: Gråstrubet Lappedykker 4, Toppet Lappedykker 2, Grågås 84, Krikand 18, Skeand 2 par, Vandrikse 2, Hættemåge 550 i kolonien (SAL).

Ramsømagle Sø: Gråstrubet Lappedykker 4, Grågås 26 ad. 5 pull, Krikand 48, Knarand 1 par, Spidsand 1 par, Skeand 5 hanner 3 hunner, Vandrikse 1, Hvidklire 2, Rødben 8, Landsvale 17, Bysvale 1 (SAL).

 

Fredag 26. april 2002

Knudshoved Odde, kl. 7.10-17.35: Rødstrubet Lom 1 død, Gråstrubet Lappedykker 3, bl.a. spill. ude på havet, Bramgås 80 Ø 15.55, Sortand 2 V, Fløjlsand 4 Ø, Duehøg 1 død, Fjeldvåge 1 imm, Rørhøg 1 ad hun, Tårnfalk 1 han, Agerhøne 1 spill, Stor Præstekrave 2 par spill, Stor Regnspove 1, Lille Regnspove 3, Dobbeltbekkasin 3, Enkeltbekkasin 1, Hvidklire 2, Svaleklire 1-2, Fjordterne 2, Havterne 2, Splitterne 2 par bl.a. i parringsleg, Natugle 1 lettet + 2 tudende kl. 10!, Papegøje sp. 1 (lille, grøn), Stor Flagspætte 2 tromm, Landsvale 8, Digesvale 3, Skærpiber 1, Engpiber 2 sy, Skovpiber 22, Gul Vipstjert 3, Jernspurv 26 sy, Stenpikker 5, Bynkefugl 2, Rødstjert 5, Ringdrossel 4 han, Sjagger 8, Vindrossel 5-10, Gærdesanger 16 sy, Munk 4 sy, Rødtoppet Fuglekonge 2 syng., Kvækerfinke 1, Grønsisken 8, Rørspurv 4 sy, Spættet Sæl 56, Marsvin 2, Klokkefrø i 4 vandhuller (TV).

Bregnemade Skov (v. Bregentved), kl. 14.15: Lille Flagspætte 1 trommende og kaldende (BTu).

Køge havn og Sydstrand: Lille Præstekrave 2, Svaleklire 1, Hvidklire 2, Skærpiber 1, Gul Vipstjert 3, Stenpikker 2, Husrødstjert 5, Ringdrossel 2 hanner + 3, Sangdrossel 42, Munk 6, Gærdesanger 2, Løvsanger 17, Gransanger 7 (SAL).

Ølsemagle Revle: Hvidklire 17 (SAL).

Kongelunden, Amager: Lille Fluesnapper 1 2k han syng. kl. 08.50-09.05 mellem KL(SV) & M(SV). I området nær Millitærvej mellem skoven, kanalen og markerne (Små nåletræer). Syngende, meget synlig (Ingen løv) og tillidsfuld. Observeret i ca. 15 minutter. (KS).

Alsønderup Enge: Broget Fluesnapper +, Løvsanger +, Spidsand +, Duehøg + (NJL).

Stubben, kl. 9.20-11.20: Klyde 2 N, Agerhøne 2, Skovpiber 8 N, Stenpikker ca 20, Bynkefugl 4, Ringdrossel 4, Sangdrossel 10, Rødstjert 2, Løvsanger ca 40, Broget Fluesnapper 1 han (TSR).

Stubben, 13.20-16.00: Agerhøne 2, Skovpiber 6 rst., Stenpikker 6, Bynkefugl 2, Ringdrossel 5, Rødstjert 1 han, Munk 2, Gærdesanger 1, Løvsanger 60, Gransanger 1, Broget Flusnapper 1 han (TBR, AEC, ABK).

Korshage, Rørvig: Vendehals 2 rst. kl. 09.30 (RTJ, SSp).

 

Torsdag 25. april 2002

Hesbjerg, kl. 09.00-havgus 15.00: Rørhøg 3, Blåkærhøg 3, Spurvehøg 49, Musvåge 93, Fjeldvåge 4 2k, Tårnfalk 3, Dværgfalk 5, Vandrefalk 2 ad., Trane 3, Rast: få fugle bl.a. Sangdrossel 45, Gul Vipstjert, Rødstjert, Svaleklire 1 (PEP).

Præstø Fed, kl. 5.15-10.00: Bramgås 196 trk. NØ, Dværgfalk 1 trk N, Havterne 33 trk NØ, Brushøns 5 trk. NV, Skovsanger 1 syngende, Rødstjert 2-3 rst. (BTu, NLi).

Hellebæk, træk: Bramgås 700, Rørhøg 8, Duehøg 1, Musvåge 130, Fiskeørn 5, Lærkefalk 1, Vandrefalk 2 (JHA, HPE).

Haslev kl. 13.03: Bramgås 95 trk NØ (BTu).

Tryggevælde Ådal, Varpelev kl. 14.20: Tinksmed 1 rst. (BTu). Ankomst til Sjælland og Danmark ?

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker 24 (heraf 10 på reder), Rørhøg 1 par (KMO, RS, HBJ, HKr).

Ølsemagle Rvele: Krikand 150, Atlingand 1 hun, Hvidklire 46 (KMO, RS, HBJ, HKr).

Hejresøen: Gråstrubet Lappedykker, Lille Lappedykker, Knopsvane 2, Gravand, Gråand, Troldand ca. 150, Taffeland 6 (FKj).

Klydesøen: Toppet Lappedykker 9, Gråstrubet Lappedykker 19, Lille Lappedykker 2, Skarv, Fiskehejre, Knopsvane 46, Grågås 32, Gravand 4, Gråand, Pibeand 8, Krikand 117, Atlingand 5, Knarand 3, Spidsand 10, Skeand 7, Troldand 111, Bjergand 4, Ederfugl 4, Hvinand 3, Toppet Skallesluger 3, Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Blishøne, Strandskade 4, Klyde 2, Vibe, Almindelig Ryle ca. 100, Rødben 4, Brushane 6, Dværgmåge 2 (FKj).

Albertslund: Gærdesanger 1 syng. kl. 9.20 (TMK).

Svanesøen, Ballerup: Mudderklire 1, Grågås x Canadagås hybrid 1 (AH).

Søndersø: Havesanger 1 syng., Pungmejse 1 han ved rede Præstesø (AH). MEGET tidlig ankomst af Havesanger!

Christianshavns Vold, Ravelinen: Havørn 1 imm. NV kl. 15.20 (FA).

Holmesø, Brøndby Strand: Sorthovedet Måge 2 hanner (ad. ringmærket i Belgien + 3k) (RS, AH).

Bogårdsvej, Humlebæk: Vendehals 1 rst. (2. dag) i have (Martin Poulsen via HAH).

 

Onsdag 24. april 2002

Gundsømagle Sø, kl. 09.05-11.45: Sangsvane 1 2k rst., Rørhøg 1 par, Vandrikse 2 syng., Digesvale 10+ rst./trk., Landsvale 20+ rst./trk., Rødstjert 1 syng., Bynkefugl 1 par four., Løvsanger 10+ syng./rst. (EAg).

Strøby Enge, Kirkestien: Blå Kærhøg 1 hun ad., Vibe 32, Dobbeltbekkasin 9, Svaleklire 1, Rødben 18, Landsvale 1, Bysvale 1, Skovpiber 2, Engpiber 600 (SAL).

Fællesskov, Stevns: Sortand 4, Stor Skallesluger 3 par, Toppet Skallsluger 120, Hvidklire 1, Digesvale 1, Landsvale 21, Bysvale 11, Sangdrossel 10, Munk 3, Gærdesanger 1, Løvsanger 13, Gransanger 16, Lille Gråsisken 1 (SAL).

Vemmetofte Strandskov: Stor Skallesluger 5 par (SAL).

Vemmetofte Kloster: Stor Skallesluger 1 par, Huldue 1 kurr., Korttået Træløber 1 syng. - ny lokalitet (SAL).

Tuborg Havn, kl. 12.15-12.20: Lille Præstekrave 3 rst./spillende (JSP).

Nivå: Gærdesanger 1, Skovsanger 1, Havterne 1 (MKH, KCH).

Strødam Engsø, kl. 19.40-20.50: Grågås ca. 80, Bramgås 1 (FKj).

Køge Sydstrand: Rød Glente 1 trk. lavt mod nord kl. 16.21 (MMH).

