Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Hjælp til bestemmelse, Kina 9. maj 2008 Foto: Arne Volf


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Jens Søgaard Hansen

Marts 2002

Observatører

Søndag 31. marts 2002

Stubben, Københavns Nordhavn: Enkeltbekkasin 1 rst. (HAG, AEC, ABK).

Ølsemagle Revle: Toppet Lappedykker 20, Lille Lappedykker 1, Knopsvane 33, Gravand 162, Gråand 350, Krikand 240, Pibeand 390, Spidand 14, Troldand 240, Taffeland 1, Hvinand 80, Stor Skallesluger 3, Toppet Skallesluger 120, Rørhøg 1 hun ad., Vandrikse 1 spil, Blishøne 220, Strandskade 18, Stor Præstekrave 33, Lille Præstekrave 1, Vibe 1, Hjejle 2, Rødben 118, Alm. Ryle 16, Klyde 13, Skærpiber 1, Hvid Vipstjert 8, Stor Gråsisken 1, Tornirisk 16, Rørspurv 18 (SAL). Ankomst til Sjælland (og Danmark?) af Lille Præstekrave ca. 1 til 2 uger tidligere end normalt!

Klydesøen 14.15-16.30: Knarand 5par, Spidsand 14han+10hun, Atlingand 1han, Skeand 4han +3hun, Bjergand 12han+17hun, Lille Skallesluger 1han+1hun, Duehøg 1, Vandrefalk 1 (Da Duehøgen kommer flyvende, går Vandrefalken, der har siddet på en pæl, i luften og møder den), Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Vibe 60, Almindelig Ryle 8, Brushane 5, Dobbeltbekkasin 1, Rødben 13, Skægmejse 3 (KBL).

Borreby Mose: Spidsand 1, Atlingand 1 (SLi).

Lejodde/Lejsø (lidt tyndt): Gravand 11, Pibeand 25, Krikand 5, Skeand 5, Agerhøne 3, Strandskade 20, Klyde 18, Stor Præstekrave 10, Vibe talrig, Almindelig Ryle 40, Stor Regnspove 1, Rødben 30, Engpiber 5, Hvid Vipstjert 2 (SLi).Sømosen Herlev/Ballerup: Sorthalset Lappedykker 4 (2 par), Lille Lappedykker 1 + hørt 2-3 mere, Strandskade 1, Skarv 1, Krikand 4 han+2hun, Skeand et par, Vibe 2, Rørspurv 5+, Musvåge 2, Tårnfalk 1, Grågås 30+ (JD).

Codan Gummi, Køge: Sorthovedet Måge 1 ad. (SAL).

Køgebugt Strandpark: Sorthovedet Måge 1 3k (RR).

Bregentved: Huldue 1 kurr. + 1, Korttået Træløber 1 syng. + 1 (SAL).

Gisselfeld: Huldue 2 kurr., Gransanger 6 syng., Rødtoppet Fuglekonge 1 han kald. (SAL).

Hesede Skov, Paradishaven: Vindrossel 10, men ingen fuglekonger (SAL).

Vaserne 8.45-12.00: Vandrikse 2, Huldue 2, Stor Flagspætte 6+, Lille Flagspætte 2 hanner trommende (1 naturcentret + 1 v bænken 150 m. Vf Dumpedalsrenden). (MCB, JK).

 

Lørdag 30. marts 2002

Omø, Mosen: Gråstrubet Lappedykker 3 par, Grågås ca. 50, Gravand 18, Knarand 11, Spidsand 13, Skeand 7, Pibeand 4, Krikand ca. 60, Atlingand 1 par, Blishøne 115, Strandskade ca. 10, Stor Præstekrave 1 par, Hjejle ca. 650, Vibe ca. 50, Alm. Ryle 1, Rødben 12, Dobbeltbekkasin 21, Hvidvinget Måge 2-3K. Mågen blev set flere gange i løbet af påsken forskellige steder på øen, hvor den især færdedes på pløjemarker sammen med flokke af Hætte-, Storm- og Sølvmåger (CR).

Tårnborgparken Korsør: Korttået Træløber 2 syngende (SLi).

Bløden, Rissø: Sorthovedet Måge 1 ad. sodr. rst. kl. 13.00-13.30-? (3. år) (JSH, LL).

Utterslev Mose, Langholmen (del 2): Skovsneppe 1 kl. 13.52 slået af spurvehøg , som fortrak uden byttet (KAP).

Herfølge: Trane 12 kl. 17.40 trk.V (JoBE).

Tryggevælde Ådal, Strøby Enge fugletårn (sen eftermiddag): Krikand 200, Havørn 1-2K jagende over engen, Vandrikse 4, Dobbeltbekkasin 23, Skægmejse 2 (MMH).

Hellebæk, kl. 08.20-16.00: Vandrefalk 1, Fjeldvåge 7 (6 ad.), Musvåge 157, Spurvehøg 43, Rørhøg 3, Fiskeørn 1, Rød Glente 1 TF, Trane 25 (4 + 16 + 5) (HPE, GPE, FEN, OSC, SØS, HHS, MH).

Køge havn og Sydstrand: Skeand 2, Krikand 6, Spidsand 1, Havlit 20, Svaleklire 1, Hvid Vipstjert 19, Jernspurv 14, Husrødstjert 1, Sangdrossel 22, Misteldrossel 1, Gransanger 6, Lille Gråsisken 1, Lille Korsnæb 1 (SAL).

Galbuen, Hovvig, Rørvig: Bjergpiber 1 sodr. rst. kl. 12.30-? (JHC, AT CEP + 10).

Hillerød centrum: Rød Glente 2 trk. N kl. 12.25 (JR).

Vestamager klydesø, kl. 11.30: Havlit 1 rst. på sten i klydesøen, Splitterne 2 rst., Atlingand 2 rst., Skægmejse 5 (Arh, pbj).

Bromme Lillesø/Plantage, kl. 7.30-: Rørdrum 1, Sortspætte 1 (JK).

 

Fredag 29. marts 2002

Omø: Rørdrum 1 pauk., Trane 1, Hvidvinget Måge 1 2-3k (PEH). Første Hvidvingede Måge på Sjælland i 2002.

Holmegårds Mose ved Rødebro: Mosehonugle min. 2, Lille Præstekrave 1 (MHE, JFR).

Kronborg, kl. 8.10-13.35: Rødstrubet Lom 2 trk., Mallemuk 2 rst., Havlit 1 trk., Sortand 98 trk., Ederfugl 3.981 trk., Rød Glente 1 ad. trk., Musvåge 32 trk., Spurvehøg 3 trk., Hedelærke 1 trk. (KMO, LaJ, JES, SKAT m.fl.).

Holløse Bredning: Lille Lappedykker 3, Gråstrubet Lappedykker 3, Grågås 255, Indisk Gås 1, Blå Kærhøg 1 ad. han trk. (KMO, LaJ, JES).

Lille Åmose, Trustrup Skov, kl. 13.30-17.00: Havørn 2, Rørhøg hun 2, Duehøg, Huldue 6 (OR,LSM).

Sømosen, Herlev/Ballerup: Sorthalset Lappedykker 3, Gråstrubet Lappedykker 4, Toppet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1 (hørt flere), Krikand 2, Skeand 4, Taffeland 25+, Troldand 25+, Gråand (mange), Vibe 2, Grønbenet Rørhøne 10+, Grågås 50+, Knopsvane 2 par, Rørspurv 10+, Gransanger 5+, Børringevåge 1, Skægmejse 4 (JD, AH).

