Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Mexico 2. april 2015 Foto: Jakob Ugelvig Christiansen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Jens Søgaard Hansen

Februar 2002

Observatører

Torsdag 28. februar 2002

Virum: Munk 1 hun rst. Sorgenfrivænge 37, fuglen skulle have opholdt sig på lokaliteten siden nytårsskiftet! (Thamsborg).

Rødovre: Trane 1 trk. SØ kl. 16.46 (HK).

 

Onsdag 27. februar 2002

Havobsposten, Gilbjerg 9.00-10.25: Rødstrubet Lom 5 v, Sortstrubet Lom 1 v, Smålom sp. 5 v, Mellemkjove 1 rst. kl. 9.10-? mobbende en ad. Svartbag, Ride 10 ad. + 1 2k v, Tejst 1 v, Alk/Lomvie 100 v, Huldue 1 v (KHA, MKH).

Rådvad Knivfabrik: Vandstær 3, Isfugl 1, Korttået Træløber 1 syng. (RS).

Alsønderup Enge, kl. 09.25-11.25: Lille Lappedykker 5, Toppet Lappedykker 3, Fiskehejre 3, Knopsvane 2, Grågås 15, Gravand 2, Gråand 86, Pibeand 55, Krikand 4, Taffeland 9, Troldand 252, Hvinand 9, Lille Skallesluger 6, Stor Skallesluger 3, Musvåge 3, Blishøne 79, Vibe 8, Sjagger 2, Ravn 2, Stær 34 (FKj).

 

Tirsdag 26. februar 2002

Frederiksværk: Munk 1 han (+ Søndag 1 hun!) Tschernigsgade 6, Isfugl 2 kanalen (EHN, JHN).

Gormsgade, Kbh N: Silkehale 270 rst. (HAG).

Ravelinen, Kbh.; Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 08.35-?, Knarand 1 hun (RS).

 

Mandag 25. februar 2002

Utterlev Mose, del 3: Rørdrum 1 kl. 10.36 (ÅM).

 

Søndag 24. februar 2002

Gilleleje: Kuhls Skråpe 1 kl. 8.44 (forsvandt ud for havnen) (JL, RBJ).

Gilleleje: Sodfarvet Skråpe 1 rst. kl. 14.45-50 (JAHC, JFR, DBC, SAR). En sjælden vinteriagttagelse af arten i DK.

Gilbjerghoved, kl. 7.15-14.40: Rødstrubet Lom 25 V, Sule 1 V, Mallemuk 12 rst./fou. Edderfugl 605 V, Ride 105 V, Søkonge 1 Ø, Alk/Lomvie 1244 V, Lomvie 31 V, Alk 9 V (SKAT, TBR).

Kikhavn: Lunde 1 trk. V til rst. kl. 9.17 (FI, MT).

Bøstrup Å, øst for Gørlev slambassing: Rødhovedet And 1 hun kl. 11.55-? (SEK, MJB, RS).

Lagunen, Slagelse: Rødhovedet And 1 hun kl. 14.00-? (JK). Dermed hele 2 hunner af Rødhovedet And i det vestsjællandske!

Flasken, Reersø: Vandrefalk 1 ad. han, Hvinand hun delvis albinistisk (MJB, RS, SEK).

Hørhaven, Tystrup Sø: Vandrefalk 1 2k, Havørn 1 ad. (MJB, RS, SEK).

Tystrup Bavelse sø: Vandrefalk 1 2k (BA, JHC).

Præstø Fed ud for Fed Havn: Pibeand 110, Bjergand 500 (BA, JHC).

Maderne - Præstø Fjord: Sangsvane 244, Grågås 460(1 næsten helt hvid), Canadagås 60, Bramgås 1, Gravand 90, Pibeand 160, Spidsand 5, Blå Kærhøg 1 hun/2k, Musvåge 4, Fjeldvåge 2, Vandrefalk 1 2k, Strandskade 18, Vibe 7 (BA, JHC).

Vejlø - Fladstrand - Gavnø: Pibeand 800, Havørn 2 ad., Vibe 160 (BA, JHC).

Lille Åmose, Søbanke Huse: Havørn 2 (2K + subad.) kl. 12.35-13.00, Blå Kærhøg 1 brun (OR, LSM).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 3, Knopsvane 48, Grågås 3, Gravand 164, Gråand 1300, Krikand 34, Pibeand 200, Spidsand 7, Troldand 400, Hvinand 800, Hættemåge 1300, Strandskade 1, Stor Præstekrave 2, Vibe 120, Rødben 46, Alm. Ryle 44, Engpiber 6, Skærpiber 2, Stor Gråsisken 90, Hvidsisken 1 hun/2k, Bjergirisk 160, Tornirisk 1, Snespurv 12, Rørspurv 1 (SAL). Revlen er nu igen en revle, da store mængder regn- og smeltevand har gennembrudt ved sydspidsen. Tre års landfæste med Køge Nordstrand er nu (midlertidigt ?) ophævet.

Stauningsø: Rørdrum 1 (lokal morgenvandrer via SAL).

Tschernigsgade 6, Frederiksværk: Munk 1 hun kl. 09.15-? (JHN).

Stængehus, Tisvilde Hegn: Stor Korsnæb 60 rst. (HK, RT).