Klint: Rødtoppet Fuglekonge 1 hun (GG).

Damhussøn ved Peter Bangsvej: Sorthalset Lappedykker 1 kl. 18.00- (TA).

 

Tirsdag 23. april 2002

Hellebæk: Fiskeørn 2, Lærkefalk 1, Ringdrossel 3 (STS, JHA).

Køge havn og Sydstrand: Toppet Lappedykker 1, Sorthalset Lappedykker 1, Lille Præstekrave 1 spil. + 1, Mudderklire 1, Havterne 3, Vendehals 1, Digesvale 2, Landsvale 2, Skovpiber 3 trk., Gul Vipstjert 1, Stenpikker 3 syng., Husrødstjert 4 syng., Sangdrossel 20, Munk 3 syng., Gærdesanger 1 syng., Skovsanger 1 syng., Løvsanger 9 syng., Gransanger 10 syng. (SAL). Ankomst af Vendehals til Sjælland!

Køge Å, Skovhusvænge: Bjergvipstjert 1 han syng. (SAL).

Melby Overdrev: Vendehals 1 kl. -1707- (JEH, BGH).

Melby Overdrev, kl. 18.00-19.30: Blå Kærhøg 1 hun, Vendehals 1, Hedelærke 5, Bynkefugl 3 (2 hun + 1 han), Stor Tornskade 1 (JHN, SA).

Sundby Kirkegård, kl. 16.00-17.00: Vendehals 1 (KBL).

Ølsemagle Revle: Gravand 96, Krikand 340, Pibeand 60, Spidsand 8, Klyde 6, Strandskade 8, Stor Præstekrave 6, Stor Regnspove 1, Rødben 114, Hvidklire 13, Gøg 1 kuk, Gul Vipstjert 1 (SAL).

Trylleskoven: Bynkefugle 1 han (SAL).

Utterslev Mose: Havørn 1 ca. 3k trk. NØ kl. 13.19 (RS).

Holmesø, kl. 14.50-?: Sorthovedet Måge 2 (ad. han med belgisk ring (43Z) + 3k han) (AHA, RS + 4).

Stubben, kl. 7.40-8.45: Klyde 2 SV, Stenpikker 3 hun + 1 han, Bynkefugl 1, Sangdrossel 20, Vindrossel 1, Misteldrossel 1, Skovpiber 5 N, Løvsanger 10, Broget Fluesnapper 1 han (ANP).

Stubben, 16.10-18.30: Krikand 7, Lille Præstekrave 2, Mosehornugle 1, Stenpikker 4 (ABK).

Valsølille Sø, kl. 16.50-17.30: Gråstrubet Lap 2, Rørdrum 1 hørt 5x, Grågås 200, Vandrikse 1, Huldue 1, Løvsanger 1 (MMH).

KolleKolle, Furesøen, kl. 18.30-19.30: Isfugl 2, Fiskeørn 1, Fjordterne 2, Løvsanger 1 s (JBo).

 

Mandag 22. april 2002

Kikhavn: Lærkefalk 1 trk. Øst kl. 15.53 (FI, MT). Ankomst af Lærkefalk til Sjælland og Danmark!

Hesbjerg, træk kl. 8.00-16.00: Blå Kærhøg 3, Musvåge 234, Spurvehøg 92, Fjeldvåge 6, Fiskeørn 4, Tårnfalk 7, Dværgfalk 6, Vandrefalk 3 (2 ad. + 1 2k), Hjejle 87 (PEP).

Hellebaek, træk: Bramgås 1480, Rørhøg 3, Musvåge 134, Fiskeørn 5, Trane 5, Landsvale 8, Bynkefugl 1, Pungmejse 1 (STS + 12).

Hellebæk (ved den lille sø, hvor der IKKE er nordisk lappedykker i år), kl. 10.30-11.30: Rødstjert 2, Broget Fluesnapper 1, Bynkefugl 1, Pungmejse 1 hun (NHHN, OP).

Sydvest Pynten, Amager: Bramgås 5985 trk., Vandrefalk 1 rst., Rødstjert 1, Bynkefugl 1 (PB, SKR, SM).

Præstø Fed, kl. 5.35-11.30: Bramgås 1697 trk. NØ, Blå Kærhøg 1 2K trk. N, Fiskeørn 2 trk. N, Trane 5 trk. N + 1 trk. SSV, Bysvale 1, Landsvale 5, Sortspætte 1 han rst., Hvidklire 3 trk. NV, Dværgmåge 2 ad. trk Ø, Dværgterne 1 trk Ø (BTu, NLi, JHC).

Alsønderup Enge, kl. 07.50-12.30: Toppet Lappedykker 14, Gråstrubet Lappedykker 2, Knopsvane 8 (1 lå på rede), Grågås 28, Grågås x Svanegås? hybrid 1, Gravand 3, Gråand 18, Skeand 8, Pibeand 2, Krikand 18, Atlingand 1, Taffeland 5, Troldand 232, Hvinand 6, Fiskeørn 2, Rørhøg 2 hunner, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Vibe 6, Rødben 2, Storspove 1, Brushane 2, Løvsanger 1 (FKj).

Holmesø: Sorthovedet Måge 1 ad. med hvid ring på venstre ben (RS, TEO).

Fælledparken: Skovsanger 1 syng. kl. 7.45 (JSP).

Fælledparken: Broget Fluesnapper 1 han rst. kl. 16.50-17.00 (ANP, JSP).

Vaserne og Store Kalv, kl. 6.30: Bramgås 100 + 60 øst, Pibeand 2 han + 1 hun rst. kalven (lokalhit), Vandrikse 1 hørt, Gøg 1 kukkende kalven, Lille Flagspætte 1 tromm v. Holte Roklub, Munk 1 sy, Løvsanger 1 sy, Fjordterne 3 rst. i Store Kalv (SØ) kl. 15 (TV).

Kolle kolle, Furesø, kl. 8.35-: Nordisk Lappedykker 1, Isfugl 2, Bramgås 1150 trk. (JE)

Tappernøje: Bramgås 80 Ø 5.40 (SAL).

Vordingborg: Bramgås 70 Ø 5.55 (SAL).

Vestamager: Dværgmåge 2 2k rst. kl. 18.00-19.00 ved Sydmøllevej (HaL).

 

Søndag 21. april 2002

Alsønderup Enge: Sansynlig Blåvinget And x Skeand hybrid 1 han kl. 10.45-? (GVJ, AS, LL).

Gribskov, Toruphus, 100 m af Kjeldsvej: Rødtoppet Fuglekonge 2-3 syng. (LL). Samme sted som der var én han syngende i år 2000!

Ullerup Skov, Hundested: Sort Stork 1 trk. Ø kl. 16.08 (FI, MT, SOP).

Vinderød, Frederiksværk, træk kl. 13.30-16.40 (on-and-off): Sort Stork 1 trk. NØ kl. 16.33, Fiskeørn 2, Musvåge 69, Spurvehøg 28, Fjeldvåge 1 (RBJ).

Hellebæk, træk: Sort Stork 1 kl. 17.45, Rørhøg 13, Blå Kærhøg 15, Spurvehøg 315, Musvåge 850, Fiskeørn 30, Dværgfalk 6, Vandrefalk 1 (STS + 20).

Hesbjerg, træk kl. 11.45-18.00: Rørhøg 5, Blå kærhøg 7, Musvåge 280, Spurvehøg 260, Fjeldvåge 17, Fiskeørn 9, Tårnfalk 5, Dværgfalk 9, Vandrefalk 2, Trane 2, Hjele 180, Storspove 50, Landsvale 4, Bysvale 2, Løvsanger+, Stenpikker+, Sortspætte 1 (PEP, AJL + 5).

Gilbjerg Hoved, kl. 8.00-9.00: Gærdesanger 1 syng., Stor Tornskade 1 kl. 12.35- Ø v/søen (JFr, TFN, KiN + 2). Ankomst af Gærdesanger til Sjælland og Danmark?

Rørvig: Bramgås 18, Rørhøg 5, Blå Kærhøg 8, Spurvehøg 110, Musvåge 186, Fjeldvåge 5, Fiskeørn 15, Dværgfalk 3, Vandrefalk 7 (ny Rørvig-dagsrekord! og Sjælland-dagsrekord rekord?), Svaleklire 1, Ringdue 560, Engpiber 5000, Snespurv 2 (via Rørvig web).

Nykøbing: Munk 1, Skovsanger 1 (via Rørvig web). Ankomst af Skovsanger til Sjælland og Danmark?