Christianshavns Vold: Skovsneppe 1 forbiflyvende kl. 12.30 (SeK).

Badensgade: Skovsneppe 1 forbiflyvende kl. 17.00 (SeK).

Gammel Havdrup Mose :Lille Lappedykker 2 spil., Gråstrubet Lappedykker 4, Grågås 52, Skeand 1 par, Krikand 8, Pibeand 3, Agerhøne 2 spil., Vandrikse 3 spil., Strandskade 2, Vibe 12, Svaleklire 1, Huldue 1, Gransanger 2 syng. (SAL).

Ramsømagle Sø: Gråstrubet Lappedykker 8, Grågås 28, Atlingand 1 par, Krikand 28, Pibeand 3, Knarand 3 par, Skeand 2 par, Troldand 74, Taffeland 5, Hvinand 4, Vandrikse 2 spil. + 1, Strandskade 2, Vibe 14, Rødben 6, Gransanger 3 syng. (SAL).

Valsølille Sø: Rørdrum 2 paukende kl. 18.00 (OGC).

Hellebaek Avlsgaard: Rød Glente 2 trk. NV kl. 16.57 (LAB, MFN, KFL).

Stubben: Morsehornugle 3, Rød Glente 4 trk. Ø (1 kl. 16.15 + 3 kl. 16.32) (anonym via IB).

Hovvig, Rørvig: Kortnæbbet Gås 3 rst. (AT, CEP).

Bromme Lillesø: Rørdrum 1 pauk. kl. 15.00 (ARo).

Knardrup, Ganløse: Trane 8 N kl. ca. 14.00 (JSH).

Søndersø: Trane ca. 35 N kl. 14.28 (AH, HH, NYE).

Carstensgade, Vesterbro: Trane ca. 27 N 15.10 (JJM).

 

Torsdag 28. marts 2002

Kronborg, Helsingør (06.15-18.25): Rødstrubet Lom 6 trk., Sortstrubet Lom 2 trk., Islom 2 trk.(ad. i sommerdragt 7.55 + 2K S 8.40), Toppet Lappedykker 27 trk. N, Mallemuk 1, Pibesvane 47 trk. S, Sortand 215 trk S, Ederfugl 8.515 trk. S, Spurvehøg 19 trk. NØ, Musvåge 276 NØ, Vandrefalk 1 ad. han, Bjergvipstjert 1 trk. + 2 rst., Gråsisken 2 trk. (KMO, LJ, JES, SKAT, LMN, JTR m.fl.).

Borreby Mose: Knarand 2, Klyde 4, Stor Præstekrave 5, Alm. Ryle 25, Stor Kobbersneppe 6, Dobbeltbekkasin 17, Brushane 6, Skægmejse 2, Tornirisk 1 (MMH).

Ringsted: Havørn 1 2k kredsende - siden E over enge/ådal vest for byen kl. 8.45 (JBe).

Holløse Bredning, kl. 9.15-11.15: Skarv 4, Fiskehejre 1, Grågås 50+, Indisk Gås 1, Krikand 10, Dobbeltbekkasin 5, Gransanger 2-3, Hvid Vipstjert 2 (NHHN, OP).

Strødam Engsø, kl. 11.30-13.00: Grågås 20+, Knarand 4 (NHHN, OP).

Sevedø (10:55-11:45): Knarand 2, Strandskade 16, Klyde 2, Stor Præstekrave 1, Storspove 1, Rødben 13, Gransanger 1 syng., Pungmejse 1 overflyv./trk. kl. 11.30 (MMH). Første Pungmejse på Sjælland i år.

Tryggevælde Å (Strøby Enge) kl. 9.30-12.50: Gravand 130, Pibeand ca. 100, Knarand 5, Krikand 525, Gråand 400, Spidsand 35, Skeand 5, Rød Glente 1 ad. rst., Havørn 1 2K kredsende over området kl. 10.58-11.30, herefter trk. NV, Dobbeltbekkasin 13, Svaleklire 1 (TA).

Holmesø, Brøndby Strand: Fiskeørn 1 trk. N 14.15, Splitterne 40 (TA).

Kronborg Pynt, kl. 09.00-12.00: Mallemuk 1 rst. + 1 N, Ederfugl 1000+ S, Sortand 35 N (FDE, TMK).

Hellebæk, kl. 12.30-15.00: Rød Glente 1 N, Duehøg 1 han kreds. (lokal), Havørn 1 2K N, Rørhøg 1 han N, Trane 7 N (FDE, TMK).

Stenholt Indelukke: Lille Flagspætte 2 (han og hun ved redetræ), Sortspætte 1, Dobbeltbekkasin 2, Sangdrossel 10+ (KCH, HNP, EMR, TIH).

Strøby Enge, Kirkestien: Vandrikse 2 spil. (SAL). - Kirkestien er nu farbar

Fællesskoven, Stevns: Lom sp. 3 trk., Bjergand 7, Havlit 40, Stor Skallesluger 6 hanner 5 hunner, Stor Regnspove 1 trk., Skovsneppe 1, Jernspurv 11, Sangdrossel 19, Gransanger 5 syng. (SAL).

Vemmetofte Kloster: Stor Skallesluger 2 hanner 1 hun, Huldue 1 kurr., Gransanger 1 syng. (SAL).

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker 13, Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 260 (SAL).

Solrød Strand : Toppet Lappdykker 8, Havlit 20, Toppet Skallesluger 120 (SAL).

Vaserne, kl. 08.30-10.00: Lille Flagspætte 4 (3 hanner + 1 hun), Huldue 3, Gransanger 8 syng. (AHA).

Utterslev Mose 1130-1415: Sorthalset lappedykker 1 (midt i del 2), Strandskade 2 (del 1), Gransanger 7 syng + 1 kald. (KAP).

Stubben, Knb: Mosehornugle 2 rst. kl. 16.00 (Hnp).

Agersø: Gråstrubet Lappedykker 8 i par (4) + 1 død i færgelejet, Skarv ca 100, Fiskehejre 3, Knopsvane ca 250, Grågås ca 60 par, Indisk Gås 1 dannede par med Grågås, Gravand 8 par, Gråand ca 25 par, Skeand 2 par, Krikand 5 par, Taffeland 2 par, Troldand ca 20, Ederfugl ca 450, Hvinand 10, Toppet Skallesluger 10, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Grønbenet Rørhøne ca 10 par, Blishøne ca 15-20 par, Strandskade ca 30 par, Hjejle 35, Vibe ca 50 par, Alm. Ryle 1, Rødben 5, Dobbeltbekkasin 2, Hættemåge ca 200, Stormmåge koloni, Sølvmåge koloni, Sildemåge 1 intermedius, Svartbag 50, Ride 1 ad nylig død, Ringdue 350, Tyrkerdue ca 10 par, Sanglærke 15, Engpiber 10, Hvid Vipstjert 15, Jernspurv 1, Rødhals 1, Sjagger 1, Solsort 10, Husskade 4, Allike 200, Råge 200, Gråkrage 200, Stær 200, Skovspurv 150, Gråspurv 50, Bogfinke 25, Stillits 3, Grønirisk 20, Rørspurv 5, Gulspurv 10 (SvR).