Nanasgade: Silkehale 97 + 36 rst. (CCT).

Vanløse: Havørn 1 trk. NØ kl. 14.20-14.25 (KNN).

Enghave Plads: Sorthovedet Måge 1 ad. 13.45-? (JSP).

Insulinmosen og Gentofte Sø: Fiskehejre 5 fou., Troldand 191, Taffeland 29, Stor Skallesluger 14, Spurvehøg 1 par i leg, Musvåge 1 fou., Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 2, Blishøne 140, Skovsneppe-spor af 1 fugl, Stor Flagspætte 3 trommende, Silkehale 3, Gærdesmutte 21, Sjagger 30, Korttået Træløber 1 set syng., Stær 1 syng., Grønsisken 20+ fou. (TV).

 

Lørdag 23. februar 2002

Gilleleje Havn: Gråmåge 1 ad. kl. 7.30 + 10.30 (TA, ÅM). Endelig en af de 'hvide' måger på Sjælland!

Fed Havn, Præstø Fed: sandsynlig Troldand x Bjergand hybrid 1 ad. han (5. dag) (LMN, MW via RS).

Køge havn og Sydstrand: Toppet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 2, Troldand 220, Bjergand 8, Aythya-hybrid 1 hun ad., Fjeldvåge 1 2k, Agerhøne 2, Hættemåge 1000, Sølvmåge 1000, Svartbag 120, Bjergirisk 2, Stor Gråsisken 25, Rørspurv 1 (SAL). Aythya-hybriden har været i Køge havn gennem ca. 3 vintre, men ses uregelmæssigt. Er proportioneret som Bjergand, som den på mange måder ligner, men har tydelig lys kind og er tidligere fejlagtigt blevet bestemt til Rødhovedet And hun. Et bud kunne være hybrid Bjerg x Taffeland - sås for enden af Nordhavnsvej.

Ølsemagle Revle, kl. 09.00-12.00: Gravand 70, Pibeand 80, Spidsand 4, Gråand 500, Krikand 17, Troldand 50, Havlit 1 han lå afkræftet i klitrækken, Hvinand 110, Lille Skallesluger 1 hun, Vibe 38, Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 35, Rødben 12, Sanglærke 7, Skærpiber 1, Engpiber 3, Stor Gråsisken 45, Hvidsisken 1 2k/hun (på revlen lige nord for dæmningen, men flokken af siskener flyttede en del rundt og blev også set på nordspidsen), Bjergirisk 15, Snespurv 30, Rørspurv 1 (MMH, DOF-tur).

Sønder Sø, Værløse: Hvidsisken 3, Sortspætte 1 (HH).

Suserupskoven, Lejrpladsen vest for: Korttået Træløber 1 syng. (JK).

 

Fredag 22. februar 2002

Friheden st.: Silkehale 80 (SAL).

Køgebugt Strandpark, Vallensbæk Strand, kl. 13.10: Dværgmåge 1 ad., Ride 1 juv. rst. (RR).

 

Torsdag 21. februar 2002

Ravelinen, Kbh.: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 15.55 (RR).

Flasken, Reersø, kl. 11.10-11.35: Sangsvane 7, Grågås 50, Gravand 96, Pibeand 730, Spidsand 40 (JK).

Vejlen, Reersø, kl. 11.40-12.00: Gravand 60, Pibeand 40, Rødben 37 (JK).

Stranden, Reersø, kl. 12.05-12.55: Rødstrubet Lom 3 N/V, Ederfugl 200+ rst., Sortand 1 S (JK).

Hørhaven, Tystrup Sø, kl. 14.30-16.00: Canadagås 400+, Grågås 670+, Musvåge 10 rst., Duehøg 2 (JK).

Vestskoven, Ejby: Nøddekrige kl. 7.30 (SAL).

 

Onsdag 20. februar 2002

Enghave Plads: Sorthovedet Måge 1 ad rst 13.45-? (JSP)

 

Tirsdag 18. februar 2002

Sprogø 16.30-17.45: Skarv 88, Knopsvane 4, Grågås 6, Gravand 50, Gråand 5, Pibeand 1, Ederfugl 100 tæt på øen, Hvinand 3, Troldand 13, Toppet Skallesluger 1, Blishøne 1, Strandskade 7, Rødben 3-5, Sortgrå ryle 1, Sølvmåge 100+, Svartbag 200+ pga. stormen, Engpiber 6, Snespurv 1. (PNY)

 

Mandag 18. februar 2002

Gurre Sø: bl.a. Havørn 1 3k rst. kl. 12.30-12.55-?, Stor Tornskade 1 (JAHC).

Øresund udfor Mikkelborg Strandpark: Toppet Lappedykker 1250 (BMJ).

Hejresø, Vestamager: Gråstrubet Lappedykker 1, Lille Skallesluger 16 (PBJ).

Kællingehaven - Parcelgårdens strandenge, Roskilde, kl. 13.10-16.00: Lille Lappedykker 14, Canadagås 17, Gravand 14, Krikand 26, Vandrefalk 1, Agerhøne 13, Strandskade 13, Stor Præstekrave 1, Sanglærke 31, Bogfinke 150, Stor Gråsisken 12 (KHA, MKH).