Dyrehaven ved Hvidtjørnesletten: Broget Fluesnapper 1 (AGN). Ankomst af Broget Fluesnapper til Sjælland!

Højby, Lejre: Gøg 1 kl. 06.55-? kukkede 6-8 gange (SPP). Ankomst til Sjælland og Danmark?

Sydvest Pynten, Amager: Bramgås 1.215, Fiskeørn 4, Blå Kærhøg 5, Rødhals 325, Landsvale 3, Gul Vipstjert 2 (PB).

Vestamager + Klydesøen, kl. 5.30-10.00: Bjergand 28, Vandrefalk 1 (2k), Hvidklire 4, Sortklire 3, Havterne 1, Munk 1 sy, Løvsanger 14 sy, Rødhals 7-800 rst. primært langs diget ml. Hejresøen og Fugletårnet, Rørspurv 70-80 rst. (JSP).

Klydesøen: Bjergand x Troldand hybrid 1 han, Vandrefalk 1 2k, Bynkefugl 1, Pungmejse 2 (Amager fælled) (TEO).

Amagerfælled, kl. 11.00-12.00: Engpiber 250 NØ, Løvsanger 1 syng. (PSJ).

Amager Strand, kl. 12.30-14-30: Engpiber 400 NØ, Løvsanger 2 syng. (PSJ).

Smør & Fedtmosen, Herlev, kl. 16.45-18.40: Pungmejse 1 rst., Ringdrossel 1 hun rst., Bjerglærke 3 rst. ved Kildegården, Bjergirisk 14 rst., Landsvale 3 rst., Sorthovedet Måge 1 ad. rst. ved Kildegården (JBo).

Præstesø, Søndersø: Pungmejse 4 (par redbyggende + 1 hun med ring + 1) (JE, NYE, HH).

Even Sø, Præstø: Havørn 2 (2-3 K) trk. kl. 11.30 (THR).

Præstø Fed, kl. 5.40-13.00: Bramgås 2.505 trk, Blisgås 1 2K trk. N med 4 Grågæs, Dværgfalk 1 brun NØ, Musvåge 35 NØ, Fjeldvåge 1 NØ, Havterne 8 trk. N + 3 rst, Storspove 40 trk. N, Rødtoppet Fuglekonge 1 han rst., Bynkefugl 1 han rst., Lapværling 4 trk N (BTu, NLi). Ankomst af Bynkeful til Sjælland og Danmark?

Krageskov, Køge: Fiskehejre 1 par på rede (SAL).

Åsen, Køge: Fiskehejre 8 reder, Agerhøne 2, Skovpiber 1 syng., Jernspurv 12 syng., Gærdesmutte 29 syng. +5, Vindrossel 32, Sangdrossel 7 syng. + 27, Munk 2 syng., Løvsanger 5 syng., Gransanger 21 syng. + 2 (SAL).

Ølsemagle Revle: Gravand 74, Krikand 410, Atlingand 2, Gråand 60, Spidsand 36, Pibeand 50, Strandskade 8, Stor Præstekrave 6, Rødben 136, Hvidklire 2, Svaleklire 1, Stor Regnspove 2, Havterne 1, Bysvale 1 (SAL).

Køge Havn: Sorthovedet Måge 1 3k rst. kl. 18.30-18.40 -> N med hvid ring (ikke aflæst) (K. T. Pedersen via FA).

Røsnæs spidsen.: Ringdrossel 2-3 rst. (HBr).

 

Lørdag 20. april 2002

Hellebæk, træk: Rød Glente 1, Rørhøg 20, Blå Kærhøg 13, Spurvehøg 161, Duehøg 1, Fiskeørn 12, Vandrefalk 2, Musvåge 330, Landsvale 1 (STS + 20).

Grønjordssøen, Amager: Pungmejse 3 kl. -13.20-, Munk 1 (LaJ).

Reersø, kl. 15.50-17.10: Pibeand 350, Krikand 10, Klyde 19, Almindelig Ryle 100, Storspove 5, Rødben 28, Hvidklire 19, Havterne 16, Splitterne 8, Silkehale 22 (JK).

Tissø, kl. 17.30-18.10: [Lannerfalk] 1 ad. kl. 17.48. Fulgte V-bredden mod nord, og passerede fugletårnet i øjenhøjde på ca. 50 m.'s afstand i fuldt medlys. Ingen stropper... (JK).

Bromme Lillesø: Rørdrum 1 paukende kl. 18.50 (JK).

Valsølille Sø: Rørdrum 2 paukende, Canadagås 5, Rørhøg 1, Landsvale 7 kl. 17.30-18.30 (OGC).

Køge havn og Sydstrand: Agerhøne 6, Vandrikse 1 spil., Lille Præstekrave 1 spil., Havterne 2, Fjordterne 1, Splitterne 10, Skærpiber 2 - sandsynligvis ynglepar på havnens østmole, Husrødstjert 3 syng., Stenpikker 2, Gransanger 13, Løvsanger 2 (SAL).

Trylleskoven: Rødstjert 1 kald. (SAL).

Præstesø, Søndersø: Pungmejse 2 (han og hun) (AH).

Kolle kolle, Furesø: Isfugl 2 (han og hun), Sorthalset Lappedykker 2 (AH).

Gilleleje (i tåget vejr 07.30-09.00): Rørhøg 1, Bysvale 1, Bjergvipstjert 1, Skovpiber 1, Ringdrossel 1 (MMH m.fl.).

 

Fredag 19. april 2002

Hesbjerg, træk kl. 11.00-19.35: Rørhøg 52 (rekord), Blå kærhøg 8, Spurvehøg 98, Fjeldvåge 29, Fiskeørn 49, Dværgfalk 13, Vandrefalk 2, Trane 78, Dværggås 4 NØ kl. 19.27, Ringdrosel 1 rst. Så lige en af de pudsige. En fiskeørn dykkede ned i et havebassin tog en stor flot rød guldfisk, trak lige hen over os og udstødte triumferende nogle gjybgjyb, hvorefter den forsvandt mod sverige. (PEP, AJL. JL, JAHC).

Hellebæk, træk kl. 11-18: Bramgås 230, Rørhøg 19, Fjeldvåge 10, Fiskeørn 48!, Vandrefalk 3, Trane 7, Landsvale 1 (STS + 3).

Rørvig, kl. -11.17: Fiskeørn 17, Rørhøg 9, Ringdrossel 3, Mosehornugle 1, Dværgfalk 2, Svaleklire 5 (PCC, JS, AF, LB).

Sydvest Pynten, Amager: Bramgås 786, Rørhøg 10, Fiskeørn 7, Storspove 57 (PB, SSN).

Solrød Strand: Rødstjert 1 han (SAL). Ankomst til Sjælland!

Klint Sø: Lapværling 6, Bjerglærke 1 (GG).

Borreby Mose, kl. 19.10-21.05, bl.a.: Rørdrum 1 pauk., Pibesvane 2 ad., Sangsvane 1 2k, Atlingand 4 (2 par), Knarand 31, Rørhøg 6, Vandrikse 9 hørt, Havterne 4, Landsvale 5, Bysvale 2+, Digesvale 2+, Skægmejse 4+, Stær 1000 (mini sort sol) (JK).

Stamholmen (enden af), Avedøre Holme: Sortrygget Hvid Vipstjert 1 han rst. kl. 12.50 (SKAT).

Sømosen, Herlev: Pungmejse 2 (par) i fuld aktivitet ved reden (kl. 19,15), Sorthalset Lappedykker 7, Gråstrubet Lappedykker 2, Toppet Lappedykker 1, Lille Lappedykker 1, Krikand 1 par, Taffeland 7, Skeand 4, Dobbeltbekassin 14 lettende fra mosen og flyve rundt i samlet flok før end de landede igen, Rørspurv 2, Ringdrossel 1 (kl. 19,30) (JD).

Kolle Kolle, Furesø: Isfugl 1, Sortand 4 rst., Misteldrossel 6 rst. (JE).

Gødstrup Sø (østlige Holmegaard Mose), kl. 11-13.30: Havørn 1 imm. rst., Atlingand 1 hun + 2 hanner, Krikand 25 rst., Skeand 5 rst, Spidsand 1 par (BTu).

Strødam, kl. 13.30-15.30: Knopsvane 3 par, Fiskeørn 2, Rørhøg 2, Svaleklire 2, Landsvale 3, Bysvale 1 (VeH).