Borreby - Magleby: Bomlærke 1 (SvR).

 

Onsdag 27. marts 2002

Gundsømagle Sø, vesttårnet, kl. l6.30-l7.30: Rørdrum hørt 3 gange fra vest, Rørhøg 1 han (JEr).

Kronborg, kl. 07.50-13.30: Kongeedderfugl 2k han, Edderfug 2760, Mallemuk 1, Bjergvipstjert 1, Hedelæerke 1, Fiskeørn 3, Vandrefalk 2 rst., Musvåge 141 (RS, KMO, SRS, ABK, HAG, AEC).

Stubben, kl. 16.00-17.15-?: Mosehornugle 2 fou. (FDE, JD).

Carstensgade, Vesterbro: Trane 41 N (lavt flyvende) kl. 13.05 (JJM).

Damhussøen: Bjergvipstjert 1 hun (TA).

Vaserne: Fiskeørn 1 trk. N 6.28, Lille Flagspætte 2 trom. 6.00-6.15-?, Skægmejse 4 rst. kl. 6.30 (UDA).

Rådvad: Fiskeørn 1 ad. rst. kl. 7.45-8.00-? (UDA).

Karrebæksminde: Havørn 2 ad. på sten -> trk. mod V kl. 10.06, Klyde 17 rst. (mfn).

Dalby Jættestue, Kirke Helsinge, Slagelse: Rød Glente 1 (SvR).

Landbohøjskole, Frederiksberg: Trane ca. 44 trk N kl. 13.10 (dbc).

Hellebæk: Trane 6 trk. kl. 12.08 (PR).

 

Tirsdag 26. marts 2002

Tisvilde Hegn + Melby Overdrev 6.05-10.40: Rødstrubet Lom 2, Gråstrubet Lappedykker 3, Havlit 2, Huldue 3 kur., Sortspætte 5 trom. + 4, Hedelærke 4 syng. + 2, Misteldrossel 6, Stor Tornskade 1, Stor Gråsisken 110, Stor korsnæb 1 han (JoL).

Lille Åmose, Søbanke Huse 12.00-14.10: Rørhøg 3 (han 2 hun 1), Fjeldvåge (OR, LSM).

Strids Mølle 14.20: Bjergvipstjert 2 (OR).

Tissø, Vestsiden 16.10: Pibesvane 5 (LSM).

Sømosen kl. 6.30-7.30: Sorthalset Lappedykker 1 (fire lappedykkerarter igen
i år), Duehøg 1 2K-hun, Vandrikse 1 (TA).

Utterslev Mose, del II+III : Vandrikse 5 spil. + 2, Gransanger 1 syng., Skægmejse 4, Korttået Træløber 3 syng. + 2 kald (SAL)

Mårum v/ Græsted: Rød Glente kredsende  kl. 1028-1035 (SBo)

Stubben, Kbh. kl. 15.50-16.55-: Blå Kærhøg 1, Mosehornugle 3 four. (AHA, NLJ).

Stubben, Kbh. kl. 16.50-17.30: Blå Kærhøg 1, Mosehornugle 2 four., Husrødstjert 1 hun ved stålcontainer nær slidsken (MMH).

Solbjerg Engsø: Atlingand 1 han (RS).

 

Mandag 25. marts 2002

Helgoland, Amager: Hvid Stork 1 indtrk. (Ivan Olsen via TA). Måske fra det svenske udsætningsprojekt?

Nielstrup Soe: Sorthalset Lappedykker 1 par, Lille Skallsluger 1 par, Blisgås 8 (MFN via LB). Første Sorthalset Lappedykker på Sjælland i år.

Strødam Engsø, Stryget 14.00 - Bjergvipstjert. (KCH)

Solrød Strand : Trane 1 V 16.18 (SAL)

Strids Mølle 13.50: Bjergvipstjert 1 (LSM)

Holte Station 08.15: Korttået Træløber 1 syng (MBH)

Vaserne: Huldue 1, Lille Flagspætte 2-4 (MBH, TV)

Alsønderup Enge, kl. 07.50-11.15: Lille Lappedykker 2, Toppet Lappedykker 8, Fiskehejre 8, Knopsvane 5, Grågås 35, Gravand 3, Gråand 69, Knarand 2, Skeand 1, Pibeand 119, Krikand 108, Taffeland 19, Troldand 176, Hvinand 21, Stor Skallesluger 1, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Duehøg 1, Blishøne 165, Strandskade 2, Vibe 23, Rødben 1, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 1 (FKj)

Dyrehaven 6.55-11.40: Krikand 1han, Huldue 1N+2kur., Sortspætte 1, Vandstær 1, Gransanger 3sy, Korttået træløber 7sy+3, Mink 2 (Stampen + Strandmøllen) (JoL)

Søndersø: Trane 10 N 16.30 + 11 N 16.50 (GVJ)

Klyde- og Hejresøen: Ll lappedykker 1, Gråstr. lap. 18, Knarand 11, Spidsand 8, Bjergand 42,
Troldand 550, Havlit 1, ll. Skallesluger 8 (3m + 5f), Vandrefald 1 ad. trk.øst 13.10, Hvid vipstjert 2, Misteldrossel 1 (KAP)

Stubben, Nordhavnen 16:15-17:45: Mosehornugle 3 i fineste opvisning. (AHA, AS, PU, LPA)

Holmesø: Troldand x Taffeland hybrid 1 han (RS).

 

Søndag 24. marts 2002

Strødam Engsø, 15:00-16:30, Knarand 5, Huldue 1, Hvid Vipstjert 3. AHA

Vaserne 07:20-11:00, Vandrikse 4-5, Huldue 4, Stor Flagspætte 9, Lille Flagspætte 2-3, Træløber > 11, Gransanger 3 syngende, Rørspurv 8 syngende (AHA)

Hellebæk (0825-1735): Havørn 3 trk. (imm. 1317 + imm. 1448 + 2K 1607), Musvåge 430 trk., Duehøg 1 trk. + 1-2 rst., Skærpiber 1 trk.(KMO m.fl.)

Codan Gummi, Køge: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 13.35- (FA).

Stubben, Kbh. Nordhavn: Mosehornugle 3 kl. 15.55- (ABK).

Torpet Mose, Ringsted: Vandrefalk 1 ad. rst. (EMM).

Enghave St.: Havørn 1 imm. N kl. 12.35, Fiskeørn 1 NØ kl. 12.47 (ESE).

Hvidovre, kl. 15.15: Rød Glente 1 NØ, Duehøg 1 han NØ (MLD).

Herredsvejen, Hillerød: Havørn 1 2k kl. 12.30 (JaR).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 4, Knopsvane 64, Grågås 2, Gravand 214, Gråand 400, Krikand 110, Spidsand 20, Pibeand 240, Troldand 240, Hvinand 250, Strandskade 29, Stor Præstekrave 3, Rødben 12, Hvid Vipstjert 3, Gransanger 1, Rørspurv 17 (SAL).

Køge Sønakke: Toppet Lappedykker 10, Hvinand 80, Toppet Skallesluger 210 (SAL).

Gjorslev: Hættemåge 1500, Stormmåge 1900 (SAL).