 

Søndag 17. februar 2002

Selsø Sø, Sydenden: Troldand x Bjergand hybrid 1 ad. han, Troldand 4000 i sydenden (RS, TEO).

Kyndby værket: Havørn 1 2k rst. kl. 14.20 (RS, TEO).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 5, Fiskehejre 31, Knopsvane 36, Sangsvane 11, Grågås 2, Gravand 148, Gråand 1200, Krikand 4, Spidsand 6, Knarand 2, Pibeand 110, Hvinand 500, Toppet Skallesluger 160, Strandskade 1, Vibe 140, Rødben 44, Hættemåge 1300, Bjergirisk 50, Tornirisk 1 (SAL).

Vallø Slotspark og Dyrehave: Troldand 360, Træløber 4 syng., Korttået Træløber 1 syng. i den sydligste allé ud fra slotsparken ved åen, tilsyneladende ikke registreret her i 2001 - en typisk "hver-andet-års-art" (SAL).

Strøby Enge: Sangsvane 280, Canadagås 260, Grågås 290, Gravand 56, Krikand 8, Pibeand 40, Vibe 220 (SAL).

Strødam Engsø, kl. 09.45-12.00: Skarv 2, Fiskehejre, Sangsvane 2 ad. + 3 juv., Grågås 96 på mark ved Bendstrupvejen + 4 i Strødam, Gråand, Troldand, Hvinand 6, Stor Skallesluger 6, Musvåge 11+, Tårnfalk 2, Vibe 4, Svartbag 1, Sanglærke 2, Stor Tornskade 1, Sumpmejse 2, Ravn 2, Gulspurv (FKj).

Enghave Plads: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 10.00-? (nu godt havldelen af hætten fældet.) (JSP).

Ravelinen, Kbh.: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 14.00 (RR).

Gurre Sø: Havørn 1 ad. trk. NV kl. 11.02 (KFL).

Søndersø, Værløse: Vandrefalk 1 kl. 14.51 (HH).

Borryby Mose: Isfugl 1 rst. kl. 13.15 (JS, SF, RBØL, HBR).

Borreby Mose, kl. 12.00-14.00: Islandsk Stor Kobbersneppe 1, Knarand 2, Almindelig Ryle 10+, Fjeldvåge 1 (NJL).

Suserup (Fugleskjulet), kl. ca 15.30: Lille Skallesluger min. 7 (4 hanner), Havørn 1 ad. (NJL).

Stenstrup v. Tystrup Sø: Stor Tornskade 1.(JK)

 

Lørdag 16. februar 2002

50m Ø for Bjørns Autolak, Slagelse: Rødhovedet And 1 hum kl. 15.45- (ABK, SoK, HAG).

Enghave Plads: Sorthovedet Måge 1 kl. 14.25 på tagryggen over Lyrskovsgade 18 (HTR, LTR, SDy).

Enghave Plads 11.00-?: Sølvmåge 1 ad. med vingemærke "Y" på venstre vinge med hvidt mærke. Metalring på højre ben. (Jesper Johannes Madsen fra Zool.Mus.Ringmærkning kender ikke til den mærkningsform hos sølvmåge.) (JSP).

Ishøj Strand: Gransanger 1 (MKH, KHA).

Mosede Havn: Middelhavsmåge 1 2k (MKH, KHA).

Ølsemagle Revle, kl. 10.30-13.15: Fiskehejre 5, Sangsvane 1 ad., Knopsvane 30+, Sædgås i alt ca. 100 trk. N, Gravand 50+, Spidsand 3, Pibeand 25+, Hvinand 100+, Toppet Skallesluger 20+, Vibe 10, Rødben 20, Alm. Ryle 20+, Sanglærke 5 (syng.), Bjergirisk 60+, Stor Gråsisken ca. 40, Hvidsisken 1 2k/hun (sammen med de 40 Stor Gråsisken) (JD, FDE).

Ølsemagle revle: Bjergirisk 60, Stor Gråsisken 100, Lille Gråsisken 2, Hvidsisken 2k/hun (AS).

Køge Havn, kl. 10.00-10.30: Skarv 50, Toppet Lappedykker 1, Gravand 3, Bjergand 20, Havlit 1 han, Ederfugl 4, Stor Skallesluger 5 (JD, FDE).

Køge havn og Sydstrand: Bjergand 44, Fjeldvåge 1 ad. hun, Rødben 6, Hættemåge 1000, Stormmåge 600, Agerhøne 2, Huldue 1, Husrødstjert 1, Stor Gråsisken 1, Bjergirisk 14 (SAL).

Tryggevælde Ådal (Varpelev-Valløby): Sangsvane 255, Grågås 505, Canadagås 125, Gravand 202, Pibeand 300, Knarand 4 (2 par), Krikand 17, Gråand 700, Spidsand 10, Blå Kærhøg 2, Hjejle 1, Rødben 5, Mosehornugle 1, Kornværling 2 (TA).

Maderne, Præstø: Sangsvane 98, Canadagås 260, Gravand 116, Pibeand 120, Fjeldvåge 1 (SAL).

Maderne, Præstø: Havørn 1 rst., Rød Glente 1 2k trk. V, Grågås ca. 200 (NJL).

Markerne omkring Maderne, Præstø: Sangsvane 100 (flere flokke), Canadagås 5-600 (i en flok), Hybridgås 1 (NJL).