Faurholm Voldgrav, kl. 15.45-16.45: Knarand 2, Hvinand 2, Pibeand 14, Gravand 2, Svaleklire 1, Mudderklire 2 (VeH).

Holte Midtpunkt, kl. 10-12: Fiskeørn 2 NØ, Fjeldvåge 2 NØ, Trane 31 Ø, Hætte/Stormmåge 8-900 Ø, Skovpiber 1 Ø (MKH).

Markedsstræde, Hillerød: 34 Silkehaler (FKj).

Strandgade, Christianshavn: Silkehale ca. 50 kl. 12.30 (HSL).

Slotsgade 25, Hillerød: Silkehale 36 kl. 10.35 (VeH).

Grønnemose Allé: [Lille Snegås] 1 2k kl. 07.17+14.16-? (RS, ABK).

Amager Strand, træk Nø 8.20-12.30: Fiskeørn 5, Dværgfalk 1, Ringdue 210, Huldue 1, Hvid Vipstjert 15 + 48 rst, Skovpiber 5, Engpiber 340, Lansvale 1 rst, Bysvale 4 rst, Bog-/Kvækerfinke 6200, Kernebider 25 rst (PSJ).

Dalby Huse: Strandskade 43, Stor Præstekrave 4, Dværgterne 1, Havterne 9 (MMH).

Kyndby Vig: Sangsvane 1 ad., Spidsand 5 (MMH).

Farum Midtpunkt, kl. 22.25-23.05: Sortand 3 flokke hørt trk (TV).

 

Torsdag 18. april 2002

Vaserne, kl. 8.30: Vandrikse 2 kaldende, Silkehale 1 hørt ved fugletårnet, Vindrossel 2 kvidrekor à 20-30 fugle (TV).

Grønnemose Allé: [Lille Snegås] 1 2k kl. 09.11-?, Sildemåge 3, Skægmejse 5, Løvsanger 1 (RS).

Køge Sydstrand: Fiskeørn 1 kl. 8.15 trk. NØ (DRe).

Sydvest Pynten, Amager: Lille Præstekrave 1, Storspove 54, Svaleklire 20, Havterne 31 trk. + 3 rst., Mosehornugle 1, Landsvale 2, Stenpikker (PB).

Brøndby Strand, kl. 16.45-18.05: Pibeand ~25 (Holmesø + Køge Bugt), Toppet Skallesluger ~20 (Køge Bugt), Sorthovedet Måge 1 (Østø i Holmesø), Splitterne 30+ (Vestø i Holmesø + Køge Bugt) (SLi).

 

Onsdag 17. april 2002

Stationspladsen, Faxe Ladeplads: Gulirisk 1 syng. kl. 13 (JFa).

Klint sø: Lapværling 12 rst. (GG via TA).

Grønnemose Allé: [Lille Snegås] 1 2k kl. 17 (LP).

 

Tirsdag 16. april 2002

Smør- og Fedtmosen: Pungmejse 1 (FDE).

Sømosen: Sorthalset Lappedykker 4, Pungmejse 2 (SAL).

Utterslev Mose: Løvsanger 1 syng. (SAL).

Ølsemagle Revle: Gravand 142, Krikand 230, Gråand 150, Pibeand 210, Spidsand 44, Troldand 270, Hvinand 80, Stor Skallesluger 2, Strandskade 10, Stor Præstekrave 12, Rødben 72, Dværgterne 1, Splitterne 28 (SAL).

Strødam Engsø, kl. 16.50-18.30 i regn: Gråstrubet Lappedykker 1, Grågås ~20, Gravand 1, Knarand 3, Krikand ~30, Taffeland ~10, Rørhøg 1 hun, Musvåge 1, Vandrikse 2 hørt, Vibe ~20, Dobbeltbekkasin 2, Rødben 1, Hvid Vipstjert ~5, Rørspurv 2 (SLi).

Solbjerg Engsø, kl. 18.40-18.50: Grågås familie med 8 gæslinger (de første jeg ser i år), Strandskade 2, Rødben 2 (SLi).

Klydesøen, Vestamager: Vandrefalk 1, Knarand 14, Atlingand 9, Ringdrossel 1 (RS).

 

Mandag 15. april 2002

Præstø Fed Havn: Nordisk Lappedykker 1 sodr. rst. i kl. 13.30, Hvinand 35 rst., Stor Skallesluger 2 par rst. (BTu).

Lejsø: Dværgterne 3 kl. 17.00 (HBr).

Maglemose, 2km nord for Fløng, vestlige del kl. 8.05-8.40: Gråstrubet Lappedykker 2 par, Knopsvane 1, Gråand 6, Krikand 35, Blishøne 26, Strandskade 1, Rødben 1, Dobbeltbekkasin 25 (KHA).

Vestamager, Klydedesø: Vandrefalk 1 juv. hun kl. 13.15-? (pbj, arh).

Alsønderup Enge, kl. 07.45-11.20: Toppet Lappedykker 9, Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 7, Knopsvane 7, Grågås 31, Gravand 3, Gråand 39, Knarand 4, Spidsand 2, Skeand 3, Pibeand 157, Krikand 19, Taffeland 21, Troldand 207, Hvinand 7, Rørhøg 1, Musvåge 3, Tårnfalk 1, Strandskade 3, Vibe 5, Rødben 2, Svartbag 16, Hvid Vipstjert 1, Sjagger 4, Solsort 10, Ravn 1 (FKj).

Sortedamssøen, Østerbro: [Lille Snegås] 1 2k (ABK, NBE).

Ordrup Næs 16.40-19-.00: Sortstrubet Lom 1r, Rødstrubet Lom 2r+1ø, Gråstrubet Lappedykker 30, Sortand 150, Fløjlsand 50, Ederfugl 25+, Havlit 25, Tejst 1 sdr. (JK).

Sanddobberne, kl. 19.15-19.55: Gråstrubet Lappedykker 10, Toppet Lappedykker 2, Strandskade 35, Klyde 2, Almindelig Ryle 15, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 1 (JK).

Solrød Strand: Silkehale 20 (SAL).

 

Søndag 14. april 2002

Ishøj Landsby: Hærfugl 1 formiddag, have udmod markerne i nordlige del af byen (Ib Pedersen via Jannik Hansen).

Søborg "sø": bl.a. Rørhøg 1 han rst., Lille Præstekrave 1 rst., Sortrygget Hvid Vipstjert 1 han rst., Gul Vipstjert 1 han flava rst. (JAHC). Årets første Gul Vipstjert!

Lejodde: Klyde 49, Stor Kobbersneppe 2 par, Stenvender 1, Splitterne 2, Dværgterne 1 (JBe).

Klarskov: Nordisk Lappedykker 2 (par) Storebælt (JBe).

Valsølille sø kl 14.00: Rørdrum 2 paukende (OGc)

Gilleleje, træk kl. 7.00-11.00: Ederfugl 88, Rørhøg 1 ad. hun, Spurvehøg 5, Fjeldvåge 2 ad. hanner, Storspove 5, Jernspurv 25, Misteldrossel 3, Engpiber 118, Skovpiber 1, Hvid Vipstjert 13, Hvidvinget Korsnæb 1 han, Lille Korsnæb 4, Bogfinke 6.500 (KMO,HKa,MJo).

Sømosen, Ballerup: Lille Lappedykker 3, Sorthalset Lappedykker 4, Gråstrubet Lappedykker 3, Atlingand 1 han, Skeand 4, Sorthovedet Måge 1 ad., Pungmejse 1 han redebyggende + 1 rede (KMO, HKa, MJo).

Præstemosen (Farum Vest): Lille Flagspætte 1 tromm. 13.30 i østenden (TV).

Køge havn og Sydstrand : Krikand 8, Skeand 4, Pibeand 64, Knarand 2, Lille Præstekrave 1, Skærpiber 1, Hvid Vipstjert 17, Stenpikker 2, Husrødstjert 8 syng. + 1, Gransanger 10 (SAL).

Klydesø, Vestamager, kl. 10.30-11.30: Bl.a. Atlingand 1 par, Stor Spove 28 trk. Ø, Brushane 1, Rørsanger 1 (Hejresø) (JJM). Årets første Rørsanger og den tidligste nogensinde på Sjælland, da den slår den hidtil tidligste fra 1996 med 2 dage!

Gurre: Rørdrum 1 pauk. øst delen, Rørhøg 1, Sorthalset Lappedykker 2 rst. (KFL).

Nivå, kl. 7.30-8.30: Rødben 1, Skærpiber 1, Tornirisk 1 (NHHN mfl.).