Bøgeskovhavn: Rødstrubet Lom 1, Skærpiber 1 (SAL).

Gjorslev Bøgeskov: Stor Korsnæb 2 (SAL).

Gjorslev Møllesø: Troldand 460, Bjergand 1, Stor Skallesluger 58, Lille Skallesluger 1 par (SAL).

Solrød Strand: Havlit 2, Toppet Skallesluger 440 (SAL).

Haraldsted Sø: Hvinand 100, Stor Skallesluger 8 (INi).

Ringsted å/Torpet mose: Fiskeørn 1, Strandskader 8, Rødben 1, Gransanger 1, Rørspurv 8 (+ mange Sjagger, Stær, Vindrosle, Sangdrosle, Engpiber og Hvid Vipstjert) (INi).

 

Lørdag 23. marts 2002

Vaserne 08:00-10:30, Duehøg 1 2K hun, Vandrikse 3, Huldue 2, Lille Flagspætte 1, Gransanger 2 syngende, Rørspurv 6 syngende (AHA)

Frederiksborg Slot og Slotssø: Sortrygget Hvid Vipstjert 1, Hvid Vipstjert 1, Silkehale 22 (Slotsgade) (VeH).

Klydesø, Amager, kl. 11.00-13.00: Lille Lappedykker 1 spil, Toppet Lappedykker 18, Gråstrubet Lappedykker 19, Knarand 16 (11m+5f), Spidsand 17 (11m+6f), Skeand 9 (7m+2f), Bjergand 46, Lille Skallesluger 4 (1m+3f), Stor Skallesluger 1f, Rørhøg 1f trk. N kl.12.10, Fjeldvåge 1, Silkehale 25 (frieslandsvej) (JFr, TFN).

Sydvestpynten, Amager, kl. 8.30-10.30: Rød glente 1 (9.15), Vandrefalk 1 han kl. 10.00, Hvid Vipstjert 1 (JFr, TFN).

Køgebugt Strandpark: Rød Glente 1 kl. 10.38, Fiskeørn 1 NØ kl. 10.30, Musvåge 7 (RR). Ankomst af Fiskeørn på Sjælland.

Køge havn og Sydstrand: Knarand 1 han, Skeand 4, Vandrikse 1, Hvid Vipstjert 15, Skærpiber 1 syng. + 1, Jernspurv 10, Husrødstjert 1 syng., Misteldrossel 1 syng. Sangdrossel 13, Halemejse 8 (SAL).

Ølsemagle Revle: Klyde 6 (SAL).

Solrød Strand: Silkehale 10 (SAL).

Præstø Fed, kl. 6.30-10.00: Rød Glente 1 trk. N, Musvåge 5 N, Kornværling 1 N, Snespurv 1 N, Sortspætte 1 han rst. , Misteldrossel 2 rst. (BTu, NLi).

Gurre Sø, 150 m N for Pigernes Vadested: Rørdrum 1 pauk. kl 13.15 og 13.25 (KFL).

Søndersø: Rørdrum 1 pauk. kl. 18.15 (JE).

Bognæs: Stor Tornskade 1, Havørn 1 subad., Sangdrossel (DBC).

 

Fredag 22. marts 2002

Lille Åmose, Trustrup Skov: Knarand 1 han, Rørhøg 2, Duehøg 2 (han + hun), Vandrefalk 1 ad., Ravn 2, Gråsisken 80 (OR).

Brøndby Strand, Holmesøen: Sort Svane 1, Splitterne 14 (KV). Den Sorte Svane er ikke spontan!

Gilleleje: Sortand 2500 rst., Silkehale 55 rst., Husrødstjert 1 han (RS).

Kronborg 06.35-10.25: Rødstrubet Lom 31, Ederfugl 7650, Bjergvipstjert 1 (RS).

Smørumvej, Brønshøj: Rørhøg 1 ad. han trk. (KMO)

Vesterbro, Carstensgade: Munk 1 syng. 08.00-? (JJM).

Vaserne kl. ca. 6-6.30: Grågås 2 par; én af fuglene meget lys - flavistisk eller hybrid?, Troldand 200, Musvåge 1 par, Vandrikse 4 varsl, Huldue 1 kurr, Natugle 1 hun skrigende, Lille Flagspætte 1 trommende, Gærdesmutte 29-30 syng, Sjagger 2 syng, Kvækerfinke 1 hørt (TV).

Kongsdal Gods: Stor Tornskade 1 kl. 16.25 (GH, BKM).

 

Torsdag 21. marts 2002

Gilbjerghoved, havobsen 6.50-9.00: Rødstrubet Lom 13 v, Sortstrubet Lom 1 v, Toppet Lappedykker 1 v, Gråstrubet Lappedykker 1 v, Mallemuk 27 v, Ederfugl 2400 ø, Sortand 500 ø, Fløjlsand 1 v, Ride 1 2k v, Alk 25 v (KHA MKH)

Gilleleje Havn 9.30-10.30: Ride 1 ad r + 1 2k r (KHA MKH)

Højerup, Stevns: Rødtoppet Fuglekonge 1 15.40-? (TWJ, AP). Første Rødtoppede Fuglekonge på Sjællland i 2002.

Køge Bugt Strandpark: Musvåge 11 trk., Fjeldvåge 1 Ø 12.15 (RR).

Køge Bugt Strandpark (Holmsøen) Splitterne 20 kl. 12.00 (BMJ).

Stubben: Musvåge 50, Bjervipstjert 1 rst, Tornirisk 1, Rørspurv 2 (AEC, HAG).

Vanløse 11.00-14.00: Musvåge 426 trk. (KMN).

Lille Åmose, Søbanke Huse 12.30-14.00: Rørhøg 2 han + hun (OR).

 

Onsdag 20. marts 2002

Avedøre Holme: Slørugle 1 fundet død (John Frisenvænge +3). Fuglen var ringmærket som unge i Skåne i sommeren 2001.

Borreby Mose: Klyde 3 08.12-08.25(SHI).

Rebæk Søpark Kollegie 12-17 (sporadisk obs): Musvåge 76 N (JEt).

Præstø Fed kl. 6.30 til 14.15: Musvåge 614 trk. N, Rød Glente 7 trk. N, Splitterne 3 rst., Huldue 7 trk ind, Hedelærke 1 rst., Misteldrossel 1 rst., Ringdue 500 trk, Allike 110 trk (BTu, NLi).

Hundested, Valmosevej: Ravn 2 (SER).

Kalvebod Fælled 10.00-14.00: Toppet Lappedykker 12, Gråstrubet Lappedykker 10, Skarv 2, Fiskehejre 12, Knopsvane 14, Grågås 42, Gravand 2, Pibeand 4, Knarand 5, Krikand 22, Gråand 52, Spidsand 5, Atlingand 1 han, Skeand 4, Taffeland 4, Troldand 65, Bjergand 20, Hvinand 16, Lille Skallesluger 5, Rød Glente 1, Blå Kærhøg 1 (hun), Duehøg 1, Spurvehøg 1, Musvåge 18, Fjeldvåge 1, Tårnfalk 1, Blishøne 110, Vibe 40, Ringdue 35, Sanglærke 5, Engpiber 14, Hvid Vipstjert 4, Sjagger 26, Stær 180, Bogfinke 30, Gulspurv 25, Rørspurv 3 (KWE). Første Atlingand på Sjælland i 2002.