Holmegårds mose, Nordsiden: Sangsvane 300+ til overnatning (NJL).

Holmegårds Mose og Broksø: Sangsvane 130, Pibesvane 2 ad., Sædgås 80, Blisgås 2, Grågås 140, Gråand 1200, Pibeand 800, Havørn 1 ad., Fjeldvåge 1, Vibe 160 (SAL).

Ydernæs, Næstved: Sands. hybrid Halsbåndtroldand x Troldand 1 (RS).

Vesterlyng: Bjerglærke 5 (SKR).

Sevedø: Vandrefalk 2 (ad. han + hun) kl. 09.15- fløj mod Omø (ABB, LPa).

Omø: Vandrefalk 2 rst. kl. 09.30 (SM).

Kostræde Banker: Vandrefalk 1 2k hun kl. 10.00-12.00 på engene ved Dybsø Fjord (NV for byen) (MaV).

 

Fredag 15. februar 2002

Maderne (set fra Skovhuse), kl. 9.05-9.25 og 14.20-14.55: Grågås 230 (1 næsten hvid), Canadagås 480, Gravand 44, Pibeand 18, Spidsand 2, Havørn 2 ad. (par), Blå Kærhøg 1, Fjeldvåge 1, Vandrefalk 2 2k (en vestflyvende blev jaget på porten af en stationær, sidstnævnte i øvrigt med lys pande, tydelig lys øjenbrynsstribe og smal skægstribe), Silkehale 32 (TA, TWJ).

Jungshoved: Troldand 6500 (TA, TWJ).

Veddelev Havn: Havørn 1 subad./ad. kl. 13.45-? flyvende over Askehoved/Egehoved ved Bognæs (MJ).

Salvadparken: Havørn 1 ad. rst. på Eskildsø kl. 12.50-? (EAg).

Nivå, kl. 9.30-11.15: Lille Lappedykker 5, Gravand 20, Strandskade 4, Stor Tornskade 1 (NHHN).

Vejenbrød Mose 12.15-13.00: Fjeldvåge 3, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Vibe ca. 100 (NHHN).

Humlebæk, kl. 13.15: Ravn 2, Sjagger 20, Stær 1, Sanglærke 21 (NHHN).

 

Torsdag 14. februar 2002

Enghave Plads: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. kl. 14.30-? (JSP).

Haldagermagle, Fuglebjerg: Vandrefalk 1 ad. han kl. 9.00 + 16.35 (JK).

Borreby Mose, kl. 9.25-10.15: Canadagås 70, Bramgås 1, Grågås 200, Pibeand 185, Krikand 5, Knarand 4, Strandskade 6, Vibe 130, Hjejle 5, Islandsk Stor Kobbersneppe 1, Skægmejse 2 hanner, Rørspurv 1 (JK).

Borreby Mose/Slotspark: Rørdrum 1, Korttået Træløber 2 (SVIK).

Sevedø-Feddet-Næbbet, kl. 10.25-15.30: Pibeand 520, Fjeldvåge 1, Vandrefalk 1 ad. hun, Strandskade 8, Stor Præstekrave 16, Strandhjejle 1, Vibe 90, Almindelig Ryle 130, Storspove 54, Rødben 2, Huldue 5, Bjerglærke 7, Skærpiber 4, Engpiber 1, Bjergirisk 4 (JK).

Porsemosen, Ledøje: Rød Glente 1 rst. kl. 13.30-? (JFR, KRJ).

Bognæs, Roskilde Fjord: Toppet Lappedykker ca. 800 (TKo).

Kattingesø, Roskilde: Lille Skallesluger 2, Troldand 5.000 (TKo).

Køgebugt Strandpark: Strandskade 1, Canadagås 221, Stær 4 (RR).

Kalvebod Fælled (Hejresø & Klydesø), Vestamager, kl. 08.35-13.00: Toppet Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 1, Skarv, Fiskehejre, Knopsvane 42, Sangsvane 101, Grågås 26, Canadagås 14, Gravand 14, Gråand 240, Pibeand 145, Spidsand 13, Knarand 2, Krikand 79, Taffeland 50, Troldand 350, Bjergand 6, Hvinand 35, Ederfugl 5, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 8, Lille Skallesluger 14, Blishøne 500, Vibe 17, Almindelig Ryle 50, Hættemåge, Stormmåge, Sølvmåge, Svartbag, Husskade, Gråkrage, Vandrefalk 1 (set af andre) (FKj).

Store Åmose, Hesselbjerg Skov, kl. 11.00-13.30: Blå Kærhøg 3 ( 1 han + 2 brune), Fjeldvåge 3, Mosehornugle 1, Huldue 5 (OR, LSM).

Kløveshøj, Frendved Skov, kl. 10.15-?: Ravn 2 (OR, LSM).

 

Onsdag 13. februar 2002

Holsteinborg Nor, kl. 11.00-12.30: Canadagås 700+, Havørn 2 ad. kl. 11.45-12.15, Storspove 34 (OR, LSM).

Lejodde, kl. 9.10-12.30: Sortstrubet Lom 3 SV, Toppet Lappedykker 1, Gråstrubet Lappedykker 1, Gravand 10, Ederfugl 200, Sortand 10 N, Pibeand 30, Strandskade 43, Almindelig Ryle 3, Stor Præstekrave 3, Dobbeltbekkasin 1, Storspove 1, Bjergpiber 2, Skærpiber 6, Engpiber 1, Bjergirisk 25, Tornirisk 1, Stillits 7 (JK).