Strødam Engsø, kl. 10.00-11.30: Grågås 30+, Knarand 1 par, Rørhøg 1 par (NHHN mfl.).

Holløse Bredning, kl. 12.00-14.00: Gråstrubet Lappedykker 4, Grågås 30+, Stor Præstekrave 1, Dobbeltbekkasin 1, Skeand 10+, Vandrefalk 1 trk. Ø (kl. 13.32) (NHHN mfl.).

Sortedamssøen, Østerbro: [Lille Snegås] 1 2k uden ringe (AEC, TEO, RS). BURFUGL!!!

Fed Havn, Præstø Fed: Nordisk Lappedykker 1 sodr. rst. kl. 12.30-? (Mwk).

Præstø Fed: Nordisk Lap. (ud for havnen) ej genfundet 13.20-14.00, Fløjlsand 2 rst. (MMH).

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker 2 (MMH).

Ulstrup Mose, Gørlev: Pungmejse 2 redebyggende kl. 8.00 (JST).

Tamosen/ Suserup, kl. 9.00- 11.30: Toppet lappedykker 30, Skarv 5, Fiskehejre 4, Grågæs 2, Gravænder 20, Krikænder 40 , Pibeand 1, Gråænder 40, Atlingand 1, Skeand 6, Taffeland 6, Troldand 60, Hvinand 2, Lille skallesluger 3, Rørhøg 1 par, Fiskeørn 1, Blishøns 90, Strandskade 2, Vibe 20, Dobbeltbekkasin 8, Skovsneppe 2, Svaleklire 1, Svartbag 1, Huldue 4, Isfugl 1, Stor flagspætte 1, Jernspurv, Rødhals 1, Sangdrossel 5, Vindrossel 2, Gransanger +, Sortmejse +, Spætmejse 3, Skovskader 4, Dompap 2, Kærnebider 1, Rørspurv 2 (INi).

Hagbartshøj, kl. 13.00-14.00: Gravænder 4, Grågæs 20, Krikænder 6, Rørhøg 1 par, Fjeldvåge 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Agerhøne 50, Grønbebet rørhøne 1, Strandskade 4, Viber 18, Dobbeltbekkasin 20, Skovsneppe 6, , Rødben 12, Sjagger 24, Sangdrossel 2, Kvækerfinker 100, Grønirisk, 200, Tornirisk 100, Rørspurv 6, Bomlærke 4 (INi).

Selsø, kl. 16.45-17.30: Lille Præstekrave 1, Klyde 62, Atlingand 5, Knarand 2, Spidsand 7 (AV).

 

Lørdag 13. april 2002

Sømosen, Ballerup: Pungmejse 4, Skægmejse 2, Sorthovedet Måsge 1 ad., Sorthalset Lappedykker 6, Lille Lappedykker 4, Bramgås 1 (HH).

Selsø: Landsvale 1 kl. 9.45 (GVJ).

Strøby Enge, Kirkestien: Atlingand 1 spil., Agerhøne 4, Vandrikse 2 spil., Dobbeltbekkasin 5 spil. + 2 (SAL).

Fællesskoven, Stevns: Skeand 4, Spidsand 2, Krikand 8, Pibeand 12, Stor Skallesluger 4 hanner 3 hunner, Strandskade 6 rst. 34 trk., Svaleklire 2, Jernspurv 12, Rødhals 19, Sangdrossel 13, Munk 1 han, Gransanger 7 syng. + 1, Lille Gråsisken 1 (SAL).

Rødvig havn: Havlit 15, Husrødstjert 2 syng. (SAL).

Codan Gummi, Køge: Sorthovedet Måge 1 ad. (SAL).

Holmesø: Sorthovedet Måge 1 3k kl. 16.30-? (RS, LAB).

Borreby Mose (9.20-10.50). Gråstrubet Lappedykker 8, Grågås 80 (første par med unger), Gravand 40, Pibeand 390, Krikand 215, Knarand 9, Atlingand 3, Skeand 40, Taffeland 5, Troldand 365, Klyde 84, Stor Kobbersneppe 15, Brushane 5 (KMO).

Vejlen, Reersø: Bramgås 41, Krikand 40, Storspove 9, Almindelig Ryle 120 (KMO).

Tissø: Sortrygget Hvid Vipstjert 1 sydsiden 3-400 m. vest for lirken (KMO).

Lille Åmose (engene nedenfor Saras hus): Grågås 55, Pibeand 430, Krikand 450, Spidsand 60, Skeand 20, Rørhøg 1 par (KMO).

Store Kattinge Sø kl. 14.30: Lille Skallesluger 1 (hun), Vindrossel 1 (MJ).

Bognæs kl. 15.00-17.30: Musvåge 1, Spurvehøg 2, Klyde 4, Stor Præstekrave 3, Almindelig Ryle 60+, Rødben 20+, Dobbeltbekkasin 1, Engpiber 1, Stor Flagspætte 1 (hun), Træløber 1, Tornirisk 1 (MJ).

Tystrup Sø (N-enden) 19.10-21.00: Svaleklire 1, Skovsneppe 2-3 spill., Vandrikse 2, Mosehornugle 1, Natugle 1 m + 1 f, Bjergvipstjert 1 syng., Træløber 2, Korttået Træløber 1, træløber sp 1 (sands Korttået). (JK).

Klydesøen, Vestamager: Vandrefalk 1 kl. 16.00-? (lyshovedet) (TEO, LaJ).

Kolle-kolle, Furesø: Isfugl 2, Nordisk Lappedykker 1 (HH).

Hulemose Sø, Nyråd: Landsvale 2 kl. 13.00-? (az).

Skarresø, syd: Havørn 2 kl. 9.25 (BH).

 

Fredag 12. april 2002

Sydvestpynten: Dværgterne 1 rst. (TMK). Ankomst til Sjælland!

Sømosen: Sorthalset Lappedykker 1, Skeand 1 han, Krikand 6, Grågås 15, Pungmejse 4 (MBH). 2 Pungmejsehanner blev set og hørt i krattet ved bådebroen på nordsiden og 2 blev hørt fra fugletårnet på sydsiden.

Klausdalsbrovej: Silkehale 8 (MBH)

Skovhusegade 14, Stensved: Hærfugl 1 (4. dag) (JBH).

Ulstrup Mose, Gørlev: Mosehornsugle 1 9.00 (RBøL)

Vaserne omkring 8.30: Strandskade 1 op fra rst ved fugletårnet, Lille Flagspætte 1 par fou, hun syng, omkring vestenden af Chr. Winthers Sti (TV)

Gundsømagle Sø: Bramgås 1 8.40-8.50 ved V fugletårn (CMG)

Holmesø, Brøndby Strand: Lille Skallesluger 1 hun, Sorthovedet Måge 1 3k (optrådte aggresivt i Hættemåge-kolonien), Splitterne 23 (MMH).

Svogerslev Sø kl. 15.00-17.00: Atlingand 2 (han+hun), Fiskeørn 1, Tårnfalk 2, Dobbeltbekkasin 1, Rørspurv 2 (MJ).

Espergærde, søbækken mellem egegården og kofoed anchersvej: Vandstær 1 kl. 13 + 17.30 + 19 (NHHN).

Præstø Fed, kl. 10.00-13.00: Enkeltbekkasin 1 rst., Hvidklire 1 trk. (JHC).

Præstø Fed, kl. 6.30-10.30: Fiskeørn 1 trk. N kl. 9.15, Spurvehøg 7 trk. N, Svaleklire 1 fløj N, Ringdrossel 3 rst., Misteldrossel 10 trk. N (BTu, NLi).

Søndersøskolen, Værløse: Silkehale 65 (JeEr).

Gilbjerg Hoved: Skovpiber 1, Digesvale 1, Lapværling 1 (MKH).

 

Torsdag 11. april 2002

Hellebæk: 09.30 - 16.20: Havørn 1 3-4k 11.20 -11.25, Blå Kærhøg 1 ad han, Fiskeørn 3, Atlingand 1 han + hun rst, Ravn 1 rst. (JHA, JTM, STS, HHS m. fl.)

Kongelunden, Hejresø og Klydesø, kl. 09.00-13.00: Lille Lappedykker hørtes, Gråstrubet Lappedykker 12, Toppet Lappedykker 7, Skarv, Fiskehejre, Knopsvane 57, Grågås 22, Gravand 6, Gråand, Spidsænder ca. 20, Atlingand 4, Krikand ca. 150, Knarand 8, Skeænder ca. 20, Taffeland 13, Troldand 400, Bjergand 27, Ederfugl 4, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 1, Lille Skallesluger 1, Rørhøg 1, Strandskade 2, Vibe, Rødben (FKj.)