Østerhegn, Bagsværd: Trane 2 trk. N kl. 07.52 (LB).

Geels Bakke: Trane 2 NØ kl. 08.22 (CR).

Gilbjerg 7-8.45: Smålom sp 5, Gråstubet.Lappedykker 4 V, Mallemuk 2 V, Ederfugl 3280 (ca.90% Ø), Sortand ca.800, Fløjlsand 7, Havlit 12 V, Rød glente 1 NØ (MKH).

Vestskoven v/Hvissinge: Rød Glente 1 trk. N 06.55 (PSC).

Vaserne kl. 8.10-45: Lille Flagspætte 1 par syng, tromm + i parringsleg lidt N for fugletårnet (TV + Hans Hjeds).

Vesterfælledvej, Vesterbro: Silkehale 20 rst 7.50- (JJM).

 

Tirsdag 19. marts 2002

Køgebugt Strandpark, Holmesø: Splitterne 1 kl. 10.10 (RR). Forårsankomst til Sjælland?

Furesøen: Toppet Lappedykker 1206 rst. (JSM).

Vaserne: Lille Flagspætte 1 trommende, Gransanger 1 syng. (TV).

Vedbæk, Henriksholm: Trane 1+ (08.33) + 8 N (12.33), Rød Glente 1 SV kl. 12.33 (KEA).

Ny Hammersholt, Hillerød: Trane 7 NØ kl. 07.20 (CR + Erik Lauritsen).

Hillerød Station: Trane 21 NØ kl. 10.05, 4 NØ kl. 12.40 (CR).

Skibstrup, Helsingør: Trane 7 kl. 11.45 på vej ud over Øresund (Ega).

Hillerød, Slotsgade 27: Silkehale 24 (2. dag) (VeH).

Lykkesholm, bådebroen: Rørdrum 1 hørt pauk. 4 gange kl. 8.30 (Arne Pedersen).

 

Mandag 18. marts 2002

Tuborg Havn: Trane 3-5 ØSØ hørt i mørket 19.10 (JSP)

Nørrebro, krydset Tagensvej-Jagtvej: Trane ca. 30 N 16.45 (DBo).

Køge Sydstrand 15.00 - 15.45: Trane 35 NV-N 15.15 - 15.17, Sortrygget Hvid Vipstjert 1 rast derfter trk. S (EL)

Køge ås: Trane flok hørt 16.45 (Birte Kristensen)

Vedskølle å/Billesborg: Bjergvipstjert 1 han, Vandstær 1 (EL).

Vanløse Alle, Vanløse kl. ca. 16:30: Trane(r) hørt overflyvende (lavthængende
skydække) (Stig Jensen)

Alsønderup Enge, kl. 7.50-12.45: Toppet Lappedykker 7, Fiskehejre 8, Knopsvane 7, Grågås 20, Gravand 9, Gråand 64, Spidsand 2, Pibeand 211, Krikand 6, Taffeland 50, Troldand 147, Hvinand 17, Lille Skallesluger 8, Stor Skallesluger 2, Musvåge 3, Duehøg 1, Blishøne 188, Strandskade 2, Vibe 8 (FKj).

 

Søndag 17. marts 2002

Vedskølle å/Billesborg: Bjergvipstjert 1 han (EL)

Tryggevælde Ådal 8.30 - 11.20: Gravand 105, Pibeand 590, Knarand 2, Krikand 290, Gråand 365, Spidsand 26 (EL).

Kværkeby: Vandrefalk 1 ad. (TA, TWJ).

Tissø kl. 9.10-11.05: Pibesvane 2 ad., Bramgås 1, Hybrid Gråand x Skeand 1 han (ved sydbredden vest for Sæby Kirke), Lille Skallesluger 1 hun, Havørn 1, Vandrefalk 1 2k, Sortkrage 1 i par med Gråkrage (TA, TWJ).

Flasken, Reersø kl. 11.15-11.35: Pibeand 350, Krikand 20, Spidsand 2, Sildemåge 1 ad. (TA, TWJ).

Vejlen, Reersø: Gravand 90, Strandskade 90, Stor Præstekrave 6, Alm. Ryle 380, Stor Regnspove 6, Rødben 46, Misteldrossel 2 (TA, TWJ).

Bøstrup ved Drøsselbjerg (oversvømmet eng): Pibeand 650, Krikand 2, Spidsand 75 (TA, TWJ).

Borreby Mose kl. 13.20-14.35: Sangsvane 340, Blisgås 12, Pibeand 370, Knarand 2, Brushane 2, Stor Kobbersneppe 2 (alm. i sommerdragt; ingen islandsk at se), Skægmejse 1 (TA, TWJ).

Nielstrup Sø: Lille Skallesluger 3 (TA, TWJ).

Lykkesholm: Rørdrum 1 paukende 3 gange kl. 11.20 (til venstre for bådebroen, når man går ud ad den mod Arresø.) (VeH).

Bromme Lillesø: Rørdrum 1 pauk. kl. 14.00, Sortspætte 1 Bromme Plantage (ARo).

Vallø Slotspark og Dyrehave: Grågås 30, Troldand 500, Huldue 3 kurr., Stor Flagspætte 12, Misteldrossel 1 syng., Sangdrossel 4 syng., Korttået Træløber 1 syng. (SAL).

Strøby Enge, Kirkestien: Knarand 1 hun (SAL).

Vaserne: Lille Flagspætte 1 han syng. 11.30-? ved fugletårnet (MHG).

Vaserne 7.30-11.00: Lille Flagspætte 1 han trommende, kaldende og set fra Engstien ved fugletårnet (syd-vest for stien), Huldue 1 kurrende, Vandrikse 2 (KWE, JBL).

Grås Damhussø Øst: Hvidsisken 1-2 ad. rst. med 16-17 Stor Gråsisken kl. 15.25-15.35 (MHE).

Søborg Slotsruin, kl. 10.40-10.45: Rød Glente 1, Ravn 2 (Al).

 

Lørdag 16. marts 2002

Sandobberne: Sortgrå Ryle 2 (Johs.F, JGW, Helle N. TMK)

Sydvestpynten, Amager: Hvidnæbbet Lom 1 3k+ trk. SØ kl. 10.22 (JBJ, SNB, PU).

Vestamager, Klydesøen: Rørhøg 1 (JBR, Morten Dehn).

Køgebugt Strandpark, Jærgersø: Gransanger 1 (RR).

Even Sø: Havørn 2 ad. kredsede over skoven, Fjledvåge 1 (BTu).

Køge havn og Sydstrand: Bjergand 23, Havlit 14, Hvid Vipstjert 1, Skærpiber 1, Husrødstjert 1, Misteldrossel 1 syng. + 1, Sangdrossel 1 syng., Stor Gråsisken 4 (SAL).

Ølsemagle Revle: Gravand 138, Krikand 12, Pibeand 330, Spidsand 6 (SAL).

Strids Mølle 8.15-9.00: Havørn 2 (juv + subad), Bjergvipstjert 2 (m+f), Vandstær 1 (GVJ).

Hesbjerg, Gilleleje, kl. 09.40-15.00: Havørn 1 ad. trk. Ø kl. 09.57-10.05, Muvåge 54, Duehøg 2 rst., Ravn 6 rst. (PEP, AJL).