Tamosen, kl. 12.55-14.20: Lille Skallesluger 36, Stor Gråsisken 3 rst., Hvidsisken 1 hun/2k rst. med Gråsiskenerne lige uden for fugleskjulet (JK).

Suserupskoven: Korttået Træløber 1 (søbredden i øst enden af skoven) (JK).

Alsønderup Enge, kl. 08.00-11.00: Lille Lappedykker 5, Toppet Lappedykker 4, Knopsvane 13, Sangsvane 110, Sædgås 12 (fabalis), Grågås 77, Canadagås 4, Gråand 79, Pibeand 102, Krikand 17, Taffeland 52, Troldand 149, Hvinand 9, Lille Skallesluger 6, Stor Skallesluger 1, Musvåge 5, Tårnfalk 1, Vibe 22, Stær 3 (FKj).

Nivå Ådal: Vibe 25 kl. 7.55 (Erik Groth).

Gammel Golfbane, Ryet Skov, Værløse: Stor Tornskade 1, Bjergirisk 9 (HH).

Hellebæk, Bondedammen: Lille Flagspætte 1 (KHA).

 

Tirsdag 12. februar 2002

Gilbjerg, kl. 8.00-13.00: Gråstrubet Lappedykker 7, Ride 29, Tejst 5, Alk/Lomvie 140 (JE, NYE).

Mølleåen, Raavad: Vandstær 3 kl. 11.00-? (PBJ).

Kollerød, Lillerød: Hvidsisken 1 2k rst. kl. 08.10-? (RS).

Frederikslund: Stor Tornskade 1.(JK)

 

Mandag 11. februar 2002

Sønderø, Roskilde: Middelhavsmåge 1 2k (TKo).

Solrød Strand: Silkehale 25 (SAL).

Trylleskoven: Stor Korsnæb 1 (SAL).

 

Søndag 10. februar 2002

Borreby Mose: Islandsk Stor Kobbersneppe 1 kl. 10.50, Stor Tornskade 1 (SDy, LTR, HTR KCH, HNP).

Tissø, vestsiden: Pibeand 1200 (JK, CEL).

Suserup fugleskjul: Hvidsisken 1 rst. kl. 15.30 (SDy, LTR, HTR KCH, HNP).

2 km V for Suserup: Mosehornugle 1 kl. 16.45-17.00-? (SNB, PU, AS).

Holmegaards Mose: Sangsvane 300, Pibesvane 3, Canadagås ++, Bramgås 1, Grågås +++, Sædgås 600, Blisgås 5, Kortnæbbet Gås 2, Fjeldvåge 3-4, Blå Kærhøg 2 brune (SDy, LTR, HTR, KCH, HNP).

Holmegaards Mose: Havørn 2 (2k og 4-5k) (LS).

Tystrup Sø, Tadse/Røde Kro: Havørn 1 2k (SDy, LTR, HTR, KCH, HNP).

Gilbjerg: Islom 1 kl. 9.35, Ride 60, Alkefugl sp. 550, Dværgmåge 1, Stor Præstekrave 1, Tejst 1 (JE, NYE).

Kronborg, kl. 08.10-11.15: Rødstrubet Lom 1, Grågås 10 N, Sædgås 1 N, Sangsvane 11 Ø + 1N, Musvåge 2 Ø, Lomvie 37 N + 2 S, Alk 11 N, Alk/Lomvie 11 N + 12 S, Ride 1 N, Ringdue 490 Ø (TBR, SKAT).

Nivå Bugten: Toppet Lappedykker 700 rst. (TBR, SKAT).

Nivå Havn: Lille Lappedykker 3, Lille skallesluger 1, Skærpiber 1 (TBR, SKAT).

Stubben: Stor Gråsisken 144, Lille Gråsisken 1, Hvidsisken 1 hun/2k (TBR, SKAT).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 6, Gravand 82, Gråand 1100, Krikand 6, Pibeand 58, Spidsand 2, Troldand 190, Hvinand 500, Stor Præstekrave 1, Vibe 62, Rødben 46, Almindelig Ryle 70, Middelhavsmåge 1 2k, Sanglærke 16, Engpiber 1, Stær 1, Grønirisk 100, Bjergirisk 90, Stor Gråsisken 60, Hvidsisken 1 hun/1k, Rørspurv 2 (SAL).

Pøleå, Strødam: Vandstær 1, Isfugl 1 (CR).

Rådvad: Vandstær 2, Isfugl 1 (via ibsjael).

Slotssøen, Slangerup: Skægmejse 5 kl. 16.15 (PVJ).

Svanesøen, Ballerup: Vandrefalk 1 rst. kl. 12.00-12.06, Enkeltbekkasin 1 (AH).

Bognæs, Roskilde: Vandrefalk 1 kl. ca. 10.00 flyvende over vintergrøn mark V for "Gadekæret" (MTJ).

Oversvømmet eng, Kællingehaven, Roskilde: Krikand 40 -11.30- (KHA).