Gilbjerg Hoved 7.00-10.30: Fiskeørn 1, Spurvehøg 7, Ringdue 680, Mosehornugle 1 rst., Engpiber 70, Jernspurv 22, Ringdrossel 1 + 1 rst, Husskade 6, Stær 45, Bog/Kvæker 8600, Tornirisk 105, Gråsisken 87, Stillits 45, Grønsisken 140, Dompap 6 (MKH, VeH).

Keldsvej, Grib Skov 11.00: Sangdrossel 50, Vindrossel 30, Misteldrossel 2, Kernebider 6 (MKH)

Ølsemagle Revle: Gravand 132, Gråand 300, Krikand 510, Spidsand 24, Pibeand 180, Hvinand 80, Klyde 5, Strandskade 8, Stor Præstekrave 36, Rødben 66, Alm. Ryle 1, Splitterne 24 (SAL).

Melby Overdrev: kl. 12.30 -14: Fiskeørn 2,  Spurvehøg 5,  Duehøg 1,  Tårnfalk 2,  Sortspætte 1, Hedelærke 1 par, Korsnæb 1 (VeH).

Hesselbjerg Rågeleje, kl. 12-15: Fjeldvåge 8, Fiskeørn 5, Vandrefalk 1, Dværgfalk 2, Spurvehøg 66 (IHO, JeEr).

Holløse Bredning  kl 14½-15½: Skeand 45,  Spidsand 5,  Knarand 4 (VeH).
 

Præstø Fed, kl. 6.30-11.00: Toppet Lappedykker 12 rst., Gråstrubet Lappedykker 3 rst. + 2 N, Fiskeørn 1 trk. N kl. 10.12, Rørhøg 2 hanner N + 1 han rst., Blå Kærhøg 1 han trk. N, Splitterne 5 trk. NØ, Dværgmåge 2 ad. + 1 2K rst., Ringdrossel 1 han trk N, Hedelærke 1 rst., Stor Korsnæb 12 rst. (BTu, NLi).

Farum Sø / Sækken 13.00-14.45: Toppet Lappedykker 30, Vandrikse 2, Huldue 1 kurr. (JK).

Brøndby Strand 15.15-15.45: Lille Skallesluger 1 hun, Sorthovedet Måge 1 3K (JK).

Bromme Maglesø: Havørn 2 (ad + subad.) kl. 1845-1900 derefter syd (ARo).

 

Onsdag 10. april 2002

Hellebæk, kl. 09.10-17.20: Havørn 1 kl. 16.10, Fiskeørn 13, Rørhøg 2, Blå Kærhøg 4, Rød Glente1, Fjeldvåge 14, Spurvehøg 39, Trane 7, Atlingand 3 rst, Ravn 2 rst, Kernebider 1 rst. Imodsætning til de foregående dage trak Fiskeørnene idag på en mere publikumsvenlig højde. (JHA, JTM, STS, HHS m. fl.).

Borreby Mose 15.30-17.00: bl.a. Grågås 8 pull, Atlingand 3 m + 2 f. (MCB, JK).

Bolund/Roskilde, kl. 9.00-10.30 (udvalgte arter): Klyde 4, Stor Præstekrave 10, Rødben 3, Hvidklire 1, Engpiber 10+, Hvid Vipstjert 5 (MJ). Ankomst af Hvidklire til Sjælland.

Ishøj Landsby: Ringdrossel 1 han (SAL).

Holløse bredning: Bla. Sorthalset Lappedykker 1, Spidsand 4, Skeand 50+, Knarand 3, Atlingand 8 (6m+2f), Rød Glente 1 trk. (JAHC).

Arresø (obs. fra Annisse Kirke): Havørn 1 slog and/blishøne og gik til rast ved Lille Lyngby mose, Rørhøg 2 rst. (JAHC)

Gilbjerg: Sortstrubet Bynkefugl forsat på plads (JAHC)

Motorring 3/Jyllingevej: 1 fiskeørn 7.12 NtØ (KEA)

Ørestaden: Sortrygget Hvid Vipstjert 1 2k hun stationær ved betonkanalerne (LaJ).

Vestamager, Klydesø: Vandrefalk 1 ad. rst. kl. 11.15-? (pbj).

 

Tirsdag 9. april 2002

Tryggevælde Ådal: Hvid Stork 1 (Dagbladet Køge via SAL).

Kongelunden, Hejresøen/Køge bugt, kl. 17.30-18.30: Blå Kærhøg 1 hun, Gråstrubet Lappedykker 10, Strandskade 2, Rødben 8, Toppet Skallesluger 4, Hvinand 2 (MKA, MHHH & MHH).

Gilbjerg 7.00-10.00: Sangsvane 6, Fjeldvåge 2, Spurvehøg 22, Huldue 2, Ringdue 2200, Engpiber 40, Misteldrossel 25, Bog/Kvæker 17000, Dompap 12, Lille korsnæb 59, Laplandsværling 2 (KHA).

Gilbjerghoved: Sortstrubet Bynkefugl 1 2k han 12.40-? (ABB, LPe, JJ).

Halleby Åmose (N f Tissø) 6.25-7.50: Pibeand 225, Krikand 390, Spidsand 159, Skeand 57, Atlingand 10 (6m + 4f), Troldand 75, Taffeland 25, Dobbeltbekkasin 2 spillende + 10. (JK). Stor sjællandsk iagttagelse af Atlingænder.

Hellebæk 09.20 -16.30: Fiskeørn 10, Musvåge 15, Spurvehøg 10, Rørhøg 1, brun + 2-3 rst., Blå Kærhøg 1 ad han + 1 Brun rst., Rød Glente 1 rst., Duehøg 1 rst., Stenpikker 1 rst., Stor Tornskade 1 rst. (JHA, STS, HHS m. fl.).

Køgebugt Strandpark: Lille Skallesluger 1 hun, Sorthovedet Måge 1 3k (RR).

Stubben, Københavns Nordhavn: Mosehornugle 1 20.35-? (AnP).

Sømosen: Sorthalset Lappedykker 4, Bramgås 1, Skægmejse 3, Pungmejse 2 (HH).

Valsølille Sø kl.18.30: Rørdrum 2 paukende, Mudderklire 1 (OGC).

 

Mandag 8. april 2002

Farum Sø: Nordisk Lappedykker 1 rst. kl. 8.08 + -12.10-12.35-? (ses fra Søvej, Farum siden) (svømmede til sidst mod Farum-siden, derefter mod øst-enden af søen, d.v.s. området ud for Klaus Nars Sti / Skovvængets Alle) (JE, SLi).

Furesø, Store Kalv: kl. 19: Ederfugl 2 (han og hun) R ! (JBR).

Gl. Havdrup mose 8.00-9.00: Gråstrubet lappedykker 7, Grågås 95, Skeand 6, Krikand 20, Rørhøg, 3, Rødben 7, Brushøns 2 (HBr, KHA).

Hellebæk, kl. 9.30-16.20: Vandrefalk 1 ad. hun kredsede kl. 11.35-11.40 derefter NØ, Musvåge 48, Fjeldvåge 6, Rørhøg 3 (2 brune, 1 ad han), Blå Kærhøg 1 brun, Spurvehøg 25, Fiskeørn 13, Rød Glente 1 + 1-2 rst., Svaleklire 1, Duehøg 1 rst, Stor Tornskade 1 rst (JHA, LAP, STS, HHS).

Strøby Egede 12.00-13.00: Havlit 20 rst sodr, Trane 12 NØ, Stenpikker 1 (HBr, KHA).

Sømosen, Ballerup: Pungmejse 1 han, Sorthalset Lappedykker 7 (JE).

Tystrup Sø: Fiskeørn 1 til overnatning v. Kongskilde. (JK).

Alsønderup Enge, kl. 07.55-11.45: Sorthalset Lappedykker 1, Lille Lappedykker 2, Toppet Lappedykker 9, Gråstrubet Lappedykker 1, Fiskehejre 9, Knopsvane 5, Grågås 20, Gravand 3, Gråand 33, Knarand 2, Skeand 1, Pibeand 278, Krikand 41, Taffeland 5, Troldand 238, Hvinand 9, Fiskeørn 1, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Strandskade 2, Vibe 12, Rødben 4, Skovsneppe 1, Sangdrossel 3, Misteldrossel 5, Vindrossel 6, Bjergirisk ca. 30 (FKj).