Spodsbjerg, Hundested: Havørn 2 trk. (1 ad Ø 9.00-9.15 + 1 2k S 16.07), Spurvehøg 7, Fjeldvåge 1, Musvåge 112, Tårnfalk 3, Huldue 3, Hvid Vipstjert 1 (FI, MT).

Korshage, Rørvig, kl. 08.30-10.30: Stor Præstekrave 3 rst., Musvåge 21 trk., Huldue 1 trk., Hvid Vipstjert 3 trk/rst., Lille Korsnæb 6 trk. (MMH).

Hovvig: Sangsvane 1, Canadagås 13, Krikand 30, Lille Skallesluger 1 han, Havørn 1 rst. kortvarigt i SØ-hjørnet, Blå Kærhøg 1, Vibe 16, Misteldrossel 2 (MMH).

Holmesø: Troldand x Taffeland hybrid 1 han (RS).

Raavad, Mølleåen: Vandstær 1, Isfugl 2 ved DR. Louises bro (RS).

 

Fredag 15. marts 2002

Vedbæk: Kongeedderfugl 1 ad. han rst. -> trk. N kl. 7.30 (MKH).

Gilbjerghoved, trk. kl. 7.15-11.15: bl.a. Vandrefalk 1 ad. (ind fra havet kl. 9.58), Sortspætte 1, Hedelærke 1, Bjergvipstjert 1, Silkehale 7, Misteldrossel 4, Blåmejse 139, Musvit 80, Bogfinke 345, Tornirisk 22, Gråsisken (Stor) 4, Lille Korsnæb 87 (TA).

Karlstrup Strand: Silkehale 10 (SAL).

Ølsemagle Revle: Vandrefalk 1 trk S kl. 15.30 (ARo).

Sønderø, Roskilde: Vandrefalk 1 2k hun (TKo).

RUC, biblioteket: Hvidsisken 1 ad. han kl. 15.50-16.50 (KHA).

Valby: Havørn 1 trk. V kl. 11.20 (EAg).

Karise: Havørn 1 2-3k trk. NV kl. 12.00 (PBJ).

Jægersborg Dyrehave, Eremitageslottet: Trane 13 trk. N kl. 12.57 (JML).

Frederiksværk: Trane 14 trk. N kl. 13.00 (RBj).

Hillerød centrum: Trane 17 trk. N kl. 15.55 (MFN).

Landbohøjskolen (KVL): Silkehale 30 (DBC).

 

Torsdag 14. marts 2002

Holmesø: Troldand x Taffeland hybrid 1 han (TA, KV, RS).

Valsølille Sø 17.45-18.15: Rørdrum 2 paukende (OCh)

Lille Lyngby Mose, Arresø: Havørn 1 ad., Rørdrum 1 pauk. (Johs.F).

Ishøj Strand: Skarv 1 rst. fodboldbanerne (måske ikke så mærkeligt da meget store dele af strandparken ligger under vand!), Grågås 10, Canadagås 5, Strandskade 27 rst., Klyde 3 (MMH)

Borreby Mose kl. 8.25-9.50: Gråstrubet Lappedykker 11, Sangsvane 280, Blisgås 12, Pibeand 185, Knarand 14, Krikand 30, Fjeldvåge 1, Klyde 16, Alm. Ryle 270, Brushane 2, Islandsk Stor Kobbersneppe 1 2k, Stor Kobbersneppe 1 i sommerdragt (TA, EKr).

Vestamager, Hejresøen og Klydesøen, kl. 08.45-13.00: Lille Lappedykker hørt, Toppet Lappedykker 5, Gråstrubet Lappedykker 22, Fiskehejre 3, Knopsvane 25, Sangsvane 2 ad. + 1 juv., Grågås  21, Gravand 15, Gråand 105, Krikand 57, Knarand 19, Skeand 12, Pibeand 24, Spidsand 30, Troldand 250 (Hejresø) + 300 (Klydesø), Bjergand 30, Taffeland 11,
Ederfugl 4, Hvinand 27, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 20, Lille Skallesluger 4, Musvåge 1, Fjeldvåge 1, Vandrefalk 1, Blishøne 300, Klyde 8, Vibe 6, Sanglærke, Engpiber, Sangdrossel, Sjagger 30, Stær, Gulspurv 2. (FKj.)

Assistentkirkegården/Jagtvejen: Silkehale 40 rst. 8.00- (JJM)

 

Onsdag 13. marts 2002

Stubben 17.40-: Mosehornugle 1 (MBH)

Bispebjerg 16.50: Silkehale 30 (MBH)

Klydesø/Hejresøen 17.30-18.30: Gråstrubet Lappedykker 25, Gravand 20, Spidsand 8, Krikand 10, Pibeand 200, Troldand 1000, Bjergand 30, Lille Skallesluger 20, Vibe 1, Dompap 15, Rørspurv 4 (1 i sang) (JJM)

Damhussøen: Rørhøg 1 ad. han N 11.06, Sildemåge 2 ad. rst. (RS). Første Sildemåger på Sjælland i 2002?

Gundsømagle Sø kl. 11.55 - ? : Korttået Træløber 1 syng. i Østskoven (ny art for lokaliteten) (FDE).

Hellebæk: Havørn 1 2-3k trk. 12.15 (AR, PHi).

Kronborg: Rødstrubet Lom 10 S, Mallemuk 3 N, Ederfugl 575 S, Musvåge 76 N, Vandrefalk 2 rst. (ad. han + 2k hun), Ride 9 (ABB).

Køge Bugt Strandpark: Pibeand 1150, Knarand 9, Klyde 1 (RS).

Rude Skov: Rørhøg 1 N, Sangdrossel 15, Stor Tornskade 2, Korttået Træløber 1 (MKH).

Tåstrup, ring 4 mellem Tåstrup og Albertslund: Nøddekrige 1 07.15 (DBC). Dem har der ikke været mange af denne vinter.

Utterslev Mose, Grønnemose Alle : Vandrikse 1, Korttået Træløber 1 syng. ved Moseskellet, Skægmejse 4 (SAL)

Vaserne: Lille Flagspætte 1 han. trommende og kaldende 07.40 ved træbænken 200 m. vest for Dumpedalsrenden (MBH).

 

Tirsdag 12. marts 2002

Stubben: Mosehornugle 2 (Ib Jensen)

Ramsømagle Sø: Gråstrubet Lappedykker 2, Grågås 2 par, Gravand 2, Stor Skallesluger 6, Vibe 3 par, Gransanger 1, Rørspurv 2 (MMH)

Nærum: Trane 7 NØ 12.06 (JR).

Porsemosen: Stor Tornskade 1 (TMK).

Utterslev Mose, Bispebjergparken: Silkehale 72 12.00 (KAP).

Valsølille Sø: Rørdrum 1 pauk. 12.30 (OCh). Usædvanligt med paukende Rørdrum midt på dagen.

Vaserne: Lille Flagspætte 1 07.20 (LPa).