Store Kattinge Sø, kl. 11.10-12.00-: Grågås 55, Taffeland 100, Bjergand 3, Troldand 2000, Lille Skalleluger 8 (KHA).

Kattinge Vig, Kattingeværk: Toppet Lappedykker 39 kl. 12.30-12.45- (KHA).

Klydesøen, Amager: Vandrefalk 1 2k+ han rst. (har været stationær i længere tid) (SeK).

 

Lørdag 9. februar 2002

Køge havn og Sydstrand: Toppet Lappedykker 9, Gravand 19, Strandskade 2, Rødben 5, Hættemåge 1000, Engpiber 1, Skærpiber 2, Jernspurv 1, Misteldrossel 1 syng., Stor Gråsisken 2, Rørspurv 1 (SAL).

Trylleskoven: Sortkrage 1 (for 12. år i træk), Bjergirisk 20 (SAL).

Holmegaards Mose: Havørn 2 (ad. + 2k) rst. kl. 15.15-15.35-? (BWi).

Præstø havn, kl. 15.20: Havørn 1, Gravand 2, Strandskade 2 (BA).

Freerslev Hegn: Silkehaler 76 kl. 13.00-14.00-? (NJL).

 

Fredag 8. februar 2002

Tryggevælde Ådal, kl. 8.30-12.30: Knopsvane 97, Sangsvane 209, Grågås 260, Canadagås 186, Gravand 124, Pibeand 350, Knarand 4 (2 par), Krikand 38, Gråand 450, Spidsand 3, Skeand 1 han, Fjeldvåge 1, Vandrikse 1, Vibe 33, Jernspurv 1 (TA).

Alsønderup Enge, kl. 13.40-14.00: Vandrefalk 1, Duehøg 1, Stor Tornskade 1, Lille Skallesluger 2 (EA, MRP).

Store Åmose, Hesselbjerg, kl. 12.00-13.30: Fjeldvåge 1, Blå Kærhøg 2 brune, Duehøg 1, Stor Tornskade, Viber 60 (OR, LSM).

Lille Åmose, Søbanke Huse: Havørn 1 subad kl. 14.00-14.05, Vandrefalk 1 han kl. 14.30-14.45, Blå Kærhøg 2 brune, Ravn 2 (OR, LSM).

Støvnæs Allé, Bispebjerg: Silkehale 15 (SAL).

Frederikslund (nær Slagelse): Stor Tornskade 1.(JK)

 

Torsdag 7. februar 2002

Utterslev Mose, Grønnemose Alle: Rørdrum 1 flyvende kl. 13.45 (SAL).

Lykkesholm, Arresø: Havørn 1 ad. kl. 12.50 fløj ind over Lille Lyngby Mose mod "Bjerget". (VeH).

Grusgrav, Himmelev, N for Kildemose: Tornirisk 3 rst. kl. 12.25-12.32-?(MKH, KHA).

RUC: Blå Kærhøg 1 3k han kl. 9.30 + 12.00 (KHA).

Kildemose, Himmelev: Vandrikse 1 hørt kl. 12.53 (KHA).

Alsønderup: Indisk Gås 1 kl. 9.30-?, Stor Tornskade 1 (AES).

 

Onsdag 6. februar 2002

Strødam Engsø, kl. 12.50-14.15: Toppet Lappedykker 3, Grågås 68, Canadagås 1, Knopsvane 2, Gravand 2, Gråand +, Krikand 13, Troldand 25, Stor Skallesluger 6, Musvåge 1, Tårnfalk 3, Blishøne, Svartbag 2, Vandstær 1 (FKj).

 

Tirsdag 5. februar 2002

Ingen observationer modtaget!

 

Mandag 4. februar 2002

Alsønderup Enge, kl. 08.10-11.20: Lille Lappedykker 3, Toppet Lappedykker 1, Knopsvane 14, Sangsvane 137, Skovsædgås (fabalis) 2, Grågås 44, Canadagås 127, Gravand 2, Gråand 277, Pibeand 199, Krikand 3, Taffeland 89, Troldand, 209, Hvinand 15 (bl.a. var der 7 hanner, der kurtiserede 1 hun), Lille Skallesluger 5, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Vibe 66, Ravn 1 hørt, Stær 7 (FKj).

 

Søndag 3. februar 2002

Borreby Mose: Knopsvane 22, Grågås 235, Kanadagås 110, Gravand 6, Knarand 2, Pibeand 28, Taffeland 6, Troldand 170, Lille Skallesluger 1, Agerhøne 2, Strandskade 3, Vibe 80, Hjejle 65, Stor Præstekrave 1, Almindelig Ryle 7, Islandsk Stor Kobbersneppe 1 2k, Stor Tornskade 1, Stær 5 (BA, JB, JHC, SKR).

Borreby Slotspark: Korttået Træløber 1 syng. (BA, JB, JHC).

Borreby Mose: Dobbeltbekkasin 32 kl. 15.50-? (JK).

Gedehaven: Sangsvane 273 (210 ad. 63 2k), Pibsvane 1 ad., Pibeand 105, Agerhøne 2, Strandskade 13, Vibe 45, Stær 6, Bjergirisk 28 (BA, JHC).

Vejlen, Stigsnæs: Grågås 95, Pibeand 9, Huldue 3 (BA, JHC).