Danstrup Hegn og sø N for vestlig del af skoven: Lille Præstekrave 3, Sortspætte 1 (KCH).

Gurre Sø: Rørdrum 1 paukende (Sydside af søen), Rørhøg 1 han (KCH).

 

Søndag 7. april 2002

Helsingør Statshavn (Færgehavn): Gråmåge 1 2k kl. 15.40-15.55 fulgte lystfiskerkutter ind og lagde sig på vandet ud for havnen (JAHC).

Klydesøen (syd), Amager: Dværggås 1 rst. kl. -15.30- med Bramgæs (ben ikke set). Trak Ø kl. 18.40 (MFJ, MF, PSJ, IJ).

Klydesøen 14.30-17: Dværggås 1 ad (gemte sig i bramgåseflok), Bramgås 78, Knarand 8han + 6 hun, Spidsand 9 han + 5hun, Atlingand 3 par, Skeand 2 par, Rørhøg 1 han + 1 juv, Vandrefalk 1 juv, Stor Præstekrave 4, Brushane 6, Stor Regnspove 1 (KBL).

Farum Sø: Nordisk Lappedykker 1 rst. kl. 6.45-12.10-18.30-? (ses fra Søvej, Farum siden), Toppet Lappedykker 20 (SLi, GH, SKR, JBJ).

Hesbjerg, Gilleleje, kl. 12.00-17.00: Rørhøg 4, Blå Kærhøg 3, Spurvehøg 45, Musvåge 27, Fjeldvåge 31, Dværgfalk 1, Trane 1+12+2 (PEP).

Vaserne, kl. 9.00-11.30: Lille Flagspætte 1 han, Vindrossel 100+ (njl).

Tryggevælde Ådal, Strøby Kirke: Havørn 1 2K fou. kl. 11.50-12.10 (DRe).

Kollokolle, Furesø: Isfugl 1 han rst. (JE).

Ølsemagle Revle: Gravand 126, Krikand 360, Gråand 250, Spidsand 28, Knarand 2, Pibeand 80, Troldand 260, Hvinand 120, Stor Skallesluger 7, Toppet Skallesluger 120, Vandrikse 1, Strandskade 24, Stor Præstekrave 46, Rødben 122, Alm. Ryle 1, Klyde 3, Splitterne 10 (SAL).

Køge Å, Skovhusvænge: Huldue 1 kurr., Bjergvipstjert 1 par (SAL).

Lille Esbønderup, Danstrup Hegn, kl. 15.30-17.30: Gråstrubet Lappedykker 2, Gravand 4, Lille præstekrave 4, Trane 10 + 5 + 3 + 3, Misteldrossel 2, Hvid Vipstjert 30+ (NHHN, OP).

Amagerfælled, kl. 7.30-10.30: Grågås 30, Trane 20 Ø 10.15, Svaleklire 1, Jernspurv 22 syng., Gransanger 30 syng., Rørspurv 15 syng., atter i år ingen Sorthalsede lappedykkere (PSJ).

Torpet Mose, kl. 1630-1900: Toppet Lappedykker 3, Skarv 6, Fiskehejre 4, Knopsvane 8, Grågås 24, Gravand 2, Gråand 18, Troldand 20, Rørhøg 1, Musvåge 1, Fiskeørn 1, Tårnfalk 2, Strandskade 10, Rødben 4, Hættemåger ca. 500, Hvide Vipstjert ca. 150 rst./fou., Sjaggere 64, Sangdrossel 1 syng., Husskader 28, Gulspurv 7, Rørspurv ca. 60 rst./fou. (INi).

Holløse Bredning, formiddag: Grågås 156, Krikand 114, Gråand 35, Troldand 59, Pibeand 16, Lille Lappedykker 1, Gråstrubet Lappedykker 8, Skeand 8, Taffeland 48, Atlingand 2, Blishøne 230, Vibe 26, Hvid Vipstjert 4 (RBJ).

Køge station: Rød Glente 1 N kl. 7.00 (TA, TWJ).

Evensø: Bramgås 50 trk. ØNØ, Fiskeørn 1 rst. (TA, TWJ).

Roneklint: Knarand 1 par, Krikand 240, Skeand 17, Troldand 1400, Bjergand 10 (TA, TWJ).

 

Lørdag 6. april 2002

Hellebæk, kl. 08.40-16.00: Vandrefalk 1, Dværgfalk 2, Fiskeørn 6, Rød Glente 2, Rørhøg 2, Musvåge 15, Spurvehøg 17, Fjeldvåge 10 ad, Trane 2 mod vest, Sortspætte 1 rst., Ravn 2 rst., Duehøg 2 rst. (GPE, HPE, HHS m. fl.).

Hesbjerg, Gilleleje, kl. 10.15-16.30: Fjeldvåge 23, Fiskeørn 1, Dværgfalk 1, Vandrefalk 2, Duehøg 1 rst., Ravn 2 rst. (PEP, AJL).

Fredensborg: Trane 6 NØ kl. 12.30 (KCH).

Køge havn og Sydstrand: Lom sp. 2 trk., Krikand 12, Skeand 4, Pibeand 12, Agerhøne 4, Strandskade 4, Stor Præstekrave 8, Lille Præstekrave 1 spil., Vibe 4, Rødben 16, Dværgmåge 4 rst., Alm. x Sortrygget Hvid Vipstjert 1 (bl.a. sortgrå ryg, men med kontrast til sort hætte, formentlig hybrid mellem de to racer), Husrødstjert 3 syng., Sangdrossel 12, Vindrossel 10, Gransanger 8 (SAL).

Alsønderup Enge: Enkeltbekkasin 1 rst., Atlingand 1 (JE).

Vaserne, kl. 9.45-13.45: Fiskeørn 2, Lille Flagspætte 2 hunner (MSN).

Tryggevælde Ådal: Havørn 1 (2K) kl. 12.05 fløj fra Strøby mod Varpelev (DRe).

Lyngby Mose: Lille flagspaette 1 rst. kl. 13.50 (BV).

Selsø (ved kirken), kl. 10.00 -11.00 (udvalgte arter): Kortnæbbet Gås 1, Spidsand 1 hun, Skeand 2 han+hun, Atlingand 1 ad. han, Klyde 2 (MTJ, MJ).

Kattinge Værk/Roskilde, kl. 15.00: Rørhøg 1 ad. han (MTJ, MJ).

Solrød Strand: Fiskeørn 2 N 14.48, Rørhøg 1 han ad. N 15.14 (SAL).

Valsølille Sø, kl. 15.30-17.00: Rørdrum 2 paukende, Grågås +200, Canadagås 7, Vindrossel +100 rst. (OGC).

 

Fredag 5. april 2002

Sømosen Herlev/Ballerup, kl. 12.30-14.45: Sorthalset Lappedykker 12 (tolv - Ny rekord for mosen), Gråstrubet Lappedykker 4, Lille Lappedykker 2 + hørt 2-3 til, Toppet Lappedykker 1, Krikand 1 par, Skeand 1 par, Taffeland 6, Troldand 20+, Grågås incl. Hybriden 50+, Vibe 2, Kernebider 1, Rørspurv 2, Duehøg kredsende 1, Spurvehøg 1, Musvåge 2 (den ene den lyse Børringe...), Grønbenet Rørhøne 10+ (JD).

Strids Mølle: Bjergvipstjert 1 par (LSm).

Lille Åmose, Søbanke Huse, kl. 11.30-13.00: Rørhøg 2, Duehøg 2, Ravn 1 (LSm).

Strødam Engsø, kl. 12.00-13.00: Knarand 2 par, Rørhøg 1 par, Mudderklire 1 ( Mark S.f. engsøen), Stor Tornskade 1, Huldue 2 (KCH).

 

Torsdag 4. april 2002

Vestskoven: Løvsanger 1 syng. om morgenen (Christian Ebbe Mortensen via. JFR). Er tidlig ankomst!

Store Kattinge Sø: Troldand 385, Lille Skallesluger 1 hun, Rørhøg 1 par + 1 ad. hun, Gransanger 2 (KMO, RS).

Selsø: Sangsvane 1 ad., Grågås 45, Spidsand 3 par, Atlingand 1 han, Krikand 25, Troldand 1.200, Stor Skalesluger 1 han, Lille Skallesluger 2 hunner, Bjergirisk 2 (KMO, RS, MMH).