Lille Åmose, Søbanke Huse 12.30-14.30: Havørn 1 subad., Duehøg 1 (OR, LSM)

Borreby Mose 14.00-16.40: Gråstrubet Lappedykker 8+, Sangsvane 150, Grågås 100+, Blisgås 13, Pibeand 305, Krikand 15, Knarand 21 (heraf 18 på fjorden), Musvåge 3T, Fjeldvåge 1, Vandrikse 2 hørt, Strandskade 15, Klyde 6, Stor Præstekrave 12, Vibe 50+, Almindelig ryle 300, Brushane 2, Dobbeltbekkasin 5, Stor Kobbersneppe 2 (han+hun), Rødben 2, Hedelærke 1R, Engpiber 1, Sortkrage 1, Rørspurv 2 (JK). Første Brushaner på Sjælland i 2002.

Haldagermagle: Hvid Vipstjert 1. JK

Søndermarken: Skovsneppe 1 - flyvende fra Vesterbrogade til rast i parken kl. 13.30 (DOF).

Dahliahaven, Virum: Trane 2 trk NØ KL. 14:32 (AS)

Mølleåen, Brede: Isfugl 1 han 9.00-9.10 bag Nat.museet (UDA).

Mølleåen, Stampen til Rådvad 9.25-9.40: Vandstær 2 four, Ravn 1 hørt (UDA).

 

Mandag 11. marts 2002

Søndervang, syd for Rørvig: Sortstrubet Bynkefugl 1 kl. 16.46 (SSp).

Teknikerbyen, Søllerød, kl. 13.26-28: Trane 5 NØ (TV, Sesse Bang, OCh, MBH).

Humlebæk, kl. 9.15-14.00: Trane 10 trk. N kl. 12.40, Musvåge 25+ (PUH).

Haslev: Trane 8 trk. N kl. 11.20 (Jette Holm).

Lille Lyngby Mose, Arresø: Trane 2 NNØ kl. 13.10 (JEH, BGH).

Hellebæk, træk: Trane 5 kl. 12.48 + 4 kl. 14.00, Musvåge 24 (RR).

Cykeltur Espergærde - Nivå - Humlebæk - Espergærde, kl. 9.00-13.30: Sangsvane 4, Vibe 10, Strandskade 7, Musvåge 20+, Trane 15 (NHHN, OP).

Kronborg: Ride 15, Dværgmåge 1 ad., Mallemuk 2, Bjergvipstjert 1, Hvip Vipstjert 1, Stor Korsnæb 2, Lille Korsnæb 3 (ABB).

Alsønderup Enge, kl. 08.10-12.20: Toppet Lappedykker 9, Knopsvane 2 par, Sangsvane 1 juv. + 21 trk. NØ, Grågås 12, Gravand 1, Gråand 66, Knarand 1 han, Pibeand 262, Krikand 9, Taffeland 62, Troldand 153, Hvinand 37, Lille Skallesluger 2, Stor Skallesluger 2, Fjeldvåge 1, Musvåge 4 + 6 trk., Strandskade 2, Vibe 6, Sangdrossel 3, Misteldrossel 1 (FKj).

Manderup Enge, Selsø Sø: Grågås 30, Gravand 12, Pibeand 60, Krikand 5, Spidsand 2, Lille Skallesluger 6 (2 hanner), Stor Skallesluger 12, Strandskade 14, Vibe 2 par (MMH)

 

Søndag 10. marts 2002

Vestre Kirkegård, Valby: Skovhornugle 2 (MBH,MMH)

Hejresøen, Vestamager: Gråstrubet Lappedykker 1, Lille Skallesluger 6 (2 hanner)(MBH,MMH).

Hellebæk: Kongeørn 1 2k trk. kl. 13.14-13.26 (CMG, FE, GP, KF, HRL, JES).

Præstø Fed: Kongeørn 1 3-4k trk. N kl. 15.07 (PBJ).

Øresø Mølle: Havørn 1 subad. kl. 15.25 (BM).

Køge Sydstrand, træk kl. 7.30-13.00: Musvåge 204, Trane 3, Strandhjejle 1 rst. kortvarigt, Huldue 12, Ringdue 1245, Hedelærke 4, Bjergvipstjert 3, Misteldrossel 5, Blåmejse 113, Lille Korsnæb 3 (TA).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 5, Sangsvane 27 trk., Sædgås 73 trk., Grågås 119 trk., Gravand 201, Gråand 900, Krikand 4, Pibeand 280, Spidsand 6, Troldand 260, Hvinand 650, Toppet Skallesluger 90, Strandskade 13, Stor Præstekrave 10, Vibe 3, Rødben 5, Alm. Ryle 24, Skærpiber 3, Stor Gråsisken 4, Bjergirisk 40, Rørspurv 5 (SAL).

Gummistranden, Helsingør, kl. 12.15-14.30: Vandrefalk 1 ad. hun rst. havde føde i fangerne som den åd af luften, forsvandt senere mod Helsingborg. Parret fra Helsingborg?, Mallemuk 15 rst., Musvåge 16 trk. (PEP).

Søndervang, syd for Rørvig: Sortstrubet Bynkefugl 1 (SSp).

Stenholt Indelukke, kl. 12.00-14.00: Stor Tornskade 1, Sortspætte 1, Misteldrossel 1, Fjeldvåge 1 (KCH).

Vedsø Vang NV for Sorø: Stor Tornskade 1 kl. 11.30 (CHE, ARo).

Espe: Bjergpiber 1 rst. ved det korte åløb - endnu i (slidt) vinterdragt (JBe).

Valsølille Sø: Rørdrum 1 paukende (OCh).

Borreby Mose: Klyde 5, Stor Kobbersneppe 2 (HWM, HBR).

 

Lørdag 9. marts 2002

Maderne, Præstø: Blisgås 23, Havørn 2 (1 ad. mod Evensø, 1 2K trk. N 14.20), Vandrefalk 1 2K, Klyde 3, Strandskade 98, Hvid Vipstjert 1 (TA, TWJ).

Roneklint (småsøer): Pibeand 150, Knarand 2, Skeand 2, Troldand 4000 (TA, TWJ).

Evensø: Blå Kærhøg 1, Hvid Vipstjert 1 (TA, TWJ).

Køge havn og Sydstrand: Lille Lappedykker 3, Toppet Lappedykker 7, Gravand 38, Bjergand 32, Strandskade 8, Rødben 2, Skærpiber 1, Husrødstjert 1, Stor Gråsisken 15, Snespurv 1 (SAL).

Trylleskoven: Lille Gråsisken 1 (SAL).

Søndersø: Bjergand 1 han rst. kl. 10.00, Musvåge 19 på træk ved hegnet 10.30-14.00, Musvåge 15 på træk ved Præstesø 11.00-12.00 (HH, NYE, GVJ).

Kostræde Banker: Havørn 1 ad. (MAV).

Valsølille Sø: Rørdrum 1 paukende kl. 17.45 (OCh).

 

Fredag 8. marts 2002

Evensø, kl. 8.15-10.15: Havørn 2 ad. på reden, redebyggende og set parre sig :-) (AS, AHA).

Valsølille Sø: Rørdrum 1 paukende kl. 7.15 (OCh).

Geel Skov, Holte: Sangdrossel 1 sy kl. 7.00 (TV).

Søndersø, kl. 9.00-16.00: Musvåge 192 på træk (12.00-16.00), Vandrefalk 1 (13.15), Sortspætte 1, Lille Flagspætte 1 hørt (HH, GVJ).

Vanløse, kl. 10-14.00: Musvåge 163, Hvid Vipstjert 1 (KMN).