Sevedø: Gravand 28, Strandskade 2, Vibe 3, Huldue 3, Bjerglærke 7, Skærpiber 1, Gråsisken 2 (BA, JHC).

Susåen, Ladby: Sangsvane 18 (12 ad 6 2k), Sædgås 5, Kortnæbbet Gås 2 m. blåt halsbånd, Blisgås 14, Grågås 115, Canadagås 420, Pibeand 24, Vandrefalk 1 ad. hun (BA, JHC).

Storebælt v. Lejodde, kl. 07.30-09.30: Edderfugl 100, Sortand 1, Toppet Skallesluger 2 (SLi).

Lejsø: Gravand 48, Pibeand 50, Krikand 8, Strandskade 14, Vibe 10, Rødben 1, Sanglærke 20-30 (SLi).

Vejlø + Fladstrand, kl. 08.05-12.05: Lille Lappedykker 2, Knopsvane 500, Sangsvane 48, Grågås 70, Canadagås 320, Bramgås 1, Gravand 109, Gråand 160, Krikand 30, Pibeand 810, Spidsand 99, Taffeland 100, Troldand 1250, Bjergand 17, Hvinand 250, Lille Skallesluger 50 (25 ad. hanner), Fjeldvåge 1, Duehøg 1 hun, Havørn 3 (2 ad. Fladstrand + 1 3K med fisk Enø), Vandrefalk 2 (1 ad. hun Fladstrand + 1 form. ad. rst. på Dybsø), Dværgfalk 1 hun/2K, Strandskade 7, Vibe 29, Storspove 26, Natugle 1, Skærpiber 1, Misteldrossel 1 syng. (ABB, LPa).

Holmegårds Mose 12.30-17.30: Sangsvane 287, Pibesvane 1 ad., Grågås 100, Sædgås 1600, Kortnæbbet Gås 4, Blisgås 9 ad., Bramgås 6, Canadagås 372, Gravand 11, Gråand 150, Pibeand 200, Spidsand 15, Musvåge 10, Fjeldvåge 2 ad. + 2 2K, Blå Kærhøg 9 (1 ad.han + 8 hun/2K, 7 af disse til kollektiv overnatning NV for Rødebro), Tårnfalk 7, Vibe 300, Skovhornugle 2, Skov/Mosehornugle 1 (alle tre ugler jagende i skumringen omkring Rødebro), Stor Tornskade 2, Engpiber 5, Snespurv 1. (ABB, LPa).

Kyndby Vig: Stor Præstekrave 1 kl. -13.55- (EHN, JHN). Ankomst til Sjælland?

Stubben: Hvidsisken min. 2 hun/2k (ene med aluring på højre ben) (CCT).

Ravelinen, Kbh.: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. 13.40 (RR).

Sydvest Pynten, Amager: Sangsvane 70 trk., Grågås 270 trk., Sædgås 114 trk., Vandrefalk 1 rst. (PU, JBJ).

Klosterris Hegn: Sangsvane 2 ad., Pibesvane 1 ad. Ø kl. 9.02 (SNB, AS).

Solbjerg engsø: Vandrefalk 1 2k V kl. 13.22 (SNB, AS).

Alsønderup Enge: Vandrefalk 1 kl. ca. 12.30, Stor Tornskade 1, Duehøg 1, Lille Skallesluger 12 (PEP, VeH, JeEr).

Lykkesholm: Vandrefalk 1 kl. 15.10-16.30 (PEP, VeH).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 4, Gråstrubet Lappedykker 1, Grågås 20, Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 22, Gråand 1100, Pibeand 12, Spidsand 7, Krikand 25, Vandrikse 2, Rødben 4, Engpiber 1, Grønirisk 250, Bjergirisk 120, Gulirisk 1, Stor Gråsisken 60, Hvidsisken 1 hun/2-k (SAL). - en stor blandet flok irisker og siskener indeholdt både Gulirisk og Hvidsisken, flokken sås først ved kiosken ved dæmningen, men fløj herefter ud til hybenbuskene på revlen.

Selsø: Grågås 580, Krikand 14, Pibeand 80, Troldand 5600, Lille Skallesluger 2, Fjeldvåge 1, Jernspurv 1 (SAL).

Eskildsø: Gråand 800, Troldand 4000, Strandskade 4, Stor Regnspove 3 (SAL).

Bavelse: Havørn 1 2k kl. 11.45, Vandrefalk 1 2k, Vandrikse 1 (OR, LSm).

Hørhaven, Tystrup Sø, kl. 13.45-15.45: Havørn 2 ad., Ravn 1 (OR, LSm).

Stryget Susåen: Isfugl 1, Vandstær 1 rst. kl. 12.30 (JDI).

Mathildebroen, Rådvad, kl. 09.30-11.15: Krikand 1 han, Isfugl 1 hun, Vandstær 3 (FKj).

Hellebaek Avlsgaard, kl 10-13: Stor Tornskade 1 rst. (KFL). Intet træk af rovfugle!

Ladby: Kortnæbbet Gås 6, Blisgås 14, Vandrefalk 1 ad. hun. (JK).

Tisvilde Hegn, kl. 12.00-14.00: Stor Tornskade 1, Sortspætte 1, Citronsommerfugl 1 (KCH).