Borreby Slotspark: Korttået Træløber 1 syng. (KMO, RS).

Borreby Mose (14.55-16.30): Gråstrubet Lappedykker 5, Lille Lappedykker 1, Pibesvane 2 ad., Grågås 115, Blisgås 1 ad., Pibeand 225, Knarand 4 par, Krikand 160, Skeand 25, Troldand 260, Rørhøg 2 par, Musvåge 5 trk., Stor Præstekrave 10, Dobbeltbekkasin 10, Stor Kobbersneppe 20, Islandsk Stor Kobbersneppe 1 (nu i sommerdragt), Almindelig Ryle 6, Brushane 4, Sildemåge 2 ad. (heraf 1 ren intermedius og en med blandfarve ml. intermedius og graellsii) (KMO, RS).

Holme Sø: Hybrid Troldand X Aythya (90% Troldand) 1 han, Sorthovedet Måge 1 3K sodr., Splitterne 80 ad. (KMO, RS, GG). Hvordan i alverden bestemmer man en hybrid til 90% Troldand? Info ønskes!

Sømosen: Sorthalset Lappedykker 8 (FDE).

 

Onsdag 3. april 2002

Gilbjerghoved, træk kl. 6.35-17.20 (udvalgte arter): Rød Glente 1, Rørhøg 3, Blå Kærhøg 5, Spurvehøg 108, Musvåge 22, Fjeldvåge 27, Fiskeørn 10, Tårnfalk 5, Dværgfalk 3, Trane 6, Stor Kobbersneppe 1, Svaleklire 1, Alm. Kjove 2 ad. (mørk + mellemfase), Sildemåge 3, Splitterne 1, Huldue 3, Hedelærke 1, Skærpiber 1, Bjergvipstjert 2, Silkehale 1, Ringdrossel 1, Misteldrossel 264, Stor Tornskade 1, Bog/Kvækerfinke 28.000 (5% Kvæker), Grønsisken 1400, Tornirisk 165, Bjergirisk 4, Gråsisken (Stor) 131, Lille Korsnæb 369, Dompap 31, Kærnebider 2, Rørspurv 27 (TA + 17).

Borreby Mose 6.20-8.20: Grågås 50, Kortnæbbet Gås 1, Knarand 23 (9 par + 5 hanner), Pibeand 112, Krikand 62, Spidsand 4, Atlingand 1 han, Skeand 22, Rørhøg 3, Vandrikse 6 hørt, Klyde 96, Almindelig Ryle 60, Brushane 4, Dobbeltbekkasin 16, Stor Kobbersneppe 10, Isfugl 1, Skægmejse 7 (JK).

Borreby Slotspark 8.20-9.20: Korttået Træløber 2 hørt og set (JK).

Holbæk, Nørrevang: Fiskeørn 1 ØNØ kl. 12.33 (KEA).

Sømosen Herlev/Ballerup: Sorthalset Lappedykker 5 (2+2+1), Krikand 5, Skeand 3 (JD).

Stenholt Indelukke, kl. 11.00-14.00: Lille Flagspætte 2 (1 ved Hul), Sortspætte 1 (i hul), Dobbelt Bekkasin 3, Vindrossel 30-40. (KCH).

 

Tirsdag 2. april 2002

Præstesø, Søndersø, Værløse, kl. 17.30-18.30 : Sorthalset Lappedykker 2, Landsvale 1 (JSM).

Valsølille Sø: Rørdrum 1 paukende kl. 18.00 (OGC).

Alsønderup Enge, kl. 07.55-12.00: Toppet Lappedykker 9, Fiskehejre 9, Knopsvane 8, Grågås 20, Gravand 10, Gråand 59, Knarand 1, Spidsand 1, Skeand 5, Pibeand 213, Krikand 71, Taffeland 8, Troldand 161, Hvinand 15, Fiskeørn 3, Rørhøg 1, Musvåge 4, Spurvehøg 1, Blishøne 229, Strandskade 3, Vibe 6, Rødben 2 (FKj).

Gilbjerg: Rød Glente 1 trk. + 4 rst., Fiskeørn 3, Spurvehøg 89, Bjergvipstjert 2, Stor Gråsisken 240, Lapværling 1 (KMN).

Hellebæk 14.20 - 17.30 Rød Glente 2, Sort Glente 1, Rørhøg 1, Fiskeørn 1, Dværgfalk 1, Trane 17 (KCh). Første Sorte Glente på Sjælland i 2002.

Herredsvejen, Hillerød: Rød Glente 2 træk kl. 08.00 (RT).

Hesbjerg, Gilleleje, træk.0900-1800: Rød Glente 4, Rørhøg 3 ad.han+6 ad.hun, Blå K ærhøg 3ad.han+3 brune, Musvåge 205, Spurvehøg 154, Fjeldvåge 15, Fiskeørn 7, Tårnfalk 3, Hjejle 42, Sjagger 3200, Misteldrossel 59, Stor Tornskade 1, Laplandsværling 1. Mosehornugle 3 rast. (PEP m.fl.).

Klydesøen, Vestamager: Dværgfalk 1, Vandrefalk 1, Atlingand 4, Stor Præstekrave 12 (PBj).

Korsør Station: Trane 1 SØ 07.05 (MSN).

Køgebugt Strandpark: Sorthovedet Måge 1 3k (RR).

Lille Åmose, Søbanke Huse 13.15-15.05: Havørn 1 subad.(OR)

Melby Overdrev 17.45-?: Stenpikker 1, Stor Tornskade 1 (JHN).

Slagelse, motorvej Ø for Slagelse: Kongeørn 1 imm. 11.15 (JBK).

Sømosen, Ballerup: Sorthalset Lappedykker 3 (AHA).

Vaserne: Silkehale 12 rst. (TV).

Zoologisk Museum, København: Trane 10 N 14.20 + 6 N kl. 14.35 (JJM).

Ørestaden: Sortrygget Hvid Vipstjert 1 hun 08.00-? (LaJ).

 

Mandag 1. april 2002

Holsteinborg Nor: Hav/Fjordterne 1 (LSm).

Alsønderup Enge: Havørn 1 imm. (LVH, KD).

Gilbjerghoved: Rød Glente 2 rst., Fiskeørn 1, Vandrefalk 1, Bjergvipstjert 2, Stor Tornskade 2, Lapværling (KMN).

Helgoland, Amager: Snegås 1 (JTC). Fuglen rastede med to Knopsvaner.

Hellebæk 14.30-17.15 Rød Glente 2, Duehøg 1, Fjeldvåge 3, Havørn 2, Rørhøg 1, Fiskeørn 1, (om formiddagen også Vandrefalk og Dværgfalk) Trane 12, Svaleklire 1, Silkehale 10+, Stor Tornskade 1 (KCh).

Hesbjerg, Gilleleje.Træk mod NØ: Musvøge 98, Spurvehøg 24, Blå Kærhøg 1ad.han, Fjeldvåge 2ad hun, Tårnfalk 2, Trane 5, Duehøg 1,2k. rast (PEP m.fl.).

Køgebugt Strandpark: Sorthovedet Måge 1 3k (RR).

Lejodde 8.45-12.00: Grågås 15, Gravand 29, Pibeand 77, Knarand 5, Krikand 57, Gråand 10+, Spidsand 6, Skeand 14, Ederfugl 10 N, Sortand 8S, Fløjlsand 1S, Toppet Skallesluger 10+, Musvåge 2 TF, Strandskade 30, Klyde 46, Stor Præstekrave 10+, Hjejle 5, Vibe 25+, Almindelig Ryle 100, Brushane 2, Dobbeltbekkasin 7, Lille Kobbersneppe 7 SV, Stor Kobbersneppe 8, Storspove 1, Rødben 25+, Splitterne 3, Stenpikker 2 hanner, Stor Tornskade 1. (JK). Første Stenpikkere på Sjælland i 2002?

Ringsted, 14.10: Trane 5 trk N (EMM).

Rusland ved Tegners museum : Hedelærke 1 syng., Rørhøg 1 trk. (Al).

Selsø: Atlingand 1 han (JE, NYE).

Værløse: Havørn 1 ad. N 14.30 (UDA).

Ølsemagle Revle: Mudderklire 1 rst. 12.20-? (LGM, TKo). Første fund på Sjælland i 2002. En meget tidlig iagttagelse.

 




Karmoisinfinke, Marokko 26. december 2017 Foto: Bjørn Frikke

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.058 sek.
til toppen