Vaserne: Lille Flagspaette 3 syng. deraf set de 2, som begge var hunner! (Johs.F).

Lysløjpen, Rudeskov, Birkerød, kl. 8-9: Duehøg 2 rst., Stor Tornskade 1 rst., Ravn 2 rst., Jernspurv 1 syng. (MKH).

Køgebugt Strandpark, kl. 11.00-12.00: Musvåge 51 trk. N (RR).

Enø (Overdrev): Trane 2 trk. kl. 15.34 (THR).

Lille Åmose, Søbanke Huse: Havørn 1 subad. kl. 15.10, Fjeldvåge 2, Ravn 2 (OR, LSM).

RUC, Biblioteket: Hvid Vipstjert 1 kl. 12.00-? (KHA).

 

Torsdag 7. marts 2002

Gilbjeg, kl. 8-15: Sule 4, Mallemuk ca. 18O, Tejst 2 (alt vest trækkende) (MKH + 6).

Tissø, Fugletårnet: Vandrefalk 1 kl. 17.30 (BKM).

Skjoldenæsholm, Ravnsholte Skov: Ringdue 400 rst., Ravn 1 territoriehævdende (MMH).

Valsølille Sø: Sangsvane 11 rst., Grågås 90 rst. (MMH).

 

Onsdag 6. marts 2002

Ingen observationer modtaget!

 

Tirsdag 5. marts 2002

Gentofte Sø: Rød Glente 1 trk. N kl. 10.12, Troldand x Taffeland hybrig 1 han (RS).

RUC, kl. 15.45-17.30: Blå Kærhøg 1 ad. han, Agerhøne 9, Vandrikse 1, Stor Flagspætte 1, Ringdue 1000, Stillits 25, Kornværling 40 (KHA).

Islev: Stor Korsnæb 14 ved JET tanken på på Slotherrensvej (KD).

Avedøre Holme: Hvid Vipstjert 1 (BMJ).

Vaserne, Furesø: Lille Flagspætte 1 (TV, KB).

Karlslunde Station: Vandrefalk 1 kl. 17.15 (AP).

 

Mandag 4. marts 2002

Hellebæk: Havørn 1 2-3k kl. 12.15 (PR, JL).

Lille Lyngby Mose, Arresø: Havørn 1 ad. kl. 14.15-14.18 trk NØ, Vandrefalk 1 ad. rst. kl. -13.43-14.02- (JEH, BGH).

Ravelinen: Sorthovedet Måge 1 kl. 16.10 (JHC).

Alsønderup Enge, kl. 07.45-12.00: Lille Lappedykker 1, Toppet Lappedykker 3, Knopsvane 6, Sangsvane 24, Grågås 65, Canadagås 17, Bramgås 1, Gråand 156, Spidsand 2, Pibeand 278, Krikand 26, Taffeland 21, Troldand 105, Hvinand 22, Lille Skallesluger 14, Stor Skallesluger 4, Musvåge 4, Spurvehøg 1, Duehøg 2, Blishøne 216, Vibe 6, Sanglærke 6, Ravn 2, Stær 29 (FKj).

 

Søndag 3. marts 2002

Østerbro, Kildevældsparken, Kbh: Rød Glente 1 trk. N kl. 11.50 (JBo).

Harrestrup å, Svanesøen, kl. 15.55-16.10: Enkeltbekkasin 1, Dobbeltbekkasin 7 (LPa).

Ølsemagle Revle: Gravand 162, Gråand 1400, Krikand 38, Pibeand 340, Troldand 260, Havlit 2, Hvinand 600, Lille Skallesluger 1 hun/2-k, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Vibe 40, Rødben 7, Alm. Ryle 5 (SAL).

Solrød Strand: Toppet Skallesluger 100 (SAL).

Enghave parken: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. -14.05-14.15-? (ABB, LPa).

Søndersø: Sortspætte 1, Isfugl 1, Vandstær 2, Musvåge 14 trk. (HH).

Bognæs, Roskilde kl. 9.15-12.45: Pibeand 8, Fjeldvåge 1, Musvåge 7, Tårnfalk 1, Strandskade 10, Stor Præstekrave 2, Vibe 2, Almindelig Ryle 12, Stor Flagspætte 2, Sumpmejse 2, Halemejse 10+, Træløber 1, Stær 1 (MTJ, MJ).

Svogerslev Sø, Roskilde kl. 13.00-13.15: Lille Skallesluger 3 (2 han, 1 hun), Grønbenet Rørhøne 2, Vibe 21, Sanglærke 2 (MTJ, MJ).

 

Lørdag 2. marts 2002

Bognæs, Roskilde Fjord: Fiskehejre 90 i flok, Gravand 115, Lille Skallesluger 1, Havørn 1 ad., Duehøg 1 ad., Fjeldvåge 2, Alm. Ryle 35, Huldue 1, Stor Tornskade 1, Bjergirisk 5, Gråsisken (Stor) 30 (TA).

Store Kattinge Sø: Lille Skallesluger 5, Vandrikse 1 (TA).

Klydesøen, kl. 14.15-15.15: Sangsvane 65 ad. + 4 juv., Knarand 2 han + 1 hun, Spidsand 5 han + 4 hun, Lille Skallesluger 1 han + 1 hun, Stor Præstekrave 10, Vibe 60, Almindelig Ryle 50 (KBL).

Køge havn og Sydstrand: Toppet Lappedykker 14, Gravand 40, Bjergand 20, Havlit 1, Fjeldvåge 1 2k., Strandskade 4, Rødben 8, Hættemåge 1200, Stor Flagspætte 6 trom., Mosehornugle 1, Engpiber 2 trk., Skærpiber 1, Jernspurv 4 rst. + 2 trk., Husrødstjert 1 syng., Misteldrossel 1 syng., Musvit 52, Sumpmejse 10, Spætmejse 9, Træløber 7, Stor Gråsisken 30, Lille Korsnæb 1(SAL).

Trylleskoven: Havlit 5, Jernspurv 2 syng., Bjergirisk 12 (SAL).

Maderne, Præstø: Vandrefalk 1 2k, Havørn 1 ad. der nappede en Blishøne (ABB, LPa).

Sverkilstrup, Hundested: Trane 3 rst. kl. 14.30-? (FI, MT).

Søndersø: Mosehornugle 1 fou. 5 min. (HH).

Haven i Fredensborg: Munk 1 hun kl. 12.00-12.05 fouragerende på Mejsekugle (KCH).

 

Fredag 1. marts 2002

Askov Huse, Moerkoev: Dværgfalk 1 kl. 17.20 (BKM).

Vaserne: Lille Flagspætte 1 (MKH).

Bognæs, Roskilde, kl. 12.30-16.00: Grågås 2, Gravand 45, Musvåge 1, Strandskade 7, Stor Præstekrave 1, Vibe 4, Almindelig Ryle 5, Sumpmejse 2, Halemejse 1, Gråsisken 25+, Grønsisken 2 (MJ).

Frederiksborg Slot, kl. 16.15-17.30: Vandrefalk 1 ad. han rst., Stor Skallesluger 31 i slotssøen, Knarand 1 i Badstuesøen (VeH).

 




Citronvipstjert x Gul Vipstjert, 1cy, Sverige 20. november 2009 Foto: Eigil Ødegaard

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.065 sek.
til toppen