Dyrehaven, kl.8.00-10.30: Grågås 12N, Krikand 1 han, Duehøg 1 hun, Vandrikse 1, Huldue 1, Isfugl 2 (han + 1), Sortspætte 2 (par), Sanglærke 37 N, Vandstær 2, Korttået Træløber 1 syng., Ravn 2 (JoL).

Vestre Kirkegård, kl.17.00-17.35: Skovhornugle 13-16 (1 tudende) - fløj ud fra dagsrast. (JoL).

Kalundborg fjord: Rødstrubet Lom 15 kl. 13-14 ved havnemarken (HWM, HBr).

Haraldsted sø med nærområde, kl. 11.30-13.00: Skarv 5, Grågæs 200, Canadagæs 28, Gravænder 4, Stor Skallesluger 8, Taffelænder 70, Viber 34, Ringduer 1500, Sanglærker 65, Gulspurv 28 (INi).

Vrangstrup enge/ Hagbartshøj, kl. 14.30-15.30: Knopsvaner 22, Sangsvaner 18, Gravænder 12 (INi).

 

Lørdag 2. februar 2002 (D-dag!)

Holmegårds Mose kl. 8.05-10.50: Sangsvane 503, Pibesvane 2 ad., Sædgås 1650, Kortnæbbet Gås 2, Blisgås 16, Grågås 445, Canadagås 1180, Gravand 13, Pibeand 680, Krikand 4, Gråand 2200, Spidsand 15, Blå Kærhøg 1, Fjeldvåge 2, Vandrefalk 2 ad. (han + hun)(4 gange passerede en Vandrefalk gennem området, de tre gange for at jage), Vibe 50, Huldue 2, Engpiber 1 (TA, EKr).

Susåen nord for Ladby kl. 11.10-11.40: Kortnæbbet Gås 2 (begge med blåt halsbånd), Sædgås 9, Blisgås 12, Grågås 220, Canadagås 530, Pibeand 25, Vandrefalk 1 ad. (sad på hegnspæl tæt ved gæssene), Vibe 30 (TA, EKr).

Borreby Mose kl. 13.25-15.20: Grågås 250, Canadagås 350, Pibeand 115, Knarand 3, Fjeldvåge 1, Vibe 22, Islandsk Stor Kobbersneppe 1 2K, Skægmejse 1 han, Stor Tornskade 1 (TA, EKr). Formodentlig den samme som blev set den 27. januar! i så fald 7. dag!

Gedehave nord for Stigsnæs: Sangsvane 181, Pibesvane 1 ad. (TA, EKr).

Lagunen, Slagelse kl.15.55-16.10: Bjergvipstjert 1 (TA, EKr).

Tystrup Sø, Hørhaven: Rød Glente 1 kl. 13.45, Duehøg 1 hun (LSm).

Tamosen, Tystrup: Havørn 2k (JK, LS).

Præstø Fjord: Havørn 2 ad. kl. 15.15-? (SVIK).

Gevninge Å udløb i Lejre Vig: Vandrefalk 2k rst. kl. 11.00-?, Jernspurv 1 rst. (CCT).

Køge havn + Sydstrand: Toppet Lappedykker 2, Bjergand 8, Strandskade 1 (ankomst), Skovsneppe 1, Rødben 26, Hættemåge 1200, Stormmåge 400, Engpiber 1, Jernspurv 2, Husrødstjert 1, Bjergirisk 2, Stor Gråsisken 30 (SAL).

Advedøre Holme: Bjergvipstjert 1 rst. kl. 11.09-? Dogme Art! (RS).

Holmevej, Utterslevmose; Skovhornugle 1 (RS). Dogmeart nr. 77!!! for RS og dermed ny dansk vinter dogme rekord!

Stubben/Færgehavnsvej, kl. 10.00-11.00-?: Hvidsisken 2, Gråsisken >107, Lille Gråsisken 2 (AHA).

Jonstrup Å: Hvidsisken 2, Vandstær 2 (HH).

Vaserne, Syd for rideskole: Hvidsisken 1 hun/2k kl. 13.00 (JE).

Damhussøen: Grågås 9, Vibe 16 trk., Korttået Træløber 1 østsiden (MMH).

Strids mølle: Havørn 2 (1 ad. + 1 2k) kl. 16.30 flyvende SV (EL).

 

Fredag 1. februar 2002

Holmegaard Mose, kl. 11.00-12.30: Sangsvane 425 rst., Canadagås 650 rst., Sædgås min. 500 rst., Vandrefalk 1 ad. hun jagede bl. en Sædgås !, - det er den 3. Vandrefalk på to dage (de andre var hhv. en 2K og en ad. han). (BTu, JPet).

Stuppen/Krak s. 138 10-30 13-30: Gråsisken 150, Lille Gråsisken 2, Hvidsisken 3, Bjergirisk 2, Sanglærke 1 syng., Blå Kærhøg 1 (PBJ).

Eremitageparken, Lyngby: Silkehale ca. 90 (CR).

Frederiksværk Lystbådehavn: Bjergand 96, Troldand 3 (RBJ).

Karlstrup Kalkgrav: Ringdue 1.200 (SAL).

Helsingør Lystbådehavn: Bjergvipstjert 1 rst. (STS).

 




Storspove, Danmark 10. oktober 2010 Foto: Klaus Dichmann

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.058 sek.
til toppen